Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

15.11.2017

Kartu netřeba. U kasy můžete odteď zaplatit i mobilem

Přiloží kartu k terminálu, „pípnou“,a pokud je útrata do pětistovky, rovnou odcházejí pryč. Takový systém platby kartou si Češi v posledních pěti letech velmi oblíbili. Z 455 miliard korun, které loni lidé u obchodníků utratili, připadá 70 procent na bezkontaktní „pípací“ platby. 

14.11.2017

Babišův fond kupuje polovinu polských leteckých opraven Avia Prime

Fond Hartenberg budoucího premiéra Andreje Babiše koupil polovinu v opravnách letadel Avia Prime, jejichž hangáry jsou v Polsku a ve Slovinsku. Jejich obrat přesahuje miliardu korun. Firma opravuje letadla značek Boeing, Airbus nebo například český Travel Service.

14.11.2017

Prvotřídní luxus. Emirates představily kabinky inspirované auty Mercedes

Dubajská letecká společnost Emirates představila nové oddělení pro cestující první třídy. Spojila své síly s automobilkou Mercedes-Benz a výsledkem jsou stylové kabinky inspirované interiérem těchto luxusních automobilů. Tváří reklamní kampaně je pak kontroverzní novinář Jeremy Clarkson, známý z motoristického pořadu Top Gear.

14.11.2017

Škodě Auto v říjnu stoupl prodej o téměř deset procent

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zvýšila v říjnu meziročně odbyt o 9,7 procenta, když prodala 107 400 vozů. Silný růst zaznamenala automobilka na evropském a ruském trhu, klesl však prodej modelů Citigo, Fabia, Rapid, Octavia i Yeti, který se však již přestal vyrábět. 

14.11.2017

Dětská tvář Hamé bude prý jednou lepší než Ovečkin

/FOTOGALERIE/ Před necelým měsícem oslavil teprve šesté narozeniny, brzy ho ale bude znát doslova celá republika. Jakub Sladký z Uherského Hradiště se totiž stal novou tváří dětských výrobků přední české potravinářské společnosti Hamé. Jeho šibalský úsměv zdobí kečup Otmánek a okurky Znojmia.

14.11.2017

Rodičovský příspěvek pro rok 2018: zvýšení dávek i zpřísnění podmínek

Od prvního ledna příštího roku dojde k několika významným změnám týkajících se vyplácení rodičovského příspěvku. Mimo jiné se zruší současné omezení horní hranice výše čerpáni rodičovského příspěvku ve výši 11 500 korun za měsíc, čím bude umožněno čerpat dávku až ve výši odpovídající peněžité pomoci v mateřství. Rodiče, kteří budou chtít těchto změn využít, však musí podat novou žádost.

14.11.2017

České zbrojovky by se mohly podílet na výrobě německého transportéru

Podíl na výrobě německého bojového vozidla BVP PUMA by měl tuzemských firmám přinést zakázky v hodnotě 35 miliard korun i přísun unikátního technologického know-how. Podle německé zbrojovky PSM není vyloučena ani česko-německá spolupráce na výrobě dalších zbraňových platforem využívaných německým Bundeswehrem i armádami členských zemí Evropské unie či NATO.  

14.11.2017

Češi už mají doma víc zlata, než centrální banka ve svých sejfech

Který národ vede v nákupech investičního zlata? Němci, kteří v přepočtu na osobu vládnou světovému žebříčku. Podle nejnovějšího přehledu marketingové organizace World Gold Council (WGC), která sdružuje nejvýznamnější těžaře zlata, na jednoho Němce včetně kojenců připadl loni nákup přes 1,4 gramu zlata. Češi za nimi výrazně zaostávají, přesto mají doma více zlata než Česká národní banka ve trezorech.

14.11.2017

Česká ekonomika stále roste, výsledky za třetí čtvrtletí překonaly očekávání

Růst české ekonomiky nepolevuje ani ve třetím čtvrtletí letošní roku. Ta podle předběžného odhadu statistického úřadu v meziročním srovnání vzrostla o pět procent, což potvrzuje výbornou kondici tuzemského hospodářství.

14.11.2017

Valašské puky míří do Koreje. Na hokejové zápasy zimní olympiády

/FOTOGALERIE/ Rodinná firma Gufex z Kateřinic u Vsetína bude dodávat puky na hokejové zápasy 23. zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu. 

14.11.2017

Pět let s Leo Expressem: Ambice zůstaly. Firma kupí ztráty a čeká na „jackpot"

Před pěti lety vyjel poprvé na české koleje s cestujícími v pravidelném provozu soukromý dopravce Leo Express. Jednotka Stadler Flirt, která odjela ve 4.56 z pražského hlavního nádraží, znamenala další zahuštění konkurence na trase Praha – Ostrava i další pokles cen.

14.11.2017

Vyhrajete v Účtenkovce? Sousedi nic nemusí vědět

Loterie Účtenkovka, kterou pořádá ministerstvo financí na podporu elektronické evidence tržeb (EET), vstupuje do další fáze. Již ve středu se uskuteční první losování účtenek, které obchodníci vystavili během října.

14.11.2017

Tři pětiny Čechů jsou nespokojeny s platem. O jeho zvýšení si ale neřeknou

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Češi jsou pracovití, jenže se neumějí prodat, a berou proto málo. Mzdy by ale letos mohly vyrůst o desetinu. 

13.11.2017

Japonci a Američané v čele se SoftBank investují do Uberu miliardy dolarů

Japonská skupina SoftBank Group a americká Dragoneer Investment Group hodlají investovat obří sumu do americké alternativní taxislužby Uber Technologies. Podle agentury Reuters jde o sumu kolem deseti miliard dolarů (přes 219 miliard korun).

13.11.2017

Češi a půjčky? Čím lépe se máme, tím více si půjčujeme

Před 20 lety dlužil každý Čech v průměru deset tisíc, teď je to 135 tisíc. Z částky, kterou jsme v roce 1997 za rok vydělali, činil dluh osm procent. Dnes z platu na dluh padne procent čtyřicet. Podle České národní banky (ČNB) se jen od roku 2002 zvýšily i nesplacené dluhy, a to až trojnásobně. Nejvýraznější změnu lze pozorovat na nesplacených spotřebitelských půjčkách, kterých je dnes devětkrát více.

13.11.2017

Vánoční brigádníci se letos můžou těšit na rekordní mzdy od firem

Některé firmy začaly s letošním náborem zaměstnanců na vánoční brigády skoro o měsíc dříve než loni, i tak ale už teď pociťují problémy. Lidé nejsou. Ten, kdo chtěl jít na brigádu, si ji zajistil s předstihem, a navíc zvolil méně náročnou práci. Firmám proto nezbývá nic jiného, než zájemce přetáhnout a nabídnout jim lepší podmínky. Většinou se jedná o vyšší mzdy.

13.11.2017

ČEZ chce nechat posoudit vliv nových bloků v Dukovanech na životní prostředí

Společnost ČEZ dnes předala Ministerstvu životního prostředí (MŽP) dokumentaci záměrů na životní prostředí týkající se nových jaderných bloků v Dukovanech. Materiály zohledňují závěr zjišťovacího řízení z prosince loňského roku, ve kterém MŽP doporučilo, na které oblasti vlivů na životní prostředí má být kladen zvýšený důraz. Naplňování Národního akčního plánu souvisejícího s dlouhodobým zajištěním energetické soběstačnosti Česka se tak posunulo.

13.11.2017

Češi chtějí půjčku rychle. Často sáhnou po první nabídce

Výsledky aktuálních průzkumů o přístupu Čechů k úvěrům ukazují na to, že lidé při rozhodování o sjednání půjčky hledí až příliš často na dostupnost a rychlost jejího vyřízení a výši splátek. Ne vždy se podrobně zajímají o výši celkových nákladů na úvěr a často vezmou první nabídku.

13.11.2017

Významné kulturní akce přivádějí do regionů turisty. A s nimi peníze Česku

Pokud by se nekonaly akce Colours of Ostrava, Velká pardubická, Czech Truck Prix a Bohemia Jazz Fest, vznikla by regionům ztráta kolem 282 milionů korun. Vyplývá to z průzkumu agentury CzechTourism, který si nechala vypracovat u společnosti MindBridge Consulting. Podle studie by regiony přišly o částku skoro 109 milionů korun od tuzemských a 173 milionů korun od zahraničních turistů.

13.11.2017

Přípravy na sezonu finišují. Lyžařské areály čekají na mráz

/FOTOGALERIE/ Více sněhových děl, prodloužení sjezdovek, navýšení kapacity vleků, nové webkamery. To vše slibují provozovatelé skiareálů na severu Čech. Zároveň ale hovoří o mírném zdražení skipasů.

13.11.2017

Ministerstvo práce mělo v účetnictví chyby za osm miliard, tvrdí NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) si posvítil na Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Zajímalo ho vedení účetnictví za rok 2016. NKÚ se zaměřil na sestavování účetní uzávěrky, závěrečného účtu i na údaje, které MPSV předkládalo pro hodnocení plnění státního rozpočtu. Podle kontrolorů ministerstvo v loňském roce nevedlo správné, úplné a průkazné účetnictví a celkové nesprávnosti v účetní uzávěrce dosáhly 8,4 miliardy.

13.11.2017

Vánoční nákupní horečka stoupá. Poptávka firem po brigádnících je obrovská

Provozovatelé internetových obchodů i kurýrní služby letos očekávají rekordní předvánoční „horečku“. S rozmachem e-shopů ale přichází riziko, že zakoupené dárky nebudete mít pod stromečkem včas.

13.11.2017

Rodí se čtvrť Nová Zbrojovka. Dělníci od října demolují první chátrající budovy

/VIZUALIZACE/ Z areálu Zbrojovky v brněnských Židenicích vznikne přibližně za patnáct let nová čtvrť. V říjnu začal investor s vyklízením a demolicí budov. V zimě začnou dělníci opravovat nářaďovnu.

13.11.2017

Předražené trolejbusy? Spíš cenová válka firem, zní z Pardubic

„Vysoutěžená cena neodpovídala realitě. Za ty peníze by v Evropě nikdo trolejbus nedodal,“ říká šéf pardubického dopravního podniku Tomáš Pelikán.

13.11.2017

Na dálnice vyjedou poprvé sypače soukromých firem

Svatý Martin o tomto víkendu přinesl první vločky i mráz a varoval silničáře, že jejich plné pracovní nasazení je za dveřmi. Nastávající zima přitom bude první, která prověří nový systém údržby, do které se v ještě větší míře zapojí i soukromníci.

13.11.2017

Zrušení roamingu lidé z příhraničí vítají. Pomohlo i tam, kde byl špatný signál

Před pěti měsíci skončily platby za roaming při telefonování po Evropské unii. Nejen to, lidé se nemusí ani obávat nečekaných dražších služeb ze zahraniční sítě. „Poměrně často se stalo, že se nám do mobilů přehoupl rakouský operátor, ale při zásahu jsme to neřešili. Prostě přišla faktura a tu jsme zaplatili,“ připomněl třeba velitel hasičské jednotky v Šatově na Znojemsku František Vlach. Dodal, že nyní už tento problém neřeší.

12.11.2017

Čeští senioři mají průměrně o 900 korun vyšší důchod než slovenští

Starobní penze z veřejného důchodového systému jsou v Česku vyšší než na Slovensku. Čeští důchodci mají v průměru o 900 korun vyšší penzi než jejich slovenští vrstevníci. Ti zase ale dostávají vyšší důchod v poměru k průměrné mzdě. Na Slovensku pobírají průměrně částku, která odpovídá zhruba 46 procentům tamního průměrného výdělku, v Česku je to 43 procent. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a slovenské Sociální pojišťovny.

11.11.2017

OBRAZEM: Letošní mladé víno je nejlepší za mnoho let, říká vinař

Ke svátku svatého Martina, který přiváží zimu, patří mladé víno a také dobře vypečená husa.

11.11.2017

Ceny špičkových houslí rostou o 10 procent ročně, říká houslař

Ceny špičkových houslí rostou minimálně o deset procent ročně, jejich hodnota se pohybuje v řádu desítek milionů korun. Uvedl to v rozhovoru přední český houslař Jan Baptista Špidlen. V Česku se podle něj touto profesí uživí asi 30 až 40 lidí, každý z nich vyrobí zhruba od dvou do deseti nástrojů za rok.

11.11.2017

Povinné pracovní víkendy odboráři ve Škodovce rázně odmítají

A je to tu zase. Zásadní jednání mezi velmi úspěšným podnikatelem a zaměstnancem, který chce za svou práci odměnu odpovídající výsledkům firmy, pokračuje. Včera totiž ve Škodovce začalo druhé kolo kolektivního vyjednávání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT