Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

13.8.2018

Krize v Turecku stahuje i českou korunu. Lira dosáhla dna

Turecko míří do ekonomické krize, turecká lira se od minulého pátku propadla o 20 procent vůči dolaru, což představuje propad až o polovinu od začátku letošního roku. Na strmý pád liry zareagovaly trhy po celém světě, situace se dotkla i české koruny. Na vině jsou zhoršující se vztahy Turecka a USA i politika prezidenta Recepa Tayyip Erdoğana, který má ve své zemi téměř neomezenou moc.

13.8.2018

Zbyly dluhy a vykradený podnik. Firma Otáhala z Travelsun provozovala restauraci

Majitelka domu v Pacově na Pelhřimovsku udělala jednu zásadní chybu, restauraci ve svém objektu pronajala firmě Trinner Innovations šluknovského podnikatele Martina Otáhala. Kromě očí pro pláč jí zbyl doslova „vybílený“ podnik a nedobytné pohledávky. Škoda se vyšplhala k milionu korun. Otáhal, který vlastní desítky společností, v minulosti nechvalně proslul coby majitel podvodného dovolenkového portálu Travelsun.cz.  

13.8.2018

Obsazeno, zní z kolejí univerzit. Zaplnily je zvyšující se ceny za pronájmy bytů

Studenti v Brně řeší problémy s bydlením. Koleje univerzit jsou už nyní plné. Můžou za to také vysoké ceny za pronájem bytů.

13.8.2018

Češi pijí stále méně piva. Výjimkou jsou piva nealkoholická a ochucená

České světové prvenství v konzumaci piva se pomalu bortí. Zatímco v roce 2004 vypil průměrný našinec více než 400 půllitrů ročně, vloni to bylo už méně než tři stovky. Výjimkami z tohoto trendu jsou piva nealkoholická a ochucená, která stále častěji preferují mladí.

13.8.2018

Čepujete si minerálku? Pijte ji opatrně, i když je často zadarmo, radí odborníci

Žízeň a zájem o zdraví žene davy k pramenům přírodních minerálních vod, kterých v Olomouckém kraji vyvěrá řada a lidé zde zadarmo tankují neomezené množství léčivé vody. Nacházejí se v lázeňských obcích nebo v přírodě. 

13.8.2018

Na státní slevy jsme připraveny, hlásí České dráhy. Levně budou jezdit i cizinci

Již za méně než tři týdny začnou na železnici platit plošné 75procentní slevy pro důchodce a studenty. České dráhy (ČD) hlásí, že jejich tarif, systémy i pokladní jsou na změnu připraveny. Na rozdíl od slovenského modelu budou českými vlaky za pakatel cestovat i senioři a studenti ze zahraničí.

AKTUALIZOVÁNO
13.8.2018

OBRAZEM: Nová tramvaj v Ostravě dnes začala vozit cestující

Od pondělního rána se mohou lidé v Ostravě svézt novou tramvají.

13.8.2018

Boj o zrno letos skončí prohrou. Vítězem je hlavně řepka

Letošní úroda bude nižší než pětiletý i desetiletý průměr. Hlavním viníkem je již druhým rokem trvající sucho. Ze základních plodin se sklidí výrazně více pouze řepky. Ukazuje to odhad sklizně z Českého statistického úřadu.

13.8.2018

Sedláci nemají seno pro zvířata. Bojí se katastrofy

Léto ještě zdaleka neskončilo, ale zemědělci již myslí na zimu. S obavami. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu mnohými z nich chybí sláma i seno pro jejich hospodářská zvířata. První seč přinesla oproti běžným rokům o deset až dvacet procent sena méně. A ke druhé seči na mnoha místech dokonce vůbec nedošlo – nebylo co sekat. To pro sedláky i jejich zvířata znamená katastrofu.

12.8.2018

U Nádraží Holešovice vznikne nová čtvrť za miliardu a půl. Nabídne i vodní taxi

/FOTOGALERIE/ Na místě bývalé pražské panelárny Prefa by se za nedlouho konečně mohlo něco dít. Společnosti Geone a Skanska Property získaly územní rozhodnutí a do roku 2022 chtějí za Nádražím Holešovice postavit developerské projekty v hodnotě jeden a půl miliardy korun.

12.8.2018

Pražané přicházejí na chuť britským specialitám

/INFOGRAFIKA/Britské jídlo ještě před pár lety mnoho Pražanů příliš neznalo. S otevřením nových restaurací, bister i obchodů s britskými pochoutkami se to ale rychle mění. Za potraviny z Británie utratili loni jejich milovníci v Česku již miliardy korun.

12.8.2018

Sena je minimum, tak jeho cena astronomicky stoupá

Extrémně suchý rok s sebou nese mnoho negativ. Jedním z nich je také nedostatek sena. To lze sehnat jen s velkými obtížemi, pokud se to někomu přeci jen někomu podaří, jeho peněženka zapláče. Suma za balík sena je totiž oproti minulým rokům až trojnásobná a podle odborníků bude ještě hůř.

11.8.2018

Česko může mít v Hamburku námořní přístav. Využije ho?

Česká republika by měla v roce 2022 získat vlastní námořní přístav, konkrétně 200 až 300 metrů dlouhou přístavní zeď v Hamburku, u které budou moci přistávat lodě s ponorem kolem 11 metrů. Stát získá přístav výměnou za jiná území, která má nyní v Hamburku v dlouhodobém pronájmu.

11.8.2018

Velký zátah v Hatích. Inspektoři hledají padělky, poprvé odemykají i auta

Asi osmdesát policistů, celníků a inspektorů od sobotního poledne kontroluje zboží prodejců na tržnici v Hatích na Znojemsku. „Je to úplně nová akce, v takovém rozsahu tady ještě nebyla,“ potvrdil ředitel České obchodní inspekce v Brně Karel Havlíček.

11.8.2018

Mladých podnikatelů ubývá. I kvůli nabídce volných míst

Podnikání mladé Čechy neláká. Zatímco ještě v roce 2010 stálo na vlastních nohách 345,1 tisíce podnikatelů mladších čtyřiceti let, letos jich je už jen 268,7 tisíce. Jejich počet tak podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesl o 76,4 tisíce.

11.8.2018

MHD skoro zadarmo. Města to přijde na miliony korun

/INFOGRAFIKA/ Slevy pro seniory, děti a studující mládež do 26 let, jejichž zavedení v meziměstské dopravě od 1. září nařídila vláda, ve velkém přejímají i města.

10.8.2018

FOTOGALERIE: Pantografy řekly sbohem pravidelnému provozu

S pravidelným provozem se definitivně rozloučily legendární pantografy, které byly ve středních Čechách po desetiletí typické pro příměstskou dopravu na železnici.

10.8.2018

Trump přitvrdil. Zdvojnásobil cla na tureckou ocel a hliník

Spojené státy zdvojnásobí cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka, oznámil v pátek na twitteru americký prezident Donald Trump. U oceli tak bude clo nově činit padesát procent, u hliníku dvacet. Důvodem je prudké oslabování turecké liry i špatné vztahy mezi oběma zeměmi.  

10.8.2018

Prostitutky v Ústí budou mít utrum. Vyhláška je vyžene z ulice

Vyhlášku zakazující pouliční sex město předloží zastupitelstvu už v září. 

10.8.2018

Kde jsou slíbené peníze? Muskovi hrozí kvůli manipulaci s kurzem akcií soud

Zemětřesení na burze způsobené zakladatelem a generálním ředitelem automobilky Tesla Elonem Muskem může mít soudní dohru. Od Muskova strohého oznámení o možném stažení Tesly z burzy již uplynuly tři dny, americký miliardář ale dosud nezveřejnil žádné další podrobnosti svého plánu. Komise pro cenné papíry ho proto podezírá z úmyslné manipulace s cenou akcií.

10.8.2018

Jihokorejské firmy obcházely sankce na vývoz uhlí. Pašují ho přes ruské přístavy

Do jihokorejských přístavů bylo loni nelegálně dovezeno 35 tisíc tun severokorejského uhlí a železa, oznámil tamní celní úřad. Suroviny v celkové hodnotě asi 6,6 miliardu wonů (130 milionů korun) z KLDR dovezly tři jihokorejské společnosti. A to navzdory platným sankcím OSN.  

10.8.2018

Denně projede stanicí 1300 cestujících. Modřice mají opravenou výpravní budovu

Nový vzhled výpravní budovy na vlakovém nádraží v Modřicích si pochvaluje Tomáš Valášek z Vranovic. Přes Modřice pravidelně cestuje vlakem do práce v Brně. „Vypadá daleko lépe, než před opravami, zlepšil se její vzhled zvenku i zevnitř,“ řekl Valášek. Správa železniční a dopravní cesty v pátek dopoledne symbolicky předala klíč od opravené budovy starostovi města Josefu Šiškovi.

10.8.2018

Megalomanský projekt i hřbitov dělníků. Turci dokončují největší letiště světa

První let z třetího istanbulského letiště, které bude slavnostně otevřeno 31. října, povede do Ankary a uskuteční ho Turkish Airlines. Ve čtvrtek to oznámilo vedení této letecké společnosti. Nové letiště, které se má do pěti let stát největším na světě, následně nabídne lety do 350 světových destinací.  

10.8.2018

Rolls-Royce buduje létající taxíky. Jejich rychlost? Až 400 kilometrů za hodinu

/VIDEO/ Britská společnost Rolls-Royce nedávno představila unikátní projekt "taxislužby budoucnosti". Vozidla budou létat, pojmou až pět pasažérů a jejich rychlost se má vyšplhat až na 400 kilometrů v hodině. První zákazníci by se podle nejnovějších informací údajně mohli svézt už v roce 2020.

10.8.2018

Extrémně suché počasí trápí české chmelaře, sklizeň propadne o tisíc tun

S podprůměrnou úrodou počítají letos čeští chmelaři. Důvodem je extrémně teplé a suché počasí, které na Žatecku a v dalších chmelařských oblastech panuje prakticky od té doby, kdy začal chmel růst. Tedy od dubna. Běžné jaro pěstitelé nezaznamenali.

10.8.2018

Největší hrozba pro on-line bankovnictví? Útoky přichází přes mobily

Největším strašákem pro internetové bankovnictví se ve druhém čtvrtletí letošního roku stali mobilní trojští koně. Jejich počet se oproti předchozímu čtvrtletí ztrojnásobil, když vystoupal až na 61 tisíc, tedy své historické maximum. Vyplývá to ze čtvrtletní zprávy společnosti Kaspersky Lab, jež se zabývá vývojem kybernetických hrozeb.  

10.8.2018

Sankce jsou vyhlášením obchodní války. Budeme reagovat, hrozí Medveděv

Sankce, kterými chtějí spojené státy potrestat Rusko za použití novičoku k otravě bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, se zřejmě neobejdou bez odvety. Ruský premiér Dmitrij Medveděv je ve čtvrtek označil za vyhlášení obchodní války. Informoval o tom server CNBC.

10.8.2018

Piloti Ryanair stávkují. Irské aerolinky musely zrušit na čtyři stovky letů

Piloti irského dopravce Ryanair protestují proti nízkým platům i špatným pracovním podmínkám. Stávka, do které se zapojili zaměstnanci v pěti zemích Evropy, zavinila zrušení téměř 400 letů a zasáhne okolo padesáti tisíc pasažérů. Informaci přinesla britská BBC.

10.8.2018

V prosinci v Třebíči otevře nový Lidl. Modernější, než ten první

Tam, kde bývaly v Třebíči v Brněnské ulici rukavičkářské závody, v prosinci otevře nový Lidl. „Před několika dny byly zahájeny stavební práce,“ informoval obchodní řetězec. Půjde už o druhou prodejnu ve městě, první stojí ve Znojemské ulici u výpadovky směr Jaroměřice.

DOTYK.CZ
10.8.2018

Udělejte mě tak hezkou jako na Snapchatu, slyší od klientek plastičtí chirurgové

Plastičtí chirurgové se ve svých ordinacích začínají potýkat se znepokojujícím trendem - pacienti a  zejména pacientky za nimi přicházejí s fotografiemi sebe sama, upravenými pomocí nejrůznějších filtrů, které nabízejí platformy jako Snapchat nebo Instagram, a přejí si vypadat tak jako na vyretušovaném snímku. Tato ztráta rozlišovací schopnosti mezi realitou a sociálními médii už má i jméno: snapchatová dysformie.

10.8.2018

Útulky ušetří na poplatcích za psy. Část seniorů si ale připlatí

Už čtyři roky provozuje Anežka Jedličková z Prahy spolu se svou kamarádkou miniútulek pro zatoulané a osamělé psy Voříškov. „Vzala jsem si v roce 2014 z běžného útulku problémového psa. Byl agresivní, takže ho nikdo nechtěl, a buď by tam dožil, nebo by ho utratili,“ domnívá se. 

9.8.2018

MOL otevírá první Fresh Corner mimo čerpací stanici. Začíná na Arkádách v Praze

V pražském obchodním centru Arkády Pankrác představila v srpnu síť čerpacích stanic MOL svůj občerstvovací koncept Fresh Corner. Ten má pořadové číslo 125 a je postavený na kvalitní kávě a rychlém občerstvení. Je zároveň první pobočkou mimo tradiční umístění na čerpacích stanicích.

9.8.2018

Zábava u moře? Jízdu na banánu standardní pojištění kryje, hluboké potápění ne

Léto, moře a adrenalin? Pokud se chystáte o své dovolené vyzkoušet některou z tradičních letních atrakcí, zvažte své pojištění. Jízdu na nafukovacím banánu, vodních lyžích, surfování nebo šnorchlování si můžete užívat bez výčitek svědomí. Na všechny tyto aktivity platí standardní pojištění. Při potápění do čtyřiceti metrů už je vhodné ale mít připojištění, upozornila Allianz.

9.8.2018

Letadlo Travel Service létá dva týdny níže než ostatní. Firma tají, proč

Část cestujících na středomořských linkách z Prahy se společností Travel Service zažívá v posledních dnech nezvyklý průběh letu. Zatímco většinou se stroj vznese do nejméně deseti kilometrů, jeden létá o 2,5 kilometru níže. Firma důvody nevysvětlila. Podle úřadů ale nejde o nic nebezpečného. Informaci zveřejnil server Zdopravy.cz.

9.8.2018

Letoun L-159T2 pro českou armádu má za sebou premiéru. A úspěšnou

Debut prvního ze tří letounů L-159T2 pro českou armádu se obešel bez komplikací. Nový dvoumístný stroj z dílny Aera se vznesl 2. srpna na Letišti Vodochody. České letectvo si modely objednalo s řadou modernizací na palubě již před dvěma lety, a to za účelem plnění operací a pokročilého výcviku pilotů. Trojlístek letounů pro 21. základnu taktického letectva v Čáslavi má být dodán do konce letošního roku.

9.8.2018

Cyklostezka v Berlíně se nepovedla. Podívejte se na hranatou dráhu

Po nové klikaté cyklostezce v Berlíně by zřejmě nezvládl jet ani opilý cyklista. Bílé pruhy, které jí ohraničují, totiž téměř nedovolují jet po ni na kole přímo. Berlín se v posledních letech snaží dostihnout města jako Amsterdam a Kodaň, která jsou k cyklistům přátelská. Tentokrát to ale poněkud nevyšlo.

9.8.2018

Nejhorší platební morálka je ve stavebnictví, nákladní dopravě a pekařství

V Česku existují významné rozdíly v platební morálce firem. A to především v závislosti na jejich oboru činnosti. Vůbec nejhorší přístup k placení svých závazků mají stavební firmy. Naopak nejspolehlivěji platí faktury podniky z oblasti sociální péče a vzdělání. Výsledky vychází z nejrozsáhlejší databáze platebních informací v Česku společnosti Bisnode.

9.8.2018

Veřejných domů u hranic razantně ubývá, některé nahradily penziony

Stále menší počet turistů jezdí do příhraničí za sexuální turistikou. Veřejných domů rapidně ubylo. Ve Chvalovicích na Znojemsku skončil i největší nevěstinec, známý Moulin Rouge. „Myslím si, že k tomu hodně přispěla rekonstrukce Šatovské ulice, u které stál. Rekonstrukce trvala půl roku a příjezd k objektu nebyl možný. Sexuální služby tam už nikdo nenajde,“ uvedl místostarosta Chvalovic Robert Vaněk.

9.8.2018

V autě už nebudete muset mít náhradní žárovky. V lékárničce pak třeba nůžky

/INFOGRAFIKA/ Povinná výbava vašeho vozu od října nebude podléhat tak přísným pravidlům. Změna vyhlášky ministerstva dopravy totiž počítá se zmenšením jejího obsahu. Nově by v ní už nemusely být náhradní žárovky či pojistky. Benevolence se bude týkat i lékárničky. Nejen, že ji řidiči nebudou muset měnit kvůli expiraci, ale mohla by být bez nůžek, plastové roušky, trojcípého šátku nebo náplasti s polštářkem.

9.8.2018

Dieselgate na japonský způsob. Mazda, Suzuki i Yamaha podváděly u emisí

Aféra německého koncernu Volkswagen, do kterého spadá i mladoboleslavská automobilka Škoda, už zdaleka není pouze jeho ostudou. Stává se globálním nešvárem. Nedostatky u měření spotřeby a výfukových plynů nyní řeší také v Asii, konkrétně v Japonsku. Tamní ministerstvo dopravy dnes oznámilo, že při testech pochybily i automobilky Mazda, Suzuki a Yamaha.

9.8.2018

dTest: Hořčice obsahují méně éček než za totality. Výrobci klamou v obsahu cukru

Hořčice. Bez ní si většina lidí nedokáže představit buřty, párky a další jídla. K její výrobě nejsou potřeba konzervanty, přesto je do nich někteří výrobci přidávají. U některých výrobků navíc neodpovídá údajům na obalech obsah cukru a tuku. Zjistil to časopis dTest, který se rozhodl žlutou pastu podrobit rozboru. Čtyři vzorky ze šestnácti také obsahovaly siřičitany – ty ale výrobci na obalu přiznali.

9.8.2018

Inflace v červenci zpomalila. Nájemné letí vzhůru, benzin by však mohl zlevnit

Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zpomalil, a to na 2,3 procenta. Je to o 0,3 procentního bodu méně než v červnu. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) oproti loňskému červenci podražilo hlavně bydlení a pohonné hmoty. Na druhou stranu klesly ceny například oděvů či obuvi.

9.8.2018

Praha posílá dopravnímu podniku další miliony, autobusy pojedou častěji

Provoz městské hromadné dopravy stojí Prahu čím dál víc. V roce 2017 na ni muselo hlavní město poslat o 869 milionů korun více než rok před tím. Další peníze schválili radní v uplynulých dnech. Vylepšit se za ně má spojení například v Michli a na východě metropole.

9.8.2018

Neekologickým kotlům se krátí čas. Zájem o nové plynové se zdvojnásobil

Dosavadní průběh druhé vlny programu kotlíkových dotací dokládá, že mezi Čechy výrazně roste zájem o plynové kondenzační kotle. Vyplývá to z aktuální statistiky ministerstva životního prostředí (MŽP). A to z jednoho důležitého důvodu, blíží se zákaz používání starých neekologických kotlů první a druhé emisní třídy pod hrozbou pokuty ve výši až 50 tisíc korun.

9.8.2018

Dráhy vrátí seniorům a studentům část peněz. Kvůli státní slevě

České dráhy umožní velké části zákazníků vrátit peníze za jejich slevové průkazky, které se jim už od 1. září kvůli nově zavedeným slevám moc nevyplatí.

9.8.2018

Stát zavede nový poplatek z pobytu. Reaguje tím na službu Airbnb

/INFOGRAFIKA/ Ministerstvo financí hodlá za pomoci nového poplatku zvýšit příjmy obcí. Dotkne se nejenom turistů, ale i lidí žijících v nájemním bydlení.

8.8.2018

Pastelky, obědy i družina. Návrat dítěte do školy vyjde téměř na 15 tisíc

Návrat dětí do školních lavic každoročně zahýbá rodinnými výdaji. Mimo nezbytný nákup školních pomůcek rodiče na začátku roku hradí také pololetní výdaje na volnočasové aktivity dětí, družinu, obědy nebo doučování. Letos se tyto výdaje v průměru vyšplhají na 14 097 Kč. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu pro společnost Profi Credit.  

8.8.2018

Německo omezí přístup čínským investicím. Nechce přijít o moderní technologie

Číňané zřejmě již nebudou moci ve velkém kupovat německé firmy, jak se jim zachce. Cílí na ně plánované opatření německé vlády, které omezí příliv zahraničních investic ze zemí mimo EU. Německo by totiž mohlo přijít o strategické technologie, které jsou páteří jeho ekonomiky.

8.8.2018

Rubikova kostka moderního tisíciletí? Izraelský startup představil nový koncept

Slavná Rubikova kostka, která patří k nejznámějším hlavolamům, je tu s námi již čtyřiačtyřicet let a za tu dobu se prakticky vůbec nezměnila. Překvapivě zůstala imunní i vůči pokročilým technologiím a inovacím. To se však rozhodl změnit izraelský startup Particula, který představil svůj nejnovější koncept GoCube.

DOTYK.CZ
8.8.2018

Twitter odmítá rušit účet konspirátora, jehož smazaly Facebook, Apple a Spotify

Šéf Twitteru Jack Dorsey vystoupil v úterý s prohlášením, v němž obhajoval firemní rozhodnutí nerušit účet krajně pravicového konspiračního teoretika Alexe Jonese, kterému už zakázali přítomnost na svých platformách Apple, Facebook, Spotify i Youtube. Jones podle něj neporušil uživatelská pravidla Twitteru.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT