Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

26.4.2018

Jak sem dostat lidi? Liberec chce pomoci obchodníkům v centru

Procházka hlavními libereckými třídami, Pražskou a Moskevskou ulicí, připomíná zvláště v podvečerních hodinách spíš procházku maloměstem. Není tu totiž ani živáčka. Vedení Liberce spolu s podnikateli teď přemýšlí, jak centrum oživit.

26.4.2018

Truhlář, ohrožený druh. Asociace českých nábytkářů bijí na poplach

Ačkoli český nábytkářský trh vytrvale a silně roste, čerstvě vyučených truhlářů rapidně ubývá. Za posledních 12 let se jejich počet snížil o kritických 69 procent, mladých čalouníků je dokonce pětkrát méně než v roce 2005. Podle nábytkářských asociací začíná být situace neudržitelná.

26.4.2018

Raketový růst cen pražských bytů naráží na strop. Bublina splaskne

/INFOGRAFIKA/ Nabídka nových bytů nepatrně roste, jejich ceny v minulých měsících přesto dál raketově stoupaly. Platí to pro Prahu a také pro některá města ve Středočeském kraji, kam míří ti, pro něž se stalo bydlení v metropoli těžko dostupným. Podle zpráv z trhu i statistiků ale poptávka v Praze mírně ochlazuje. Což by nasvědčovalo tomu, že ceny bydlení dosáhly vrcholu. S jistotou si to však nikdo zatím říct netroufne.

26.4.2018

Změna územního plánu: naděje pro Pražský okruh, problém pro letiště Vodochody

Zastupitelstvo Středočeského kraje má před sebou důležité zasedání, které může posunut přípravu velkých dopravních staveb. Na programu je druhá aktualizace zásad územního rozvoje, jejichž některé části v letech 2013 a 2014 zrušil pražský městský soud.

25.4.2018

Česko chce posílit vztahy s Latinskou Amerikou. Otevře nové ambasády

Současné vztahy Česka a zemí Latinské Ameriky stojí zejména na ekonomické spolupráci, řekl dnes na konferenci ke století vzájemných vztahů náměstek ministerstva zahraničí Miloslav Stašek. Česko ve španělsky a portugalsky mluvících zemích posiluje ekonomická oddělení ambasád a plánuje se také návštěva ministra zahraničí v regionu, dodal. 

25.4.2018

Podnikatelé a korupce? Dvě třetiny z nich jsou ochotni uplácet, ukázal průzkum

Až šest z deseti českých a osm z deseti slovenských manažerů je připraveno o zakázky bojovat neférově. Přes 56 procent Čechů se také domnívá, že je v tuzemsku korupce velmi rozšířena a téměř polovina slovenských manažerů by uplácela kvůli získání či udržení zakázky, celosvětový průměr je přitom 13 procent. Vyplývá to z průzkumu agentury EY.

25.4.2018

Vláda superhrubou mzdu letos nezruší. Nemá podporu ve Sněmovně

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy až za rok, nemá pro to nyní politickou podporu. Senátorům to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Zrušení superhrubé mzdy mělo být původně součástí daňových změn, které chce Schillerová předložit vládě do dvou týdnů. Ministryně také uvedla, že se po loňském navýšení nechystá další zvyšování podílu obcí na rozpočtovém určení daní (RUD), jak by si přáli někteří senátoři.

25.4.2018

Prazdroj hlásí historický rekord. Loni prodal přes 11 milionů hektolitrů piva

Piva z Plzeňského Prazdroje se těší stále větší oblibě nejen doma, ale i v zahraničí. Celkové prodeje totiž loni přesáhly hranici 11 milionů hektolitrů piva, což představuje nejlepší výsledek v historii společnosti. V zahraničí pak pivovar prodal přes čtyři milióny hektolitrů, což je osm procent více než v roce 2016. Informoval o tom ve své tiskové zprávě. 

25.4.2018

Testování vajec kvůli fipronilu končí. Veterináři odvolali mimořádné opatření

Vaječné výrobky z Evropské unie už nebudou muset procházet vyšetřením na nepovolený pesticid fipronil. Veterináři totiž dnes ukončili mimořádné veterinární opatření, které trvalo od loňského roku. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS).

25.4.2018

Kellnerova PPF dokončila nákup Škody Transportation. Jmenovala nového ředitele

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera již dokončila nákup sta procent akcií strojírenské firmy Škoda Transportation. Společnost také přistoupila k několika personálním změnám. Funkci generálního ředitele a předsedy představenstva nově přebírá Petr Brzezina. PPF o tom informovala ve své tiskové zprávě.

25.4.2018

Ztráta nezabezpečeného flash disku? Kvůli GDPR mohou firmy čelit pokutám

Jen zlomek prodaných flash disků všech značek je chráněn proti úniku dat. Vyplývá to z údajů společnosti Kingston. Ztráta disku přitom může s ohledem na blížící se nástup platnosti zařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) stát firmy nemalé jmění.

25.4.2018

Amazon přichází s novinkou. Balík doručí i do auta a bez přítomnosti majitele

Americká společnost Amazon opět posouvá hranice při doručování balíků. Nabízí totiž dodání zásilek přímo do kufru zákazníkova auta, a to bez jeho přítomnosti. Stejný systém donášek totiž zavedla již v loňském roce při objednávkách balíků do bytu. Služba bude zatím dostupná ve 37 městech v USA. Informoval o tom server The Washington Post.

25.4.2018

Zájem o zakládání firem stagnuje. V Česku jich letos vzniklo méně než loni

Neutuchající zájem podnikatelů o zakládání nových firem zřejmě narazil na strop. V prvním kvartálu jich vzniklo 8416, téměř o 13 procent méně než ve srovnatelném období loňského roku. V roce 2017 přitom bylo registrováno nejvíc firem od předkrizového roku 2007. Vyplývá to z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode.

25.4.2018

Ministerstvo kultury požádá vládu o 117 milionů na demolici vepřína v Letech

Ministerstvo kultury (MK) požaduje navýšit svůj letošní rozpočet o 117 milionů korun na demolici vepřína v Letech. Peníze by měly být uvolněny z vládní rozpočtové rezervy. Loni vláda schválila výkup vepřína za 451 milionů korun. Další peníze jsou ale potřeba na demolici budov, sanaci areálu a vybudování památníku v místě koncentračního tábora pro Romy.

25.4.2018

Autobusy Arriva v Praze nevyjely, chybějí jim řidiči

Velkého překvapení se dostalo cestujícím, kteří se včera v odpoledních hodinách chtěli dopravit do Říčan, Opatova či na Zbraslav. Na autobus, který by je zavezl třeba po práci domů, totiž čekali marně. 

25.4.2018

OBRAZEM: Akvaponie. V nymburském bunkru už žijí ryby a rostou saláty

/FOTOGALERIE/ Originální projekt akvaponie oživil nymburský bunkr za hřbitovem. Místní budou moci ochutnat ryby i saláty zdarma.

25.4.2018

Místo tramvají vyjedou v létě autobusy. Liberec čekají tramvajové výluky

Liberecký dopravní podnik letos chystá dvě velké opravy tramvajových tratí ve městě.

25.4.2018

České lokálky v ohrožení. Nové předpisy je neúnosně prodraží

Česká republika může brzy přijít o pozici lokálkové velmoci. V Evropské unii totiž byl nedávno schválen 4. železniční balíček, který rozšiřuje stávající technické standardy hlavních tratí i lokálek. Tím by se jejich modernizace neúnosně prodražila.

25.4.2018

Průzkum: Češi sledují složení potravin, kupují i privátní značky

/ANKETA/ Češi se už „neštítí“ házet do nákupního košíku potraviny či drogerii, které jsou vyrobeny přímo pro jednotlivé řetězce pod jejich vlastními značkami. Počet tzv. „privátek“ se na celkovém prodeji po delší době stagnace zvýšil z 20 na 21,2 procenta, zjistil poslední průzkum agentury GfK. 

24.4.2018

Lidovci chtějí zvýšit důchody ženám s dětmi

Lidovci chtějí zvýšit důchody ženám v závislosti na počtu dětí, které mají. Navrhují také dřívější odchod do důchodu v závislosti na počtu vychovaných dětí. Ženy jsou nyní sice za vychované děti při odchodu do důchodu zvýhodněné, u později narozených se ale rozdíly postupně snižují. Příslušný návrh zákona chtějí lidovci předložit v prvním pololetí, budou pro něj hledat podporu u ostatních stran ve Sněmovně, řekli dnes novinářům představitelé KDU-ČSL.

24.4.2018

Palma de Mallorca bojuje s turisty. Zakáže krátkodobé pronájmy přes Airbnb

Španělské letovisko Palma de Mallorca jako první v zemi zakáže pronájem bytů turistům. Hlavní město španělského souostroví Baleáry tak chce ochránit klid místních, který narušil rozmach krátkodobých pronájmů typu Airbnb. Turisté si tak zde budou moci pronajmout jen domky či chaty nebo se mohou ubytovat v hotelu, informoval o tom server BBC.

24.4.2018

Lidé s vysokými příjmy zažívají v práci více stresu, ukázal průzkum

Čím více peněz lidé vydělávají, tím více trpí v práci stresem. Vyplývá to z nejnovější studie jedné z největších profesních sociálních sítí LinkedIn. Podle ní téměř sedm z deseti lidí s příjmem více než čtyři miliony korun ročně pociťuje v práci silný. Tato skupina zaměstnanců je navíc i méně se svou prací spokojena.

24.4.2018

Aero podepsalo dohodu. Na letounech L-159 bude spolupracovat s Izraelci

Největší český výrobce letadel Aero Vodochody podepsal smlouvu s izraelskou společností Aerospace Industries (IAI). Světový lídr ve vojenských technologických systémech bude s českou firmou spolupracovat na letounu L-159. Společnost Aero o tom informovala ve své tiskové zprávě.

24.4.2018

Královský syn pomůže ekonomice, věří Britové. Obchodníci čekají nápor

Jaro je tady, narodil se královský potomek a britská společnost je zase o něco optimističtější. Včerejší zpráva o třetím dítěti prince Williama a jeho ženy vévodkyně z Cambridge Kate může posílit britskou ekonomiku, spekulují analytici. Jejich dvě předchozí děti totiž přiměly Brity více utrácet.  

24.4.2018

Piráty silnic na D1 opět hlídá úsekové měření rychlosti. Kde jej najdeme?

Na bezpečnost ve zúženích na modernizované dálnici D1 dohlíží už třetím rokem úsekové měření rychlosti. První bude letos pod dohledem úsek mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou, následovat bude modernizovaná část dálnice u Ostředku a Šternova a další úseky. Měření totiž podle ministerstva nese své ovoce. Přestupku se loni dopustilo pouze jedno procento řidičů, drtivá většina motoristů tak zúženými pruhy projíždí bezpečně a respektuje omezení rychlosti.

24.4.2018

Dopravní podnik zákon neporušil. Získá 300 autobusů od SOR Libchavy

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) uzavřel smlouvu na dodávku 300 autobusů se společností SOR Libchavy. DPP totiž v tendru na standardní nízkopodlažní autobusy v počtu tří set kusů zákon o veřejných zakázkách neporušil. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž zamítl návrh společnosti IVECO Czech Republic, která napadla zadávací podmínky, své vyloučení ze soutěže a posouzení nabídek ostatních firem.

24.4.2018

Pražským radnicím chybí stovka úředníků, nejvíc právníci

Téměř každá městská část hledá do týmu úředníků nějakou posilu. Nejvíc lidí chybí Praze 10, která podle zveřejněných výzev aktuálně hledá 23 zaměstnanců, magistrát jich shání 21. Dohromady celé Praze schází 110 pracovníků.

24.4.2018

Tramvaj od Stadleru už je v Ostravě. Celkem jich město získá čtyřicet

/FOTOGALERIE/ Vůbec první tramvaj zahraniční výroby v České republice nese název Stadler nOVA a cestující se v ní svezou v létě.

24.4.2018

Na výstavišti se lidé podívají na postel za statisíce. Na stavebním veletrhu

/FOTOGALERIE/ Na postel budoucnosti, která lidem monitoruje spánek a navrhne, jak jej zlepšit, se podívají návštěvníci stavebního veletrhu na brněnském výstavišti. Koupí si ji však málokdo, stojí několik stovek tisíc korun.

24.4.2018

Levnější jízdné pro seniory a studenty? Odloženo na září

Uspěchaný start nového systému státních slev pro vybrané skupiny obyvatelstva ve vlacích a autobusech nabere očekávané zpoždění. Ministerstvo dopravy a hlavně kraje získaly oproti původním plánům vlády v demisi navíc dva a půl měsíce.

24.4.2018

Půjčky pro mladé. Minule fiasko, teď stát nabídne až dva miliony

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) se pokusí resuscitovat projekt „státních hypoték“. Ty začaly fungovat před dvěma roky, kdy Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) poprvé nabídl mladým lidem půjčku až 600 tisíc korun se splatností 15 let a úrokem  kolem 1,45 procenta.

23.4.2018

Zákonem roku 2017 se stal nález Ústavního soudu k EET

Nejlepším legislativním počinem roku 2017 se v anketě Zákon roku stal nález Ústavního soudu k elektronické evidenci tržeb (EET). Na druhém místě skončil podle hlasování odborné veřejnosti zákon o platebním styku implementující evropskou směrnici o platebních službách (PSD2) a na třetím novela stavebního zákona. Informoval o tom dnes organizátor ankety, společnost Deloitte Legal.

23.4.2018

České zámky ochrání francouzské vozy amerického Fedexu, těší se žďárský Tokoz

Český výrobce zabezpečovacích mechanismů Tokoz ze Žďáru nad Sázavou si připsal důležitý úspěch. Jeho nový zabezpečovací mechanismus Vanlock bude chránit vozový park francouzské divize americké společnosti Fedex. Zámek se již na prvních dodávkách objevil.

23.4.2018

Za dvanáctitisícovou nemocenskou by rodina Michala Klimta nevyžila

Léčení vážné nemoci nebo úrazu se může nepříjemně protáhnout a narušit rozpočet nejedné rodiny. A to i přesto, že člověk dostává takzvanou nemocenskou. Problémem totiž je, že ta málokdy pokryje celkové výdaje domácnosti.

23.4.2018

Ten můj je zručný, domnívá se většina Češek. Kutilství si cení i muži na ženách

Na jaře lidé začínají rekonstruovat a modernizovat ve velkém. Umí si ale s úpravami v domácnosti sami poradit? Z průzkumu stavební spořitelny Raiffeisen vyplynulo, že každá druhá žena považuje svého partnera za opravdu zručného a svou drahou polovičku takto hodnotí každý třetí muž.

23.4.2018

Ředitel VZP dostane roční odměnu 1,2 milionu, schválila správní rada

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek dostane za rok 2017 odměnu 1,215 milionu korun. Je to 90 procent maximální odměny ve výši šesti platů, řekl po jednání člen správní rady Zdeněk Hřib (Piráti). VZP je největší zdravotní pojišťovna, stará se o záležitosti 5,9 milionu lidí. Loni Kabátek dostal odměnu 1,28 milionu korun.  

23.4.2018

Méně pro Visegrád, více pro Středomoří. Komise chce změnit evropské fondy

Evropská komise si podle zjištění deníku Financial Times pohrává s myšlenkou upravit toky peněz z fondů soudružnosti. Zatímco dosud byl prakticky jediným kritériem pro objem peněz určený pro danou zemi její hrubý domácího produkt na obyvatele, nově by se měla zohledňovat i nezaměstnanost, životní prostředí či imigrace. To by v praxi znamenalo více peněz pro středomořské státy na úkor postkomunistických zemí.

23.4.2018

Proměna Vítězného náměstí? Začíná soutěž, urbanisté dostanou tři miliony

Po téměř sto letech čeká Vítězné náměstí v pražských Dejvicích nová urbanisticko-architektonická soutěž. Vyhlásil ji Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR). Pro soutěžící jsou připraveny celkem 3,28 miliony korun a návrhy by měly vzniknout už do konce června.

23.4.2018

Kauza Babišovy konkurence FAU: Spolumajiteli byl obstaven majetek

Případ společnosti FAU, kterou předloni dostal nezákonný postup finanční správy do konkurzu, má další pokračování. Podle zjištění Radiožurnálu byly spolumajiteli firmy Vojtěchu Csabimu obstaveny tři domy a pozemky v hodnotě desítek milionů korun. Podnikatele navíc policie obvinila z daňového úniku.

23.4.2018

Bezpečnostní problém. Tramvaj Porsche se sama rozjela

Dopravní podnik nechal neplánovaně zkontrolovat všechny tramvaje řady 14T, veřejnosti známé jako Porsche. Stalo se tak poté, co se jeden vůz nečekaně na konečné po restartu systému rozjel. Pražský deník na bezpečnostní problém, potenciálně ohrožující nejen cestující hromadnou dopravou, upozornili technici dopravního podniku (DPP).

23.4.2018

Českobratrská ulice v Ostravě: zpackaná zastávka a marná snaha o změnu

/FOTOGALERIE/ Po rekonstrukci dostala Českobratrská ulice v centru Ostravy nový kabát. Hezčí. Změn se dočkaly i trolejbusové zastávky. Idylka? Kde že. Právě zastávky skrývají řadu neduhů a vše ukazuje spíše na zpackanou práci.

23.4.2018

Oprava Vinohradské v Praze za čtvrt miliardy korun může začít

Velkou část Vinohradské ulice, jedné z hlavních dopravních tepen pražské metropole, čeká rozsáhlá rekonstrukce. Zahájit má v nejbližších týdnech. Sdružení firem Strabag Rail a Eurovia vyhrálo zakázku na její opravu. Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) za ni zaplatí 247 milionů korun.

23.4.2018

Internet je starší, než si myslíte. První myšlenka se objevila před 55 lety

Právě dnes je tomu 55 let od doby, kdy Joseph Carl Robnett Licklider představil svým kolegům memorandum o intergalaktické počítačové síti. Mohlo by se zdát, že mluvíme o sci-fi, a ve své době to skutečně tak působilo. Dnes něco takového vnímáme jako něco samozřejmého. Právě tato myšlenka zosobňuje internet, jak ho známe. 

23.4.2018

Neotvírejte podezřelé e-maily a neznámé přílohy. Hackeři na to čekají

Mezi významnými českými bankami nenajdete prakticky žádnou, která by v nedávné době nevarovala klienty před podvodnými e-maily.

22.4.2018

Zdraví nebezpečné úsporné zářivky. Nejlépe je recyklují na Královéhradecku

/INFOGRAFIKA/ Pražané a obyvatelé Královéhradeckého kraje si v Česku nejvíce uvědomují nebezpečí, které životnímu prostředí hrozí z vysvícených úsporných zářivek. Právě v těchto dvou regionech jich lidé loni nasbírali a předali k recyklaci největší množství.

21.4.2018

Slevám pro seniory a studenty hrozí odklad

Asociace krajů vyzvala vládu v čele s premiérem v demisi Andrejem Babišem, aby odložila start plošných slev pro mládež a seniory. Ty by místo 10. června měly začít platit až od 1. září. Dá se očekávat, že k posunu termínu nakonec skutečně dojde. Většinu v asociaci mají kraje, které vede Babišovo hnutí ANO 2011.

21.4.2018

Nejlepší Rulandské bílé světa má Michlovský. Zabodoval ve Štrasburku

Jedenáct zlatých medailí a pět stříbrných si vezou jihomoravští vinaři z prestižní mezinárodní soutěže bílých vín Concours des Grands Vins Blancs du Monde, která se koná ve Štrasburku.

20.4.2018

Dieselgate pokračuje. Manažer vývoje pohonných jednotek Porsche je ve vazbě

Německá policie zatkla šéfa oddělení vývoje pohonných jednotek automobilky Porsche. Jednala tak v souvislosti s aférou Dieselgate v koncernu Volkswagen. Muž je nyní držen ve vazbě, protože je možné, že by se mohl pokusit uprchnout. S odkazem na informovaný zdroj o tom informovala agentura Reuters.

20.4.2018

ČD Cargo vypsalo miliardovou soutěž. Chce modernizovat až 50 „kocourů“

Nákladní dopravce ČD Cargo výrazně zmodernizuje svůj vozový park dieselových lokomotiv. Vypsal veřejnou soutěž  na úpravy až 50 lokomotiv řady 742. Zakázka je rozdělená na dvě etapy, vítěz nejprve musí dodat prototyp vozidla, poté modernizovat až 50 strojů.

20.4.2018

Jiné ceny pro Čechy a cizince? ČOI našla podniky, jež diskriminují spotřebitele

Česká obchodní inspekce (ČOI) se loni zaměřila na to, zda nedochází k diskriminaci spotřebitele ze strany obchodníků. Během 721 kontrol pak zjistila sedm případů, kdy k nějaké formě diskriminace skutečně došlo, ať už na základě věku, národnosti nebo postižení. Za porušení pravidel uložila obchodníkům pokuty ve výši jednoho milionu korun. ČOI o tom informovala ve své tiskové zprávě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT