Inspekce se pustila do kontroly dvojí kvality až od konce května, kdy končil termín, do kterého mohly země Evropské unie zavést do svého právního řádu evropskou směrnici zakazující tuto klamavou praktiku. Ta říká, že výrobci nesmí prodávat stejný výrobek na trzích různých členských zemí s různým složením.

V některých případech se totiž stávalo, že do zemí bývalého východního bloku směřovaly zdánlivě stejné výrobky od jednoho výrobce, avšak v odlišném složení. V převážně většině případů šly do východních zemí potraviny s levnějšími či méně kvalitnějšími surovinami.

Prodejna potravin. Ilustrační snímek
Poslanci schválili zákaz dvojí kvality potravin. Pokuty půjdou do milionů

Na popisovaný případ narazila SZPI již letos v červnu. „Tehdy výrobek dodávala na trh společnost Chipita CZ, kterou společnost Mondelez ovládla od 1.7., takže lze říct, že případ ‚zdědila‘, nezpůsobila ji přímo,“ uvedl Bartík.

Vytipovaný sortiment

Kontrola dvojí kvality potravin je jednou z oblastí, které se inspekce věnuje. Jelikož odhalování tohoto klamavého jednání je poměrně obtížné, má vytipovaný sortiment, který je potenciálně problematický.

Supermarket, nákup, potraviny, roušky.
Dvojí kvalita potravin? Ani nová pravidla ji neodstraní, obávají se odborníci

Jako zakázanou dvojí kvalitu potravin lze hodnotit takové jednání, kdy „potravina uváděná na trh v České republice má podstatně odlišné složení nebo vlastnosti, pokud to není odůvodněno oprávněnými a objektivními skutečnostmi a pokud není potravina opatřena snadno přístupnou a dostatečnou informací o tomto odlišném složení nebo vlastnostech“.