Desku pod umyvadlo si můžete nechat vyrobit na míru, standardně se setkáte s délkou 60 až 270 cm a šířkou 50 cm. Deska může být dodána nepředvrtaná, abyste na ni mohli umyvadlo umístit podle vlastní preference, nemusí být nutně instalováno v jejím středu. Důležité však je, abyste desku připevnili do správné výšky: vzdálenost od země po hranu umyvadla by měla být zhruba 85 cm, vysokým osobám pak může vyhovovat umyvadlo položené o 5 až 8 cm výše.

Někteří lidé mají k umyvadlům na desku nedůvěru, protože se bojí čištění nečistot zanesených v místech, kde se umyvadlo stýká s deskou. Tento problém se dá vyřešit tak, že si pořídíte klasické keramické umyvadlo čtvercového nebo obdélníkového tvaru, které k desce spodní stranou zcela přilehne. Hrany pak můžete ještě pro jistotu "přejet" silikonem.

Lineabeta Acquaio umyvadlo na desku bambus 5 490 Kč

Někdy ale zkrátka neodoláte kouzlu designu a zamilujete se do kulatého či oválného umyvadla vyrobeného ze skla, kamene nebo třeba ze dřeva a neodradí vás ani vyšší cena. Skleněná umyvadla působí naprosto luxusním dojmem a podlehnou jim zejména příznivci výraznějších barev v interiéru. Pokud máte pocit, že bílé keramiky už bylo v koupelně dost, a přitom chcete zachovat věrnost minimalismu, sklo bude skvělou volbou.

Umyvadla z pravého či umělého kamene skvěle ladí s kamennými obklady, vyznačují se dlouhou životností a originálním vzhledem. Musíte ovšem počítat s tím, že takový kámen něco váží, takže budou potřebovat větší oporu a odbornou montáž.

K nejdražším umyvadlům pak patří výrobky dřevěné; vysoká cena je dána speciálním ošetřením dřeva, jehož povrch musí být odolný vůči tekoucí vodě i čistícím prostředkům. Ačkoli se dřevěná umyvadla dříve považovala spíš za doplněk rustikálních koupelen, dnes se dřevo uplatňuje i v koupelnách zcela moderních a dodává jim teplý, lázeňský nádech.