Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

8.8.2018

Generace internetu 5G se blíží. Číňané ji chtějí spustit už v roce 2020

Představte si mobilní internet, jehož data zvládnou zhruba osminásobnou porci výkonu co doposud. Je schopen pokrývat autonomní vozidla, hraje klíčovou roli ve stále se vyvíjející virtuální realitě a s přehledem drží koncept „chytrých měst“. Již za dva roky by lidé v některých zemích světa nemuseli pouze snít, pátá generace vysokorychlostního internetu se totiž zřejmě stane realitou.

8.8.2018

Nábytkářskou Kiku koupil rakouský holding. Obchod povolil ÚOHS

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej nábytkářského řetězce Kika rakouskému holdingu Signa. Rakušané Kiku kupují od jejího jihoafrického vlastníka za symbolickou cenu.  

8.8.2018

Pryč od tlaku investorů? Miliardář Elon Musk uvažuje o převzetí Tesly

Zakladatel a generální ředitel automobilky Tesla Elon Musk uvažuje o tom, že firmu převezme do svých rukou. Informoval o tom na svém twitterovém účtu. Miliardář nabídl, že by za každou akcii zaplatil 420 dolarů (přibližně 9240 korun), což je mnohem více než činí jejich tržní hodnota. Dodal, že financování transakce již má zajištěno, podrobnosti ale neposkytl. Informovala o tom agentura Reuters.

8.8.2018

Turistů do Česka přijíždí stále více. Daří se pohostinství

Provozovatelé českých hotelů, penzionů a kempů si mohou mnout ruce. Turisté ve druhém čtvrtletí letošního roku strávili v ubytovacích zařízeních 13,4 miliónu nocí. To je meziročně o 2,2 procenta víc. Rostou také tržby ve službách, hlavně v dopravě a skladování.  

8.8.2018

Nezaměstnanost mírně stoupla, na úřad se přes léto hlásí hlavně učitelé

Podíl nezaměstnaných osob se v červenci zvýšil na 3,1 procenta z červnových 2,9 procenta. Zároveň ale jde o nejnižší červencovou hodnotu od roku 1997, kdy bylo bez práce 222 374 lidí. Jedná se o krátkodobý výkyv, na úřad práce zamířili totiž hlavně zaměstnanci ze školství. Čerství absolventi se na nárůstu podíleli jen minimálně.

8.8.2018

Rozšířit Prahu? Ano, nebo ne? Odborníci se nemohou shodnout na rozvoji metropole

Návrh Metropolitního plánu počítá s tím, že Praha již nebude dále rozšiřovat své hranice. Podle některých odborníků to může městu a jeho obyvatelům uškodit.

8.8.2018

Město investuje do Staroměstské tržnice. Kavárník chce plánům vdechnout život

Praha chce revitalizovat Staroměstskou tržnici. Zatím ale nemá plány, jak ji provozovat. Svou nabídku na využití a provoz představil tým odborníků v čele s kavárníkem Ondřejem Kobzou. Chystají multifunkční gastro-kulturní centrum.

8.8.2018

Inspekce uložila Lesům ČR za kůrovce pokutu. Musí zaplatit 3,5 milionu

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vyměřila státnímu podniku Lesy ČR pokutu 3,5 milionu korun za to, že nezabránil působení škodlivých činitelů na les, čímž měl ohrozit životní prostředí. Nepravomocná sankce následovala po kontrolách v několika lesních správách na Moravě. Napsaly to dnes Lidové noviny (LN), podle kterých pokuta padla za nálet kůrovce do českých lesů.

8.8.2018

Zdražování elektřiny a benzínu? Je to kvůli Trumpovi i blahobytu

Musím si odkládat stále víc peněz. Tak si postěžoval Petr Křivánek na zdražování elektřiny. „Účet je vysoký, ale platit ho musím. Se zdražováním nic neudělám. Beru to jako fakt. Elektřinu potřebuje k životu každý,“ svěřil se muž z Podivína na Břeclavsku.

8.8.2018

Firmám chybějí zaměstnanci. Na částečný úvazek nabírají důchodce

Počet seniorů pracujících na částečný úvazek vzrostl za poslední půlrok téměř o třináct procent. Důvodem je větší zájem firem i nedostatek peněz, který mají na živobytí.   

8.8.2018

Rohlíky budou o pár desetníků dražší, tvrdí pekaři. Kvůli suchu

Sucho, jež sužuje nejen Česko, ale i další evropské země, již pocítili také pekaři. A následovat budou zřejmě také jejich zákazníci. Cena pečiva vzroste více, pokud si přisadí i obchodníci. Záležet může i na zájmu exportérů.      

7.8.2018

Jízdné v Brně? Děti a důchodci od září zaplatí méně

Místo dvanácti korun šest. Tolik zaplatí Brňané, kteří mají nárok na zlevněné jízdné, od prvního září za hodinovou cestu městskou hromadnou dopravou. Slevy se týkají dětí do patnácti let, studentů do šestadvaceti let věku a důchodců od pětašedesáti. Změnu ceníku jízdného, stejně jako novou takzvanou navazující měsíční jízdenku, schválili v úterý brněnští radní.

7.8.2018

Pekárny United Bakeries vzdaly spor s Agrofertem. Musí mu vrátit sto milionů

Pekárenská skupina United Bakeries stáhla od Nejvyššího soudu své dovolání v případu nedokončené fúze s koncernem Agrofert. Informovala o tom Česká televize s odvoláním na mluvčí Městského soudu v Praze Markétu Puci.  

7.8.2018

Boje RegioJetu o Vídeň. Na nádraží mu zabavili stánek, pomohla až EU

Český dopravce RegioJet musel na nádraží ve Vídni po více než půl roku prodávat lístky na své služby pouze z mobilního stánku. Majitel nádraží mu totiž nechtěl povolit klasickou pobočku, kde by jízdenky prodával. Stánek mu později navíc nádraží zakázalo kvůli požární bezpečnosti. Situaci Regiojetu pomohla vyřešit až Evropská komise.

7.8.2018

Dopad Trumpovy politiky. Automobilka Daimler kvůli sankcím v Íránu končí

Německý automobilový koncern Daimler opouští své plány na rozšíření aktivit v Íránu. Rozhodl se tak kvůli americkým sankcím, které pro něj představují riziko. Automobilka měla podle plánu vyrábět v zemi s partnerskou společností nákladní vozy značky Mercedes-Benz. S odkazem na prohlášení společnosti o tom informoval server CNN.

7.8.2018

Nová auta na českém trhu zdražují, můžou za to i přísné emise

První pololetí letošního roku ukazuje dynamický vývoj v nabídce osobních aut. Nejlevnější modely zdražily o 2,1 procenta, zatímco auta s nejlepší výbavou zlevnila o 1,3 procenta, což odpovídá částkám v průměru devět tisíc a 6500 korun. Některá auta ale zlevnila až o dvacet tisíc korun. Vyplývá to z údajů cenového indexu EY, který dlouhodobě mapuje situaci na trhu.  

7.8.2018

Rekordní červenec. Brněnské letiště odbavilo nejvíc lidí v historii

Přes 115 tisíc cestujících prošlo v červenci brněnským letištěm. O jedenadvacet procent víc, než za stejné období loni, kdy na letiště odbavilo zhruba pětadevadesát tisíc lidí. „Dosáhli jsme dosud nejvyššího počtu cestujících v dějinách brněnského letiště, kteří za měsíc prošli terminálem,“ uvedla mluvčí Kateřina Pichalová.

7.8.2018

Peníze nedojdou. Festivaly objíždí pojízdný bankomat

Návštěvníci letních festivalů a dalších velkých společenských akcí už budou u sebe mít vždy dostatek hotovosti. Pokud jim dojde, stačí najít zcela nový pojízdný bankomat Moneta Money Bank. Služba je k dispozici nonstop klientům všech bank.

7.8.2018

ČEZ žaluje bulharský antimonopolní úřad. Kvůli zamítnutí obchodu s Inercomem

Energetická společnost ČEZ podala správní žalobu na bulharský antimonopolní úřad kvůli zamítnutí prodeje jeho tamních aktiv firmě Inercom. Podobnou žalobu podal také Inercom. ČEZ vede od roku 2016 proti Bulharsku mezinárodní arbitráž o 15 miliard korun kvůli tomu, že jeho podnikání údajně tamější úřady poškodily. 

7.8.2018

ČEZ za první pololetí vydělal o polovinu méně než loni. Firmě chyběly příjmy

Energetický gigant ČEZ v prvním pololetí letošního roku vydělal 7,7 miliardy korun, což je meziročně o 54 procent méně. Za stejné období minulého roku firma vydělala 16,7 miliardy korun. Výsledek ale splnil očekávání, jelikož společnost neměla žádné významné příjmy. Loňský zisk byl výrazně vyšší kvůli prodeji akcií  MOL ve výši téměř sedmi miliard korun.

7.8.2018

Klimatizované autobusy za miliardu mají závady. Musely být odstaveny

Na letiště začaly jezdit klimatizované autobusy. Pražský dopravní podnik (DPP) však musel některé stáhnout z provozu kvůli závadám.

7.8.2018

Drastický vývoj cen. Nové byty zdražily za poslední měsíc o pětinu

Realitní boom se v Česku minulý měsíc dočasně zpomalil. Zatímco v první polovině roku prodali developeři 3376 nových bytů, což je nejvíce od roku 2014, v červenci jich bylo jen 131.

7.8.2018

Smrt při požáru? Dobrovolní hasiči dostanou přes 330 tisíc

Ministerstvo vnitra hodlá ještě letos zvýšit odškodnění pro pozůstalé dobrovolných hasičů. Nárok na peníze budou mít rovněž lidé, kteří zahynout při záchraně života.

6.8.2018

Honda stahuje z Číny téměř sto tisíc SUV, vytékal z nich benzín

Automobilka Honda musí stáhnout z Číny téměř sto tisíc SUV Avancier kvůli problémům s únikem benzínu. Akce se dotkne přesně 96 900 aut. Čína představuje pro japonského výrobce největší trh, jeho prodeje zde ale od začátku letošního roku postupně klesají.  

6.8.2018

Největší rekonstrukce větrání metra. Na lince C mizí ventilátory ze 70. let

Pražský dopravní podnik (DPP) letos a příští rok kompletně zmodernizuje větrání na vůbec nejstarším úseku metra, kterým je část trasy C mezi Florencí a Kačerovem. Informaci přinesl web Zdopravy.cz.

6.8.2018

Slevy na jízdném startují v září. Mohou ohrozit městské pokladny?

Přípravy na změnu jízdného, která vstoupí v platnost prvního září, vrcholí. Děti, studenti a senioři budou nově v autobusech i vlacích platit pouze čtvrtinu ceny jízdného. Novinka se sice netýká linek MHD, ty jsou však často provázány s integrovanou dopravou kraje. Podle České televize (ČT) tak nové slevy budou platit i v některých městech.

6.8.2018

Daň z pohonných hmot vydělá rekordní částku. Díky silné ekonomice i drahé cizině

Předpis daně z pohonných hmot meziročně roste. Do státní pokladny tak i díky rostoucí ekonomice, zvyšujícím se sazbám spotřební daně v zahraničí, nebo relativně levnému mýtu přinese nejvíce peněz v historii. Vyplývá to z analýzy Centra ekonomických a tržních analýz (CETA)

6.8.2018

Řetězec Lidl rozšiřuje sortiment. Zákazníkům nabídne uzeniny Pikok Pure

Prodejny Lidl zařadily do své nabídky novou privátní značku Pikok Pure. Zákazníkům nabídne výběr uzenin, které podle prohlášení řetězce neobsahují žádné konzervanty ani barviva. 

6.8.2018

České zlaté rezervy se tenčí. Za dvacet let mohou být na nule

Zlatý poklad České republiky se od roku 2000 ztenčil o více než 4,5 tuny a v současné době ho tvoří 9,3 tuny cenného kovu. Každý rok z něj přitom ubývají další stovky kilogramů, které Česká národní banka využívá na ražbu pamětních zlatých mincí. Informaci zveřejnila společnost Zlato.

6.8.2018

Zemřel jeden ze čtyř kuchařů století, Francouz Joël Robuchon. Bylo mu 73 let

V 73 letech zemřel šéfkuchař Joël Robuchon, který patřil k nejvýznamnějším šéfkuchařům světa. Robuchon, který byl v roce 1990 zvolen prestižním francouzským gastronomickým průvodcem Gault Millau jedním ze čtyř "kuchařů století", založil řadu restaurací na třech kontinentech, jež dohromady získaly neuvěřitelných 31 michelinských hvězd.

6.8.2018

Letní výprodej v plném proudu. V Německu ušetříte až 70 procent

Výprodeje právě začaly. Šílenství - tak by se daly označit každoroční letní slevy v německých obchodech. Ty hojně využívají i Češi, kteří si z Německa vozí levné oblečení, obuv, plavky i módní doplňky. Vždyť obchody často zlevňují zboží až o sedmdesát procent! Ale pospěšte si, nejsilnější vlna slev trvá pouze do poloviny měsíce.

6.8.2018

Český průmysl na vzestupu. Výroba meziročně stoupla o sedm procent

Průmyslová výroba se oproti předchozímu roku zvýšila o sedm procent. Největší měrou přispěl více než šestnáctiprocentní růst výroby a rozvodů energií - elektřiny, plynu, tepla - a klimatizovaného vzduchu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

6.8.2018

Tržby rostou, i když pomaleji. Češi stále častěji nakupují z pohodlí domova

Růst maloobchodních tržeb v červnu výrazně zpomalil. Zvýšení o dvě procenta ve srovnání s předchozím rokem je letos zatím nejnižší. Češi podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stále více nakupují přes internet. Prodávají se počítače, ale i klimatizace, které pomohou ulevit od venkovních tropických teplot.

6.8.2018

Stavební spořitelny chytily druhý dech. Zájem je o spoření i úvěry

Tužba po vlastním bydlení neslábne. Z hlediska financování se však objevuje nový trend mít na začátku naspořeno co nejvíce finančních prostředků. Se snižující se dostupností hypoték roste obliba produktů stavebních spořitelen. Podle pravidelného průzkumu agentury IBRS uskutečněného pro Českomoravskou stavební spořitelnu je nyní atraktivita stavebního spoření nejvyšší za posledních sedm let.    

6.8.2018

Místo „žabotlamů“ Regionovy. Příchod konkurence na pražské koleje se odkládá

Českým drahám zůstane nejspíš až do konce prosince 2019 provoz na městské lince S41. Plány Ropidu a hlavního města Prahy vybrat v neformálním poptávkovém řízení nového dopravce, který by na trasu mezi Roztoky, Libní a Hostivaří nasadil lepší vlaky, se posouvají o rok.

6.8.2018

Volkswagen a Ford plánují spolupráci. Dotkne se i Škody Auto?

Mladá Boleslav - Kooperace automobilek Volkswagen a Ford není ničím neobvyklým. V minulosti už spolu vyráběly užitková vozidla. Škoda Auto, součást koncernu VW, takový vůz ve svém portfoliu nemá.

6.8.2018

O psí hotely je v létě velký zájem. Většina penzionů hlásí plno

V horkých prázdninových dnech vyráží na dovolenou mnoho lidí včetně majitelů psů a koček. Ti mohou využít služeb hotelů pro zvířata a své mazlíčky zde nechat ubytovat. V polovině prázdnin však už psí hotely praskají ve švech.

6.8.2018

Boom vystřídal boj o přežití. Mlékomaty drží stálí zákazníci, noví nepřibývají

Trvanlivé v krabici nebo čerstvé z automatu? Na řadě míst na Jižní Moravě fungují mlékomaty, kde si lidé mohou denně koupit čerstvé mléko. Za litr zaplatí od patnácti do sedmnácti korun. Podle některých provozovatelů odběr z automatů po počátečním boomu po několika letech odezněl.

6.8.2018

Úder proti šmejdům. Vláda omezí i prodeje přes telefon

/INFOGRAFIKA/ Dobrý den, volám z firmy XY, cena elektřiny i plynu v poslední době rychle roste a máme pro vás nabídku, jak výrazně ušetřit. Tak nějak obvykle začínají telefonické hovory firem nabízejících energie či různé zboží. Přestože od konce května platí nová směrnice o osobních údajích (tzv. GDPR), která za nevyžádané otravné telefonáty stanovuje vysoké sankce, v praxi se stále objevují.

5.8.2018

Nejcennější auto historie jde do aukce. Cena ferrari může přesáhnout miliardu

Sběratelská aukce osobních automobilů, která se uskuteční 25. srpna v Kalifornii, by mohla zlomit celkem tři rekordy. Ferrari 250 GTO z roku 1962 by se totiž mohlo stát nejdražším vydraženým autem historie i vůbec nejdražším americkým autem. Aston Martin DP215 pak bude usilovat o primát nejdražšího vydraženého vozu s původem na britských ostrovech.

5.8.2018

V Berlíně se již za školky a jesle platit nebude. Město chce pomoci rodičům

Od prvního srpnového dne se už v Berlíně za školky a jesle neplatí. Rozhodla o tom tamní vláda, která tak chce rodičům pomoci s vysokými měsíčními výdaji. Dodává ale, že poplatky za jídlo pro své děti lidem stále neodpadávají.

5.8.2018

Indiánské čelenky nebo masky zvířat. Praha 3 pořádá pro děti workshopy zdarma

Nevíte si rady, jak zabavit děti o prázdninách? Vezměte je na kreativní workshopy v Integračním centru Zahrada na Žižkově. Příchozí se mohou každý čtvrtek zúčastnit tvůrčí dílny s jinou tématikou, a to zdarma. Pokaždé si ale odnesou vlastnoručně vytvořený výrobek.

5.8.2018

Evžen Korec: Na Airbnb můžete prodělat. Važte si dlouholetých nájemníků

Vyděláte více a rychleji, láká platforma Airbnb majitele nemovitostí na vyšší zhodnocení jejich investic. Stále více lidí na to slyší a svůj byt tak k využití různým turistům nabízí. Jen v Praze jich je prý už 20 tisíc. Je nutné podívat se, zda je tento způsob využívání vlastního bytu opravdu tak výhodný, a to nejen ve světle aktuálního zátahu, který na tyto poskytovatele krátkodobého ubytování udělala česká finanční správa. A opravdu se vyplatí každému?

5.8.2018

Do ordinace venkovním výtahem. Opravují srdce Masarykova onkologického ústavu

Víc než sto let stará budova označovaná jako srdce Masarykova onkologického ústavu v Brně dostane novou podobu. V pondělí začali stavbaři opravovat Bakešův pavilon, kde se léčí onkologicky nemocní pacienti. Rozsáhlá rekonstrukce přijde na 428 milionů korun.

4.8.2018

Auto burza na letišti ve Velké Dobré byla opět středem zájmu sběratelů

/FOTOGALERIE/ Tradiční srpnová auto moto burza se uskutečnila v sobotu dopoledne na letišti ve Velké Dobré na Kladensku. Tisíce návštěvníků z různých koutů země i ze zahraničí dorazily i tentokrát přes ukrutné vedro.

4.8.2018

Pracovní úrazy mají nejčastěji čtyřicátníci. Nejrizikovější den je pondělí

Pracovní úrazy se v Česku nejčastěji stávají čtyřicátníkům, další nejohroženější skupinou jsou dvacetiletí zaměstnanci. Nejrizikovější den je pondělí a čas kolem desáté hodiny dopoledne. Upozorňují na to odborníci na bezpečnost práce s odvoláním na statistiky Státního úřadu inspekce práce.

4.8.2018

Na vyhořelou sklárnu v Přibyslavi vyhlásili sbírku

Milionové škody napáchal požár, který letos 25. července večer zachvátil sklárnu rodiny Valnerových v Přibyslavi. V současné době se na vyhořelou sklárnu koná v Přibyslavi veřejná sbírka, kterou zorganizovala majitelka cukrárny Fontána Alena Jouklová.

4.8.2018

OBRAZEM: Tržnice v Litoměřicích je v provozu. Napůl. A chybí stín

Zvykli jste si kupovat sezonní produkty na Mírovém náměstí v Litoměřicích? Tak pozor! Rajské, dýně či kvašky od drobných trhovců už tu neseženete. Od 1. srpna sem zelináři nesmějí. Město chce, aby se za nimi lidé znovu naučili chodit na bývalou tržnici. Ta ale ještě nebyla zkolaudovaná.

4.8.2018

Přes osm milionů. Dubaj hlásí pololetní turistický rekord

Rekordních 8,1 milionu zahraničních turistů přenocovalo během prvních šesti měsíců roku 2018 v Dubaji. Na prvních třech příčkách největších zdrojových trhů se drží Indie, Saúdská Arábie a Velká Británie. Emirát očekává další růst i ve druhém pololetí letošního roku.

4.8.2018

Velká cena motorek v Brně může způsobit dopravní kolaps

Dovolené a uzavírky o víkendu zkomplikují provoz na silnicích v celé Evropě. V Česku situaci ještě zhorší brněnská Velká cena motocyklů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT