Co dělat proti mlžení oken:

| Video: Youtube

Rosí se okna stará i moderní

Kondenzace jsou kapky vody, které se tvoří, když se teplý vlhký vzduch setká s chladným povrchem. Když teplý vzduch z naší domácnosti dolehne na studená skleněná okna, která zvenku ochlazuje zimní počasí, sklo se orosí.

Rosení oken není žádný neobvyklý jev, ale pokud mu nebudete věnovat pozornost, mohla by vlhkost poškodit rámy oken, zeď i podlahu. Navíc hrozí výskyt nebezpečné plísně, která může lidem žijícím v domě přivodit zdravotní problémy, jako je astma, ekzém či bronchitida.


Nahrává se anketa ...

Okna se mohou rosit všude, nejčastěji se však tento problém objevuje ve starších domech, kde bývá vlhčí vzduch, nebo v novostavbách, kde stavební materiál ještě nevyschl.

Rosení hrozí spíše u starých špaletových oken, zamlžit se však mohou i moderní plastová nebo dřevěná okna. U někoho by to mohlo vyvolat dojem, že je to jejich nekvalitním provedením, ale skutečnost je jiná.

Ani moderní okna nejsou zárukou toho, že se nebudou skla rosit:

„Současná moderní okna si zakládají na neprodyšnosti, tím pádem nemůže z interiéru odcházet ani přebytečná vlhkost. Rosení oken zevnitř je přirozeným jevem, který ovšem můžete ovlivnit,“ vysvětlují výrobci oken. Pomoc je jednoduchá: správné a pravidelné větrání.

V určité dny roku se stává, že s východem slunce se venkovní vzduch ohřívá rychleji, než okna, takže se voda vysráží na vnějším okenním skle. To však vůbec nevadí. Tento fyzikální jev naopak dokazuje, že vaše okna jsou velmi kvalitní a mají nadstandardní tepelně izolační vlastnosti.

„Tepelné mosty jsou minimalizovány do takové míry, že na jedné straně výrazně zabraňují ztrátám tepla, na druhé straně však nevyhřívají vnější tabuli izolačního skla přechodem tepla z interiéru,“ upozorňuje web prodejce oken Slovaktual.

Velkým problémem je naopak rosení vnitřního prostoru izolačního dvojskla nebo trojskla moderních oken. Tento prostor je totiž vyplněn vzácnými plyny, nejčastěji argonem. „Distanční rámeček hermeticky uzavírá prostor mezi skly, aby vzácné plyny neunikaly a naopak, aby se vodní páry nedostaly dovnitř,“ vysvětlují výrobci oken. Takže pokud zpozorujete rosu v prostoru mezi skly, je okno vadné.

Kde se okna rosí nejvíce

Obecně platí, že nejčastěji se okna rosí v místnostech se zvýšenou vlhkostí. Nejvíce páry produkujeme kuchyni, koupelně či prádelně. Stejný problém je i v místnostech, kde se suší nebo žehlí prádlo.

Zvýšenou vlhkost přináší i pěstování rostlin na parapetu. Voda ze zálivky se z nich odpařuje přímo na okna, kde se sráží. Někdy způsobují rosení oken i špatně zvolené rolety a žaluzie, ale také záclony nebo závěsy, které brání proudění vzduchu v prostoru.

Okna se zpravidla nejvíce zarosí v noci. Čím to je? Přes noc zpravidla vytápíme místnosti méně než přes den a nižší teplota je pro kondenzaci vodních par ideálním prostředím.

Hlavní zbraň? Správné větrání

 Vedle domácích činností, které produkují páru, je významným zdrojem vlhkosti i člověk. „Za hodinu vydýchá jedna osoba v průměru 40 gramů vody, celkem je to tedy asi jeden litr za den,“ informuje odborný web pro stavebnictví a technická zařízení budov TZB. Pokud jsou v domácnosti čtyři lidé, jsou to čtyři litry.

Proti rosení oken můžeme bojovat hlavně větráním. Větrání ovšem musí být pravidelné a správné. Právě to však mnoho lidí nedodržuje. 

Zcela nesprávné je však používání mikroventilace nebo výklopného větrání. Výměna vzduchu probíhá velmi pomalu, zato se ochlazuje okno i okolní zdi. To vede nejen k dalšímu srážení vlhkosti, ale také k větším účtům za energie.

„Větrejte nárazově tak, že okna několikrát denně otevřete naplno a budete větrat asi pět minut. Dojde k rychlé výměně vzduchu a zdi či rám okna nestihnou z vnitřní strany prochladnout,“ radí výrobci oken. Důležité je vyvětrat ráno a večer těsně předtím, než půjdeme spát.

„Jestliže uvidíte, že máte okna orosená, neváhejte. Sáhněte po hadru a vodu vysušte. Nejvhodnější volbou je utěrka z mikrovlákna, jelikož vám na skle neudělá šmouhy. Utírejte pravidelně i rámy a veškeré ostatní části, kde se kapky vody vyskytnou,“ radí iReceptář.

close Stékající a zatékající voda může ničit okna a také způsobit tvorbu plísní, které jsou pro lidské zdraví velmi nebezpečné. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Stékající a zatékající voda může ničit okna a také způsobit tvorbu plísní, které jsou pro lidské zdraví velmi nebezpečné.

Jak zabránit rosení oken 

Vypořádat se s nežádoucí vlhkostí může být problém. Servisní společnost Glass Doctor proto na svém webu dala dohromady pět tipů, které tento problém pomáhají vyřešit.

  • Kupte si odvlhčovač. Odvlhčovače odstraňují vlhkost ze vzduchu. Umístěte odvlhčovač blízko oken, kde je kondenzace nejčastější.
  • Přesuňte pokojové rostliny. Věděli jste, že čím více pokojových rostlin máte, tím více vlhkosti najdete ve vzduchu? Někdy může rosení oken odstranit pouhé přemístění pokojových rostlin během zimy do garáže či skleníku.
  • Vyzkoušejte eliminátor vlhkosti. Toto levné zařízení zařízení slouží k odstranění vlhkosti ze vzduchu Nevylučuje žádný zápach ani zvuk, nepotřebuje elektrickou energii a je malý, takže se vám nikde nebude plést.
  • Odsavač par. Využívejte při sprchování, které produkuje velmi mnoho vlhkosti, odsavač par a při vaření digestoř.
  • Nesušte prádlo v místnosti. Sušení mokrého prádla výrazně zvyšuje vlhkost uvnitř vašeho domova.

Babské rady: sůl, saponát a pěna na holení

I na boj s rosením oken existují babské rady. O jednu z nich se podělil člen facebookové skupiny Tipy a triky na čištění v diskusi, o které informoval web britského deníku Daily Record.

Diskuse se rozvinula, když jeden člen požádal o radu, jak vyzrát na rosení oken. Vedle doporučované investice do odvlhčovače nebo pravidelného utírání oroseného okna se však objevil i zajímavý návrh na využití obyčejné kuchyňské soli. Stačí ji prý nasypat do misky a položit na parapet.

Ukázalo se, že dobré zkušenosti s ní mají i další účastníci diskuse. „Použijte misku se solí, absorbuje vlhkost,“ napsal jeden, další ji doporučil jako levné a funkční řešení a třetí prohlásil, že sůl umí zázraky.

Žena, která tento tip vyzkoušela, napsala: „Byla jsem šokovaná. Opravdu to funguje. Už žádné ranní utírání oken!“

Stejně prý funguje i pěna po holení. Stačí ji nastříkat na sklo, rozetřít, vyleštit hadříkem, a pak už se jen radovat ze suchého okna.

Jinou možností je použít na okno saponát na nádobí. Muž, kterého trápila orosená okna v zimní zahradě, na ně hadrem nanesl trochu neředěného saponátu na nádobí a výsledkem byl prý „ohromen“.

„Bylo jasně vidět, kam jsem saponát nanesl a že splnil svou funkci,“ sdělil deníku Daily Record.