1. Příliš mnoho vybavení

Malá paneláková koupelna zůstane malou panelákovou koupelnou, i když ji vyzdíte a možná pro ni ukradnete nějaký ten metr navíc z chodby. Nemá smysl přeplácávat ji nábytkem a vedle vany hledat ještě místo pro sprchový kout, v prostoru nakonec nebude k hnutí. Stejně tak se sem nebudou hodit vany atypických tvarů nebo dvojumyvadla, přestože jde o velmi moderní prvky. Než začnete přemýšlet nad tím, čím koupelnu vybavíte, položte si otázku, čeho se naopak v této místnosti můžete vzdát. Je možné umístit pračku do kuchyně nebo kumbálu? Přistoupili byste na vanu se sprchovou zástěnou? Kam se dá postavit koš na špinavé prádlo?

2. Výběr nábytku necháte až na závěr

Při rekonstrukci koupelny je třeba si pohlídat správné pořadí jednotlivých stavebních kroků. "Častou chybou bývá, že si lidé nejprve nechají od instalatéra vyvést odpad a až poté vybírají nábytek,“ upozorňuje Ing. Petr Blažek, generální ředitel společnosti Dřevojas. Tímto postupem ale docílíte pouze toho, že vám vybraný nábytek nebude na odpad přesně pasovat a jediným řešením bude skříňka na míru. „Do realizace odpadu se tak rozhodně nepouštějte, aniž byste znali rozměry svého nového koupelnového nábytku,“ radí Blažek.

Nezávadná podlaha
Jak poznat při koupi zdravotně nezávadnou podlahu

3. Nekvalitní sifony a ventily

Všude vás napomínají, abyste hleděli na kvalitu vybírané vany, sprchové zástěny a umyvadla, funkčnost koupelny ale výrazně ovlivňují i drobné prvky, které na první pohled nevidíte. Jde zejména o sifony, odvodnění a napouštěcí a vypouštěcí ventily. Ty by měly být vyrobeny z odolných materiálů a zkonstruovány tak, aby je bylo možné snadno čistit. U sprchových koutů typu walk-in pak nepodceňte sklon odtokového žlabu, abyste po každém sprchování nevytírali celou koupelnu.

Zdroj: Pinterest

4. Nedostatečné odvětrávání

Je-li koupelna umístěna v jádru bytu, pak zde chybí okno, které musí být nahrazeno funkčním odvětrávacím systémem, jinak hrozí, že se zde vlivem vlhkého teplého vzduchu budou tvořit plísně. Větrací systém není radno podcenit, měl by být automaticky součástí plánu celé rekonstrukce.

Barvy, které budou vaší koupelně slušet

5. Chabé osvětlení

Osvětlení může podtrhnout celý dojem nově zrekonstruované koupelny, anebo ho také může dočista zkazit. V koupelně se nejlépe uplatní světla hned dvě, jedno hlavní a druhé u zrcadla. Volte raději světlo teplé bílé, které je přirozené a uklidňující.
Hlavní svítidlo by mělo být přisazené ke stropu, volně visící modely zde nejsou na místě. Oblíbeným řešením jsou bodová světla zapuštěná do sádrokartonového podhledu, která osvítí každý kout místnosti zvlášť. Pamatujte přitom, že do koupelny patří světla s krytím IP 44, jež jsou dostatečně chráněna proti vlhkosti a vodě.