Britskou interiérovou designérku Rachel Ashwellovou prý před lety inspirovaly k vytvoření romantických ubrusů s volánky staré šaty na flamenco. Její půvabné interiéry, v nichž bílé nebo krémově zbarvené lakované skříně, komody a stoly s patinou a skvrnami doplňují starožitné vázy, háčkované ubrusy či tapety s květinovými vzory, si získaly rychle své příznivce a styl Shabby Chic postupně celosvětovou oblibu.

Základem je nábytek a doplňky v použitém vzhledu, odtud shabby – v překladu ošuntělý. Rachel Ashwellová bez rozpaků kombinuje britský venkovský styl se středomořským Toskánska a Provence či elegancí francouzských zámků. Výsledkem je něžný, zabydlený romantický interiér.

Při zařizování se používá hlavně bílý dřevěný nábytek, ideálně z blešího trhu či z půdy na chalupě. Hlavně aby na něm byly vidět stopy opotřebení, a je jedno, jestli uměle nebo přirozeně vzniklé. Nábytek by měl mít odřené rohy, rozpraskané kraje, opotřebovaný kov, odloupaný lak nebo neošetřené dřevo. Pokud jde o barvy, základem stylu jsou pudrové pastelové tóny růžové, modré a fialové v kombinaci s jemně šedou, starožitně bílou a světle béžovou.

Nevýrazné pastelové barvy a odstíny jsou doplněny dekorativními prvky v podobě nostalgických stínidel lamp, povlaků na polštáře se sametem a krajkou či květinovými vzory, ale třeba i ikonickými tapetami Toile-de-Jouy s rokokovými výjevy z venkovského života. Navíc nemusíte všechno kupovat. S barvou a smirkovým papírem můžete dát vybranému kusu nábytku starý vzhled, který bude vypadat nově.