Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

22.11.2018

Stavbě dálnice do Vídně má pomoci novela zákona. Odpůrci by měli platit kauce

Od roku 1996 na pokračování dálnice D52 nekopli dělníci do země. Stavbu propojení Brna s Vídní má teď urychlit novela zákona o liniových stavbách, kterou úředníci ministerstva dopravy poslali do mezirezortního připomínkového řízení. Hodlají zavést kauce zabraňující prodlužování procesu povolování staveb.

22.11.2018

Češi chtějí stáří prožít aktivně a žít ve svém. K dětem se stěhovat nechtějí

Zástupci takzvaně sendvičové generace Čechů počítají s tím, že ve stáří budou soběstační. Šedesát procent lidí ve věku 35 až 55 let by totiž rádo zůstalo ve svém stávajícím bytě či domě. K dětem se na důchod nechce stěhovat téměř nikdo. Možná i proto polovina dotazovaných podniká kroky k tomu, aby důchod prožila aktivně. Odborníci se však shodují, že s přípravou na stáří začínáme pozdě.

22.11.2018

Sháníte pronájem? Prohlídka bytu ve virtuální realitě ušetří čas i peníze

/VIDEO/ Hledali jste někdy nový byt? Pak víte, že osobní prohlídky jsou činností, která vám zabere nejvíce času. S řešením přišel start-up Flatio, který je nahradil virtuální realitou. Zájemci si tak snadno mohou prohlédnout desítky bytů včetně jejich okolí. Potřebují k tomu jen chytrý mobil a kartonové brýle.

22.11.2018

Množství oxidu uhličitého v ovzduší je rekordní. Následky budou ničivé

Koncentrace oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře dosáhla v loňském roce dalšího rekordu. Oznámila to Světová meteorologická organizace (WMO). Koncentrace jednoho ze skleníkových plynu dosáhla 405.5 ppm (částic na milion). V roce 2016 to bylo 403,3 ppm. Podle WMO to přitom nevypadá, že by se měl stoupající trend v dohledné době změnit.

22.11.2018

Škodovácké odbory chtějí sledovat, jak se passatu daří, aby neprodělával

Odbory Škody Auto vítají, že v Česku zůstane výroba modelu Superb. Uvedl to předseda podnikové rady Jaroslav Povšík. Reagoval tím na oznámení Volkswagenu, že se výroba modelu Passat přesune do závodu Škody v Kvasinách, kde se bude montovat spolu se superby. Současně dodal, že je třeba sledovat, jak si model Passat stojí ve světě a zda Škodě nepodstrčili něco, co bude prodělávat.

22.11.2018

Nový blok Dukovan by měl postavit ČEZ, uvedl Babiš

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by měla nový blok Jaderné elektrárny Dukovany postavit dceřiná firma společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje. Stát je podle premiéra připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí. Firma ČEZ uvádí, že se proti stavbě staví minoritní akcionáři.

22.11.2018

Kverulant: Praze utekly stamiliony z pronájmu reklamních ploch

Praha a jí vlastněná Technická správa komunikací (TSK) pronajímá více než dvě stovky reklamních ploch na mostech za nevýhodných podmínek, v důsledku kterých za dobu smlouvy přišla o téměř půl miliardy korun. ČTK to dnes sdělil Vojtěch Razima z organizace Kverulant. 

22.11.2018

V Praze a okolí pojedou osobní vlaky častěji. Přibudou i spoje pro flamendry

/INFOGRAFIKA/ Prahu a Středočeský kraj čeká s novým jízdním řádem na železnici jedna z největších změn za poslední roky. Od neděle 9. prosince stoupne provoz v Praze měřeno najetými kilometry o 8 procent, ve Středočeském kraji o 5 procent. Cestující čekají například nové spěšné vlaky z Prahy do Benešova nebo čtvrthodinový interval vlaků na trase Praha Říčany.

22.11.2018

Známá vila je na prodej za pár korun, hlásá inzerát. Majitel o tom neví

/FOTOGALERIE/ Sníte o nádherném místě s krásným výhledem na České středohoří a řeku Labe za dvanáct stovek? Zámeček Veveří nebo také Pffafenhof, lidově zvaný Fafák, a přilehlý hospodářský Gaubův dvůr i s okolními pozemky za tuto směšnou cenu k jednání nabízí portál Bezrealitky. Majitel nemovitosti ale inzerát nepodal. 

22.11.2018

V Česku se tankuje levněji než ve většině Evropy. Ceny jsou vyšší i na Slovensku

Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne poklesly, jsou levnější než na Slovensku a ve většině evropských zemí. Benzin od minulé středy zlevnil na 33,41 koruny za litr a cena nafty klesla na 33,67 koruny za litr. Důvodem je pokles ceny na světových trzích. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.

22.11.2018

Zlikvidovat ji teplem, nebo chemicky? Most řeší výskyt bakterie v trubkách

Severočeská teplárenská (SETEP) dodávající sídlištím na Mostecku teplou vodu z komořanské teplárny a největší bytové družstvo Krušnohor se navzájem kritizují kvůli rozdílnému postupu vůči bakterii legionelly, která může po sprchování vyvolat zápal plic. Zatímco jedni navrhují termodesinfekci, druzí považují za účinnější chemikálie. 

22.11.2018

Soutěže architektů pomáhají změnit Prahu. Od laviček až po velká území

Karlovo či Malostranské náměstí, ale také„Kulaťák“ čeká v příštích letech proměna. Jejich nová podoba vzešla z architektonických soutěží. Nejlepší porotou vybraný návrh budoucího Vítězného náměstí představil pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) před pár dny. 

22.11.2018

Kůrovec decimuje i církevní lesy. Obnova stojí stamiliony

Provoz katolické církve stál loni přes šest miliard korun. Státní příspěvek klesl o 45 milionů korun.

22.11.2018

Vyprodáno rok dopředu. Češi utrácejí za letní dovolené s velkým předstihem

Ekonomice se daří a potvrzují to i letošní data cestovních kanceláří. Zatímco dříve se první zájezdy na léto prodávaly v lednu, nyní lidé pošlou peníze už v průběhu podzimu předešlého roku.

21.11.2018

Příprava nové dráhy na Letišti Václava Havla může pokračovat

Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zamítl kasační stížnost některých pražských městských částí a několika fyzických osob a organizací proti rozsudku Městského soudu v Praze kvůli plánované přistávací dráze letiště v Ruzyni.

21.11.2018

Export Becherovky dosáhl historického rekordu. Likér expanduje i na západ

Společnost Jan Becher Pernod Ricard dosáhla v letošním fiskální roce od července 2017 do června 2018 rekordu v exportu becherovky. Meziročně se zvýšil o osm procent a překročil 3,6 milionu litrů. Karlovarský výrobce likérů nově míří i na západní trhy.

21.11.2018

Facebookem otřásají skandály. Zuckerberg však odstoupit nehodlá

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg nehodlá ani přes rostoucí počet skandálů z čela společnosti odejít. Prohlásil to v rozhovoru pro americkou televizi CNN. Osmička zemí světa v čele s Velkou Británií požaduje, aby se ředitel společnosti zúčastnil 27. listopadu jednání výboru, který se bude zabývat dezinformačními kampaněmi a ovlivňováním voleb prostřednictvím sociálních sítí.

21.11.2018

Operátor naúčtoval 190 tisíc, nakonec žena platila pětistovku. Jak se bránit?

Už vás někdy zarazila částka uvedená ve vyúčtování za telefon? Mávli jste nad tím rukou? Možná jste neměli, protože účtovaná suma nemusela být správná. S tímto problémem se musela vypořádat paní Andrea, která se obrátila na poradnu dTest. Obdržela totiž vyúčtování ve výši 190 tisíc korun.

21.11.2018

Prezident Zeman jmenoval nové členy bankovní rady ČNB. Ocenil měnovou politiku

Prezident Miloš Zeman jmenoval novými členy bankovní rady České národní banky (ČNB) ekonomy Aleše Michla a Tomáše Holuba. Oba v radě nahradí viceguvernéry Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka, kterým vyprší druhé funkční období. 

21.11.2018

Příští rok otevřeme 46 kilometrů nových dálnic a silnic, slibuje Ťok

Stát příští rok zprovozní 46 kilometrů nových dálnic a silnic první třídy, stavební práce pak zahájí na dalších 172 kilometrech. Aktuálně se podle ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) staví na 204 kilometrech a nově otevřeno mělo být letos 45,5 kilometrů. Ministerstvo dopravy je dlouhodobě kritizováno, že stavba dálnic je pomalá.

21.11.2018

Výroba nákladních vozů Avia v Přelouči skončí. Firma se zaměří na elektromobily

Společnost Avia Motors ukončí v Přelouči v lednu 2019 výrobu nákladních vozů Avia, zájem o ně nedosáhl očekávané úrovně, produkci prodražují například i požadavky na omezování emisí. Na ukončení výroby těchto nákladních aut upozornily dnešní Hospodářské noviny (HN). 

21.11.2018

Mountfield startuje prodej vánočních stromků. Oblíbené jsou kavkazské jedle

Vánoce se kvapem blíží a k svátkům neodmyslitelně patří prodej vánočních stromků. Mountfield již tradičně začíná koncem listopadu jejich prodej ve všech svých prodejních centrech v České republice a na Slovensku. A nejinak tomu bude i letos. Prodej kvalitních kavkazských jedlí z dánských plantáží bude zahájen 22. listopadu.

21.11.2018

Dubaj otevřela nový umělý ostrov. Zprovozní i nejvyšší vyhlídkové kolo světa

Dubaj dokončila další ze svých megaprojektů. Je jím umělý ostrov Blue Waters Island, který nabízí ubytování v luxusních hotelech, soukromé rezidence a desítky restaurací. Příští rok se na něm otevře i nejvyšší vyhlídkové ruské kolo na světě.

21.11.2018

Pozastavení řidičáků? Má platit až do uhrazení dluhu na výživném, rozhodl soud

Pozastavení řidičského průkazu kvůli dluhu na výživném má končit až po vymožení celého dluhu, nikoliv po dovršení dospělosti dětí. Rozhodl tak ve středu Ústavní soud v Brně. Zastal se tak sourozenců, kteří se přou o výživné s otcem. Muž totiž dostal řidičský průkaz zpět poté, co děti oslavily 18. narozeniny.   

21.11.2018

Ministerstvo chce přidat pracujícím vězňům. Mají víc přispívat na výživné

Ministerstvo spravedlnosti chce znovu zvýšit odměny pro pracující vězně. Zároveň navrhuje, aby z odměn za práci odcházel vyšší podíl na výživné pro děti odsouzených. Chce tak zlepšit sociální situaci potomků vězňů. Odměny se zvyšovaly už letos v dubnu, tehdy bylo hlavním důvodem snížení zadluženosti odsouzených. Stejně ministerstvo argumentuje i nyní.

21.11.2018

Hypotéka už je luxusem. Průměrná sazba v říjnu stoupla na 2,6 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték se v říjnu vyšplhala na 2,66 procenta ze zářijových 2,57 procenta. Zájem o hypotéky ani objemy zatím neklesly. Právě naopak. Lidé si v říjnu sjednali hypotéky v nejvyšších objemech za letošní rok. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu.   

21.11.2018

O2 zvýšila zisk na 4,2 miliardy. Za růstem stojí televizní obsah

Firma O2 zvýšila za tři čtvrtletí meziročně čistý zisk o 2,5 procenta na 4,22 miliardy korun. Výnosy za stejné období se zvýšily meziročně mírně o jedno procento na 28,2 miliardy korun. Za nárůstem stojí podle firmy zvýšení počtu uživatelů O2 TV a také zájem o sportovní obsah. 

21.11.2018

Jak se žije seniorům? Pražské kavárny jsou pro většinu důchodců drahé

/INFOGRAFIKA/ Lidé nad 55 let v anketě o životě v metropoli chválí MHD. Nejvíc je naopak obtěžují osobní automobily.

21.11.2018

V Česku otevírá už čtvrtý outlet. Bitva o zákazníka se přiostřuje

Zítra otevře své brány čtvrté outletové centrum v Česku. Konkurenční boj na trhu s módním značkovým zbožím ze starších kolekcí letos nabírá na obrátkách.

20.11.2018

Nákup za 58 milionů. Armáda pořídí displeje pro letouny L-159 či vzdušné cíle

Vláda dnes projednala armádní zakázky na pořízení imitace vzdušných cílů a výměnu multifunkčních displejů letounů L-159. Obrana by za ně měla zaplatit přes 58 milionů korun. Informoval o tom Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

20.11.2018

Airbnb ruší pronájmy na Západním břehu Jordánu. Kvůli kritice

Společnost Airbnb odstraní ze své nabídky pronájmy, které se nachází v židovských osadách na okupovaném Západním břehu Jordánu. Firma čelila kritice, že profituje z území, které si nárokují Palestinci. Na svém webu o tom informoval americký magazín Time.

20.11.2018

NASA se chce zviditelnit. Zvažuje prodej letenek pro vesmírné turisty

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) by se mohl již brzy postavit po bok Richarda Bransona, Jeffa Bezose a Ellona Muska, kteří plánují dostat na oběžnou dráhu vesmírné turisty. Podle zprávy listu Washington Post přemýšlí o možnosti prodávat soukromým osobám místa v raketách na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

AKTUALIZOVÁNO
20.11.2018

Francie chce odvolat šéfa Renaultu. Po svém zatčení už není způsobilý ho vést

Šéf automobilky Nissan Renault Carlos Ghosn, který čelí v Tokiu policejnímu vyšetřování, už není dále způsobilý k vedení Renaultu. V úterý to uvedl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Francie drží v automobilce Renault klíčový podíl. Informovala o tom agentura Reuters.

20.11.2018

ČEZ zdraží od Nového roku elektřinu. Někteří zaplatí o osm procent více

Energetická společnost ČEZ zdraží od Nového roku části zákazníků elektřinu o osm procent. Půjde o lidi, kteří nemají zafixovány ceny, elektřinou netopí a neohřívají pomocí ní vodu. Pro většinu z nich půjde o méně než 40 korun měsíčně. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti Roman Gazdík. Důvodem je podle něj růst cen na velkoobchodních burzách. 

20.11.2018

Češi stále častěji preferují u potravin a drogerie kvalitu před nízkou cenou

Počet Čechů, kteří upřednostňují při nákupech potravin a drogerie kvalitu, roste. Jejich podíl se za posledních pět let zvýšil z 35 na 40 procent. Naopak podíl domácností, které preferují cenu nad kvalitou, v letech 2013-2018 klesl na 60 procent. Zvyšují se také ceny potravin a nápojů. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a výzkumné společností GfK.

20.11.2018

Vánoční cukroví opět dražší. Lidé si budou muset za suroviny připlatit

Vánoce bez cukroví? Pro mnohé nepředstavitelné. Perníčky a linecké jsou nejen na jižní Moravě s tímto obdobím pevně spjaté. „Často peču pro celou rodinu,“ řekla důchodkyně Helena Cáhlíková. Lidé se ale musí smířit s tím, že se cena surovin před Vánocemi vždy zvyšuje.

20.11.2018

Kupte si vánoční jedličku v květináči. Stromy se pak vrátí do lesa

/FOTOGALERIE/ Od pondělí si mohou zájemci na jednom ze sedmi prodejních míst v Praze zakoupit vánoční stromeček, který ovšem po svátcích nemusí skončit u kontejneru nebo na skládce. Příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy totiž spustila po loňském úspěchu pilotního ročníku projektu Vánoční jedlička s budoucností prodej speciálních vánočních jedliček v květináčích. Lesníci jich před letošními Vánocemi připravili celkem 400.

20.11.2018

Cestování vlaky Českých drah mírně podraží. Navýší počet spojů

České dráhy (ČD) od 9. prosince zdraží jízdenky o 2,5 procenta. Důvodem je letošní růst inflace. ČD rovněž v příštím roce navýší počet vlaků na průměrných 7223 spojů denně, což je o 182 spojů více, než letos. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovaly České dráhy. 

20.11.2018

Google postaví nové zelené datacentrum v Dánsku. Investuje přes 15 miliard

Google plánuje utratit 4,5 miliardy dánských korun (15,7 miliard korun českých) za nové datacentrum v dánském městě Fredericii. Kromě toho hodlá v zemi investovat i do zelené energie a vyhodnocuje řadu projektů pobřežních, větrných a solárních elektráren. Firma to oznámila v příspěvku na svém blogu.

20.11.2018

Které centrální banky letos nakupují zlato? ČNB mezi nimi nehledejte

Centrální banky kupují nejen víc zlata než v posledních letech, ale objevila se i řada nových odběratelů. Například Polsko a Maďarsko jako první země Evropské unie, které od počátku století nakoupily zlato, informoval portál Zlato.cz. Český zlatý poklad se od rozdělení federace naopak neustále tenčí.

20.11.2018

Brabec bude jednat s Evropskou komisí a Němci o kompenzacích za jez u Děčína

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dostal dnes od vlády za úkol jednat s Evropskou komisí a Německem o mezistátní kompenzaci za újmu na přírodě, která vznikne při stavbě jezu na Labi u Děčína. Brabec to řekl novinářům po jednání kabinetu s tím, že podle názoru Správy Národního parku České Švýcarsko nelze negativní vlivy plánované stavby kompenzovat.

20.11.2018

Ještě delším autobusem na letiště v Praze. Dopravní podnik si je pronajme

Dopravní podnik hl. města Prahy (DPP) začal řešit problém s nedostatečnou kapacitou autobusů, které jezdí mezi Nádražím Veleslavín a ruzyňským letištěm. Vypsal veřejnou soutěž na pronájem 18 velkokapacitních kloubových autobusů. Autobusy, které si chce DPP pronajmout, mají být plně nízkopodlažní, ve výběru bude jediným kritériem cena za ujetý kilometr.

20.11.2018

Prezident jmenuje ve středu nové členy bankovní rady a viceguvernéry ČNB

Prezident Zeman jmenuje ve středu do bankovní rady ČNB dva nové členy. Jedním z nich je poradce premiéra Andreje Babiše Aleš Michl. Dále pak jmenuje ve středu novými viceguvernéry ČNB dosavadní členy bankovní rady Marka Moru a Tomáše Nidetzkého. Na twitteru o tom informoval prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček.

20.11.2018

OBRAZEM: Podoba železničního muzea u Masarykova nádraží se začíná rýsovat

Národní technické muzeum představilo architektonickou studii areálu, který umožní na jednom místě soustředit desítky jedinečných strojů. Výstavba železničního muzea se připravuje už od roku 2000, jako reálný termín otevření expozice v novém areálu se jeví rok 2026.

20.11.2018

Z jedné aplikace do více bank? Nechceme, nepotřebujeme, říká většina Čechů

Češi o multibankovní mobilní aplikace příliš zájem nemají. Každý druhý se k jejich využívání staví spíše negativně. Jsou totiž přesvědčeni, že je nepotřebují. Navíc se obávají jednak úniku dat, jednak obtěžování nevyžádanými marketingovými nabídkami.

AKTUALIZOVÁNO
20.11.2018

Od ledna vzroste minimální mzda na 13 350 korun. Vláda podpořila odbory

Minimální mzda se od ledna zvýší o 1150 korun na 13 350 korun, rozhodla dnes vláda. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) to oznámila na twitteru. Přeje si, aby se v roce 2021, kdy vyprší současnému kabinetu mandát, přiblížila 16 tisíc korun. O 15 200 korunách mluvil o víkendu v tomto časovém horizontu i premiér Andrej Babiš (ANO).

20.11.2018

Bydlení ano, starosti s ním ale už ne. Družstvům chybí šéfové

Nejsou lidi, pláčou bytová družstva a společenství vlastníků jednotek. Majitelé ani družstevníci nemají chuť starat se o domy, v nichž bydlí. 

19.11.2018

Obří skandál. V praní špinavých peněz přes Dánsko je namočená i Deutsche Bank

Gigantický skandál kolem údajného praní špinavých peněz v Danske Bank zasáhl i další přední evropskou banku. Whistleblower Howard Wilkinson při slyšení před dánským parlamentním výborem uvedl, že více než polovina z podezřelých finančních prostředků prošla přes americkou pobočku přední evropské banky. Agentura Bloomberg s odvoláním na zdroj obeznámený se situací informovala, že se jednalo právě o Deutsche Bank.

19.11.2018

Jak na Airbnb? Firma je připravena za krátkodobé pronájmy vybírat poplatek

Jedním z cílů nového vedení pražského magistrátu i radnice Prahy 1 je vyřešit problémy s Airbnb. Firma poskytuje uživatelům krátkodobé pronájmy bytů nebo celých nemovitostí. Podle pondělního prohlášení je společnost připravena začít vybírat ubytovací poplatek za všechny své hostitele v Praze a výnos z něj převádět hlavnímu městu, pokud bude přijat vládní návrh.

19.11.2018

Lesy kvůli kůrovci mizí před očima. Vstup do okolí? Jen na vlastní nebezpečí

/FOTO, VIDEO/ Holiny mající i desítky hektarů, trčící pařezy jako němí svědci toho, že v místě ještě nedávno rostl les. Stroje do noci likvidující napadené stromy. A také nebezpečí pro návštěvníky lesa. Takové jsou následky kůrovcové kalamity na jihu Moravy, podle odborníků nejhorší v dějinách českých zemí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT