Ten je nejen dekorací, ale má řadu i symbolických funkcí. Jeho prostřednictvím také pomyslně odpočítáváme čas zbývající do Vánoc tím, že každou neděli zapálíme jednu z jeho čtyř svíček. Všichni známe adventní věnec, jehož základem je chvojí nebo mech a má kulatý tvar. Je to ověřená klasika, která se nikdy neomrzí.

Ale adventní věnec lze pojmout i trochu jinak. „Adventní věnec je možno vytvořit téměř z čehokoli, nemusí jít vždy o zeleň či mech. Krásnou, levnou a ekologickou přírodní variantou je např. věnec jen ze šišek. Kruh věnce sám o sobě symbolizuje tok času i daný uplynulý rok, není ale pravidlem, že adventní svíčky musí hořet právě na věnci. Oblíbené jsou i svícny se čtyřmi adventními svícemi vedle sebe a mají podlouhlý tvar štoly,“ říká floristka Adéla Musilová.

Chcete být trendy?

I ve floristice existují každoroční trendy, takže pokud jste rádi in, tak vězte, že letošním Vánocům jsou určeny barvy duhy. Pokud ale nejste fanoušci pestrobarevna, pak určitě nešlápnete vedle s dekoracemi v rustikálním stylu či odstínech měděné a zlaté “Nepovažuji za nutné se podřizovat trendům.

Vytvořte si dekorace v barvách, které se líbí vám. Typickou barvou Vánoc zůstává červená a zelená, čím dál populárnější se stávají odstíny pudrově růžové či mátové. Původní barvou adventu je nicméně fialová, podle barvy kněžského roucha,“ vysvětluje Adéla Musilová.

Jak na to?

Floristka Adéla Musilová si pro nás připravila postup pro výrobu adventního věnce krok za krokem. Potřebovat budeme zahradnické nůžky, tavnou pistoli, slaměný nebo polystyrenový korpus a zelený vázací drát na cívce. Také dlouhou, trvanlivou, neopadavou zeleň (jedle, borovice nebo cypřišovité rostlin, např. jalovec, který má krásné bobulky nebo túje, které dodají pěknou kontrastní barevnost).

Je třeba počítat s tím, že při použití korpusu o průměru 20 cm, bude hotový věnec přibližně o 10 cm větší. Jako dekoraci lze využít skořici, badyán, ořechy, plátky sušeného pomeranče, jablek a také stuhy, drobnější ozdoby, baňky. Rovněž bude potřeba zápichy na svíčku a 4 svíčky.

Postup
1.Chvojí nastříháme zahradnickými nůžkami na větévky o délce cca 10 - 15 cm. Ještě před samotným navazováním větví zapíchneme shora do korpusu konec vázacího drátu a několikrát jej omotáme tak, aby Základ pro výrobu adventního věnce.drát držel pevně a z korpusu se nevytrhnul. Takto máme pevně přichycenou cívku drátu k základní kostře věnce.

2.Z větviček si vytvoříme menší snítku cca velikosti dlaně (3-5 větviček) a přiložíme ke korpusu. Zhruba v jedné třetině svazku několikrát obtočíme vázacím drátem a ještě jednou utáhneme. Je třeba, aby byl úvazek opravdu pevný, aby z něj zeleň, jak postupně sesychá, nevypadávala. Takto pokračujeme snítku po snítce a postupně klademe v hustších vrstvách, abychom pokryli celý korpus z vrchní strany i boků.

Vždy se snažíme zakrýt předchozí smyčku z drátu, tak, že přes něj položíme další snítku zeleně. Jakmile dokončíme omotávání vázacím drátem, propleteme na zadní straněZáklad pro výrobu adventního věnce. korpusu drát zapošitím a zajistíme proti odmotání. Věnec by měl působit souměrně a nikde by neměl vykukovat vázací drát.

3. Před samotným dekorováním bychom si měli ujasnit, jak na věnci rozestavíme svíčky a tedy kovové zápichy pod ně. Zápichy se prodávají v několika velikostech, vybereme si podle velikosti svíček. Nejčastější variantou umístění jsou svíčky proti sobě v pomyslném čtverci, pěkně vypadají i v řadě jedna vedle druhé - obzvlášť, pokud použijeme svíčky různých velkostí.

V této fázi už můžeme svíčky na věnec umístit a dále pokračovat v dekorování. Dekorační materiál na věnec připevňujeme tavnou pistolí, přičemž stačí použít malé množství lepidla. Pokud se stane, že přilepíme něco na místo, kam jsme nechtěli, stačí počkat, až lepidlo vychladne a dekoraci odtrhneme. Studené tavné lepidlo lze z dekorace sloupnout.

ROZHOVOR S ODBORNÍKEM – ADÉLA MUSILOVÁ, Kytky ze srdce

Je třeba věnec nějak zalévat nebo vlhčit, aby neschnul?
Pakliže se jedná o vázaný věnec, není jej jak zalít, rosení ale určitě životnost zeleně prodlouží. Alternativou jsou vypichované věnce, kde se větvičky nenavazují, ale zapichují do mokré zelené floristické hmoty, která je upevněná na kruhové formě- větve tedy mohou pít a vydrží déle zelené a čerstvé. V tomto případě si můžete vytvořit i věnec z čerstvých květin třeba na štědrovečerní stůl

Jak se liší výroba adventního věnce, který se pokládá a toho, který se zavěšuje?
Technika namotávání věnce se svíčkami a tím na dveře je úplně stejná. U věnce na zavěšení se nejčastěji při dokončení dělá z drátku smyčka jako háček, alternativně lze dle úchytu na dveřích věnec pověsit na stuhu.

Pokud budete věnec umisťovat na prosklené dveře, doporučuji zeleň navázat z obou pohledových stran. Používáme stejné přírodní i umělé dekorace, mráz jim nevadí. Naopak, věnce na dveře mají obvykle delší živostnost, v chladnějším prostředí věnec zůstává déle svěží a zelený.

Jak vybrat svíčky, které nestékají?
U svíček doporučuji opravdu investovat nějakou tu korunu navíc a vyhnout se výrobkům z Číny. Je třeba počítat s tím, že i svíčka z kvalitního vosku stéká, jako částečná bariéra může sloužit právě kovový zápich, který je malinko větší než průměr svíčky. Nicméně vosk jde po vychladnutí pěkně sloupnout. Větším bezpečnostním rizikem je oheň samotný. Pojměte proto zapálení adventní svíčky na věnci spíš jako symbolickou událost nedělního večera a nenechte ji hořet příliš dlouho.

AKCE V REGIONU
Adventní tvořivé dny v Botanické zahradě Teplice1.12. – 2. 12. 10:00- 16:00
Budete si moci vytvořit vánoční dekorace jako věnce na dveře i stůl, svícny, ozdoby z papíru i z přírodních materiálů. Pro děti nebudou chybět medové perníčky

Vánoční dílny v Safari Park Dvůr Králové1. 12. – 2. 12. 9:00 - 17:00
Dvě desítky trhovců nabídnou k prodeji vánoční dárky a vyzkoušíte si výrobu šperků a korálkových ozdob, rytí obrázků na sklo, výrobu zvířat z papíru, enkaustiku - malování voskem, foukání skleněných ozdob ad.