Hotýlek by měl být chráněn před deštěm stříškou a nestát přímo na zemi, aby ho nezničila vlhkost. Vnitřek vyplníte suchým listím, slámou, šiškami, klacíky, děrovanými cihlami, špalky,  stébly, kartonovým papírem, bambusem, suchou kůrou. Zadní stranu uzavřete deskou a přední zase hustým pletivem, jinak hrozí, že si na hmyzích hostech pochutnají ptáci. Dutiny stébel a cihel přilákají včely samotářky, které si v nich vytvoří vlastní hnízdečka pro larvy.

Nemáte-li po ruce žádný dutý materiál, chodbičky pro včely můžete vytvořit vyvrtáním vodorovných otvorů o různých průměrech a délce mezi 3 a 10 cm, které budou na konci zaslepené. Že se u vás včelka usadila, poznáte podle otvoru zapečetěného hliněným víčkem.

I čmeláci

Ubytovat na své zahradě můžete i čmeláky. Domeček jim vyrobte ze silných prken bez škvír, nesmí do něj zatékat. Vnitřek rozdělte na dvě přihrádky. První přihrádka poslouží jako místo k ukládání odpadu, kde čmeláci mohou vyměšovat a stavět opevnění.

Druhá přihrádka se stane místem, kde královna stráví celý život. Do domku vložte trochu materiálu pro hnízdění, třeba vlnu, peří nebo seno, ale ujistěte se, že otvor zůstává volný a bez překážek.