Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

11.10.2018

V Libni a Karlíně vzniknou nové vlakové zastávky. Nemusí to trvat dlouho

Zbudování nových vlakových zastávek, o které usiluje Praha 8, je opět blíže realitě. Na dvou ze tří zkoumaných míst v Libni a Karlíně by se daly zastávky umístit relativně rychle. Vyplývá to ze studií, které si nechala městská část zpracovat. 

11.10.2018

Kaprů bude dostatek, ale podraží. Z Nesytu vyloví po masivním úhynu zbytky

Ve druhé polovině října odstartují na Jižní Moravě ve velkém výlovy rybníků. Kapři na některých místech podraží o několik korun za kilogram. Ryb je dostatek.

11.10.2018

Jedenáct hodin týdně? Stát zruší omezení pro dvouleté děti v jeslích

Mikrojesle, vyšší rodičovský příspěvek, ale i úlevy pro rodiče dětí mladších dvou let, to vše prosazuje v souboru novel ministerstvo práce a sociálních věcí.

11.10.2018

Špatná výuka v autoškole? Žáci mohou napsat stížnost

Ministerstvo dopravy chce zlepšit výuku mladých motoristů. Zvažuje, že zavede profesní komoru autoškol. Samotné školy už mezitím zřídily vlastního ombudsmana, který řeší stížnosti.

10.10.2018

Hackeři letos ukradli kryptoměny za miliardu dolarů, nahrávají jim slabé zákony

Hackeři za prvních devět měsíců ukradli kryptoměny za 927 milionů dolarů (22 miliard korun), což je o 250 procent více, než za celý loňský rok. Výrazně také narostl počet menších krádeží, při kterých digitální zloději odcizili 20 až 60 milionů dolarů. Vyplývá to ze zprávy americké firmy CipherTrace.

10.10.2018

Ministerstvo zdravotnictví: Od společných nákupů očekáváme stamilionové úspory

Ministerstvo zdravotnictví čeká od společných nákupů státních nemocnic úspory v řádech stamilionů korun. Za posledních šest let za energie ušetřilo díky společným nákupům přes půl miliardy korun. Odmítá kritiku, že nemocnice kvůli jeho letošnímu pozdnímu nákupu energií prodělají. Uvedlo to v reakci na článek dnešních Hospodářským novin, které spočítaly, že nemocnice zaplatí příští rok o 440 milionů korun navíc.

10.10.2018

Schodek 40 miliard? Rozpočtový výbor souhlasil se základními údaji rozpočtu

Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně, aby v prvním čtení schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Jde o příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Navrhovaný schodek má proti letošnímu schválenému deficitu klesnout z 50 na 40 miliard korun. První čtení rozpočtu má přijít ve Sněmovně na řadu na schůzi, která začne za dva týdny.

10.10.2018

Ekonomické modely je třeba opravit, vyzvala světové vůdce šéfka MMF

Světoví vůdci by se měli snažit o nápravu globálních obchodních systémů namísto toho, aby se je pokoušeli roztrhat, řekla ve středu šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Současně kritizovala nacionalistické politiky, kteří prosazují zavádění cel a protekcionismus. Informovala o tom agentura AFP.

10.10.2018

Blíže důchodové reformě. Koalice bude řešit i dřívější penze u náročných profesí

Koaliční strany ANO a ČSSD se dnes dohodly na několika bodech důchodové reformy. Mezi témata patří třeba řešení nižších penzí žen či možného dřívějšího odchodu do důchodu u náročných profesí. Novinářům to dnes po jednání koaliční rady řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

10.10.2018

Za chyby na D47 musí stavební firmy zaplatit téměř 36 milionů

Ředitelství silnic a dálnic ČR uspělo u arbitráže proti stavebním společnostem Eurovia CS a Advanced World Transport (AWT). Za chyby při stavbě dvou mostů u Ostravy na dálnici D47, dnes D1, musí obě společnosti zaplatit necelých 26 milionů korun spolu s úrokem z prodlení ve výši přesahující částku 10 milionů korun.

10.10.2018

Konec zákazu prodeje o některých svátcích má šanci. Vláda ho neodmítla

Vláda na svém středečním zasedání zaujala neutrální postoj k návrhu poslanců TOP 09, kteří chtějí zrušit zákon zakazující prodej v maloobchodě a velkoobchodě o vybraných svátcích. TOP 09 to zdůvodňuje například tím, že zákon je v českém právním řádu nadbytečný, neboť neřeší žádnou palčivou společenskou či ekonomickou otázku.

10.10.2018

Bývalý šéf rady ERÚ Outrata podal ústavní stížnost proti svému odvolání

Odvolaný předseda rady Energetického regulačního úřadu Vladimír Outrata podal ústavní stížnost proti rozhodnutí vlády, kterým ho letos na konci července odvolala. Outrata, který byl v čele úřadu rok, tvrdí, že je odvolání nezákonné, což kritizoval i vicepremiér Jan Hamáček. Outrata však zůstal řadovým členem rady. Informoval o tom server Lidovky.cz

10.10.2018

Gillette dostal výjimku z Trumpových cel. Potřebuje speciální ocel na žiletky

Americkému výrobci holicích potřeb Gillette se podařilo vyjednat výjimku z cla, které letos prezident Donald Trump uvalil na dovoz oceli do Spojených států. Pro své žiletky potřebuje Gillette speciální druh oceli, kterou již přes dvacet let nakupuje ve Švédsku. Informovala o tom televize CNN s odvoláním na mateřskou společnost Procter & Gamble (P&G).

AKTUALIZOVÁNO
10.10.2018

Navýšení minimální mzdy se odkládá. Koalice se nedohodla

Vládní strany ANO a ČSSD se ani dnes nedohodly na tom, o kolik by měla od ledna vzrůst minimální mzda v Česku. Sociální demokraté navrhují navýšení o 1200 korun. ANO trvá na přidání o tisícikorunu. Novinářům to po skončení dnešní koaliční rady řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní se špičky koalice kvůli úpravě nejnižšího výdělku v brzké době sejdou znovu. Nyní činí minimální mzda 12 200 korun. 

10.10.2018

SIRIUS Finance posiluje o bývalé vrcholové manažery Partners

Společnost SIRIUS Finance přichází na trh finančního zprostředkování s ambicí stát se jeho nejzářivější hvězdou. V následujících 12 měsících má v plánu dosáhnout provizního obratu ve výši 300 milionů korun a spolupracovat s 400 poradci. Vladislava Cisarzová, Karel Maroušek, Michal Oppl a Vít Mikolášek, kteří dosud zastávali vysoké posty v Partners, navíc získali ve firmě majoritní podíl a společně s původními zakladateli drží 100 procent akcií.

10.10.2018

Stavebnictví trpí nedostatkem materiálu. Cihly jsou na pořadník

Boom českého stavebnictví nebrzdí pouze chybějící pracovní síly. Kritický je i nedostatek základních stavebních surovin, jako jsou cihly, štěrk nebo izolační materiály. Na rok dopředu jsou někde vyprodána i užitková vozidla. Podobná situace panuje rovněž ve zbytku EU. Některé druhy materiálů jsou dostupné ve státech mimo EU, stavaři je ale nemohou používat, protože často nemají příslušné certifikace.

10.10.2018

Neplacené dobrovolnictví mezi Čechy netáhne. Zapojuje se jen 15 procent lidí

Pouze 15 procent Čechů se zapojuje do neplacených dobrovolnických aktivit. Jde o vůbec nejnižší podíl z 34 zemí zapojených do globálního průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad, který se věnoval sociální odpovědnosti. Pokud by čeští zaměstnanci dostali na dobročinné aktivity placenou dovolenou, zapojilo jich by se do nich 67 procent.

10.10.2018

Thajsku došla trpělivost s elektrošrotem. Zakázalo jeho dovoz

Poté, co Čína zakázala dovážet odpad, přistoupilo ke stejnému kroku i Thajsko. Již za půl roku nebude možné do země dovážet více než 400 druhů vyřazené elektroniky a do dvou let se zákaz rozšíří i na všechny plasty.

10.10.2018

Emise automobilů klesnou o 35 procent. Návrh EU podpořilo i Česko

Ministři životního prostředí členských zemí Evropské unie nalezli kompromis v otázce snižování emisí. Od roku 2030 budou automobily vyrobené na území EU vypouštět do ovzduší o 35 procent méně škodlivých látek, než stanovují předpisy pro rok 2021. Návrh podpořila i Česká republika, která původně prosazovala mírnější limity.

10.10.2018

Proti suchu Dešťovkou. Stát přispěje na nádrže miliony

Žlutá tráva, opadané stromy a rozpraskaná zemina strašily malé zahrádkáře i velká města po celé léto. V příštím roce by jim s případným suchem mohly pomoci jímky a nádrže, ve kterých by spořili dešťovou vodu. Od října mohou obce i jednotlivci žádat o peníze na jejich pořízení z dotačního titulu Dešťovka.  

10.10.2018

Výstavba dálnice D35? Obyvatelé Strakova se chtějí obrátit na soud

Kdy se začne stavět silnice D35, je jedna z nejtěžších otázek současnosti. O trase je sice rozhodnuto a Ředitelství silnic a dálnic za ní stojí, ale ne tak obyvatelé Strakova na Svitavsku. Ti sice dálnici chtějí, ale dál od obcí a blíž k lesům. Obávají se totiž velkého hluku. Už předali dokumenty na stavební úřad v Litomyšli a pokud ten nerozhodne v jejich prospěch, jsou rozhodnuti se obrátit na soud.  

10.10.2018

Vývoz automobilů? Kvůli brexitu klesá už nyní

České firmy se bojí brexitu. Británie je jedním z jejich nejvýznamnějších obchodních partnerů. O její trh nechtějí přijít ani po 29. březnu příštího roku, na nějž je brexit naplánován. Z Česka se do Británie vyvážejí zejména auta, stroje, reaktory a kotle.

10.10.2018

Sázejte jedle a listnáče, doporučuje vyhláška. Dostanete víc peněz

/INFOGRAFIKA/ Podíl listnatých stromů na nové výsadbě výrazně stoupne. Lesníci za ně dostanou mnohem větší dotace než za smrky.

10.10.2018

Konec levných hypoték? Banky navyšují úroky

/INFOGRAFIKA/ Tisíce až desetitisíce korun navíc si připlatí noví zájemci o hypoteční úvěry. Úrokové sazby totiž rostou a v některých případech překračují i čtyřprocentní hranici.    

10.10.2018

Schváleno. Staré vysílání skončí v červnu 2020

Nejrychleji poběží pro nové televize Pražané, naopak v „relativním klidu“ mohou být ve Zlíně.     

9.10.2018

Škoda vyrobí pro Plzeň tramvaje za miliardu. Nikdo jiný se o zakázku nepřihlásil

Škoda Transportation zveřejnila podobu nových tramvají pro Plzeňské městské dopravní podniky. V zakázce za více než miliardu korun neměla konkurenci: nikdo jiný se nepřihlásil.

9.10.2018

Nové české letadlo. Vodochodské Aero poodhalilo L-39 NG

/VIDEO/ Zatím jsou to jen křivky v tmavém hangáru. Už tento pátek se ale fandové českého letectví dočkají. Po mnoha letech vývoje se veřejnosti poprvé ukáže finální verze nového bitevníku L-39 NG z Aera Vodochody. Ještě před oficiálním „roll outem“ zástupci Aero Vodochody zveřejnili první video letadla. Po vzoru premiér nových modelů automobilek jsou však na obrazu pouze základní kontury.  

AKTUALIZOVÁNO
9.10.2018

Do Berlína bez dieselu. Soud rozhodl o zákazu vjezdu do některých ulic

Berlín čekají zákazy jízdy starších dieselových aut. Rozhodl zdejší správní soud. Zákaz se má podle televize NTV týkat vybraných ulic. Německá metropole se tak zařadí na rostoucí seznam měst, kde řidiči musí počítat s dopravními omezeními, které mají vést ke snížení emisí oxidu dusičitého (NO2).

9.10.2018

Ťok podepsal memorandum o nulové sazbě mýta. Volné úseky vyberou kraje a obce

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) ustoupil krajům a obcím a na silnicích první třídy, kde bude od roku 2020 nově zavedeno mýtné, ponechá možnost nulové sazby. Ťok to dnes před novináři stvrdil podpisem memoranda se zástupci krajů a obcí. O konkrétních úsecích, kde bude uplatněna nulová sazba, rozhodnou kraje a obce.  

9.10.2018

Mafra převezme v Česku a na Slovensku vydavatelství Bauer Media

Médiální firma Mafra z holdingu Agrofert převezme v Česku a na Slovensku vydavatelství Bauer Media.  Dohodla se na tom s německou společností Bauer Media Group. Dohodu musí ještě schválit antimonopolní úřad. Cenu obchodu firmy nezveřejnily. Informovala o tom Česká televize.

9.10.2018

Bez občanky. Pošta spouští výdej balíků na kód, může ho vyzvednout i příbuzný

Česká pošta přichází s inovací, jejímž cílem je výrazně zrychlit a zjednodušit převzetí balíků. Na všech pobočkách si nyní zákazníci mohou vyzvednout vybrané typy zásilek po předložení unikátního šestimístného kódu – a bez nutnosti ukazovat občanský průkaz. Zásilku tak bude moci vyzvednout kdokoli z příbuzných či známých, kterým adresát šestimístný kód dá.

9.10.2018

Šlehačky ve spreji? Nejen smetana, ale i voda a palmový tuk, varuje dTest

Vypadají stejně, uvnitř se diametrálně liší. Řeč je o šlehačkách ve spreji. Spotřebitelský časopis dTest porovnal 25 šlehačkových sprejů dostupných v českých obchodech. Ukázalo se, že leccos, co vypadá jako šlehačka, nejenže není vyrobeno ze smetany, ale dokonce ani z mléka. Daní za pohodlí tak může být „šlehačka“ v podobě vody a palmového tuku.

9.10.2018

Hypotéka podle nových pravidel? Poradíme vám, co je potřeba

Od prvního října dostane zájemce hypotéční úvěr pouze tehdy, když jeho celkové měsíční úvěrové zatížení, respektive splátka hypotéčního úvěru plus všechny další splátky úvěrů nepřesáhnou 45 procent jeho čistého měsíčního příjmu. Zároveň začala platit i povinnost mít 20 procent z hodnoty pořizované nemovitosti ve vlastních penězích.

9.10.2018

Personální zemětřesení v Lesích ČR. Vojáček vymění vrcholový management

Generální ředitel podniku Lesy ČR Josef Vojáček, který se funkce ujal na začátku září, oznámil obměnu vrcholového managementu. Státní podnik vypsal výběrová řízení na obsazení postu ředitele lesního a vodního hospodářství a dále ředitele ekonomického, správního a obchodního. Stávající manažeři povedou své úseky do konce října.  

9.10.2018

Masaryčka spojuje. Do obnovy nádraží se může zapojit veřejnost

/INFOGRAFIKA/ Do konečné podoby oživení okolí pražského Masarykova nádraží bude moci promluvit veřejnost. V týdnu od 22. října se mohou lidé účastnit veřejné konzultace o návrhu, a ovlivnit tak podobu veřejných prostranství a občanské vybavenosti. Na stránkách projektu bude také možné k návrhu podat komentář, který projektový tým následně zpracuje. Uvedla to firma Penta Real Estate, která je investorem projektu. Na pozemcích plánuje postavit administrativní čtvrť s obchody a restauracemi, ale také park podle projektu studia zesnulé britské architektky Zahy Hadidové.

9.10.2018

Česko vyváží méně aut. Přebytek zahraničního obchodu se v srpnu ztenčil

Přebytek zahraničního obchodu v srpnu meziročně poklesl o 0,3 miliardy na 2,3 miliardy korun. Výsledek negativně ovlivnil zejména obchod s dopravními prostředky a další prohloubení schodku v obchodu s ropou a zemním plynem. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

9.10.2018

Kdo bude novým vlastníkem huti? Rozhodnutí se odkládá

Nový kupec ostravské huti ArcelorMittal Ostrava (AMO) stále není znám. Správce huti Ashok Patil minulý pátek uvedl, že zájemců o koupi je několik.

9.10.2018

Růst spotřebitelských cen v září zmírnil. I kvůli nižším cenám dovolených

Meziroční růst spotřebitelských cen v září zpomalil na 2,3 procenta. V srpnu to přitom bylo 2,5 procenta. Oproti loňskému září zdražilo hlavně bydlení a také potraviny a nápoje. Odborníci očekávali zrychlení inflace na 2,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

9.10.2018

Povolování staveb má výrazně zrychlit. Vláda chystá zavedení fikce souhlasu

Nevyjádřili se hygienici? Čekáte přes půl roku na verdikt památkářů či vodohospodářů? Nevadí, začnete stavět bez jejich souhlasu. Už za rok by to mohla být realita. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce ještě letos vklínit do zákona takzvanou fikci souhlasu.

9.10.2018

Paradox doby. Firmy shánějí lidi, mladí Češi přesto končí na úřadu práce

Téměř o čtyři tisíce v září stoupl počet absolventů středních a vysokých škol, které eviduje Úřad práce mezi nezaměstnanými. Celkem jich bylo 13 417. „Na nezaměstnanosti se podíleli šesti procenty,“ konstatuje mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

8.10.2018

Bezdomovectví zatěžuje rozpočty víc než sociální bydlení, ukázal výzkum

Bezdomovectví stojí veřejné rozpočty víc než sociální bydlení. Výzkum v USA ukázal, že u lidí bez domova jsou celkové náklady na krizové přístřeší, výjezdy záchranné služby, zdravotní péči či vězení vyšší, než když osoby v tísni žijí v sociálním bytě. Výsledky dnes na semináři v Praze představil americký expert na problematiku bydlení Dennis Culhane, který v minulosti působil jako poradce prezidenta Baracka Obamy pro sociální otázky. 

8.10.2018

Václav Fischer se vrací. Po cestovních kancelářích založil vlastní aerolinky

Byznys s leteckou dopravou má zažít příští rok na jaře velký comeback. Václav Fischer, který stál u počátků cestovní kanceláře Fischer a dnes již zkrachovalé letecké společnosti Fischer Air, chce po dvaceti letech opět vozit cestující k moři letadly v barvách své společnosti.

8.10.2018

Dálniční billboardy s vlajkami zmizely. Rok po termínu

Společnost Czech Outdoor splnila svůj slib ze srpna a odstranila z okolí českých dálnic reklamní plochy dočasně polepené českými vlajkami. Stalo se tak více než rok poté, co reklamní poutače nesměly podle zákona u dálnic už být. Firma za pozdní odstranění nezaplatí ani korunu. Ředitelství silnic a dálnic současně vypsalo další zakázku na likvidaci další nepovolené reklamy, k jejímuž odstranění se vlastníci nemají.

8.10.2018

Úspěch SpaceX. První stupeň rakety řízeně přistál v Kalifornii, nabídl podívanou

Americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska má na kontě další úspěšný let do vesmíru. První stupeň rakety Falcon 9, která na oběžnou dráhu vynesla argentinský satelit, úspěšně přistála na základně Vandenberg v Kalifornii. Firma tak vůbec poprvé provedla řízené přistání startovacího modulu na západním pobřeží Spojených států.

8.10.2018

Stavebnictví se daří. Dolů ho táhne slabá bytová výstavba, hlavně v Praze

Hořkosladce zní čerstvé statistiky tuzemským stavebníkům a developerům. Zatímco stavební produkce v srpnu meziročně posílila o téměř 12 procent, počet zahajovaných nových bytů o šest procent klesl. Nejhorší situace panuje v tomhle ohledu v Praze, kde se momentálně staví o polovinu bytů méně, než trh žádá.

8.10.2018

Průmysl ztrácí dech. V srpnu rostl pětkrát pomaleji než v červenci

Slábnoucí poptávka v zahraničí, nedostatek pracovních sil a rychle rostoucí mzdové náklady – to jsou hlavní faktory, které zpomalují výkon tuzemského průmyslu. Zatímco v červenci si česká průmyslová výroba připsala více než desetiprocentní meziroční růst, v srpnu to už bylo pouze 1,9 procenta.

8.10.2018

Absolventi pokles nezaměstnanosti nezastavili. V září dosáhla tří procent

V září došlo k dalšímu oživení pracovního trhu poté, co skončily dovolené a firmy rozjely opět naplno výrobu. Úroveň nezaměstnanosti tak klesla meziměsíčně na rovná tři procenta, což je proti srpnu o 0,1 procenta a meziročně o 0,7 procenta méně. Jedná se o nejnižší zářijovou nezaměstnanost od roku 1996. Informoval o tom Úřad práce ČR.

AKTUALIZOVÁNO
8.10.2018

Kellnerova PPF sloučí Air Bank s Monetou a Home Creditem. Vznikne česká trojka

Skupina PPF podnikatele Petra Kellnera spustila proces k fúzi jí vlastněné Air Bank a českého a slovenského Home Creditu s Monetou Money Bank. Po sloučení vznikne pod značkou Air Bank dvojka ve spotřebitelských půjčkách a třetí největší banka na českém trhu. Hodnota zamýšlené transakce je 19,75 miliardy korun.

8.10.2018

Rychleji z Ostravy do Frýdku-Místku. Plány SŽDC ale nabírají zpoždění

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) pokročila se svými plány modernizovat a zrychlit cestování vlakem mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem. Správce kolejí vybral firmu, která má za 50 milionů korun připravit záměr projektu, který má přinést i konec dieselových vlaků mezi oběma městy.

7.10.2018

Na druhý pokus to vyšlo. Obchodní dům Kotva se stal kulturní památkou

Ministerstvo kultury prohlásilo pražský obchodní dům Kotva a polikliniku Pod Marjánkou na Břevnově za kulturní památku. V obou případech účastník řízení podal rozklad a nyní běží druhoinstanční řízení. Mluvčí ministerstva neuvedla, kdy přesně byly stavby památkami prohlášeny. Médiím sdělila, že se tak stalo v letošním roce. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT