Odborníci doporučují umístit do ložnice celkem tři různé zdroje světla. Centrální světlo by mělo být rozptýlené po celém prostoru; díky němu se můžeme po místnosti bezpečně pohybovat, stlát postele, uklízet apod. Pokud si k němu nainstalujete stmívací vypínač, budete si moci volit intenzitu osvětlení a podle nálady vytvářet intimnější atmosféru.

Druhým klasickým zdrojem světla v ložnici jsou lampičky na nočních stolcích. Ty využíváme během noci, když musíme vstát a nechceme rozsvěcovat velké světlo, a pomáhají nám vidět i na čtení nebo luštění křížovek. Nejpraktičtější je v tomto ohledu klasická lampa s kloubem v rameni a otočnou hlavicí se stínítkem, kterou si můžeme nastavovat tak, aby světlo přesně dopadalo na čtené řádky. Jinými slovy, neotáčíte se vy za lampou, ale lampa za vámi. Je ovšem možné, že vám taková lampa nebude vyhovovat z hlediska designu. Pokud nepatříte k postelovým čtenářům, vystačíte si s minimalistickou lampou v libovolném tvaru.

Jaká svítidla vybrat do kuchyně, aby oči nebolely

Zdroj: Shutterstock.comMísta, na která potřebujeme vidět lépe, je vhodné osvětlit třetím samostatným svítidlem. Jedná se hlavně o skříně, ale třeba i pracovní kout, pokud je součástí ložnice. Přímo do skříní lze například zabudovat bodová LED svítidla, jež jsou úsporná na elektřinu, ale funkci splní dostatečně. Zatímco centrální svítidlo a lampy by měly vydávat světlo teplejší a načervenalé, které uklidňuje a připravuje mysl ke spánku, pro šatník a pracovní kout volíme studený, modrý tón.

Kromě tří základních svítidel potřebných v ložnici bychom měli zmínit ještě čtvrté, které plní jedinou funkci: navodit uklidňující a intimní atmosféru. Ano, hovoříme o svíčkách, jejichž plamínky sice nevydávají moc světla ani fyzického tepla, ale zahřejí na duši. Pokud se bojíte, že usnete dřív, než je sfouknete, a něco od nich chytí, můžete je nahradit přenosnými LED lampičkami na baterie. Bodová světélka mají podobný efekt jako svíčky, a navíc pro ně najdete i další využití - třeba při venkovním posezení. Nesfoukne je vítr.

Návštěva interiéru: Byt okolo stromu