Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

3.10.2018

Ministerstvo práce navrhuje zvýšení příplatků za třísměnný provoz

Desetitisícům lidí ve státní a veřejné správě, mimo jiné zdravotníkům či třídním učitelům, se zvýší příplatky k platu. Navrhuje to ministerstvo práce.

3.10.2018

Stane se říše středu lídrem 21. století? Čína vzbuzuje otazníky i očekávání

/INFOGRAFIKA/ Čína jako hrozba, příležitost, vzor, nebo obchodní partner? V Česku tato otázka nabyde na intenzitě v listopadu, kdy prezident Miloš Zeman navštíví výstavu China International Import Expo v Šanghaji a státní skupina CITIC dokončí převzetí CEFC Group (Europe) Company. 

2.10.2018

Pásová vozidla za více než 50 miliard. Obrana osloví se zakázkou čtyři firmy

/FOTOGALERIE/ Ministerstvo obrany v zakázce na 210 pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun vybralo čtyři firmy ze Švédska, Španělska a Německa. Rozhodlo o tom dnes kolegium ministra obrany. Sdělil to ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). O podrobnostech zakázky chce nejprve informovat vládu. Obnova BVP bude největší zakázkou v historii české armády.

2.10.2018

Hamé a Vitana se spojí do firmy Orkla Foods Česko a Slovensko

Společnosti Hamé a Vitana, jejichž vlastníkem je norská společnost Orkla, se spojí do firmy Orkla Foods Česko a Slovensko. Ředitelem nově vzniklé společnosti se následně stane nynější šéf Vitany Pawel Szczesniak.  

2.10.2018

SynBiol, vlastník majitele Čapího hnízda, se loni dostal do zisku

Skupina SynBiol, která mimo jiné vlastní majitele agroturistického resortu Farma Čapí hnízdo – společnost Imoba, zvýšila v loňském roce meziročně konsolidované tržby o 15,1 procenta na 3,9 miliardy korun. Zároveň se dostala z předloňské ztráty 181,7 miliónu korun do čistého zisku 40,4 miliónu korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy, která byla zveřejněna ve Sbírce listin.  

2.10.2018

YouTube či Netflix budou muset nabízet třetinu děl z Evropy

Audiovizuální internetové platformy, mezi něž mimo jiné patří YouTube či Netflix, budou muset mít ve své nabídce nejméně třicet procent evropské tvorby. Novelu směrnice na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili poslanci Evropského parlamentu. Od roku 2020 budou provozovatelé serverů pro sdílení videí rovněž povinně mazat obsah, který podněcuje k násilí a nenávisti.

2.10.2018

Dálnice D11 se probouzí k životu. Předseda Dětí Země hledá smírčí kříž

/FOTOGALERIE/ Po dlouhých sporech v úterý konečně nastal den D pro další dostavbu dálnice D11. Krátce před třináctou hodinou oficiálně začala výstavba takřka šestnáctikilometrového úseku z Hradce Králové směrem na Smiřice.

2.10.2018

George přichází. Česká spořitelna spouští nové bankovnictví pro 1,5 milionu lidí

Česká spořitelna zahájila hlavní vlnu přechodu svých klientů z internetového bankovnictví Servis 24 na nové bankovnictví George. Jedná se o vůbec největší migraci klientů na českém bankovním trhu, kterou do konce roku projde 1,5 milionu klientů České spořitelny. V současnosti George aktivně využívá více než 600 tisíc lidí.  

2.10.2018

Kterým silnicím se raději vyhnout? Poradí vám mapa rizikových lokalit

Vysoký počet nehod, vážná a smrtelné zranění. Na českých silnicích existuje řada míst, která neštěstí vyloženě přitahují. Automapa Allianz i letos přináší přehled dvaceti nejrizikovějších úseků tuzemské silniční sítě.

2.10.2018

Dallas se vrátí na vodu. Dopravní podnik za opravu zaplatí patnáct milionů

Zpět na Brněnskou přehradu se v roce 2020 může vrátit přes šedesát let stará loď Dallas. Na její rekonstrukci, která vyjde na zhruba patnáct milionů korun, vypsal tendr brněnský dopravní podnik. „Díky opravám splní současné parametry pro plavidla,“ uvedl provozní ředitel dopravního podniku Jan Seitl. Loď dostane například novou ocelovou palubu.

2.10.2018

Společnost PNS koupila Mediaservis. Chce zlepšit rozvoz novin

Největší tuzemský distributor tisku První novinová společnost podepsal smlouvy o koupi alternativního poštovního operátora Mediaservis. Byl tak ukončen několik měsíců trvající akviziční proces. Již počátkem léta transakci schválil antimonopolní úřad.

2.10.2018

České hospodářství zpomalilo. Růst je nejslabší od konce roku 2016

Česká ekonomika zpomalila ve druhém čtvrtletí meziroční růst na 2,4 procenta z 4,1 procenta v prvním čtvrtletí. Zpřesněný odhad zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Vykázaný meziroční růst je nejslabší od posledního čtvrtletí roku 2016. Mezičtvrtletně rostl hrubý domácí produkt o 0,7 procenta.  

2.10.2018

Babišův poradce v radě ČNB? Členem nejvyššího orgánu by mohl být Michl

Ekonomický poradce premiéra Andreje Babiše Aleš Michl se údajně stane členem nejvyššího orgánu České národní banky (ČNB). V sedmičlenné bankovní radě by podle Lidových novin mohl v listopadu nahradit jednoho z končících víceguvernérů Mojmíra Hampla.

2.10.2018

Babišův návrh uspěl. Ministři financí EU se shodli na pravidlech reverse charge

Ministři financí EU umožnili zemím používat obecný systém přenesené daňové povinnosti známý jako reverse charge. O tuto možnost velmi usilovala i Česká republika, když ji ještě jako ministr financí v EU dlouhodobě prosazoval nynější premiér Andrej Babiš.  

2.10.2018

Vánoční cenu kaprů určí podzimní výlovy

První výlovy letošní sezony za sebou mají jihočeští rybáři. Šupinatou obsádku například již vydal Vrbenský přední pracovníkům Lesů a rybníku města Českých Budějovic.

2.10.2018

Ani třetí pokus prodeje huti Poldi nevyšel. Vydražitel nezaplatil včas

Třetí pokus o prodej kladenské huti Poldi zkrachoval. Vydražitel, společnost Elaria Group, včas nezaplatil sumu 256 milionů korun. Srpnová dražba firem Poldi a Poldi Trade je tudíž zmařená. Insolvenční správce proto podle Českých novin chystá přípravu přísnější exekutorské dražby.  

2.10.2018

Statistici: Žen bez práce v srpnu nečekaně přibylo

Za vším hledej ženu. I tak by se ve stručnosti dala shrnout nejnovější data o vývoji nezaměstnanosti v srpnu, která včera zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Počet nezaměstnaných podle nich v srpnu dosáhl 141,5 tisíce, v porovnání s červencem se zvýšil téměř o devatenáct tisíc. Nárůst se ovšem týkal pouze něžnějšího pohlaví. Počet mužů bez práce totiž klesl.  

2.10.2018

Sucha potrápila i rybáře. Kapři před Vánoci podraží

Sucha, která v létě potrápila české zemědělce, zamotala hlavu také rybářům. Obávají se proto, že vyloví méně ryb než v minulých sezonách. Tradiční výlovy na některých rybnících začaly již koncem září. Menší produkce ryb se zřejmě podepíše i na vyšších cenách kaprů na předvánočním trhu.      

1.10.2018

Evropská komise prověřuje Babišův možný střet zájmů. Kvůli dotacím pro Agrofert

Evropská komise (EK) začala v souvislosti s dotacemi pro Agrofert prověřovat možný střet zájmů českého premiéra a podnikatele Andreje Babiše. Uvedl to komisař pro rozpočet EU Günther Oettinger. Podnět k Evropské komisi dala v září organizace Transparency International Česká republika (TI), Babiš už dříve označil obvinění za nesmysl.  

1.10.2018

Byrokracie v Česku meziročně narostla. Papírování stojí firmy 233 hodin ročně

Průměrná malá česká firma musí na byrokratické úkony vyčlenit pět pracovních týdnů ročně. K tomuto číslu dospěl Liberální institut ve spolupráci se slovenským INESS poté, co zrekapitulovaly všechny známé zákonné povinnosti. Objem papírování přitom meziročně citelně narostl.

1.10.2018

Státní rozpočet je zatím v plusu. Ale jen díky penězům z EU a malým investicím

Na první pohled je aktuální stav státního rozpočtu v dobré kondici. S průběžným přebytkem ve výši 16,8 miliard korun ho předčí pouze září let 1994, 2005, 2007 a 2016. Druhý pohled však odhalí, že za dobrým výsledkem stojí zejména nízké investice a příliv peněz z evropských fondů.

1.10.2018

Stáří se obává polovina Čechů. Obce pro důchodce nemají dostatek vhodných bytů

Jsou věčně nespokojení a finančně nezajištění, přesto jsou pro společnost přínosem. To si podle průzkumu myslí o důchodcích většina Čechů. Průzkum společnosti Rondo Data přinesl podobných rozporuplných zjištění víc.

1.10.2018

Ministerstvo poskytne na ochranu před povodněmi 400 milionů

Obce, kraje a další subjekty mohou ode dneška čerpat dotace na dokonalejší varovné systémy před povodněmi a na zabezpečení nestabilních svahů. Z Operačního programu Životní prostředí dostanou k dispozici 350 milionů korun. Z vyčleněných dalších 50 milionů pak mohou státní podniky a příspěvkové organizace získat peníze na zpracování podkladů pro stanovení záplavových území nebo na vybudování či modernizaci systémů předpovědní služby.

1.10.2018

Brambor bude kvůli suchu málo, jejich cena výrazně vzroste

Odepřou si Češi brambory, až se jejich cena výrazně zvýší? To je hlavní otázka tuzemských producentů během sčítání rekordních propadů úrody. Hlavním škůdcem bylo letos sucho.

AKTUALIZOVÁNO
1.10.2018

Krok k těžbě lithia. Australané u Cínovce vyhloubí další vrty

Australské těžařské společnosti EMH se podařilo od českých úřadů získat povolení k třinácti průzkumným vrtům. Přesto, že tehdejší ministr průmyslu v demisi Tomáš Hüner (ANO) v březnu vypověděl memorandum o spolupráci, tak Australané podnikli důležitý krok na cestě k povolení těžby.

1.10.2018

Dostupné hypotéky skončily. Ceny bytů ale zatím neklesají

Sen o vlastním bydlení se především obyvatelům Prahy, Brna a Olomouce vzdálil. Začala totiž platit nová, přísnější pravidla České národní banky (ČNB) pro udělování hypoték. V kombinaci s letošním opakovaným zvyšováním úrokových sazeb to znamená, že na v některých městech si průměrnou nemovitost bez znatelnějších úspor nemůže pořídit ani část střední třídy.

1.10.2018

Je tu podzim. Nejvyšší čas na údržbu plynového kotle

S přicházejícím podzimem, který pomalu, ale jistě zahajuje také topnou sezonu, je nejvyšší čas věnovat náležitou pozornost plynovému kotli, na kterém závisí teplo v domě. Pravidelný roční servis a kontrola ještě před zvýšenou zátěží v zimním období je to nejlepší, co můžete udělat pro bezproblémový a efektivní chod kotle. Na co se zaměřit a na co si dát pozor, jsme se zeptali specialistů, plynařů ze společnosti GridServices, která patří do skupiny innogy.

1.10.2018

Reforma NAFTA. Kanada, Mexiko a USA uzavřely nový obchodní pakt

Americký prezident Donald Trump dosáhl jednoho ze svých hlasitě proklamovaných cílů. Kritizovanou dohodu NAFTA, která v Severní Americe zajišťovala volný obchod, bude nahrazena novým paktem USMCA. Dohodli se na tom představitelé Spojených států, Kanady a Mexika.

1.10.2018

Dlouho bez práce? Brno našlo novou pětadvaceti lidem ze 128 účastníků projektu

V knihovně, magistrátní jídelně či domově s pečovatelskou službou. Všude tam už půl roku získávají zkušenosti lidé, kteří jsou dlouho bez práce. Projektem na podporu jejich zaměstnávání v Brně prošlo za první půlrok už 128 lidí.

1.10.2018

Zelená pro ekologii: Bílina spouští MHD bez emisí, nasadila elektrobusy

/FOTOGALERIE/ Na všech třech linkách MHD v Bílině na Teplicku od 1. října jezdí elektrobusy. Trojice ekologických vozů za 33 milionů korun nahradila stávající dieselové. Depo mají v Elektrárně Ledvice, jež poskytla zázemí pro dobíjení baterií.

1.10.2018

V Ústí nad Labem vyroste nový palác. Ponese název Čtyřka

/FOTOGALERIE/ Vzhled nového domu na náměstí přestal být záhadou. Ústecký deník exkluzivně přináší jeho vizualizaci. Nový Palác Čtyřka vyroste od jara za 18 měsíců.

1.10.2018

Praha. Hledá se učitel, zn.: bydlení zajištěno

Radnice městských částí stále častěji lákají chybějící učitele na výhodné nájemní smlouvy. Svým způsobem se tak pokoušejí využít současných extrémně vysokých nájmů i cen nemovitostí.

1.10.2018

Platba kartou je v trendu. Lidé jí platí drobnosti, třeba pouhou kávu

Každý den platí Dominika Jurášová z Brna kartou. Je to pro ni pohodlnější, než hledat bankovky a mince v peněžence. Podle průzkumu agentury Ipsos pro KB SmartPay používá platební kartu při každém nákupu asi šedesát procent Brňanů. Naopak obchody, kde lidé platit kartou nemohou, přichází o každého třetího zákazníka.

1.10.2018

Za projekt dopravního terminálu v Jablonci zaplatí magistrát 24 milionů korun

Projekt v Jablonci nad Nisou zpracuje pražská architektonická kancelář Domyjinak, která vyhrála se svým návrhem architektonickou soutěž na vzhled nového dopravního terminálu.

30.9.2018

Dopravní podnik v Praze objednal dalších 190 autobusů za miliardu korun

Dopravní podnik (DPP) objednal u společnosti SOR Libchavy dalších čtyřicet kloubových autobusů a sto padesát klasických dvanáctimetrových autobusů pro městskou dopravu. SOR zatím dodal sto deset vozů.

30.9.2018

Musk končí ve správní radě Tesly. Za ovlivňování trhu zaplatí tučnou pokutu

Americký miliardář a dosavadní šéf Tesly Elon Musk zaplatí pokutu ve výši 20 milionů dolarů, v přepočtu více než 440 milionů korun, a vzdá se své pozice ve správní radě firmy. Podle americké Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) věděl, že jeho komentáře na Twitteru o převodu Tesly do osobního vlastnictví ovlivní hodnotu akcií společnosti.

29.9.2018

Chytrá lampa nově na Praze 2. Dobijete si tu elektromobil i přivoláte sanitku

Multifunkční lampy v Praze 2 se množí. Pět jich už stojí, kde má. Šestá přibyde na Ostrčilově náměstí. Poslední lampu městská část nainstalovala před vchod úřadu v Jugoslávské ulici. Chytrou lampu můžete využít k nabití elektrokol či elektromobilů nebo se u ní můžete připojit zdarma k internetu.

29.9.2018

Chcete hypotéku? Pětina lidí má od října smůlu

/INFOGRAFIKA/ Od pondělí se změní pravidla pro poskytování hypoték. Úvěry tak dostane méně lidí, zvláště těch s nižšími příjmy. Navíc půjčky zřejmě zdraží.

29.9.2018

Facebook obsahoval kritickou chybu. Ohrozila 50 milionů účtů

Trhlina v zabezpečení sociální sítě Facebook zavinila ohrožení více než 50 milionů uživatelských účtů. Chyba se skrývala ve funkci „zobrazit jako“, které umožňuje prohlížet si vlastní profil tak, jak ho vidí ostatní uživatelé. Útočníci se díky ní dokázali zmocnit cizích účtů. Společnost Facebook o tom informovala v tiskovém prohlášení.

29.9.2018

Investice do realit. Ano, či ne? Odborníci zatím černé scénáře nemalují

/INFOGRAFIKA/ Vyplatí se nyní investovat do nemovitostí? Podle odborníků se rapidní pokles cen realit v dohledné době nechystá. Před deseti lety byl trh s bydlením na vrcholu podobně jako dnes. Hodně lidí, kteří si v té době koupili nemovitost, za pár let litovalo, že za ni dali „přepálenou“ cenu. Ti, kteří si tehdy vzali hypotéku, navíc platili vysoké úroky. Pokud by ale byt dnes prodávali, mohou si říct, že neprodělali. Lidé, kteří investovali v roce 2012, kdy trh po finanční krizi dosahoval svého dna, mohou teď prodat za dvojnásobek a někdy i víc.

29.9.2018

Komisařka Jourová chce rodičům malých dětí zkrátit pracovní dobu

Evropská komisařka připravuje nový balíček opatření, který má sladit pracovní a rodinné povinnosti mužů a žen. Součástí je i nové otcovské a pečovatelské volno.

28.9.2018

Přijde Musk o Teslu? Americký miliardář čelí obvinění z podvodu

Zakladatel společnosti Tesla Elon Musk má problém. Americká komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) miliardáře obvinila z podvodu. Toho se měl dopustit na počátku srpna, když na svém twitterovém účtu uvedl, že uvažuje o odkoupení všech akcií společnosti do osobního vlastnictví. Pokud bude Musk uznán viným, může ho čekat vysoká pokuta i zákaz vedení jakékoli společnosti na území Spojených států.

28.9.2018

Bezpečnější metro. Dopravní podnik získal špičkově vybavený měřicí vůz

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) nově disponuje špičkově vybaveným měřicím vozem pro kontrolu kolejového svršku v pražském metru. Vůz Plasser & Theurer typ EM 50 byl zmodernizován po 15 letech provozu. 

28.9.2018

Poslanci už mají na stolech rozpočet se schodkem 40 miliard korun

Poslanci už mají na stolech návrh státního rozpočtu na příští rok. Počítá se schodkem 40 miliard korun, což je o deset miliard méně, než původně plánovalo ministerstvo financí. Pro letošní rok je schválený schodek 50 miliard, loni byl 60 miliard, ale ve skutečnosti skončil rozpočet zhruba šestimiliardovým schodkem.

28.9.2018

Pro dopis do obchodu? Pošta převádí další své pobočky na podnikatele a obce

Jít si pro dopis do obchodu s potravinami? Nebo odtud poslat balík místo z poštovní přepážky. I to je v některých obcích v regionu možné. Česká pošta totiž pokračuje v projektu Partner, ve kterém převádí svoje pobočky na nové smluvní partnery. Těmi mohou být samotné obce, právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby. Za uplynulý roky takto pošta převedla už 189 provozoven.

27.9.2018

Třetina z dvou milionů plastových hraček ohrožovala zdraví. Celníci část spálili

Pochází-li dětská panenka z Číny, bude s velkou pravděpodobností obsahovat nebezpečný podíl jedovatých ftalátů. Jiné plastové hračky na tom ale nejsou o mnoho lépe. K tomuto smutnému poznání dospěli celníci v rámci rozsáhlé kontrolní akce v zemích Visegrádu.

27.9.2018

Dotace pro obnovitelné zdroje klesnou, odběratelé elektřiny od ledna ušetří

Energetický regulační úřad (ERÚ) snížil pro příští rok takzvané zelené bonusy, které dostávají provozovatelé podporovaných zdrojů energie. Úsporu by měly pocítit i peněženky domácností. Mohla být ale výraznější, kdyby tomu nebránil zákonem stanovený růst výkupních cen „zelené“ elektřiny.

27.9.2018

Nejlepší zboží pod jednou střechou. Amazon otevřel čtyřhvězdičkový obchod

Americká společnost Amazon, nejsilnější hráč v sektoru online prodeje zboží všeho druhu, hledá neustále cesty k další expanzi. Svou pozornost nyní znovu obrátila ke kamenným obchodům. Po revolučním projektu „obchodů bez pokladen“ Amazon Go a nákupu potravinového řetězce Whole Foods otevřela v New Yorku první „čtyřhvězdičkovou“ prodejnu Amazon 4-star.

27.9.2018

Stočený tachometr? Až u dvou pětin aut. Nově hrozí pokuta až půl milionu

V boji proti stáčení tachometrů od pondělí značně přituhne. Od 1. října vstoupí v platnost novela zákona, která tuto rozšířenou nelegálních praktiku trestá pokutou až 500 tisíc korun. Velké autobazary změnu vítají. Skutečně účinným řešení by ale podle nich byla až národní databáze najetých kilometrů.

27.9.2018

Den české státnosti: v pátek 28. září si v supermarketech nenakoupíte

Nejvýznamnější historické události a státní svátky si mají lidé připomenout jinak, než „procházkou“ po nákupních centrech, nařídil zákon.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT