Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

4.12.2018

Víno roku 2019? Rulandské bílé Zámeckého vinařství Bzenec je šampion Salonu vín

Šampionem a zároveň nejlepším vínem České republiky pro rok 2019 se stalo Rulandské bílé, Collection 1508, pozdní sběr, ročník 2017 ze Zámeckého vinařství Bzenec. V úterý vítězné víno vyhlásili zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise ve Valticích.

4.12.2018

Dárky bez zpoždění? Přes internet objednávejte do neděle 16. prosince

Posledním dnem, kdy je letos možné s jistotou objednat v internetových obchodech dárky, aby dorazily do Štědrého dne, je neděle 16. prosince. Poté už pravděpodobnost včasného doručení rychle klesá. Při osobním vyzvednutí zboží na výdejně bez komplikací platí datum 18. prosince. Vyplývá to z aktuálních údajů srovnávače cen Heureka.cz.

4.12.2018

Audi investuje 14 miliard eur do elektrické mobility a samořídících vozů

Prémiová značka koncernu Volkswagen, automobilka Audi, v úterý oznámila, že do roku 2023 investuje 14 miliard eur, v přepočtu téměř 363 miliard korun, do elektromobility, digitalizace a autonomní jízdy. Informovala o tom agentura Reuters.

4.12.2018

Spotřeba drůbežího masa je největší za posledních 70 let. Jde o životní styl

O půl kilogramu, tedy o 1,8 procenta na 27,3 kg se zvýšila spotřeba drůbežího masa a byla nejvyšší od počátku měření, které začalo v roce 1948. Informovala o tom na tiskové konferenci Renata Vodičková z oddělení statistiky zemědělství Českého statistického úřadu. Naopak lidé snědli méně vepřového a hovězího. Spotřeba masa v Česku se však loni meziročně nezměnila

4.12.2018

Zlepšení kvality životního prostředí? Ministerstvo požaduje 56 miliard

Ministerstvo životního prostředí chce do roku 2030 uvolnit 56 miliard korun na projekty na zlepšení stavu životního prostředí a ochranu biodiverzity, zlepšení kvality ovzduší a vod nebo adaptaci na změnu klimatu a zmírnění jejích dopadů. Uvedla to Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení resortu. Téměř polovina částky bude vyčleněna na program Nová zelená úsporám.

AKTUALIZOVÁNO
4.12.2018

Zákaz Taxify v Praze. Firma musí dodržet podmínky pro taxikáře, rozhodl soud

Společnost Taxify poskytující alternativní taxislužbu v rámci takzvané sdílené ekonomiky - alespoň dočasně - končí s podnikáním v Praze. Taxify nesmí dál jezdit v hlavním městě, dokud nebude dodržovat zákonné podmínky pro taxikáře, rozhodl v úterý pražský městský soud. Firma se proti verdiktu může odvolat.

4.12.2018

Průměrná mzda poprvé překoná 30 tisíc. Poleví však růst bonusů a odměn

Průměrná reálná mzda vzrostla ve třetím čtvrtletí meziročně o šest procent, tedy mírně výrazněji, než předpokládal trh. Za celý letošní rok by průměrná mzda měla vzrůst o 8,4 procenta. Poprvé v historii České republiky tak překoná průměrná mzda v ročním sledování úroveň 30 tisíc korun.

4.12.2018

Italský rozpočet na příští rok porušuje pravidla EU. Hrozí disciplinární řízení

Ministři financí členských zemí eurozóny dnes podpořili názor Evropské komise, že návrh italského rozpočtu na příští rok porušuje pravidla EU a že by měl Řím své rozpočtové plány změnit. Informují o tom agentury Reuters a DPA.  

4.12.2018

Centrální stavební úřad. Pomůže, nebo uškodí Praze?

Zdánlivě to vypadá jako akademická debata o zřízení dalšího úřadu. Přitom jde o budoucnost výstavby v hlavním městě a doutnající problém nové pražské koalice. Klíčová otázka zní: Má v metropoli vzniknout centrální stavební úřad, který by rozhodoval o velkých projektech? Developeři lobbují za jeho zřízení, část koalice je pro, část proti. Pomyslná mince má pro Pražany a lidi, kteří tu chtějí bydlet, dvě strany.

4.12.2018

Rada EU se shodla na reformě silniční dopravy. Řidiče kamionů čekají změny

Ministři dopravy členských států EU se v úterý shodli na své vyjednávací pozici v otázce klíčové reformy dopravního sektoru. Ta se týká mimo jiné pracovních podmínek řidičů kamionů, pravidel vysílání řidičů a přístupu na trh silniční dopravy.

4.12.2018

Blíží se období firemních večírků, hospody hlásí plno

Období firemních vánočních večírků se blíží. Co chystají významné společnosti v Plzeňském kraji pro své zaměstnance? Například v Prazdroji si na večírek počkají až do ledna.

4.12.2018

Místo sousedů je hotel. Kde v Praze působí Airbnb největší problémy?

/PROKLIKEJTE SI/ V celé metropoli aktuálně nabízejí majitelé necelých 13 tisíc ubytování "v soukromí". Skutečně vytížených je šest tisíc bytů. V průměru za 1597 korun za osobu a noc.

4.12.2018

V Česku „frčí“ byznys s trvalými pobyty. Ministerstvu vnitra se to nezamlouvá

Chcete mít za pětistovku měsíčně parkovací kartu v centru města nebo se snažíte dostat potomka na prestižní základní školu? Není nic jednoduššího. V Česku se totiž rozmáhá byznys, kdy si lidé od soukromých firem mohou koupit adresu trvalého bydliště kdekoliv v republice, aniž by se tam museli stěhovat. Pronajimatel pak za ně přebírá poštu i vzkazy.

4.12.2018

Šéf Centropolu Aleš Graf: Energie nesmějí prodávat kriminálníci

Ceny energií na světových trzích rostou. Už to je samo o sobě pro zákazníky špatná zpráva, protože zaplatí více. Horší je fakt, že s vyššími cenami roste i aktivita takzvaných energetických šmejdů. "Jestli má trh fungovat, tak se musí zregulovat. Teď to nikdo nereguluje, nedohlíží a nechává se naprostá volnost,“ říká pro Deník Aleš Graf, majitel firmy Centropol, která je dodavatelem plynu a elektřiny. 

4.12.2018

Problém s barvocitem. Dopravci chtějí mírnější podmínky pro řidiče tramvají

Dopravní podniky provozující MHD trápí při shánění kádrů rozdílná pravidla pro řidiče autobusů na jedné straně a trolejbusů a tramvají na straně druhé. Upozorňují především na odlišné posuzování zdravotní způsobilosti, při nabírání řidičů je problémem hlavně barvocit.

3.12.2018

V Praze mají dům přírody. Dřevák ukáže nejen školákům ekologické bydlení v praxi

Na okraji hlavního města vyrostl v ekocentru Prales ekologický dům přírody s příznačným názvem Dřevák. Pražský magistrát tím chce nenásilnou formou vyučovat školní mládež a veřejnost o možnostech ekologického bydlení a chování.

3.12.2018

Nejzelenější, nejkošatější, nejlevnější. Začíná honba za vánočními stromky

/ANKETA/ Shon a stres související s nákupem vánočních dárků může korunovat i honba za vánočním stromkem. Jelikož tyto stromky rozhodně nejsou levné, jejich nákup si rodiny rozmýšlejí pečlivě dopředu. Nejčastěji se přitom rozhodují, zda si pořídí živý či umělý. Důležitá je i velikost a také práce, kterou je nutné vynaložit na ozdobení.  

3.12.2018

Sázející na Karvinsku vyhrál přes 23 milionů. Trefil Superjackpot Sazky

Velmi štědré Vánoce a bezpochyby i další roky života bude mít po finanční stránce sázkař z Karvinska, který v nedělním losování Sportky trefil Superjackpot a vyhrál přes 23 milionů korun.

3.12.2018

ČEZ se stále snaží zbavit bulharských aktiv. Zahájí jednání s India Power

Společnost ČEZ zahájí jednání s firmou India Power o prodeji svých bulharských aktiv. Smlouva s firmou Inercom ale zatím zůstává v platnosti, přestože Inercom odkládací podmínky pro koupi bulharských aktiv dosud nesplnil. ČTK to v pondělí sdělila mluvčí ČEZ Alice Horáková. Hodnota obchodní transakce s Inercomem se odhadovala na 320 milionů eur (8,3 miliardy korun).

3.12.2018

Šetřete vodou, vyzval jihlavský magistrát. V přehradě ubývá vody pro město

Hubenovská přehrada, která zásobuje pitnou vodou Jihlavu, se potýká s neustálým poklesem hladiny. Radnice proto apeluje na občany, aby se pokusili omezit spotřebu.

3.12.2018

Část zaměstnanců ČEZ chce vyšší růst mezd. Odboráři chystají protesty

Část zaměstnanců energetické Skupiny ČEZ chystá na úterý protesty. Slibují si od nich, že jim pomohou dosáhnout vyššího růstu mezd. S odvoláním na informace od odborářů firmy o tom informovala agentura ČTK.

3.12.2018

Pojištění kráčí s dobou. Chrání i při úniku dat z počítače

Malá abeceda pojištění. Kdo ji zvládá, má výhodu, kdo ne, musí se spolehnout na dobrou radu. Případně i na náš článek.

3.12.2018

Schodek státního rozpočtu dosáhl v listopadu téměř 22 miliard korun

Po říjnovém přebytku 5,7 miliardy korun se na konci listopadu dostal státní rozpočet do schodku 21,6 miliardy korun. Loni v listopadu přitom rozpočet vykázal schodek 11,6 miliardy korun. Podle ministerstva financí je důvodem především růst výdajů na projekty spolufinancované z fondů Evropské unie.

3.12.2018

Křetínský může koupit podíl v Lagardére. Evropská komise mu dala zelenou

Evropská komise v pondělí oznámila, že schválila prodej podílu v mediální skupině Lagardère Group firmě Czech Media Invest českého investora Daniela Křetínského. Komise dospěla k názoru, že navrhovaná akvizice nebude vzhledem k velmi omezenému vlivu na strukturu trhu představovat ohrožení hospodářské soutěže. Nákup se podle sdělení komise netýká titulů Journal du Dimanche, Paris Match, Elle a s ním spojených produktů.

3.12.2018

Končí diskriminace v evropských e-shopech. Doručování po celé EU však nečekejte

V pondělí nabývá účinnosti nové nařízení Evropské komise o takzvané geoblokaci. Evropské internetové obchody tak již nesmí bránit spotřebitelům z jiných členských zemí EU, aby si u nich nakoupili. Nově by také nemělo docházet k automatickému přesměrování mezi národními verzemi e-shopů. Nové nařízení však neznamená, že zákazníci mohou očekávat doručování zboží po celé Evropě. O tom stále rozhoduje obchodník.

3.12.2018

Registrace českých domén poprvé v historii podraží. Cena vzroste o 20 korun

Domény s koncovkou .cz poprvé v historii podraží. Od nového roku se zvýší velkoobchodní cena roční registrace o 20 korun na 145 Kč, což se adekvátně promítne do cen pro koncové uživatele. Zvýšení ceny už avizovala většina tuzemských registrátorů. Vyplývá to z jejich vyjádření.

3.12.2018

Obchody a dopravce čeká předvánoční nápor. Situaci zhoršuje nedostatek lidí

Obchody a dopravce čeká vypjaté předvánoční období, při kterém se naplno projeví současný nedostatek lidí. Některé přepravní firmy proto již nyní avizují, že se budou dodávky zpožďovat, právě kvůli nedostatku personálu. V tiskové zprávě o tom informoval pracovní portál Profesia.cz.

3.12.2018

Válka řetězců o zaměstnance pokračuje. Kaufland jim dá minimálně 24 tisíc korun

České obchodní řetězce při současné rekordní nezaměstnanosti trpí nejen akutním nedostatkem prodavaček, ale i dalších zaměstnanců. Řetězec Kaufland se nyní snaží nalákat zájemce o práci minimální interní mzdou. Od 1. března 2019 budou mít všichni zaměstnanci bez ohledu na to, zda pracují na prodejně, v logistice, v masozávodě nebo na centrále, garantovanou minimální mzdu při plném úvazku 24 tisíc korun. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.

3.12.2018

Katar opustí ropný kartel OPEC. S blokádou to nesouvisí, tvrdí ministr

Katar k lednu 2019 vystoupí z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Státní ropná společnost Qaatar Petroleum to uvedla v pondělí na Twitteru. Katarský ministr pro energetiku Saad Šarída Kaabi to pak zopakoval na tiskové konferenci v Dauhá. Země je jedním z nejmenších ropných producentů, ale zároveň je největším světovým vývozcem zkapalněného zemního plynu (LNG).  

3.12.2018

Čína souhlasila se snížením cel na americká auta, potvrdil Trump

Prezident USA Donald Trump oznámil, že Čína souhlasila se "snížením a odstraněním" cel na dovoz osobních vozů z USA. Tato cla nyní činí 40 procent. Trump to bez dalších podrobností sdělil na svém twitterovém účtu krátce poté, co se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem dohodl na summitu G20 na 90denním příměří v obchodním sporu. Čína žádné prohlášení ke clům na automobily neučinila.

3.12.2018

Obchůdky na venkově krachují. Pomohou ty pojízdné

Novou pojízdnou prodejnu si společně pořídilo 17 obcí Dobrovolného svazku obcí Horažďovicko. Řeší po svém bolest venkova: rušení prodejen, zejména v malých vesnicích. Podnikání je v nich stále obtížnější, lidé dávají přednost zásobeným supermarketům ve městech. Hřebík do rakve mnoha obchůdkům zatloukla elektronická evidence tržeb.

3.12.2018

Osm tisíc na dárky. Začala hlavní sezona zadlužování

/INFOGRAFIKA/ Nejdříve deset minut štěstí pod stromečkem, po kterých následují měsíce starostí. Tak vypadá „vánoční pohoda“ pro desítky tisíc Čechů, kteří každý rok v rámci adventu chodí kupovat dárky bez peněz, zato s předschváleným úvěrem, kreditní kartou či splátkovým kalendářem v kapse.

2.12.2018

Do Prahy dorazí na konci roku až 700 tisíc lidí. Podívejte se na vánoční lákadlo

/FOTOGALERIE/ I přes opakované odpočítávání kvůli technickým problémům vánoční strom na pražském Staroměstském náměstí už září a zve lidi na trhy, kde se line vůně svařáku a hrají koledy. Hlavní město tradičně na konci roku láká statisíce návštěvníků.

2.12.2018

Klimatizace, červená sedadla. Na příměstských linkách v Praze jsou nové autobusy

/FOTOGALERIE/ V příměstské dopravě kolem Prahy začaly být nasazovány první dva autobusy, které plní nové standardy kvality Pražské integrované dopravy (PID). Konkrétně jde o kloubová vozidla Solaris Urbino 18, které převzal dopravce ČSAD Střední Čechy. Nové autobusy budou obsluhovat především vytížené linky 367 a 375 mezi Prahou a Brandýsem nad Labem-Starou Boleslaví.

2.12.2018

Výrobce světlometů Hella propustí několik stovek lidí

Těžký konec roku prožívá část pracovníků v závodu Hella Autotechnik Nova v Mohelnici. Ten se zabývá produkcí světlometů do automobilů a je největším zaměstnavatelem severní části Olomouckého kraje. Ještě letos a v příštím roce jej opustí několik stovek pracovníků.

2.12.2018

ČEZ investuje příští rok do sítí 11 miliard. Více peněz půjde i do digitalizace

Společnost ČEZ Distribuce investuje příští rok do výstavby a rekonstrukce sítí přes 11 miliard korun, je to zhruba stejně jako letos. Mezi nejvýznamnější investice na severu Čech patří výstavba nové rozvodny v průmyslové zóně Triangle. Firma chce v příštích letech dávat více peněz do digitalizace distribuční sítě.

2.12.2018

Zakázka je na stole. Obrana nakoupí vozy Tatra až za 720 milionů

Ministerstvo obrany koupí od společnosti Tatra Trucks do tří let dalších 71 nákladních automobilů. Za vozy T-815 a T-810 zaplatí 467,5 milionu korun. Informaci o zakázce předloží v pondělí vládě ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

2.12.2018

Z koníčka obživa. Kupovaná káva mu nechutnala, tak začal pražit vlastní

/ROZHOVOR/ S kupovanou kávou nebyl spokojený, tak si začal pražit vlastní. Z prvních nesmělých pokusů se vyklubal milovaný koníček, který se nakonec stal jeho obživou. Když totiž po pětadvaceti letech opustil zaměstnání, bylo celkem rychle jasno, co bude následovat. A tak Miroslav Cvek před dvěma lety v Telči otevřel malou rodinnou pražírnu kávy. Nahlédnout do ní teď můžete i vy. Alespoň prostřednictvím našeho rozhovoru.

2.12.2018

Za pitnou vodu si lidé na Jižní Moravě připlatí. Kvůli cenám energií i opravám

/INFOGRAFIKA/ Petr Novotný bydlí s manželkou, třemi dětmi a babičkou v rodinném domě v Blansku. Příští rok musí počítat s tím, že si připlatí za pitnou vodu. Nejméně o několik stokorun.

AKTUALIZOVÁNO
2.12.2018

USA a Čína dočasně přeruší obchodní válku. Úžasná dohoda, chválil Trump

Americký prezident Donald Trump se se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem domluvil na 90denním přerušení vzájemné obchodní války. K průlomu v konfliktu, který představuje riziko pro celosvětovou ekonomiku, došlo během sobotního setkání obou státníků na okraji summitu G20 v argentinském Buenos Aires.

1.12.2018

Ode dneška začínají platit dálniční známky na nový rok. Ceny zůstaly stejné

Ode dneška již mohou řidiči jezdit s novými dálničními kupony pro příští rok. Ceny známek jsou stejné jako letos. Motoristé zaplatí 1500 korun za roční, 440 korun za měsíční a 310 korun za desetidenní. Vyplývá to z informací ministerstva dopravy.

1.12.2018

V Dukovanech se rozjel první blok, odstaven byl kvůli opravě potrubí

V jaderné elektrárně Dukovany začal znovu vyrábět elektřinu první blok neplánovaně odstavený 25. listopadu kvůli drobné netěsnosti potrubí v nejaderné části zařízení. První turbosoustrojí bylo k tomuto bloku připojeno v 15:22. Nyní se zkouší druhé turbosoustrojí, řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

1.12.2018

Na Šafránce se přestalo bourat. Starostka věří, že unikátní vilu zachrání

Památkově chráněná vila na pražských Vinohradech, kterou majitel začal bez povolení úřadů a bourat, se podle starostky Prahy 10 Renaty Chmelové ještě dá zachránit. Dnes se stavbyvedoucím sepsala vedoucí stavebního úřadu městské části protokol, v pondělí ráno přijdou úředníci dohodnout další postup, řekla Chmelová, ta dnes stavbu navštívila.

1.12.2018

Zimní speciály? Pivovary nabízejí širokou nabídku, s medem i kakaem

Začíná speciálový pivní advent. Přichází doba, na kterou čekají vyznavači chmelených unikátů. Na jižní Moravě jim především menší pivovary připravují širokou nabídku. „Prosinec je ideální období pro silnější a hutnější piva a vánoční speciály, často s přídavkem koření, od různých craft pivovarů. Na ty se vždy těším,“ řekl milovník piva Marek Hoch z Dubňan na Hodonínsku.

1.12.2018

Do Florencie čtyřikrát týdně. Vueling obnovuje přímé letecké spojení s Prahou

Po šesti letech se na pražské letiště vrátí pravidelné přímé spojení do italské Florencie. Od poloviny září příštího roku se bude do toskánské metropole létat čtyřikrát týdně. Potvrdila to letecká společnost Vueling, která linku provozuje.  

1.12.2018

Bitcoin v listopadu klesl o 37 procent, jde o největší propad od dubna 2011

Kybernetická měna bitcoin v listopadu oslabila o 37 procent, což je nejhlubší propad od dubna 2011. Od začátku roku je bitcoin slabší o více než 70 procent a proti rekordu z konce loňského roku se propadl zhruba o 80 procent. Vyplývá to z údajů portálu CoinMarketCap.com.

1.12.2018

Adventní trhy v cizině? I tam vás mohou ošidit nebo okrást

Rozhodli jste se letos sváteční náladu podpořit návštěvou adventních trhů v zahraničí? I na nich se ale musí mít zákazník na pozoru.

1.12.2018

V Ládví se po opravě otevře obchodní dům. Přibyly prodejny, výtahy i posilovna

Po osmi měsících začne v pondělí znovu fungovat obchodní dům u stanice metra Ládví. Kromě supermarketu a menších obchodů v něm bude nově i posilovna a kout s občerstvením.

1.12.2018

Navštivte nevšední restauraci. Víno v Cyberdogu servíruje robotická ruka

Futuristická budova vyrostla u stanice metra Nové Butovice v Praze. Centrum Cyberdog vybudovala firma Trigema ve spolupráci s umělcem Davidem Černým, spolumajitelem studia Black N´Arch.

1.12.2018

Policie koupí vozy pro přepravu služebních psů, za 100 milionů

Policie v následujících dvou letech pořídí 90 nových pick-upů pro přepravu služebních psů. Za nová auta zaplatí 102,3 milionu korun. Dodá je brněnská společnost Techsport zabývající se přestavbou vozidel, uspěla v otevřeném řízení. S odvoláním na veřejný registr smluv to dnes napsaly Lidové noviny (LN).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT