Ať už jde o vánoční stromek doma, na zahradě nebo na náměstí, jeho rozsvícení přináší úžas a okouzlení nejen malým, ale i dospělým. Je to jedno z nejsilnějších vánočních kouzel. Zvyk zdobit na Vánoce jehličnan, vznikl v zemích dnešního Německa.

K nám se dostal někdy v na začátku 19. století, kdy jej poprvé ozdobil na svém zámečku Šilboch ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich, který zvyk znal z právě z Německa. Krášlení stromečků se v českém prostředí prosazovalo pomalu a lze říct, že jde o mladou tradici, ač nám to tak dnes vůbec nepřipadá.

Od jablíček k diktátu designu

Zdobení vánočního stromečku prošlo vývojem, nejprve se ověsil jen jablky a ořechy, později se přidalo sušené ovoce, ozdoby ze slámy, brambor či dřeva. Pak přišly na řadu dekorace papírové či kartonové. Skleněné ozdoby se objevily ve druhé polovině 19. století, ty foukané až v minulém století. Dnes jsou dokonce každý rok Vánocům designéry a floristy udávány trendy, ve kterých se barevně a stylově mají nést.

Proto si můžeme v obchodech vybrat z obrovského množství ozdob z nejrůznějších materiálů, odstínů či stylů, ovšem vždycky mnohem více potěší, když si stromeček, symbol rodinné pospolitosti, ozdobíme vlastnoručně vyrobenými dekoracemi.

Rodina může zažít krásné chvíle při jejich výrobě, lze využít recyklovaný materiál a pro děti je to dobrý příklad, jak se chovat ohleduplně k Zemi a jak rozvíjet své vlastní schopnosti. Ozdoby, které si sami vyrobíme, potěší dvakrát nejprve přinesou zábavu při jejich vzniku a posléze pocity uspokojení, když budou zářit na stromečku.

Žárovky, které znovu zazáří

Pokud máme k dispozici již vysloužilé žárovky, není nic jednoduššího, než je využít pro krásné vánoční ozdoby. Menší žárovky šiškovitého tvaru potřeme PVA lepidlem, které je po zaschnutí pružné a průhledné a seženeme je ve výtvarných potřebách.

Jakmile je skleněná část žárovky celá potřena lepidlem, posypeme ji třpytivým dekoračním pískem a necháme zaschnout. Poté zafixujeme lakem na vlasy. Kolem objímky uvážeme silnější nit pro zavěšení na stromek a začistíme třpytivou stužkou.

Pokud máme žárovku klasického tvaru baňky, poslouží nám jako základ budoucí ozdoby v podobě sněhuláka. Skleněnou část žárovky opět potřeme PVA lepidlem a tentokrát posypeme bílým či světle modrým dekoračním pískem s třpytkami a po zaschnutí zafixujeme lakem.

Posléze domalujeme oči, mrkvový nos a knoflíky akrylovou barvou či lakem na nehty, pomocí tavné pistole lze dolepit i větvičky coby ruce. Na objímku lze dokola přilepit proužek pevnější látky (filc) jako hrnec-klobouk, nebo ji stačí jen provázkem omotat a zavěsit na stromek.

Milou ozdobou, kterou zvládnou vyrobit i ti nejmenší, je stromeček, jehož základ tvoří dřívko skořice. Po celé jeho délce jej pokryjeme lepidlem z tavné pistole a na něj přitlačíme větvičky smrčku či jedličky.

Ty si nastříháme tak, abychom měli vždy tři kousky ve velikostech, které když se položí na sebe, vytvoří trojúhelník. Když tyto větvičky od nejmenší po největší přilepíme na skořici, vytvoří dojem stromečku.

Ten můžeme ponechat jen tak, nebo ještě dozdobit pomocí tavné pistole a přilepit na ně třeba barevné knoflíky, perličky či ozdůbky z papíru. Zezadu na horní část skořice ještě kápneme lepidlo, do něhož vložíme smyčku z nitě na zavěšení.

Řetěz z těstovin

Těstovinové mašličky (farfalle) dáme na deset sekund do vroucí vody, aby lehce změkly. Pak je vprostředku pomocí jehly navlečeme na silnější nit v pravidelných rozestupech. Po navlečení celého řetězu mašličky potřeme PVA lepidlem a posypeme třpytkami.

Lze je i přestříkat třpytivým sprejem, ovšem tohle je lépe provádět mimo interiér. Jakmile třpytky zaschnou, můžeme je opět zafixovat lakem na vlasy či fixačním sprejem z výtvarných potřeb.

Zavěste věšák

Ač už advent začal, stále ještě si můžeme vyrobit adventní věnec, tentokrát závěsnou variantu na dveře. Pro jeho základ použijeme drátěné ramínko, které vytvarujeme do tvaru kruhu s háčkem nahoře. Smotané dráty u háčku rozmotáme a navlékáme na ně vánoční koule nejrůznějších velikostí či barev.

Kombinace závisí na nás, lze vyrobit věnec jednobarevný, tón v tónu nebo hýřící barvami. Trend letošních Vánoc se nese v duchu barev duhy, takže se můžeme vyřádit podle chuti. Vánoční koule navlečeme hustě a tzv. 3D, tedy tak, že jimi bude drát obalen ze všech stran.

Jakmile dospějeme s navlékáním ozdob až ke konci kruhu, ponecháme si dostatečný kus drátu pro jeho opětovné smotání tak, abychom kruh uzavřeli. Na spoj drátů umístíme stuhu či mašli a věnec můžeme zavěsit.