Toto hospodářské odvětví, které žije výlučně z hráčské vášně, funguje podle osobitých pravidel. Má jen málo společného s bezpočetnými bavorskými podniky, které po roce 1989 otevřely své odbočky v sousední zemi, a to zejména kvůli nižším mzdám. Ve Struckových kasinech se totiž nepřevádí ze Západu na Východ žádná výroba, nýbrž výlučně peníze a hodně peněz.

Z Česka přitom přichází do heren jen necelé procento zákazníků. Nejméně 90 procent jich je z východního Bavorska, odhaduje provozovatel. "Prakticky subvencujeme český stát," říká Struck. Jeho akciová společnost prý jen v roce 2006 musela zaplatit na daních státu a obcím asi tři miliony eur (85 milionů korun). Čísla o obratu a výši zisků si Struck nechává pro sebe.

V České republice existuje 72 kasin a všechny provozuje pod státním dohledem 20 soukromých koncesionářů. V Bavorsku se naopak dá hrát jen v devíti kasinech ovládaných státním monopolem.

Stejné množství kasin už má v Česku Gustav Struck, který je "velmi spokojený" se zájmem veřejnosti. Hovoří o 25.000 až 30.000 návštěvnících měsíčně. Tento počet však odpovídá jen třetině hostů, kteří přicházejí do bavorských kasin.

Je však možné, že tento nepoměr souvisí i s prostředím: Ve Strážném, kde Struck otevřel svou první hernu, chybí jednoznačně serióznost okolí. V obci totiž podobně jako v celém českém pohraničí dominují hlavně asijská tržiště se všemožným zbožím podivného původu.

Zatímco mnozí Bavoři po roce 1989 objevili u českých sousedů levný textil, cigarety, šnaps a benzin, jiní větřili velké obchody. Také Gustav Struck. Velkoobchodník, který vyrostl v Ingolstadtu, si už v roce 1969 založil obchod s akvarijními rybkami. V té době začal obchodovat také v Československu. Postupně dodával nejrůznější vybavení, které tam milovníkům zvířectva chybělo.

Když se později hranice otevřely, začal Struck díky svým kontaktům v Praze obchodovat s potravinami, zvláště s jogurty, které mu přinášely roční obrat kolem 40 milionů marek.

Pak přicházely nejrůznější jiné obchodní nápady, které Struck balil do firem s názvem Ingo. To vše ze staré přízně vůči domovskému Ingolstadtu: V Česku je proto dnes hotel Ingo, firma Ingo Metall, průmyslová zóna Ingo, obchodní firma Ingo Prodies a devět kasin Ingo. Jen dvě jsou na Moravě, zbývající v česko-bavorském pohraničí. Devět německých manažerů a asi 540 českých zaměstnanců zajišťuje chod Struckových kasin.

"Jsem s vývojem velmi spokojen," říká majitel s úsměvem. Ruleta, poker a jiné hry mu přivádějí zákazníky z Pasova, Deggendorfu, Straubingu nebo Chamu a "rozehrávají" orchestr herních žetonů. To všechno se podřizuje hlavnímu cíli - hudbě a cinkotu peněz.