Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

dnes 17:23

Okolo Hradce bez dálniční známky? Rozhodnutí padne v létě

Když se po dlouhých letech a sporech vloni v létě konečně dokodrcala dálnice D11 až do Hradce Králové, mnulo si město ruce.

dnes 15:23

Kde ve Zlíně stavět? Za bydlení ve městě si lidé připlatí, obce lákají cenou

Nejdráž vyjde stavět na pozemcích ve Zlíně a okolí. Kdo nevyhledává ruch města, měl by se poohlédnout po bydlení v obcích, ze kterých to zpravidla není do měst daleko. Ty totiž nové obyvatele lákají ke koupi pozemků příznivou cenou. 

dnes 10:30

Budějovický Pivovar Samson je zlatý. V pivní soutěži porazil konkurenci

Pivovar Samson se dočkal dalšího ocenění. Zvítězil v degustační soutěži pivovarů České a moravské pivní koruny 2018. Cenu si od organizátorů soutěže v Praze převzal sládek Samsonu Radim Lavička.

dnes 08:25

Ladislav Macek ve vedení Jednoty Vsetín končí

Dosavadní šéf Jednoty ve Vsetíně Ladislav Macek oznámil rezignaci na pozici předsedy a člena představenstva Jednoty Vsetín. Novým předsedou by mohl být Miloslav Pavlík.

dnes 07:25

Farmářské trhy v metropoli startují, nabídnou bylinky i zabijačku

/INFOGRAFIKA/ Zelenina, květiny, ale i zabijačka. Farmářské trhy v metropoli spouštějí další sezonu a nabízejí rozmanitý program. Už v sobotu 3. března se tak otevře oblíbený trh na dejvickém Kulaťáku, který každoročně navštíví až 6 tisíc lidí. Letos se tu budou trhovci více střídat, šanci dostanou i nováčci z Prahy 6. V průběhu března se na trhu objeví zejména první bylinky, medvědí česnek, ale i jarní květiny.

dnes 07:14

Brownfieldy? Mnohdy pustnou kvůli velkým očím majitelů

Dlouhé roky chátrá bývalý hotel Dyje v centru turistického městyse Vranov nad Dyjí. Asi před devíti lety ho koupila jistá italská společnost zřejmě s cílem jej následně výhodně prodat. To se však dosud nepodařilo a tak hotel zeje prázdnotou dál. Také tento objekt vede společnost Czech Invest ve své databázi takzvaných brownfieldů.

včera 17:39

Odbory označily nabídku Škody za „velkou bachratou nulu“

V průběhu tohoto týdne skončilo již čtvrté kolo kolektivního vyjednávání o mzdách ve firmě Škoda Auto. Zatím bez výsledku. Odbory v lednu předložily zaměstnavateli svůj návrh, který kromě jiného požaduje na rok 2018 až 18procentní růst platů. Naproti tomu automobilka aktuálně nabízí růst o 15 procent během 27 měsíců. Odboráři označili tento návrh za „velkou bachratou nulu“. 

včera 17:02

Inflace v lednu zpomalila v eurozóně i celé Evropské unii, Česko nevyjímaje

Míra inflace v lednu v eurozóně zpomalila z prosincové úrovně 1,4 procenta na 1,3 procenta, před rokem přitom činila 1,8 procenta. V celé Evropské unii (EU) klesla inflace z 1,7 procenta v prosinci na 1,6 procenta. Vloni v lednu byla celoevropská inflace na 1,7 procenta. Zvyšovaly se hlavně ceny služeb a potravin. V konečné zprávě tyto informace zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

včera 15:39

Při srážce na sjezdovce může jít o velké peníze. Nejen za léčení

V období jarních prázdnin vyráží na hory nejvíce lyžařů v rámci celé zimní sezony. S rostoucím počtem lidí roste ale i počet srážek a přibývá vážných úrazů. Škody z odpovědnosti pak dosahují milionových částek. Informace přinesl výzkum Agentury pro průzkum trhu (NMS) pro ERV Evropskou pojišťovnu.

včera 13:54

Prodej majetku ČEZ v Bulharsku stál místo ministryni energetiky

Bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová v pátek oznámila, že rezignuje na funkci. Reagovala tak na mediální spekulace o jejím zapojení na málo známou firmu Inercom sídlící v Sofii, které se česká energetická společnost ČEZ rozhodla prodat svá bulharská aktiva.

včera 12:47

Pražská šunka je na evropském seznamu tradičních specialit. Po letech jednání

Pražská šunka získala evropské označení Zaručená tradiční specialita. Její zápis na seznam specialit u Evropské komise (EK) dojednali zástupci Ministerstva zemědělství a Českého svazu zpracovatelů masa. Žádost se projednávala přibližně šest let. Výrobek s názvem Pražská šunka a evropským žlutomodrým logem tak musí vždy splňovat přesnou recepturu a technologii výroby.

včera 12:38

Krnov rozšiřuje průmyslovou zónu, investory ale děsí tvrdá dotační pravidla

Město Krnov díky státním dotacím vybudovalo infrastrukturu v rozšířené průmyslové zóně Červený dvůr a už jedná se čtyřmi zájemci, kteří si mezi sebou rozdělí zhruba polovinu z připravených deseti hektarů. Dokážou ale investoři naplnit přísná pravidla?

včera 11:26

Kontroly pohonných hmot dopadly v roce 2017 nejlépe v české historii

Česká obchodní inspekce (ČOI) provádí celoročně pravidelnou kontrolu kvality pohonných hmot u čerpacích stanic na území Česka. V loňském roce odebrala celkem 2670 vzorků, z čehož jakostním požadavkům nevyhovělo 26. ČOI uložila během uplynulého roku devatenáctkrát zákaz prodeje na zhruba 103 tisíc litrů pohonných hmot, a to v celkové výši více než tři miliony korun.

22.2.2018

Tykač vyráží nakupovat do Evropy, do posílení holdingu dá miliardu eur

Miliardář Pavel Tykač se rozhodl, že svoje výrobně-energetické portfolio rozšíří o obchodní společnosti z celé Evropy. Založil kvůli tomu holding Seven Energy. Jeho hlavním cílem jsou zajímavé akvizice. Rozpočet? Více než miliarda eur (až třicet miliard korun).

AKTUALIZOVÁNO
22.2.2018

ČEZ se stahuje z Bulharska, prodává sedm dceřiných firem

Dozorčí rada Skupiny ČEZ schválila prodej bulharských aktiv společnosti Inercom. Jedná se o balík sedmi firem. Energetická společnost přesto označila své čtrnáctileté působení na bulharském trhu za ziskové. Prodej podle ní neohrozí probíhající arbitráž vůči Sofii.

22.2.2018

ČSOB vzrostl zisk na 17,5 miliardy. Banka také získala 14 tisíc nových zákazníků

Pro skupinu ČSOB byl rok 2017 nebývalé úspěšný. Zisk jí vzrostl o 16 procent na 17,5 miliardy korun, banka navíc získala 14 tisíc nových klientů. Zvýšil se také celkový objem úvěrů na 657 miliard korun a vkladů na 821 miliard. Podle představitelů banky stojí za příznivými hospodářskými výsledky dobrá makroekonomická situace, inovace a zlepšování zákaznických zkušeností.

22.2.2018

Čepro se zbavilo své noční můry. Soud neuznal Bartošův návrh na insolvenci

Státní distributor paliv Čepro u soudu odvrátil insolvenční návrh, který na něj podal bývalý advokát Vladimír Bartoš. Ředitel podniku Jan Duspěva o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Návrh z roku 2011 Čepro už dříve označilo za zcela neopodstatněný a vyvolané řízení za šikanózní a uměle vykonstruované. Rozhodnutí soudu zatím není pravomocné.

22.2.2018

Strojvedoucí stárnou. V kabinách vlaků loni rekordně přibylo žen

Počet strojvůdců v České republice sice mírně stoupá, v budoucnu ale budou mít železniční dopravci zřejmě problém, kým lokomotivy obsadit. Podle nových údajů Drážního úřadu totiž řada strojvůdců dosáhla důchodového věku a brzy práci opustí.

22.2.2018

Jedy v zemi komplikují proměnu průmyslových zón na bydlení

Developeři v posledních letech skupují hektary bývalých průmyslových areálů, na jejichž místě pak chystají výstavbu bytů. Pozemky tam bývají sice levnější, někdy ale skýtají překvapení v podobě ekologických zátěží. Jaké úsilí si vyčištění od jedovatých látek po dřívějších továrnách vyžádá, nelze dopředu najisto určit.

22.2.2018

Cena půdy stále stoupá. Pro zemědělce začíná být neúnosná

/INFOGRAFIKA/ Chcete uložit peníze do půdy? Kvalitně a levně ji teď nakoupíte třeba na Nymbursku, jižně od Plzně nebo u Blanska. Ceny jdou už přes deset let nahoru. Loni stouply o 15,2 procenta, uvedl server Farmy.cz.

21.2.2018

Brusel potrestal kartely. Přepravci a dodavatelé automobilek zaplatí 14 miliard

Evropská komise ve středu udělila pokuty v celkové výši 546 milionů eur (přibližně 14 miliard korun). Ve třech různých případech tak potrestala námořní přepravce aut a dodavatele automobilových součástek za zakázané kartelové dohody. Oznámila to evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.  

21.2.2018

Češi a půjčky? Nejčastěji si půjčujeme na elektroniku či bytové zařízení

Přibližně 28 procent Čechů, kteří si půjčují peníze, tak činí rizikovým způsobem. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace (ČBA), který sledoval míru a charakter využívání půjček v České republice. Alespoň jeden úvěr podle něj aktuálně splácí každý pátý Čech, přičemž třetina z těchto lidí má dvě nebo více půjček.

21.2.2018

Polygon u Stříbra za miliardy dá práci i příležitosti

Stříbro - U Stříbra vyroste moderní zkušební okruh pro vozidla bez řidiče.

21.2.2018

Rekordní produkce. Iveco loni vyrobilo přes čtyři tisíce autobusů

Vysokomýtský výrobce autobusů Iveco Czech Republic loni vyprodukoval 4104 nových autobusů. Dosavadní výrobní rekord z roku 2016 tak překonal o 219 vozidel. Největší úspěchy firma sklízela díky meziměstské řadě Crossway.

AKTUALIZOVÁNO
21.2.2018

Lidl razantně zvyšuje nástupní mzdu. Pokladní dostanou 28 tisíc

Diskontní řetězec Lidl zvýší od 1. března nástupní mzdu zaměstnanců v obchodech o dvacet procent. Jejich mzda tak při plném úvazku dosáhne 28 tisíc korun. Zároveň budou mít zaměstnanci možnost ve větší míře využívat některé zkrácené úvazky, nově i 25 hodin týdně.

21.2.2018

Hypotéky nadále zdražují. Průměrná sazba v lednu stoupla na 2,28 procenta

Začátek letošního roku potvrdil současný trend zdražování hypoték. Jejich průměrná úroková sazba se v lednu vyšplhala až na 2,28 procenta. Kvůli vzrůstajícím cenám hypoték si do bank pro nové úvěry přichází výrazně méně lidí než loni. Vyplývá to z lednové statistiky Hypoindex společnosti Fincentrum.

21.2.2018

S výstavbou bytů na Smíchově zmizí odstavné plochy pro vlaky

Zástavba zadního kolejiště smíchovského nádraží a současně nárůst železniční dopravy může dopravcům způsobit velké komplikace. Zatím totiž není jasné, kde budou odstavovat své soupravy na krátkodobé stání či přes noc.

20.2.2018

Pojištění život nevrátí, dokáže ale finančně zabezpečit rodinu

Při sjednávání životního pojištění je nejdůležitější správně postavená smlouva. Média si poprávu všímají těch případů, kdy pojišťovny odmítají plnit klientům, kteří se ocitli spolu se svými rodinami kvůli vážné nemoci v problémech. Praxe však ukazuje i příklady, kdy pojištění zafunguje přesně tak, jak má, protože bylo správně sjednáno.

20.2.2018

Každý týden vznikne nový pivovar. Jejich svaz chce paušální daň

Minipivovary se staly hitem posledních let. Každý rok vznikne zhruba 50 nových a jejich zástupci čekají, že tímto tempem budou vznikat ještě dalších deset let.

20.2.2018

Nejčastější omyly při pojištění budov a domácností. Na co si dát pozor?

Při sjednávání pojištění lidé často přehlížejí některá rizika a mají sklon nabídky pojišťoven porovnávat především podle ceny. Mnohem podstatnější je však to, co pojištění kryje a do jakých limitů. Jaké chyby Češi v pojištění bytů a domů nejčastěji dělají?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT