Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

17.9.2018

S elektrovozem až k moři. Střední Evropu spojí síť nabíjecích stanic

Dvě tisícovky českých elektromobilistů se mohou těšit, že jedna z hlavních nevýhod jejich vozů se také díky evropským dotacím výrazně zmenší. Nedostatečný dojezd totiž rozšíří dvě stě padesát nových rychlých dobíjecích stanic od České republiky přes Chorvatsko až po Rumunsko.

17.9.2018

Ministerstvo zemědělství vyhlásilo boj glyfosátu. Zakáže jeho plošnou aplikaci

Čeští zemědělci to budou mít od příštího roku při boji s plevelem a za vyšší výnosy těžší. Od ledna totiž nebudou moci používat přípravky s obsahem glyfosátu pro urychlení dozrávání některých plodin či zvýšení podílu sušiny porostu. Ministerstvo zemědělství navíc omezí plošné používání přípravků známých také pod názvem Roundup.

17.9.2018

Ovoce výrazně zlevnilo, zelenina zdražila. Peněženky provětrají také energie

Při pohledu na údaj o dvouprocentní inflaci se nezdá, že by se ceny v Česku nějak výrazněji měnily. Rozpad na jednotlivé odvětví ale odhalí mnohem výraznější pohyb. Ten potěší milovníky ovoce, které meziročně zlevnilo o více než dvě pětiny. Všechny ostatní ale spíš zklame.

17.9.2018

Ikonický časopis Time mění majitele. Letos i v celé své historii podruhé

Světově nejčtenější zpravodajský týdeník Time je opět na podej. U stávajícího majitele, mediální korporace Meredith, se ohřál jen pár měsíců. Nyní míří za 190 milionů dolarů (přibližně 4,2 miliardy korun) do náruče Marka Benioffa, zakladatele firmy Salesforce.

17.9.2018

Kam a zda vůbec se Brňané svezou Hyperloopem? Do roka budeme vědět, tvrdí město

/ANKETA/ Cestu dlouhou stovky kilometrů z Brna do Prahy či Vídně urazí lidé za pár minut. Stačí když nastoupí do cestovní kapsle a nechají se unášet tubusem extrémní rychlostí. V Brně se o hyperloopu už roky mluví, ale dosud není jasné, kolik by stál, jestli je reálný a zda by měl smysl. Studie proveditelnosti většinu otázek odpoví, slibují si politici.

17.9.2018

Kam s tramvajemi „Porsche“? Pražský dopravní podnik zvažuje jejich prodej

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) uvažuje o dalším uplatnění tramvají 14T známých pod označením Porsche. Vedení podniku poprvé připustilo i jejich prodej. 

17.9.2018

Konec dvojích cen potravin přijde už možná za dva roky. EU dala změnám zelenou

Spotřebitelé z východu Evropské unie mají šanci, že si budou moci kupovat stejně kvalitní potraviny jako lidé na západě kontinentu. Evropský parlament koncem minulého týdne odhlasoval, že prodej zdánlivě stejných, ale méně kvalitních výrobků v různých zemích má být uznán za nekalou obchodní praktiku a postaven mimo zákon. 

16.9.2018

Důchodový účet letos skončí s přebytkem 25 miliard, odhaduje ministerstvo

Důchodový účet by měl podle odhadu ministerstva financí letos skončit v rekordním přebytku 25 miliard korun, uvedla dnes Česká televize (ČT). Přebytek chce ministerstvo nechat jako rezervu na výplatu důchodů v horších časech, řekla ČT ministryně Alena Schillerová (za ANO).

16.9.2018

Domácí sirupy? Aroniový je v kurzu, říká výrobkyně

Pavla Zajícová bydlí s manželem Janem a dětmi vysoko v horách na Horní Bečvě. Už delší dobu je doma na mateřské dovolené, kterou si však před třemi lety rozhodla zpestřit a pustila se do výroby domácích sirupů, džemů a limonád.

16.9.2018

V Hradci oslavovali konec žní. O krajské dožínky byl velký zájem

Ideální zářijové počasí a bohatý program přilákaly v sobotu na hlavní část krajských dožínek tisíce lidí. V pořadí patnácté královéhradecké dožínky odstartovaly už pátečním programem pro školy.

