Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

26.1.2018

Inovativním pojišťovnám se daří. Na úkor velkých a tradičních

Počet vozidel, které mají povinné ručení u Directu loni vzrostl o 73 tisíc. Dobře si vedou i další menší pojišťovny. Ty tradiční naopak stagnují, nebo si pohoršily.

26.1.2018

ŘSD dá na opravy infrastruktury 11,4 miliardy. O desetinu více než loni

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos do oprav dálnic a silnic I. třídy investuje přibližně 11,4 miliardy korun, což je o desetinu více než loni. Zaměřit se chce zejména na dokončení oprav dálnice D1. Na tiskové konferenci to uvedl generální ředitel státního podniku Jan Kroupa.

26.1.2018

Veterinární správa zakázala ošetřování spárkaté zvěře proti parazitům

Státní veterinární správa (SVS) vydala dnes mimořádná veterinární opatření s platností pro celou Českou republiku. Na jejich základě se všem uživatelům honiteb zakazuje používání přípravků proti parazitům u spárkaté zvěře. 

26.1.2018

Dopravci se zlobí na silničáře. Stát musí změnit přístup k zimní údržbě, varují

Za naprosto ostudný označilo sdružení českých dopravců Česmad Bohemia přístup tuzemské státní správy k zimní údržbě českých dálnic i komunikací nižších tříd. Dopravci tak reagovali na dopravní kalamitu z minulého týdne, kdy deset centimetrů meteorology předem avizovaného sněhu ochromilo na 29 hodin dálnici D1 a bylo přímou příčinou stovek dopravních nehod na území celé České republiky. 

26.1.2018

Kauza lithium: ČSSD bude chtít po vládě vysvětlení dodatku

ČSSD bude po vládě požadovat vysvětlení, proč se rozhodla uzavřít dodatek k memorandu o těžbě lithia u Cínovce s australskou firmou European Metals Holdings (EMH). Novinářům to dnes řekl úřadující předseda strany Milan Chovanec. Připomněl, že vládní hnutí ANO využilo původní memorandum v předvolební kampani ke kritice ČSSD.

26.1.2018

RegioJet ruší čtyři autobusové linky. Zmizí z Hradce Králové či Varšavy

Společnost RegioJet zredukuje během prvního čtvrtletí počet vnitrostátních i mezinárodních autobusových linek. Zruší celkem šest linek, které jsou nejméně vytížené. Firma to vysvětluje nutností přesunout autobusy na nejvytíženější trasy. 

26.1.2018

Finanční bonusy loni zaměstnancům vyplatila polovina českých firem

Třinácté platy jsou na vzestupu. Zatímco před deseti lety na ně dosáhlo přibližně 26 procent zaměstnanců, loni mimořádné finanční bonusy vyplatila zhruba polovina českých firem. V porovnání s dalšími zeměmi střední a východní Evropy byly v Česku tyto odměny druhé nejvyšší.

26.1.2018

Daň z nemovitostí zvýšilo přes 600 obcí. Na podání přiznání zbývá poslední týden

Konec ledna každoročně bývá „napínavým obdobím“ pro všechny majitele nemovitostí. Ti, kteří si v uplynulém roce nějakou nemovitost pořídili, musejí podat přiznání. Stávající vlastníci „jen“ čekají, než jim na jaře přijde složenka či pokyn poslaný e-mailem nebo do datové schránky. Jak ale upozornila Finanční správa i daňoví poradci, neplatí to za každých okolností.

25.1.2018

BMW bude u Sokolova testovat autonomní vozy. Mají odvahu, míní hejtmanka

Malý krok pro automobilku BMW, velký pro chudý Karlovarský kraj. I tak by se dala označit smlouva o spolupráci, kterou co do lidnatosti nejmenší kraj uzavřel s automobilkou BMW a společností Sokolovská uhelná. Díky ní by mělo u Sokolova vyrůst nové zkušební centrum pro testy autonomních vozů. 

25.1.2018

Umělá inteligence v hlavní roli: Kadaň si opatří chytrou vinici

Vinice, která sama hlásí jaká je teplota vzduchu, vlhkost, srážky a počítá teplotu rosného bodu? Navíc přenáší data on-line k vinohradníkovi? Není to sci-fi. Přesně takovou chytrou vinici bude mít od března Kadaň.

25.1.2018

Uplynulý rok? Jeden z nejtěžších v historii, uvedla veterinární správa

V roce 2017 prověřily Státní veterinární správu (SVS) hned dvě závažné nákazy. Po deseti letech se do země vrátila vysoce patogenní ptačí chřipka a poprvé se zde objevil africký mor prasat. Úřední veterinární lékaři museli v průběhu roku řešit i několik mezinárodních kauz v oblasti potravin živočišného původu. Loňský rok proto považují za jeden z nejtěžších v historii. 

25.1.2018

Ve Škodovce začíná bitva o navýšení mezd, odboráři chtějí přidat sedm tisíc

V největší tuzemské firmě začíná bitva o podobu v letošním a příštím roce. Odboráři ve Škoda Auto, která zažívá rekordní výsledky, poprvé v historii představili hned na úvod i své požadavky, s kterými jdou do kolektivního vyjednávání. V šesti bodech požadují celkový růst nejméně o osmnáct procent. 

25.1.2018

Unipetrolu se daří, vloni mu vzrostl obrat, zisk i hodnota akcií

Petrochemickému gigantu Unipetrol, který patří od roku 2005 polské společnosti PKN Orlen, se vloni dařilo. jeho čistý zisk se zvýšil o devět procent na 8,7 miliardy, tržby poskočily o téměř dvě pětiny na více než 122 miliard. Prosperita se odrazila i v růstu akcií Unipetrolu – jejich hodnota se za uplynulých dvanáct měsíců více než zdvojnásobila.  

25.1.2018

V daňových rájích se ukrývá 61 miliard českého kapitálu

České firmy mají rády odlehlé tropické ostrovy. Více než 10 tisíc soukromých společností má vlastníka se sídle v zemích, které nesplňují požadavky Evropské unie na férové daňové podmínky. Brusel nicméně výrazně zúžil takzvaný černý seznam daňových rájů na pouhých devět států. V nich podniká pouze 173 českých firem. 

25.1.2018

Ostravské obvody letos chtějí myslet na bydlení

Rozpočty městských částí na letošní rok jsou dávno schválené, pojďme se proto podívat, co a kde se postaví a opraví. Letos se budou hodně skloňovat bytové domy a obnova sídlišť, ale i nová náměstí.

24.1.2018

Cestovní pojištění v těhotenství. Co si ověřit a na co si dát pozor

Těhotenství přináší zásadní životní změnu. Pro některé ženy se mění například možnosti cestování. Mnohdy řeší, zda ve svém stavu mohou i nadále podnikat výlety do zahraničí bez omezení. Jak se k tomu staví pojišťovny v případě cestovního pojištění?

24.1.2018

Výrobce čipů Qualcomm uplácel Apple. Brusel mu dal pokutu 25 miliard

Evropská komise (EK) ve středu udělila společnosti Qualcomm pokutu ve výši 997 milionů eur (asi 25 miliard korun). Americká firma údajně platila některým svým klíčovým zákazníkům, zejména technologickému gigantovi Apple, miliardy dolarů za to, že nenakupovali čipové soupravy u konkurence. Porušila tím protimonopolní pravidla EU. 

24.1.2018

V automobilce TPCA skončilo kolektivní vyjednávání

Kolín – Po několikaměsíčním vyjednávání dospělo vedení automobilky TPCA k dohodě s odborovými organizacemi a uzavřelo kolektivní vyjednávání.

24.1.2018

Skončí diesely i na vodě? Nizozemci staví první nákladní elektroloď na světě

Nizozemští konstruktéři oznámili stavbu první plně elektrické nákladní lodi. Její elektromotor by mělo pohánět 20 baterií, vejít by se na ní mělo 24 kontejnerů. Plavidlům společnosti Port-Liner, které nebudou vypouštět žádné emise, se přezdívá „Tesla lodě“. Vyplout by měly začátkem léta.

24.1.2018

Valentýn slaví dva z pěti Čechů. Někteří za dárky utratí až 3,5 tisíce korun

Svátek všech zamilovaných zná téměř 98 procent Čechů a slaví ho přibližně čtyřicet procent z nich. Svým partnerům Češi nejčastěji dopřejí večeři, čokoládu nebo květinu. Stále oblíbenějším dárkem k Valentýnu jsou poukazy na romantické pobyty. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK. 

24.1.2018

Ajťák nad zlato. Českým firmám stále chybí stovky IT odborníků

I Česko čelí nedostatku počítačových odborníků. Texty nebo tabulky vytváří na počítači téměř sedmdesát procent pracujících. Programování ale zvládá jen malá část lidí. Vyplývá to ze zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ).

24.1.2018

Neděle zavřeno? Maloobchodníci volají po regulaci víkendového provozu

Čeští maloobchodníci prohrávají nerovný boj se zahraničními řetězci. Věří ale, že situaci by mohl změnit zákon o zákazu prodeje během neděle. V Evropě přitom taková legislativa není ničím novým, když regulace nedělního provozu platí v celkem osmi zemích EU včetně Německa či Francie.

24.1.2018

Nejlepší rok v historii. V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,4 milionu vozů

Výroba tuzemských osobních aut v roce 2017 stoupla o pět procent na rekordních 1,414 milionu vozidel. Pro český automobilový průmysl se tak loňský rok stal nejlepším v historii.

24.1.2018

Kladenská Poldovka by měla jít do dražby už v březnu

Zadlužená kladenská Poldi definitivně ukončila svůj provoz. Rozhodl o tom soud. Usnesení nabylo platnosti v uplynulých dnech. 

24.1.2018

Developeři lákají na zeleň. Realita často mísí odstíny šedi

Kvetoucí domy jsou často vábničkou na koupi bytu, která však přežije pouze do první zimy. Developer by měl předat funkční zahradnický systém, pak už je péče o zeleň na majitelích a správcovské firmě. 

24.1.2018

Stavební výplně zabrání kolapsům budov. Navrhli je v brněnské technice

Vypadají jako pórovité membrány z hodin přírodopisu. Unikátní stavební výplně navrhuje tým Jana Podroužka z Vysokého učení technického v Brně. Využívá k tomu trojrozměrný tisk. „S nástupem 3D tisku ve stavebnictví máme úžasnou možnost ovlivnit vnější tvar i strukturu stavebního prvku. Vytvoříme z něj tak mimořádně bezpečné stavby,“ vysvětluje Podroužek.

24.1.2018

Bankéřka Daniela Pešková: Rodina dává člověku nadhled i pro práci

/ROZHOVOR/ Nejvýše postavenou bankéřkou v Česku je Daniela Pešková, která se jakožto členka představenstva České spořitelny stará o pět milionů klientů. Se sympatickým nadhledem o sobě tvrdí, že kariéru začala budovat už ve skautském oddíle. „Vždycky jsem měla štěstí na šéfy, všichni to byli lidé osvícení, kteří neřešili, zda něco může řídit žena, nebo ne,“ říká.

DOTYK.CZ
24.1.2018

Česká hra Kingdom míří na světový trh, ten jí ale dál vyčítá chybějící černochy

Česká počítačová hra Kingdom, situovaná do 15. století a inspirovaná českými zeměmi v době husitské, sklízí ve světě kritiku jako rasistická a sexistická – scházejí v ní černoši, takže neodpovídá rozmanitosti dnešního světa.

23.1.2018

Policie si na piráty silnic posvítí v desítkách nových Superbů

Dálniční policie dostala nové pomocníky v boji s neukázněnými motoristy. Flotila devatenácti vozů Škoda Superb se už brzy zapojí do hlídkové služby na hlavních dálničních tazích Česka. Prvních devatenáct vozů dnes policie převzala v Mladé Boleslavi, zbylé Superby převezme do konce roku.

23.1.2018

Češi platí bezkontaktně už 91 procent transakcí, na světě nám patří druhá příčka

Češi patří mezi největší fanoušky platebních inovací na světě. Bezkontaktně totiž provádíme 91 procent všech karetních transakcí. To nás podle statistik Visa ze září loňského roku staví na druhou příčku na světě. Před námi je jen Austrálie s 92 procenty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT