Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

4.10.2018

Drahá sůl? Často horší než ta nejobyčejnější, zjistil dTest

Reklama se snaží spotřebitele přesvědčit o tom, že stojí za to připlatit si za dražší sůl kvůli minerálním látkám. Proto spotřebitelská organizace dTest otestovala vzorky obyčejné kamenné, himálajské a mořské soli. Jediné zásadní rozdíly, které zjistila, byly v ceně: kilogram soli se prodává za čtyři koruny i za téměř třicetinásobek této částky.

4.10.2018

Kellner zůstává nejbohatším Čechem. Babiš "zchudl" o 13 miliard, je druhý

Letošní žebříček nejbohatších Čechů, který sestavil časopis Forbes, žádné převratné změny nepřinesl. S více než 310 miliardami odhadovaného jmění mu nadále dominuje vlastník společností PPF, Home Credit či O2 Petr Kellner. Stříbrná pozice Andreje Babiše (ANO) už však tak neohrožená není. Premiér totiž meziročně zchudl o 13 miliard.

4.10.2018

Sbohem, Krakonoši! Dráhy od prosince změní jména téměř všem rychlíkům

/PŘEHLED NOVÝCH JMEN/ Často až romantické rozmanitosti v pojmenování dálkových spojů Českých drah bude od prosince konec. Národní dopravce totiž hodlá pojmenovat všechny rychlíky jezdící po podobné trase stejně. Průměrně tak bude jedno označení sdílet deset vlaků a jména jako Vsacan, Krakonoš či Karlex, na která byli cestující po léta zvyklí, zmizí v nenávratnu.

4.10.2018

Cíl se vzdaluje. Navzdory podpoře obnovitelných zdrojů světové emise rostou

Do roku 2050 budou obnovitelné zdroje a jaderné elektrárny pokrývat polovinu globálních energetických potřeb. Klimatické cíle lidstva jsou přesto ohroženy. Tvrdí to studie norské společnosti DNV GL. Její závěry podpořili i další odborníci v čele s šéfem Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatihem Birolem.

4.10.2018

Nové loučky i kaplička. Chomutov investuje do hřbitova miliony

/FOTO/ V příštích měsících vzniknou nové loučky, Chomutov zmodernizuje i obřadní síň.

4.10.2018

Náchod budou brázdit šetrné elektrobusy, pokřtili je na Irenu a Dannyho

Dva zbrusu nové elektrobusy značky SOR byly včera slavnostně pokřtěny na Masarykově náměstí.

4.10.2018

Vybuduje Škoda novou továrnu? Rozhodne se příští rok

Během příštího desetiletí bude Škoda potřebovat jen v Evropě navýšit výrobní kapacitu o čtyři sta tisíc vozů. V rozhovoru pro Deník to uvedl předseda představenstva Škoda-Auto Bernhard Maier. To znamená, že pokud se nepodaří najít dostatečné možnosti pro produkci modelů s logem mladoboleslavské automobilky v existujících závodech koncernu Volkswagen, bude se muset přistoupit k vybudování zcela nové továrny.

3.10.2018

Dostavba obchvatu Otrokovic na D55 začala. Městu uleví za tři roky

Ředitelství silnic a dálnic dnes zahájilo stavbu více než tří kilometrů jihovýchodní části dálničního obchvatu Otrokovic na Zlínsku. Výstavbu úseku D55 provede za 709 milionů společnost Eurovia, hotovo má být za tři roky.

3.10.2018

Česká spořitelna vytěsní drobné akcionáře. Majoritním vlastníkem bude Erste

Valná hromada České spořitelny ve středu rozhodla o nuceném přechodu, tedy vytěsnění minoritních akcionářů. Všechny akcie banky tak získá majoritní vlastník, což je rakouská finanční skupina Erste Group. Zaplatí drobným akcionářům za každou akcii spořitelny 1328 korun. Informoval o tom server České noviny.

3.10.2018

Penta zbaví Prahu jizvy. Spolu s ČD chce zastřešit kolejiště u hlavního nádraží

Společný podnik Českých drah, investiční skupiny Penta a projektové firmy Sudop se osvědčil. Spolupráce by tak měla pokračovat podle verze „Masaryčka“ také na pražském hlavním nádraží. V plánu je vybudování střechy nad kolejištěm v jižní části, kde by Penta a spol. chtěli následně postavit administrativní budovy navazující na vinohradské tunely.

3.10.2018

Statistický úřad se připravuje na komunální volby. Zapojí se 2500 zaměstnanců

V pátek ve 14 hodin odstartují v Česku komunální volby a první kolo voleb do Senátu. Hlasování skončí sobotní 14. hodinou, kdy okrskové komise začnou odevzdané hlasy sčítat. Výsledky násleně poputují Českému statistickému úřadu. Jak se na volby připravuje?

3.10.2018

Zálohované výživné? Ministerstvo připraví novelu zákona, bude řešit i vymáhání

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) do konce ledna připraví komplexní novelu, která bude řešit zálohované výživné a vymáhání výživného. Novinářům to ve Sněmovně řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

3.10.2018

TMR miliardáře Rattaje vstupuje do dalšího odvětví. Nově povede golfový resort

Společnost Tatry mountain resorts, která provozuje horská střediska v Nízkých a Vysokých Tatrách, Krkonoších a Slezských Beskydech, vstupuje do nové oblasti podnikání. Od listopadu 2018 si pronajme golfové a lyžařské středisko Ostravice, hotel Green Inn a okolní restaurace. Nájemní smlouva je uzavřená na dvacet let. Společnost o tom informovala ve své tiskové zprávě. 

3.10.2018

Z budovy spořitelny je luxusní butikový hotel. Vznikl přímo nad obchodem IKEA

/FOTOGALERIE/ Na Václavském náměstí má česká síť Pytloun Hotels první hotel v Praze. Vznikl rekonstrukcí domu U Zlaté pšenice, kde po revoluci sídlila Česká spořitelna. V prvních dvou patrech nedávno otevřela pop-up studio nábytkářská firma IKEA. Třetí až sedmé patro je určeno pro hosty Pytloun Boutique Hotelu Prague.

3.10.2018

ČKD Kutná Hora obnovilo výrobu, bere zpět insolvenční návrh

Zadlužená společnost ČKD Kutná Hora postupně obnovuje výrobu. Do práce se podle personálního ředitele Jiřího Skývy vrátili už všichni kmenoví zaměstnanci firmy. Výroba v ČKD byla přitom zastavena od poloviny září.

3.10.2018

Čistší doprava. Evropský parlament podpořil snížení emisních limitů

Evropský parlament podpořil snížení emisních limitů oxidu uhličitého o 40 procent do roku 2030. Informovala o tom agentura Reuters. Evropská komise však původně navrhovala snížení emisí oproti normě pro rok 2021 o 30 procent, zatímco návrh parlamentu počítal dokonce s 45procentním snížením. Poslanci se ale nakonec domluvili na kompromisu. 

3.10.2018

Nejlepší výčepní Richard Máša: Chtěl bych čepovat naše pivo na olympiádě v Tokiu

/ROZHOVOR/ Pivo je naším národním nápojem a Česká republika stále dominuje žebříčku v konzumaci zlatavého moku v přepočtu na obyvatele. K tomu nejlepšímu pivu ale patří i nejlepší výčepní. V letošním třináctém ročníku soutěže Pilsner Urquell Master Bartender zvítězil v konkurenci 250 uchazečů třicetiletý Richard Máša.

3.10.2018

Společnost OKD nemá nárok na vrácení Bakalových dividend, tvrdí likvidátor

Britský likvidátor společnosti New World Resources (NWR), které dříve patřila těžební firma OKD, odmítl uznat pohledávku této zkrachovalé společnosti vůči NWR v celkové výši 22,6 miliardy korun. Ta se týkala údajně neoprávněně vyplacených dividend. Informoval o tom deník Právo.

3.10.2018

Blažek u bot pro policisty nepochybil. Ministerstvo se omluvilo za stíhání

Ministerstvo spravedlnosti se oficiálně omluvilo společnosti Blažek Praha. Nezákonně ji totiž stíhala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) kvůli tendru na dodávku policejní obuvi. Podle vyšetřovatelů byla obuv nekvalitní. Ministerstvo následně společnosti přiznalo 25tisícové odškodnění. Blažek se ale soudí o miliony. Informovala o tom Česká televize.

AKTUALIZOVÁNO
3.10.2018

Přísnější pravidla pro refinancování hypoték? Jen při navýšení úvěru, tvrdí ČNB

Přísnější pravidla pro poskytování hypoték se týkají zejména nových smluv. U refinancování stávajících úvěrů na bydlení budou platit jen v případě, když dojde k navýšení hodnoty jistiny. Upřesnila to Česká národní banka (ČNB) poté, co se objevila informace, že se přísnější podmínky týkají i refinancování hypoték.

3.10.2018

Frankenstein přestane děsit. Ruinu má nahradit stacionář pro seniory

/FOTOGALERIE/ Opravu budovy bývalé neurologie v Rumburku na Děčínsku by měla z velké části zaplatit dotace. Objekt by měl sloužit seniorům. 

3.10.2018

Nový most usnadní spojení mezi Podolím a Smíchovem. Chodcům, cyklistům i MHD

Praha odtajnila podobu budoucího nového mostu přes Vltavu, který propojí Podolí a Smíchov. Radní vybrali vítězný návrh Dvoreckého mostu, který vzešel z architektonické soutěže. Porota složená ze zástupců města i architektů vyhodnotila jako nejlepší dílo tuzemských ateliérů Tubes a Atelier 6.

3.10.2018

O obří zakázce za stovky milionů se v Chomutově rozhoduje těsně před volbami

Opozice v Chomutově zakázku přirovnává k nevýhodné smlouvě na Kamencové jezero. Podle primátora je zadávací řízení průhledné.

3.10.2018

Mobilní signál začal fungovat v prvním úseku metra na lince C

Mezi stanicemi metra C Muzeum a I. P. Pavlova od včerejška funguje mobilní signál 4G. Jde o fakticky první starší úsek podzemní dráhy, ve kterém mohou cestující telefonovat a surfovat na internetu. 

3.10.2018

Baťův kanál hlásí rekord: letos proplulo 3 526 lodí

O čtyři sta šestnáct lodí více než loni proplulo letos každou plavební komorou na Baťově kanále na Hodonínsku. Vyplývá to ze statistiky, kterou včera zveřejnili pracovníci Povodí Moravy.

3.10.2018

Velký městský okruh v Brně: začíná stavba Žabovřeské

/VIZUALIZACE/ I přes napadení spolkem Voda z Tetčic zahájí zástupci Brna a Ředitelství silnic a dálnic stavbu další části velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici. Se zhotovitelským sdružením totiž uzavřeli dodatek, který jim umožňuje se stavbou začít.

3.10.2018

Stát začal hon na „stočená auta“. Hrozí pokuty až do půl milionu

Stanice technické kontroly musí od pondělí porovnávat i údaje na počítadle kilometrů, zda náhodou nemá auto oficiálně najeto méně, než kolik mělo při poslední návštěvě STK. 

3.10.2018

Ministerstvo práce navrhuje zvýšení příplatků za třísměnný provoz

Desetitisícům lidí ve státní a veřejné správě, mimo jiné zdravotníkům či třídním učitelům, se zvýší příplatky k platu. Navrhuje to ministerstvo práce.

3.10.2018

Stane se říše středu lídrem 21. století? Čína vzbuzuje otazníky i očekávání

/INFOGRAFIKA/ Čína jako hrozba, příležitost, vzor, nebo obchodní partner? V Česku tato otázka nabyde na intenzitě v listopadu, kdy prezident Miloš Zeman navštíví výstavu China International Import Expo v Šanghaji a státní skupina CITIC dokončí převzetí CEFC Group (Europe) Company. 

2.10.2018

Pásová vozidla za více než 50 miliard. Obrana osloví se zakázkou čtyři firmy

/FOTOGALERIE/ Ministerstvo obrany v zakázce na 210 pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun vybralo čtyři firmy ze Švédska, Španělska a Německa. Rozhodlo o tom dnes kolegium ministra obrany. Sdělil to ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). O podrobnostech zakázky chce nejprve informovat vládu. Obnova BVP bude největší zakázkou v historii české armády.

2.10.2018

Hamé a Vitana se spojí do firmy Orkla Foods Česko a Slovensko

Společnosti Hamé a Vitana, jejichž vlastníkem je norská společnost Orkla, se spojí do firmy Orkla Foods Česko a Slovensko. Ředitelem nově vzniklé společnosti se následně stane nynější šéf Vitany Pawel Szczesniak.  

2.10.2018

SynBiol, vlastník majitele Čapího hnízda, se loni dostal do zisku

Skupina SynBiol, která mimo jiné vlastní majitele agroturistického resortu Farma Čapí hnízdo – společnost Imoba, zvýšila v loňském roce meziročně konsolidované tržby o 15,1 procenta na 3,9 miliardy korun. Zároveň se dostala z předloňské ztráty 181,7 miliónu korun do čistého zisku 40,4 miliónu korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy, která byla zveřejněna ve Sbírce listin.  

2.10.2018

YouTube či Netflix budou muset nabízet třetinu děl z Evropy

Audiovizuální internetové platformy, mezi něž mimo jiné patří YouTube či Netflix, budou muset mít ve své nabídce nejméně třicet procent evropské tvorby. Novelu směrnice na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili poslanci Evropského parlamentu. Od roku 2020 budou provozovatelé serverů pro sdílení videí rovněž povinně mazat obsah, který podněcuje k násilí a nenávisti.

2.10.2018

Dálnice D11 se probouzí k životu. Předseda Dětí Země hledá smírčí kříž

/FOTOGALERIE/ Po dlouhých sporech v úterý konečně nastal den D pro další dostavbu dálnice D11. Krátce před třináctou hodinou oficiálně začala výstavba takřka šestnáctikilometrového úseku z Hradce Králové směrem na Smiřice.

2.10.2018

George přichází. Česká spořitelna spouští nové bankovnictví pro 1,5 milionu lidí

Česká spořitelna zahájila hlavní vlnu přechodu svých klientů z internetového bankovnictví Servis 24 na nové bankovnictví George. Jedná se o vůbec největší migraci klientů na českém bankovním trhu, kterou do konce roku projde 1,5 milionu klientů České spořitelny. V současnosti George aktivně využívá více než 600 tisíc lidí.  

2.10.2018

Kterým silnicím se raději vyhnout? Poradí vám mapa rizikových lokalit

Vysoký počet nehod, vážná a smrtelné zranění. Na českých silnicích existuje řada míst, která neštěstí vyloženě přitahují. Automapa Allianz i letos přináší přehled dvaceti nejrizikovějších úseků tuzemské silniční sítě.

2.10.2018

Dallas se vrátí na vodu. Dopravní podnik za opravu zaplatí patnáct milionů

Zpět na Brněnskou přehradu se v roce 2020 může vrátit přes šedesát let stará loď Dallas. Na její rekonstrukci, která vyjde na zhruba patnáct milionů korun, vypsal tendr brněnský dopravní podnik. „Díky opravám splní současné parametry pro plavidla,“ uvedl provozní ředitel dopravního podniku Jan Seitl. Loď dostane například novou ocelovou palubu.

2.10.2018

Společnost PNS koupila Mediaservis. Chce zlepšit rozvoz novin

Největší tuzemský distributor tisku První novinová společnost podepsal smlouvy o koupi alternativního poštovního operátora Mediaservis. Byl tak ukončen několik měsíců trvající akviziční proces. Již počátkem léta transakci schválil antimonopolní úřad.

2.10.2018

České hospodářství zpomalilo. Růst je nejslabší od konce roku 2016

Česká ekonomika zpomalila ve druhém čtvrtletí meziroční růst na 2,4 procenta z 4,1 procenta v prvním čtvrtletí. Zpřesněný odhad zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Vykázaný meziroční růst je nejslabší od posledního čtvrtletí roku 2016. Mezičtvrtletně rostl hrubý domácí produkt o 0,7 procenta.  

2.10.2018

Babišův poradce v radě ČNB? Členem nejvyššího orgánu by mohl být Michl

Ekonomický poradce premiéra Andreje Babiše Aleš Michl se údajně stane členem nejvyššího orgánu České národní banky (ČNB). V sedmičlenné bankovní radě by podle Lidových novin mohl v listopadu nahradit jednoho z končících víceguvernérů Mojmíra Hampla.

2.10.2018

Babišův návrh uspěl. Ministři financí EU se shodli na pravidlech reverse charge

Ministři financí EU umožnili zemím používat obecný systém přenesené daňové povinnosti známý jako reverse charge. O tuto možnost velmi usilovala i Česká republika, když ji ještě jako ministr financí v EU dlouhodobě prosazoval nynější premiér Andrej Babiš.  

2.10.2018

Vánoční cenu kaprů určí podzimní výlovy

První výlovy letošní sezony za sebou mají jihočeští rybáři. Šupinatou obsádku například již vydal Vrbenský přední pracovníkům Lesů a rybníku města Českých Budějovic.

2.10.2018

Ani třetí pokus prodeje huti Poldi nevyšel. Vydražitel nezaplatil včas

Třetí pokus o prodej kladenské huti Poldi zkrachoval. Vydražitel, společnost Elaria Group, včas nezaplatil sumu 256 milionů korun. Srpnová dražba firem Poldi a Poldi Trade je tudíž zmařená. Insolvenční správce proto podle Českých novin chystá přípravu přísnější exekutorské dražby.  

2.10.2018

Statistici: Žen bez práce v srpnu nečekaně přibylo

Za vším hledej ženu. I tak by se ve stručnosti dala shrnout nejnovější data o vývoji nezaměstnanosti v srpnu, která včera zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Počet nezaměstnaných podle nich v srpnu dosáhl 141,5 tisíce, v porovnání s červencem se zvýšil téměř o devatenáct tisíc. Nárůst se ovšem týkal pouze něžnějšího pohlaví. Počet mužů bez práce totiž klesl.  

2.10.2018

Sucha potrápila i rybáře. Kapři před Vánoci podraží

Sucha, která v létě potrápila české zemědělce, zamotala hlavu také rybářům. Obávají se proto, že vyloví méně ryb než v minulých sezonách. Tradiční výlovy na některých rybnících začaly již koncem září. Menší produkce ryb se zřejmě podepíše i na vyšších cenách kaprů na předvánočním trhu.      

1.10.2018

Evropská komise prověřuje Babišův možný střet zájmů. Kvůli dotacím pro Agrofert

Evropská komise (EK) začala v souvislosti s dotacemi pro Agrofert prověřovat možný střet zájmů českého premiéra a podnikatele Andreje Babiše. Uvedl to komisař pro rozpočet EU Günther Oettinger. Podnět k Evropské komisi dala v září organizace Transparency International Česká republika (TI), Babiš už dříve označil obvinění za nesmysl.  

1.10.2018

Byrokracie v Česku meziročně narostla. Papírování stojí firmy 233 hodin ročně

Průměrná malá česká firma musí na byrokratické úkony vyčlenit pět pracovních týdnů ročně. K tomuto číslu dospěl Liberální institut ve spolupráci se slovenským INESS poté, co zrekapitulovaly všechny známé zákonné povinnosti. Objem papírování přitom meziročně citelně narostl.

1.10.2018

Státní rozpočet je zatím v plusu. Ale jen díky penězům z EU a malým investicím

Na první pohled je aktuální stav státního rozpočtu v dobré kondici. S průběžným přebytkem ve výši 16,8 miliard korun ho předčí pouze září let 1994, 2005, 2007 a 2016. Druhý pohled však odhalí, že za dobrým výsledkem stojí zejména nízké investice a příliv peněz z evropských fondů.

1.10.2018

Stáří se obává polovina Čechů. Obce pro důchodce nemají dostatek vhodných bytů

Jsou věčně nespokojení a finančně nezajištění, přesto jsou pro společnost přínosem. To si podle průzkumu myslí o důchodcích většina Čechů. Průzkum společnosti Rondo Data přinesl podobných rozporuplných zjištění víc.

1.10.2018

Ministerstvo poskytne na ochranu před povodněmi 400 milionů

Obce, kraje a další subjekty mohou ode dneška čerpat dotace na dokonalejší varovné systémy před povodněmi a na zabezpečení nestabilních svahů. Z Operačního programu Životní prostředí dostanou k dispozici 350 milionů korun. Z vyčleněných dalších 50 milionů pak mohou státní podniky a příspěvkové organizace získat peníze na zpracování podkladů pro stanovení záplavových území nebo na vybudování či modernizaci systémů předpovědní služby.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT