Prostoru v bytě není nikdy nazbyt. Často se snažíme užitnou plochu rozčlenit tak, abychom získali co nejvíce samostatných funkčních sekcí. Představte si ale, kolik z toho malého vyhrazeného prostoru zaberou už jenom klasické dveře. Musejí se někam otvírat, a to znamená, že potřebují téměř metr čtvereční vepředu a další metr na straně (pokud jimi nechcete narážet do hran nábytku). Z tohoto důvodu se poslední dobou v moderním interiéru klasické dveře čím dál více nahrazují posuvnými.

V podstatě máte dvě možnosti, kam budete dveře posouvat: na stěnu, nebo do stěny. V prvním případě je instalace jednodušší - na zeď vedle dveřního otvoru se připevní rám, po kterém dveře pojedou. Druhá varianta vyžaduje složitější stavební úpravu, kdy se přímo ve stěně vybuduje tzv. pouzdro, kam se umístí pojízdný systém. Pouzdro je vybaveno štětinkami, aby se zabránilo průniku prachu a nečistot a nemuselo se uvnitř čistit manuálně. Výhodou je, pokud stavíte nový dům a na posuvné dveře myslíte dopředu. Potom se pouzdro vybuduje rovnou a vyjde to levněji.

Syntesis Line – posuvné dveře s fototapetou.

Posuvné dveře se ale neuplatňují jen v malých prostorech. Tím, že jde o vysoce praktický, a přitom elegantní systém, můžete je využít v jakémkoli interiéru. Co se týče vzhledu materiálů, posuvné dveře mohou vypadat přesně jako ty klasické, na výběr je povrch ze dřeva, dýhy či laminátu, ale nabízejí se také posuvné dveře skleněné. Jsou sice dražší, ale zato vypadají skutečně luxusně. Nekonvenčního vzhledu pak docílíte například dveřmi s dekorativní tapetou.