Jednou z nejdůležitějších věcí, která čeká každého chataře, je postarat se o to, aby v chatě či chalupě nebylo místo, kde by mohla zamrznout voda, což může být velkou nepříjemností. Prvním krokem je pochopitelně uzavření hlavního přívodu vody a vypuštění veškerého zbylého obsahu z potrubí.

„Po zimě převažují škody způsobené vodou, hlavně jejím zamrznutím, které následně doprovází prasklé potrubí a radiátory. Zamrzlá voda posléze roztaje a dále může poškodit též podlahové krytiny. Z našich zkušeností vyplývá, že lidé rizika mrazu stále podceňují a v rámci zazimování chalupy nejsou důslední. V takových případech se z našeho pohledu bohužel jedná o zanedbání povinnosti předcházet škodám, tím pádem může dojít také k úpravě pojistného plnění,“ upozornil tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jan Marek.

Několik tipů, abyste měli na jaře méně práce
- Zabezpečte chatu před zvířaty. Pořiďte si na všechny větrací otvory mříž, aby se zvířata nemohla dostat dovnitř.
- Myslete na to, že i když vypustíte vodu z trubek, nikdy nevyteče všechna. Pomůže dodatečné profouknutí.
- Zvlášť pozor na zamrznutí vody u vodoměrů, ta je může roztrhat. Zaplatit pak musíte nový, nemluvě o komplikacích při jeho výměně.
- Do odpadů i mísy WC nasypte sůl, předejdete tomu, že vám zbylá voda v trubkách zamrzne.
- Je dobré pořídit si na otevřený komín stříšku, zabráníte tak jeho poškození, pokud do něj napadá sníh nebo nateče voda.
- Oblečení, polštáře a deky vakuově uzavřete, vyhnete se tak vlhkosti a nepříjemnému zápachu.

Při vypouštění vody se také nesmí zapomenout na bojler. Ten odpojte od zdroje, otevřete jeho vypouštěcí ventil i kohout potrubí k bojleru, aby veškerá voda vytekla. Nutné je samozřejmě odpojit bojler od zdroje elektrického napětí.

Před opuštěním „sezónních obydlí“, by se nemělo zapomenout ani na kontrolu střechy. Stačí jedna poškozená nebo dokonce chybějící taška a na jaře máte o program postaráno. Do domu vám bezpochyby zateče a následná vlhkost ve zdi společně s plísní způsobí nejeden problém. Samozřejmostí by mělo být vyčištění okapů, které může listí a jiný nepořádek ucpat. Voda pak může zatýkat místy, kde na to dům ani pojistná smlouva nejsou připravené.

„Známe i případy, kdy došlo k utržení okapů, které nebyly schopné unést množství vody. Při pádu pak způsobily další škody na fasádě a oknech,“ dodal Marek.

Na zimu je však třeba připravit i zahradu To se netýká pouze její povrchové úpravy, ale také ošetření zahradního náčiní, nářadí a zahradní techniky včetně jejího zabezpečení před případnými zloději. Žebřík či štafle se pak vyplatí v kůlně připevnit speciálním zámkem, aby se jejich pomocí potenciální zloděj nemohl dostat do patra, které bývá méně chráněné.

Zloději nejdou pouze po cennostech

Především ti, kteří mají rekreační objekty na opuštěných místech, by měli myslet na to, že právě taková obydlí jsou oblíbeným cílem zlodějů. A tak je důležité, aby byly dobře zabezpečené. Kolikrát si majitel myslí, že stačí, když v chatě či chalupě nenechá nic cenného, ale věřte, že ve skutečnosti tomu tak není.

„Během podzimu a zimy jsou chaty a chalupy častým terčem zlodějů. Rozhodně se tedy vyplatí investovat do jejich zabezpečení,“ řekl bezpečnostní expert společnosti ASSA ABLOY Antonín Terš. Podle něj jsou základem kvalitní dveře a zámek s bezpečnostním certifikátem. Právě dveřmi se totiž zloději do objektů dostávají nejčastěji. Existuje však také chytré zabezpečení, jež dává majitelům možnost kontrolovat stav nemovitosti na dálku.

„Pokud máte na chalupě internet, ideální variantou je například zabezpečovací systém Yale Smart Living. Ten obsahuje interiérovou kameru, či okenní a dveřní spínač, které v případě problémů okamžitě posílají upozornění na váš mobilní telefon,“ vysvětlil Terš.

Fenoménem bývá i monitorování interiéru a okolí chalupy pomocí internetových kamerek, kdy majitel může dění kolem chalupy i uvnitř sledovat v reálném čase. „Většinou záleží na šikovnosti majitele, jak si takový přenos dokáže zařídit. Internet v rekreačních objektech totiž přestává být něco výjimečného,“ přidal zkušenosti Marek.

Nejspíš nikdy stoprocentně nezabráníte, aby vám zloději chatu či chalupu vykradli. Určitě se na ně ale předem připravte, riziko tak snížíte. Pokud i přes všechna vaše opatření bude zloděj úspěšný, je dobré spolehnout se na pojištění. V rámci pojištění rekreačního objektu si můžete pojistit i zařízení domácnosti, resp. jejího vybavení, drobné stavby a technická zařízení jako garáže, skleníky, oplocení, studny a v neposlední řadě zahradní techniku.

„Určitě stojí také za zmínku, že v rámci tohoto pojištění si můžete pojistit i prvky zahradní architektury například terénní úpravy, venkovní krby či jezírka. Toto pojištění se navíc vztahuje na škody způsobené živly, ale také nehodami a krádežemi, “ uzavřel Jan Marek, tiskový mluvčí pojišťovny Generali.