Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

dnes 19:07

Úraz na dovolené v cizině? Převoz pacienta do Česka se může prodražit

Stačí chvíle nepozornosti nebo onemocnění a zatím příjemná zahraniční dovolená skončí hospitalizací v nemocnici. V řadě případů se pak k tomu přidá nutnost řešit speciální transport, aby se dopravou domů zdravotní stav pacienta nezhoršil. A ten bývá opravdu hodně drahý a bez sjednaného cestovního pojištění s dostatečným pojistným limitem dokáže turistu nepříjemně zaskočit.

AKTUALIZOVÁNO
dnes 17:28

Chceme vyšší platy. Zdravotní odbory vyhlásí stávkovou pohotovost

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásí stávkovou pohotovost. Podle něj vláda není ochotná dodržet slib a zvýšit tarifní platy a základní mzdy. Vyplývá to z pozvánky na páteční tiskovou konferenci, kde chce svaz sdělit další podrobnosti. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) s vyhlášením stávkové pohotovosti nesouhlasí.

dnes 16:05

Stan neměl klimatizaci. Reklamací zájezdů ubylo, bývají ale razantnější

Na střeše bungalovu se pohybovala hlučná kuna. I s takovými stížnostmi se musejí vypořádat cestovní kanceláří. Oproti loňsku reklamací ubylo, zato však stoupl podíl zamítnutých. Výsledky ankety mezi svými členy přinesla Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

dnes 15:22

Složení veget? Až dvě třetiny sůl, zeleniny pomálu, varuje dTest

Zeleninové kořenicí směsi v průměru obsahují třikrát více soli než zeleniny. I takové zjištění přinesly srovnávací zkoušky spotřebitelské organizace dTest. Kromě 15 českých je podstoupily také dva německé a jeden polský výrobek.

dnes 14:00

U Elektrárny Dětmarovice rostou moderní skleníky. Farma chce sklidit do Vánoc

Stavba skleníků pro rajčata a okurky na okraji Dolní Lutyně na Karvinsku pokračuje. Farma Bezdínek by chtěla první sklizeň stihnout ještě před Vánocemi.

dnes 13:44

Dozorčí rada ČD si zvolila do čela Moose, představenstvo ale neobměnila

Novým předsedou dozorčí rady Českých drah se dnes stal Petr Moos. Někdejšího ministra dopravy a profesora ČVUT dnes zvolila na svém zasedání do svého čela dozorčí rada.

dnes 12:50

Šest korun za stránku. Státní správa utrácí za tisk stamiliony zbytečně

Na každé tři vojáky připadají dvě tiskárny. I s takovým zjištěním přišel spolek Kverulant poté, co podrobil analýze náklady na tisk na ministerstvech, úřadech a samosprávách. Své závěry pak poslal Nejvyššímu kontrolnímu úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

dnes 10:09

Aegon se zbaví poboček v Česku a na Slovensku. Za čtyři miliardy je koupí NN

Obvyklými slovy o potřebě optimalizace zdůvodnila nizozemská pojišťovací skupina Aegon prodej veškerých aktiv v České republice a na Slovensku. Za 155 miliard korun, tedy v přepočtu za více než čtyři miliardy korun, je získá jiný holandský gigant – společnost Nationale-Niederlanden (NN), která v Česku vešla ve známost pod zkratkou ING.

dnes 06:42

Mezi Hostivaří a Vršovicemi už mizí koleje. Začala stavba koridoru

Po dvou měsících prací včera oficiálně začala jedna z největších stavebních akcí na české železnici: modernizace trati mezi stanicemi Praha-Vršovice a Praha-Hostivař. V Praze tak vznikne první nová čtyřkolejná trať v zemi. Hotovo má být v říjnu 2021.

dnes 05:58

Firmy mlčí o svých penězích. Stát přichází o desítky miliard

/INFOGRAFIKA/ České firmy dostatečně neinformují o svém hospodaření. Finanční výkazy za loňský rok jich do sbírky listin do konce července neuložilo 84 procent. „Dlouhodobý trend se přitom stále zhoršuje,“ řekl Jiří Skopový, generální ředitel společnosti Bisnode, jež firemní data analyzuje.

včera 19:50

Američané uvalili sankce na ruské a čínské firmy, jež měly narušit embargo KLDR

Americké ministerstvo financí oznámilo uvalení snakcí na ruské a čínské firmy za narušení hospodářského embarga Severní Koreje. Wadhington usiluje o to, aby byl Pchjongjang kvůli svému jadernému programu pod stálým tlakem.

včera 19:47

Krystal tenčí než vlas by mohl nakopnout rychlost internetového připojení

Miniaturní krystal, který je tenčí než vlas, by mohl znamenat skutečnou revoluci v používání internetu. Zařízení vyvinuté australskými vědci je schopné konvertovat neviditelné světlo na viditelné spektrum a změnit jeho barvu. Jeho tvůrci z Australské národní univerzity věří, že by mohlo radikálně zvýšit rychlost internetového připojení.

včera 16:50

Chybějící lidi na trhu práce nahradí Srbové. Přijet jich může dva tisíce ročně

Kvůli historickému nedostatku lidí na trhu práce začala Hospodářská komora pomáhat českým firmám s náborem zaměstnanců ze Srbska. Zaměstnaneckou kartu bude moci dostat maximálně dva tisíce pracovníků za rok. O žádostech bude rozhodovat ministerstvo průmyslu a obchodu na základě doporučení Hospodářské komory. 

včera 15:48

Zemědělství se loni dařilo. Ceny produktů rostly

Loňský rok byl pro české zemědělství příznivý. Rostly ceny zemědělských produktů v průměru o osm procent, v živočišné výrobě pak o více než 14 procent. Zisk sektoru se udržel na relativně vysoké úrovni posledních roků, v loňském roce byl 21,3 miliardy korun. Vyplývá to ze Zprávy o stavu zemědělství za rok 2017, kterou dnes schválila vláda.  

včera 14:59

První letoun L-39NG pokročil do další fáze. Slavnostně se představí v říjnu

Aero Vodochody pokračuje přesně podle plánu s montáží prvního kusu nového cvičného proudového letounu L-39NG. Všechny části trupu byly spojeny do finálního celku přezdívaného doutník. Práce tak pokračují podle stanoveného harmonogramu a směřují k tzv. roll-outu, který je naplánovaný na říjen letošního roku.

včera 14:25

Schillerová má vypracovat analýzu výdajů na neziskové organizace

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) má do konce srpna dodat vládě analýzu ohledně peněz, které stát poskytuje neziskovým organizacím. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Dále uvedl, že stát nemá přehled o výdajích na neziskové organizace, protože tyto peníze jsou uvedeny v provozních výdajích jednotlivých ministerstev.

včera 14:10

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Letiště Praha s ohledem na současný nárůst leteckého provozu v České republice i v Evropě zavede další preventivní opatření k udržení stavu noční hlukové zátěže v městských částech Prahy a obcích v bezprostředním okolí letiště, které jsou dotčené leteckým provozem. Cílem je snížit celkový počet nočních vzletů a přistání nad letištěm mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní a více regulovat provoz ve zmíněném časovém pásmu, včetně zpožděných příletů a odletů z pásem navazujících.

AKTUALIZUJEME
včera 13:49

Letiště v Amsterdamu neodbavovalo lety. Dopravu pomalu obnovuje

Amsterdamské letiště Schiphol kvůli technickým problémům dnes nepřijímalo ani neodbavovalo lety. Schiphol je největší nizozemské letiště a třetí největší letiště v Evropě podle počtu přepravených pasažérů. 

včera 12:45

Nejlevnější verze Tesly? Model 3 se bude pyšnit novou baterií i cenou pod milion

Ačkoli Tesla již rozjela produkci elektromobilu Model 3, stále je kromě pomalé výroby kritizována za vysokou cenu. Což výrazně odporuje dřívějším oznámením, že tento vůz bude konečně určen pro masový trh. To by se však nyní mělo změnit.

včera 12:44

Hydrologické sucho postihuje polovinu řek. Ministerstvo zvýší hladinu nádrží

Na více než polovině vodních toků v Česku panuje v současnosti hydrologické sucho. Ve sledovaných profilech vodních toků v současnosti protéká jen pět až 40 procent obvyklého množství vody. Vzhledem k vývoji počasí se sucho bude pravděpodobně nadále prohlubovat. Ministerstvo zemědělství (MZe) proto plánuje zvýšit hladinu Novomlýnských nádrží o 35 centimetrů.  

AKTUALIZOVÁNO
včera 12:14

Výsledky hospodaření nezveřejnilo 80 procent firem. Stát přichází o miliardy

Výsledky hospodaření za rok 2017 dosud nezveřejnilo 84 procent firem. Uvedli to dnes zástupci Nadačního fondu proti korupci (NFPK) a poradenské společnosti Bisnode. Stát podle nich nevymáhá pokuty za porušení informační povinnosti, přichází tak o desítky až stovky miliard korun. 

včera 11:42

O půjčky pro mladé je obrovský zájem. Na bydlení v Praze ale nestačí

Státní fond rozvoje bydlení dnes odstartoval půjčky pro mladé, které umožňují lidem do 36 let si od státu výhodně půjčit na pořízení bydlení. O úvěry je obrovský zájem. Stát rozdělí ale pouze 650 milionů korun, což bude stačit pouze několika stovkám lidí na venkově nebo ve městech, kde jsou nízké ceny nemovitostí. Navíc je nelze kombinovat s hypotékou. 

včera 10:50

Stavba tramvaje přes Nové Sady v Olomouci už je blízko. Takto má vypadat

/VIZUALIZACE/ Stavba další části tramvajové trati směřující do olomoucké městské části Nové Sady by mohla začít v příštím roce.

včera 10:36

Erdoğanova odplata. Turecko zavádí vysoká cla na americké zboží

Turecko prudce zvýšilo cla na dovoz některého amerického zboží, například na auta, alkohol a tabák. Reaguje tak na zvýšení obchodních tarifů ze strany USA z uplynulého týdne. Vztahy mezi oběma zeměmi se v poslední době radikálně zhoršily kvůli sporům ohledně politiky vůči Sýrii i kvůli americkému pastorovi Andrewovi Brunsonovi, který v Turecku čelí obvinění z terorismu a špionáže.

včera 09:46

Vláda má jasno, nepodpoří zrušení EET ani změnu v zajišťovacích příkazech

Menšinový kabinet ANO a ČSSD podle očekávání ve Sněmovně nepodpoří návrhy TOP 09 včetně novely soudního řádu správního, která by měla změnit praxi vydávání zajišťovacích příkazů při výběru daní, či zrušení zákona o evidenci tržeb (EET).

včera 08:08

Boj s úmorným horkem: Města vsadí na vodu a zeleň

Jak zchladit rozpálené ulice? Města na Lounsku a Žatecku chtějí do budoucna v centrech více stromů, kašen a pítek.

včera 07:32

S lodičkou nově zakotvíte i ve Štěchovicích. Vznikne nové přístaviště

Ředitelství vodních cest vychází vstříc rostoucímu zájmu o plavbu rekreačních plavidel. Aktuálně chystá výstavbu nového přístaviště na Vltavě ve Štěchovicích zhruba jen deset kilometrů od jižního okraje metropole. Veřejné přístaviště pro osm až deset lodí by mělo být tvořené nábřežní zdí na levém břehu Vltavy.

včera 05:30

U nádraží v desítkách měst vyrostou nová parkoviště. Dráhy rozšiřují službu

Přijet k nádraží autem a zaparkovat je v řadě měst bude jednodušší než dosud. České dráhy od srpna výrazně rozšiřují svoji službu ČD Parking, ve které nabízejí cestujícím možnost odstavit za zvýhodněnou cenu nebo úplně zdarma své auto a pokračovat dál vlakem.

včera 04:30

Stát spouští hypotéky pro mladé, půjčí až dva miliony

Nebývale nízké úroky jsou hlavním tahákem úvěrů, které od dnešního dne poskytuje mladým lidem na pořízení nebo rekonstrukci nemovitosti Státní fond rozvoje bydlení (SFRB). Zatímco banky nabízejí v současnosti hypotéky s úrokem okolo 2,5 procenta, a postupně je začínají zdražovat, stát má roční úročení jen 1,12 procenta.

14.8.2018

Kde se žije nejlépe? Vídeň, Melbourne, Ósaka. Praha skončila šedesátá

Podle žebříčku britské firmy Economist Intelligence Unit (EIU) je Vídeň městem, kde se na světě žije nejlépe. Rakouská metropole porazila i australské Melbourne či japonskou Ósaku. Z českých měst se mezi 140 porovnávaných dostala Praha, jež skončila na šedesáté pozici. Naopak nejhoršími městy k životu jsou například syrský Damašek, Dháka z Bangladéše nebo největší město Nigérie Lagos.

14.8.2018

Bojkot americké elektroniky. Vztah Turecka s USA je na bodě mrazu

Turecko bude bojkotovat americkou elektroniku, oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zároveň obvinil Spojené státy z toho, že Turecku, svému strategickému spojenci v NATO, „vrazily nůž do zad“. Reagoval tak na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zdvojnásobit cla na dovoz turecké oceli a hliníku.  

14.8.2018

Na dovolenou, důchod i koníčky. Většina Čechů si spoří

Peníze si spoří až 86 procent Čechů ve věku 25 až 55 let. Nejčastějším důvodem ke spoření je vytvoření finanční rezervy a spoření na důchod. K ukládání peněz většina lidí využívá hlavně spořicí účet a penzijní připojištění, přičemž hotovost takzvaně "do prasátka" si dává pětina Čechů.

14.8.2018

Zvyšování důchodů? Piráti sněmovní verzi zřejmě podpoří

Ekonomický tým pirátské strany doporučil svým poslancům, aby příští týden ve Sněmovně podpořili verzi zvyšování důchodů, kterou schválila Sněmovna. Na dnešní tiskové konferenci to řekl poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

14.8.2018

Škodovce se daří. V červenci prodala téměř sto tisíc aut

Společnost Škoda Auto vykročila do druhé poloviny roku s úspěchem. V červenci po celém světě prodala 99 700 vozů, překonala tak prodejní výsledek téhož měsíce minulého roku o 14,6 procenta. Vedle Evropy si významně polepšila především v Rusku, v Číně a v Indii. Bestsellerem zůstává Škoda Octavia, v kurzu jsou i SUV Kodiaq a Karoq  

14.8.2018

České dráhy vypsaly tendr na 120 nových vlaků. Utratí za ně téměř 15 miliard

České dráhy (ČD) vyhlásily soutěže na dodávku 60 moderních elektrických vlaků s kapacitou až 240 míst a stejný počet motorových vlaků s kapacitou až 120 míst. Moderní bezbariérové vagony budou nabízet připojení k wi-fi, elektrické zásuvky i klimatizaci. Celková hodnota obou zakázek je 14,8 miliardy. Vozidla chtějí ČD uvést do provozu co nejdříve.

14.8.2018

Jediný trolejbus v Praze nejezdí. Z provozu jej vyřadil křovinořez

Když se do hlavního města po 46 letech vrátil na silnice první trolejbus na pravidelné lince, byla z toho velká sláva. Od začátku července se vozy Škoda SOR 30Tr prohánějí každou hodinu na trase Palmovka - Letňany a zpět. Včera měl ale stroj nehodu a fanoušci tohoto druhu dopravy budou mít nějakou dobu smůlu.

14.8.2018

Unikátní projekt vrátí horskému rašeliništi jeho původní vlastnosti

Unikátní projekt realizovaný státním podnikem Lesy ČR vrátí původní vlastnosti v minulosti značně poškozenému krušnohorskému Perninskému rašeliništi. Přirozenou tvorbu rašeliny tady bude obnovena na 66 hektarech při silnici z Perninku do Abertam. Díky tomu krajina opět zadrží vodu a vrátí se i typická vegetace a živočichové. Projekt za 7,7 milionů korun spolufinancovaný Evropskou unií začal 1. srpna.  

14.8.2018

U Chomutova vyroste obří „mimisklad“, už hledá pracovníky

Kočárky, plenky, dětské autosedačky a vše další, co pomůže při péči o děti, bude procházet novým centrálním skladem ve Spořicích. V tamním VGP parku Chomutov už kopli do země. Do konce roku z ní vyroste hala německé společnosti, která bude zbožím zásobovat rodiny čtrnácti evropských států. Rozběhly se také nábory zaměstnanců.

14.8.2018

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila. Překvapilo stavebnictví

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 2,3 procenta, v předchozím čtvrtletí ale HDP dosáhlo hodnoty 4,2 procenta. Pozitivně překvapil zejména zahraniční obchod i stavebnictví. Analytici ale očekávali lepší výsledek. Podle nich jde spíše o statistický fenomén, než o zpomalení ekonomického růstu.

14.8.2018

Vídeň staví sídliště budoucnosti. Praha by se mohla inspirovat

/INFOGRAFIKA/ Vídeň se ráda prezentuje jako vzor pro ostatní velkoměsta, Prahu nevyjímaje. A opakovaná vítězství v mezinárodních žebříčcích „kvality života“ dokazují, že je rakouská metropole skutečně o poznání dál než ta česká z hlediska změn, které zlepšují život lidí i prostředí pro něj. Vzorem pro Prahu může být třeba i v sociálním bydlení nebo v budování nových linek metra.

14.8.2018

Dětský parazit inspiroval pražské podnikatele. Vši hubí prostředky z dovozu

Ocet, frankovka, psí šampon, elektronický hřeben, žehlička na vlasy, kondicionér, petrolej, slivovice, barva se čpavkem, rozmačkávání hnid… Zaručených receptů, jak zatočit s vešmi, existuje mnoho. Stačí si však jednou užít neustálé mytí vlasů, vyčesávání, praní ložního prádla, čištění čalounění a člověk nechce už nikdy více.

14.8.2018

Ústí trápí značný úbytek obyvatel a místní části, které se uzavírají do sebe

Představení prvních výstupů z přípravy nového územního plánu Ústí nad Labem se nesetkalo s příliš velkým zájmem Ústečanů. Městský architekt Ivan Charvát nastínil principy zásadní dokumentace zhruba dvěma desítkám návštěvníků. Popsal největší problémy města a zároveň vysvětlil, že připravovaný dokument by neměl být striktním nařízením, které nebude možné dál měnit.

14.8.2018

Příliš velké horko? Návštěvníky kryokomory ochladí až stostupňový mráz

/FOTOGALERIE/ V neustávajících vedrech se myšlenky většiny lidí upínají zpět k teplotám chladnějších měsíců. Podobné klima mohou zažít na některých místech jižní Moravy stále. I přesto, že venkovní teploty přesahují třicítky.

14.8.2018

Obědy zdražují, polední menu do stovky postupně mizí

Na oběd se do centra Brna pravidelně vydává o polední pauze Jana Sokolová. Ráda si za dobrý oběd připlatí. „Ale záleží na tom, kde si člověk oběd dá. V centru existují restaurace, kde se dobře najím i s polévkou do stovky,“ uvedla mladá žena.

14.8.2018

Bídná úroda: bude méně máku i obilí, řepka si polepší

Letošní úroda bude nižší než pětiletý i desetiletý průměr. Hlavním viníkem je již druhým rokem trvající sucho. Ze základních plodin se sklidí výrazně více pouze řepky. 

13.8.2018

Velký bratr se dívá. Google zaznamenává vaši polohu, i když to nechcete

Největší světový internetový vyhledávač Google šmíruje své uživatele. Některé jeho služby v zařízeních, které běží na operačních systémech Android a iOS automaticky ukládají, kde se pohybujete i v případě, že to v nastavení soukromí zakážete. Informovala o tom agentura AP.

13.8.2018

Brno představilo parkovací místa pro skútry. Označují je speciální piktogramy

/FOTOGALERIE/ Na dvou místech označených speciálním piktogramem mohou nově zaparkovat majitelé skútrů v brněnských Vinohradech. Zatím v Prušánecké ulici. „Skútry jsou čím dál oblíbenější. Nechceme, aby zabíraly běžná parkovací místa, proto jsme pro ně vyčlenili plochy mezi parkovištěm a kontejnerovým stáním,“ řekl místostarosta Vinohrad Jiří Karásek.

13.8.2018

Rezidentní parkování není připravené, odložte ho, vyzývá brněnská ČSSD

Systém rezidentního parkování není připravený. Zastavte ho, dokud je čas. Oliver Pospíšil za brněnský zastupitelský klub sociální demokracie v pondělí vyzval e-mailem adresovaným primátorovi vedení brněnského magistrátu, aby odložilo spuštění rezidentního parkování v historickém jádru Brna. Systém podporuje rezidenty, aby mohli lépe zaparkovat v okolí svého bydliště. Platit má začít od prvního září.

13.8.2018

Obří komplex. Dubaj staví největší obchodní centrum na světě

Dubajští developeři oznámili plán na stavbu nového obchodní centra. Megalomanská stavba bude zabírat plochu o rozloze 750 tisíc metrů čtverečních, což je jako 100 fotbalových hřišť. Stane se tak největším nákupním a zábavním centrem na světě. Bude tak dvakrát větší, než dosavadní největší obchodní centrum Dubaj Mall.

13.8.2018

ČOI nasadila na kontroly i nezletilé. U třinácti prodejců cigaret by uspěli

Česká obchodní inspekce (ČOI) k letošním kontrolám prodejcům cigaret přizvala nejen zaměstnance živnostenského úřadu a policii, ale také osoby nezletilé. Zkoušela, zda se omladině podaří v rozporu se zákonem zakoupit tabákové výrobky. Většina prodejců ve zkoušce obstála, mládež by uspěla jen ve třinácti případech z více než čtyř set.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT