Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

1.12.2018

Vánoční trhy v Brně? Zloději zkouší vydělat na kelímcích

Vánoční trhy na brněnských náměstích za sebou mají první týden. Radnice i provozovatelé atrakcí a stánků jsou spokojení. Podle zjištění Brněnského deníku Rovnost se však objevily i problémy.

1.12.2018

Vánoční dárky: v kurzu jsou ponožky i hračky pro psy testované na tygrech

Přeplněné nákupní vozíky, prázdné regály a unavené prodavačky. Obchodníci se už připravují na předvánoční shon a největší tržby.

30.11.2018

Hotelová síť Marriott čelí skandálu. Hackeři ukradli data stovek milionů hostů

Americký provozovatel celosvětové sítě hotelů, skupina Marriott International, čelí rozsáhlému skandálu. Skupině hackerů se podařilo získat přístup do rezervačního systému hotelové divize Starwood a ukrást data přibližně půl miliardy zákazníků. Podle expertů jde o jeden z největších úniků dat v historii.

30.11.2018

Většina zařízení následné péče hospodaří s deficitem. Potřebuje příspěvky

Většina zařízení následné péče, kam se umisťují pacienti z akutních nemocničních lůžek, hospodaří podle letošní analýzy s deficitem, potřebuje proto příspěvky rodin nebo jiné zdroje. Lůžek následné péče je asi 10 tisíc až 11 tisíc, náklady na lůžko a den jsou asi 1800 korun.

30.11.2018

Rada ČNB si přerozdělila kompetence. Holub bude řešit obchody, Michl statistiky

Bankovní rada České národní banky si nově rozdělila kompetence. Od 1. prosince 2018 tak bude Tomáš Holub v ČNB dohlížet na sekci bankovních obchodů a sekci licenčních a sankčních řízení. Druhý nový člen bankovní rady Aleš Michl bude mít na starost sekci statistiky a datové podpory a sekci informatiky.

30.11.2018

Náhrada za NAFTA. Lídři USA, Mexika a Kanady podepsali nový obchodní pakt

Americký prezident Donald Trump, mexický prezident Enrique Peña Nieto a kanadský premiér Justin Trudeau slavnostně podepsali novou smlouvu, která má nahradit Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA). Dohodu USA-Mexiko-Kanada, zvanou podle začátečních písmen USMCA, musejí nyní schválit zákonodárci ve všech třech zemích. V platnost by měla vstoupit 1. ledna 2020.

30.11.2018

Výrobce stahuje dětský Ibalgin. Může ohrozit zdraví, varuje úřad

Farmaceutická společnost Sanofi-Aventis stahuje z trhu Ibalgin Junior. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) může obsahovat cizorodou látku. Volně prodejný lék užívají ke zmírnění bolesti a teploty děti od 6 do 12 let.

30.11.2018

Nečekané výdaje? Peníze stranou si dává 72 procent Čechů, v průměru čtyři tisíce

Téměř tři čtvrtiny (72 procent) obyvatel Česka tvrdí, že se jim podaří každý měsíc ušetřit alespoň část peněz. O přestěhování do jiné země z důvodu tíživé finanční situace uvažuje osm procent Čechů. Vyplývá to ze Zprávy o platebním chování spotřebitelů za rok 2018, kterou zpracovává společnost Intrum. Průzkumu se zúčastnilo 20 398 spotřebitelů ze 24 zemí Evropy.

30.11.2018

Místo školáků gril, výčep a sporák. Češi změnili americký autobus v hospůdku

/FOTOGALERIE/ Jmenují se Na chuť a nejen v Litomyšli budí pozornost. Starý školní autobus z Ameriky totiž dva mladí muži proměnili v netradiční bistro.

30.11.2018

Minoritní akcionáři ČEZ na protest opustili valnou hromadu. Obrátili se na soud

Minoritní akcionáři ČEZ podali v úvodu páteční valné hromady protest proti programu jednání a následně odešli. Podle kritika současného vedení firmy a minoritního akcionáře Michala Šnobra nebyla totiž do programu jednání zařazena například diskuze o případném prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady, která firmě patří. Valná hromada následně všechny návrhy minoritních akcionářů zamítla. Informoval o tom server České noviny. 

30.11.2018

Bohunická nemocnice má nové operační sály. Rekonstrukce stála skoro 400 milionů

/FOTOGALERIE/ Nové moderní operační sály v pátek otevřeli v bohunické fakultní nemocnici. Zakončili tak poslední etapu roční rekonstrukce. Moderní vybavení usnadní operatérům zákroky i dodržování hygieny.

30.11.2018

Rychlíky z Brna do Bohumína převezme RegioJet. Leo Express nesplnil podmínky

/ANKETA/ Státní zakázku na provoz rychlíkové linky R8 mezi Brnem, Ostravou a Bohumínem získá RegioJet podnikatele Radima Jančury. Smlouvu získá na základě takzvaného rozstřelu, ačkoliv s levnější nabídkou přišel Leo Express. Ten ale podle ministerstva dopravy nesplnil podmínky. Smlouva bude platit do roku 2027, stát na trase navýší provoz zhruba o 19 procent. Na dalších čtyřech dálkových linkách, které dnes přiděloval resort dopravy, uspěla Arriva.

30.11.2018

OKD uzavře Důl Lazy. Zaměstnanci najdou uplatnění v jiných lokalitách

Těžba na Dole Lazy na Karvinsku bude ukončena k 31. říjnu příštího roku. Rozhodlo o tom představenstvo těžební společnosti OKD. Hlavním důvodem je skutečnost, že důlní pole bude po vytěžení posledních porubů považováno za vydobyté. Vedení OKD nepočítá s hromadným propouštěním. Po uzavření Dolu Lazy by měli zaměstnanci najít uplatnění v dalších lokalitách OKD v karvinské části revíru. 

30.11.2018

Neplatné či předražené vstupenky. ČOI uložila pokutu portálu Viagogo

Česká obchodní inspekce varuje spotřebitele před portálem Viagogo. Od začátku roku roku zaznamenala zhruba 40 stížností na tento server. Týkaly se nejčastěji navyšování ceny vstupného během objednávky, nemožnosti stornovat transakci, ale také neplatných vstupenek či nevrácení peněz za vstupenku na zrušený koncert. Za nekalé obchodní praktiky uložili inspektoři serveru pokutu ve výši 60 tisíc korun.

30.11.2018

Úsek dálnice u Veselí nad Lužnicí zůstává bez poplatku

Řidiči i obyvatelé města tuto zprávu jistě uvítají. Užití dálničního úseku u Veselí nad Lužnicí na Táborsku, přesněji mezi exitem 104 a exitem 107, zůstane i v roce 2019 nezpoplatněné a využívat ho proto mohou i lidé, kteří nemají zakoupenou dálniční známku.

30.11.2018

Odborníci: Ochrana nájemníků je extrémní, ceny nájmů rostou

/INFOGRAFIKA/ Bydlení se lidem prodražuje. Za garsonku platí nájem 12 tisíc měsíčně. Byt pro rodinu atakuje hranici 20 tisíc, v širším centru Prahy i mnohem více. A lépe nebude. Nedostupnost hypoték přinese další růst.

30.11.2018

Česká ekonomika stagnuje. Růst HDP se drží na 2,4 procentech

Růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí letošního roku stagnoval na 2,4 procenta. Vyplývá to z nového zpřesněného odhadu, který ČSÚ zveřejnil v pátek. První odhady úřadu uváděly, že meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) proti druhému čtvrtletí zpomalil na 2,3 procenta. Statistici také upravili údaje o mezičtvrtletním růstu HDP, který dříve odhadovali na 0,4 procenta. Dnes uvedli, že dosáhl 0,6 procenta.

30.11.2018

Šéf WTO Azevedo: Světový obchod čelí největší krizi za posledních 70 let

Volný obchod v současné době ohrožuje protekcionistická vlna. V rozhovoru se zpravodajským serverem BBC to prohlásil šéf Světové obchodní organizace (WTO) Roberto Azevedo, který je nyní v Buenos Aires na summitu největších ekonomik světa G20.

30.11.2018

Konec spekulací. Toyota bude po převzetí kolínského závodu vyrábět vozy i od PSA

Automobilky PSA Group a Toyota ukončily spekulace, co bude se společnou kolínskou automobilkou TPCA, kterou od ledna 2021 Toyota kompletně převezme. Toyota v ní bude dál vyrábět vozy pro obě společnosti. Skupina PSA bude dodávat Toyotě nový C-Van.

30.11.2018

Malá vodní elektrárna v Křesíně dostala rekordní pokutu. Nebylo dost vody

Jezy, a to nejen na Litoměřicku, jsou pod drobnohledem. Úřady hlídají, aby v tocích zbývalo alespoň minimum protékající vody.

30.11.2018

OKD nemá lidi, horníky loví i v Polsku. Na hranice postavila billboardy

Nedostatek pracovních sil v tuzemsku přinutil největší těžební společnost v zemi k tomu, že se vydala hledat nové zaměstnance za hranicemi. Nikoli ale na Ukrajině či třeba v Bulharsku, ale v Polsku a na Slovensku. Kromě jiné vsadila na billboardy, které míjíte cestou k hraničnímu přechodu.

30.11.2018

Důchodci se mají hůře než před padesáti lety, myslí si lidé

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Ještě za první republiky byl starobní důchod výsadou pro některé. V roce 1930 bylo v celém Československu s téměř 15 miliony obyvatel vypláceno jen 167 tisíc penzí. Většinou státních zaměstnanců či úředníků. A zatímco kategorie „dělník“ s průměrnou měsíční mzdou 428 korun pobírala důchod 142 korun (data za 1937), soudcové s platem 3942 korun pobírali penze 2523 korun. Dělník si tedy přišel na třetinu původní mzdy, u soudců byl poměr k bývalé mzdě dvojnásobný.

30.11.2018

Britové brexitem zchudnou, byť EU dávali o 110 miliard víc

Odejdeme, ušetříme, tvrdili zastánci vystoupení Velké Británie z Evropské unie před referendem o brexitu v roce 2016.

29.11.2018

Tepna do Třemošné zesílí, u Boleváku vyroste magistrála

Investice ŘSD do státních silnic v Plzni přesáhnou stovky miliard korun. Na spadnutí je rozšíření dnes dvouproudové silnice z Plzně do Třemošné na čtyřproudovou. 

29.11.2018

Resort dopravy navrhl do investičního plánu projekty za dva biliony

Ministerstvo dopravy navrhlo do národního investičního plánu projekty za zhruba dva biliony korun. Řekl to dnes náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček. Ministerstvo vládě předložilo 311 dopravních projektů. Jde o největší podíl investic ze všech resortů a orgánů, které zaslaly vládě své návrhy. Celkově Národní investiční plán (NIP) vlády zahrnuje přes 17 tisíc projektů za 3,45 bilionu korun na léta 2019 až 2030.

29.11.2018

Mráz si vybíral vinohrady. První vinaři už sbírali hrozny na "ledovku"

Přivstali si a ve čtyři hodiny ráno vyrazili s nůžkami do vinic. První jihomoravští vinaři ve čtvrtek sbírali hrozny na ledové víno. Teplota totiž místy klesla pod potřebných minus sedm stupňů Celsia. Tedy hranici danou vinařským zákonem. „Mráz nás trochu zaskočil, ale zvládli jsme to a ledové hrozny jsou již na lisu,“ uvedl ředitel David Šťastný Chateau Valtice.

29.11.2018

V Česku je nejnižší nezaměstnanost z celé EU. Předběhla také Německo

Česká republika měla loni opět v rámci EU nejnižší míru nezaměstnanosti, a to 2,9 procenta. Druhou nejnižší míru nezaměstnanosti mělo Německo s 3,8 procenta, nejvyšší mělo Řecko s 21,5 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

29.11.2018

Firma ve sporu s DPP zvažuje dovolání. Odstranit reklamy? Na měsíc zavře metro

Kauza provozování reklamních ploch v pražském metru, zdá se, jen tak neskončí. Společnost euroAWK zvažuje, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu proti rozhodnutí Městského soudu v Praze. Na základě úterního verdiktu musí firma odstranit do měsíce od doručení rozsudku všechny takzvané city light vitríny.

29.11.2018

Malíř žaluje Škodu. Tvrdí, že design modelů Kodiaq a Karoq vychází z jeho díla

Krajský soud v Praze projedná v úterý žalobu malíře a designéra Vlada Vovkaniče na Škodu Auto na ochranu autorských práv. Umělec tvrdí, že design modelů Kodiaq a Karoq vychází z jeho autorského díla. Uvedl to v prohlášení pro tisk. Škoda jakoukoliv inspiraci jeho dílem odmítá.  

29.11.2018

Šéf ERÚ nečekaně rezignoval. Důvodem jsou spory ve vedení úřadu

Předseda rady Energetického regulačního úřadu Vratislav Košťál se rozhodl odstoupit z funkce a vyzval k tomu i další členy rady. Důvodem jsou spory v radě, které vedení úřadu paralyzují. Rada ERÚ je pětičlenná a podle Košťála tři členové rady nerespektují jeho vedoucí pozici. 

29.11.2018

Ministerstvo uspělo ve sporu kolem vytunelovaných CS Fondů. Získá dvě miliardy

Stát získá zpět zhruba dvě miliardy korun, které před šesti lety vyplatil jako odškodné v souvislosti s kauzou vytunelovaných CS Fondů. Ministerstvo financí uspělo v soudním sporu s investiční společností Akro i u odvolacího soudu. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Původní soudní spor se týkal údajného nesprávného postupu Finančního analytického útvaru v kauze.

29.11.2018

Nejvíce v Česku dluží Pražané. Důvodem jsou především vysoké hypotéky

Nejvíce v České republice dluží Pražané, jejich dluh vůči bankám a dalším finančním institucím dosahoval na konci třetího čtvrtletí 393 miliard korun. Meziročně se tak zvýšil o desetinu. Na jednoho obyvatele Prahy v průměru připadal dluh 306 tisíc Kč. Vyplývá to ze statistik Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

29.11.2018

Benzin a nafta dál zlevňují. Čeká se na jednání o těžbě ropy

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět klesly. Zlevňují tak už tři týdny v řadě. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy v průměru na 33,17 koruny za litr a nafta na 33,51 koruny. Nafta je dražší než benzin už od začátku listopadu. O dalším vývoji rozhodne jednání zástupců členských zemí kartelu OPEC. Vyplývá to z údajů firmy CSS.

29.11.2018

Požehnané pivo z Budějovického Budvaru míří na adventní trh

Tři tisíce lahví ručně baleného Budějovického Budvaru bude od okamžiku, kdy se v sobotu rozsvítí Vánoční strom, k dostání na adventních trzích na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II.

29.11.2018

Sex v reklamě? Ponižuje ženy a podporuje stereotyp. Anticenu má firma z Brna

Zobrazují ženy jako objekty touhy a pouhé dekorace. Nezisková organizace Nesehnutí vyhlásila vítěze desátého ročníku anticeny Sexistické prasátečko, která upozorňuje na sexismus v reklamách a posilování stereotypů v rolích žen a mužů.  

29.11.2018

Jdu jinam. Zákazníci utíkají kvůli zdražování elektřiny a plynu

/INFOGRAFIKA/ Dalo se to čekat. Poté, co většině lidí v posledních týdnech dorazily obálky s oznámením o nových cenách elektřiny či plynu, zákazníci zvažují změnu dodavatele.

28.11.2018

Studie: Toxické látky jsou v prachu v kancelářích i domácnostech

Toxickým zpomalovačům hoření jsou vystaveni lidé v kancelářích, na úřadech i v domácnostech, vyplývá z analýzy ekologické organizace Arnika, jež nechala provést studii prachu v 15 pražských budovách. Potenciálně karcinogenní látky na bázi fosforu jsou především ve vnitřním vybavení, vyšší hodnoty jedů na bázi bromu z elektroniky pak jsou zejména v místnostech s větším počtem počítačů. B

28.11.2018

Jaký vývoj čeká svět technologií? Podívejte se na předpovědi expertů

Odborníci z americké společnosti AT&T v roce 1993 sestavili v rámci reklamní kampaně sérii předpovědí, jakým směrem se bude ubírat vývoj technologií. Ve většině případů se nemýlili. U příležitosti 25. výročí kampaně proto přichystali novou předpověď. Co nás v nejbližší době čeká?

28.11.2018

Éra létajících taxíků se blíží. Audi představilo plně funkční model

/VIDEO/ Na výstavě Amsterdam Drone Week se v úterý představil model létajícího vozidla, které by v budoucnu mohlo sloužit v městské dopravě jako taxík. Jednalo se dron Pop.Up Next, na jehož vývoji se podílejí letecká společnost Airbus, automobilka Audi a italský dům Italdesign. Informovala o tom agentura AP.  

28.11.2018

Mountfield rozšiřuje sortiment. Zákazníkům nabídne elektrokola

Společnost Mountfield zahájí ve čtvrtek 29. listopadu ve všech svých prodejnách v České republice, na Slovensku i na e-shopu prodej elektrokol značky MTF. Zákazníkům nabídne 45 modelů, které se vyrábí v Itálii i v České republice.

28.11.2018

První česká kryptoměna míří na burzu. Nabízí pojištění i platební karty

První česká kryptoměna Platon Coin se chystá na burzu LAToken. Platidlo společnosti Platon Finance vstoupí na trh 1. prosince a jako první elektronická měna nabízí pojištění obsahu digitálních peněženek ve výši 500 tisíc euro, v přepočtu téměř 13 milionů korun.

28.11.2018

Vyplatí se při exekuci pracovat? Vyzkoušejte si kalkulačku pro dlužníky

Stačí jedna nevýhodná půjčka a náhlá ztráta zaměstnání. Exekuce se může dotknout prakticky každého a jen za loňský rok jí musely čelit statisíce Čechů. Víte, kolik vám po zásahu exekutora zbyde na výdaje v domácnosti a na jaké sociální dávky máte nárok? Centrum pro společenské otázky SPOT připravilo online kalkulačku, která má pomoci dlužníkům a zároveň podnítit diskuse o výši nezabavitelného minima.

28.11.2018

Vánoce přes internet? V Praze můžete nakoupit online stromeček i kapra

/FOTOGALERIE/ Advent teprve začne, předvánoční stres nejspíš zastihne dříve či později každého z nás. Pražané však mohou být trochu víc v klidu. V e-shopu s dopravou až domů mohou pořídit nejen potraviny na sváteční hostinu nebo dárky. Pár firem prodává online stromky i kapra. Objednávky vyřídí klidně i den před Vánocemi.

AKTUALIZOVÁNO
28.11.2018

Rozpočtový výbor souhlasí s přesuny v rozpočtu za 983 milionů

 Sněmovní rozpočtový výbor dnes podpořil přesuny peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok celkem za 983 milionů korun. Většinu změn, jak je požadovali jiné výbory a jednotliví poslanci, zamítl. Poslanci budou moci další návrhy úprav předkládat za týden při druhém čtení rozpočtu na plénu.

28.11.2018

UNESCO ocenilo modrotisk. Připsalo ho na seznam nehmotného dědictví

Česká republika má další zápis na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Po bok loutkářství či jízdy králů se zařadila textilní tiskařská technika s názvem modrotisk. Ke společné žádosti o zápis výjimečné techniky do listiny se připojilo také Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko.

28.11.2018

Jaký je osud kolínské automobilky? Nemaloval bych čerta na zeď, říká starosta

Spekulace o ukončení spolupráce mezi automobilkou Toyota a skupinou PSA Group, která zastřešuje značky Peugeot, Citroën nebo Opel, vzbuzují otázky o společném výrobním závodě obou firem ve středočeském Kolíně. Podle starosty města Víta Rakušana má atuomobilový průmysl v Kolíně tradici a výroba by proto měla pokračovat. Tisíce zaměstnanců firmy však zatím zůstávají v nejistotě.

28.11.2018

V Plzni vyroste nový průmyslový areál za dvě miliardy. Bude to další montovna?

Obyvatelé Plzně mají v živé paměti předvolební sliby snad všech politických stran. Ty kromě akvaparku také slibovaly, jak se v Plzni nebudou stavět další 'montovny'. Teď ale plánuje společnost Panattoni Europe v bývalém areálu Škody Plzeň na Borských terasách postavit moderní technologické centrum za dvě miliardy korun.

28.11.2018

Platební revoluce. České banky poprvé převedly peníze za pár sekund

Okamžitá platba mezi účty u dvou různých českých bank? Donedávna něco nepředstavitelného. Ve středu však historicky první takovou platbu otestovaly společnosti Air Bank a Česká spořitelna. Připsání platby na účet cizí banky během několika sekund tak brzy může být realitou. V nabídce tuzemských peněžních domů by se mohlo objevit již na jaře.

28.11.2018

Black Friday v Česku zdomácněl. Lidé opět vzali e-shopy útokem

/ANKETA/ Slevové akce Black Friday přilákaly do českých e-shopů téměř pětkrát více lidí, než je obvyklé v běžném provozu. Zákazníci vítají, že se původně jednodenní akce rozšířila na delší, často i více než týdenní období. I přes značný úspěch však slevové šílenství zůstalo mírně za očekáváními.

28.11.2018

Čínská cenzura v akci. Aplikace odmítá přeložit politicky nevhodné výrazy

Překladač pro mobilní telefony od čínské společnosti iFlytek cenzuruje některé výrazy, které se neslučují s ideologií v Číně vládnoucí komunistické strany. Podle zpravodajského serveru South China Morning Post (SCMP) si tak uživatelé nepřeloží výrazy jako „nezávislost“ nebo jméno zakázané postavičky Medvídka Pú.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT