Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

dnes 10:25

Airbus hrozí odchodem z Británie, pokud se země nedohodne s EU

Společnost Airbus varovala, že odejde z Velké Británie, pokud ostrovní země opustí jednotný evropský trh a celní unii bez řádné dohody. Výrobce letadel v 25 britských městech zaměstnává na 14 tisíc lidí a dalších 110 tisíc prostřednictvím dodavatelských firem. Britský parlament totiž tento týden schválil klíčový zákon o podobě brexitu.

dnes 08:15

Brigády v Praze. Firmy berou už i neplnoleté

/INFOGRAFIKA/ Situace na trhu práce nahrává při výběru letního přivýdělku studentům. Nabídek je tolik, že si mohou vybírat a průměrně si vydělají 150 korun za hodinu.

dnes 08:00

Dovolené se blíží. Máte zabalenou lékárničku?

Prázdniny jsou za rohem! Už máte vybranou dovolenou? Řešíte, kam pojedete na prázdniny? Nebo už snad balíte kufry a vidíte se někde na pláži? Možná byste měli na chvilku zpozornět – sbalená zavazadla jsou jedna věc, ale co sbalená lékárnička?

dnes 07:16

Z Prahy létalo nejvíc lidí do amsterdamského Schipholu

Růst počtu cestujících na Letišti Václava Havla mírně zpomaluje. Podle květnových statistik meziročně stoupl počet cestujících o 8,27 procenta v porovnání letošního a loňského května, o více než desetinu za celý rok. Za pět měsíců prošlo branami pražského letiště už 5,79 milionu cestujících.

dnes 04:37

Problémoví žáci bez pomoci: na jihu Moravy chybí školní psychologové

Řeší potíže dětí, pomáhá při poruchách chování i učení, poradí, jak se zapojit do nového kolektivu. I tak vypadá každodenní práce školních psychologů. Těchto odborníků je ale na jihomoravských základních školách málo.

dnes 01:03

Ve městech je včelaření v módě. Úlů na střechách přibývá

Chybí vám ve městě příroda a uvažujete proto o pořízení domácích mazlíčků? Pokud vám nestačí jedna kočka nebo pes, ale chcete přátele ze živočišné říše počítat rovnou na tisícovky, můžete si pořídit včely. Navíc – je to moderní a také tím můžete pomoci aspoň trochu vylepšit klesající počty včelařů v zemi.

dnes 00:05

Vejce z klecových chovů? Řetězce je přestanou nabízet

Od konce roku 2019 nenajdou zákazníci v nabídce největšího tuzemského online supermarketu Rohlik.cz vejce pocházející z klecových chovů. Ten tak reaguje na nejnovější odhalení ochranářských organizací odvysílaných ČT24, že životní podmínky drůbeže v těchto typech chovů zůstávají špatné.

včera 22:38

Ekonomická olympiáda: Vítězem je podruhé za sebou student gymnázia v Bílovci

Do čtvrtečního finále Ekonomické olympiády v České národní bance postoupilo z krajských kol téměř 50 studentů. Absolutním vítězem se stal již podruhé za sebou Jakub Groman z Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci.

včera 18:06

Hledají se zdravotní sestry, rychle. Česko chce dovézt tisíc Ukrajinek

Česko chce rychle získat tisíc zdravotních sester z Ukrajiny, které by měly brzy začít pracovat v sociálních službách. Staraly by se o seniory či postižené. Do ČR by se dostaly díky programu v projektu Ukrajina, který schválila vláda kvůli rychlejšímu získání pracovních sil. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes řekla ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO). Podle ní v Česku chybí 2000 pečovatelek a pečovatelů, kteří by opatrovali potřebné.

včera 17:50

S dary moře putují na talíř i plasty. Co udělají se zdravím, zatím nikdo neví

Časopis dTest se zaměřil na miniaturní částice plastů, které stále častěji přicházejí na talíře ukryté v tělech mořských živočichů i soli. Analýza potvrdila jejich přítomnost ve dvou třetinách testovaných vzorků ve všech kategoriích. Není ovšem jisté, zdali se mají konzumentu darů moře začít bát o své zdraví.

včera 16:59

Chuchli čekají změny. Vítek chce do závodiště napumpovat stovky milionů

Rodina realitního magnáta Radovana Vítka má rozsáhlé plány s dostihovým závodištěm ve Velké Chuchli. Po modernizaci za stovky milionů korun by se mělo stát jezdeckým areálem mezinárodního standardu. Záměrem je přitáhnout sem nové jezdecké disciplíny jako parkur či drezúru a také postavit nová ubytovací a volnočasová zařízení.

včera 16:37

Řekové pod dohledem. Při finanční stabilizaci jim EU poskytne 4,8 miliardy eur

Ministři financí zemí Evropské unie plánují vyplácet Řecku 1,2 miliardy eur ročně (přes 31 miliard korun), a to až do roku 2022. Bude se tak pokračovat v zavádění reforem, které byly dohodnuty v rámci podpory této silně zadlužené země. Uvádí to alespoň dokument, jenž byl připraven pro řeckou vládu.

včera 16:11

Desítky kilometrů chodeb plných plynu. Pod zemí u Příbrami se rozpíná unikát

Unikátní podzemní zásobník Háje u Příbrami slaví 20 let. Co jej činí výjimečným? Na rozdíl od většiny zásobníků se zde plyn neskladuje v porézní hornině, ale ve spleti 45 kilometrů chodeb vyrubaných v žulovém masivu. Plyn odtud čerpají střední Čechy i Praha.

včera 15:22

Nejlepším Místem pro život je Královéhradecko. Stíhá ho Zlínsko a Praha

/INFOGRAFIKA/ Srovnávací průzkum hodnotil pět desítek kritérií v osmi oblastech. Autoři se také ptali 2800 obyvatel ze všech koutů země, jak se jim u nich žije.

včera 15:13

Moravští vinaři ovládli mezinárodní vinařskou soutěž v Prešově

Mezinárodní soutěž Muvina ve slovenském Prešově ovládli vinaři z Moravy. Dokázali uspět ve čtyřech ze šesti možných kategorií. Kromě čtyř titulům šampiona moravská vína získala ještě 47 zlatých medailí. 

včera 14:25

Skleničky z Číny obsahují toxické kadmium a olovo, varuje ministerstvo

Ministerstvo zdravotnictví varuje spotřebitele před nebezpečnými skleničkami od čínského výrobce, ze kterých se při pití uvolňují toxické látky olovo a kadmium. Ty se přitom na etiketě honosí hygienickým certifikátem PZH. 

včera 13:32

S pitím roste chuť. Kofola kupuje slovenskou minerálku Kláštorná

Nápojářská společnost Kofola hlásí další akvizici. Poté, co se v březnu koupila českého výrobce bylinných čajů Leros, zaměřila svou pozornost a peníze na slovenskou minerální vodu Kláštorná. Samozvaná královna slovenských minerálních vod se přitom před čtyřmi lety potácela na hraně konkurzu.

včera 11:50

Podpořte české hrdiny. Muzeum RAF v Polici shání peníze přes crowdfunding

Unikátní muzeum RAF na zámku Police na Třebíčsku shání peníze přes crowdfundingový portál HitHit. Touto neobvyklou cestou hodlá vybrat 250 tisíc korun na rozšíření expozice a nutné opravy. Dárci zatím poslali přes šest tisíc korun, do konce sbírky nicméně zbývá bezmála měsíc. Každý, kdo chce podpořit odkaz českých letců z RAF, tak může pomoci jakoukoli finanční částkou.

včera 11:19

Pražské letiště získalo evropské ocenění. V dané kategorii byl nejlepší Hamburk

Letiště Václava Havla Praha pokračuje v modernizaci a dalších investicích, vydělává, zvyšuje počet odbavených cestujících. A v úterý večer v Bruselu se pražské letiště dočkalo za veškerou shanu příjemnéhoo ocenění. Na prestižní mezinárodní soutěži ACI EUROPE Best Airport Award v kategorii 10 – 25 milionů odbavených cestujících získalo jednu ze dvou cen.

včera 11:00

Řešení lesní kalamity? Vláda jen zbrkle hasí požár, zlobí ekology

Výsledky návštěvy vlády na Olomoucku ekology neuspokojily. Podle nich lesy pouhý zákaz vstupu a více lidí pro odklízení klád nezachrání. Kabinet kritizují za ukvapené, nepromyšlené kroky a prosazují změnu legislativy.

včera 10:12

Češi zbohatli nejvíce za 15 let. Svým utrácením brání zpomalování ekonomiky

Výkon české ekonomiky v prvním čtvrtletí zeslábl. Přesto se Česko díky meziročnímu růstu HDP zařadilo mezi nejrychleji rostoucí země Evropské unie. Ekonomiku táhly vyšší investice i spotřeba domácností. Kupní síla mezd totiž vzrostla nejvíc za posledních patnáct let.

včera 08:20

Vily versus sídliště. Co se Praze prodraží?

/INFOGRAFIKA/ Vlastní příjmy a výdaje si většina lidí dokáže spočítat a s trochou vůle s penězi vyjde nebo i ušetří. Stejně tak architekti a developeři umí vypočítat cenu stavby a následného provozu domů. V případě rozvoje celé části města je však situace složitější. Nová výstavba může být poslední kapkou, v jejímž důsledku bude třeba posílit stávající infrastrukturu, energetické nebo dopravní kapacity. Jaký typ zástavby je pro Prahu nejnákladnější?

včera 08:14

Provoz na zavalené lokálce z Teplic do Lovosic má zachránit petice

Lidé žijící v okolí lokálky z Teplic do Lovosic, po jejíž části nejezdí vlaky kvůli sesuvem půdy poničeným kolejím, boj o záchranu trati nevzdávají. Na podporu obnovení provozu vznikla nová petice. Autoři dokumentu chtějí získat v průběhu léta 50 tisíc podpisů.

včera 06:10

Sedláci si stěžují na sucho. Udeřilo dřív než obvykle

Chybí vláha. Dost jí bylo jen předloni. Před třemi lety sucho začalo 5. července, loni 4. června. Letos to bylo už 22. dubna. Stát chce na udržení vody v krajině utratit do roku 2033 desítky miliard korun. Kvůli teplu letošní sklizeň začala dříve.

AKTUALIZOVÁNO
včera 05:00

Vyprodáno. Na Ruzyni docházejí místa na parkování, navíc podraží

Pokud se chystáte v příštích dnech či týdnech přijet autem na Letiště Václava Havla a nechat ho zde během dovolené, čeká vás možná nepříjemné překvapení: nenajdete volné místo. Rostoucí počty cestujících způsobují Letišti Praha velké problémy s volnou kapacitou. 

včera 05:00

Aféra Dieselgate dostihla i nejvyšší šéfy automobilky VW

Téměř tři roky po vypuknutí aféry Dieselgate tato nepříjemná záležitost pro největší evropskou (a v současnosti zřejmě i světovou) automobilku Volkswagen stále nekončí. Poslední obětí se stal Rupert Stadler, úřadující šéf značky Audi.

včera 04:54

Za urychlení stavby dálnice D55 lobbují obce i v Senátu

Zatím devatenáct obcí z Hodonínska a Břeclavska se připojilo k prohlášení, jehož cílem je urychlení výstavby dálnice D55. Ta má vést Jihomoravským krajem od Veselí nad Moravou až po Břeclav. 

20.6.2018

Lítačka v mobilu i volné parkování. Golemio pomůže Praze stát se chytrým městem

V magické rudolfínské Praze dle pověsti chránil město Golem. Po mnoha staletích teď podle něj pojmenovali tzv. datové platformy. Golemio sbírá data o pražské dopravě, parkování, životním prostředí či pohybu cyklistů. Platforma Golemio je důležitou součástí projektu Smart Prague, který má z metropole učinit "chytré město" a pomocí moderních technologií usnadnit život jejích obyvatel.

20.6.2018

Škoda Transportation dodá do Německa 80 tramvají za sedm miliard korun

Společnost Škoda Transportation zvítězila v tendru na dodávku moderních tramvají pro německý dopravní podnik Rhein-Neckar-Verkehr (RNV). Celkem osmdesát tramvají bude jezdit na tratích mezi městy Mannheim, Ludwigshafen a Heidelberg. Celková hodnota základní dodávky dosahuje téměř sedmi miliard korun.

20.6.2018

EU uvalí cla na americkou whiskey a džíny. Jako odpověď na Trumpovy tarify

Evropská unie uvalí v pátek tarify na americký export do Evropy. Jde o odvetné opatření za rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz ocele a hliníku. Pro BBC to uvedla eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmstromová.

20.6.2018

Sype se všechen tříděný odpad na jednu hromadu? Pražské služby boří mýty

/VIDEO/ Vášnivou debatu o třídění odpadu vyvolalo "virální" video pracovníka úklidové služby, který na hlavním nádraží v Praze sesype obsah speciálních košů na papír, plast a sklo do jednoho pytle. Je to normální? A kdo za to může? Situace došla až tak daleko, že Pražské služby rozeslaly do médií obsáhlý text s vysvětlením.

