Výhodou pračky se sušičkou je to, že kupujete jen jeden spotřebič namísto dvou a uspoříte tím místo. Pokud se ale těšíte, že ušetříte i na pořizovacích nákladech, můžete se snadno spálit. Levnější modely mívají velkou energetickou spotřebu a pokud špatně vyberete, může se stát, že prádlo nebude ani dobře vyprané, ani pořádně usušené. Kvalitní pračka se sušičkou není levná záležitost, a navíc ji jen tak od oka nerozeznáte od šuntu.

Čtěte recenze a energetické štítky

Zdroj: BOSHVzhledem k tomu, že se bavíme o cenové relaci 15 tisíc Kč a výš, je na místě zjistit si o výrobku co nejvíce informací, než se rozhodneme ho zakoupit. Pomoci vám mohou recenze uživatelů internetových obchodů, kteří stejnou pračku se sušičkou v minulosti zakoupili. Základní údaje vám sdělí už energetický štítek, kterým musí být ze zákona každý spotřebič vybaven. Jejich přesnost kontroluje nezávislá laboratoř, takže by neměly být zavádějící. Velké písmenko v černém poli značí energetickou třídu pračky - nejlepší známkou je písmeno A, jež vyjadřuje nejúspornější provoz. Přesnější představu o výdajích na jedno praní a sušení pak získáte z udané spotřeby elektrické energie, kterou vynásobíte cenou za 1 kWh - ta se v současnosti pohybuje v průměru okolo 4 Kč.

Více prádla vypere, méně usuší

Před pořízením pračky a sušičky v jednom si musíme uvědomit, že kapacita sušení je vždycky menší než kapacita praní. Pokud tedy pračku zcela naplníte, všechno vyprané prádlo nemůžete usušit naráz. To samozřejmě prodlužuje celkovou dobu sušení, protože musíte sušit nadvakrát.

Pračka a sušička zvlášť

BEKO mezikus plastový s nastavitelnou hloubkou pračky SuperiaZdroj: BEKOVýhody dvou samostatných spotřebičů zatím převažují, v malém bytě jen musíte zapojit více kreativity, abyste je někam oba vměstnali. Sušička se dá i postavit na pračku - podmínkou samozřejmě je, aby pračka měla přední plnění a aby oba spotřebiče měly stejně velkou základnu. Na trhu už najdete takzvané mezikusy, které sušičku od pračky efektivně oddělí a zajistí její stabilitu. Další možností je nechat si vyrobit na míru dřevěný nebo kovový rám a pračku od sušičky oddělit třeba šuplíkem na špinavé prádlo. V žádném případě se ovšem nedoporučuje sušičku postavit přímo na pračku, sušička by se mohla vibracemi poškodit, nebo dokonce na někoho spadnout.

Co musí splňovat svítidlo do koupelny