Kapra ale nejlevněji pořídíte právě teď. Rybáři ho prodávají ihned po výlovu na místě zájemcům. Těch bývá při každém na Litoměřicku požehnaně. Tak, jako tomu bylo v pondělí u rybníka v Milešově.

Rybářští nadšenci z Velemína a okolí však chov a následný prodej kaprů neberou jako činnosti, na nichž by chtěli profitovat.

„Výlovy děláme každý rok, je to tradice a spíše atrakce. Když spočítáme náklady a pak prodej, budeme někde na nule. Investovali jsme do ryb, které měli při nasazování sem každá tak kilo dvacet, 30 tisíc korun. V milešovském obecním rybníku bylo letos vysazeno 250 šupináčů, kilogram se tu prodává za 60 korun,“ řekl Deníku chvíli po výlovu, kdy se stále ještě fronta zájemců u kádí nezmenšovala, Jiří Skalický, starosta Velemína, pod který Milešov patří.

Na Litoměřicku týden před výlovem v Milešově proběhl podobný rybářský svátek v Třebušíně. Sezona v regionu ale ještě nekončí.

Výlov nejznámějšího rybníka v okrese, úšteckého Chmelaře, který spravuje Rybářství Doksy, se uskuteční už příští středu, 5. listopadu. K mání tu budou kromě kapra i další ryby, například štika či amur.

Loni podražili o pět korun na kile

Kapři loni podražili o zhruba pětikorunu na kilogramu, letos už se to určitě opakovat nebude, domnívají se rybáři. Předpokládají tudíž, že kilogram bude na vánočním trhu stát od pětasedmdesáti do osmdesáti korun. „Také si nemyslím, že by letos šly ceny před Vánocemi výrazně nahoru, jako tomu bylo loni,“ domnívá se Jiří Skalický.

Spotřeba českých ryb je nízká

Rybáři však upozorňují na stále ještě platící nelichotivý fakt, že i přes postupné zlepšování situace ohledně konzumace ryb Češi doposud dávají přednost mořským rybám, které si nakoupí z mrazáků v marketech.

Spotřeba sladkovodních českých ryb na jednoho obyvatele je zhruba jeden kilogram za rok. „A to je velmi málo,“ upozorňuje jeden z rybářů Václav Šrámek. I z toho důvodu se snaží vyznavači Petrova cechu výlovy udělat divácky přitažlivé, ryby mimo jiné na místě okamžitě i prodávají. „Naše rybí maso je kvalitní, řadí se k biopotravinám a navíc je i relativně levné,“ poznamenal Šrámek.

„Zájem o čerstvou rybu jednoznačně stoupá,“ říká Josef Bláhovec, který se zabývá chovem a prodejem lososovitých ryb. „Toto mohu potvrdit zejména u druhů pstruha duhového a sivena amerického. Zájem roste také o maso jesetera, do jehož chovu se pustím na podzim příštího roku,“ pokračuje Bláhovec.

Podle Jiřího Skalického je potešitelné, že zájem o ryby v jídelníčku stoupá, což je důkazem postupné změny stravovacích návyků české populace. „Všechno ale dělá cena. Protože zdravá výživa není levná. Od rybářů vím, že nabídka je a velké množství ryb se vyváží do zahraničí,“ poznamenal starosta Velemína.