Z kybernetického zločinu se stal byznys, který využívá především snadného přístupu do špatně chráněných sítí a počítačů. Získaná data pak organizované skupiny zpeněžují. Třeba tak, že majitelům napadených počítačů uzamknou soubory a za odblokování žádají platby v řádu tisícikorun.

Hackeři cílí prakticky na každého, kdo má špatně zabezpečený počítač připojený k internetu – ať je to student, výrobní podnik či třeba živnostník z Vysočiny.

Ostatně fakt, že tuzemské firmy jsou zajímavé pro hackery z celého světa, dokazuje i průzkum, který pro společnost Microsoft uskutečnila agentura Ipsos. Devět z deseti oslovených firem zaznamenalo v posledním roce bezpečnostní incident. V polovině případů se jednalo o malware – tedy škodlivý kód, který může mít podobu počítačového viru, „špehovacího“ programu či třeba zmíněného vyděračského softwaru.

V 38 procentech zaznamenaly oslovené firmy přímou snahu hackerů dostat se k datům. Ve 45 procentech se jednalo o ztrátu dat, kterou zavinili zaměstnanci podniku. Jiný průzkum ukázal, že 43 procent útoků míří na malé firmy.

Zdroj: Deník

OTÁZKA:
Moje firma má 50 zaměstnanců a vyrábí šroubky. Co by si na mně hackeři vzali?

ODPOVĚĎ:

V dnešní době se napadají počítače z různých důvodů a jedním z nich je vydělávání peněz. Pro hackery vaše data jako taková zajímavá být nemusí, ale využívají toho, že jsou důležitá pro vás. Znemožní vám přístup k vašim technickým výkresům či objednávkám (to je podstata tzv. ransomware). Abyste své technické výkresy mohli opět použít, musíte útočníkovi zaplatit „výkupné“. Čím více obětí hacker má, tím více vydělá. 
Pro útočníka je mnohem jednodušší napadnout men-ší firmy, kde se nečeká sofistikovaná obrana, než velkou společnost, která má speciálně školené pracovníky na bezpečnost IT. Náklady na průnik do jednoho počítače se systémem Windows XP jsou jen zlomkem nákladů na průnik do dobře zabezpečeného systému, ale výše výkupného je stejná.
Bránit se nemusí být těžké a drahé. Windows 10 dnes v sobě mají programy, které se umějí bránit proti nejmodernějším virům i jejich novějším formám. Jde například o integrovaný antivirový program Windows Defender Antivirusa další funkce přímo určené na odhalení ransomware.
Rada číslo jedna: nevypínejte je. Situace se navíc rychle vyvíjí a to, co vám stačilo před rokem, už dnes či zítra stačit nemusí. Proto jsou desítky postavené tak, že vám v rámci aktualizací průběžně posílají nové a silnější formy obrany. Takže rada číslo dvě: aktualizujte.