Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

16.10.2018

Chleba jíme méně než kdysi. Kvůli neúrodě zdraží

/INFOGRAFIKA/ Chleba musí nejen pěkně vypadat. Má být i propečený, aby při poklepání na spodní stranu zazvonil. „Propečenost je velmi důležitá, protože pak vydrží delší dobu,“ říká výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal. Zákazníci si ovšem nyní budou muset připlatit. Mlynáři vzhledem k horší úrodě zvýšili o pětinu cenu mouky.

15.10.2018

Unikátní experiment. V Milovicích sledují přeměnu pole na druhově bohatou louku

Jedinečnou příležitost sledovat přeměnu intenzivně obhospodařovaného pole na druhově bohatou pastvinu mají nyní vědci v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích. Díky vstřícnosti milovické radnice se totiž od letošního roku k pastvině divokých koní a praturů podařilo připojit devítihektarový městský pozemek, který dosud sloužil jako intenzivně obhospodařované pole.

15.10.2018

Nakladatelství Euromedia vyšle do boje proti Albatrosu novou značku Kalibr

Na tuzemském knižním trhu se objevila nová nakladatelská značka Kalibr zaměřená na vydávání detektivek, thrillerů nebo severského krimi. Prvním titulem vydaným v tomto nakladatelství, které je součástí společnosti Euromedia Group (EMG), je thriller Šelma.

15.10.2018

Rakouský supertunel je proražen. Cestu vlakem do Celovce zrychlí čtyřikrát

Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) si nedávno užily malou oslavu, když se razicí štít Mauli 1 po pěti letech práce a 17 tunelových kilometrech poprvé objevil na korutanské straně nové vysokorychlostní trati. Dráha zvaná Koralmbahn má spojit Štýrský Hradec a Celovec a 33 kilometrů dlouhý tunel pod horským masivem Koralp je její součástí.

15.10.2018

Pražský magistrát připravuje opravu Fuchsovy kavárny na Štvanici

Hlavní město připravuje projekt opravy zchátralé Fuchsovy kavárny na ostrově Štvanice. Město vypsalo zakázku na zpracování projektu, jejího vítěze ještě musí schválit radní. Na dotaz to uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Zatím není jasné, kdy se s opravami začne, zakázka na projekt by měla být zadána ještě v letošním roce. Město plánuje na Štvanici i další úpravy.

15.10.2018

Dieselgate nekončí. Policie vtrhla do kanceláří Opelu v Hesensku a Porýní

Podvádění s emisemi naftových motorů se zdaleka netýkalo pouze automobilky Volkswagen. Policie se nyní zaměřila na Opel, další etalon německého automobilového průmyslu. V souvislosti s kauzou provedla dvě simultánní razie v sídlech automobilky v Rüsselsheimu a Kaiserslauternu na západě země.

15.10.2018

Praha hostí špičkové vědce zabývající se pomocí oblastem s nedostatkem vody

Na týden trvající akci s názvem Summit Smart Biotic Pump Praha se poprvé v historii sešly světové kapacity, které řeší záchranu a pomoc oblastem, které trpí akutním nedostatkem vody. Iniciátorem a organizátorem summitu je společnost Consilia Futura Europa.

15.10.2018

Nový trend v obchodech? Nakoupí do svého, nepotřebují jednorázové obaly

Police plná barelů s moukou, luštěninami či kořením. Zákazníci si nabírají lopatkou zboží do svých pytlíků a sklenic. Tak vypadají typické bezobalové obchody, které přibývají i na jihu Moravy. Nabízejí ekologickou alternativu k běžnému nakupování. První bezobalový obchod otevřou do konce října i v Břeclavi.

15.10.2018

Zaměstnavatelé postrádají 440 tisíc lidí. Stát tak příští rok ztratí 110 miliard

Kvůli nedostatku lidí bude růst tuzemského hospodářství nadále zpomalovat, varuje Hospodářská komora. Zároveň nevylučuje, že zaměstnavatelům bude už v červnu příštího roku reálně chybět půl milionu pracovníků.

15.10.2018

Úroda bude slabá. Nedařilo se bramborám, kukuřici ani máku, výjimkou je řepka

Poslední odhad sklizně ukázal, že na českých polích se letos urodilo o poznání méně než před rokem. Nejhůře se dařilo máku a cukrové řepě. Výjimkou z nepříznivého trendu je pouze řepka, které by se mělo sklidit o pětinu více. Souhrn přinesl Český statistický úřad (ČSÚ).

15.10.2018

Telefony s Androidem opět v ohrožení. Řádí v nich falešné bankovní aplikace

Do oficiálního obchodu s aplikacemi pro mobilní zařízení s operačním systémem Android Google Play proniklo šest dalších falešných bankovních aplikací. Ty uživatele okrádají o údaje o platebních kartách a přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Na nebezpečí upozornila slovenská antivirová společnost Eset.

15.10.2018

Extrémně drahý provoz, málo lidí. Skončí v Praze autobusová linka pro invalidy?

Nad existencí poslední pražské linky určené výhradně pro přepravu vozíčkářů se stahují mračna. Ropid by ji rád zrušil. Provoz spoje H1 je totiž extrémně drahý. Jedna jízda vozíčkáře vyjde téměř na tisíc korun.

15.10.2018

Stamiliony nepomohly, české přejezdy stále patří k nejnebezpečnějším v EU

Na českých železničních přejezdech se umírá sedmkrát častěji než na přejezdech německých. Nepříznivou statistiku přitom v posledních čtyřech letech nenapravily ani investice přesahující 2,6 miliardy korun. Takový je závěr Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který se zaměřil na bezpečnost železnićního provozu v letech 2013 až 2017.

15.10.2018

Stavba silničního obchvatu Karviné má další zpoždění

Původně se mělo začít v těchto dnech, další termín byl v červnu příštího roku. Podle nejnovějších informací se první výkop na stavbě silničního obchvatu Karviná uskuteční až za rok, tedy v říjnu 2019.  

15.10.2018

Není stavební materiál. Lidé nemohou stavět, městům zůstaly rozdělané projekty

Trochu to připomíná dobu dávno minulou, kdy se na stavební materiál sepisoval pořadník a stavět mohl jen ten, kdo měl ve stavebninách známého. Podobné je to i teď na Mladoboleslavsku. Stavební materiál prostě došel. Stavařům se nedostává cihel, štěrku nebo izolačních materiálů.

15.10.2018

Farmářské trhy nabídnou zabijačkové hody, slavnosti s vínem i řízkobraní

/INFOGRAFIKA/ Většina farmářských trhů bude v Praze v provozu až do konce roku, výjimkou jsou třeba tržiště na Tylově náměstí a u Anděla. Závěr sezony zpestří nejrůznější slavnosti, třeba u příležitosti vzniku republiky i otevření mladého vína.

15.10.2018

Další skandál v CEFC. Tajemník výboru byl zapleten do nelegálního prodeje zbraní

Tajemník výboru firmy China Energy Fund Committee Patrick Ho Čch'-pching byl zapleten nejen do úplatků africkým politikům, ale i do nelegálního prodeje zbraní do Libye a Kataru. S odkazem na americkou prokuraturu to uvedl list South China Morning Post. Muž nyní čeká v USA na soud. Předsedou výboru byl šéf firmy CEFC China Energy Jie Ťien-ming, který i přes své vyšetřování zůstává poradcem českého prezidenta Miloše Zemana.

15.10.2018

Pošta dočasně stopla „soukromé“ pobočky

Každé ráno přijde na poštu, do brašny a vozíku si naloží několik kilogramů dopisů. Potom oblékne nepříjemně neprodyšné tesilové pruhované tričko svého stejnokroje a navzdory pětatřicetistupňovému vedru nebo naopak lijákům vyrazí na svou každodenní túru. Se svou zátěží musí našlapat až dvanáct kilometrů. 

14.10.2018

Drábová: Nejlepší reference na stavbu nových bloků má jihokorejská KHNP

Nejlepší reference ze šesti zájemců o dostavbu nových jaderných bloků v ČR má nyní podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové jihokorejská KHNP. Všichni zájemci však mají nějaký úspěšný projekt, řekla dnes Drábová v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) by měla rozhodnout o tom, jakým způsobem se bude nový blok v Dukovanech financovat, letos, řekl v pořadu vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller.

14.10.2018

Problém věku: čtvrtině nezaměstnaných je přes 55

Ani rekordně nízká nezaměstnanost není schopna překonat nižší zájem firem o lidi starší 55 let.

14.10.2018

Stopující robot na trase z Jablonce do Pehřimova otestuje laskavost Čechů

Ve čtvrtek 25. října vyrazí v Jablonci nad Nisou na stop humanoidní robot Matylda. Dojet hodlá do Pelhřimova a po cestě má v plánu několik zastávek. Nikdo ho nedoprovází ani nad ním nedrží ochranný dohled, takže kam se robot opravdu dostane, záleží na dobré vůli řidičů. "Zjišťujeme, jak je na tom tento národ s laskavostí," podotýká Matyldin "duchovní otec" Michal Seidl.

12.10.2018

Twitter má problém s GDPR. Irsko vyšetřuje, jakým způsobem sleduje uživatele

Irská Komise pro ochranu údajů zahájila na podnět nespokojeného uživatele formální vyšetřování Twitteru. Tomu americká sociální síť odmítla poskytnout informace, jak ho sleduje, když klikne na odkazy v tweetech. Informoval o tom server Fortune.com.

12.10.2018

Další svěřenský fond na scéně. Majetek do něj převede miliardář Valenta

Senátor a miliardář Ivo Valenta (Soukromníci) převede nejpozději začátkem příštího roku svůj majetek do svěřenského fondu. Důvodem je to, že ho zajímá hlavně politika. Napsal to dnes server iROZHLAS.cz. Valentovi patří mimo jiné loterijní společnost Synot Tip či většinový podíl ve společnosti Our Media, do které spadá například regionální televize Praha TV a Brno TV1, portál Parlamentní Listy či slovenský deník Pravda a jeho web Pravda.sk.

12.10.2018

Ťok plánuje prodat část ČD Carga. Nákladní dopravce potřebuje investice

Nákladní železniční dopravce ČD Cargo, který je dceřinou společností Českých drah, skončí z části v soukromých rukou. Privatizaci plánuje ministr dopravy Dan Ťok, který chce tímto způsobem získat finanční prostředky na další rozvoj firmy. Informaci jako první přinesly v pátek Lidové noviny.

12.10.2018

Česká obchodní inspekce si posvítila na dobíjecí stanice pro elektromobily

Elektromobily si získávají v České republice stále větší popularitu. Odborníci předpokládají, že zájem o automobily na elektrický pohon v nadcházejících letech dále poroste. S tím je spojené i postupné budování sítě dobíjecích stanic. Česká obchodní inspekce (ČOI) provedla během června a července první kontrolní akci, která se na dobíjecí stanice zaměřila.

12.10.2018

Propad trhů provětral majetky nejbohatších. Bezos přišel o 203 miliard

V důsledku středečního celosvětového poklesu akciových trhů se majetek 500 nejbohatších lidí na světě ztenčil o 99 miliard dolarů (2,2 bilionu korun). Informovala o tom agentura Bloomberg s tím, že se jedná o druhý nejprudší denní pokles jeho indexu Bloomberg Billionaires.

AKTUALIZOVÁNO
12.10.2018

Aero slavnostně představilo letoun L-39NG. Díly dodává přes 40 českých firem

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Společnost Aero Vodochody při pátečním „roll-outu“ poprvé ukázala finální verzi nového proudového letounu L39NG, který je schopný plnit roli lehkého bitevníku a komplexního letounu pro plnohodnotný výcvik pilotů. Představení se zúčastnil kromě ministra obrany Lubomíra Metnara a zástupců českých i zahraničních firem z leteckého obranného průmyslu i premiér Andrej Babiš.

12.10.2018

Nepříjemný zážitek v Ikee. Dvojice špatně naskenovala zboží, skončila ve vazbě

Nepříjemný zážitek má za sebou mladá žena se svým otcem z nábytkářského řetězce IKEA ve francouzském Štrasburku. U samoobslužných pokladen totiž špatně naskenovali zboží a ačkoliv svou chybu uznali a chtěli zbytkovou částku doplatit, skončili ve vazbě. Případ vyvolal velký ohlas v médiích a na sociálních sítích. IKEA se za své jednání poté oběma omluvila. 

12.10.2018

Někdejší šéf CEFC měl uplácet čínského činitele. Zemanovým poradcem zůstává

Exšéf CEFC China Energy a poradce českého prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming prý uplácel vysokého čínského činitele, ten je nyní již souzen. Uvedla to čínská státní televize.     

12.10.2018

TSK doporučila varianty pro dočasnou náhradu Libeňského mostu, Povedou souběžně

Jako nevhodnější varianty propojení obou břehů Prahy 7 a Prahy 8 při opravě Libeňského mostu se podle představené studie objednané Technickou správou komunikací jeví provizorní jednokolejný tramvajový most a silniční most, oba vedoucí souběžně se stávajícím mostem, nebo pouze silniční most.

AKTUALIZOVÁNO
12.10.2018

České dráhy musí zaplatit 48 milionů korun za kartelovou dohodu

Pokuta, kterou na konci září udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Českým drahám za účast na kartelové dohodě v rámci projektu Italia Express, je platná. Státní dopravce musí zaplatit 48 milionů korun. Dalších 3,67 milionů pak má uhradit dopravce AWT Čechofrachtr. Uhrazené pokuty půjdou do státního rozpočtu, uvedl úřad v tiskové zprávě.

12.10.2018

Británie snížila dotace na hybridy. Preferuje elektromobily

Velká Británie změnila systém dotací na nákup nových vozů. Omezuje podporu plug-in hybridů ve prospěch čistě elektrických modelů. Rozhodnutí vzbudilo hněv mezi představiteli představiteli britského automobilového průmyslu, protože to znamená další ránu pro klesající druhý největší automobilový trh v Evropě. Informovala o tom agentura Reuters.

12.10.2018

Deník hledal v Havířově cyklostezku za dva miliony. Nenašel ani metr

Ze zbrusu nové cyklostezky, kterou měla havířovská radnice před několika dny dokončit nákladem dvou milionů korun, není vybudován ani jeden metr.

AKTUALIZOVÁNO
12.10.2018

Ostravskou huť ArcelorMittal kupuje britská Liberty House

Huť ArcelorMittal Ostrava koupí britská společnost Liberty House. ArcelorMittal jí prodá i své podniky v Rumunsku, Makedonii a Itálii. Cenu neuvedly.

12.10.2018

V Žatci uvařili pivo pro ženy s rakovinou prsu. Nabízí speciálně vyladěnou chuť

Pivo Mamma Beer bude možné koupit během října ve vybraných lékárnách a prodejnách.

12.10.2018

EET v papírové podobě? Stát uleví drobným podnikatelům

Málo zákazníků, složitá administrativa, vysoké náklady. Tak často vypadá podnikání na české vesnici. V mnohých z nich museli kvůli tomu stávající provozovatelé zavřít obchody a místním starostům se nedaří najít náhradu.

12.10.2018

Osobní bankrot se změní. Odpuštění dluhů neprojde

Sedm let budete pobírat jen životní minimum, aspoň „něco“ splatíte… A po sedmi letech se vaše dluhy zcela odmažou a vy začnete nový život.

11.10.2018

Žebříčku firem Deloitte vládnou české technologie. Ve střední Evropě dominují

Letošní žebříček Deloitte CE Technology Fast 50 ovládli Češi, v první pětici dominují hned tři tuzemské firmy. V soutěži nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě vyhrál výrobce 3D tiskáren Prusa Research, druhý skončil loňský vítěz, vyhledávač letenek Kiwi.com. Páté místo pak patří online prodejci léčiv Pilulka Distribuce. Online prodejce oblečení ZOOT vyhrál kategorii velkých firem Big 5.  

11.10.2018

Propad na Wall Street zasáhl i Evropu a Asii. Zlato mírně stouplo

Na středeční propad amerických akcií dnes zareagovaly i trhy v Evropě a Asii. Panevropský index STOXX 6000 se propadl o dvě procenta, byl tak na nejnižší úrovni od prosince 2016. Britský index FTSE 100 na konci dne vykázal propad o 1,9 procenta. Obchodování tak reflektuje zpomalení světové ekonomiky.

11.10.2018

Armáda nakoupí drony nejen pro elektronický boj. Investuje do nich miliardu

Armáda by si měla mezi lety 2022 a 2024 pořídit víceúčelové drony, které budou vážit až 600 kilogramů. Budou vybavené průzkumnými přístroji či systémy pro elektronický boj. Vojáci budou ale mít možnost na ně instalovat i zbraně. 

11.10.2018

Nákupní frmol v Géčku odstartoval, svou prodejnu otevřel také Mountfield

Natěšení koupěchtiví, nervózní vedoucí a manažéři, poněkud v ústraní se pořád činící montéři a dělníci, usměvavé hostesky, plno balónků, mocný kravál vyluzující bubenická show, slevy i výhodné ceny, akce. Tak to vypadalo dnes od dopoledne v Géčku, což je přístavba u stávajícího Globusu ve Spojovací ulici mezi Porubou a Plesnou v Ostravě.

11.10.2018

Česká tramvaj, která dobyla Německo. Škoda představila model nového vozu

Společnost Škoda Transportation představila na slavnostní akci v německém Mannheimu plně vybavený model nové tramvaje ForCity Smart pro dopravní podnik Rhein-Neckar-Verkehr (RNV) v životní velikosti. Na tratích mezi městy Mannheim, Ludwigshafen a Heidelberg bude v příštích letech jezdit nejméně osmdesát vozů české značky.

11.10.2018

Apple se soustředí na vlastní vývoj. Najal 300 expertů na počítačové čipy

Americký technologický gigant Apple rozšiřuje svůj vývojový tým. Od svého dodavatele Dialog Semiconductor získal 300 specialistů na vývoj počítačových čipů. Čerstvá akvizice v hodnotě 300 milionů dolarů, tedy v přepočtu více než 6,6 miliardy korun, je jednou z největších transakcí firmy co do počtu zaměstnanců v historii. 

11.10.2018

Škoda nejvíc roste na ruském trhu. V Číně letos prodala už čtvrt milionu aut

Česká automobilka Škoda dodala zákazníkům od ledna do září přes 939 tisíc vozů, tedy o 7,8 procenta více než za stejné období loňského roku. Největší úspěch společnost zaznamenala na ruském trhu, kde během tří čtvrtletí vzrostly dodávky o více než 28 procent. Dařilo se ale i v Číně či východní Evropě. Nejoblíbenějším modelem zůstává Octavia, roste však poptávka po Škodě Karoq.

11.10.2018

Rekordman mezi lékárnami? Kartu výhod Dr.Max mají již tři miliony klientů

Do klientského programu Karta výhod nejrozšířenější české sítě lékáren Dr.Max se zapojil jubilejní třímiliontý zákazník. Věrnostní program přináší účastníkům řadu výhod v podobě slev na doplatku či akčních cen, které pravidelně využívají statisíce Čechů.

11.10.2018

Ze Singapuru do New Yorku za 19 hodin. Startuje nejdelší přímá linka světa

Souboj o nejdelší komerční leteckou linku bez mezipřistání má nového lídra. Společnost Singapore Airlines ve čtvrtek po pětileté pauze obnovila provoz na lince mezi Singapurem a New Yorkem. Trasu dlouhou více než 15,5 tisíce kilometrů urazí letoun Airbus za necelých 19 hodin.

11.10.2018

Prudký růst cen pohonných hmot. Nafta zdražila o padesát haléřů

Zvyšování cen pohonných hmot na českých čerpacích stanicích i nadále pokračuje. O 51 haléřů stoupla během jediného týdne cena za litr nafty, který se nyní prodává v průměru za 33,38 koruny. Benzín za posledních sedm dní zdražil o 18 haléřů na 33,79 koruny za litr. Na vině je podle ekonomů rostoucí cena ropy na světových trzích.

11.10.2018

Černý den na americkém trhu. Akcie zažily výrazný propad

Americký trh s akciemi zažil ve středu nejhorší propad od února letošního roku. Dow Jonesův index, který zahrnuje cenné papíry třiceti významných firem, klesl o 832 bodů, což představuje ztrátu 3,2 procenta. Během čtvrtečního rána došlo k dalšímu propadu, tentokrát o více než 370 bodů. Podle CNBC se nedařilo ani evropským či asijským akciím.

11.10.2018

Brambor bude o pětinu méně. Problémy hlásí celá Evropa, ceny poletí nahoru

/INFOGRAFIKA/ Kilo erteplí stojí v obchodech už kolem šestnácti korun, tedy skoro o dvě koruny více než loni. Cena zřejmě dál poroste.

11.10.2018

MHD v České Lípě řeší antimonopolní úřad

Česká Lípa - Spolek Oživení podal před uzavřením smlouvy na provoz MHD v České Lípě na úřad podnět. Považuje soutěž za neregulérní.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT