Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

3.5.2018

Pražané se mohou těšit na nové autobusy i modernizované tramvaje

/INFOGRAFIKA/ Více moderních tramvají i autobusů. Pražský dopravní podnik (DPP) slibuje už v tomto, ale i příštím roce výraznou obnovu vozového parku. Je to dobrá zpráva především pro starší cestující, handicapované i rodiče s kočárky. 

3.5.2018

Lesy decimuje kůrovec. Vědci přišli na způsob, jak ho ničit

Čeští vědci jsou blízko objevu, který by mohl účinně odvrátit nastávající katastrofu v tuzemských lesích. Ty jsou v posledních letech nebývale decimovány kůrovcem, a přestože se lesníci snaží proti lýkožroutům bojovat chemicky i mechanicky, výsledný efekt je pořád slabý.

3.5.2018

Pro dopravu 304 milionů? Téměř vše na opravy mostů. Jsou v havarijním stavu

Jihomoravští radní se rozhodli využít větší část letošního příspěvku Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy mostů. V regionu je jich devětadvacet v havarijním stavu.

3.5.2018

České dálnice dobývají zahraniční kamiony, podíl domácích trvale klesá

/INFOGRAFIKA/ České kamiony vyklízejí na své půdě pozice, když je z tuzemských dálnic setrvale vytlačuje zahraniční konkurence. O problému se zmínil na nedávném Žofínském fóru prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

2.5.2018

Babiš je nejbohatším Slovákem, uvedl časopis Forbes

Nejbohatším Slovákem, figurujícím dokonce v žebříčku světových miliardářů, zůstává od roku 2010 až do současnosti Andrej Babiš. Uvedl to magazín Forbes, který tento žebříček každoročně sestavuje. Za rok 2017 v něm bylo uvedeno 2208 miliardářů světa, Babiš se nachází na 456. místě s majetkem vyčísleným na 4,6 miliardy dolarů (72,27 miliardy korun).

2.5.2018

Nikola Motor žaluje Teslu o dvě miliardy dolarů. Viní ji z kopírování

/VIDEO/ Stejně jako automobilka Tesla se i americký startup Nikola Motor zabývá automobily s alternativním pohonem a odvozuje svůj název od vynálezce Nikoly Tesly. Nyní se však obě firmy ocitly ve sporu. Podle Nikola Motor okopírovala Tesla u svého plánovaného elektrického tahače Semi některé designové prvky hybridního automobilu Nikola One, který byl představený již v roce 2016.

2.5.2018

Evropský rozpočet po roce 2020: méně pro zemědělce, více na ochranu hranic

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a komisař pro rozpočet Günther Oettinger představili v Evropském parlamentu návrh dlouhodobého rozpočtu Evropské unie na léta 2021 až 2027. Jedná se o první dlouhodobý finanční rámec po odchodu Velké Británie z EU.

AKTUALIZOVÁNO
2.5.2018

OBRAZEM: V kolínské automobilce začala výroba faceliftovaných trojčat

Nové barvy, chytré technologie, výkonnější motor. Takové příklady nových možností faceliftovaných aut vyjmenoval Eric Brochard, výkonný prezident kolínské automobilky TPCA. Ta začala aktuálně vyrábět faceliftované vozy druhé generace.

2.5.2018

Jaké máte trubky a kolik platíte za vodu? Detaily ukáže nová aplikace

Informací o vodovodech a kanalizacích (VAK) a zejména o cenách za vodné a stočné si mohou lidé ode dneška zobrazit v nové aplikaci Ministerstva zemědělství. Informace je možné vyhledat až na úrovni jednotlivých obcí. Dostupná data za rok 2016 přitom ukazují, že ztráty vody se neustále snižují a v oboru se investuje mnohem efektivněji.

2.5.2018

Dráhy koupí za šest miliard desítky vlaků. Nasadí je na regionální linky

České dráhy vyhlásily soutěž na dodávku až 50 moderních elektrických jednotek pro regionální dopravu. Rámcový kontrakt v hodnotě více než šest miliard korun umožní národnímu dopravci pružně reagovat na objednávku krajů, se kterými právě jedná o zajištění dopravní obslužnosti v regionech.

2.5.2018

Vždycky mi peníze vraceli, teď doplácím, diví se nájemnice

Od loňského roku platí nové předpisy pro rozúčtování služeb spojených s užíváním bytu. Podle vyhlášky, která vstoupila v platnost už v roce 2017, si připlatí nejen ti, kdo teplem plýtvají a byty přetápějí, ale i lidé, kteří naopak šetří za každou cenu a radiátory takzvaně škrtí.

2.5.2018

Její kytary proslavily největší legendy rocku. Firma Gibson nyní bankrotuje

Firma, na jejíž nástroje hraje Jimmy Page z Led Zeppelin či Keith Richards z The Rolling Stones oznámila bankrot. Její dluh se vyšplhal na 500 milionů dolarů (10,5 miliardy korun). Kontrolu nad společností z amerického Nashville, založenou v roce 1902, převezmou věřitelé.

2.5.2018

Boj o prodavačky přitvrzuje. Kaufland zvýší mzdy o více než čtvrtinu

České obchodní řetezce se nepřestávají přetahovat o prodavačky, které se staly doslova nedostatkovým ubožím. Nyní do tohoto boje razantně vstupuje Kaufland. Oznámil, že od 1. června navýší nástupní mzdy zaměstnanců na provozních pozicích na prodejnách, v logistice a masozávodu o 26 procent.

2.5.2018

Ve světě žádaný český slad a chmel. Ohrožují je sucho i úbytek půdy

/INFOGRAFIKA/ Českým výrobcům sladu se loni dařilo. Ve 28 sladovnách v zemi vyrobili 546,5 tisíce tun sladu, což je o půl procenta více než v předchozím roce. „Bylo to historicky druhé největší množství vyrobeného sladu na našem území,“ řekl Richard Paulů, šéf sladoven Soufflet, jež se na produkci českého sladu podílejí asi ze 65 procent. Rekordní výrobu ve výši 548 tisíce tun čeští sladovníci zaznamenali v roce 2015.

1.5.2018

Automobilka Škoda nestíhá vyrábět Karoq. Stěhuje jej do Německa

Česká automobilka Škoda Auto přesune část výroby svých vozidel Karoq do Německa, aby tak uspokojila rostoucí poptávku. Vyrábět se bude v severozápadním městě Osnabrück od konce letošního roku a pokračovat bude i v roce 2019. S odkazem na prohlášení české automobilky o tom informovala agentura Reuters.

1.5.2018

Nový zmrzlinový hit přichází: Iceroll - rolovaná zmrzlina

/FOTOGALERIE/ Zatímco dosud jsme byli zvyklí převážně na točenou nebo kopečkovou zmrzlinu, nyní přichází nový hit: Iceroll. Tato takzvaná rolovaná zmrzlina se připravuje na speciální mrazící pánvi přímo před očima zákazníka.

1.5.2018

Pražské letiště je ode dneška plně nekuřácké. S cigaretou už jen před budovou

Letiště Václava Havla se od 1. května letošního roku stalo nekuřáckým. Znamená to, že od není možné kouřit nikde v interiéru letiště a byl ukončen provoz všech kuřáckých koutků v tranzitním prostoru. Kuřákům jsou vyhrazena místa pouze před vstupy do budovy.

1.5.2018

Prvního května nakoupíte, osmého už velké prodejny otevřít nesmějí

Státní svátky 1. květen (Svátek práce) a 8. květen (Den vítezství) letos vycházejí na úterý. Prodej o prvním květnovém dnu zákon neomezuje, 8. květen naopak patří mezi vybrané svátky, kdy obchody, jejichž prodejní plocha přesahuje 200 metrů čtverečních, musejí zůstat uzavřeny.

30.4.2018

Uber se dohodl s vládou a pražským magistrátem. Zavede EET

Vláda a pražský magistrát uzavřely memorandum se společností Uber, ve kterém se dohodly na podmínkách, za kterých bude společnost v Praze podnikat. Jeho řidiči budou muset mít povinně koncesi a plnit podmínky podle zákona. Firma navíc pro své služby zavede elektronickou evidenci tržeb (EET).

30.4.2018

Vývojové centrum a polygon BMW u Sokolova dostalo od vlády zelenou

Prohlášení o strategické spolupráci s BMW AG dnes projednala a schválila vláda. Mnichovská automobilka plánuje na Sokolovsku výstavbu vývojového a testovacího centra za přibližně čtvrt miliardy eur. O výši možné investiční pobídce se bude dále jednat.

30.4.2018

Afghánská pole se nepřestávají zelenat makovicemi

Právě začíná každoroční sklizeň opia a afghánští farmáři začínají mít na svých makových polích napilno. Nic na tom nemění fakt, že se tamní vláda snaží dlouhodobě vytlačit plodinu, která produkuje výchozí surovinu pro velkou část celosvětových dodávek heroinu.

30.4.2018

České dráhy loni vydělaly téměř miliardu. Dařilo se i osobní přepravě

Skupině České dráhy se v uplynulém roce finančně dařilo, když vykázala téměř miliardový zisk. Úspěšná přitom nebyla pouze nákladní doprava, ale s mírným ziskem skončila i osobní doprava. Vyplývá to z hospodářských výsledků za loňský rok, které dnes firma zveřejnila.

30.4.2018

Mezi Severokorejci frčí smartphony Samsung z černého trhu. Vydávají je za čínské

KLDR patří k nejméně rozvinutým zemím světa. To platí i v oblasti telekomunikací. Přesto stále více a více Severokorejců přichází na chuť chytrým telefonům. Nic na tom nezmění ani snaha režimu Kim Čong-una udržet zemi odříznutou od internetu a vnějšího světa.

DOTYK.CZ
30.4.2018

Přístup k lidským zdrojům se mění - místo personalisty vás může oslovit robot

Právě se chystáte na telefonní pohovor, který má rozhodnout, zda dostanete či nedostanete práci snů. Nervózně popíjíte kávu a čekáte na zazvonění mobilu. Než konečně přijmete hovor, počítáte do tří. A teď si představte, že vám volá robot jménem Věra.

30.4.2018

Jednodušší cesta k řidičáku. Bez fotky a kdekoliv

Vydávání řidičských průkazů bude pro veřejnost od 1. července výrazně jednodušší, než dosud. Ministerstvo dopravy a jím ovládaný státní podnik Cendis dokončuje přípravy na nový systém, který umožní lidem žádat o průkaz v jakékoliv obci s rozšířenou působností (ORP) a navíc bez nutnosti přijít s vlastní papírovou fotkou.

29.4.2018

První A380 pro japonské aerolinky. ANA chystá sedačky jako gauče i „želví“ nátěr

Airbus začal s finální montáží letadla A380 pro japonské aerolinky All Nippon Airways (ANA). První japonský zákazník pro největší dopravní letadlo světa je chce nasadit na pravidelné spojení s Havajskými ostrovy.

29.4.2018

Ženy za jeřábem? Bez problémů, dokazují závěry genderových auditů

Ženy za volanty autobusů méně ovlivňují emoce, jezdí bezpečněji a projedou méně nafty. U nových výrobních strojů jsou důkladnější než jejich mužští kolegové. Mohou ovládat i jeřáby.

29.4.2018

Mužů zákona je na jihu Moravy nedostatek. Nové kolegy lákají na desetitisíce

Několik strážníků chybí dlouhodobě městské policii ve Znojmě. Radnice mladé zájemce z řad mužů i žen láká na náborový příspěvek či stravenky. Zájem je však slabší, a když lidé přijdou, nesplní mnohdy fyzické testy či psychotesty. „Aktuálně hledáme šest strážníků. Nabízíme náborový příspěvek ve výši patnáct tisíc korun a také stravenky,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

28.4.2018

Rusové spustili na moře kontroverzní plovoucí jadernou elektrárnu

/VIDEO/ V ruském Petrohradu spustili na vodu kontroverzní plovoucí jadernou elektrárnu Akademik Lomonosov. Projekt, který má v budoucnu zásobovat elektřinou základny v Arktidě, vyvolává smíšené reakce. Jeho odpůrci jsou především ekologové, píše agentura DPA.

28.4.2018

Obrana opět investuje. Za dvě zakázky zaplatí 120 milionů

Ministerstvo obrany plánuje nákup zařízení pro dálkové ovládání terčů nebo nákup kryptomateriálu pro letadla české armády. Hodnota dvou zakázek bude dohromady asi 120 milionů korun. Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) informace o zakázkách předloží na pondělním zasedání kabinetu. 

28.4.2018

Airbus zpomalí výrobu A330 kvůli slabší poptávce, chce zrychlit dodávky A320

Výrobce letadel Airbus přehodnotil své plány s výrobou dálkového modelu A330. Kvůli nižší poptávce zpomalí jeho výrobu na zhruba 50 letadel ročně.

DOTYK.CZ
28.4.2018

Hledáme asistentku mladých a krásných prodejců. Firmy se předhánějí v nabídkách

Česko zažívá nejnižší nezaměstnanost za posledních víc než dvacet let. Míra nezaměstnanosti je nyní nižší než tři procenta, zatímco volných pracovních míst je na trhu víc než čtvrt milionu. V takové situaci firmy zkoušejí leccos, aby případné nové síly zaujaly. Na zvýšení minimálních mezd a zkrácení pracovní doby ale moc neslyší.

28.4.2018

Zavíráme krám. Venkovské obchody krachují

/INFOGRAFIKA/ Malé prodejny prohrávají boj o zákazníky se supermarkety. Podle šetření společnosti AC Nielsen pro Asociaci českého tradičního obchodu (AČTO) loni v Česku ukončilo činnost 1082 prodejen o velikosti do 400 metrů čtverečních, z toho bylo 759 malých do 50 metrů čtverečních. Oproti předchozímu roku, kdy v této kategorii zaniklo 396 prodejen, to byl téměř dvojnásobek.

27.4.2018

Vítkovice Gearworks zachráněny před krachem. Díky investici miliardáře Beljajeva

Společnost Vítkovice Gearworks, která byla součástí strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group (VMG), získala nové investory, jejichž vstup předpokládal schválený reorganizační plán. Společnosti Optifin Invest slovenského miliardáře Alexeje Beljajeva a Farvis složily finanční prostředky v celkové výši 80 milionů korun a staly se tak novými akcionáři společnosti Vítkovice Gearworks.

27.4.2018

Sazka miliardáře Komárka expanduje do Chorvatska. Kupuje SuperSport

Česká sázková společnost Sazka Group miliardářů Karla Komárka a Jiřího Šmejce koupila největšího chorvatského sázkaře, firmu SuperSport. Cena transakce zůstává utajena.

27.4.2018

Škoda měla nejlepší první čtvrtletí v historii. Bestsellerem zůstala octavie

Nikdy dříve nedosáhla Škoda Auto v období od ledna do března vyšších tržeb, dodávek zákazníkům a provozního výsledku. V prvních třech měsících roku 2018 prodala česká automobilka celkem 316 700 aut, což představuje nárůst o 11,7 procenta. Prodeje kromě populární Škody Octavie táhly hlavně SUV modely kodiaq a karoq.

27.4.2018

Kellnerův operátor O2 vydělal za první čtvrtletí 1,3 miliardy

Operátor O2 zvýšil za první čtvrtletí letošního roku svůj zisk o 3,4 procenta na 1,3 miliardy korun. Významně narostl objem mobilních dat. Zákazníků, kteří mají internet v mobilu, přibylo o čtvrtinu. Akcionáři jedné z největších českých firem si vyplatí dividendu za rok 2017 ve výši 17 korun na akcii.

27.4.2018

Zbrojař Strnad vydražil trabanta Leoše Mareše. Peníze půjdou dětem

Průmyslový holding Czechoslovak Group (CSG) vydražil za jeden milion korun trabanta, ve kterém jeden měsíc jezdil moderátor Leoš Mareš. Peníze, za které holding automobil vydražil, jdou na charitativní sbírku Pomozte dětem neboli Kuře, kterou spoluorganizuje Nadace rozvoje občanské společnosti a Česká televize.

27.4.2018

Amazon zdvojnásobil zisky. Za čtvrtletí vydělal přes 33 miliard čistého

Americký internetový gigant Amazon za první čtvrletí letošního roku vydělal 1,6 miliardy dolarů (33,6 miliardy korun). Amazon tak svůj čistý zisk meziročně více než zdvojnásobil. Potěšil tím ekonomy, kteří mu předpovídali méně. Růst táhly hlavně tržby v Severní Americe. 

27.4.2018

Podnikatel posouvá strojírenské možnosti umění. Vyrábí žraloka z nerezu

Podnikatel a milovník umění Rudolf Kasper společně se sochařem Michalem Gabrielem připravují gigantickou sochu žraloka. Z centimetrových nerezových lamel ji nyní dokončují svářeči. Unikátní sedmimetrové dílo bude vážit 5,5 tuny.

27.4.2018

Kam vyrážejí Češi? Letos zkusí Maroko, Uzbekistán nebo piknik u zámku

Sbalit kufry a vyrazit. Tenhle „úkon“ letos provede rekordní počet Čechů, a to jak ve směru za hranice, tak i po domácích luzích a hájích. Rok 2018 by podle odborníků mohl pokořit dosavadní rekordy cestovního ruchu.

26.4.2018

ČEZ navrhl stejné dividendy jako vloni, do státního rozpočtu by šlo 12 miliard

Představenstvo polostátní skupiny ČEZ navrhlo, aby se letos vyplácelo 33 korun zisku za každou stokorunovou akcii. To by při současném počtu a rozdělení akcií znamenalo úhrnnou výši dividend 17,8 miliard korun. Z této sumy by pak více než 12 miliard šlo státu coby majoritnímu akcionáři.

26.4.2018

Každý rok jiné zaměstnání. Dánové v Praze doporučovali svůj model trhu práce

Fungoval by dánský model flexibilní práce v českých podmínkách? To je základní otázka, na kterou se snažili nalézt odpovědi účastníci konference Skandinávská inspirace, která se uskutečnila na pražské Pankráci. Během ní se ukázaly až propastné rozdíly mezi českým a dánským trhem práce.

26.4.2018

Boj za vyšší mzdy pokračuje. Zaměstnanci Air France plánují stávky i v květnu

Leteckou společnost Air France čekají i na začátku května krušné chvíle. Cestující se musejí připravit na to, že jejich spoje 3., 4., 7. a 8. května mohou být zrušeny. Právě na tyto čtyři dny totiž odbory oznámily další stávku, kterou se budou snažit domoci vyšších platů. Zaměstnanci letecké společnosti dlouhodobě požadují zvýšení mezd o šest procent.

26.4.2018

S jednou jízdenkou do vlaků různých dopravců? Národní tarif se blíží

Ministerstvo dopravy pokročilo s přípravami jednotného tarifu, který by měl umožnit cestujícím jízdu s více dopravci na české železnici na jediný lístek. Odstartovat by měl s nástupem jízdního řádu 2019/2020 v prosinci příštího roku.

26.4.2018

Omladina nejčastěji investuje do vzdělání a bydlení. Pokud má ovšem peněz nazbyt

Většina české populace takzvaných mileniálů, tedy lidí ve věku 18 až 38 let, se k investování staví pozitivně. V současné době vkládá své volné peníze nejčastěji do vzdělání, v budoucnu však chce tok svých investic přesměrovat do nemovitostí.

26.4.2018

První máj, zásnub čas. V tento den požádá o ruku desetina vdavekchtivých

Češi v loňském roce uzavřeli téměř 51 tisíc sňatků, což je nejvíce za posledních osm let. K zásnubám přitom zamilovaní vyhledávají romantické příležitosti a termíny. Pro každého desátého je dnem D první květnový den, ukázal průzkum klenotnictví ALO diamonds.

26.4.2018

Čepro opět vydělalo přes miliardu, část zisku půjde do benzínek EuroOil

Firma Čepro potvrdila, že je ve skvělé finanční kondici. Podle auditovaných výsledků vloni utržila více než 48 miliard korun a dosáhla zisku ve výši 1,14 miliard. Část peněz půjde do obnovy benzinových pump EuroOil.

26.4.2018

Lidl ve Švýcarsku začal prodávat marihuanu, joint vyjde na čtyři stovky

Představte si nákupní seznam – chleba, mléko, salám, marihuana. U nás se to může zdát jako vtip, ale ve Švýcarsku se to již stalo běžnou realitou. Tamní pobočka Lidlu minulý týden oznámila zahájení prodeje produktů z konopí ve vybraných supermarketech. Balení obsahující 1,5 gramu marihuany stojí v přepočtu přes 380 korun a vystačí na jednoho jointa.  

26.4.2018

Naše smrčiny se rozpadají, hořekují ekologové. Stát prý neřeší příčiny

Šedesát procent českých jehličnatých porostů trpí závažnou ztrátou jehličí. Autoři výzvy Zachraňme lesy varují, že nakoupením harvestorů a feromonových lapačů se příčiny krize smrkových lesů celé republiky nevyřeší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT