Chcete-li přenést zvláštní atmosféru tradičního japonského bydlení k vám domů, nestačí se jen obklopit typickými doplňky a nábytkem. Měli byste jít víc do hloubky a pochopit filozofii východního myšlení, z níž uspořádání prostoru vychází. Přitom střídmost a respekt k okolí jsou principy, které musíte dodržet.

SHIBORI – japonská batika
Shibori - japonská batika, která bývala uměním chudých

Základními materiály, s nimiž se v japonské kultuře pracuje, jsou dřevo a bambus, oblíbené jsou však i keramika a kámen. Ze dřeva není jenom nábytek, ale i vany a umyvadla. Obvykle se používá v přírodních barvách, můžete jej však mořit na tmavé, případně červené barevné tóny. V interiéru se dobře uplatňují světlé odstíny v kontrastní variantě s černou, červenou, ale třeba i zlatou.

Rohože tatami jsou jedním z největších symbolů japonského domu. Vyrábějí se z lisované slámy a rýže a díky tomu poskytují perfektní izolaci a snadno se udržují. Jsou univerzáln – lze je využít jako matraci, náhražku křesla nebo také jako koberec. Původně je ale tatami určena především k sezení – její výšce byste pak měli přizpůsobit celý interiér.

Víte co jsou futon, shoji a tansa?

Ke spánku Japonci používají futon – pohodlné rozkládací postele, které jsou během dne srolovány a schovány za tradiční posuvné průsvitné stěny, vyrobené ze speciálního papíru zvaného shoji. Umožňují rozdělení místnosti na menší prostory, čímž vytvářejí soukromí, přitom ale nebrání přísunu denního světla. Pokud to myslíte s bydlením v japonském stylu vážně, bez posuvné stěny to nebude ono. Oblíbené jsou rovněž posuvné látkové stěny noren, které jsou vhodné k zastínění velkých prosklených ploch. Nezapomeňte ani na praktickou dřevěnou komodu tansu, kterou lze velmi snadno přesouvat z místa na místo.

Osvětlení terasy romantické a zároveň bezpečné

Vhodně zvolené dominantní prvky interiéru vytvoří vynikající kulisy pro japonské bydlení, ale život mu vdechnou až správné doplňky. Zkuste třeba nástěnnou dekoraci, tzv. kakemono – jedná se o vertikálně orientovanou, závěsnou kaligrafii s tradičním japonským písmovým motivem, případně ilustrovanou. Do japonského interiéru samozřejmě patří i malované hedvábné šátky a imitace zenové zahrady namísto pokojových květin.