Bílá barva působí v interiéru čistě a svěže, a navíc opticky zvětšuje místnosti, což je v našich nepříliš prostorných bytech mnohdy žádoucí. Kromě toho také vytváří jakési neutrální pozadí, na němž vynikne jakýkoli barevný detail v podobě dekorací, polštářů nebo zelených rostlin. Obliba bílé barvy může i vyplývat z popularity skandinávského stylu, kde je bílá doslova základem a v kombinaci se světlým dřevem vytváří prosvětlené, minimalisticky jednoduché, a přitom útulné prostředí.

Skandinávský stylZdroj: Shutterstock.com

Na druhém a třetím místě se ve výzkumu NMS Market Research umístily žlutá (24 %) a zelená (22 %). Odstíny žluté tradičně symbolizují energii a optimismus, protože připomínají sluneční záři. Zelená zase podle odborníků uklidňuje a do interiéru ji můžeme zakomponovat pomocí živých rostlin, jimiž nemusíme šetřit: naopak, malá domácí „džungle“ je v současnosti trendem.

Farma v Kanadě
Jak vznikl z farmy úžasný domov

Hnědé tóny v interiéru preferuje 18 % lidí. Hnědá je barvou dřeva, a proto se nejlépe vyjímá právě na dřevěném nábytku a obkladech. Skvěle se kombinuje s bílou či krémovou, zajímavé kontrasty ale vytváří například také s modrou, která se v žebříčku oblíbenosti umístila hned na dalším místě a kterou jako svou oblíbenou uvedlo 15 % dotázaných.

Obdobné popularitě se těší i šedá (14 %). Ačkoli někomu může šedá barva připadat nudná, ve světě bytového designu ji vídáme stále více díky rostoucí oblibě cementové stěrky. Zvláště v kombinaci se dřevem působí šedá velice elegantně.

Pohledový beton v interiéru nemusí znamenat nudnou šeď

Ve výrazných barvách si libuje zhruba každý desátý Čech. 11 % respondentů jako svou oblíbenou označilo fialovou, 10 % lidí volí červenou. U výrazných barev obecně platí, že by se jimi mělo v interiéru šetřit. Bezpečnou volbou je, když takovou barvou vymalujete jen jednu stěnu, ke které chcete přitáhnout pozornost, a zbytek místnosti ponecháte neutrální.

Barvy v interiéruZdroj: Shutterstock.com