Velikost a tvar sedačky se bude odvíjet od velikosti obývacího pokoje, stejně jako od počtu lidí, kteří v domácnosti bydlí. V malých bytech se často využívají rohové soupravy, protože prakticky využívají místo a poskytují dostatek míst pro sezení na omezeném prostoru. Když ale budete chtít v budoucnu měnit dispozici pokoje a posouvat nábytek, s rohovou sedačkou nic nového nepodniknete, bude muset zůstat na svém místě.

Dům v Silicon Valley
Návštěva interiéru, ve kterém vládnou barvy

V menších bytech oceníte, pokud sedací souprava nabídne úložné prostory nebo vysouvací lůžko na spaní. Jestliže ale budete chtít takové lůžko používat každodenně, rozhodně investujte do kvalitní sedačky s kovovým mechanismem, kvalitním roštem a tvrdší matrací; levnější výrobky s plastovou konstrukcí moc dlouho nevydrží, a navíc si na nich budete ničit záda.

Co se týče konstrukcí dřevěných, obecně platí, že dlouholetou životnost zajistí tvrdé masivní dřevo, například buk; sedačky vyrobené z dřevotřísky nebo smrku obvykle vydrží zhruba 5 až 10 let, bývají však levnější a lehčí na stěhování.

Zdroj: Pinterest

U sedacích souprav nás zajímá také potahový materiál, přičemž nejde jen o to, jakou má barvu a jak je příjemný na dotek, ale také jeho omyvatelnost a údržba. Nejjednodušší na údržbu je kůže, kterou většinou stačí jen otřít vlhkým hadříkem a dvakrát ročně naimpregnovat. Na druhé straně ale nebývá prodyšná a v létě se na ní může držet váš pot. Mezi textilními potahy dnes také najdete řadu materiálů, jejichž vlákna dokážou odolat vodě i mastnotě, případně se dají zvolit potahy snímatelné, které vyperete v pračce.

Jídelní lavice je praktická nejen v jídelně

Podceňovat by se však neměl ani materiál, kterým je sedačka vyplněna. Nejlevnější výrobky mívají výplň molitanovou, jež se brzy prosedí, v některých sedačkách dovezených z východu dokonce můžete najít drcený textil. Kvalitnější výrobky bývají vyplněny polyuretanovou nebo elastickou studenou pěnou, které se vyznačují různou tvrdostí; záleží pak na vás, zda preferujete posezení měkčí nebo tvrdší.