Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

dnes 12:00

Klobouk, který měl Napoleon v bitvě u Waterloo, se vydražil za 9 milionů

Francouzský aukční dům De Beacque tento týden vydražil jeden z mála dochovaných klobouků císaře Napoleona Bonaparta. Za kloubouk, který měl mít obávaný vojevůdce na hlavě v bitvě u Waterloo, zaplatil nejmenovaný evropský sběratel 405 200 dolarů (přes 9 milionů korun).

AKTUALIZOVÁNO
dnes 11:11

Inspekce životního prostředí udělila pokuty za 113 milionů. Nejvíce za odpad

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni rozdala pokuty za více než 113 milionů korun, pravomocných celkem uložila 2655. Ředitel inspekce Erik Geuss novinářům řekl, že je to o 16 milionů méně než v roce 2016. Podle něj to souvisí s trendem rostoucí disciplíny zejména u velkých podniků. Jednu z největších pokut, a to ve výši dva miliony korun, dostala Správa železniční dopravní cesty za nepovolené kácení.

dnes 10:44

V Česku se loni vytěžilo nejvíc dřeva v historii. Ze rekordem stojí kalamity

V českých lesích se vloni vytěžilo rekordních 19,4 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry. Jedná se o desetiprocentní nárůst oproti předchozímu roku, informoval Český statistický úřad. 

dnes 08:45

Mohutná výstavba na Kamenném vrchu v Brně? Referendum chtějí stovky lidí

Výstavba na Kamenném vrchu je nebezpečná, zní od některých obyvatel brněnského Nového Lískovce. Na úterním zasedání městského zastupitelstva proti ní protestovali. Novou strategii bydlení, která zástavbu na Kamenném vrchu zahrnuje, však zastupitelé přesto odsouhlasili.

AKTUALIZOVÁNO
dnes 08:16

Ministr Milek odvolal šéfa budějovického výstaviště. Nahradí ho Severin

Ředitel Výstaviště České Budějovice Leoš Kutner ve funkci skončil. Odvolal ho ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO). Novým šéfem této akciové společnosti se stal Mojmír Severin.

dnes 06:58

Škoda dosáhla dalšího rekordu. Zaměstnance mohou těšit benefity

Škodovka jede naplno a slaví jeden úspěch za druhým. Aktuálně například osmé místo Jana Kopeckého s Fabií R5 z mistrovství světa na Sardinii nebo rekordní dodávky za minulý měsíc.

dnes 06:55

Žádost jsme stáhli dočasně, náš zájem těžit trvá, řekl mluvčí OKD

Zájem těžařů dobývat uhlí pod částí Karviné-Starého Města je i nadále. Společnost OKD sice v minulých dnech u Báňského úřadu stáhla svou žádost o povolení hornické činnosti, ale pouze dočasně. Informaci Deníku potvrdil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

dnes 06:00

Díru po Inwestu mají v Plzni zaplnit byty, obchody i pěší zóny

/FOTOGALERIE/ Představa je to zajímavá, ale teprve se uvidí, zda reálná: zbouraný Prior na Americké třídě v Plzni nahradí nová ulice, vlastně pěší zóna, která povede kolem lázní až Radbuze.

dnes 05:35

Plastové šálky postupně skončí. Firmy se vracejí zpět ke sklu a porcelánu

Dáváte si po ránu cestou do práce kávu v plastovém kelímku na jedno použití a mícháte si ji lžičkou, která také ihned letí do koše? Ve vlacích Českých drah a Leo Express, na pumpách Benziny či v provozovnách některých stravovacích firem brzy takové „nádobí“ postupně nahradí opakovaně použitelné šálky. Kávu si můžete nechat udělat také do vlastního hrníčku.

dnes 05:26

Účet za Re:publiku? Chvála i kritika. Z půl milionu lidí dorazila jen třetina

Třítýdenní brněnský festival Re:publika skončil. S akcí, kterou navštívilo sto sedmdesát tisíc lidí, jsou pořadatelé spokojeni. Kritici ji ale hodnotí jako neúspěch. Kontroverzní projekt hromadného rande umělkyně Kateřiny Šedé navštívila jen zhruba třetina předpokládaných účastníků. 

včera 22:08

Česká firma porazila Pornhub a Hustler. Za čtvrt miliardy koupila Penthouse

Legendární časopis pro pány Penthouse, který letos v lednu již potřetí zbankrotoval, změnil majitele a dostává se do českých rukou. V aukci konkurzní podstaty, která se uskutečnila 4. června, získala slavnou značku spolu s publikačními, vysílacími, digitálními a licenčními právy česká firma WGCZ, která za ně zaplatila 11,2 milionů dolarů (asi 250 milionů korun). Upozornil na to server Connect.cz.

včera 20:35

Maso 2.0 nebo čisté maso? Jak budeme říkat burgeru ze zkumavky?

