Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

16.5.2018

Mountfield posílí nová tvář. Novým ředitelem logistiky se stal Martin Vaner

Mountfield posílí nový ředitel odboru logistiky. Stal se jím Martin Vaner, který dříve působil ve firmě Makro Cash&Carry ČR. Na starosti bude mít strategický rozvoj skladů, efektivní systém dopravy a řízení projektů. Mountfield o tom informoval ve své tiskové zprávě.  

16.5.2018

PET lahve z rostlinného materiálu? V budoucnu by mohly být z melasy i pilin

PET lahve by se mohly vyrábět z melasy a pilin nebo dřevěné štěpky. Na dnešní tiskové konferenci to řekl Jaroslav Dobiáš, vedoucí Nezávislé obalové laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT). Podle něj se technologie už vyvíjí. V současné době se plastové lahve vyrábějí z produktů ropy, doba jejího rozpadu je 50 až 80 let.

16.5.2018

Kellnerova PPF posiluje v komunikacích. Koupila třetinu firmy ČD - Telematika

Skupina PPF, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala podíl 29,4 procenta ve společnosti ČD - Telematika. Ten koupila od investiční skupiny Unicapital. Informovala o tom tisková mluvčí PPF Zuzana Migdalová.  

16.5.2018

Počet nových exekucí klesl o deset procent. Nejvíce jich je v severních Čechách

Čeští exekutoři loni zahájili 612 tisíc nových exekucí. Přestože se stále jedná o vysoké číslo, ve srovnání s předchozím rokem jejich počet o deset procent klesl. Nejvíce exekucí, 155 na tisíc obyvatel, bylo loni vedeno u okresního soudu v Ústí nad Labem. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovali zástupci Exekutorské komory ČR.    

16.5.2018

Zachránce Muskovy Tesly? Miliardář Soros koupil dluhopisy za tři čtvrtě miliardy

Investiční společnost amerického miliardáře George Sorose nakoupila v prvním čtvrtletí dluhopisy výrobce elektromobilů Tesla za 35 milionů dolarů (zhruba tři čtvrtě miliardy korun). Pro firmu vizionáře Elona Muska se tak Soros může stát zachráncem. Tesla totiž dlouhodobě bojuje s rekordními ztrátami a spekuluje se i o nadcházejícím bankrotu, informovala o tom agentura Reuters.

16.5.2018

Češi letos rekordně kupují letenky. Největší zájem mají o Bali i Paříž

Zájem Čechů o leteckou dopravu rekordně roste, přes internet se pak jedná nárůst až o desítky procent. Nejvíce letenek se letos prodalo v dubnu, a to o třetinu víc než před rokem. Napomáhají tomu dlouhodobě výhodné ceny do oblíbených destinací, jako je Paříž, Londýn či Amsterdam. 

16.5.2018

Chov „vězeňských“ včel: v ostravské káznici stočili 40 kilogramů Bručouna

/FOTOGALERIE/ První včelí med v úterý vlastnoručně stočili trestanci z ostravské Věznice Heřmanice. Med nazvaný Bručoun má speciální etiketu. Je neprodejný, získat ho mohou pouze ti, kteří se na jeho výrobě podíleli, je určen také jako dárek. Stočeno bylo čtyřicet kilogramů medu.

16.5.2018

Hon na hypotéky pokračuje. Sazby mírně rostou, ale počty a objemy úvěrů klesají

Česká národní banka začátkem května nezvýšila své klíčové úrokové sazby. Ani banky proto prozatím k velkému zdražování hypoték nepřistupují. Přestože v dubnu úrokové sazby hypoték rostly jen mírně, zájem o hypoteční úvěry znatelně klesl. Počet klientů, kteří uzavřeli ve čtvrtém měsíci letošního roku hypotéku, se meziměsíčním srovnání snížil o 1191 smluv, tedy na 7896. 

16.5.2018

Český Aeroholding končí, spojí se s Letištěm Praha do jedné firmy

Státem ovládaná společnost Český aeroholding (ČAH) skončí. Firma, kterou stát založil hlavně kvůli záchraně Českých aerolinií, se totiž spojí do jedné firmy s Letištěm Praha. Rozhodla o tom vláda, která fúzi obou firem projednávala. Na tiskové konferenci to oznámil premiér v deminisi Andrej Babiš (ANO).

16.5.2018

Věda a výzkum dostane téměř 40 miliard. Rozpočet má narůstat

Vláda schválila rozpočet na vědu, výzkum a inovace na příští rok ve výši 35,9 miliardy korun. Je to o 2,1 miliardy korun více než letos. Řekli to dnes premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a místopředseda Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček. Rozpočet má růst i další roky.

16.5.2018

Obří areál bývalého utečeneckého tábora změnil majitele. Technaři už mají smůlu

Areál bývalého utečeneckého tábora Červený Újezd na Teplicku má nového majitele. Ze zdemolovaných budov by v budoucnu mohlo být ubytování pro milovníky motorsportu či pečovatelský dům.  

16.5.2018

Fortuna zvýšila svůj čistý zisk na 358 milionů. Pomohly akvizice v cizině

Sázková společnost Fortuna Entertainment Group zvýšila za první čtvrtletí 2018 svůj čistý zisk na 14 milionů eur (zhruba 358 milionů korun). Jedná se o meziroční nárůst o 923,6 procenta. Stoupla i výše přijatých sázek, a to o 163,7 procenta. Podle firmy je za tím nárůst on-line kurzových sázek i nové zahraniční akvizice. 

16.5.2018

Z Brna k moři? Cestující chce získat Bratislava. Nabízí desítky linek

/INFOGRAFIKA/ Z Brna do celého světa? Nie, radšej z Bratislavy, dozvídají se Jihomoravané cestou do práce. Od poloviny května na ně cílí rozrůstající se bratislavského letiště. Lidem nabízí nové destinace nebo přímé autobusové spojení z Brna.

16.5.2018

Kůrovcová kalamita? Bojovat by s ní nyní měli i zahraniční dělníci

Kůrovcová kalamita v podhůří Jeseníků plně vytěžuje zaměstnance Lesů ČR. Včera o ní jednal premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) s ministry zemědělství Jiřím Milkem a životního prostředí Richardem Brabcem. Podle Babiše chybí asi 2000 lidí, kteří by měli s následky řádění hmyzího škůdce bojovat.

15.5.2018

Lékařská komora: Pojišťovny lékařům neproplatily péči za 4,3 miliardy korun

Ambulantní lékaři podle České lékařské komory (ČLK) nedostali za pět let zaplacenou péči za 4,3 miliardy korun. Pojišťovny podle komory nerespektují vyhlášky, které stanoví bodovou hodnotu lékařských výkonů a cenu práce. Ministerstvo jejich dodržování není schopno vynutit, řekl na dnešní tiskové konferenci ČLK její prezident Milan Kubek.

15.5.2018

Uvažujete o pořízení vlastního bydlení na hypotéku? Pospěšte si, ČNB přitvrdí

Pokud rozmýšlíte o pořízení vlastního bytu a jeho financování hypotékou, měli byste jednat rychle. Můžete totiž ušetřit nemálo peněz nebo se vyhnout situaci, že hypotéku vůbec nedostanete. Důvodem jsou stále rostoucí ceny nemovitostí i plánované kroky České národní banky (ČNB).

15.5.2018

Otisk prstu jako zámek displeje na mobilu používáme častěji než klasický PIN

Nejčastějším způsobem zabezpečení mobilního telefonu v České republice již není klasický PIN, ale otisk prstu. Ačkoli se míra zabezpečení v posledních letech zlepšuje, pětina uživatelů stále nepoužívá žádnou ochranu přístupu do chytrého telefonu. Alespoň to vyplývá z průzkumu společností ESET a Seznam.cz.

15.5.2018

Poradenská společnost Arthur D. Little posiluje v marketingu

Od března 2018 řady první poradenské společnosti na světě Arthur D. Little posílila Eva Usai Blumental. Bude zodpovědná za všechny aktivity firmy v oblasti komunikace a marketingu v regionu střední a východní Evropy.

15.5.2018

Výrobce dortů Marlenka otevře kavárnu ve Frýdku-Místku

Secesní kavárna Radhošť ve Frýdku-Místku bude mít nového provozovatele. Prostory v památkově chráněném objektu si od frýdecko-místeckého magistrátu pronajme společnost Marlenka. Rozhodli o tom městští radní.

15.5.2018

dTest: Nákup potravin v Německu se vyplatí kvalitou i cenou

Časopis dTest přinesl další srovnání levných nákupů z Německa, Rakouska, Slovenska, Polska a Česka. Předmětem srovnání byl toastový chléb, sardinky v oleji, tuňák v oleji, vaječné těstoviny, ovocné přesnídávky, dětské příkrmy a citrónové limonády. Cílem srovnávacího nákupu bylo poukázat na rozdílnou kvalitu potravin, které jsou v dané kategorii nejlevnější.

15.5.2018

Češi v průměru dluží 29 700 korun. Největší resty mají Pražané

Po řadě let snižování se průměrná výše dluhu českých dlužníků meziročně zvýšila o čtyři tisíce korun. Češi nyní průměrně dluží 29 700 korun, zatímco v roce 2016 byla průměrná výše dluhu 25 700 korun. Vyplývá to z pravidelné analýzy společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.  

15.5.2018

HDP meziročně stouplo o 4,5 procenta. Růst ekonomiky však ve čtvrtletí zpomalil

Na začátku letošního roku pokračoval velmi solidní růst české ekonomiky, když podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu HDP v 1. čtvrtletí vzrostl oproti předchozímu čtvrtletí o 0,5 procenta a meziročně se zvýšil o 4,5 procenta. 

15.5.2018

Plast škodí, shodují se výrobci balených vod. Chtějí zelenější výrobu láhví

Evropští výrobci balené vody chtějí zvýšit zpětný sběr použitých PET lahví a více využívat recyklovaný PET materiál. Do roku 2025 by měl být v Evropské unii průměr vytříděných použitých PET lahví 90 procent.

AKTUALIZOVÁNO
15.5.2018

Dražba kladenské Poldovky je zmařená. Vydražitel nezaplatil

Jak potvrdil Kladenskému deníku Jaroslav Hradil z dražební společnosti Prokonzulta, vydražiteli vypršela v pondělí 14. května zákonná lhůta, přičemž zbývající částka do výše 261 milionů korun na účet nedorazila. Tím je dražba zmařená a celý proces bude patrně nutné zopakovat.

15.5.2018

Mostu a Litvínovu se daří, města nahromadila miliony. Teď chtějí investovat

Radnice Mostu a Litvínova plánují velké investice a netají optimismus. Peněz je zatím dost. Úspory použije Most například na opravu kulturního domu Repre.

15.5.2018

Otakar Moťka o záchraně Veby: Její osud stojí a padá na africkém brokátu

/ROZHOVOR/ Zachránit práci pro stovky lidí a vrátit textilce Veba její věhlas. Takový cíl si vytyčil podnikatel Otakar Moťka, který s tradičním českým výrobcem bavlněných a žakárských tkanin podepsal dohodu o kapitálovém vstupu do společnosti.

15.5.2018

Růžová sdílená kola v Kladně vystřídají elektrokola

Od poloviny loňského srpna měli Kladeňáci po dobu tří měsíců možnost využívat takzvaná Rekola. Růžová kola si za deset korun na hodinu vypůjčili přes mobilní aplikaci a v cíli své cesty je pak téměř kdekoli zanechali. Tento systém dopravy si obyvatelé největšího středočeského města velmi oblíbili. Tříměsíční zkušební provoz, který vyšel město na 600 tisíc korun, se osvědčil.

15.5.2018

Myslet i ve vedrech na zimu? Uhlí se vyplatí koupit právě teď se slevou

Kdy je nejvhodnější doba na nákup uhlí? Co nejdříve po skončení topné sezony, kdy velkoobchody nabízejí slevy a uhlí na trhu bývá dostatek. Domácnosti přesto obvykle nechávají nákupy na poslední chvíli.

15.5.2018

Nereálné snižování cen stavařů silnic skončilo. Za zakázky si nyní účtují více

Doba extrémně levného stavění silnic a dálnic se zdá být u konce. Po mnoha letech cenového podbízení, kdy některé firmy byly ochotné jít proti projektantské ceně s nabídkou dolů až o 30 procent, se věci začínají vracet k normálu. 

14.5.2018

Další pokuta pro pražský dopravní podnik. Za dostavbu metra zaplatí 8,5 milionu

Další z řady pokut pro Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) platí. Za nejasná hodnotící kritéria mu ji udělil Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). A Krajský soud v Brně nyní jednu z dosud nejvyšších sankcí bez změny potvrdil.

14.5.2018

Dávky na bydlení pobírá stále méně lidí, stát ušetřil stamiliony

/GRAF/ Výdaje na dávky na bydlení letos dál klesají, ubývá i jejich příjemců. Za první čtvrtletí jim stát vyplatil 2,53 miliardy korun, což je o zhruba 400 milionů méně než před rokem. Celkem loni úřady práce potřebným na bydlení rozdělily 11,04 miliardy, o dva roky dřív to bylo 13,3 miliardy. Vyplývá to ze zprávy ministerstva práce o vyplácených dávkách. V Česku je rekordně nízká nezaměstnanost a výdělky rostou, pomoc tak potřebuje méně lidí. Zpřísnila se i pravidla pro vyplácení.

14.5.2018

Stát začíná hledat soukromíka na dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem

Ministerstvo dopravy vyhlásilo soutěž na dostavbu chybějících 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem formou spolupráce soukromého a veřejného sektoru (tzv. PPP). Soukromá společnost pak bude mít 25 let na starosti provoz a údržbu nové dálnice. Stavět se začne nejdříve za dva roky.

14.5.2018

Měli jste ho vyloučit. ÚOHS potrestal pražský dopravní podnik za tendr

Vítěz tendru? Kdepak, nabídka měla být vyloučena, pravidla se musejí dodržovat. Tak by se dal shrnout vzkaz předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje, který zamítl rozklad Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Stotisícová pokuta za tendr na zajištění fyzické ostrahy objektů tak platí.

AKTUALIZOVÁNO
14.5.2018

Konferenci o inovacích zahájila robotka Sophia, připomněla Čapka

Mezinárodní konferenci při Týdnu inovací ČR, který dnes začal ve Fóru Karlín, zahájila robotka Sophia. K přítomným mluvila v angličtině, česky pronesla pouze pozdrav "ahoj". Sophia je považována ze nejvyvinutější humanoidní robotku s umělou inteligencí na světě. Od loňského roku má občanství Saúdské Arábie. Na konferenci se zúčastní několika odborných panelů, odpoledne si s ní zájemci budou moci popovídat nebo se s ní vyfotit.

14.5.2018

Firma Crown Jewels vydala ke svatbě prince Harryho omezenou řadu kondomů

Limitovanou edici kondomů s portrétem britského prince Harryho a jeho snoubenky Meghan na obalu vydala k jejich plánované svatbě britská firma Crown Jewels. Svatba je naplánována už na tuto sobotu.

14.5.2018

Zásilky čekají v depu. Pošta má kritický nedostatek doručovatelů

České poště v Praze aktuálně chybí desítky doručovatelů, zejména listovních. Podle mluvčího podniku Matyáše Vitíka pošta vykrývá v nejkritičtějších oblastech tento nedostatek zaměstnanci z jiných provozoven, přijímá brigádníky a nové pracovníky se snaží získat náborovou kampaní.

14.5.2018

Most v Říční ulici v Lounech půjde k zemi. Stavbu nového zaplatí dotace

Město Louny obdrží jednu z největších dotací ve své historii. A to na výstavbu zcela nového silničního mostu v Říční ulici přes dvojici železničních tratí. 

14.5.2018

Ceny benzínu i nafty rostou už sedm týdnů. A bude hůř

Na cenových „totemech“ kolem čerpacích stanic se teď mění číslice i dvakrát za týden. Ceny míří vzhůru a s nastávající hlavní motoristickou sezonou to jiné nebude.

13.5.2018

Ministerstvo financí má zaplatit 102 milionů za ukradené akcie, rozhodl soud

Ministerstvo financí bude muset odškodnit několik let starou chybu Střediska cenných papírů, které jednomu investorovi neuhlídalo 140 tisíc akcií energetické společnosti ČEZ. Poškozený spočítal škodu na 204 milionů korun, soudkyně Zuzana Čížková mu přiřkla 102 milionů korun. Verdikt není pravomocný, ministerstvo i poškozený se odvolali.

13.5.2018

České poště už on-line služby fungují. Na pondělní nápor by měla být připravena

Česká pošta už v neděli v brzkých ranních hodinách obnovila téměř všechny on-line služby na pobočkách i na webu. V průběhu dopoledne se povedlo zprovoznit také aplikaci Pohlednice Online. Informaci sdělil agentuře ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík a pošta ji zveřejnila na Twitteru.

13.5.2018

Češi se zlepšují ve sběru elektroodpadu. Loni vytřídili přes 15 tisíc tun

Loni odevzdali Češi k recyklaci 15 290 tun vysloužilého elektroodpadu, což je o 800 tun více než v předešlém roce. Na jednoho obyvatele se tak vysbíralo přibližně 1,5 kilogramu nepoužívaných elektrozařízení, nejčastěji šlo o velké domácí spotřebiče a staré IT přístroje. Informovala o tom společnost REMA Systém, která v tuzemsku zajišťuje zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení.

12.5.2018

Zlaté jablko ve Zlíně slaví desáté narozeniny. A to se vší parádou

/VIDEO/ Velkolepé oslavy. Tak by se dal nazvat průběh desátých narozenin obchodního centra Zlaté jablko ve Zlíně. Ty začaly již v pátek, a to opravdu se vší parádou. Návštěvníky centra ale ještě čeká tento víkend bohatý program.

12.5.2018

V důsledku požáru nefungují poště on-line služby ani web

České poště nefungují on-line služby a webové stránky. Příčinou je dopolední požár datového centra v Olšanské ulici v Praze na Žižkově. Technické problémy pravděpodobně během dneška odstraněny nebudou.

12.5.2018

Uber bude sdílet elektrokola. Nový byznys chce rozjet i ve světě

Společnost Uber rozšiřuje svůj byznys. Kromě alternativy k taxislužbě bude také provozovat sdílení elektrokol prostřednictvím společnosti Jump, která zatím funguje ve 40 velkých městech v šesti zemích světa. Uber koupil Jump minulý měsíc za více než 100 milionů dolarů (přes 2,1 miliardy korun), svůj nový byznys ale plánuje rozjet celosvětově.

11.5.2018

Muskova The Boring Company se provrtala pod Los Angeles

/VIDEO/ Miliardář a vizionář Elon Musk nestojí pouze za automobilkou Tesla a vesmírnou společností SpaceX. Jeho další firma The Boring Company hloubí pod americkým Los Angeles tunely, jejichž cílem je ulevit tamní přetížené automobilové dopravě. Nyní Musk zveřejnil video z téměř dokončeného zkušebního tunelu. Pro veřejnost se otevře již za pár měsíců.

11.5.2018

Trumpovo rozhodnutí zřejmě omezí íránský vývoz ropy. Ceny raketově rostou

Ceny ropy se v pátek přiblížily ke svému tříapůlletému maximu. Nahoru je žene hrozba nových sankcí vůči Íránu po odstoupení USA od dohody o omezení jaderného programu. To by mohlo vést k omezení íránského vývozu v době, kdy světová těžba ropy jen tak tak udržuje krok s rostoucí poptávkou.

11.5.2018

Prusa Research, jeden ze světových lídrů 3D tisku, expanduje do dalších oblastí

Majitel společnosti Prusa Research, Josef Průša, který se celosvětově prosadil svými 3D tiskárnami Original Prusa i3, vstupuje do nové oblasti 3D tisku. Spolu se svými společníky ovládl českou společnost Futur3D, která se zabývá výrobou profesionálních DLP 3D tiskáren, a plánuje její expanzi. Cena akvizice nebyla zveřejněna.

11.5.2018

Brněnské skvosty. Dopravní podnik opravuje plecháče i kloubový retro trolejbus

Knihou o brněnské hromadné dopravě, opravenými historickými vozy i návštěvou zajímavých míst spjatých s dopravním oslaví příští rok Brňané 150 let od zahájení provozu hromadné dopravy. Zaměstnanci dopravního podniku nyní pracují na opravách známých modelů trolejbusů i tramvají z minulých let.

11.5.2018

Stará Bělá má první veřejnou toaletu v historii: otvírá na kódy a dobíjí mobily

Přibližně čtyřtisícová Stará Bělá má poprvé ve 746 let trvající historii obecní toaletu. Jakou se nemůže pochlubit žádná jiná ostravská městská část!

11.5.2018

Unikátní vrtule ochrání před mrazy. Vinohrady ale teď ohrožuje spíš krupobití

Vinaři se usilovně připravovali na možné jarní mrazy. Po loňských špatných zkušenostech chtěli zkusit i unikátní obří vrtuli. Teď je však ohrožují spíše bouřky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT