Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

3.11.2017

Schváleno. Úroky porostou, ale střadatelům to nepomůže

Centrální banka „zdražila“ peníze jen nepatrně. Hodlá v tom však pokračovat. Hůře dostupné budou hypotéky. Na spořicích účtech nevyděláte.

3.11.2017

Srbové vozí Čechy. Dopravce sáhl pro řidiče na Balkán

Dopravní skupina Arriva sáhla při řešení personální krize do nového teritoria, když zaměstnala prvních pět řidičů ze Srbska. Dalších patnáct si vyřizuje pracovní povolení. Firma se na Balkán obrátila mimo jiné proto, že česká byrokracie kolem získání víza je tam rychlejší než na Ukrajině.

2.11.2017

Hned po Japonsku jsme světovou velmocí v počtu pohřbů v krematoriu

Od otevření nejstaršího krematoria v českých zemích uplynulo 100 let, dnes do kremační pece míří zhruba 90 procent zesnulých Čechů, na Moravě je to o něco méně. V Lysé nad Labem na Nymbursku připomínají kulaté výročí žehu na dvoudenní výstavě pohřebnictví, koná se 3. až 4. listopadu koná v Lysé nad Labem na Nymbursku.

2.11.2017

Starou nemocnici ve Znojmě se podařilo prodat. Po pěti letech, za 39 milionů

Krajští zastupitelé schválili ve čtvrtek prodej znojemské staré nemocnice za devětatřicet milionů korun. Původně kraj požadoval dvaasedmdesát milionů korun. Kupcem je společnost Nailis77.

2.11.2017

Česká ekonomika šlape, odhad růstu poskočil z 3,6 na 4,5 procenta

Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok dnes poopravil odhad růstu české ekonomiky. Oproti srpnovému údaji 3,6 procenta ji zlepšil na 4,5 procenta. Pro příští rok ČNB korigovala odhad na 3,4 procenta z předchozích 3,2 procenta, pro rok 2019 jej nechala na úrovni 3,1 procenta.

2.11.2017

Ceny skipasů skoro nepodražily, projekt Czech Skipass žije

V 25 největších lyžařských střediscích v Česku je průměrná cena jednodenního skipasu v hlavní sezóně 580 korun pro dospělého a 410 korun pro dítě. Proinvestovalo se 700 milionů korun.

2.11.2017

Bitcoin zdolal magickou hodnotu sedmi tisíc dolarů

Hodnota digitální měny bitcoin dnes poprvé překročila hranici 7sedmi tisíc dolarů, asi 150 tisíc korun. Od začátku roku se jedná o sedminásobný nárůst; přibližně o 600 procent. Kritici hovoří o bublině, které by se nemělo dostávat krytí regulovaných trhů.

2.11.2017

Všichni čtyři uchazeči o mýto jsou pořád ve hře

Všichni čtyři uchazeči splnili kvalifikační podmínky ministerstva dopravy a postoupili do dalšího fáze zadávacího řízení na dodávku a provoz mýtného systému po roce 2019. Na předložení předběžných nabídek obsahujících cenu a technické řešení mají 70 dní. 

AKTUALIZOVÁNO
2.11.2017

Zdraží úvěry a hypotéky? Česká národní banka zvýšila úrokové sazby

Sedmičlenné vedení České národní banky (ČNB) dnes zvýšilo klíčové úrokové sazby na 0,5 procenta, ze současné úrovně 0,25 procenta. Jde o druhé zvýšení od srpna. Vyšší klíčová sazba by mohla vyústit ve zdražování úvěrů a hypoték. Nárůst sazeb může pokračovat i v prosinci, ČNB chce přibrzdit inflaci.

2.11.2017

Přes internet dnes nakupuje 94 procent Čechů

E-shopy se kamenným prodejnám staly rovnocenným partnerem, který láká na řadu ověřených výhod. Téměř 41 procent Čechů si nejvíce cení pohodlí nákupu. I to říká průzkum společnosti Shoptet.

2.11.2017

Lety do Kyjeva ožijí, České aerolinie nabídnou až 12 zpátečních spojů týdně

České aerolinie a Ukraine International Airlines se domluvily na vzájemné spolupráci a od 6. listopadu 2017 si budou vzájemně sdílet lety mezi Prahou a Kyjevem, půjde až 12 zpátečních spojů týdně. Ceny jednosměrných letenek z Prahy do Kyjeva začnou na ceně od 2969 korun.

2.11.2017

Olomouc chce koupit fotbalový stadion, 185 milionů je prý ale moc

Andrův stadion koupíme, ale ne za 185 milionů, taková je reakce města Olomouce na nabídku fotbalové Sigmy, kterou minulý týden obdrželo. Zájem o fotbalový stadion má město déle, ve společnosti SK Sigma Olomouc je menšinovým vlastníkem akcií.

2.11.2017

Do Národní potravinové sbírky se zapojí 750 obchodů. Začne už 11. listopadu

V sobotu 11. listopadu se uskuteční další ročník Národní potravinové sbírky. Letos se do ní zapojí rekordních 750 v regionech ČR, z toho 124 z Prahy. Potraviny i drogistické zboží, s jejichž nákupem může pomoci každý z nás, pomohou matkám samoživitelkám, lidem v azylových domech či seniorům. Neméně důležitá je i práce dobrovolníků.

2.11.2017

Největší v zemi. Olympijský park na brněnském výstavišti vyjde na 15 milionů

Také největší moravské město se pozvolna těší na vlastní obdobu olympiády. Prvním listopadem zahájil odpočet sta dní do otevření olympijských parků v Brně a Ostravě. Velkolepý projekt přenese do obou měst atmosféru zimních her, které v jihokorejském Pchjongčchangu začnou 9. února a skončí 25. února.

2.11.2017

Vinaři vyrobí přes dva miliony lahví Svatomartinského. Vytlačilo někdejší božolé

Celkem 379 vzorků vín získalo značku Svatomartinské. Víc než polovina pochází z Břeclavska. Lidé ho ochutnají od jedenáctého listopadu.

2.11.2017

Rozpadá se vám byt? Máte pět let na reklamaci chyb

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Nový byt nebo rodinný dům nekupujeme každý den. Z nedostatku zkušeností se snadno dopustíme chyb, na které doplácíme. Je vhodné nechat si zkontrolovat technický stav od odborníka. Prodávající se často snaží skutečný stav domu zamlčet. 

1.11.2017

První smartphone vznikl před 25 lety. Lidé však stále neumí svůj mobil chránit

Čtvrt století od první veřejné prezentace slaví historicky první smartphone na světě. Model IBM Simon veřejnosti poprvé spatřila 2. listopadu 1992 a necelé dva roky poté jej začal prodávat první mobilního operátor. Americká společnost Bell South jej začala prodávat v srpnu 1994, dva roky před známějšími mobilními telefony značky Nokia. S érou smartphonů však přišly i nové kybernetické hrozby.

1.11.2017

Komunální odpad v Česku přibývá. Lidé loni vytřídili jen 14 procent

Množství komunálního odpadu loni v Česku meziročně stouplo o 7,3 procenta na 3,6 milionu tun. V přepočtu na obyvatele to bylo 339 kilogramů, o 22 kilogramů víc než v roce 2015. Celková produkce odpadu v Česku včetně podnikového se v loňském roce snížila. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

1.11.2017

Rekonstrukce: kdy je lepší úvěr ze stavebka a kdy hypotéka? Poradíme

Přemýšlíte o menší rekonstrukci svého bydlení nebo plánujete opravit svůj dům důkladně od podlahy, ale potřebujete si půjčit? Kdy se vyplatí úvěr ze stavebního spoření a kdy je výhodnější sáhnout po hypotéce? Každé má své plusy i minusy.

1.11.2017

Reportáž: Kobaltový sen začíná v bývalé továrně na spodní prádlo

Před lety tu desítky švadlen šily spodní prádlo, dnes místo nich na podlaze leží bedýnky s hladkými válci vyvrtané horniny. Tady, v části bývalé továrny Triola na okraji krušnohorských Kraslic, si totiž udělali centrálu geologové, kteří v zalesněných kopcích nad městech hledají kobalt. Z něj se spolu s lithiem stává kvůli bateriové horečce velmi ceněné zboží.

1.11.2017

Státní rozpočet hlásí přebytek 26,5 miliardy. Nejvíce za letošní rok

Od začátku roku do konce října hospodařil český státní rozpočet s přebytkem 26,5 miliardy korun. V loňském roce byl přebytek 98,3 miliardy. Meziročně výsledek výrazně ovlivnily prostředky přijaté z EU a finančních mechanismů, které byly za 10 měsíců roku 2017 nižší o 79,5 miliardy korun. Zprávu zveřejnilo ministerstvo financí.  

1.11.2017

Češi mají rádi nové technologie. O rozpoznání tváře však zatím příliš nestojí

Češi jsou poměrně otevření využívání nových technologií pro ověřování identity. Podle průzkumu Stem/Mark pro Air bank vzrůstá u Čechů vedle tradičních hesel a číselných PINů i obliba přihlašování pomocí otisku prstu. Menší zájem mají však o vstup do bankovních aplikací pomocí rozpoznání tváře nebo hlasu. Tento způsob by uvítal jen každý pátý Čech.

1.11.2017

Britské firmy se obávají brexitu. Jejich počet v Česku stále roste

Uběhl více než rok od jednoho z nejklíčovějších referend v historii Evropské unie. Přesto, že se obyvatelé Velké Británie 23. června 2016 rozhodli odejít z EU, dodnes se vyjednávání o podmínkách odchodu nepohnuly výrazněji vpřed. Nejnovější analýza poradenské společnosti Bisnode však naznačuje, že britské firmy se brexitu obávají a v zahraničí si registrují více firem. 

1.11.2017

Na západ Čech a Moravu rychleji a pohodlněji. ČD představily nový jízdní řád

České dráhy zveřejnily nový jízdní řád na rok 2018. Ten by se měl zaměřit na změnu kvality cestování, především na západě Česka. Nové expresy zrychlí spojení z Prahy do Plzně, Mariánských Lázní, Chebu a také do Domažlic. V těchto expresech a také v rychlících z Prahy přes Ústí nad Labem do Mostu, Karlových Varů a Chebu se navíc objeví modernější a komfortnější vozy.

1.11.2017

Nejkrásnější vánoční trhy na světě. Praha opět vévodí americkým žebříčkům

Velké vánoční oslavy ve městech, jako je New York a Londýn, patří dlouhodobě mezi nejnavštěvovanější a nejoblíbenější místa na světě. Nic se však nevyrovná kouzlu Prahy. To uvádí americké žebříčky, které každoročně vyhodnocují nejhezčí místa. Praha se totiž dlouhodobě drží na předních příčkách.

1.11.2017

Šéf Centropolu Aleš Graf: Až elektřina zdraží, menší firmy to neunesou

Podnikatel Aleš Graf byl vždycky ústeckým patriotem. Ve městě nad Labem se narodil, studoval vysokou školu a odtud také začal budovat a dodnes řídí firmu Centropol druhého největšího alternativního dodavatele energií v ČR, který elektřinou či plynem zásobuje přes 300 tisíc domácností. Byl jedním z prvních, který službami a cenou válcoval velké molochy, a smělé plány má i do budoucna: počet zákazníků chce jen v příštím roce zvýšit o desetinu. A nejenom to.

31.10.2017

Svatomartinská vína jsou nadprůměrná. Známku kvality získalo 88 % přihlášených

Ze všech přihlášených mladých vín, která usilovala o možnost používat známku Svatomartinské 2017, uspělo 88 procent. Celková úspěšnost byla letos nadprůměrná a v porovnání s loňským rokem budeme moci ochutnat o čtyři Svatomartinská vína více.

31.10.2017

Do výzkumu a vývoje loni přiteklo méně peněz než v předchozích letech

V porovnání s rokem 2015 šlo loni do výzkumu a vývoje o 9,6 procenta méně peněz, tedy 80,1 miliardy korun. Pokles se projevil i na podílu na hrubém domácím produktu (HDP). V letech 2013 až 2015 šlo na výzkum více než 1,9 procenta HDP, minulý rok jen 1,68 procenta HDP. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

31.10.2017

ČEZ prodává svoji černouhelnou elektrárnu v Bulharsku

Společnost ČEZ se dohodla na podmínkách prodeje své bulharské černouhelné elektrárny Varna. Ta je od 1. ledna 2015 dočasně odstavena. Novým majitelem se stane bulharská společnost Sigda.

31.10.2017

Nabídka zájezdů za first minute ceny startuje. Letos o měsíc dřív

Podzimní nákup dovolené má své výhody. Kromě nejširší nabídky zájezdů, které nejsou přebrané, čeká na klienty i řada slev. Údajně jsou také zájezdy za first minute ceny výhodnější než koupení takzvaného last minute zájezdu, tedy na poslední chvíli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT