Mastná kuchyňská linka

Šťáva z citronu má schopnost odmastit skvrny na pracovní desce a kachličkách v kuchyni. Jestliže rádi vaříte a smažíte, mějte v pohotovosti rozprašovač s citronovou šťávou naředěnou vodou. Směs nastříkejte na znečištěné plochy a otřete suchým hadříkem. Lžičku citrónové šťávy můžete přidat i do myčky nádobí.

Vodovodní baterie

Zůstávají vám na kuchyňských či koupelnových bateriích nevzhledné skvrny od vodního kamene? Pak rozkrojte citron napůl, jednu polovinu použijte místo houbičky a baterii s její pomocí umyjte.

Zažloutlé skrvny v koupelně

Pokud vás trápí zažloutlé skvrny na keramickém povrchu umyvadla či vany, zkuste smíchat citronovou šťávu s trochou jedlé sody a octa, až vytvoříte tekutější pastu. S její pomocí zatočíte i se zažranými nečistotami.

Citronová šťáva s jedlou sodou patří k univerzálním čistícím prostředkůmZdroj: Shutterstock.com

Plíseň ve spárách

Citronová šťáva si umí poradit i s plísní. Tvoří-li se vám v koupelně plíseň, ať už ve sprchovém koutu nebo ve spárách mezi dlaždičkami, povolejte do boje citron s trochou jedlé sody. Směsí potřete plesnivá místa, nechte 15 minut působit a poté vydrhněte starým kartáčkem na zuby.

Kuchyňské prkénko

Na dřevěném krájecím prkénku ulpívají pachy aromatických potravin a mohou zde zůstávat i bakterie z naklepávaného masa. Prkénko nejlépe vydezinfikujete tak, že na něj nasypete sůl a poté ho vydrhnete půlkou citronu. Vyčistíte tak i ty nejjemnější prohlubně ve dřevu, a prkénko bude navíc pěkně vonět.

Zápach z lednice

Pokud se při otevření lednice chytáte za nos, i když v ní nepřechováváte nic zkaženého, vyzkoušejte následující jednoduchou fintu: rozkrojte citron a jednu jeho polovinu nechte ležet v lednici na malém tácku. Po týdnu jej vyměňte.

Citron místo bělidla

Na zažloutlé prádlo nemusíte hned používat bělidlo. Mnohem šetrnější řešení představuje půl hrnku citronové šťávy, kterou přilijete do pračky. Oblečení bude zase bělostné.