16.9.2018

Odborníci s úpravami lékárniček nesouhlasí. Ztíží první pomoc?

Velký rozruch způsobila mezi zdravotníky zpráva, že od prvního října letošního roku ubudou v autolékárničkách některé komponenty.

16.9.2018

Lékaři z Ukrajiny? Pracují u nás bez potřebné zkoušky

Česká lékařská komora (ČLK) upozorňuje, že v České republice pracuje více než 420 ukrajinských lékařů, kteří nemají potřebné zkoušky. Na 145 z nich zde působí díky Projektu Ukrajina.

16.9.2018

Většina vysokoškolských kolejí v Praze potřebuje rekonstrukce za miliardy

Většina ubytovacích zařízení vysokých škol v Praze je stará a čeká na rekonstrukce. V hlavním městě by na ně bylo potřeba víc než 3,5 miliardy korun. Vyplývá to z odpovědí zástupců pražských vysokých škol, které oslovila média. Zájem o studentské koleje podle nich v posledních letech stále roste. Mezi novými a starými pokoji většinou není podstatný cenový rozdíl.

16.9.2018

Prezident Svazu vinařů: Měnit zákon kvůli letošnímu burčáku je nesmysl

/ROZHOVOR/ Každý rok, zhruba v tomto období, vinaři střídavě sledují zprávy o počasí, vzhlížejí k nebi a čekají, co bude. Letošní vlna veder a především sucho jim sklizeň zkomplikovaly. Deště sice přišly, ale tehdy, kdy už je vinaři nepotřebovali. Přesto se zdá, že by mohlo jít o dobrý ročník. Doufá v to i prezident Svazu vinařů a spolumajitel popického vinařství Sonberk Tibor Nyitray.

15.9.2018

OBRAZEM: Včelaři na Přibyslavsku pečují o svoje úly už přes sto let

V letošním roce si včelařský spolek v Přibyslavi připomíná už 110 let od svého založení. Toto výročí včelaři oslavili v sobotu 15. září soutěžní degustací medu a sérií odborných přednášek.

15.9.2018

ČKD Kutná Hora čeká na rozhodnutí soudu o úpadku. Věřitelům dluží 350 milionů

/FOTOGALERIE/ Jak už Deník v úterý informoval, ČKD Kutná Hora, výrobce železničních podvozků, svařenců a odlitků zaměstnávající na čtyři sta lidí, podal před týdnem sám na sebe návrh na insolvenci. Věřitelům podle údajů dostupných v insolvenčním rejstříku firma dluží 350 milionů korun, hodnota majetku společnosti je necelých 666 milionů.

15.9.2018

ANO a Pirát Michálek chtějí snížit plat starostům z řad zákonodárců

Snížit mzdu placeným obecním a krajským zastupitelům, kteří by byli členy Parlamentu nebo vlády, navrhla skupina poslanců ANO spolu s Jakubem Michálkem (Piráti). Změna by se týkala například hejtmanů, starostů nebo radních z řad zákonodárců. Měli by mít podle předlohy právo pouze na dvě pětiny částky, kterou dostávají jejich kolegové.

15.9.2018

Poplatky pro cizince šplhají do tisíců. Za co v Praze připlácejí?

/INFOGRAFIKA/Cizinci žijící v Praze často mluví o speciální dani. Odkazují tím k vyšším cenám, které pro ně občas platí. Zatímco v restauracích nebo u taxikářů jde o nelegální praktiku, v jiných případech může být platba navíc v mezích zákona.

15.9.2018

Chátrající podzemí ve Znojmě? Kritika je osobní, míní ředitel

Nedostatečná péče o podzemí, údajně umělé snižování zisků s osobními cíli umístit v podzemí VOC vína, ukončování pracovního poměru či neprodloužení pracovní smlouvy. Takto kriticky poukázal na vedení Znojemské Besedy jeden z bývalých zaměstnanců Mario Pines. Podle něj se kolem podzemí dějí nestandardní věci.

15.9.2018

Svatba na ostrově Mauricius? Pro Čechy žádná vzácnost

Češi v loňském roce uzavřeli nejvíce manželství za posledních deset let. Výjimkou nejsou obřady v exotických destinacích.

14.9.2018

Poprvé ukázali podobu Janáčkova kulturního centra. Kapacita sálu bude 1300 míst

/VIDEO/ Zatím na nároží brněnských ulic Besední a Veselá zeje jen prázdný prostor. Již za pár let by jej ale měl zaplnit nový koncertní sál brněnské filharmonie. V pátek projektanti poprvé ukázali jeho podobu.

14.9.2018

Na platy zdravotníků půjde příští rok o šest miliard korun navíc

Zdravotníci dostanou příští rok o šest miliard korun víc než letos. Celkově se podle dohody zdravotních pojišťoven se zástupci jednotlivých oblastí péče rozdělí 320 miliard korun, což je o 20 miliard více než letos. Vyplývá to z úhradové vyhlášky, která stanovuje rozdělení peněz na rok 2019. 

14.9.2018

Růst platů a důchodů. Zaměstnavatelé a odboráři podpořili priority v rozpočtu

Zástupci odborů i zaměstnavatelů podpořili na dnešním jednání tripartity priority nastavené vládou v návrhu státního rozpočtu na příští rok, jako je například růst platů, důchodů nebo investic. Zároveň ale například Svazu průmyslu a dopravy chce po vládě zrychlit výstavbu dopravní infrastruktury nebo ještě více rušit neobsazená úřednická místa. Vyplývá to z vyjádření účastníků tripartity na twitteru.

14.9.2018

Dopravní krize na Ústecku: linkové autobusy bude řídit i náměstek hejtmana

Bývalý BusLine od pátku 14. září definitivně přestal provozovat linkovou autobusovou dopravu na Ústecku a Děčínsku. Na linkách začala jezdit Dopravní společnost Ústeckého kraje (DSÚK), tedy krajská příspěvková organizace.

14.9.2018

Končící ředitel Krtek opustí vedení ČD zcela. Představenstvo je paralyzované

Bývalý generální ředitel Českých drah (ČD) Pavel Krtek zcela opustí vedení státní firmy. V úterý mu přitom dozorčí rada nabídla post místopředsedy představenstva, ten však dnes odmítl. Představenstvo nyní nemůže činit rozhodnutí, jelikož v něm zbyli pouze dva členové z pěti. Informoval o tom deník Zdopravy.cz. 

14.9.2018

Dálnici D1 čeká zprovoznění dvou dokončených úseků

Rušno bude o víkendu na dálnici D1 hlavně kolem Humpolce. Méně příjemnou zprávou pro motoristy je, že kvůli pracím v modernizovaném úseku 11 mezi 89. a 86. kilometrem bude doprava od sobotního večera do neděle 16. září do 10 hodin dopoledne opakovaně krátkodobě omezována.

14.9.2018

British Steel propustí stovky lidí. Může za to i Trumpova obchodní válka

Společnost British Steel propouští 400 zaměstnanců, což činí téměř 10 procent jejích pracovníků. Na vině je především slabá libra, kvůli které se britské firmě prodraží nákup materiálu ze zahraničí. Zasažen je i export firmy do Spojených států, který je omezen kvůli vysokým clům uložených americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

14.9.2018

Primoco UAV se daří: prodává bezpilotní letouny do světa a chystá vstup na burzu

Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV SE úspěšně plní nové letecké mise. Prodal první letouny do Afriky, dokončuje prodej 60 letounů na Blízký východ a připravuje se na vstup na pražskou burzu cenných papírů.

14.9.2018

Tradiční oslavy Dny českého piva. Cílem je dohnat zanedbanou spotřebu

České pivovary zvou milovníky zlatavého moku ve dnech 27. září až 1. října na tradiční oslavy Dny českého piva. Hlavní důvod akce je jasný – dohnat ve spotřebě, co se dá. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven totiž mimořádně teplé dny, jakých jsme byly letos v létě svědky častěji než v minulosti, spotřebě čepovaného piva nepřejí.  

14.9.2018

ČNB podala kasační stížnost kvůli záložně WPB, tvrzení soudu ji překvapilo

Česká národní banka dnes podala k Nejvyššímu správnímu soudu kasační stížnost proti rozsudku Městského soudu v Praze, který ruší její rozhodnutí o odejmutí licence družstevní záložně WPB Capital. Současně ČNB požádala Nejvyšší správní soud o přiznání odkladného účinku.

14.9.2018

Koruna posiluje. Může za to Erdoğan, Rusnok i kurz dolaru

Česká koruna je na vzestupné dráze, a to zvlášť na frontě s dolarem, vůči kterému posílila od začátku týdne o skoro dvě procenta. Dnes se dostala pod hranici 25,50 koruny za euro. Byla tak o 50 haléřů silnější než v červenci. Podle analytiků na ní působí hned tři síly.

14.9.2018

České dráhy hýbají se slevami. Akční jízdenky budou výhodnější

České dráhy ode dneška mění systém slev. Slevu 75 procent pro žáky, studenty a seniory začnou vypočítávat podle nových pravidel ministerstva dopravy z nejvýhodnějších dostupných cen v prodeji pro 2. třídu. Ze změny budou těžit i další cestující, když je nový systém nasměruje díky nejvýhodnějším cenám do prázdnějších spojů.  

14.9.2018

Liberecký dopravní podnik hrozí, že nevyjedou spoje. Požaduje 17,9 milionu

Mezi představenstvem libereckého dopravního podniku a vedením Jablonce panuje řevnivost. Obě strany se právně i mediálně napadají.

14.9.2018

OBRAZEM: DPP ukázal tramvaj T3 v provedení coupé, vyjede koncem října

Dopravní podnik města Prahy včera ve svých ústředních tramvajových dílnách v Hostivaři představil starou tramvaj T3 v novém netradičním provedení s částečně odkrytou zadní částí. Stroj má zatím podobu torza, už 24. října by ale měl oficiálně vyjet pod novým označením T3 Coupé.

14.9.2018

Podepsáno, obchvat Chomutova za půl miliardy se může začít stavět

Desítky podpisů ve smlouvách včera stvrdily, že může odstartovat výstavba obchvatu Chomutova za více než půl miliardy. Nová silnice má odlehčit od aut nejen ulicím okresního města, ale také blízkým Otvicím.

14.9.2018

Dopravě odlehčí nové silnice nad Prahou, myslí si politici

Chceme dostavět okruh kolem Prahy, ale kvůli letitým průtahům je možné, že přetížené dopravě v metropoli v dohledné době spíše pomohou dvě nové propojky dálnic budované ve Středočeském kraji.

14.9.2018

Přes čtyři tisíce výpůjček za měsíc. O elektrokola je v Kladně zájem

Systém sdílených růžových kol, který v Kladně fungoval v loňském roce, si Kladeňáci velmi oblíbili. I proto způsobilo letošní zavedení sdílených elektrokol právě místo takzvaných Rekol velký poprask. Přesto se zdá, že si veřejnost elektrokola za asi tři a půl měsíce provozu oblíbila.

DOTYK.CZ
14.9.2018

Vize pro Prahu? Tramvaje na Václaváku, oživené vnitrobloky, míň parkování zdarma

Méně parkovacích míst, která by byla dražší, centrum města přátelské k chodcům a lidem se zdravotním omezením, návrat institucí do středu města, oživení rozpadajících se budov. Tak vypadají vize přátelského města (konkrétně Prahy) v představách urbanistů, investorů, politiků i městských úředníků. Všichni se sešli na konferenci Přátelské město, řešící otázku, jak by se česká metropole měla rozvíjet dál.

14.9.2018

Plán ministra Ťoka? Na dálnicích 140, odbočení doprava i na červenou

Ministr dopravy Dan Ťok chce vyzkoušet na českých silnicích novinky, které už jsou běžné v některých jiných zemích. Uvedl to po návštěvě svého rakouského kolegy. Právě v Rakousku začali s testováním rychlosti 140 kilometrů v hodině na vybraných úsecích. Odbočení doprava při stání na červenou je už běžné v řadě zemí.

14.9.2018

Péči o týraná zvířata proplatí obcím nově stát. Ministerstvo chystá novelu

Starostové obcí, které se musí postarat o zvířata trpící špatným chováním nezodpovědných chovatelů, si zřejmě budou moci oddechnout. Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Plánuje, že obcím nahradí náklady na péči o týraná zvířata.

13.9.2018

Hurikán Florence může zasáhnout i české cestující. Zrušené lety lze nahradit

Hurikán Florence, který s obavou vyhlížení obyvatelé východního pobřeží USA, může překřížit plány i českým cestujícím. Ohroženy jsou totiž také některé lety z Prahy. Aerolinky naštěstí nabízejí pro podobné situace řešení.

13.9.2018

Erdoğanovi navzdory. Turecká centrální banka skokově zvýšila úrokové sazby

Turecká lira, která poslední dobou zažívala kvůli neústupnosti prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana těžké časy, dostala vzpruhu. Centrální banka totiž nepodlehla politickému tlaku a zvýšila úrokové sazby o 6,25 procentního bodu na rovných 24 procent.

AKTUALIZOVÁNO
13.9.2018

Středula by chtěl, aby nikdo nepracoval. Já makám 15 hodin denně, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl výhrady odborů proti změnám služebního zákona, které jeho vláda připravila. O předsedovi Českomoravské konfederace odborových svazů Josefu Středulovi řekl, že dělá kampaň a že by chtěl, aby nikdo nepracoval a všichni dostávali mzdu. Středula se proti tomu ohradil. Babiš dnes v rámci interpelací zkritizoval také představitele a postoj Evropské komise.

13.9.2018

EET přinesla do rozpočtu 10 miliard, ohradil se Babiš proti postoji ODS

Elektronická evidence tržeb (EET) od svého spuštění v prosinci 2016 do dneška přinesla navíc do veřejných rozpočtů zhruba deset miliard korun. Na tiskové konferenci to dnes uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dodala, že do konce letošního roku odhady MF počítají s 11,7 miliardy korun.

13.9.2018

Ministryně Schillerová již zásadní změny v návrhu rozpočtu neplánuje

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) již nepředpokládá zásadnější změny v návrhu státního rozpočtu. Dojde jen k drobným změnám u některých kapitol, uvedla dnes ministryně na tiskové konferenci. Rozpočet se schodkem 40 miliard korun by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla vláda projednat ve středu 19. září.

13.9.2018

Škoda pokračuje v krasojízdě. Prodejní statistiky jí kazí jen český trh

Mladoboleslavská automobilka zaznamenala dosud nejúspěšnější srpen ve své historii. Celkem 91 800 prodaných vozů představuje meziroční nárůst o 6,6 procent. Autům s okřídleným šípem se nevíce dařilo v Rusku a v Číně, paradoxně nejslabšího výsledku Škoda dosáhla v domovské střední Evropě.

13.9.2018

Dálnice do Vídně je blíž, ŘSD má územní rozhodnutí pro obchvat Mikulova

Ředitelství silnic a dálnic může pokročit s přípravami části stavby dálnice D52 z Brna na rakouské hranice. Pro úsek obchvatu Mikulova, tedy necelé čtyři kilometru dlouhou stavbu, už získalo územní rozhodnutí.

13.9.2018

Začíná éra hybridních vlaků. Bombardier poprvé vyjel s jednotkou na baterie

Společnost Bombardier Transportation představila novou verzi své elektrické jednotky Talent 3, která poprvé zvládne jízdu i na neelektrizovaných tratích. Ze závodu v německém Hennigsdorfu u Berlína vyjela poprvé hybridní souprava, která dopravcům umožní provoz bez emisí i na tratích bez trolejí.

13.9.2018

Nové iPhony přicházejí. Na nejvyšší modely si připravte přes 40 tisíc

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Apple očekává, že již brzy překoná hranici dvou miliard prodaných zařízení s operačním systémem iOS. Pomoci by mu k tomu měla trojice nových iPhonů, které představil ve středu večer. Kromě nich došlo i na pátou generaci chytrých hodinek Apple Watch, které jako první na trhu nabídnou i funkci EKG. Na českém trhu se nové iPhony objeví již 28. září.

13.9.2018

Pražské letiště je zase o kousek větší. Nové stání funguje ve zkušebním provozu

Letiště Václava Havla Praha v rámci svých krátkodobých rozvojových plánů uvedlo do zkušebního provozu nové letadlové stání s odletovou čekárnou. Rozšířená plocha v rámci Terminálu 1 umožní odbavit buď jedno velké, nebo dvě menší letadla. Podle vedení letiště by se tím mělo urychlit odbavení zejména na dálkových linkách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT