Dveře

Malé děti se v pokojíku zavírat nemusejí, dokonce to ani není vhodné, protože se mohou samy v zavřeném pokoji bát. Dveře by proto měly být neustále otevřené, nejlépe až ke stěně, a zajištěné zarážkou, aby se o ně děti při pobíhání z pokoje do pokoje nebouchly nebo si v pantech nepřiskřípky prsty. Radikálním řešením je dveře od dětského pokoje zcela vysadit a uskladnit na pár let ve sklepě či garáži, případně dočasně použít dveře shrnovací.

Dekorování skla leptáním
Dekorování skla leptáním. Snadný způsob, jak dát vašemu nádobí nový vzhled

Koberec

Celoplošné koberce se do dětských pokojů dnes už nedoporučují, protože se o ně děti při lezení po čtyřech odřou, a navíc se v každém pokoji najde nějaké to místo za nábytkem, kam se špatně dostanete vysavačem. Lepší je proto zvolit snadno vytíratelnou podlahu a pro hraní zvolit koberec kusový, případně pěnovou nebo molitanovou podložku. Tyto koberce a podložky by měly být zespodu opatřeny ještě protiskluzovou podložkou, aby po podlaze neklouzaly.

Zdroj: Shutterstock.com

Nábytek

V dětském pokoji se samozřejmě musíme vyvarovat ostrých hran nábytku, nebo je aspoň opatřit speciálními chrániči. Postelím, zejména těm vyvýšeným, nesmí chybět postranní zábrany, veškeré kování a šrouby na posteli musí být zakrytované. Skříně je vhodné přišroubovat ke zdi, aby je na sebe děti nemohly převrhnout, když je náhodou napadne šplhat po policích.

Elektřina

Záslepky na elektrické zásuvky určitě znáte. Nebezpečí však představuje i třeba drát o lampičky. Ten by neměl nikde jen tak viset, aby za něj dítě mohlo tahat, světla by měla být upevněna nejlépe na zdi, z dosahu dítěte.

Nejčastější chyby při zařizování kuchyně

Okna

Malé děti dokážou vyšplhat na okenní parapet rychlostí blesku, ať je jakkoli vysoko. Zvažte proto zakoupení uzamykatelných kliček na okenice a pokud máte v pokoji střešní okna, vybavte je uzamykatelnou rozpěrou. Ta zabrání nežádoucímu otevření a zároveň vám dovolí bezstarostné větrání v dětském pokoji.

Klíče

Jak jsme zmínili výše, malé děti se nepotřebují v pokoji zavírat, a už vůbec ne zamykat. Klíč tedy můžeme z dětského pokoje zcela odstranit, a pokud to jde, měli bychom se rovnou zbavit všech klíčů od vnitřních dveří v celém bytě. Děti se naučí otočit klíčem už ve velmi brzkém věku, z nějakého důvodu jím pak ale neumějí otočit na druhou stranu, když chtějí odemknout. V koupelně je vhodné použít zámek s pojistkou, který jde otevřít bez problémů i zvenčí. Pro situace, kdy se dítě zamkne v bytě s klíčem ve vchodových dveřích a neví, jak odemknout, je tu pak speciální vložka s prostupovou spojkou. Ta umožňuje odemknutí dveří bez ohledu na to, jestli je v nich z druhé strany klíč, nebo ne. Ušetří vám jednak nervy, jednak peníze za zámečníka.