Jak na puklice a podobné škůdce:

| Video: Youtube

Dejte přednost ekologickým prostředkům

Pokud zjistíte, že vaše rostliny napadli škůdci, nebuďte z toho moc smutní. Stává se to i těm nejzkušenějším a nejsvědomitějším pěstitelům. Důležité je na nic nečekat a jednat rychle. Šance, že se malí predátoři někam odstěhují, je nulová.

Hlavní zbraní v boji proti škůdcům je pravidelná kontrola rostlin. Jestliže škůdce zachytíme už na počátku jejich invaze, bude boj s nimi o něco snazší a naděje na úspěch větší.


Nahrává se anketa ...

Napadenou rostlinu je nutné ihned izolovat od ostatních, aby se nákaza nešířila, a začít s jejím ošetřováním například omytím či postřikem. Tím předejdeme kalamitnímu zamoření. Likvidace škůdců po jejich přemnožení bývá velmi obtížná.

Nejúčinnější zbraní proti škůdcům jsou chemické postřiky. V obchodech je jich sice spousta, lidskému zdraví však nejsou příliš prospěšné. Je nutné aplikovat je v uzavřené místnosti, kde se moc nepohybujeme, nejíme a kde nejsou děti ani domácí mazlíčci. Proto je lepší zvolit prostředky ekologické, které zdraví lidí ani zvířat neškodí.

Místo insekticidů jsou pro užívání v bytech vhodnější přípravky na bázi řepkového oleje. Z koncentrátu připravíme podle návodu roztok a rozprašovačem jej aplikujeme na rostlinu.

„Aby měl roztok lepší smáčivost, vyplatí se, především u listů s voskovým povlakem, přidat do roztoku smáčedlo nebo pár kapek saponátu,“ doporučuje iReceptář. Vrstvou postřiku se tak rovnoměrně pokryje celý povrch listu. Napadené listy ošetříme i na spodní straně.

Olejový film likviduje především mladší vývojová stadia mšic, smutnic či puklic, včetně jejich vajíček. Postřik je však nutné pravidelně, asi v desetidenním intervalu, opakovat.

Nejlepší je prevence

Vyplatí se myslet na boj se škůdci už dopředu a vybavit se na prevenci. „Základem ochrany rostlin jsou vizuální lapače škůdců. Jde o plastové trojúhelníčky opatřené nevysychavým lepidlem. Prodávají se ve žluté a modré barvě – zbarvení je cílené, vychází totiž z citlivosti hmyzu na různé barvy,“ informuje iReceptář.

Žluté lapače slouží k odchytu mšic nebo smutnic. Na modré lapače nalákáte například třásněnky.

Lapače by měly být u rostlin umístěny celoročně. Je dobré je zapíchnout do květináče, nebo je zavěsit na rostlinu. Lapač kontrolujte, a když je celý polepený škůdci, vyměňte jej za nový.

Tímto jednoduchým způsobem budete držet škůdce na uzdě a zabráníte jim v kalamitním přemnožení.

Pro pokojové rostliny jsou vhodné také insekticidní tyčinky, které zatlačíte do substrátu v květináči. Rostlina do sebe insekticid nasaje kořeny a brání se tak škůdcům vlastně zevnitř, díky čemuž není potřeba rozstřikovat po bytě chemické přípravky.

„Účinná látka je snadno přijímána kořeny rostlin a je dále rozváděna do nadzemní části,“ uvádějí výrobci. Tyčinky dobře fungují jako prevence a většinou obsahují i výživná hnojiva.

Boj musí být důsledný a vytrvalý

Kteří škůdci naše pokojové rostliny trápí nejčastěji a jak s nimi co nejúčinněji bojovat? Jsou to svilušky, mšice, puklice nebo smutnice. Zbraně si můžete vybrat, ale podle odborníků je v boji nejdůležitější důslednost a vytrvalost. S některými škůdci se totiž můžete vypořádat za několik dní, na likvidaci jiných však budete potřebovat dlouhé týdny, někdy dokonce i měsíce.

Svilušky odhalí bílý papír

Když listy vašich rostlin žloutnou a mají tečkovaný a zaprášený vzhled, prohlédněte je a možná objevíte drobné sítě na spodních stranách listů nebo mezi nimi. To znamená, že rostliny napadly svilušky.

„Dobrým způsobem kontroly je poklepat postiženými listy na bílý papír, aby svilušky odpadly. Pokud vidíte na papíře pohybující se drobné tečky, máte jasno,“ píše web Better Homes and Gardens (BHG) zaměřený na rady pro domácnost.

Svilušky sají šťávu z listů rostlin, vyhovuje jim teplo a sucho a rychle se množí, takže je potřeba okamžitě zasáhnout. Dříve než se rozhodnete pro nějaký postřik, zvolte jednodušší cestu a opláchněte napadenou rostlinu ve sprše.

„Nasměrujte vodu na spodní stranu listů, kde se obvykle svilušky potulují. Abyste je odstranili všechny, budete možná muset sprchování několikrát zopakovat,“ uvádí BHG.

Podle babských rad by mělo proti sviluškám pomoci i omývání listů vývarem z cibule nebo heřmánku.

Na mšice s mýdlem nebo s olejem

Mšice vylučují lepkavou tekutinu, a navíc jsou dobře viditelné, takže je odhalíme rychle. Pokud je jich na rostlince pouze pár, odstraňte nejlepkavější části a zbytek osprchujte silným proudem vody nebo omyjte roztokem vody a tekutého mýdla či jaru.

„Může na ně ale fungovat i podomácku vyrobený roztok levandulového nebo řepkového oleje, úspěšně se likvidují také výluhem z tabáku,“ uvádí Deník. Pokud domácí zbraně nezaberou, je potřeba sáhnout po prostředku z obchodu.

close Svilušky sají šťávu z listů rostlin, vyhovuje jim teplo a sucho a rychle se množí. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Svilušky sají šťávu z listů rostlin, vyhovuje jim teplo a sucho a rychle se množí.

Na puklice nekompromisně

Uvidíte-li na listech a stoncích zvláštní malé hrudky, máte doma puklice. Patří k nejodolnějším škůdcům, protože jejich tělo pokrývá krunýř, díky kterému jsou odolné i vůči chemickým prostředkům.

Reagujte rychle. V létě stačí napadenou rostlinu umístit ven, kde si na puklicích pochutná řada drobných predátorů, ale v zimě puklice představují velký problém.

„Viditelné puklice můžeme mechanicky odstranit hadříkem namočeným ve vodě s příměsí smáčedla. Lze také použít tampon namočený v lihu. Teprve poté aplikujte postřik,“ píše iReceptář.

Proces však musíte opakovat, dokud se budou líhnout nové larvy. Jestliže se puklice velmi rozšířily, nejpoškozenější části rostliny nekompromisně odstraňte.

Smutnicím seberte vlhkost

Smutice jsou malé černé mušky, které kladou vajíčka do substrátu a vylíhnuté larvy vyžírají tkáně a kořínky mladých rostlin. K životu potřebují dostatečnou vlhkost, takže proti nim bojujeme suchem.

Někdy postačí, když necháme substrát vyschnout, a teprve potom rostlině dopřejeme přiměřenou zálivku. Můžeme také zasypat povrch substrátu jemným křemičitým pískem, pod nímž se larvy mušek udusí