Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

dnes 07:45

Pražským radnicím chybí stovka úředníků, nejvíc právníci

Téměř každá městská část hledá do týmu úředníků nějakou posilu. Nejvíc lidí chybí Praze 10, která podle zveřejněných výzev aktuálně hledá 23 zaměstnanců, magistrát jich shání 21. Dohromady celé Praze schází 110 pracovníků.

dnes 06:55

Tramvaj od Stadleru už je v Ostravě. Celkem jich město získá čtyřicet

/FOTOGALERIE/ Vůbec první tramvaj zahraniční výroby v České republice nese název Stadler nOVA a cestující se v ní svezou v létě.

dnes 05:55

Na výstavišti v Brně se lidé podívají na postel za milion. Na stavebním veletrhu

/FOTOGALERIE/ Na postel budoucnosti, která lidem monitoruje spánek a navrhne, jak jej zlepšit, se podívají návštěvníci stavebního veletrhu na brněnském výstavišti. Koupí si ji však málokdo, stojí více než milion korun.

dnes 05:00

Levnější jízdné pro seniory a studenty? Odloženo na září

Uspěchaný start nového systému státních slev pro vybrané skupiny obyvatelstva ve vlacích a autobusech nabere očekávané zpoždění. Ministerstvo dopravy a hlavně kraje získaly oproti původním plánům vlády v demisi navíc dva a půl měsíce.

dnes 03:00

Půjčky pro mladé. Minule fiasko, teď stát nabídne až dva miliony

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) se pokusí resuscitovat projekt „státních hypoték“. Ty začaly fungovat před dvěma roky, kdy Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) poprvé nabídl mladým lidem půjčku až 600 tisíc korun se splatností 15 let a úrokem  kolem 1,45 procenta.

včera 18:15

Zákonem roku 2017 se stal nález Ústavního soudu k EET

Nejlepším legislativním počinem roku 2017 se v anketě Zákon roku stal nález Ústavního soudu k elektronické evidenci tržeb (EET). Na druhém místě skončil podle hlasování odborné veřejnosti zákon o platebním styku implementující evropskou směrnici o platebních službách (PSD2) a na třetím novela stavebního zákona. Informoval o tom dnes organizátor ankety, společnost Deloitte Legal.

včera 16:22

České zámky ochrání francouzské vozy amerického Fedexu, těší se žďárský Tokoz

Český výrobce zabezpečovacích mechanismů Tokoz ze Žďáru nad Sázavou si připsal důležitý úspěch. Jeho nový zabezpečovací mechanismus Vanlock bude chránit vozový park francouzské divize americké společnosti Fedex. Zámek se již na prvních dodávkách objevil.

včera 16:19

Za dvanáctitisícovou nemocenskou by rodina Michala Klimta nevyžila

Léčení vážné nemoci nebo úrazu se může nepříjemně protáhnout a narušit rozpočet nejedné rodiny. A to i přesto, že člověk dostává takzvanou nemocenskou. Problémem totiž je, že ta málokdy pokryje celkové výdaje domácnosti.

včera 15:58

Ten můj je zručný, domnívá se většina Češek. Kutilství si cení i muži na ženách

Na jaře lidé začínají rekonstruovat a modernizovat ve velkém. Umí si ale s úpravami v domácnosti sami poradit? Z průzkumu stavební spořitelny Raiffeisen vyplynulo, že každá druhá žena považuje svého partnera za opravdu zručného a svou drahou polovičku takto hodnotí každý třetí muž.

včera 12:57

Ředitel VZP dostane roční odměnu 1,2 milionu, schválila správní rada

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek dostane za rok 2017 odměnu 1,215 milionu korun. Je to 90 procent maximální odměny ve výši šesti platů, řekl po jednání člen správní rady Zdeněk Hřib (Piráti). VZP je největší zdravotní pojišťovna, stará se o záležitosti 5,9 milionu lidí. Loni Kabátek dostal odměnu 1,28 milionu korun.  

včera 12:07

Méně pro Visegrád, více pro Středomoří. Komise chce změnit evropské fondy

Evropská komise si podle zjištění deníku Financial Times pohrává s myšlenkou upravit toky peněz z fondů soudružnosti. Zatímco dosud byl prakticky jediným kritériem pro objem peněz určený pro danou zemi její hrubý domácího produkt na obyvatele, nově by se měla zohledňovat i nezaměstnanost, životní prostředí či imigrace. To by v praxi znamenalo více peněz pro středomořské státy na úkor postkomunistických zemí.

včera 11:13

Proměna Vítězného náměstí? Začíná soutěž, urbanisté dostanou tři miliony

Po téměř sto letech čeká Vítězné náměstí v pražských Dejvicích nová urbanisticko-architektonická soutěž. Vyhlásil ji Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR). Pro soutěžící jsou připraveny celkem 3,28 miliony korun a návrhy by měly vzniknout už do konce června.

včera 10:19

Kauza Babišovy konkurence FAU: Spolumajiteli byl obstaven majetek

Případ společnosti FAU, kterou předloni dostal nezákonný postup finanční správy do konkurzu, má další pokračování. Podle zjištění Radiožurnálu byly spolumajiteli firmy Vojtěchu Csabimu obstaveny tři domy a pozemky v hodnotě desítek milionů korun. Podnikatele navíc policie obvinila z daňového úniku.

včera 07:48

Bezpečnostní problém. Tramvaj Porsche se sama rozjela

Dopravní podnik nechal neplánovaně zkontrolovat všechny tramvaje řady 14T, veřejnosti známé jako Porsche. Stalo se tak poté, co se jeden vůz nečekaně na konečné po restartu systému rozjel. Pražský deník na bezpečnostní problém, potenciálně ohrožující nejen cestující hromadnou dopravou, upozornili technici dopravního podniku (DPP).

včera 07:26

Českobratrská ulice v Ostravě: zpackaná zastávka a marná snaha o změnu

/FOTOGALERIE/ Po rekonstrukci dostala Českobratrská ulice v centru Ostravy nový kabát. Hezčí. Změn se dočkaly i trolejbusové zastávky. Idylka? Kde že. Právě zastávky skrývají řadu neduhů a vše ukazuje spíše na zpackanou práci.

včera 07:15

Oprava Vinohradské v Praze za čtvrt miliardy korun může začít

Velkou část Vinohradské ulice, jedné z hlavních dopravních tepen pražské metropole, čeká rozsáhlá rekonstrukce. Zahájit má v nejbližších týdnech. Sdružení firem Strabag Rail a Eurovia vyhrálo zakázku na její opravu. Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) za ni zaplatí 247 milionů korun.

včera 05:00

Internet je starší, než si myslíte. První myšlenka se objevila před 55 lety

Právě dnes je tomu 55 let od doby, kdy Joseph Carl Robnett Licklider představil svým kolegům memorandum o intergalaktické počítačové síti. Mohlo by se zdát, že mluvíme o sci-fi, a ve své době to skutečně tak působilo. Dnes něco takového vnímáme jako něco samozřejmého. Právě tato myšlenka zosobňuje internet, jak ho známe. 

včera 04:29

Neotvírejte podezřelé e-maily a neznámé přílohy. Hackeři na to čekají

Mezi významnými českými bankami nenajdete prakticky žádnou, která by v nedávné době nevarovala klienty před podvodnými e-maily.

22.4.2018

Zdraví nebezpečné úsporné zářivky. Nejlépe je recyklují na Královéhradecku

/INFOGRAFIKA/ Pražané a obyvatelé Královéhradeckého kraje si v Česku nejvíce uvědomují nebezpečí, které životnímu prostředí hrozí z vysvícených úsporných zářivek. Právě v těchto dvou regionech jich lidé loni nasbírali a předali k recyklaci největší množství.

21.4.2018

Slevám pro seniory a studenty hrozí odklad

Asociace krajů vyzvala vládu v čele s premiérem v demisi Andrejem Babišem, aby odložila start plošných slev pro mládež a seniory. Ty by místo 10. června měly začít platit až od 1. září. Dá se očekávat, že k posunu termínu nakonec skutečně dojde. Většinu v asociaci mají kraje, které vede Babišovo hnutí ANO 2011.

21.4.2018

Nejlepší Rulandské bílé světa má Michlovský. Zabodoval ve Štrasburku

Jedenáct zlatých medailí a pět stříbrných si vezou jihomoravští vinaři z prestižní mezinárodní soutěže bílých vín Concours des Grands Vins Blancs du Monde, která se koná ve Štrasburku.

20.4.2018

Dieselgate pokračuje. Manažer vývoje pohonných jednotek Porsche je ve vazbě

Německá policie zatkla šéfa oddělení vývoje pohonných jednotek automobilky Porsche. Jednala tak v souvislosti s aférou Dieselgate v koncernu Volkswagen. Muž je nyní držen ve vazbě, protože je možné, že by se mohl pokusit uprchnout. S odkazem na informovaný zdroj o tom informovala agentura Reuters.

20.4.2018

ČD Cargo vypsalo miliardovou soutěž. Chce modernizovat až 50 „kocourů“

Nákladní dopravce ČD Cargo výrazně zmodernizuje svůj vozový park dieselových lokomotiv. Vypsal veřejnou soutěž  na úpravy až 50 lokomotiv řady 742. Zakázka je rozdělená na dvě etapy, vítěz nejprve musí dodat prototyp vozidla, poté modernizovat až 50 strojů.

20.4.2018

Jiné ceny pro Čechy a cizince? ČOI našla podniky, jež diskriminují spotřebitele

Česká obchodní inspekce (ČOI) se loni zaměřila na to, zda nedochází k diskriminaci spotřebitele ze strany obchodníků. Během 721 kontrol pak zjistila sedm případů, kdy k nějaké formě diskriminace skutečně došlo, ať už na základě věku, národnosti nebo postižení. Za porušení pravidel uložila obchodníkům pokuty ve výši jednoho milionu korun. ČOI o tom informovala ve své tiskové zprávě.

20.4.2018

Účet za aféru Cambridge Analytica. Facebook čelí masivní ztrátě důvěry

Zneužití osobních dat milionů uživatelů Facebooku konzultační společnosti Cambridge Analytica přišlo největší sociální síť draho. Stačilo pár týdnů a důvěra uživatelů ve Facebook se propadla o 66 procent. Naštvaní uživatelé chtějí, aby firma zveřejnila, jak nakládá s osobními údaji, které sbírá.

20.4.2018

Aerolinky Pobeda chtějí zavést létání ve stoje. Kvůli úspoře místa

Ruské aerolinky Pobeda chtějí na svých spojích zavést létání ve stoje. Na palubu letadla by se tak vešlo až několikanásobně víc cestujících, píše agentura Ria Novosti. Podmínkou zavedení letů „na stojáka“ je ovšem získání certifikátu bezpečnosti.

20.4.2018

Na nabídky práce nejčastěji reagují lidé na Zlínsku, ukázal průzkum

Lidé nejčastěji reagují na pracovní nabídky ve středu a to kolem 10. hodiny dopoledne, přičemž nejvíce aktivní jsou lidé ve Zlínském kraji, kde je nabídek nejméně. Z oborů je velký zájem o překladatelství či gastronomii. Vyplývá to z analýzy portálu Profesia.cz  

20.4.2018

Odstávka čtvrtého bloku v Dukovanech končí, vystřídá ji další

V Dukovanech začaly přípravy na připojení čtvrtého výrobního bloku do přenosové sítě. Energetici jej odstavili před sedmi dny kvůli kontrolám potrubí na sekundární části parogenerátoru. Kontroly provedou také na zbývajících blocích číslo tři a jedna. Čtvrtý výrobní blok začne elektřinu dodávat během víkendu.

20.4.2018

Spotřeba medu v Česku roste. Nejvíce se dováží z Ukrajiny

V Česku se vloni vyrobilo 9365 tun medu a jeho spotřeba dlouhodobě roste. Zároveň ho k nám však putuje i více ze zahraničí, hlavně z Ukrajiny. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).  

20.4.2018

Pojďte do uniformy. Za sto tisíc, lákají strážníci na náborový příspěvek

Louny nabízejí novým strážcům zákona 100 tisíc, Most 20 tisíc, Kadaň 60 tisíc korun. Další města cestou náborových příspěvků zatím jít nechtějí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT