Vůně dokáže uklidnit nervovou soustavu po náročném dni a navodit příjemnou atmosféru. Zatímco v létě byt provoní čerstvě natrhané květiny nebo letní ovoce, zimní období máme spojené s vůní vánočního cukroví, vanilky a perníkového koření. Váš domov nicméně může krásně vonět, i když zrovna nepečete. A nemusíte k tomu použít žádné chemické látky.

1. Vonné svíčky, vosky, tyčinky

Podobné výrobky seženete v předvánočním období takřka na každém kroku. Dávejte jen pozor na jejich složení a vybírejte jen ty z čistě přírodních surovin. Pokud se v nich vyskytuje benzen, toluen, styren, xylen nebo formaldehyd, nekupujte je. Jde o karcinogenní látky, kterými si domov zaplavit určitě nechcete.

2. Vonné esence

Vonnou esenci obvykle nakapeme do odpařovače aromalampy. Ne každému ovšem tento způsob užití vyhovuje - vůně může být příliš silná, zapomínáte do lampy doplňovat vodu, případně vám vadí rizika spojená se zapálenou svíčkou. V takovém případě zkuste esenci kápnout do vody v rozprašovači a vůni jemně rozprašte po celém bytě. Pozor, používejte opravdu esenci, nikoli olej - ten by zanechal mastné skvrny na nábytku a záclonách.

3. Potpourri

Zdroj: Shutterstock.comRůznobarevné směsi sušených bylin, ovoce a květů naaranžované v dekoračních nádobách byly známé už ve středověku. Původně se umisťovaly do blízkosti krbů, aby se z nich lépe uvolňovalo aroma, dneska však jimi zdobíme libovolné místnosti, třeba i koupelnu. Potpourri nejen krásně vypadá, ale i voní, a vůbec se nemusí omezovat na květy a bylinky. Obsahovat může také šišky, dřevěné hobliny, stromovou kůru či aromatické koření - fantazii se meze nekladou.

4. Vonné ovoce

Už od podzimu by na kuchyňském stole měla stát mísa se sezónním ovocem, která členům rodiny poskytne pravidelný přísun vitamínů a zároveň bude voňavou dekorací. K tomuto účelu se nejlépe hodí jablka, doplnit je můžete i kdoulemi. Ty se sice pro svou trpkou chuť nedají zasyrova jíst, ale voní opravdu intenzivně. Exotické ovoce jako citrusy a banány se oproti našemu sezónnímu v teple domova rychle kazí, tak je radši rovnou zkonzumujte.

Pokud se vám nechce vyrábět z kdoulí marmeládu, využijte je jako voňavou dekoraciZdroj: Shutterstock.com


5. Káva

Kdo miluje vůni čerstvě mleté kávy, určitě v ní slyší i nevyslovené uvítání: "Pojďte dál a usaďte se, kafíčko bude hned". Ocení ji návštěvy a oceníte ji i vy, když se vrátíte domů po stresující honičce v práci. Stačí, když doplníte některou z vánočních dekorací o pár zrnek kávy, a vůně se bude držet doma pořád, nemusíte neustále mlýt.

6. Bylinky

Čerstvých rostlin je v zimě poskrovnu, ale bylinky mohou vonět krásně i v sušeném stavu. Příjemně voní například máta, levandule, meduňka, tymián nebo šalvěj. Mnoho bylinek lze navíc přes zimu pěstovat i v bytě v květináči.

7. Katalytická lampa

Katalytická lampa je poněkud dražší záležitostí, ale svým designem může být zajímavým doplňkem moderního interiéru. Na rozdíl od klasické aromalampy je bezpečnější, protože nemusí hořet, aby voněla. Vůni použité esence uvolňuje do vzduchu rozehřátý kámen, který vydrží dlouho horký, i když lampu zapálíme jen na dvě minuty. Dejte jen pozor, ne každá esence je pro katalytickou lampu vhodná, používejte skutečně jen vůně doporučené výrobcem.