1. Nevhodné členění prostoru

V malých bytech míváme tendenci vytvářet miniaturní pokojíky, abychom získali například soukromí pro spaní nebo práci u počítače. Veškeré prostory pak působí stísněným dojmem a neustále někde zakopáváte o otevřené dveře. K rozdělení prostoru v malých bytech je vhodnější použít zástěny nebo závěsy, které zaberou méně místa než celá stěna, a ponechají bytu vzdušný dojem.

2. Hnědá dýha

Tmavé barvy se do malých bytů obecně nehodí, a platí to i pro nábytek. Obýváková stěna oblepená tmavě hnědou dýhou by měla být v menších prostorách tabu. Volte raději nižší nábytek ve světlých, nejlépe studených odstínech.

Tmavá stěna v obýváku prostor opticky zmenšujeZdroj: Shutterstock.com

3. Tmavé těžké závěsy

Světlé barvy vypadají v malých bytech lépe i na bytových textiliích. Obecně se vyhněte kontrastům typu světlá zeď - tmavá záclona nebo světlá sedačka - pestrobarevné polštáře. Těžké závěsy se uplatní spíš ve větších pokojích s vysokými stropy, do malých prostor použijte materiály lehčí, vzdušnější.

Koupelnový nábytek
Vybíráme nábytek do koupelny: Na co se zaměřit a na co dát pozor

4. Obrázky na stěnách a drobné dekorace

Byteček si samozřejmě musíme trochu zútulnit, aby nevypadal neosobně. Za tímto účelem si však vyberte jen dva tři obrázky, které pověsíte na zeď, a dvě tři dekorace, jež vystavíte na police. Pokud to s dekoracemi přeženete, váš byt bude působit přeplácaně a opticky se ještě zmenší.

5. Kámen a drobná mozaika

Kámen je velice moderní a okázalý materiál, v malých bytech bychom však měli volit jednodušší textury. V koupelně a za kuchyňskou linkou se nebojte použít velkoformátové obklady; velké plochy s minimem spár vypadají v malém prostoru mnohem lépe než drobné mozaiky.

Dřevostavby: Vyvracíme mýty, které kolem nich panují

6. Pestré vzory

Čím více jednoduchosti v malém bytě prosadíte, tím lépe. Nekombinujte více vzorů a vyvarujte se jasných teplých barev. Jestliže máte například podlahu v designu dřeva, stěny i nábytek ponechte jednobarevné.

7. Hromadění zbytečností

Pokud při přerovnávání obsahu skříní neustále narážíte na věci, které "by se ještě mohly hodit", ale přitom jste je už dobrý rok nepoužili, zavřete oči a zbavte se jich. Pravidelným tříděním a vyhazováním zbytečností si doma rozšíříte použitelné prostory a budete vám připadat, že tu máte najednou více místa.