20.6.2018

Zájem Čechů o hypotéky klesá. Na vině je nedostatek bytů i regulace ČNB.

Zájem o hypotéky v květnu poprvé od roku 2009 meziměsíčně klesl. Vyplývá to z aktuálních dat ukazatele Fincentrum Hypoindex. Na vině je klesající počet bytů dostupných na českém trhu a jejich rostoucí cena, ale také zásahy České národní banky.

20.6.2018

Ekonomická olympiáda: Studenti mají přehled o světovém dění, v teorii však tápou

V České národní bance ve čtvrtek proběhne finále Ekonomické olympiády, kterou pro střední školy už druhým rokem zaštiťuje Institut ekonomického vzdělávání (INEV). Z úvodních kol je zřejmé, že čeští studenti mají povědomí o mezinárodní ekonomii nebo hospodářské politice, zaostávají však v dějinách ekonomického myšlení, metodologii, mikro či makroekonomii.

20.6.2018

Kosmetika z fritovacího oleje. Bochemie postaví továrnu za 362 milionů

V Česku se začne vyrábět kosmetika a další chemické přípravky z použitého fritovacího oleje. Novou továrnu na recyklaci odpadního oleje postaví ve svém areálu za zhruba 14 milionů eur (cca 362 milionů korun) bohumínská společnost Bochemie. Firma plánuje, že továrna by mohla začít fungovat na podzim roku 2020.

20.6.2018

Únikové hry. Nový trend, jak trávit volný čas, pohltil metropoli

Praha se po Budapešti stává evropským centrem únikových her. Nový druh zábavy se rychle uchytil a v metropoli si ho vyzkoušely již tisíce lidí. Jedna nová hra zde průměrně vznikne za 14 dní.

20.6.2018

Klobouk, který měl Napoleon v bitvě u Waterloo, se vydražil za devět milionů

Francouzský aukční dům De Beacque tento týden vydražil jeden z mála dochovaných klobouků císaře Napoleona Bonaparta. Za kloubouk, který měl mít obávaný vojevůdce na hlavě v bitvě u Waterloo, zaplatil nejmenovaný evropský sběratel 405 200 dolarů (přes 9 milionů korun).

AKTUALIZOVÁNO
20.6.2018

Inspekce životního prostředí udělila pokuty za 113 milionů. Nejvíce za odpad

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni rozdala pokuty za více než 113 milionů korun, pravomocných celkem uložila 2655. Ředitel inspekce Erik Geuss novinářům řekl, že je to o 16 milionů méně než v roce 2016. Podle něj to souvisí s trendem rostoucí disciplíny zejména u velkých podniků. Jednu z největších pokut, a to ve výši dva miliony korun, dostala Správa železniční dopravní cesty za nepovolené kácení.

AKTUALIZOVÁNO
20.6.2018

Nenechte zemřít svobodu tisku, vyzývají čeští vydavatelé europoslance

Čeští vydavatelé v otevřeném dopise žádají europoslance o schválení návrhu směrnice o autorském právu, která by jim zajistila stejnou ochranu, jaké se těší hudebníci či filmaři. Kritizují zejména korporace typu Google nebo Facebook, které jejich díla zneužívají k vlastnímu zisku. Návrh už dnes prošel výborem pro právní záležitosti Evropského parlamentu.

20.6.2018

V Česku se loni vytěžilo nejvíc dřeva v historii. Ze rekordem stojí kalamity

V českých lesích se vloni vytěžilo rekordních 19,4 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry. Jedná se o desetiprocentní nárůst oproti předchozímu roku, informoval Český statistický úřad. 

AKTUALIZOVÁNO
20.6.2018

Mohutná výstavba na Kamenném vrchu v Brně? Referendum chtějí stovky lidí

Výstavba na Kamenném vrchu je nebezpečná, zní od některých obyvatel brněnského Nového Lískovce. Na úterním zasedání městského zastupitelstva proti ní protestovali. Novou strategii bydlení, která zástavbu na Kamenném vrchu zahrnuje, však zastupitelé přesto odsouhlasili.

AKTUALIZOVÁNO
20.6.2018

Ministr Milek odvolal šéfa budějovického výstaviště. Nahradí ho Severin

Ředitel Výstaviště České Budějovice Leoš Kutner ve funkci skončil. Odvolal ho ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO). Novým šéfem této akciové společnosti se stal Mojmír Severin.

20.6.2018

Škoda dosáhla dalšího rekordu. Zaměstnance mohou těšit benefity

Škodovka jede naplno a slaví jeden úspěch za druhým. Aktuálně například osmé místo Jana Kopeckého s Fabií R5 z mistrovství světa na Sardinii nebo rekordní dodávky za minulý měsíc.

20.6.2018

Žádost jsme stáhli dočasně, náš zájem těžit trvá, řekl mluvčí OKD

Zájem těžařů dobývat uhlí pod částí Karviné-Starého Města je i nadále. Společnost OKD sice v minulých dnech u Báňského úřadu stáhla svou žádost o povolení hornické činnosti, ale pouze dočasně. Informaci Deníku potvrdil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

20.6.2018

Díru po Inwestu mají v Plzni zaplnit byty, obchody i pěší zóny

/FOTOGALERIE/ Představa je to zajímavá, ale teprve se uvidí, zda reálná: zbouraný Prior na Americké třídě v Plzni nahradí nová ulice, vlastně pěší zóna, která povede kolem lázní až Radbuze.

20.6.2018

Plastové šálky postupně skončí. Firmy se vracejí zpět ke sklu a porcelánu

Dáváte si po ránu cestou do práce kávu v plastovém kelímku na jedno použití a mícháte si ji lžičkou, která také ihned letí do koše? Ve vlacích Českých drah a Leo Express, na pumpách Benziny či v provozovnách některých stravovacích firem brzy takové „nádobí“ postupně nahradí opakovaně použitelné šálky. Kávu si můžete nechat udělat také do vlastního hrníčku.

20.6.2018

Účet za Re:publiku? Chvála i kritika. Z půl milionu lidí dorazila jen třetina

Třítýdenní brněnský festival Re:publika skončil. S akcí, kterou navštívilo sto sedmdesát tisíc lidí, jsou pořadatelé spokojeni. Kritici ji ale hodnotí jako neúspěch. Kontroverzní projekt hromadného rande umělkyně Kateřiny Šedé navštívila jen zhruba třetina předpokládaných účastníků. 

19.6.2018

Česká firma porazila Pornhub a Hustler. Za čtvrt miliardy koupila Penthouse

Legendární časopis pro pány Penthouse, který letos v lednu již potřetí zbankrotoval, změnil majitele a dostává se do českých rukou. V aukci konkurzní podstaty, která se uskutečnila 4. června, získala slavnou značku spolu s publikačními, vysílacími, digitálními a licenčními právy česká firma WGCZ, která za ně zaplatila 11,2 milionů dolarů (asi 250 milionů korun). Upozornil na to server Connect.cz.

19.6.2018

Maso 2.0 nebo čisté maso? Jak budeme říkat burgeru ze zkumavky?

Pokud je maso pěstováno v laboratoři bez zabíjení zvířat, co by mělo být nazváno. Válka o slova v současnosti zaměstnává americké regulátory. Na jedné straně stojí aktivisté bojující za práva zvířat a na druhé straně chovatele dobytka a masný průmysl, kteří nehodlají ustoupit ze svých pozic. Informovala o tom agentura AP.

DOTYK.CZ
19.6.2018

Zpřístupňují nevidomým umělecká díla. Získali za to Českou cenu za PR

/ VIDEO / Absolutním vítězem 13. ročníku České ceny za Public Relations se stal projekt "Touching Masterpieces" ("dotýkání se uměleckých děl"). Jeho cílem bylo zpřístupnit nevidomým zásadní umělecká díla pomocí moderních technologií. Cenu za přínos oboru Public Relations si odnesl Michal Donath, titul Mluvčí roku 2018 získala Jitka Němečková ze společnosti Plzeňský Prazdroj. Soutěž pořádá Asociace PR agentur.

19.6.2018

Lékaři se dohodli s pojišťovnami. Příští rok dostanou o 20 miliard více

Zdravotní pojišťovny příští rok více odmění lékaře s delší ordinační dobou nebo domácí péči o víkendu a o velmi náročné pacienty. Do zdravotnictví půjde 320 miliard korun, letos to bylo o 20 méně. Pětiprocentní navýšení úhrad podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nebude plošné pro všechny lékaře, ale odmění kvalitu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT