Do dětského pokoje potřebujeme vměstnat postele, na kterých budou děti spát, stolky, u nichž se budou učit, úložné prostory na oblečení a hračky a nakonec by nám mělo zbýt i nějaké to volné místo na hraní. Nedostatek prostoru se často řeší palandou, ta ale dnes nebývá už moc doporučovaná, protože se u horního lůžka drží vydýchaný vzduch, a rodiče sem navíc mají špatný přístup, když je dítě nemocné. Lepším řešením jsou proto postele ve tvaru L, postele vysouvací, případně dvě vyvýšené postele, pod nimiž se skrývá větší úložný prostor.

V zájmu úspory místa zapřemýšlejte, jestli v dětském pokoji opravdu musí být všechno podle tradic. Například skříň s oblečením nebo koš s botičkami mohou stát klidně na chodbě, do pokojíku umístíte jen menší prádelník.

Kde najít v malém bytě místo na pracovní kout? Klidně ve skříni

Jak děti rostou, potřebují stále více vlastního osobního prostoru. Týká se to i sourozenců s minimálním věkovým rozdílem. Brzy začnou rozlišovat, komu patří která hračka, začnete poslouchat stížnosti, že jednomu brácha něco rozbil, nevrátil, zašantročil a podobně. Každé dítě by tedy mělo mít jasně vymezený prostor, který bude jen jeho: vlastní bedýnku s hračkami, vlastní poličku na knížky, vlastní koutek se stolkem, kde bude udržovat pořádek na vlastní odpovědnost.

Zdroj: Pinterest

Ještě složitější situace nastává, pokud je jedno dítko docela malé a druhé už chodí do školy. To starší už bude mít jiné zájmy i odlišné představy, jak by měl dětský pokoj vypadat. Barevné puntíky na stěnách mu budou připadat dětinské, stavebnici si bude chtít někam zamykat, aby mu ho malý špunt neroztahal. Podobné boje vás čekají i v případě, že pokojík sdílí kluk a holka. Potom je nejlepší v pokoji volit neutrální barvy a každému dítěti vyhradit jeden kout, pro který společně vyberete nějakou hezkou tapetu a další zdobné prvky.

Ilustrační foto
Aby předsíň nebyla jen odkladištěm

V pokoji, o který se dělí dvě děti, se mnohem hůře zachovává pořádek. Je proto důležité, aby úložné prostory na hračky byly snadno přístupné a všechno se do nich dalo rychle schovat. Otevřené police, kde se musí hračky pěkně srovnat vedle sebe, jsou z tohoto pohledu nevhodné. Lepší jsou různé koše, boxy či krabice.