Pokud je maso pěstováno v laboratoři bez zabíjení zvířat, co by mělo být nazváno. Válka o slova v současnosti zaměstnává americké regulátory. Na jedné straně stojí aktivisté bojující za práva zvířat a na druhé straně chovatele dobytka a masný průmysl, kteří nehodlají ustoupit ze svých pozic. Informovala o tom agentura AP.

DOTYK.CZ
včera 18:15

Zpřístupňují nevidomým umělecká díla. Získali za to Českou cenu za PR

/ VIDEO / Absolutním vítězem 13. ročníku České ceny za Public Relations se stal projekt "Touching Masterpieces" ("dotýkání se uměleckých děl"). Jeho cílem bylo zpřístupnit nevidomým zásadní umělecká díla pomocí moderních technologií. Cenu za přínos oboru Public Relations si odnesl Michal Donath, titul Mluvčí roku 2018 získala Jitka Němečková ze společnosti Plzeňský Prazdroj. Soutěž pořádá Asociace PR agentur.

včera 17:37

Lékaři se dohodli s pojišťovnami. Příští rok dostanou o 20 miliard více

Zdravotní pojišťovny příští rok více odmění lékaře s delší ordinační dobou nebo domácí péči o víkendu a o velmi náročné pacienty. Do zdravotnictví půjde 320 miliard korun, letos to bylo o 20 méně. Pětiprocentní navýšení úhrad podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nebude plošné pro všechny lékaře, ale odmění kvalitu.

včera 17:16

Výstavba nákupních center zpomaluje. Prioritou je revitalizace těch současných

Tempo výstavby obchodních center v Evropě zpomaluje. Vyplývá to z nejnovější zprávy Evropská obchodní centra společnosti Cushman & Wakefield, přičemž v roce 2017 poklesl objem dokončených prostor meziročně o 23 procent na 3,8 mil na metr čtvereční. Spíš než na novou výstavbu se investoři soustředí na revitalizace s důrazem na kvalitní prostředí, rozšíření služeb a zážitkových prostor.

včera 17:14

České pivo, které pijí i Australané. Kovařík: Export je důležitým faktorem růstu

Pili jste již někdy české pivo značky Pravha? S velikou pravděpodobností ne a v České republice vlastně tuto možnost ani nemáte. Jde totiž o speciální značku světlého piva vařeného na bázi smíchovské desítky, kterou Staropramen vyvinul před dvěma lety výlučně pro britský trh. Záměrem firmy bylo marketingové propojení s Prahou.

včera 16:34

Rovnost mužů a žen? Česko se opět propadlo, patří mu až 88. místo

V Česku se stále nedaří zajistit rovné podmínky pro ženy a muže. Přetrvává malé zastoupení žen v politice, v průměru pětinový rozdíl v odměňování či nízká zaměstnanost matek malých dětí. Novinářům to dnes řekli zástupci organizací Social Watch a Česká ženská lobby. Podle nich hrozí, že by se podmínky žen mohly ještě zhoršit, a to kvůli plánovaným škrtům a přesunům financí z EU na projekty.

včera 16:33

Fenomén sociálních sítí v ČR: Prim stále hraje Facebook, roste obliba Instagramu

Zatímco v loňském roce používalo sociální sítě denně celkem 69 procent českých uživatelů internetu, v roce 2018 už jich jsou přesně čtyři pětiny. Vyplývá to z průzkumu AMI Digital Index, který v dubnu realizovala ve spolupráci s agenturou STEM/MARK společnost AMI Digital.

včera 14:59

Šokující pohled do slepičích koncentráků. Jsou i v České republice

Slepice které vypadají zuboženě. Těla bez peří, otevřené zanícené rány. Vejce pokryté lezoucími parazity. Mezi živými leží mrtvé a slepice kolem je pomalu požírají. I z těchto děsivých podmínek pocházejí vejce, které možná máte doma.

včera 13:55

V Ostravě začaly Czech Raildays 2018. Magnetem je nová tramvaj

/FOTOGALERIE/ V areálu nákladního nádraží v Ostravě-Přívoze v úterý začaly třídenní Dny kolejové dopravy neboli Czech Raildays 2018.

včera 13:13

Mladí lidé si budou moci půjčit na bydlení, připraveno je 650 milionů korun

Už od půlky srpna bude existovat možnost, aby mladí lidé získali zvýhodněný úvěr na pořízení nebo opravu vlastního bydlení. Tyto úvěry bude poskytovat Ministerstvo pro místní rozvoj, a to prostřednictví Státního fondu rozvoje bydlení. Pro letošní rok je pro žadatele připraveno 650 milionů korun, přičemž každý z nich může získat podle záměru až dva.

včera 11:42

Trump pohrozil Číně obchodní válkou. Chce proti ní zavést další cla

Americký prezident Donald Trump pohrozil Číně, že na její zboží uvalí nová cla. Postihnout by měly čínské zboží za 200 miliard dolarů (4,6 bilionu korun). Nové tarify ve výši 10 procent zavede, pokud Čína odmítne změnit své praktiky. Peking v reakci nato obvinil Spojené státy z vydírání a strašením obchodní válkou.

včera 11:02

Flotily Leo Expressu v Německu rostou. Podnik rozšiřuje linky i jejich kapacitu

Dopravní firma Leo Express posiluje ve spolupráci s FlixMobility vlakové spoje v Německu. Od 21. června bude pod značkou FlixTrain jezdit na trase Berlín – Frankfurt – Stuttgart každý den, mezi čtvrtkem a pondělkem pak vlaky vyjedou dokonce dvakrát denně. Na lince dále podnik nasadí dvě moderní elektrické lokomotivy Siemens Taurus a navýší sedačkovou kapacitu.

AKTUALIZOVÁNO
včera 09:43

Babiš je stále ovládající osobou Agrofertu, říká TI. Premiér: Mylná interpretace

Společnost Transparency International (TI) ve slovenském rejstříku zjistila, že Andrej Babiš, předseda vlády ČR, je uveden jako ovládající osoba Agrofertu. České zákony nicméně uvádějí, že předseda vlády ani ministři média vlastnit ani ovládat nemohou, podle Evropského parlamentu navíc firmy vlastněné politiky nemají nárok na dotace. Babiš se brání tím, že jde o mylnou interpretaci.

včera 09:20

Unikátní pražské vily mizí lidem před očima. Nikdo je nechrání

/FOTOGALERIE/ Památková péče v okrajových částech Prahy selhává. Tuto alarmující zprávu přinesl před nedávnem Pražský deník. Památkáři nově upozorňují, že pražské vilové čtvrti a jejich noblesní genius loci zažívají nebývale radikální útok ze strany developerů. V Praze 6, 5, 4 i v dalších částech Prahy mizí jedna modernistická vila za druhou.

včera 09:16

Hercules i nadzvukové stíhačky. V Čáslavi začalo česko-americké cvičení

/FOTOGALERIE/ Mezinárodní cvičení Sky Avenger 2018 začalo prvními letovými akcemi včera v odpoledních hodinách na 21. základně taktického letectva v Čáslavi.

AKTUALIZOVÁNO
včera 08:53

Vláda schválila obrys rozpočtu. Pravicová opozice schodek 50 miliard kritizuje

Vláda v demisi schválila na dnešním zasedání návrh rámce státního rozpočtu na příští rok a střednědobý výhled hospodaření státu pro roky 2020 a 2021.

včera 08:41

Alena Schillerová v létě s ministry projedná změny v rozpočtu ve výši 10 miliard

Během červencových a srpnových debat s jednotlivými ministry bude šéfka resortu financí Alena Schillerová (za ANO) jednat o změnách jejich kapitol státního rozpočtu v rozsahu celkem deseti miliard korun. Dnes ráno žádá kabinet v demisi o schválení rámce rozpočtu na příští rok se schodkem 50 miliard korun. 

včera 08:05

Most Legií čeká nutná oprava. Dopravní podnik chce hýbat s tramvajovou tratí

Most Legií, spojující Národní divadlo a Újezd, by měl projít velkou rekonstrukcí v roce 2022. Ve hře je i posunutí tramvajových kolejí na mostě. Veřejnou soutěž Technické správy komunikací (TSK) vyhrála společnost Pontex.

včera 07:54

Dobrá zpráva. Ve Slaném plovárna bude, měla by dostat od hygieniků výjimku

/FOTOGALERIE/ Přestože bylo zastupiteli rozhodnuto, že letos slánská plovárna neotevře, jelikož její stav už neodpovídá hygienickým a technickým normám a na nutné úpravy by bylo zapotřebí uvolnit bezmála tři miliony korun, nakonec bude zřejmě vše jinak.

včera 07:29

Praze zoufale scházejí učitelé. Magistrát je „loví“ na benefity

Ministerstvo školství slibuje růst tarifních platů, magistrát posílá peníze na odměny a přiděluje byty. Přesto se do vyučování nikdo nehrne a školy mají problém sehnat pedagogy. V kombinaci s baby boomem vznikla v Praze kritická situace.

včera 07:07

Velká firma a nový kruhový objezd. I to se chystá na okraji Třebíče

Developer nebo firma, která vyrábí nářadí? Mezi těmito dvěma variantami se budou tento čtvrtek rozhodovat třebíčští zastupitelé. Budou jednat, komu odprodají celkem 3,5 hektaru pozemků v nově vznikající průmyslové zóně v Rafaelově ulici – poblíž výpadovky směr Velké Meziříčí a na dálnici D1.

včera 06:00

Řidičák na zkoušku by nebyl špatný nápad, shodují se instruktoři

Čím zkrotit mladé řidiče, aby sundali nohu z plynu? Ve hře je varianta řidičského průkazu na zkoušku. Programové prohlášení vlády navrhuje řidičské oprávnění s omezenou platností, případně že by noví řidiči mohli mít pouze polovinu trestných bodů.

včera 06:00

Pro hotovost musí lidé daleko. Banky nechtějí provozovat bankomaty na vesnicích

Doba včetně moderních technologií stále neuvěřitelným tempem chvátá kupředu. Například užívání platební karty či elektronického bankovnictví se stalo běžnou součástí života téměř každého z nás. Dalo by se tedy předpokládat, že bankomat lze najít téměř na každém rohu. Opak je ovšem pravdou, tedy až na výjimky v podobě velkých měst.

včera 04:00

Změny řidičáků: Zmizí z nich údaj o bydlišti, papírová fotka už nebude potřeba

/INFOGRAFIKA/ Hodně lidí to možná neví, ovšem při změně trvalého bydliště bylo až doposud nutné vyměnit nejenom občanku, ale i řidičák. I tento doklad totiž dnes obsahuje údaj o bydlišti – byť pouze město. Za dva týdny však tato starost odpadne.  

18.6.2018

Hasiči pořídí nové vozidlo pro záchranu na vodě. Magistrát jim přispěje dotací

Pražští profesionální hasiči získají nové specializované vozidlo pro zajištění rychlého a efektivního zásahu při záchraně osob z vodní hladiny. Finanční podpora města ve výši dva a půl milionu korun jim umožní nahradit dopravní prostředek, který již dosluhuje.

18.6.2018

Škody způsobené Čechy při nehodách v zahraničí loni vzrostly o čtvrtinu

Češi způsobili v roce 2017 při dopravních nehodách v cizině téměř 3800 škod za 340 milionů korun, tedy o 65 milionů korun více než o rok dříve. Škody výrazně narůstají v letních měsících, kdy lidé jezdí na dovolenou k moři, vyplývá ze statistik České asociace pojišťoven.

18.6.2018

Armáda zmodernizuje pozemní i vzdušné síly. Investuje přes 100 miliard

Česká armáda počítá s nákupem dvou dalších letounů CASA. Bude také pořizovat mobilní i letištní radary, víceúčelové vrtulníky, obrněná vozidla, bojové drony či protiletadlový komplet za celkem více než 100 miliard korun. Při setkání s novináři to dnes řekli náčelník generálního štábu Aleš Opata a další zástupci armádního velení. Ambiciózní plán modernizace počítá do roku 2027 s více než 100 projekty.

18.6.2018

Většina firem na informační povinnost kašle. Doplácejí na to ty poctivé

Už za měsíc uplyne termín, do kterého by měly české firmy zveřejnit své finanční výkazy. Tuto povinnost zatím splnila jen každá desátá. A téměř dvě třetiny firem své účetní dokumenty do sbírky listin neuložily ani za rok 2016. Proti těm poctivým, které zákon dodržují, tak získávají nekalou soutěžní výhodu.

DOTYK.CZ
18.6.2018

Orlice Mattoni přetvoří umělci, podle KMV tak mohou tyto nosiče zůstat v krajině

Velkoformátové „orlice“ značky Mattoni společnosti Karlovarské minerální vody (KMV), které jsou vidět v krajině podél dálničních tahů, poslouží jako médium umělcům. První dvě umělecky přetvořené orlice se od poloviny června objevují u dálnice D1 poblíž Velkého Meziříčí, další by měly následovat. Podle KMV tak přestávají být reklamními nosiči a mohou dál zůstat u dálnic.

18.6.2018

Jana Sobotková: Moje oblečení vždy vzniká jako momentální nápad

/ROZHOVOR/ V malé krejčovské dílně v Nové Říši pod značkou Stromli vzniká originální oblečení, které znají ženy nejen po celé republice, ale i v zahraničí. Podle specifického stylu a nepřehlédnutelných detailů ho rozpoznáte už na první pohled. Za vším stojí Jana Sobotková, která dokázala téměř z ničeho vybudovat zavedenou firmu, která v současné době patří k těm nejúspěšnějším na internetovém obchodu Fler.

18.6.2018

Sušárny na ovoce od českých výzkumníků zamíří do Zambie

Již několik let vyvíjejí výzkumníci z České zemědělské univerzity (ČZU) solární sušárny na zemědělské potraviny v rozvojových zemích. Postupně je vylepšují tak, aby byly co nejlevnější a vyhovovaly místním podmínkám. Nyní s nimi míří do Zambie, kde budou sloužit zejména pro ovoce. ČTK to řekl děkan Fakulty tropického zemědělství ČZU Jan Banout.

18.6.2018

Kampelička WPB získala po čtyřech letech znovu licenci. Postup ČNB byl nezákonný

Spořitelní družstvo WPB má znovu platnou licenci. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, když uznal žalobu družstva proti postupu České národní banky (ČNB). Centrální banka přesně před čtyřmi lety licenci kampeličce odebrala a policie obvinila 17 členů tehdejšího vedení finančního ústavu.

18.6.2018

Uspěje Škoda v Indii? V zemi si už vylámali zuby jiní velcí hráči

Skutečně velké sousto čeká škodovácké inženýry v Indii. Pracovníci vývojového centra v Mladé Boleslavi se v případě schválení investice dozorčí radou společnosti Volkswagen stanou přímo zodpovědnými za kompletní vývoj nových typů vozů značek Škoda a Volkswagen pro indický trh a v budoucnosti i další rozvojové trhy. Současně by Škoda měla převzít výrobní závod ve městě Pune a s ním i zodpovědnost za celý zdejší trh, včetně prodejní a servisní sítě.

18.6.2018

Smyčka emisního skandálu se utáhla. Šéf automobilky Audi byl zatčen

Výkonného ředitele automobilky Audi Ruperta Stadlera zatkla policie. Doplatil na emisní aféru, která před třemi lety začala u Volkswagenu, vlastníka ingolstadtského výrobce. Podle agentury Reuters mluvčí společnosti Volkswagen Stadlerovo zatčení potvrdila.

18.6.2018

Snižte náklady, přidejte listonošům. Metnar pověřil nového šéfa pošty

Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar dnes uvedl do funkce nového generálního ředitele České pošty Romana Knapa. A rovnou ho pověřil úkolem: do října chce vidět strategii, která by zredukovala přebujelý management a zlepšila podmínky pro řadové doručovatele.

18.6.2018

Kampus po vzoru Vídně. Česká spořitelna vybírá nové sídlo

Až za pět let otevře na pražském Smíchově největší česká banka svou novou centrálu, nepůjde pouze o administrativní budovu. Česká spořitelna plánuje sídlo, které bude součástí developerského projektu Smíchov City, postavit podle vzoru vídeňské "matky" Erste ve Vídni. Tam bankovní komplex tvoří komunitní prostor.

18.6.2018

Aqualand Moravia ruší rodinné vstupné a posiluje expresní autobusové linky

Rodinné vstupné si už návštěvníci Aqualandu Moravia nekoupí, vedení jej zrušilo. Proč? „Nejsme proti rodinám, ty hrají samozřejmě prim. Dítě do sto padesáti centimetrů se však nově po celé léto dostane s dospělým na koupaliště zdarma, proto není rodinné vstupné potřeba,“ vysvětlil ředitel Petr Pavlacký.

18.6.2018

Zanedbání povinností pojištěného? Absurdita roku má vítěze

Historicky první anketa o nejabsurdnější výluku z pojištění zná vítěze. Více než 14 tisíc spotřebitelů, kteří hlasovali na serveru bankovnipoplatky.com, za něj označila zanedbání povinnosti pojištěného. Na druhém místě se umístila výluka odlišné pojištění pro pojištění stejné či podobné věci a na třetím místě skončila výluka z hlediska nejednoznačné identifikace.

18.6.2018

Prodá se zámek v Chotěbuzi. Značka: spěchá

/FOTOGALERIE/ Po letech chátrání zůstaly z téměř osm set let starého chotěbuzského zámku prakticky jen obvodové zdi. Obec do údržby místa každoročně vkládá desítky tisíc korun, výraznější investici si však s ohledem k napjatému rozpočtu nemůže dovolit. Proto se rozhodla na rekonstrukci stavby najít soukromého investora. Za poslední roky už poněkolikáté.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT