Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

3.8.2018

Čínský protiútok: Pokud Trump naplní své hrozby, zavedeme cla na americké zboží

Pokud Spojené státy navýší cla na dovoz čínského zboží, je Čína připravena zavést nová cla ve výši pěti až pětadvaceti procent na více než 5 tisíc amerických produktů v celkovém objemu 60 miliard amerických dolarů (1,3 bilionu korun). Informovala o tom britská BBC.

3.8.2018

Nedobytná peněženka na kryptoměny? Hackerům stačil k prolomení týden

Společnost Bitfi minulý měsíc na trh uvedla novou hardwarovou peněženku na kryptoměny. Bezpečnostní expert John McAfee, autor stejnojmenného antivirového programu, který měl zabezpečení zařízení na starosti, ji označil za neproniknutelnou. Dokonce se nebál ani vypsat odměnu tomu, komu se ji podaří prolomit. Hackerům to trvalo jen týden.

3.8.2018

V Petrohradě vyrostl nejvyšší mrakodrap v Evropě. Měří téměř půl kilometru

Petrohrad se nově může pochlubit významným evropským prvenstvím. Na severozápadě města se totiž dokončuje výstavba administrativní budovy Lachta center, nejvyššího mrakodrapu starého kontinentu. Budova s úctyhodnou výškou 462 metrů je rovněž nejseverněji položeným mrakodrapem světa.

3.8.2018

Pivovar Heineken chce ovládnout trh v Číně. Pomůže mu obchod za 66 miliard korun

Nizozemská společnost Heineken se snaží využít stoupající poptávky po prémiovém pivu na čínském trhu. Pomoci mu má dohoda s největším čínským pivovarem China Resources Beer (CRB) v hodnotě 3,1 miliardy dolarů (66 miliard korun). Informoval o tom zpravodajský portál CNBC.

3.8.2018

Koruna posílí, vzroste i přebytek HDP. ČNB aktualizovala odhad veřejných financí

Česká národní banka zveřejnila aktualizovanou verzi prognózy veřejných financí. Podle té můžeme očekávat přebytek HDP ve výši 1,6 procenta. V květnové prognóze přitom banka odhadovala přebytek o 0,1 procenta nižší. Ekonomický růst bude oproti původním odhadům nižší, avšak stále nad tříprocentní hranicí. Posílit má i koruna.

3.8.2018

Zaměstnanost stále roste. Češi více hledají zkrácené pracovní úvazky

Zaměstnanost v České republice ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o téměř 92 tisíc osob. Roste zároveň i počet osob pracujících na zkrácené úvazky, zejména mezi seniory nad 65 let. Míra nezaměstnanosti za stejné období klesla o 0,8 procentního bodu a momentálně dosahuje 2,2 procenta. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

3.8.2018

Bezpečnost na internetu? Čechy trápí nevyžádané reklamy i skrytá těžba kryptoměn

Uživatele v České republice během letních měsíců častěji obtěžují nevyžádané reklamy a falešné aktualizace softwaru, které jsou způsobeny takzvaným adwarem. Na druhé místo v červenci klesly viry, které útočníci využívají ke skryté těžbě kryptoměn. Statistiku zveřejnila společnost ESET.

3.8.2018

Obyvatelé Staré Bělé zuří: Který diletant nás zahrnul do záplavové zóny?

Obyvatele několika domů na horním konci Staré Bělé štve, že jsou kvůli místnímu potoku už tři roky v záplavové zóně. To se ale dozvěděli až nyní, zcela náhodou. A zuří! Mají naději na změnu rozhodnutí?

3.8.2018

Panťák nebo žabotlam? Na názvu nezáleží, vlaky zamíří do sbírek muzea

Pokud se ještě chcete svézt jednou z úspěšných elektrických jednotek řad 451/452, se kterými jsou spojeny přezdívky pantograf, emilka nebo žabotlam(a), máte několk posledních příležitostí. V pátek 10. srpna je plánovaný poslední den pravidelného provozu poslední jednotky 451.025-26. V sobotu 11. srpna se vydá na cestu do depozitáře Národního technického muzea v Chomutově.  

3.8.2018

Ubytování v Chorvatsku podraží. Turistická daň v příštím roce stoupne o čtvrtinu

Chorvatská vláda oznámila zvýšení turistické daně ze stávajících osmi kun (v přepočtu 27 korun) na deset (asi 34 korun) za noc. Zvýšení, ke kterému došlo porvé po čtrnácti letech, se týká všech zařízení s výjimkou kempů, kde se výše daně nemění. Informoval o tom britský deník Independent.

3.8.2018

Konec stávky. Eiffelova věž se po dvou dnech znovu otevřela turistům

Eiffelova věž v Paříži se po dvoudenní stávce zaměstnanců opět otevřela veřejnosti. Protest proti příliš dlouhým frontám před ikonickou stavbou skončil úderem páteční deváté hodiny ranní. Informovala o tom agentura AFP.    

3.8.2018

Stará Breda je stále k mání! Kupce teď shání i realitka

Z prvního kola výběrového řízení totiž nový majitel někdejší chlouby Opavy nevzešel. Jestli bude vypsáno kolo druhé, se zatím ještě neví.

3.8.2018

Letiště Václava Havla chystá nové parkovací domy, stávající už nestačí

Areál ruzyňského letiště čeká v příštích letech velká proměna. Letiště Praha se chce zaměřit především na prostor před Terminálem 2. Chystá zde vybudování takzvané plazy a nových parkovacích domů. Ty by měly vyřešit nedostatek parkovacích míst.

3.8.2018

Brusel pošle vinařům miliony i v další pětiletce. Na technologie i nové vinice

Téměř sto čtyřicet milionů korun. Tolik peněz si přerozdělí vinohradníci a vinaři, kteří si v příštích pěti letech zažádají o podporu z evropského programu z opatření Investice a Restrukturalizace a přeměna vinic. Nařízení nedávno schválila česká vláda. „Větší procento balíku, než tomu bylo minule, půjde na investice,“ sdělil mluvčí Svazu vinařů Martin Půček.

3.8.2018

Nové autobusy nezvládají brněnské kopce. Funí do nich dvacítkou

/ANKETA/ Lidé, kteří spěchají a mají dobrou kondici, udělají lépe, když z některých kloubových autobusů pod kopcem vystoupí. Alespoň podle zkušeností Brňanky Aleny Tesařové. „Jela jsem linkou 55 ze Staré osady na zastávku Rotreklova. Připadalo mi zvláštní, že jsme se do kopce na Novolíšeňské ploužili téměř stejným tempem, jak lidi kolem nás. Vystoupila jsem raději hned na kopci,“ uvedla.

3.8.2018

Italské firmy se hrnou do výstavby tuzemských dálnic. Úspěšné ale zatím nejsou

Do českých silničních tendrů se hlásí čím dál tím více firem z Apeninského poloostrova. Zatím uspěly jen v případě modernizace D1. Stavba ovšem nabírá zpoždění.

2.8.2018

Peklo na silnicích nekončí. Situaci o víkendu zkomplikuje Grand Prix v Brně

Řidiče, kteří se o víkendu chystají vypravit na dovolenou do zahraničí, opět čeká řada komplikací. Provoz na silnicích mohou zkomplikovat turisté vracející se z dovolené kvůli končícím prázdninám v některých spolkových zemích Německa a ve skandinávských zemích. Na českých silnicích provoz zesílí kvůli fanouškům, kteří se zúčastní motocyklové Grand Prix ČR v Brně.

2.8.2018

Zlaté časy nafty skončily. Evropané na ni zanevřeli, nejen kvůli dieselgate

Budoucnost dieselových automobilů je temná. Co zprvu začalo jako skandál jednoho výrobce, se zvrtlo v trend, který je nyní patrný po celé Evropě. Zájem o naftové vozy nezadržitelně klesá, a to i na trzích, kde ještě diesel před pár lety dominoval.

2.8.2018

Křišťálová lebka za miliony korun prý plní přání. Výstava ukazuje kuriozní díla

Křišťálové housle, největší krasohled nebo miniatury vozů formule 1. Kuriozity a rekordy z České republiky jsou od čtvrtka k vidění v obchodním centru Olympia. „Exponáty budou tématicky rozděleny do šesti pasáží obchodního domu. Nejdražším dílem bude křišťálová lebka od výtvarníka Jaroslava Dave Šlechty, jejíž hodnota se pohybuje v řádech milionů korun,“ uvedla mluvčí výstavy Lucie Vurbsová.

2.8.2018

Českým drahám se daří. Přilákaly 2,5 milionu cestujících a umořily část dluhů

Cestování vlakem je v módě. Navzdory sílící železniční i autobusové konkurenci zaznamenaly České dráhy v letošním prvním pololetí o 2,5 milionu cestujících více. Ještě rychleji roste celková ujetá vzdálenost. A třetí důvodem k radosti národního dopravce je klesající celkové zadlužení firmy.

2.8.2018

Příběh Jeffa Bezose: Jak se z tisíců stávají miliardy. I díky rodičům

Byla to možná nejlepší investice v historii. Když Mike a Jackie Bezosovi v roce 1995 vložili do začínajícího online obchodu svého syna Jeffa více než 245 tisíc dolarů (více než 5 milionů korun), jistě netušili, že o 23 později bude mít společnost hodnotu přes 875 miliard dolarů, v přepočtu téměř 19 bilionů korun.

2.8.2018

Rekonstrukce Libeňského mostu? Česká komora architektů ji podporuje

Přestože dění kolem Libeňského mostu navenek utichlo, Česká komora architektů (ČKA) jeho vývoj nadále sleduje. Jednoznačně se vyslovuje pro zachování stávající podoby mostu a stojí na straně odborníků přinášejících konkrétní návrhy dokazující, že rekonstrukce je možná. ČKA nesouhlasí s tvrzeními, že Libeňský most je neopravitelný a je nutné jej nahradit mostem novým. 

2.8.2018

Hamburger Big Mac má padesát, jeho vynálezce by oslavil rovnou stovku

/ VIDEO / "Big Mac je Big Mac, ale říkaj Le Big Mac," prohlašuje zabiják Vincent v podání Johna Travolty v legendární scéně kultovního filmu Quentina Tarantina Pulp Fiction: Historky z podsvětí. Známý sendvič, který se stal jedním z ikonických amerických produktů, ale také jedním ze symbolů kulturní kolonizace zemí celého světa firmou McDonald´s, má 50.

AKTUALIZOVÁNO
2.8.2018

Česká národní banka zvýšila sazby. Hypotéky zdraží, letos již potřetí

Čekali to všichni. Česká národní banka zvýšila základní sazby o dalšího čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta. Ještě před rokem přitom byla repo sazba pětkrát nižší.

2.8.2018

Autobusy nejely, kraj hrozí pokutami. Řidiči jsou unavení, brání se dopravce

Na několika místech v Ústeckém kraji, kde zajišťuje dopravu společnost TD BUS (bývalý BusLine), nevyjely "zelené" autobusy.

AKTUALIZOVÁNO
2.8.2018

Jablko k nezaplacení. Hodnota Applu dosáhla magické hranice bilionu dolarů

Ani smrt ho nezastavila. Poté, co před sedmi lety zemřel Steve Jobs, vizionář a zakladatel společnosti Apple, mnozí americkému technologickému gigantu předvídali nezadržitelný ústup z výsluní. Místo toho Apple nyní jako první firma v historii překonala psychologickou hodnotu jednoho bilionu dolarů.

2.8.2018

Jako v Chicagu. Piráti chtějí v Brně nadzemní dráhu

Nová dominanta Brna? Jako v americkém Chicagu Brňanům možná v budoucnu usnadní veřejnou dopravu nadzemní dráha, která propojí židenické nádraží se současným hlavním vlakovým nádražím a novým u řeky Svratky. V programu pro podzimní komunální volby ji prosazují Piráti. 

2.8.2018

Češi ekonomice věří. Začali utrácet rychleji, než rostou jejich příjmy

Domácnosti v posledním období utrácejí rychleji, než o kolik rostou jejich příjmy. Důvěra lidí v budoucí pozitivní vývoj ekonomiky je totiž dlouhodobě vysoká. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) to vede mimo jiné k tomu, že obyvatelé méně šetří.

2.8.2018

Leo Express zbrojí na krajské zakázky. Pronajal si 15 dieselových vlaků

Na lavinu, kterou může spustit nedávná výhra RegioJetu na Ústecku, se připravuje i třetí největší železniční dopravce v zemi. Leo Express si dlouhodobě pronajal 15 motorových jednotek Lint od francouzského výrobce Alstom. Chce se s nimi ucházet zejména o neelektrifikované trati, na kterých příští rok končí monopol Českých drah.

2.8.2018

Olomoucká tramvaj zdobí střechu rodinného domu. Co tam dělá?

/FOTOGALERIE/ Ještě letos v červnu přepravovala v Olomouci cestující, dnes je k vidění na střeše garáže u rodinného domu.

2.8.2018

Trump hodlá zvýšit tarify vůči Číně. Z desíti na 25 procent

Prezident USA Donald Trump je připraven zvýšit cla vůči Číně, jejíž dovoz zboží přesahuje ročně hodnotu 200 miliard dolarů (přibližně 4,378 bilionu korun). Nově mají být cla nikoli deset, ale celých 25 procent. Veřejnost se má k tomuto kroku vyjádřit do 5. září.

2.8.2018

Každý den z práce o půl hodiny dřív? Ekonomové vidí i rizika

/INFOGRAFIKA/ Už padesát let se Češi mohou oddávat odpočinku či chalupaření po oba víkendové dny, nikoliv jen v neděli. Tak dlouho u nás platí 5denní pracovní týden. Za tu dobu nám už dávno „stroje vzaly práci“ a teď přichází další etapa: O práci nás připraví roboti.

1.8.2018

Budoucnost vysokorychlostní dopravy? Muskův hyperloop i nadzvuková letadla

Člověk neustále hledá co nejrychlejší způsoby dopravy. Od ukončení provozu Concordů se zatím podobně rychlý prostředek vytvořit nepodařilo. Ve vývoji však je několik zajímavých technologií, které představila britská BBC.

1.8.2018

Huawei přeskočil Apple a vyšplhal se na druhé místo v prodejnosti smartphonů

Nejvíce se prodává Samsung, druhé jsou smartphony od Applu. Toto tvrzení už neplatí, neboť podle nejnovějších statistik společnosti IDC se na druhé místo vyšplhal čínský výrobce Huawei. K postupu společnosti prý pomohlo i to, že prodává vyšší počet telefonů, které jsou vybaveny větším počtem funkcí.

1.8.2018

Pantografy se loučí. Poslední z nich zamíří do depozitáře v Chomutově

/VIDEO/ Pražská železnice zažije příští týden jedno velké loučení. V provozu po více než 50 letech skončí poslední elektrická jednotka řady 451, které se přezdívá pantograf, panťák, emilka nebo nověji žabotlam. Informaci serveru iDnes.cz potvrdil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Posledním provozním dnem bude pátek 10. srpna.

1.8.2018

Aplikace omezí čas, který lidé tráví na Facebooku a Instagramu. Jde prý o zdraví

Sociální sítě Facebook a Instagram spustily aplikace, které lidem pomohou trávit na nich méně času. Nově budou uživatelé moci sítě na určitou dobu uspat a mimo jiné si i nastavit alarm, jenž jim zahlásí, že pro onen den překročili únosnou dobu „rolování“.

AKTUALIZOVÁNO
1.8.2018

Přebytek státního rozpočtu v červenci klesl o více než osm miliard

Stát hospodařil od začátku letošního roku do konce července s přebytkem 16,6 miliardy korun. Loni za stejné období v rozpočtu vykázal přebytek 25 miliard korun, klesl tedy o celých 8,4 miliardy.

1.8.2018

Američané si zatím zbraně tisknout nebudou. Soud zveřejnění plánů zakázal

Federální soud v Seattlu na poslední chvíli zakázal umístění návodů na výrobu funkčních zbraní pomocí 3D tiskáren na internet. Odložil tak výkon rozhodnutí americké vlády, která zveřejnění povolila. Informaci přinesla britská BBC.

1.8.2018

Výdaje na dlouhodobou zdravotní a sociální péči rostou

Rostoucí počet seniorů má dopad na veřejné finance. Výdaje na dlouhodobou zdravotní a sociální péči dosáhly v roce 2016 více než 65 miliard korun, což bylo téměř o čtvrtinu více než v roce 2010. Ročně stojí dlouhodobá péče zhruba 1,4 procenta hrubého domácího produktu, a to bez zahrnutí péče poskytované v rodinách. V časopise Statistika&My to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

1.8.2018

Plánované kontroly zmrzlin v Praze jsou zatím bez větších problémů

V současných parných letních dnech stoupá prodej a spotřeba zmrzlin. Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP) se proto zaměřila na kontrolu nabídky právě této, v létě tolik poptávané komodity. 

1.8.2018

Ochranáři: Návrat velkých kopytníků do přírody může snížit riziko požárů

Návrat velkých kopytníků do české přírody může snížit riziko požárů v krajině. V tiskové zprávě to uvedla ochranářská společnost Česká krajina. Velcí kopytníci, například zubři a divocí koně, požírají na rozsáhlých plochách suchou trávu, která je z hlediska požárů nejrizikovější. Vědecké výzkumy podle České krajiny naznačují, že oheň začal být pro tvorbu krajiny významný až poté, co lidé velké býložravce vyhubili.

1.8.2018

Kšeftování se Stalinem. Socha z Litoměřic se v aukci draží za milióny

Někteří obyvatelé Litoměřic si možná ještě vzpomenou na Stalinovu sochu v Jiráskových sadech, tam kde dnes „na louce“ stojí rudoarmějec. Socha je nyní k mání – současný majitel ji nabízí k prodeji v internetové aukci eBay.

1.8.2018

Východní Krkonoše táhnou. Zájem je o lanovky i dětské parky

První polovina léta přivedla do východních Krkonoš rekordní počet návštěvníků. Větší zájem projevují lidé o letní lanovky, sjezdy na koloběžkách i dětské parky. V meziročním srovnání je návštěvnost vyšší zhruba o pět procent.

1.8.2018

USA vyhrocují obchodní válku s Čínou. Zvažují dvojnásobek plánovaných cel

Spojené státy plánují zavedení pětadvacetiprocentního cla na čínské zboží v objemu 200 miliard dolarů (v přepočtu 4,4 miliardy korun). To je mnohem více, než bylo původně plánováno. Dříve se totiž hovořilo o deseti procentech. S odkazem na svůj zdroj o tom informovala agentura Reuters.

1.8.2018

Do prodeje pozemků po bývalé Textilaně v Liberci možná zasáhne město

/ANKETA/ Prodej pozemků je aktuálně v plném proudu a zájem o ně projevilo i město. 

1.8.2018

Burčák jde do prodeje, hned první možný den. Díky rekordně brzké sklizni hroznů

Už od středy je v prodeji na jihu Moravy burčák. Vinaři začali letos se sběrem hroznů rekordně brzy. Ceny nápoje mají být stejné jako loni.

1.8.2018

Nová dálnice na Moravu se zdrží. Kvůli chybě ve formuláři

Politici většinou z průtahů stavby silnic viní ochránce přírody. V případě budování klíčové autostrády D35 ovšem bizarní chybu udělali silničáři. Použili špatný formulář a opravu jen červeně podtrhli.

31.7.2018

Stát koupí za 5,5 milionu část pozemků v areálu Památníku Ležáky

Stát koupí za 5,5 milionu korun část soukromých pozemků v areálu Národní kulturní památky Ležáky na Chrudimsku. Na pozemcích leží přístupová cesta a bývalé lomy, jejichž prostory chce památník pro bezpečnost návštěvníků lépe zajistit. 

31.7.2018

Další investice. Armáda koupí 80 lehkých obrněných vozidel

Armáda nakoupí 80 lehkých obrněných vozidel na podvozku Iveco za 5,1 miliardy korun, píše server Euro. První by měla získat v roce 2020, do dalších dvou let pak všech 80. Lehké obrněné vozy jsou určeny pro jednotku radiačního průzkumu v Liberci, která má vynikající reputaci, její vybavení ale podle ministerstva obrany zastarává. Vláda kontrakt projednala už před rokem, smlouva by měla být podepsaná v září.

31.7.2018

Simplea. Nová pojišťovna, kterou buduje skupina Partners, dostala jméno

Finanční skupina Partners plánuje uvést na začátku roku 2019 na český trh novou pojišťovnu, která bude nabízet pouze rizikové životní pojištění. Její název bude znít Simplea pojišťovna, základní barvou bude fialová. Komunikační koncept nové pojišťovny včetně vizuální identity loga a názvu pojišťovny vytvořila digitální agentura Brainz.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT