Návrh na povolení oddlužení je jedenáctistránkový formulář, s jehož vyplňováním radí pracovníci pelhřimovské občanské poradny stále častěji.

Rapidně totiž narostl počet lidí, kteří se dostali do kolotoče dluhů a exekucí.

„V roce 2008 jsme měli třináct klientů s těmito problémy. V roce 2009 jich už bylo třicet a letos je to šedesát,“ zdůvodnila stoprocentní nárůst případů Jana Řádová z občanské poradny.

Nezájem o RPSN

Před Vánoci je v poradně relativní klid. Bouře přichází s létem. „Půjčí si na dárky, první splátku neřeší a přijdou až v červnu nebo v červenci, kdy se to nakupí,“ vysvětlila Řádová. S vidinou rychlé půjčky klienti často přehlížejí podstatnou věc. RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, která bývá ve smlouvách uváděna drobným písmem, udává podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za jeden rok v souvislosti se splátkami.

Své zkušenosti s tím má i Zdeněk Šulc, který se dlouhá léta pohybuje v oblasti finančního poradenství. „Jedním ze základních problémů je skutečnost, že si klienti nejsou schopni objektivně porovnat celkové náklady a výnosy spojené s úvěry. Lidé prostě často neznají přesné významy termínů, jako jsou například RPSN v oblasti spotřebitelských nebo hypotečních úvěrů. Ze zkušenosti vlastních klientů vím, že se jim ze strany různých prodejců často přesné informace ani nedostávají, ať už je to zapříčiněno jakýmikoliv důvody, “ podělil se o své zkušenosti Šulc.

Problémy mají lidé od 18 do 80 let

Překvapivé je, že pelhřimovskou občanskou poradnu navštěvují takřka všechny věkové skupiny. Jsou to lidé od osmnácti let až po důchodový věk. Právě důchodců stále přibývá. „Půjčky si většinou neberou pro sebe, ale pro děti. Ty potom nesplácejí a oni potom neví, co s tím,“ zmínila Řádová.

Nejen věková, ale i sociální struktura zadlužených bývá na počátku problémů různá. „Někdy má klient příjem třicet i padesát tisíc korun, nabere si několik půjček, ale pak přijde nemoc, ztráta zaměstnání nebo neplánované rodičovství, a tak začne řešit půjčky dalšími půjčkami,“ popsala dluhovou spirálu pracovnice poradny.

Společnosti poskytující spotřebitelské úvěry před Vánoci hlásí nárůst půjček. „Počet nových půjček za první polovinu listopadu 2010 činí 12717, vloni za stejné období jsme poskytli 12220 půjček. O loňských Vánocích byli lidé kvůli ekonomické krizi velmi opatrní a nechtěli za vánoční dárky vydávat zbytečně moc peněz. Z našeho průzkumu vyplývá, že loni naši zákazníci utratili za dárky pouze zhruba tři tisíce korun. Letos vzhledem k lepším zprávám z ekonomiky předpokládáme, že i zákazníci budou optimističtější a za dárky utratí o trochu více,“ informoval mluvčí Provident Financial Ondřej Holoubek.

Vysočina při zemi

Sdružení Solus vytváří registry shromažďující informace o klientech, kteří se dostali do problémů se splácením svých závazků u některého z členů sdružení. 30. září tak registr obsahoval více než 1,72 milionu záznamů o nesplácených závazcích od více než 931 tisíc spotřebitelů. Celková dlužná částka po splatnosti přesáhla 29,5 miliardy korun.

Podle statistik Solusu je na tom Vysočina oproti ostatním krajům nejlépe. Ve vztahu k celkovému počtu dospělých obyvatel v kraji je dlužníků 4,3 procent. Nejvíce dlužníků je v Karlovarském, Ústeckém nebo Libereckém kraji, kde se zadluženost přehoupla i za jedenáct procent.

Oddlužit může pouze soud

Na Pelhřimovsku se poslední dobou objevují i firmy, které nabízí oddlužení. Jana Řádová z občanské poradny však varuje, že z už tak zadlužených lidí tahají další peníze. Například prostřednictvím poplatku za zrušení smlouvy. Oddlužit může jenom soud. V zemi, kde podle aktuálního průzkumu finanční gramotnosti společnosti Sanep nezná polovina obyvatel rozdíl mezi kreditní a debetní kartou, jsou takováto varování na místě.