Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

31.1.2018

Návratnost investice do nového bloku v Dukovanech zůstává nevyřešená

Příprava nového jaderného bloku v Dukovanech je tématem dvoudenního jednání sněmovního hospodářského výboru v Jaderné elektrárně Dukovany. Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš poslance a členy výboru informoval o situaci na energetických trzích a strategii Skupiny ČEZ.

31.1.2018

Trh práce čeká revoluce. Zmizí do roku 2025 až 30 procent současných profesí?

Takzvaná čtvrtá průmyslová revoluce je spojovaná především s jednotlivými průmyslovými odvětvími a jejich očekávanou proměnou. „Technologická revoluce“ ale citelně zasáhne i trh práce: podle jedné z tezí zmizí do roku 2025 až 30 procent současných profesí, které budou nahrazené zcela jinými. 

31.1.2018

ČSSZ vyplatila důchod sto a víceletým důchodcům. Nejvíce jich žije v Praze

Důchod v prosinci pobíralo 430 žen a 62 mužů, kterým bylo sto a více let. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). První příčku drží Praha, kde žilo k prosinci 95 důchodců, dále v Jihomoravském, kde žilo 72 sto a víceletých důchodců a na třetím místě je kraj Středočeský se 46 důchodci.

31.1.2018

Skandál v H&M. Vzor na dětských ponožkách prý připomíná znak pro Alláha

Švédský oděvní řetězec H&M byl nucen stáhnout z prodeje řadu dětských ponožek, a to kvůli vyobrazení figurky z Lega, která drží sbíječku. Vzor za sbíječkou totiž údajně připomínal arabský znak pro Alláha. Zprávu přinesl server Independent.

31.1.2018

Ve městě Ollolai na Sardinii prodávají domy za euro. Chtějí přilákat rezidenty

/VIDEO/ Všichni, kteří si někdy přáli vlastnit dům v malebném italském městečku, mají teď možnost. V Ollolai na italském ostrově Sardinie totiž právě prodávají stovky opuštěných domů za jedno euro.

31.1.2018

Koruna opět láme rekordy. Česká měna posílila na 25,27 korun za euro

Česká měna ve středu po poledni posílila na 25,27 koruny za euro, přičemž v úterý končila na 25,32 koruny za euro. Je tak nejsilnější od dubnového ukončení intervencí ČNB a zároveň od začátku listopadu 2013, kdy centrální banka intervence započala.

31.1.2018

Další krok v boji proti dezinformacím. Facebook zakáže reklamy na kryptoměny

Sociální síť Facebook zakáže reklamy propagující finanční produkty a služby spojené s kryptoměnami a primární nabídkou mincí (ICO), v rámci které jsou vydávány nové kryptoměny. Informovala o tom agentura Reuters.

31.1.2018

Falšovaná potvrzení nebo nepravdivé údaje? Počet úvěrových podvodů roste

Zamlčení nesplacených úvěrů, nepravdivě uvedené příjmy a výdaje, falšovaná potvrzení o příjmu nebo lži o počtu vyživovaných děti. To jsou nejčastější prohřešky žadatelů o úvěr. Lidé se často domnívají, že když si pomohou malou lží, nemůže se nic stát. Ve skutečnosti se ale takto dopouštějí úvěrového podvodu, a to i u menších půjček v řádech tisíců až desetitisíců korun. 

31.1.2018

Samsung ohlásil rekordní zisk. V loňském roce vydělal bilion korun

Jihokorejská společnost Samsung Electronics zvýšila svůj loňský provozní zisk na rekordních 53,7 bilionu wonů (zhruba bilion korun). Ten překonal dosavadní rekord z roku 2013, který činil 36,8 bilionu wonů. Mohla za to zejména silná poptávka po paměťových čipech, která bude podle firmy i nadále narůstat. Samsung také oznámil, že se rozhodl rozdělit své akcie v poměru padesát ku jedné. Informovala o tom agentura Reuters.

31.1.2018

Půjčky na bydlení loni dosáhly rekordu. Zájem Čechů o úvěry stále roste

Lidé si loni půjčili na bydlení rekordních 285 miliard korun. Banky sice sjednaly o něco méně hypotečních úvěrů než v roce 2016, zato ale ve stejném objemu peněz. Což je dáno tím, že se domácnostem dařilo a byly ochotné se víc zadlužovat a také stoupala cena nemovitostí.

31.1.2018

Výroba masa stále klesá. Lidé na něm šetří

Češi utrácejí za maso domácích sedláků stále méně, což se projevuje i na jeho výrobě. Třeba vepřového masa dodali sedláci na trh 211 tisíc tun, což bylo o devět tisíc tun méně než v roce 2016. Také výroba hovězího se snížila, a to o více než čtyři tisíce tun na 67,7 tisíce tun. „Naopak drůbežího masa bylo proti roku 2016 vyrobeno více o 2,4 tisíce tun,“ uvedl Jiří Hrbek z ČSÚ.

30.1.2018

Aféra s emisními testy má první oběť. Volkswagen odvolal hlavního lobbistu

Německý koncern Volkswagen kvůli aféře s emisními testy odvolal z funkce svého hlavního lobbistu Thomase Stega. S odvoláním na prohlášení automobilky o tom dnes informovala agentura DPA.

30.1.2018

Online nákup stvrzený otiskem prstu se v dubnu 2019 stane realitou

Nebaví vás všude zadávat dlouhá a složitá hesla? Mastercard má dobrou zprávu. Od dubna 2019 získají čeští spotřebitelé možnost používat k ověřování své totožnosti biometrické prostředky, jako je otisk prstu nebo rozpoznání obličeje. Novinka ale bude zatím k dispozici pouze pro nákupy na internetu.  

AKTUALIZOVÁNO
30.1.2018

Babiš kritizuje Hünera za dodatek k memorandu o lithiu. Nemá logiku, řekl

Premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš kritizuje ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera (za ANO) za to, že nekonzultoval s vládou svá jednání o úpravě memoranda k těžbě lithia. Hüner ve čtvrtek po schůzce s těžaři sdělil, že Česko uzavře s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) do týdne dodatek k dohodě, kterou s nimi uzavřel loni na podzim jeho předchůdce. 

30.1.2018

Ekonomice eurozóny se loni dařilo. Rostla nejrychleji za deset let

Hrubý domácí produkt (HDP) zemí používajících euro se loni meziročně zvýšil o 2,5 procenta. Zaznamenal tak nejprudší tempo růstu od roku 2007, kdy se zvýšil o tři procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil statistický úřad Eurostat.

AKTUALIZOVÁNO
30.1.2018

Česká letiště budou bezpečnější. Po vzoru Prahy stát investuje 585 milionů

Po uzavření projektu na zvýšení bezpečnosti Letiště Václava Havla v Praze, které přišlo na 187 milionů korun, stát vynaloží 585 milionů korun do podobných opatření na mezinárodních letištích v Brně, Karlových Varech, Ostravě-Mošnově a Pardubicích. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová. 

30.1.2018

dTest: Na co si dát pozor, když hledáte ubytování na českých horách

Chystáte-li se zimní dovolenou strávit na českých sjezdovkách, nebudete nejspíše listovat katalogy cestovních kanceláří, abyste si vybrali kompletní zájezd. Pokud si však dovolenou "sestavíte" sami, nechrání vás zákon tak dobře jako v případě zájezdu, který je pojištěný a případné škody řeší jeho poskytovatel. Na co si dávat pozor a jaká jsou vaše práva? 

30.1.2018

Zájem o cestování vlaky stále roste. ČD loni přibyly tři miliony zákazníků

Českým drahám se i loni podařilo udržet růst počtu cestujících, který každoročně vykazují již od roku 2010. Loni národní dopravce přepravil 174,7 milionu cestujících, což znamená meziroční přírůstek 3,2 milionu. Nejlépe se již tradičně dařilo příměstské a vnitrostátní dálkové dopravě. 

30.1.2018

Volkswagen byl sesazen z trůnu. Nejvíce vozů loni prodal Renault-Nissan

Německý koncern Volkswagen přišel o prvenství mezi automobily. Na pozici největšího prodejce osobních a lehkých užitkových vozů na světě ho totiž loni vystřídala aliance Renault-Nissan. Vyplývá to z údajů o loňském prodeji automobilů. 

30.1.2018

Ceny bytů v Brně neustále rostou. Lidé se častěji stěhují za město

Michaela Brodská z Velkého Meziříčí hledá vhodný byt v Brně několik měsíců. Nabídek je málo a když už na nějakou narazí, odradí ji vysoká cena nebo špatný technický stav. „Prozatím budu ještě hledat dál. Až se ale budu s přítelem sestěhovávat dohromady, nejspíš upřednostníme bydlení mimo centrum nebo i venkov,“ posteskla si.

30.1.2018

Příprava dálničních staveb se protáhla na 13 let, stát chystá změny

Cesta k poklepání základního kamene u nových úseků dálnic je stále delší. Tristní skutečnost konstatuje včerejší zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu. Ministerstvo dopravy proto chystá výrazné změny v zákoně.

29.1.2018

Německé automobilky testovaly emise na lidech a opicích

Němečtí výrobci aut čelí dalšímu skandálu. Některé automobilky testovaly toxické emise automobilů na opicích a lidech, nebezpečné výpary při testech vdechovalo 10 opic a 25 lidí. Kontroverzní výzkum prováděla společnost Evropské výzkumné sdružení pro životní prostředí a zdraví v dopravním sektoru (EUGT), která testuje jednotky Volkswagenu, Daimleru a BMW.

29.1.2018

V Česku chybí až 30 tisíc malířů. Zájem o studium roste pomalu

V Česku je kolem 15 tisíc malířů, uživilo by se jich tu ale dvakrát tolik. Mladí lidé o tento obor nemají zájem. Poslední ročník dokončí pouze 100 učňů ročně. Obor nabízí 35 středních škol, některé jej ale kvůli nezájmu nevyučují. Příznivou budoucnost řemesla nabízí nejen nové materiály a technologie, ale hlavně poptávka po pracovnících.

29.1.2018

Skrblík, alkoholik, obdivovatel fašismu a vizionář: V 91 letech zemřel pan Ikea

Stoupencem fašismu jsem se stal pod vlivem mé sudetské babičky, do pasti alkoholu mě chytili Poláci a skrblíka ze mě udělal rodný kraj. Takto zjednodušeně obhajoval své nectnosti zakladatel švédského řetězce IKEA Ingvar Kamprad, který zemřel v sobotu ve svých 91 letech. Odpověď na otázku, jak se z něho nejslavnější nábytkářský magnát na světě, už ale tak jednoduchá není. 

29.1.2018

Na co byste neměli zapomenout, pokud holdujete extrémním zimním sportům?

Léčebné výlohy po maléru na českých horách pokryje tuzemské zdravotní pojištění. Pokud však viník nemá pojištění odpovědnosti, může mít srážka na svahu nepříjemnou dohru v podobě soudních pří o finanční kompenzaci. Taková částka se po kolizi na zahraniční sjezdovce může vyšplhat do astronomických výšin.

29.1.2018

V Praze loni zaniklo přes pět tisíc společností. Jde o rekord

/TABULKA/ Podnikatelé loni v Praze uzavřeli rekordních 5352 společností, což je více než polovina všech zaniklých firem v ČR za loňský rok. Loni své podnikání ukončilo 10 437 společností v celé ČR. Většinou šlo o podniky z oblasti pronájmu, správy nemovitostí či obchodu.

29.1.2018

Ťokův rezort nestíhá. Dálniční síť do roku 2050 je nereálná, varoval NKÚ

Kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prokázala, že tempo výstavby dálnic se stále zpomaluje. Vydání stavebního povolení v průměru trvá 13 let. Na vině jsou především byrokratické překážky. Ministerstvo dopravy, které v součastnosti vede Dan Ťok (ANO), svůj plán vystavět dálniční síť do roku 2050 nestíhá. V letech 2013 až 2017 nezačala ani jedna z plánovaných 15 staveb.

28.1.2018

Regionální pivo na čepu chybí. Pípy drží velké pivovary

Petr Doseděl z Vyškova má rád dobré pivo z malých regionálních pivovarů. Sehnat je ale v místní hospodě nebo restauracích je podle něj jako hledat jehlu v kupce sena. „Regionální piva na čepu nejsou. Zdá se mi, že se jich hospodští bojí. Všichni chtějí jen velké značky, ale aby zkusili i něco jiného, to ne,“ tvrdí muž.

28.1.2018

Zemřel zakladatel Ikey Ingvar Kamprad, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel zakladatatel šévdského nábytkového řetězce Ikea Ingvar Kamprad. Uvedla to BBC s odkazem na oficiální prohlášení společnosti Ikea.

27.1.2018

Samsung zavírá na Slovensku jeden ze dvou svých výrobních závodů

Jihokorejský výrobce LCD televizorů Samsung Electronics v sobotu oznámil, že konsoliduje své výrobní závody na Slovensku. Jeden z nich zavře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT