Za pracovní desku můžete zaplatit několik tisíc, ale třeba také několik desítek tisíc. Levnější variantu představují desky dřevěné a laminátové. Lidé často upřednostňují laminát před přírodním dřevem, protože se nemusí olejovat a je zkrátka nejlevnější. Když ale laminátovou desku poškrábete, na rozdíl od dřeva ji už neopravíte. Ze všech materiálů je laminát nejnáchylnější k poškození, nesnese dlouhodobé vystavení vlhkosti a vodě a vadí mu vysoké teploty.

Dům u jezera v Texasu
V domě u jezera vládne pískovec, cedrové dřevo a klid

Dřevěné desky se vyrábějí z tvrdých dřevin, jako je dub nebo buk, ale najdeme i desky z teaku a jiných exotických dřevin, které jsou odolnější a méně náročné na údržbu. Masivní dřevo je potřeba pravidelně ošetřovat olejem, aby se do něj nevsakovala voda. Výhodou je, že v případě mechanického poškození můžete povrch zbrousit a deska opět vypadá jako nová.

Zdroj: Shutterstock.com

Pokud je váš rozpočet vyšší, budete se rozhodovat nejspíš mezi žulou, umělým kamenem a keramikou. Všechny tři materiály se vyznačují nenasákavým povrchem a vysokou odolností vůči mechanickému a chemickému poškození. Žula v tomto ohledu představuje nepřekonatelnou špičku, můžete na ni klidně postavit horký hrnec, aniž byste její povrch poškodili. Žulová deska je natolik odolná, že ji budou moci využívat ještě příští generace. Někomu ale může připadat příliš studená na dotek.

Vaříme pod širým nebem: Jak zřídit zahradní kuchyni

Co se týče umělého kamene a keramiky, je třeba hledět na povrchovou úpravu, která se může u jednotlivých výrobců lišit. Výrobce by vám měl dát instrukce, jak se o takovou desku starat, čím ji čistit a čemu se naopak při údržbě vyhnout. Výhodou umělého kamene je větší množství vzorů a barevných provedení, než jaké poskytuje kámen přírodní. Cenově však mohou vyjít nastejno, opět záleží na tom, kde ho kupujete a jakými vlastnostmi se chlubí jeho povrch.