Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

dnes 17:44

Vydavatelství Vltava Labe Media skončilo na druhém místě v prestižní Grand Prix

Vydavatelství Vltava Labe Media získalo druhé místo v osmém ročníku prestižní soutěže Grand Prix 2018 Marketingového institutu. Porota podle svých slov ocenila, že vydavatelství získalo stabilnější pozici na trhu a dokázalo obrátit dlouhodobě klesající trend v růst. Nejvyšší ocenění poroty pak získala společnost AXA Assistance.

dnes 16:57

Telefon do peněženky. Japonská firma představila mobil o velikosti kreditky

Pokud vám vadí trend stále se zvětšujících mobilních telefonů, neměl by vaší pozornosti uniknout nový japonský přístroj od firmy Kyocera. Dotykový telefon s černobílou obrazovkou a velice omezenými funkcemi má totiž rozměry kreditní karty, patří mezi nejtenčí na trhu a pohodlně ho tak schováte třeba do obyčejné peněženky.

dnes 16:20

Rekord na Ruzyni: nejvíce přibylo cestujících do Londýna a na dálkových spojích

Letiště Václava Havla pokračovalo i v září ve velkém růstu, i když došlo k jeho mírnému zpomalení. V září odbavilo 1,73 milionu cestujících, což je meziroční nárůst o sedm procent. Za prvních devět měsíců prošlo odbavením na letišti 12,95 milionů cestujících, o 9,88 procent více než ve stejném období loňského roku.

dnes 15:47

Rána konspiračním teoriím. Simulace dokazuje, že přistání na Měsíci nebyl podvrh

První přistání lidské posádky na Měsíci dodnes nenechává v klidu příznivce konspiračních teorií. Opravdu k němu došlo? Nebyly záběry natočené ve studiu? Americký výrobce grafických procesorů Nvidia se rozhodl, že spekulacím učiní přítrž. Speciální simulace má dokazovat, že videozáznam z mise Apollo 11 je pravý.

dnes 15:35

Maďarsko desetinásobně zvýšilo svůj zlatý poklad. České zásoby se naopak tenčí

Maďarská centrální banka oznámila desetinásobné zvýšení měnové rezervy ve zlatě. Z předchozí 3,1 tuny vzrostla na 31,5 tuny. Informoval o tom specializovaný zpravodajský web Zlato.cz s odvoláním na informace Magyar Nemzeti Bank (MNB).

dnes 15:26

Penta koupila nemocnici v pražské Bubenči. V okolí postaví vily

Skupina Penta Hospitals CZ koupila stoprocentní podíl ve společnosti Interna Co., která provozuje soukromou Nemocnici následné a rehabilitační péče v Chittussiho ulici v Praze 6 - Bubenči. Nemocnice má kapacitu zhruba 100 lůžek. Developerské části Penty patří pozemky v okolí nemocnice, na kterých chce postavit vilové domy.  

dnes 14:08

dTest: Za zimní pneumatiky je lepší si připlatit. Levné v testech propadly

Chladné dny mohou přijít velmi rychle, a s tím souvisí i povinnost zimního obutí aut. Časopis dTest se proto ve spolupráci s německým autoklubem ADAC zaměřil na zimní pneumatiky o průměru ráfku 14 a 16 palců. Z testování pak vyplynulo, že šetřit se zkrátka nevyplácí.

dnes 13:17

Vesnické hospody zavírají. Hosté už nechodí, pijí doma laciné „lahváče“

Marcela Vítková z Křetína na Blansku je už tři roky v penzi. Posledních třináct let má pronajaté pohostinství v sousední Vranové. Před sebou má posledních pár týdnů za pípou a v kuchyni. Od Nového roku s provozováním lokálu končí. „Ještě otevřu na Silvestra, naliju lidem pár kořalek a končím. Mám toho už plný zuby. Třináct let jsem neměla volný víkend,“ svěřila se žena, která ve vranovské hospodě také vaří denní menu a roznáší na place.

dnes 12:37

ČEZ ESCO bude pracovat pro polské námořnictvo. Dostal zakázku za sto milionů

Konsorcium dvou firem vedené společností ČEZ ESCO Polska bude kompletně rekonstruovat slavnou studentskou kolej Gdyňské námořní akademie, která pochází z počátku 80. let minulého století. Rekonstrukce, která přijde na 100 milionů korun, má přinést mimo jiné významné energetické úspory. Skupina ČEZ o tom informovala v tiskové zprávě. 

dnes 11:40

Sto let republiky: Máme se dnes ve srovnání se západem lépe než tehdy?

Občané prvorepublikového Československa po jeho vzniku neměli vyšší životní úroveň než Rakušani nebo Němci. Za posledních 100 let se však rozdíl prohloubil až o 50 procent v neprospěch Česka, respektive Slovenska. Větší zaostávání vykazují Češi v ekonomické úrovni (HDP), zatímco v délce života a indexu jeho kvality (HDI) není propad vůči „západu“ tak silný. Vyplývá to ze studie, kterou u příležitosti výročí 100 let od vzniku Československa vypracovaly společně Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA) a společnost TopForex.

dnes 10:58

Ceny pohonných hmot pokořily rekord. Řidiči tankují nejdráž za čtyři roky

Růst cen ropy na světových trzích, který byl zvláště patrný na přelomu září a října, si v Česku vybírá svoji daň. Pohonné hmoty totiž dál zdražují, nafta opět rychleji a cenou se začala blížit benzínu. Průměrná cena Naturalu 95 v uplynulém týdnu stoupla o tři haléře na 33,82 koruny za litr. Nafta stála ve středu v průměru 33,61 koruny za litr, což bylo o 23 haléřů víc než o týden dřív. Jde o nejvyšší úroveň od roku 2014. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. 

dnes 10:38

Úniky dat, soud a tlak na Zuckerbergovo odstoupení. Facebook čelí krizi

Americká společnost Facebook se potýká s narůstajícím množstvím potíží. I přes snahu o posílení ochrany se objevují stále další úniky dat, firma navíc čelí žalobě, že v roce 2016 uváděla vysoce nadhodnocené údaje o účinnosti reklam. Někteří investoři dokonce požadují, aby zakladatel sociální sítě a předseda správní rady Mark Zuckerberg odstoupil z funkce.

dnes 09:56

Pracuje i v devadesáti. Pražský McDonald’s má nejstaršího brigádníka v Česku

Narozeninové oslavy pořádané v dětských koutcích sítě rychlého občerstvení McDonald´s se staly ikonickými. Restaurace McDonald´s Eden tento týden ale hostila oslavu opravdu neobvyklou. Kulaté narozeniny oslavil její nejstarší zaměstnanec a současně nejstarší zaměstnanec řetězce u nás, již 90letý Jindřich Kochrda.

DOTYK.CZ
dnes 06:00

Zkuste místo kvót motivovat přímo lokální tvůrce, vyzval Netflix Evropskou unii

/ VIDEO / Povinné kvóty mohou mít negativní dopad jak na divácký zážitek, tak na tvorbu, uvedl americký placený online filmový kanál Netflix v prvním oficiálním vyjádření k požadavku Evropské unie, aby třicet procent jeho nabídky v Evropě činila evropská tvorba. V prohlášení, které zveřejnil u příležitosti oznámení svých hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí, uvedl, že země by spíš měly motivovat vlastní tvůrce.

dnes 05:47

Spory kvůli Janáčkovu kulturnímu centru v Brně. Architekti žalují město

U soudu se bude řešit podoba nového koncertního sálu brněnských filharmoniků. Autoři jeho návrhu z roku 2004 zažalovali město za zásah do autorských práv.

dnes 02:45

Plat šedesát tisíc. Rakouské dráhy lákají strojvůdce z Česka

Nedostatek strojvedoucích v Evropě vede velké dopravce k tomu, že pořádají nábory i v zahraničí. A na české území se aktuálně vydaly Rakouské spolkové dráhy (ÖBB), které zde na pracovních portálech lákají české strojvedoucí na práci do Rakouska. 

včera 19:59

Miliardář Křetínský jedná ve Francii o koupi tradičního deníku Le Monde

Český miliardář Daniel Křetínský se ve Francii zajímá o koupi podílu v deníku Le Monde. Tradiční francouzský deník to dnes uvedl na svém webu. Finančník a jeden ze spolumajitelů listu Matthieu Pigasse Le Monde potvrdil, že s Křetínským vede exkluzivní jednání o prodeji minoritního podílu v holdingu, jehož prostřednictvím deník vlastní.

včera 19:30

Senát se postavil za učitele, souhlasí se zvýšením platů

Učitelé by podle Senátu měli od roku 2020 pobírat plat ve výši nejméně 130 procent průměrné mzdy. Nepedagogickým pracovníkům by se mzda měla meziročně zvýšit o osm procent. Horní komora tak dnes podpořila požadavky odborářské petice za kvalitní podmínky ve vzdělávání.

včera 17:48

FlixBus zavádí sedačky pro malé děti. RegioJet to neplánuje

Bezpečnější cesta z Brna do Prahy či dalších velkých měst čeká nově děti, které cestují autobusem firmy FlixBus. V každém budou nově dvě sedačky vhodné pro přepravu cestujících od devíti měsíců do čtyř let.

včera 17:14

Mladí zemědělci dostanou dvakrát vyšší sazbu na svá pole než loni

Ministr zemědělství Miroslav Toman schválil sazbu pro jednotnou platbu na plochu zemědělské půdy (SAPS) a sazbu platby pro mladé zemědělce na rok 2018. Obojí oproti minulému roku vzroste. V letošním roce budou vyplaceny zálohy na SAPS ve výši sedmdesáti procent.

včera 16:59

T-Mobile dostal půlmiliónovou pokutu. Kvůli agresivním obchodním praktikám

Vymáhání neexistujících smluvních pokut prostřednictvím inkasních agentur je agresivní obchodní praktikou. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) za tento správní delikt potrestal operátora T-Mobile úhrnnou pokutou ve výši 500 tisíc korun. O udělení pokuty ČTÚ informoval v dnes vydané monitorovací zprávě.  

včera 16:46

Do Lán dorazí poradní sbor Zemana, jednat bude o energetice

V sobotu v Lánech zasedne poradní sbor prezidenta Miloše Zemana, zabývat se bude například energetikou. Mezi hosty budou mimo jiné ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a její předchůdce ve funkci Tomáš Hüner (oba za ANO). ČTK to dnes řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

včera 16:42

Musk zvyšuje svůj podíl v Tesle. Nakoupí akcie za 20 milionů dolarů

Americký miliardář Elon Musk prohlásil, že v nejbližší době odkoupí část akcií společnosti Tesla v hodnotě 20 milionů dolarů, v přepočtu více než 447 milionů korun. Oznámil to americké komisi pro kontrolu cenných papírů (SEC), která zakladatele společnosti v minulosti obvinila z manipulace s trhem poté, co na twitteru ohlásil záměr převzetí společnosti do vlastních rukou.

včera 16:07

Airbnb nespolupracuje s finanční správou. Pomáhá krýt daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála služby se zase nepřetrhne, aby vyšla vstříc správcům daně – například s českou finanční správou totiž nekomunikuje. Navíc možná aktivně napomáhá daňovým únikům nabídkou zasílání peněz na předplacenou debetní kartu vydanou na Gibraltaru, upozorňuje portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz).

včera 15:36

Dopad mikroplastů na životní prostředí je stále nejasný, tvrdí studie

Miniaturní částice plastů jsou dnes již všudypřítomné. Jsou ve vodě, kterou pijeme, i například v tělech ryb a mořských plodů, které konzumujeme. Stále však není jasné, co s nimi děje v tkáních organismů. Podle nového britského výzkumu, který prověřil více než 300 studií z celého světa, neexistují přesvědčivé důkazy pro jejich škodlivost.

včera 15:26

Google umožní volnější modifikace Androidu. Zavede však licenční poplatky

Americká společnost Google uvolní podmínky pro výrobce zařízení s operačním systémem Android. Rozhodnutí je důsledkem tlaku orgánů Evropské unie, které firmu obvinily z ilegálního zneužívání dominantního postavení na trhu. Ostatní firmy však nově budou muset za aplikace Googlu platit.

včera 15:19

Uber zvyšuje bezpečnost uživatelů. Aplikace bude mít nouzové tlačítko

Americká firma Uber, jejíž hodnota na akciové burze stále stoupá až do bilionových částek, oznámila rozšíření bezpečnostních prvků Safety Toolkit, které se postupně dostanou ke všem uživatelům alternativní taxislužby. Uber v Česku jezdí pouze v Praze, podobně jako konkureční Taxify čelí protestům taxikářů i snahám o regulaci ze strany vlád či městských samospráv.

včera 14:49

Věnce i plyšoví sněhuláci. Mountfield zahájil prodej vánočního sortimentu

Obchodní řetězec Mountfield letos pojímá Vánoce ve velkém stylu. Pro zákazníky proto připravil bohatý výběr vánočních dekorací. Prodej ozdob, věnců, svíček, svícnů či plyšových figurek sněhuláků byl zahájen 15. října ve všech 56 prodejnách v České republice a 18 na Slovensku.

včera 14:04

Třesk ve státní firmě ČEPS. Končí nejvyšší šéf i další člen představenstva

Dozorčí rada státní energetické firmy ČEPS odvolala předsedu představenstva firmy Jana Kalinu. Stejně tak končí další člen představenstva Jakub Skavroň, který platil za favorita českého premiéra Andreje Babiše. Na změny ve vedení firmy jako první upozornil server Lidovky.cz.

včera 13:00

Kellnerova PPF posiluje v Rusku. Koupí obchodní centrum Nevsky v Petrohradu

Společnost PPF Real Estate přebírá od finské firmy Stockmann obchodní centrum Nevsky v Petrohradě. Realitní divize impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera za nemovitost zaplatí 171 milionů eur (asi 4,4 miliardy korun). Na transakci jako první upozornil server Euro.cz.  

včera 12:33

Pomsta za Írán? USA zmařily německému Siemensu zakázku za stovky miliard

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvíjela nátlak na Irák, aby neuzavřel velký kontrakt na dodávky elektřiny s německou společností Siemens, ale americkou firmou General Electric (GE). S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informoval list Financial Times.  

včera 11:29

Prodej aut v Evropě klesl v září o čtvrtinu. Kvůli přísnějším emisním normám

Počet registrací nových osobních aut v Evropské unii (EU) v září klesl o 23,5 procenta na 1,09 milionu vozů. Pokles způsobilo zavedení přísnějších emisních limitů. Alespoň to vyplývá ze zprávy, kterou zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

včera 10:30

Zpřísnění podmínek nahnalo bankám klienty. Objem hypoték v září výrazně vzrostl

Hypoteční trh zažil v září svůj očekávaný vrchol, když si do banky pro hypotéku přišlo 9158 klientů, tedy největší počet od loňského prosince. A to i přes to, že průměrná úroková sazba vzrostla na 2,57 procenta. Může za to Česká národní banka (ČNB), která od října výrazně zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték.  

včera 07:43

Pancéřované hasičské cisterny Tatra vydrží i výbuch miny

K zásahům u velkých požárů, při haváriích v chemických závodech či v rizikových místech s nevybuchlou municí jsou určeny nové hasičské speciály. Na jejich výrobě se podílela také kopřivnická Tatra.

včera 06:00

Vinobraní končí. Ve víně lidé podle vinařů ucítí letošní slunce

Nadprůměrná úroda hroznů, vyšší cukernatost a především až o tři týdny uspíšený konec vinobraní hlásí vinaři na jihu Moravy. Ročník 2018 slibuje zajímavá bílá i červená vína.

včera 05:05

Nová odrůda pšenice. Na polích „porostou“ lepší těstoviny

Vědci z brněnské Mendelovy univerzity se mohou pochlubit novinkou. Podíleli se vyšlechtění nové odrůdy, která je odolnější proti suchu či chorobám a potěší potravináře.

včera 00:11

Kšefty s pozemky? Exšéf Správy železniční dopravní cesty skončil

Generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jiří Svoboda odvolal z postu ředitele oblastního ředitelství v Plzni svého předchůdce Pavla Surého. Důvodem je podle informací Deníku Surého podpis na smlouvě o smlouvě budoucí, která má SŽDC zbavit velmi nevýhodně pozemků v Praze-Dejvicích. Kontrakt podepsal Surý ještě jako generální ředitel.

16.10.2018

Signal festival viděly stovky tisíc lidí. Vrátí se příští rok znovu do Karlína?

Šestý ročník Signal festivalu představil díla etablovaných českých umělců i objevených mladých talentů, zároveň přivezl instalace od nejžádanějších zahraničních vizuálních umělců současnosti. Jelikož festivalu neobyčejně přálo počasí, od čtvrtka do neděle jej podle pořadatelů viděly stovky tisíc lidí. Letos poprvé zavítal i mimo centrum do pražského Karlína.

16.10.2018

Výročí Československa si připomíná i železnice. Jak se jezdilo před sto lety?

Češi železnici milují. Už v roce 1921 připadalo na každého Čechoslováka 13 cest podniknutých vlakem a každý na železnici ujel 475 kilometrů. Železnice ale tehdy neměla konkurenci. Auta a autobusy byly vzácností a letecké linky ještě neexistovaly. Podívejme se na to, jak se cestovalo vlaky před téměř 100 lety, když vznikla Československá republika, a dnes.

16.10.2018

Nejvyšší správní soud vyhověl ČNB. Kampelička WPB Capital pokračuje v likvidaci

Nejvyšší správní soud vyhověl žádosti České národní banky (ČNB) o odklad účinku rozsudku Městského soudu v Praze v kauze WPB Capital, spořitelní družstvo. Městský soud zrušil čtyři roky staré rozhodnutí bankovní rady ČNB o odnětí povolení k činnosti této družstevní záložně. Přiznání odkladného účinku znamená, že ve WPB Capital pokračuje stav likvidace.

16.10.2018

Ceny v průmyslu rostou. Inflační tlaky sílí, spotřebitelé je pocítí se zpožděním

Ceny průmyslových výrobců meziročně vzrostly o 3,2 procenta, v srpnu však rostly tempem 3,3 procenta. Meziročně poklesly také ceny zemědělských výrobců, vzrostly však ceny stavebních prací a ceny tržních služeb vzrostly. Spotřebitelé tento nárůst ale pocítí až koncem roku.

16.10.2018

Pivo výrazně zdraží. Může za to globální oteplování, tvrdí studie

Globální oteplování může výrazně zvýšit ceny piva a omezit jeho nabídku. Klimatické změny totiž vážně ohrožují pěstování ječmene, který je jednou z hlavních surovin pro výrobu zlatavého moku. Postiženy budou především země, které piva vyrábějí nejvíce – Česká republika, Belgie a Irsko. Ječmen je totiž na extrémní sucha a vysoké teploty velmi choulostivý, uvádějí vědci.

16.10.2018

Systém zdravotního pojištění v Česku není připraven na krizi, říká analýza

Český systém zdravotního pojištění není připraven na zhoršení ekonomické situace a případnou další hospodářskou krizi. Nemá dostatečné rezervy. I když bude letos zřejmě v mírném přebytku, výdaje rostou výrazně rychleji než příjmy. Vyplývá to z analýzy Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické o zdravotních pojišťovnách, jejíž výsledky dnes v Praze představili autoři Štěpán Křeček a Karina Kubelková. V Česku funguje sedm zdravotních pojišťoven.

16.10.2018

Jediný skandinávský výrobce kolejových vozidel převzal název Škoda

Finská společnost Transtech ze skupiny Škoda Transportation změnila název na Škoda Transtech. K tomuto kroku jediného skandinávského výrobce kolejových vozidel dochází po úplném převzetí podniku plzeňskou strojírenskou skupinou, které se uskutečnilo v letos v květnu.

16.10.2018

Komárek expanduje do Polska. KKCG koupila budovy za miliardu

Společnost KKCG Real Estate podnikatele Karla Komárka koupila v Polsku pět průmyslových budov za 41 milionů euro (více než jedna miliarda korun). Jedná se o zásadní rozšíření aktivit firmy, která se dosud soustředila na domácí rezidenční trh.

16.10.2018

Albatros Media koupila Panteon a s ním Stoletého staříka

Skupina Albatros Media, největší česká nakladatelská skupina, koupila nakladatelství Panteon. To je českým čtenářům známé díky bestsellerům Švéda Jonase Jonassona, především jeho knihy Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Informovala o tom dnes mluvčí skupiny Veronika Sonnková.

16.10.2018

Aktivisté se odvolali proti stavbě obchvatu Mikulova. Spor se táhne od roku 2010

Organizace Děti Země podala v pátek odvolání proti územnímu rozhodnutí Mikulova. Umístění obchvatu u města na Břeclavsku na dálnici D52 tak bude řešit krajský úřad. Jde už o šesté přerušení stavby od roku 2010.

16.10.2018

Lidé při moštování vymýšlejí zlepšováky. Lis může nahradit třeba stará ždímačka

Letošní nadúroda jablek doslova vyzývá k jejich okamžitému zpracování. Zaměstnanci moštárenských zařízení mají plné ruce práce, mnozí majitelé sadů a zahrad ovšem nesází pouze na velkovýrobce tekuté vitamínové bomby z jablek, ale zpracovávají si ovoce raději sami.

16.10.2018

Rozryli louku, odváží se až do vesnice. Obrana proti divočákům? Odstřel

Rozryli nám celou louku, dokonce se nebojí přijít až do vesnice. Na divočáky si stěžuje jednatel zemědělské společnosti Agris Jedovnice Jaromír Janíček. Škody firmy z Blanenska jdou podle něj do statisíců. „Nevíme, co s tím budeme dělat. Situace je čím dál horší, neexistuje žádná účinná obrana kromě odstřelu,“ je přesvědčený.

16.10.2018

Chleba jíme méně než kdysi. Kvůli neúrodě zdraží

/INFOGRAFIKA/ Chleba musí nejen pěkně vypadat. Má být i propečený, aby při poklepání na spodní stranu zazvonil. „Propečenost je velmi důležitá, protože pak vydrží delší dobu,“ říká výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal. Zákazníci si ovšem nyní budou muset připlatit. Mlynáři vzhledem k horší úrodě zvýšili o pětinu cenu mouky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT