Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

9.5.2018

Češi a internet: na síti nechtějí platit, doma mají tři digitální zařízení

K pevnému internetu je v Česku připojeno téměř 71 procent domácností. Více než 60 procent z nich zvládá náročnější technické operace, jako jsou instalace, zálohování, či sdílení dokumentů online. Češi také málo využívají placené online služby, volný čas tráví většina z nich mimo síť. Vyplývá to z průzkumu analytiků KPMG Česká digitální domácnost 2018.  

9.5.2018

Polétavý prach trápí většinu Česka. Mezinárodní limity splňuje jen Šumava

Silně znečištěné ovzduší se v Česku netýká jen Ostravska. Mezinárodně doporučený hygienický limit pro koncentraci nebezpečného jemného prachu splňují u nás jen odlehlé lokality na Šumavě a několika dalších místech. Ukázala to nedávná aktualizace databáze znečištění ovzduší Světové zdravotnické organizace (WHO). Zlepšit tuto situaci mohou poslanci prostřednictvím zákona o ochraně ovzduší, který tento měsíc projednávají. 

9.5.2018

Unikátní diamant Farnese Blue jde do dražby. Odhadovaná cena je přes 100 milionů

Byl němým svědkem evropské historice po více jak 300 let, o jeho existenci věděl jen úzký okruh lidí. Poté, co ho Filipíny darovaly španělské královně Alžbětě Parmské, ho postupně vlastnily královské rody ve Francii, Itálii a Rakousku. Řeč je o šestikarátovém přírodně modrém diamantu Farnese Blue, který bude v květnu dražit aukční síň Sotheby's. Podle odborníků by mohl být prodán za částku v rozmezí 76 až 109 milionů korun.

9.5.2018

Rozpočet NKÚ v příštím roce zřejmě vzroste na 869 milionů

Rozpočet Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se zřejmě navýší v příštím roce na 868,8 milionu korun, což je proti letošnímu schválenému rozpočtu téměř o 191 milionů korun víc. Nárůst objemu peněz souvisí s výstavbou nového sídla úřadu, která by měla začít koncem letošního roku. Návrh rozpočtu dnes schválil sněmovní rozpočtový výbor a vláda ho zapracuje do celkového návrhu státního rozpočtu na příští rok.

9.5.2018

Tendr na mýto se vrací na začátek, antimonopolní úřad soutěž zrušil

Antimonopolní úřad zrušil výběrové řízení na správce elektronického mýta po roce 2019. Ministerstvo dopravy v něm vybralo jako správce firmy CzechToll a SkyToll, které ovládá skupina PPF Petra Kellnera. Jejich nabídky byly nejlevnější. Důvodem zrušení tendru je pochybení při vydávání dokumentace k výběrovému řízení. To se tak vrací na začátek. Ministerstvo dopravy proti rozhodnutí podá rozklad.

9.5.2018

Test: Polovina gothajů má málo masa, některé obsahují zakázaný separát

Gothajský salám s cejchem dělnické svačiny a laciné uzeniny se pyšní dlouholetou tradicí, ne vždy je ale kvalitní. Spotřebitelský časopis dTest poslal do laboratoře dvanáct vzorků těchto měkkých salámů, aby prověřil jejich kvalitu. Více než polovina v nezávislém testu propadla kvůli problémům s množstvím nebo kvalitou použitého masa. Ve dvou případech dTest byl dokonce přítomen i zakázaný separát.

9.5.2018

Hrad by měl mít v rozpočtu na příští rok 389 milionů, o 110 méně než letos

Kancelář prezidenta republiky by měla hospodařit v příštím roce s 389,4 miliony korun. Návrh rozpočtu s těmito výdaji dnes podpořil sněmovní rozpočtový výbor. Proti letošku jde o pokles o 110 milionů korun. Důvodem je nižší objem výdajů na investice, který souvisí hlavně s ukončením investice do sanace svahů u vodní nádrže Klíčava v lánské oboře.

9.5.2018

Rozpočet EU? Česko má dobré možnosti prosadit své zájmy, řekla Jourová

Eurokomisařka Věra Jourová návrh rozpočtu Evropské unie, který komise předložila 2. května, považuje za rozumně vybalancovaný. Unie chce podle ní více financovat oblast bezpečnosti nebo například programy na rozvoj digitalizace. Je si jistá, že má Česko dobré možnosti prosadit své zájmy pro programové období 2021 až 2027.

9.5.2018

Česko vyváží méně aut. Zahraniční obchod hlásí nejhorší čísla od roku 2015

Český zahraniční obchod v březnu meziročně poklesl o šest miliard korun, což je nejhorší výsledek od roku 2015. Na číslech se negativně podepsal klesající prodej aut, přesto vykázal přebytek 18,7 miliardy. Pokračuje tak v klesajícím trendu, který začal v lednu. Podle analytiků ale není důvod k panice.

AKTUALIZOVÁNO
9.5.2018

Rekordní akvizice. Vodafone kupuje českou kabelovou jedničku UPC

Britský mobilní operátor Vodafone koupil podle agentury Reuters aktiva poskytovatele kabelové televize a širokopásmového internetu Liberty Global v České republice, Německu, Maďarsku a Rumunsku za 21,8 miliardy dolarů (467,3 miliardy korun). V České republice Liberty Global vlastní největšího kabelového operátora UPC.

9.5.2018

Hilšerovi a Kulhánkovi hrozí pokuta. Nedodali účetnictví k prezidentské kampani

Účetnictví k prezidentské volební kampani nedodali včas kandidáti Marek Hilšer a Vratislav Kulhánek. Uvedl to dnes server iRozhlas.cz. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí již dříve oznámil, že účetnictví odevzdalo v zákonném termínu do konce dubna jen sedm z devíti kandidátů.

9.5.2018

Na cestovní pasy se už stojí fronty. Lze se jim ale vyhnout

/INFOGRAFIKA/ Že se blíží léto a s ním sezona dovolených napovídají nejenom všudypřítomné reklamy. Pro úředníky je neklamným znakem i počet lidí přicházejících pro nový cestovní doklad. Na některých radnicích je zatím vyřizování plynulé, jsou ale i obvody, kde se stojí v dlouhých frontách. Zvláště později odpoledne.

9.5.2018

Dovolená ve středomoří stále láká, ovšem lidé objevují i exotiku

Počasí je teplé, zahrádky restaurací plné, na bundy a kabáty začíná pomalu sedat prach - to znamená, že se blíží léto a lidé se těší na své vytoužené dny odpočinku od práce, proto jsme oslovili několik cestovních agentur, aby nám řekly, kam lidé z Berounska nejčastěji jezdí na dovolenou.

9.5.2018

Byty kupují jednotlivci. Také proto je jich málo a cena roste

/INFOGRAFIKA/ Bývá to už obehraná písnička: byty nejsou a ty, které jsou, stojí tolik, že na ně „běžná“ rodina přestává mít peníze. V první řadě za to může slabá výstavba nových bytů, ale nejenom ta. Hlad po vlastním bydlení a s tím i ceny zvyšuje i „prachobyčejný“ vývoj české populace.

8.5.2018

Pojišťovny: Krádeží kol ubylo, kradou se ale dražší bicykly

Počet ukradených kol v Česku loni sice klesl, hodnota odcizených kol se ale příliš nesnížila. Stále častěji se totiž kradou dražší, předem vytipované bicykly. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovnami. Podle statistik policie ČR je v Česku denně ukradeno 14 jízdních kol. Objasnit se podaří pětinu případů.

8.5.2018

Pro kávu ze Starbucks nejen do prodejny řetězce. Nabízet ji bude i Nestlé

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé získá za 7,15 miliardy dolarů (152,8 miliardy korun) celosvětová práva na prodej kávy amerického kavárenského řetězce Starbucks. Od aliance si Nestlé slibuje posílení pozice světové jedničky na rychle měnícím se trhu s kávou a zvýšení tržeb o dvě miliardy dolarů ročně.

8.5.2018

Prodal vám auto? Deník zjišťoval, co dnes dělá úspěšný podnikatel Jan Heller

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Rozhovor s nejúspěšnějším prodejcem aut na Ostravsku, který dnes má luxusní penzion v Beskydech.

7.5.2018

WhatsApp chystá velké změny. Uživatelům zobrazí reklamy

Uživatelé populární komunikační aplikace WhatsApp by se již mohli brzy dočkat velké novinky. Změna je však zřejmě příliš nepotěší. Vše naznačuje tomu, že aplikace pro Android a iOS začnou zobrazovat reklamy.

7.5.2018

Kunčická huť je na prodej. ArcelorMittal začal jednat se zájemci

"Nemáme ani tolik obavy z prodeje, ale z toho, kdo huť nakonec koupí," říká v rozhovoru pro Deník předseda základní organizace odborů AMO ČR Vítězslav Prak.

7.5.2018

Napětí kolem Íránu žene ceny ropy vzhůru. Jsou nejvýše od roku 2014

Barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se dnes poprvé od listopadu 2014 prodával za více než 70 dolarů (přibližně 1492 korun). Severomořská ropa Brent pak stoupla o 1,1 procenta na 75,69 dolaru za barel. Kromě současného napětí kolem Íránu trhy znervózňuje i pokračující krize ve Venezuele.

7.5.2018

Maloobchodu pomohly v březnu Velikonoce, stavebnictví a průmysl mírně klesly

Meziroční růst maloobchodních tržeb bez obchodů s automobily v březnu zpomalil na 4,4 procenta z únorových šesti procent. Nejvíce se dařilo obchodům s potravinami, kde se projevily velikonoční nákupy. Méně se dařilo stavebnictví, které kleslo o 0,7 procenta. O 1,1 procenta se po desetiměsíčním růstu propadla i průmyslová výroba.

7.5.2018

Michelinský kuchař Radek Kašpárek: V dětství jsem miloval husté polévky

/ROZHOVOR/ Radek Kašpárek, který vyrůstal v Ostravě, patří k našim současným špičkovým kuchařům. V pražské restauraci Field, kde působí, byl už několikrát oceněn michelinskou hvězdou. Právě on patřil k hlavním magnetům Garden Food Festivalu, který se uskutečnil o víkendu v Dolní oblasti Vítkovic.

7.5.2018

Půl miliardy pro zoo. Také botanická zahrada staví nové pavilony

/INFOGRAFIKA/ Dlouho jeho stavbu blokovala trojská radnice. Přesto práce na novém pavilonu goril na Sklářce začnou ještě letos. Na nový domov se v pražské zoo mohou těšit také lední medvědi, exotičtí ptáci a hmyz i tasmánští čerti. Milovníci vzácných rostlin si ve vedlejší botanické zahradě užijí kvalitnější zázemí.

7.5.2018

Air France hrozí zánik. Stát ji zachraňovat nehodlá, varoval ministr

Letecká společnost Air France skončí, pokud nevyřeší své ekonomické potíže. Řekl to francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Podle něj také stát nemíní aerolinky zachraňovat, ačkoliv vlastní 14procentní podíl v mateřské společnosti Air France-KLM. Informoval o tom server BBC.

7.5.2018

Nejsou lidi. Nahradí je firmy „chytrými“ továrnami?

Výrobci se připravují na „čtvrtou průmyslovou revoluci“. Koncept digitalizovaných „chytrých“ továren zkráceně nazývaný Průmysl 4.0. Odborníci čekají, že v jeho důsledku zanikne řada pracovních míst. Místo nich by naopak měly vzniknout nové, možná i dosud ještě neznámé profese. Toho se ale někteří zaměstnanci bojí.

6.5.2018

Ekonom Robert Jahoda: Krize přijde. Dříve nebo později

/ROZHOVOR/ Oproti republikovému průměru důchodci na Jižní Moravě loni pobírali o téměř sto padesát korun méně. Podle ekonoma Roberta Jahody se jim tady i přesto daří dobře.

6.5.2018

Internet zdarma na veřejných místech. Projekt WiFi4EU začíná v květnu

Internet na veřejných místech zdarma by už brzy mohl být realitou. Evropská komise totiž 15. května 2018 vyhlásí první výzvu v programu WiFi4EU. V jeho rámci rozdělí evropským obcím a městům 120 milionů eur. To proto, aby lidé mohli využívat bezplatné wi-fi připojení ve veřejných prostorách po celé Evropě.

6.5.2018

Nákupy pod dozorem Darth Vadera. Avion okupuje třicet hrdinů z Hvězdných válek

Postavy Stormtroopera nebo Dart Maula si mohou od pátku lidé prohlédnout v brněnském nákupním centru Avion. Začala tam výstava třiceti hvězdných hrdinů z filmů Hvězdné války od George Lucase. Diváci tyto filmy obdivují už více než čtyřicet let.

6.5.2018

Ústí koupí nový motorgenerátor. Bude sloužit během povodní

Nový motorgenerátor chtějí pro město zakoupit ústečtí radní. Bude napájet v době povodní elektrickou energií tři čerpadla povodňových vrtů u hlavního nádraží ČD v Ústí, které město vlastní.

5.5.2018

Nejrušnější mezinárodní letecká trasa? Mezi Kuala Lumpur a Singapurem

Nejrušnější mezinárodní leteckou trasou na světě je linka mezi Singapurem a Kuala Lumpur. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti OAG Aviation. Podle něj se mezi těmito asijskými městy za rok uskutečnilo 30 537 letů, což je v průměru 84 letů denně.

5.5.2018

Z Filadelfie přímo do Prahy. Na Ruzyni poprvé přistálo letadlo American Airlines

/FOTOGALERIE/ Na pražské letiště dnes po půl deváté dosedlo letadlo American Airlines pravidelné linky pensylvánské Filadelfie. Největší světové aerolinie tak zahájily přímé spojení s Prahou, které budou provozovat během letní sezony. Lety zajistí Boeing 767-300. Ten převeze 209 pasažérů ve třech cestovních třídách.

5.5.2018

Ven z aut. Růžoví cyklisté zaplavili po Praze už i Ostravu

/FOTOGALERIE/ Tento týden byl v Ostravě spuštěn bikesharing – systém sdílených jízdních kol. V prvních dnech typicky růžová kola společnosti Rekola Bikesharing použilo vždy asi pět set zájemců denně.

5.5.2018

Zájem o kompostéry v Třebíči byl velký. Teď si pro ně musí 510 žadatelů přijít

Už ve druhé vlně nabídlo město Třebíč místním možnost, pořídit si dotovaný kompostér. A zájem byl velký. Teď budou kompostéry k vyzvednutí.

5.5.2018

Nemocnice za čtyři miliardy má stát ve Zlínském kraji do pěti let

„Budeme ji stavět, ale zatím neřekneme kde,“ nechal se slyšet zlínský hejtman Jiří Čunek. Řeč je o nové krajské nemocnici, jejíž náklady by se měly pohybovat odhadem kolem čtyř miliard korun.

5.5.2018

Textilka Veba pod hrozbou insolvence, pomoci z problémů jí má nový investor

Nový kormidelník se pokusí dostat čerstvý vítr do plachet nejistě se pohupujícího korábu jménem Veba.

4.5.2018

Čínský konglomerát CEFC už dva měsíce neplatí zaměstnancům

Zadlužená čínská společnost CEFC, jejiž investiční aktivity v České republice intenzivně podporoval prezident Miloš Zeman, už dva měsíce neplatí svým zaměstnancům mzdy. Podle agentury Reuters, která citovala zdroje zevnitř firmy, se jich naopak snaží zbavit a za dobrovolné ukončení pracovního poměru nabízí odstupné.

4.5.2018

Facebook by mohl být bez reklam, ale za poplatek

Společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, provádí v posledních týdnech průzkum trhu. Jeho úkolem je zjistit, zda by nabídka Facebooku bez reklam, ale za měsíční předplatné, přesvědčila uživatele, aby nerušili účty a navíc přivedla další lidi.

4.5.2018

Do rekonstrukce mostů a silnic II. a III. třídy půjde šest miliard korun

V Česku se budou rekonstruovat a stavět silnice II. a III. třídy včetně mostů za více než šest miliard korun. Na 112 schválených projektů poputují prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj. Do dalších výzev na silnice, které se týkají i mostů a lávek, je možné stále podávat žádosti.

4.5.2018

Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn byl v USA obviněn. Kvůli aféře Dieselgate

Americká prokuratura v Detroitu obžalovala bývalého generálního ředitele automobilky Volkswagen Martina Winterkorna ze zločinného spolčení. Toho se měl dopustit v souvislosti s utajením podvádění s emisemi v tzv. aféře Dieselgate. Spolu s ním čelí obvinění dalších pět někdejších manažerů německé automobilky.

4.5.2018

Zdánlivá samozřejmost pro lidstvo aneb Jakou hodnotu má strom?

Kalifornský úřad pro lesy a prevenci požárů propočítal, že jediný strom žijící 50 let ve městě přispěje za dobu svého života takzvanými ekosystémovými službami v přepočtu sedmi až osmi miliony korun. Ty zahrnují například produkci kyslíku, absorbci CO2, recyklování vody, zadržování vláhy v půdě, zachytávání polétavého prachu, odpařování vody, zabraňování erozi, obohacování půdy o živiny, pohlcování hluku, poskytování útočiště pro zvířata a řadu dalších organismů.

4.5.2018

Každá druhá pohřební služba šidí a klame pozůstalé, odhalila inspekce

Na chování pohřebních služeb si stěžuje stále více lidí. Pohřební služby často pozůstalé neinformují o ceně svých služeb nebo nevydávají písemné potvrzení o převzetí objednávky. Česká obchodní inspekce, která loni v průběhu třech měsíců zkontrolovala 115 provozoven, zjistila porušení zákona o ochraně spotřebitele téměř u poloviny z nich.

4.5.2018

Svého psa nebo kočku jednoduše pojistíte online

Češi své psi a kočky milují a jsou ochotni za ně vynakládat obrovské částky. To platí i o veterinární péči, kde se v některých případech může účet vyšplhat až na desítky tisíc. Na českém pojistném trhu začíná oficiálně fungovat první zcela online všeobecné pojištění psů a koček s názvem PetExpert, které takové mimořádné výdaje pokryje.

3.5.2018

Elektrotechnická asociace prodala svou síť Retela firmě Asekol. Musela

Elektrotechnická asociace České republiky (EIA) podepsala se společností Asekol smlouvu o prodeji svého kolektivního systému Retela. K tomuto kroku ji donutil plán ministerstva životního prostředí zakázat podobným asociacím provozovat zpětný odběr elektroodpadu.

3.5.2018

Benzínky Pap Oil končí, do dvou let je nahradí maďarská značka MOL

Značka benzinových stanic Pap Oil do roku 2020 zanikne. Jejich vlastník je pumpy přebarví nazeleno, stanou se součástí sítě MOL. Maďarská společnost je v současnosti s více než třemi sty čerpacími stanicemi druhým největším hráčem na českém trhu.

AKTUALIZOVÁNO
3.5.2018

Odbory se ohradily proti Babišovi. Znevážil práci úředníků, říká Středula

Odbory se dnes ohradily proti vyjádření premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) o nečinnosti úřadů práce při hledání chybějících zaměstnanců pro firmy. Podle předáků znevážil svými slovy práci těch, kteří pracují s nezaměstnanými a snaží se řešit jejich situaci. Ve společném prohlášení, které zaslaly ČTK, to uvedly Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a úřednický odborový svaz. Babiš dnes v reakci zopakoval, že firmy úřad práce kritizují permanentně.

3.5.2018

Na Ústecku hrozí kolaps autobusů, kraj se nedohodl s dopravcem

Možná už za měsíc se může stát, že se lidé v určitých okresech Ústeckého kraje nedostanou ráno do práce. Konkrétně pak na Ústecku, Děčínsku a Litoměřicku, kde krajskou dopravu zajišťují autobusy společnosti BusLine.

3.5.2018

Miliardář Pražák skupuje poskytovatele internetu, už vytvořil trojku na trhu

Na trhu poskytování připojení k internetu a kabelové televize se čeří hladina. Společnost Kaprain patřící miliardáři Karlu Pražákovi v rychlém sledu pohltila poskytovatele Nej.cz, Rio Media a několika dalších. Po konsolidaci tak ještě letos pod hlavičkou značky Nej.cz vznikne třetí největší hráč na českém trhu. Pražák navíc plánuje další akvizice.

3.5.2018

Průměrný Čech spotřebuje 89 litrů vody denně, průměrný Pražan o 20 litrů více

Průměrný Čech spotřebuje 88,7 litru vody denně. Nejmenší spotřeba vody připadá na obyvatele Zlínska, zatímco zdaleka nejžíznivější jsou Pražané. Spotřeba vody v domácnostech meziročně drobně vzrostla. Ukazují to čerstvé údaje za rok 2017, které přinesl Český statistický úřad (ČSÚ).

3.5.2018

Loňské volby ukrojily ze státního rozpočtu půl miliardy

Výdaje na zajištění voleb si v loňském roce vyžádaly ze státního rozpočtu 498 milionů korun. Občané loni volili nejen v podzimních volbách do Sněmovny, ale již v lednu se uskutečnily opakované senátní volby na Mostecku. Kromě toho se během roku konaly nové obecní volby ve 28 obcích.

3.5.2018

Energetici po odstávce spustili v Dukovanech dva bloky současně

Dva výrobní bloky uvedli po odstávce do provozu energetici v Jaderné elektrárně Dukovany. Druhý výrobní blok začal dodávat elektřinu už v úterý večer.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT