Ubrus patří k bytovým doplňkům, které se s nástupem minimalismu z domácností téměř vytratily. Spousta z nás dneska ubrus vytáhne akorát tak o Vánocích, ve všední dny se bez něj obejdeme. Trendem je, nechat vyniknout dřevěnou nebo skleněnou desku stolu ve své přirozené kráse, a ke stolování raději zvolit menší dečky, ubrousky a podtácky.

Pěkný ubrus přitom může ozvláštnit jednoduchost interiéru a dodat mu osobité kouzlo. Tím, že se design dávno neomezuje jen na výše zmíněnou zeleninu nebo klasické kostičky, nemusíme se bát dnešní nabídku prolistovat. Najdete i výrobce, kteří vám zhotoví ubrus s potiskem, který si sami navrhnete. Tisk probíhá na principu thermo sublimace, kdy se barvivo dostává do struktury vlákna. Potištěnou látku můžete prát v pračce na 40°, neměli byste ji však žehlit ani sušit v sušičce.

Napron na stůl z kolekce Esprit

V retro interiérech se nemusíme vyhýbat ani kostičkám nebo krajce, v těch moderních se uplatňují spíše abstraktní vzory a snadno omyvatelné materiály. Jedním takovým je laminovaná bavlna. Jde o měkké, poddajné bavlněné plátno, na kterém je nanesena vrstva PVC. Povrch tedy můžete snadno čistit houbičkou nebo hadříkem, ubrus ale přitom nepůsobí tím prkenným dojmem, který pamatujeme z dětství.

Podobné vlastnosti mají i ubrusy teflonové, které seženete v rozličných vzorech, a to doslova za hubičku. Jsou praktické, nenasávají tekutiny a rovněž se dají prát v pračce. Uplatňují se hlavně jako běhouny nebo ubrousky.

Kdo si potrpí na čistě přírodní materiály, může zvolit 100% bavlnu nebo len. Lněné ubrusy v přírodních barvách vypadají v interiéru velice elegantně, pozor ale, mají tendenci se srážet a mačkat. Před praním ubrusů si proto vždycky pořádně prohlédněte prací symboly.