Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

18.7.2018

Vozidlo Gerlach od Zetoru se uchází o tendr slovenské armády. Zaujme?

/VIDEO/ Nové taktické obranné vozidlo 4x4 s názvem Gerlach z dílny společnosti Zetor Engineering Slovakia je mezi osmicí uchazečů o tendr slovenské armády. Projekt nabízí novou úroveň obrany, modularity, mobility a komfortu pro nejrůznější typy nasazení. Společnost dnes vozidlo představila v oficiálním videu.

18.7.2018

Praha má plán, jak bojovat se změnou klimatu. Boom prožívají zelené střechy

Pražští radní už na posledním červnovém zasedání schálili Implementační plán Adaptační strategie hl. m. Prahy. Co se skrývá za tímto trochu složitým názvem? Ve zkratce jde o přípravu metropole na změny klimatu v letošním roce i v tom příším.

18.7.2018

Za sto let mnohonásobně stouply výkony elektráren, nahoru půjde i role elektřiny

Během posledních sto let stoupnul instalovaný výkon v českých zemích z přibližně 800 MW na dnešních 22 267 MW, výroba vzrostla dokonce osmdesátkrát. Počet obyvatel přitom zůstal na podobné úrovni. Elektřina v současném Česku tvoří asi 20 procent celkové spotřeby energií, její role ale bude do budoucna stoupat. Stejně jako naši předkové za první republiky ale současní energetici řeší zapojování nových výrobních zdrojů či technickou standardizaci.

18.7.2018

Hypotéky v červnu letos poprvé zlevnily, banky se snaží nalákat poslední klienty

Úroková sazba u hypoték letos poprvé zaznamenala podle portálu Hypoindex pokles, naopak celkový objem nových hypoték byl v červnu za letošní rok nejvyšší. Příčinou je zřejmě další zpřísnění pravidel pro poskytnutí hypoték, které plánuje Česká národní banka.

18.7.2018

Google dostal pokutu přes sto miliard. Zneužíval dominantní postavení

Společnost Google Alphabet, mateřská společnost Googlu dostala od Evropské komise pokutu pět miliard dolarů (115 miliard korun) kvůli zneužívání dominantního postavení skrze operační systém Android pro mobily. Technologický gigant zatím situaci nekomentoval.

18.7.2018

Ostravská univerzita zveřejnila podobu nové budovy „ekonomky“

Část zainteresovaných se už smířila s tím, že na nejvyšších pozicích Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava převládá názor přesunout ekonomickou fakultu (EKF) do kampusu.

18.7.2018

Pojištění hmotné odpovědnosti řeší škody vzniklé při občanském soužití

S platností nového občanského zákoníku přibývá případů uplatňování odpovědnosti za škodu, kterou někomu způsobíte. Stává se běžným, že poškozený si nechá řádně zaplatit nejen za rozbité věci, ale třeba už i za ušlý zisk, bolesti při léčení, ztrátu času, psychickou újmu nebo za cokoli jiného.

18.7.2018

Lávka mezi Smíchovem a Výtoní má problém. TSK druhý směr asi neopraví

Technická správa komunikací se možná příští rok nepustí do plánovaných oprav druhé z lávek na železničním mostě pod Vyšehradem. Důvodem je nejasná budoucnost samotného mostu, o jehož osudu rozhodne Správa železniční dopravní cesty. Projevuje se tak historické dvojvládí nad mostem, kdy původní konstrukce s tratí patří státu a o něco později zavěšené lávky jsou města.

18.7.2018

Šéfka Státního pozemkového úřadu po dohodě s ministrem Tomanem rezignovala

Ředitelka Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatava Maradová dnes po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (nestraník za ČSSD). Odchod přitom avizovala již v březnu letošního roku. Tehdy svou rezignací chtěla přispět ke ke koaličním vyjednáváním o složení vlády nové vlády.

18.7.2018

DBK bez bytové kultury? Ikona na Budějovické se mění v běžný obchoďák

Místo, kde stávaly fronty na nábytek a vybavení domácnosti, připomíná už jen název. Nyní prochází slavná pražská budova další rozsáhlou rekonstrukcí a zaměřuje se spíše na gastro a další služby.

18.7.2018

Nejlepší sklizeň za tři roky? Lidé se mohou těšit na sladké a levnější ovoce

/INFOGRAFIKA/ Po dvou hubených letech se pěstitelé ovoce opět těší na úrodu, která má být vzhledem k slunečnému počasí hojná. Navíc v předstihu proti minulým rokům. Oproti pětiletému průměru by se tak mělo sklidit asi o pětinu ovoce více.

18.7.2018

Lákají na slevy, naúčtují plnou cenu. Často jde o triky prodejců, tvrdí sdružení

/ANKETA/ Rozdíly mezi cenami zboží na regálech a částkou na účtence zkoumala Česká obchodní inspekce. Neseděla téměř polovina případů.

AKTUALIZOVÁNO
17.7.2018

Firma AERO Vodochody má nové zahraniční zákazníky

Společnost AERO Vodochody podepsala v úterý na Farnborough Air Show ve Velké Británii závazné dohody se dvěma novými klienty o dodávce nových cvičných letounů L-39NG a letounů L-39CW.

17.7.2018

Pomůže Ronaldo Juventusu k triumfu v Lize mistrů? Lidé si na to mohou vsadit

Juventus sedm let v řadě vládne italské lize. Dvakrát za poslední čtyři roky byl ve finále Ligy mistrů. Na celkový triumf to ale nestačilo. V cestě stál Lionel Messi a následně Christiano Ronaldo. Nyní přichází Portugalec do Turína a jeho cílem není nic menšího než ušatý pohár pro Starou dámu.  

17.7.2018

Facebook chrání krajně pravicové aktivisty. Zvyšují mu zisky

Dokument, podle kterého společnost Facebook chrání před smazáním takové stránky, které sice obsahují závadný obsah, ale díky vysoké návštěvnosti přináší společnosti zisky, zveřejnila britská stanice Channel 4. Pořad také odhalil, že moderátoři, mající na starost kontrolu uživatelského obsahu, jsou instruováni, aby ignorovali důkazy o nízkém věku uživatelů. Pravidla sociální sítě přitom zakazují registraci dětem mladším třinácti let.

17.7.2018

Volkswagen má v řešení emisní aféry co zlepšovat, tvrdí Evropská komise

Evropská komise dnes kritizovala německou automobilku Volkswagen za její přístup k evropským spotřebitelům v souvislosti s aférou označovanou jako Dieselgate. Společnost podle evropské exekutivy neposkytla uživatelům v EU plné záruky, že úpravy po aféře svolaných 8,5 milionu osobních automobilů nemají vliv na výkonnost vozů.

17.7.2018

Do záchrany chebského hradu půjde přes 30 milionů korun

Lešení opět obklopilo chebský hrad. Pokračuje zde další fáze obnovy této památky. Do poloviny roku 2022 má být postupně proinvestováno přes 30 milionů korun.

17.7.2018

Nabídku prémiových hotelů v Praze rozšíří pětihvězdičkový Radisson Blu Hotel

Mapu hotelů nejvyšší kategorie v české metropoli v příštím roce významně rozšíří nový Radisson Blu Hotel. Podpisem smlouvy na nový hotel se rozšíří portfolio společnosti Radisson Hospitality AB, která již v Praze provozuje hotel Park Inn. Otevření nového hotelu je naplánováno na druhé čtvrtletí příštího roku.

17.7.2018

EU a Japonsko podepsaly dohodu o volném obchodu. Zruší většinu cel

Evropská unie v úterý uzavřela s Japonskem svou dosud největší dohodu o volném obchodu. Odstraní téměř všechna cla. Cílem dohody je podpořit hospodářský růst a tvorbu pracovních míst.

17.7.2018

Do Prackovic se vrátila škola pro policejní psy. Jediná svého druhu u nás

Po mnoha letech se areálem v Prackovicích nad Labem na Litoměřicku opět rozléhá štěkot psů. Nejde o žádné nechtěné voříšky v novém útulku, ale o štěňata, která čeká život plný náročných policejních úkolů. Svou činnost tam totiž v pondělí 16. července slavnostně obnovila Chovná stanice služebních psů pro policejní účely, jediné zařízení toho druhu v celém České republice.

17.7.2018

Jeff Bezos je nejbohatším člověkem na světě. Jeho jmění pokořilo 150 miliard

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se v pondělí stal nejbohatším člověkem v moderní historii, když hodnota jeho majetku překonala 150 miliard dolarů (3,3 bilionu korun). Podle agentury Bloomberg je nyní Bezosův majetek o 55 miliard vyšší než majetek zakladatele Microsoftu Billa Gatese, kterému patří druhé místo.

17.7.2018

Případy tažných psů v Česku: po válce sloužili především pekařům

Tažné psy známe z knížek Eskyma Welzla a Jacka Londona. Deník získal další důkaz, že vozík tažený psem byl po válce využíván k nákladní dopravě také v Moravskoslezském kraji.

17.7.2018

Praha přesunula tramvajovou linku z Karlova náměstí, aby se lépe jezdilo autům

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) od pondělí neplánovaně přesunul tramvajovou linku číslo 2 v úseku mezi Palackého náměstím a Národním divadlem k Vltavě a povede ji přes Jiráskovo náměstí. Důvod? Příliš mnoho aut v oblasti Karlova náměstí a dlouhé kolony.

17.7.2018

Restaurátorů je zoufale málo, zpomaluje to opravy památek

Uměleckých štukatérů a restaurátorů je jako šafránu. Ti, kteří na trhu jsou, mají práce až nad hlavu. Nedostatek těchto řemeslníků dokonce způsobuje problémy, například v Dubí na Teplicku. Tamější radnice už nějakou dobu opravuje kostel Nanebevzetí Panny Marie na Cínovci, avšak právě kvůli nedostatku fachmanů v oboru se dostala do skluzu.

AKTUALIZOVÁNO
17.7.2018

Velká hra o metro D. Radní měli rozhodnout, zda založí firmu s Pentou

/INFOGRAFIKA/ Uprostřed prázdnin čeká dnes pražské radní hlasování o jedné z největších akcí v jejich volebním období: založení společného podniku se společností Penta, který má zajistit stavbu nových stanic na budoucí trase D.

17.7.2018

Letní brigády: dost práce, málo zájemců. Láká administrativa, odrazují pokladny

Milan Berka z Blanenska si na brigádách přivydělává pravidelně celý rok. Hlavně v Brně a okolí. Sehnat práci není podle něj problém. Nabídek je o letních prázdninách dost.

17.7.2018

Vzít si dovolenou v práci? Firma to nemusí povolit

/INFOGRAFIKA/ Vezmu si dovolenou. Takovou oznamovací větou  většinou zaměstnanci sdělují svému šéfovi, že je pár dní či týdnů v práci neuvidí. Přestože jde o zažitou formulku a letitou praxi, podle zákona nic takového není možné.

16.7.2018

Pardubický podnik Boco mění majitele, kupuje ho investiční fond

BHS Private Equity Fond koupil majoritní podíl ve strojírenské společnosti Boco Pardubice Machines. Ve spolupráci s původním vlastníkem a menšími investory nyní hodlá zavedeného výrobce strojů a strojírenských linek dále rozvíjet. Velikost transakce se pohybuje v řádu nižších stovek milionů korun.

16.7.2018

České dráhy uspěly v evropském srovnání. Díky jídlu a atraktivitě pro batůžkáře

České dráhy uspěly v žebříčku, který sestavila britská společnost Loco2 na základě srovnání 16 evropských železnic. V kategorii Jídlo braly zlato, za nízkorozpočtové cestování a putování dvojic braly bronz.

16.7.2018

Česká ekonomika potřebuje k růstu vyšší produktivitu a méně emisí, varuje OECD

Český hospodářský růst je trvale neudržitelný, pokud se vláda a podniky nezaměří na inovace, zvyšování kvalifikace pracovníků a snižování emisí. To jsou hlavní zjištění vyplývající z každoroční zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

16.7.2018

OECD doporučilo Česku změny ve financování i výkonu zdravotnictví

České zdravotnictví si ve srovnání s ekonomikami střední a východní Evropy vede dobře, rezerv ve svém uspořádání však má celou řadu.

16.7.2018

Jourová: Airbnb klame zákazníky. Od Evropské komise dostalo ultimátum

Portál s krátkodobými pronájmy Airbnb se dostal do hledáčku Evropské komise. Porušuje totiž unijní spotřebitelská pravidla. Komisařka Věra Jourová (ANO) společnost vyzvala, aby zjednala nápravu do konce srpna.

16.7.2018

Při prodeji cigaret porušuje zákon každý druhý, zjistila Česká obchodní inspekce

Česká obchodní inspekce (ČOI) zrekapitulovala výsledky svých loňských kontrol prodejců tabákových výrobků. Došla k nelichotivému číslu: Téměř 45 procent z nich nějakým způsobem porušilo zákon.

16.7.2018

Zdravotnické skupině Agel se daří, vydělala přes tři čtvrtě miliardy

České zdravotnické skupině Agel loni meziročně stoupl konsolidovaný zisk o více než čtvrtinu na 782 milionů korun. V roce 2016 činil 612 milionů. Síť nemocnic rozšířil Agel loni o čtyři na celkových 22 nemocnic.

16.7.2018

Obce chtějí méně odpadu a lepší půdu. Lidem půjčí kompostéry

Litvínov a Braňany se vrhly do kompostování. V popelnicích má být méně smetí.

16.7.2018

Místo kolejí vznikne Parková čtvrť. Nákladové nádraží na Žižkově projde proměnou

Bývalé pražské nákladové nádraží Žižkov čeká v příštích letech velká proměna. Majitel pozemků, developerská společnost Central Group, už pokročil s přípravami fyzicky i papírově. Z areálu začaly mizet koleje, firma zažádala o takzvané zjišťovací řízení. To má ukázat, zda se projekt bude muset složitěji posuzovat s ohledem na vlivy na životní prostředí, nebo se časově náročnější proceduře vyhne.

16.7.2018

Opravu zóny Háje zdržují spory. Dohoda se spoluvlastníky se snad blíží

Několik set metrů dlouhou vyvýšenou plošinou u výstupu z konečné stanice pražského metra Háje procházejí desítky tisíc lidí. U výstupu z metra je nově postavené bistro a restaurace se zahrádkou. Za ní už ale začíná podlouhlý prostor s kulisami vhodnými pro film z období normalizace, z něhož ostatně rozsáhlý objekt pochází.

15.7.2018

Další německá automobilka je obětí dieselgate. Opel čeká oficiální slyšení

Německý Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA) pořádá oficiální slyšení o emisní technologii používané ve třech modelech automobilů značky Opel. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na německé ministerstvo dopravy.

15.7.2018

Místo dieselů elektrika. Na některé tratě v kraji se vyrazí nové soupravy

Na české železnici potichu finišuje jedna z velkých soutěží na provoz regionálních vlaků, která ve skutečnosti není formálně ani soutěží, ale „průzkumem trhu“.

15.7.2018

Podnikatelé mohou získat dotace na propagaci

Už jen týden času mají středočeští podnikatelé, kteří se chtějí ucházet o příspěvek od 50 do 300 tisíc korun na pomoc tvůrců, jejichž práce by mohla pomoci ke zviditelnění firmy a zvýšení atraktivnosti její nabídky či výrobků. 

15.7.2018

Svůj elektrický létající taxík vyvíjí i Rolls-Royce. Energii vyrobí turbína

Britský výrobce proudových motorů Rolls-Royce v neděli zveřejnil své plány na elektrické letouny schopné vertikálního startu a přistání (eVTOL), které by mohly fungovat jako létající taxi. Letouny, které by mohly přepravit až pět osob rychlostí 400 km/h na vzdálenost 800 kilometrů, chce dostat na oblohu už v příštím desetiletí.

15.7.2018

Železniční stavba desetiletí. Koridor za čtyři miliardy ovlivní dopravu v Praze

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ačkoliv podle původních plánů se touto dobou měla slavnostně přestříhávat páska, po novém železničním spojení mezi pražskou Hostivaří a jižním portálem vinohradských tunelů už měly jezdit první vlaky. Jenže stavební práce započaly až nyní.

15.7.2018

OBRAZEM: Legendární stadion Bazaly jde k zemi. Demolice je v plném proudu

Demolice hlavní budovy včetně kryté tribuny a také protější části fotbalového stadionu Bazaly ve Slezské Ostravě o tomto víkendu nabrala na obrátkách.

15.7.2018

Prázdniny věnují podnikání. Studenti se v létě učí, jak funguje byznys

Co obnáší podnikání? Jak prosadit svůj nápad? I to se tento týden dozvídají studenti středních a vysokých škol, kteří se přihlásili do týdenního kurzu Prázdninová škola podnikání. Jednadvaceti mladým nadšencům v prvním ročníku kurzu radí odborníci z Jihomoravského inovačního centra.

14.7.2018

Doprava na Žižkově: Rekonstrukce Koněvovy se odkládá. Bus 207 mění trasu

S trochou nadsázky se dá říct, že žižkovské ulice připomínají "vozové hradby" z husitských dob. Dopravní omezení v Husitské způsobilo v březnu totální kolaps, obyvatele Prahy 3 však i teď drtí uzavírky. Jedna z nich se proto odloží.

14.7.2018

Trofeje pro světovou elitu. Poháry Grand Prix pochází z Valašského Meziříčí

Kdo ze světové elity ovládne srpnovou Grand Prix České republiky silničních motocyklů v Brně, můžeme zatím jen tipovat. Jisté je, že trofeje pro jezdce na pódiových místech a vítěze Poháru konstruktérů se zrodily v ateliérové huti uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí.

14.7.2018

Vzniknou na skládce ve Velké Chuchli hřiště a altány? Městský úřad je proti

/FOTOGALERIE/ Začala revitalizace skládky ve Velké Chuchli nad Pacoldovou vápenkou, její území bude bezpečnější pro lidi i životní prostředí. Městský úřad je proti a chce skládku odtěžit.

14.7.2018

Úřady začaly vydávat pasy do 24 hodin, zájem Pražanů zvládají bez front

/INFOGRAFIKA/ O superrychlý doklad požádaly v Praze zatím desítky lidí. Více je zajímá nový typ občanky s čipem, díky kterému si v některých záležitostech ušetří cestu na úřad.

14.7.2018

Chlouba místo ostudy. Z chátrající tereziánské sýpky se stal nový hotel

Lidé z Velkých Pavlovic na Břeclavsku se po několika letech dočkali obnovy historické sýpky. Nahradil ji hotel Lotrinský, který majitelé v pátek slavnostně otevřeli za účastni několika stovek návštěvníků.

14.7.2018

Počasí letos přeje. Burčák bude dřív, kořalka má být vynikající

Polovina srpna. To je obvyklý termín, kdy se začínají objevovat první stánky s čerstvým burčákem. Vinařský zákon dovoluje tento částečně zkvašený mošt z tuzemské révy prodávat od 1. srpna. A letos by se milovníci tohoto nápoje mohli dočkat v co nejbližším termínu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT