Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

10.8.2018

Piloti Ryanair stávkují. Irské aerolinky musely zrušit na čtyři stovky letů

Piloti irského dopravce Ryanair protestují proti nízkým platům i špatným pracovním podmínkám. Stávka, do které se zapojili zaměstnanci v pěti zemích Evropy, zavinila zrušení téměř 400 letů a zasáhne okolo padesáti tisíc pasažérů. Informaci přinesla britská BBC.

10.8.2018

V prosinci v Třebíči otevře nový Lidl. Modernější, než ten první

Tam, kde bývaly v Třebíči v Brněnské ulici rukavičkářské závody, v prosinci otevře nový Lidl. „Před několika dny byly zahájeny stavební práce,“ informoval obchodní řetězec. Půjde už o druhou prodejnu ve městě, první stojí ve Znojemské ulici u výpadovky směr Jaroměřice.

DOTYK.CZ
10.8.2018

Udělejte mě tak hezkou jako na Snapchatu, slyší od klientek plastičtí chirurgové

Plastičtí chirurgové se ve svých ordinacích začínají potýkat se znepokojujícím trendem - pacienti a  zejména pacientky za nimi přicházejí s fotografiemi sebe sama, upravenými pomocí nejrůznějších filtrů, které nabízejí platformy jako Snapchat nebo Instagram, a přejí si vypadat tak jako na vyretušovaném snímku. Tato ztráta rozlišovací schopnosti mezi realitou a sociálními médii už má i jméno: snapchatová dysformie.

10.8.2018

Útulky ušetří na poplatcích za psy. Část seniorů si ale připlatí

Už čtyři roky provozuje Anežka Jedličková z Prahy spolu se svou kamarádkou miniútulek pro zatoulané a osamělé psy Voříškov. „Vzala jsem si v roce 2014 z běžného útulku problémového psa. Byl agresivní, takže ho nikdo nechtěl, a buď by tam dožil, nebo by ho utratili,“ domnívá se. 

9.8.2018

MOL otevírá první Fresh Corner mimo čerpací stanici. Začíná na Arkádách v Praze

V pražském obchodním centru Arkády Pankrác představila v srpnu síť čerpacích stanic MOL svůj občerstvovací koncept Fresh Corner. Ten má pořadové číslo 125 a je postavený na kvalitní kávě a rychlém občerstvení. Je zároveň první pobočkou mimo tradiční umístění na čerpacích stanicích.

9.8.2018

Zábava u moře? Jízdu na banánu standardní pojištění kryje, hluboké potápění ne

Léto, moře a adrenalin? Pokud se chystáte o své dovolené vyzkoušet některou z tradičních letních atrakcí, zvažte své pojištění. Jízdu na nafukovacím banánu, vodních lyžích, surfování nebo šnorchlování si můžete užívat bez výčitek svědomí. Na všechny tyto aktivity platí standardní pojištění. Při potápění do čtyřiceti metrů už je vhodné ale mít připojištění, upozornila Allianz.

9.8.2018

Letadlo Travel Service létá dva týdny níže než ostatní. Firma tají, proč

Část cestujících na středomořských linkách z Prahy se společností Travel Service zažívá v posledních dnech nezvyklý průběh letu. Zatímco většinou se stroj vznese do nejméně deseti kilometrů, jeden létá o 2,5 kilometru níže. Firma důvody nevysvětlila. Podle úřadů ale nejde o nic nebezpečného. Informaci zveřejnil server Zdopravy.cz.

9.8.2018

Letoun L-159T2 pro českou armádu má za sebou premiéru. A úspěšnou

Debut prvního ze tří letounů L-159T2 pro českou armádu se obešel bez komplikací. Nový dvoumístný stroj z dílny Aera se vznesl 2. srpna na Letišti Vodochody. České letectvo si modely objednalo s řadou modernizací na palubě již před dvěma lety, a to za účelem plnění operací a pokročilého výcviku pilotů. Trojlístek letounů pro 21. základnu taktického letectva v Čáslavi má být dodán do konce letošního roku.

9.8.2018

Cyklostezka v Berlíně se nepovedla. Podívejte se na hranatou dráhu

Po nové klikaté cyklostezce v Berlíně by zřejmě nezvládl jet ani opilý cyklista. Bílé pruhy, které jí ohraničují, totiž téměř nedovolují jet po ni na kole přímo. Berlín se v posledních letech snaží dostihnout města jako Amsterdam a Kodaň, která jsou k cyklistům přátelská. Tentokrát to ale poněkud nevyšlo.

