1. Na jaře a na podzim

Okna zpravidla myjeme v rámci jarního úklidu a potom znovu na podzim v rámci toho předvánočního. Není to jen otázka tradice. V letních vedrech, kdy na okna svítí horké slunce, voda na skle rychle zasychá a tvoří se šmouhy. Naopak v zimě při teplotách pod 5°C voda namrzá a prostředky na mytí ztrácejí účinnost. Je tedy moudré umýt okna už během září a října a vyčíhat si vhodné počasí, kdy je oblačno a nefouká přitom silný vítr.

2. Teleskopická stěrka, akustěrka a robot

S rostoucí oblibou velkých prosklených ploch roste poptávka po vychytávkách, které zrychlí práci při jejich umývání. Zatímco teleskopická stěrka a akustěrka jsou v tomto ohledu praktickými a vděčnými pomocníky, nejdražší technologie v podobě robota může někoho zklamat - sklo sice robot vyčistí sám, ale do rohů se nedostane. Manuálně musíte samozřejmě umýt i rámy.

3. Parní čistič

Čištění párou má tu výhodu, že je rychlé a nemusíte ho kombinovat s chemií. Vyplatí se vám v případě, že máte okna do prašné ulice a bojujete se zažranou špínou. Parní čistič si umí poradit i s počínající plísní a nečistotami v rozích a spojích. V domácnosti navíc najde širší využití.

4. Ocet, puding a šampon

Někdo myje okna jen teplou vodou, jiný přidá speciální přípravek na mytí oken. Naše babičky nedají dopustit na ocet, který okna pěkně vyleští. Dávkujeme hrnek octa na litr vody. Komu ocet nevoní, může zkusit ve vodě rozmíchat pudingový prášek nebo do vody kápnout trochu šamponu na vlasy. Efekt je překvapivě skvělý.

5. Noviny a mikrovlákno

Noviny se na okna používaly hlavně z důvodu, že na rozdíl od utěrek nepouštěly chlupy. Není žádná ostuda, když u této staré metody zůstanete, je totiž plně funkční. Kdo chce být při čištění oken elegantnější, zvolí utěrky z mikrovlákna, u nichž pouštění chloupků nehrozí.

A na závěr ještě malá rada: pokud se nechcete trápit s čištěním oken sami a rozhodli jste se letos na tuto práci najmout profesionály, objednejte je co nejdříve. Úklidové firmy se potýkají s nedostatkem pracovníků a zákazníci přicházející na poslední chvíli můžou být odmítnuti.