V ČLÁNKU SE DOČTETE:
Při zkoumání aktuální nabídky čistících prostředků všeho druhu dnes jeden dospěje k úsměvu: marketing řady značek sází na zdůrazňování obsahu octa a sody v popisech i na etiketách – marketérům došlo, že dnešní spotřebitel už je poměrně sečtělý a o účincích těchto prostých a základních činitelů ví svoje. Ocet a soda byly totiž odedávna účinnými pomocníky při likvidování běžné domácí spouště – v kuchyni, v koupelně, na podlahách, ve spárách dlaždiček, na oknech, všude. Platí to stále – i bez příměsí další chemie, která nás stojí nemalé peníze.
Jak a kde vlastně ocet a soda (s drobnými přídavky esenciálních olejů a citronu) fungují?
Myjí, dezinfikují, leští
Naprostou většinu povrchů v domácnosti každý zvlášť nebo v kombinaci vyčistí a vyleští. Univerzálním návodem je smíchání půl litru octa, čtvrt litru vody a pár kapek libovolného esenciálního vonného oleje. Směs v lahvi s rozprašovačem si poradí s kuchyňskou linkou a obklady, běžnými nečistotami v koupelně i na toaletě.
Se zanesenými spárami mezi obklady v kuchyni i koupelně si poradí kašička z jedlé sody a citronové šťávy. Stačí nanést, nechat působit a trochu pomoci drsnou stranou houbičky. A spláchnout čistou vodou. Směs sody a citronu spáry vyčistí i vybělí a navíc má antibakteriální a dezinfekční účinek.
10 skvělých způsobů, jak v domácnosti využít jedlou sodu:
„Jedlá soda jako základ rozpouští organické sloučeniny, jako jsou nečistoty, mastnota a jiné lepkavé nečistoty. Kromě toho minerální struktura každé částice jedlé sody poskytuje jemné abrazivo pro čištění bez zanechání škrábanců. Ocet jako kyselina rozkládá minerály, které se tvoří z tvrdé vody z vodovodu , a vytváří nevzhledné skvrny na dřezech, vanách a pultech. Kombinace těchto dvou běžných domácích látek může v kuchyni přinést neuvěřitelné výsledky, ale je důležité je nekombinovat ve stejných množstvích, protože musíte směs udržovat buď na kyselé nebo zásadité straně neutrální hodnoty,“ připomíná na webu Live Science vědkyně Stacy Kish.
Jinými slovy: pokud chcete vypucovat mastnotu, musí v čistící směsi převažovat soda, pokud útočíte na vodní kámen, přilijte více octa.
Nahrává se anketa ...
Ocet do pračky i do výlevky
Samotný ocet je spásou pro zanesenou pračku, rychlovarnou konvici i odpad. Pračku a konvici stačí nechat projít procesem prázdného praní nebo varu se šálkem octa, výlevkám pak prospěje ocet zalitý vařící vodou. Nic víc, nic míň.
Ocet babičky používaly i při mytí oken – skla omytá od špíny stačilo postříkat kombinací vody a octa a pořádně vyleštit – kromě lesku prý ocet přináší ještě jeden bonus: odpuzuje mouchy, komáry a jinou havěť.
Ocet mimochodem výborně nahradí i aviváž při praní – stačí ho dvě tři lžičky do přihrádky pro aviváž plus pár kapek libovolného vonného oleje, a prádlo získá jemnost a vůni bez nadbytečné chemie, která navíc udatně zanáší pračku mazlavými zbytky. V řadě domácností používají ocet i místo leštidla v myčce nádobí. U obou spotřebičů – automatické pračky a myčky, ovšem výrobci varují před dlouhodobým používáním neředěné varianty, která může poškodit plastové části přístroje.
Téměř nekonečné možnosti využití octa a sody například ilustruje na svém instagramovém účtu Úklid pro klid Kateřina, kterou sleduje přes 200 tisíc lidí.
Prádlu stačí mýdlo a soda
Návrat k základům se nabízí i při praní. Jeden z českých e-shopů, který prodává takzvané kastilské mýdlo pro domácí výrobu pracího gelu, jakousi obdobu strouhaného mýdla našich babiček, má na svých stránkách jednoduchý návod:
„Prací prášek nebo prací gel je vlastně jen jednoduché smíchání několika surovin a výsledek vás překvapí nejen svojí kvalitou praní, ale i cenou. Základem domácího pracího prášku je soda a mýdlové vločky. Najděte si vhodnou nádobu (nějaký kýbl s víkem, cca 12 litrů). Nalijte do něj 5 litrů vařící vody a přidejte mýdlové vločky a důkladně promíchejte, dokud se mýdlo rozpustí. Dolijte dalších pět litrů horké vody a nakonec do roztoku přisypte 250 gramů sody. Nechte stát 24 hodin a sem tam promíchejte. Jak bude sliz chladnout, bude tuhnout. Po 24 hodinách je připraven k použití, uzavřený kýbl si ponechte u pračky a máte na čas vystaráno. Sliz se nijak nezkazí.“
Jedna ze zákaznic pak na blogu e-shopu přidala svůj návod na výrobu jednoduchého prášku na praní barevného prádla: „Nastrouhám najemno olivové nebo marseillské mýdlo, přimíchám sodu a pak dávám přímo do bubnu dvě – tři lžíce směsi.“
Rady ze starých sešitků
Za zmínku stojí i prosté rady z babičkovských sešitků, jak zdolat různé skvrny, fleky, vycídit nádobí nebo dřevěné povrchy.
- Jak na sklo. Ideálním prostředkem na mytí skel je směs připravená z 2 šálků teplé vody, 1 lžíce škrobu, ¼ šálku lihu a ¼ šálku octa. Pečlivě promíchaný domácí čistič používáme jako běžné prostředky. Povrch skla nakonec doleštíme starými novinami. Méně náročným způsobem je dát do vody na mytí několik sáčků černého čaje. Když navíc přidáme trochu soli, budou se skla lesknout a v zimě nebudou zamrzat.
- Domácí čistič na nádobí. Pokud dojde prostředek na nádobí, můžeme si jej vyrobit doma sami. Smícháme 1,5 hrnku horké vody, 50 g olivového mýdla (které rozpustíme ve vodě), 1 lžíci octa, 1 lžičku sody a pár kapek esenciálního oleje. Při míšení doporučujeme dobře spojit všechny suroviny a až poté přidávat vodu.
- Jak na nerez. Nerezové povrchy není třeba leštit speciálními prostředky, na to postačí olivový olej. Pár kapek na čistém hadříku dá nerezu opět lesk.
- Jednoduchá leštěnka. Na domácí leštění dřevěných povrchů stačí směs olivového oleje s trochou soli. Na starší nábytek smícháme lžičku olivového oleje, půl šálku octa a půl šálku červeného vína. Směsí dřevo přetřeme a za 5 minut suchým hadříkem přeleštíme.
- Cínové nádobí. Na péči o cínové nádobí, dnes opět moderní, existuje rada předávaná mezi našimi babičkami. Nejrychleji prý takové nádobí vyčistíme zelnými listy nebo mokrým popelem ze dřeva.
- Kovová konvice na vodu. Pokud konvici nepoužíváme, může být po čase zatuchlá, tomu můžeme předejít, pokud do ní před jejím uložením vložíme kostku cukru.
- Nádobí s připečenými kousky jídel. Necháme-li na takto znečištěném nádobí 2 hodiny působit větší vrstvu soli, zbavíme se těžko odstranitelných připálených kousků jídla. Nože s dřevěnou rukojetí zůstanou jako nové, pokud rukojeť občas promažeme olivovým olejem.
- Nože z oceli. Původní lesk jim dodáme pomocí obyčejné korkové zátky, kterou namočíme v písku na nádobí a vyleštíme. Nakonec je opláchneme a doleštíme suchým hadříkem.
- Porcelánové talíře. Skvrny z porcelánu odstraníme pomocí korkové zátky namočené do silného roztoku soli. Pokud vám praskne porcelánové nádobí, vložte ho do hrnce s mlékem a vařte na mírném ohni zhruba ¼ hodiny. Po vyjmutí by neměla být prasklina vidět.
- Sklenice. Prevence proti prasknutí sklenic v horké vodě je jednoduchá! Babičky radí, abychom je vždy nořili vrchním okrajem dolů!
- Železné nádobí (například pánev na lívance). Aby vydrželo dlouhou dobu v co nejlepší kondici, je dobré je na plotně, před i po použití, obrousit hrubou solí a udržovat je stále promaštěné (nejlépe sádlem či olejem).
- Kolečka od vody z nábytku odstraní směs stolního oleje a soli.
- Mastné skvrny na zdi půjdou dolů pomocí střídky z chleba.
- Skvrny z oblečení odstraníme vždy ve vlažné vodě, teplejší by mohla způsobit jejich vpití.
- Jako univerzální čistidlo je brána zubní pasta. Stačí ji nanést na postižené místo, nechat zaschnout a vykartáčovat.
- Čerstvé skvrny od tuku je třeba posypat moukou a počkat, až se vsákne. Následně je běžně vypereme.
- Od kávových skvrn nám pomůže voda se solí, nebo citrónová šťáva. Ta platí také na hořčici.
- Kečup odstraníme potřením roztokem sody s vodou.
- Krev nám pomůže dostat z látky sůl, která pomáhá také při skvrnách od červeného vína nebo ovocných šťáv.
- U skvrn od červeného vína platí, že je okamžitě po potřísnění zmírníme vínem bílým.