9.8.2018

Nejhorší platební morálka je ve stavebnictví, nákladní dopravě a pekařství

V Česku existují významné rozdíly v platební morálce firem. A to především v závislosti na jejich oboru činnosti. Vůbec nejhorší přístup k placení svých závazků mají stavební firmy. Naopak nejspolehlivěji platí faktury podniky z oblasti sociální péče a vzdělání. Výsledky vychází z nejrozsáhlejší databáze platebních informací v Česku společnosti Bisnode.

9.8.2018

Veřejných domů u hranic razantně ubývá, některé nahradily penziony

Stále menší počet turistů jezdí do příhraničí za sexuální turistikou. Veřejných domů rapidně ubylo. Ve Chvalovicích na Znojemsku skončil i největší nevěstinec, známý Moulin Rouge. „Myslím si, že k tomu hodně přispěla rekonstrukce Šatovské ulice, u které stál. Rekonstrukce trvala půl roku a příjezd k objektu nebyl možný. Sexuální služby tam už nikdo nenajde,“ uvedl místostarosta Chvalovic Robert Vaněk.

9.8.2018

V autě už nebudete muset mít náhradní žárovky. V lékárničce pak třeba nůžky

/INFOGRAFIKA/ Povinná výbava vašeho vozu od října nebude podléhat tak přísným pravidlům. Změna vyhlášky ministerstva dopravy totiž počítá se zmenšením jejího obsahu. Nově by v ní už nemusely být náhradní žárovky či pojistky. Benevolence se bude týkat i lékárničky. Nejen, že ji řidiči nebudou muset měnit kvůli expiraci, ale mohla by být bez nůžek, plastové roušky, trojcípého šátku nebo náplasti s polštářkem.

9.8.2018

Dieselgate na japonský způsob. Mazda, Suzuki i Yamaha podváděly u emisí

Aféra německého koncernu Volkswagen, do kterého spadá i mladoboleslavská automobilka Škoda, už zdaleka není pouze jeho ostudou. Stává se globálním nešvárem. Nedostatky u měření spotřeby a výfukových plynů nyní řeší také v Asii, konkrétně v Japonsku. Tamní ministerstvo dopravy dnes oznámilo, že při testech pochybily i automobilky Mazda, Suzuki a Yamaha.

9.8.2018

dTest: Hořčice obsahují méně éček než za totality. Výrobci klamou v obsahu cukru

Hořčice. Bez ní si většina lidí nedokáže představit buřty, párky a další jídla. K její výrobě nejsou potřeba konzervanty, přesto je do nich někteří výrobci přidávají. U některých výrobků navíc neodpovídá údajům na obalech obsah cukru a tuku. Zjistil to časopis dTest, který se rozhodl žlutou pastu podrobit rozboru. Čtyři vzorky ze šestnácti také obsahovaly siřičitany – ty ale výrobci na obalu přiznali.

9.8.2018

Inflace v červenci zpomalila. Nájemné letí vzhůru, benzin by však mohl zlevnit

Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zpomalil, a to na 2,3 procenta. Je to o 0,3 procentního bodu méně než v červnu. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) oproti loňskému červenci podražilo hlavně bydlení a pohonné hmoty. Na druhou stranu klesly ceny například oděvů či obuvi.

9.8.2018

Praha posílá dopravnímu podniku další miliony, autobusy pojedou častěji

Provoz městské hromadné dopravy stojí Prahu čím dál víc. V roce 2017 na ni muselo hlavní město poslat o 869 milionů korun více než rok před tím. Další peníze schválili radní v uplynulých dnech. Vylepšit se za ně má spojení například v Michli a na východě metropole.

9.8.2018

Neekologickým kotlům se krátí čas. Zájem o nové plynové se zdvojnásobil

Dosavadní průběh druhé vlny programu kotlíkových dotací dokládá, že mezi Čechy výrazně roste zájem o plynové kondenzační kotle. Vyplývá to z aktuální statistiky ministerstva životního prostředí (MŽP). A to z jednoho důležitého důvodu, blíží se zákaz používání starých neekologických kotlů první a druhé emisní třídy pod hrozbou pokuty ve výši až 50 tisíc korun.

9.8.2018

Dráhy vrátí seniorům a studentům část peněz. Kvůli státní slevě

České dráhy umožní velké části zákazníků vrátit peníze za jejich slevové průkazky, které se jim už od 1. září kvůli nově zavedeným slevám moc nevyplatí.

9.8.2018

Stát zavede nový poplatek z pobytu. Reaguje tím na službu Airbnb

/INFOGRAFIKA/ Ministerstvo financí hodlá za pomoci nového poplatku zvýšit příjmy obcí. Dotkne se nejenom turistů, ale i lidí žijících v nájemním bydlení.

8.8.2018

Pastelky, obědy i družina. Návrat dítěte do školy vyjde téměř na 15 tisíc

Návrat dětí do školních lavic každoročně zahýbá rodinnými výdaji. Mimo nezbytný nákup školních pomůcek rodiče na začátku roku hradí také pololetní výdaje na volnočasové aktivity dětí, družinu, obědy nebo doučování. Letos se tyto výdaje v průměru vyšplhají na 14 097 Kč. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu pro společnost Profi Credit.  

8.8.2018

Německo omezí přístup čínským investicím. Nechce přijít o moderní technologie

Číňané zřejmě již nebudou moci ve velkém kupovat německé firmy, jak se jim zachce. Cílí na ně plánované opatření německé vlády, které omezí příliv zahraničních investic ze zemí mimo EU. Německo by totiž mohlo přijít o strategické technologie, které jsou páteří jeho ekonomiky.

8.8.2018

Rubikova kostka moderního tisíciletí? Izraelský startup představil nový koncept

Slavná Rubikova kostka, která patří k nejznámějším hlavolamům, je tu s námi již čtyřiačtyřicet let a za tu dobu se prakticky vůbec nezměnila. Překvapivě zůstala imunní i vůči pokročilým technologiím a inovacím. To se však rozhodl změnit izraelský startup Particula, který představil svůj nejnovější koncept GoCube.

DOTYK.CZ
8.8.2018

Twitter odmítá rušit účet konspirátora, jehož smazaly Facebook, Apple a Spotify

Šéf Twitteru Jack Dorsey vystoupil v úterý s prohlášením, v němž obhajoval firemní rozhodnutí nerušit účet krajně pravicového konspiračního teoretika Alexe Jonese, kterému už zakázali přítomnost na svých platformách Apple, Facebook, Spotify i Youtube. Jones podle něj neporušil uživatelská pravidla Twitteru.

8.8.2018

Generace internetu 5G se blíží. Číňané ji chtějí spustit už v roce 2020

Představte si mobilní internet, jehož data zvládnou zhruba osminásobnou porci výkonu co doposud. Je schopen pokrývat autonomní vozidla, hraje klíčovou roli ve stále se vyvíjející virtuální realitě a s přehledem drží koncept „chytrých měst“. Již za dva roky by lidé v některých zemích světa nemuseli pouze snít, pátá generace vysokorychlostního internetu se totiž zřejmě stane realitou.

8.8.2018

Nábytkářskou Kiku koupil rakouský holding. Obchod povolil ÚOHS

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej nábytkářského řetězce Kika rakouskému holdingu Signa. Rakušané Kiku kupují od jejího jihoafrického vlastníka za symbolickou cenu.  

8.8.2018

Pryč od tlaku investorů? Miliardář Elon Musk uvažuje o převzetí Tesly

Zakladatel a generální ředitel automobilky Tesla Elon Musk uvažuje o tom, že firmu převezme do svých rukou. Informoval o tom na svém twitterovém účtu. Miliardář nabídl, že by za každou akcii zaplatil 420 dolarů (přibližně 9240 korun), což je mnohem více než činí jejich tržní hodnota. Dodal, že financování transakce již má zajištěno, podrobnosti ale neposkytl. Informovala o tom agentura Reuters.

8.8.2018

Turistů do Česka přijíždí stále více. Daří se pohostinství

Provozovatelé českých hotelů, penzionů a kempů si mohou mnout ruce. Turisté ve druhém čtvrtletí letošního roku strávili v ubytovacích zařízeních 13,4 miliónu nocí. To je meziročně o 2,2 procenta víc. Rostou také tržby ve službách, hlavně v dopravě a skladování.  

8.8.2018

Nezaměstnanost mírně stoupla, na úřad se přes léto hlásí hlavně učitelé

Podíl nezaměstnaných osob se v červenci zvýšil na 3,1 procenta z červnových 2,9 procenta. Zároveň ale jde o nejnižší červencovou hodnotu od roku 1997, kdy bylo bez práce 222 374 lidí. Jedná se o krátkodobý výkyv, na úřad práce zamířili totiž hlavně zaměstnanci ze školství. Čerství absolventi se na nárůstu podíleli jen minimálně.

8.8.2018

Rozšířit Prahu? Ano, nebo ne? Odborníci se nemohou shodnout na rozvoji metropole

Návrh Metropolitního plánu počítá s tím, že Praha již nebude dále rozšiřovat své hranice. Podle některých odborníků to může městu a jeho obyvatelům uškodit.

8.8.2018

Město investuje do Staroměstské tržnice. Kavárník chce plánům vdechnout život

Praha chce revitalizovat Staroměstskou tržnici. Zatím ale nemá plány, jak ji provozovat. Svou nabídku na využití a provoz představil tým odborníků v čele s kavárníkem Ondřejem Kobzou. Chystají multifunkční gastro-kulturní centrum.

8.8.2018

Inspekce uložila Lesům ČR za kůrovce pokutu. Musí zaplatit 3,5 milionu

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vyměřila státnímu podniku Lesy ČR pokutu 3,5 milionu korun za to, že nezabránil působení škodlivých činitelů na les, čímž měl ohrozit životní prostředí. Nepravomocná sankce následovala po kontrolách v několika lesních správách na Moravě. Napsaly to dnes Lidové noviny (LN), podle kterých pokuta padla za nálet kůrovce do českých lesů.

8.8.2018

Zdražování elektřiny a benzínu? Je to kvůli Trumpovi i blahobytu

Musím si odkládat stále víc peněz. Tak si postěžoval Petr Křivánek na zdražování elektřiny. „Účet je vysoký, ale platit ho musím. Se zdražováním nic neudělám. Beru to jako fakt. Elektřinu potřebuje k životu každý,“ svěřil se muž z Podivína na Břeclavsku.

8.8.2018

Firmám chybějí zaměstnanci. Na částečný úvazek nabírají důchodce

Počet seniorů pracujících na částečný úvazek vzrostl za poslední půlrok téměř o třináct procent. Důvodem je větší zájem firem i nedostatek peněz, který mají na živobytí.   

8.8.2018

Rohlíky budou o pár desetníků dražší, tvrdí pekaři. Kvůli suchu

Sucho, jež sužuje nejen Česko, ale i další evropské země, již pocítili také pekaři. A následovat budou zřejmě také jejich zákazníci. Cena pečiva vzroste více, pokud si přisadí i obchodníci. Záležet může i na zájmu exportérů.      

7.8.2018

Jízdné v Brně? Děti a důchodci od září zaplatí méně

Místo dvanácti korun šest. Tolik zaplatí Brňané, kteří mají nárok na zlevněné jízdné, od prvního září za hodinovou cestu městskou hromadnou dopravou. Slevy se týkají dětí do patnácti let, studentů do šestadvaceti let věku a důchodců od pětašedesáti. Změnu ceníku jízdného, stejně jako novou takzvanou navazující měsíční jízdenku, schválili v úterý brněnští radní.

7.8.2018

Pekárny United Bakeries vzdaly spor s Agrofertem. Musí mu vrátit sto milionů

Pekárenská skupina United Bakeries stáhla od Nejvyššího soudu své dovolání v případu nedokončené fúze s koncernem Agrofert. Informovala o tom Česká televize s odvoláním na mluvčí Městského soudu v Praze Markétu Puci.  

7.8.2018

Boje RegioJetu o Vídeň. Na nádraží mu zabavili stánek, pomohla až EU

Český dopravce RegioJet musel na nádraží ve Vídni po více než půl roku prodávat lístky na své služby pouze z mobilního stánku. Majitel nádraží mu totiž nechtěl povolit klasickou pobočku, kde by jízdenky prodával. Stánek mu později navíc nádraží zakázalo kvůli požární bezpečnosti. Situaci Regiojetu pomohla vyřešit až Evropská komise.

7.8.2018

Dopad Trumpovy politiky. Automobilka Daimler kvůli sankcím v Íránu končí

Německý automobilový koncern Daimler opouští své plány na rozšíření aktivit v Íránu. Rozhodl se tak kvůli americkým sankcím, které pro něj představují riziko. Automobilka měla podle plánu vyrábět v zemi s partnerskou společností nákladní vozy značky Mercedes-Benz. S odkazem na prohlášení společnosti o tom informoval server CNN.

7.8.2018

Nová auta na českém trhu zdražují, můžou za to i přísné emise

První pololetí letošního roku ukazuje dynamický vývoj v nabídce osobních aut. Nejlevnější modely zdražily o 2,1 procenta, zatímco auta s nejlepší výbavou zlevnila o 1,3 procenta, což odpovídá částkám v průměru devět tisíc a 6500 korun. Některá auta ale zlevnila až o dvacet tisíc korun. Vyplývá to z údajů cenového indexu EY, který dlouhodobě mapuje situaci na trhu.  

7.8.2018

Rekordní červenec. Brněnské letiště odbavilo nejvíc lidí v historii

Přes 115 tisíc cestujících prošlo v červenci brněnským letištěm. O jedenadvacet procent víc, než za stejné období loni, kdy na letiště odbavilo zhruba pětadevadesát tisíc lidí. „Dosáhli jsme dosud nejvyššího počtu cestujících v dějinách brněnského letiště, kteří za měsíc prošli terminálem,“ uvedla mluvčí Kateřina Pichalová.

7.8.2018

Peníze nedojdou. Festivaly objíždí pojízdný bankomat

Návštěvníci letních festivalů a dalších velkých společenských akcí už budou u sebe mít vždy dostatek hotovosti. Pokud jim dojde, stačí najít zcela nový pojízdný bankomat Moneta Money Bank. Služba je k dispozici nonstop klientům všech bank.

7.8.2018

ČEZ žaluje bulharský antimonopolní úřad. Kvůli zamítnutí obchodu s Inercomem

Energetická společnost ČEZ podala správní žalobu na bulharský antimonopolní úřad kvůli zamítnutí prodeje jeho tamních aktiv firmě Inercom. Podobnou žalobu podal také Inercom. ČEZ vede od roku 2016 proti Bulharsku mezinárodní arbitráž o 15 miliard korun kvůli tomu, že jeho podnikání údajně tamější úřady poškodily. 

7.8.2018

ČEZ za první pololetí vydělal o polovinu méně než loni. Firmě chyběly příjmy

Energetický gigant ČEZ v prvním pololetí letošního roku vydělal 7,7 miliardy korun, což je meziročně o 54 procent méně. Za stejné období minulého roku firma vydělala 16,7 miliardy korun. Výsledek ale splnil očekávání, jelikož společnost neměla žádné významné příjmy. Loňský zisk byl výrazně vyšší kvůli prodeji akcií  MOL ve výši téměř sedmi miliard korun.

7.8.2018

Klimatizované autobusy za miliardu mají závady. Musely být odstaveny

Na letiště začaly jezdit klimatizované autobusy. Pražský dopravní podnik (DPP) však musel některé stáhnout z provozu kvůli závadám.

7.8.2018

Drastický vývoj cen. Nové byty zdražily za poslední měsíc o pětinu

Realitní boom se v Česku minulý měsíc dočasně zpomalil. Zatímco v první polovině roku prodali developeři 3376 nových bytů, což je nejvíce od roku 2014, v červenci jich bylo jen 131.

7.8.2018

Smrt při požáru? Dobrovolní hasiči dostanou přes 330 tisíc

Ministerstvo vnitra hodlá ještě letos zvýšit odškodnění pro pozůstalé dobrovolných hasičů. Nárok na peníze budou mít rovněž lidé, kteří zahynout při záchraně života.

6.8.2018

Honda stahuje z Číny téměř sto tisíc SUV, vytékal z nich benzín

Automobilka Honda musí stáhnout z Číny téměř sto tisíc SUV Avancier kvůli problémům s únikem benzínu. Akce se dotkne přesně 96 900 aut. Čína představuje pro japonského výrobce největší trh, jeho prodeje zde ale od začátku letošního roku postupně klesají.  

6.8.2018

Největší rekonstrukce větrání metra. Na lince C mizí ventilátory ze 70. let

Pražský dopravní podnik (DPP) letos a příští rok kompletně zmodernizuje větrání na vůbec nejstarším úseku metra, kterým je část trasy C mezi Florencí a Kačerovem. Informaci přinesl web Zdopravy.cz.

6.8.2018

Slevy na jízdném startují v září. Mohou ohrozit městské pokladny?

Přípravy na změnu jízdného, která vstoupí v platnost prvního září, vrcholí. Děti, studenti a senioři budou nově v autobusech i vlacích platit pouze čtvrtinu ceny jízdného. Novinka se sice netýká linek MHD, ty jsou však často provázány s integrovanou dopravou kraje. Podle České televize (ČT) tak nové slevy budou platit i v některých městech.

6.8.2018

Daň z pohonných hmot vydělá rekordní částku. Díky silné ekonomice i drahé cizině

Předpis daně z pohonných hmot meziročně roste. Do státní pokladny tak i díky rostoucí ekonomice, zvyšujícím se sazbám spotřební daně v zahraničí, nebo relativně levnému mýtu přinese nejvíce peněz v historii. Vyplývá to z analýzy Centra ekonomických a tržních analýz (CETA)

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT