Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

31.7.2018

Kyjov chce být chytré město. Chystá lampy na dálkové ovládání a s wifi

Dálkové ovládání veřejného osvětlení, které zamezuje plýtvání energií. Tak vypadá první část projektu Smart City, který od loňského jara rozvíjí v Kyjově na Hodonínsku. „Letos vytvoříme základ pro další úpravy, na jejichž tvorbě se už budeme radit přímo s obyvateli. Chceme patřit mezi lídry chytrých měst, ale zůstat rozumní v investicích,“ upozornil tajemník radnice Milan Jagoš. Systém podle něj značně ulehčí život obyvatel a bude šetrný k přírodě.

31.7.2018

Bratři Formanové založili speciální várku plzeňského piva na památku svého otce

Petr a Matěj Formanové, synové slavného filmového režiséra Miloše Formana, dnes v plzeňském pivovaru společně se starším obchodním sládkem Václavem Berkou založili mimořádnou várku piva Pilsner Urquell určenou pro vzpomínkovou akci na jejich otce.

31.7.2018

Pozor na výluky u cestovního pojištění! Můžou vás přijít draho

Chystáte si sjednat pojistku? Ať už se týká čehokoliv, důkladně si nastudujte pojistné podmínky a především výluky, který bývají důvodem, proč pojišťovny nevyplácí škody. Čeho se výluky mohou týkat a co dalšího si ohlídat, radí finanční poradce Partners Josef Uchytil.

31.7.2018

Počítače, které se přizpůsobí vaší povaze? Již brzy mohou být skutečností

Vědci z univerzit v Austrálii a Německu se zabývají vývojem umělé inteligence, která dokáže z očí vyčíst základní osobnostní rysy člověka podle takzvaného pětifaktorového modelu osobnosti. Informoval o tom technologický portál Cnet.com. 

31.7.2018

Obchod za 71 miliard. PPF dokončila nákup aktiv Telenoru ve čtyřech zemích

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera dokončila koupi telekomunikačních aktiv společnosti Telenor ve střední a východní Evropě. Uzavřením transakce získala PPF plnou kontrolu nad mobilních operátorem v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku.

31.7.2018

Energetický regulační úřad povede Košťál. Dosavadní předseda zůstane členem

Novým předsedou Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) byl vládou s účinností od 1. srpna 2018 jmenován Vratislav Košťál. Zároveň bude členem rady ERÚ, která vedení úřadu přebrala na začátku loňského srpna, kdy nahradila tehdejší předsedkyni Alenu Vitáskovou.  

31.7.2018

Češi berou útokem prodejny s elektronikou. Cílí na ventilátory i klimatizace

V Česku vládnou tropické teploty a horko i sucho podle meteorologů ještě nějakou chvíli vydrží. Češi tak využívají každý prostředek k ochlazení. Co ale dělat, když bazén s vodou není po ruce? Řešením jsou klimatizační jednotky nebo alespoň domácí ventilátory. Lidé tak berou prodejny s elektronikou útokem.

31.7.2018

Začala oprava západní části hradu Kunětická hora, vyjde na 80 milionů

Západní část hradu Kunětická hora na Pardubicku čeká proměna. Získat by měla podobu, kterou jí téměř před sto lety dal při rekonstrukci významný architekt Dušan Jurkovič.

31.7.2018

Švédské banky propustí tisíce lidí. Bankéře nahrazují roboti

Ve skandinávských bankách a pojišťovnách se odehrává technologická revoluce. V největší švédské bance Nordea Bank roboti ve velkém nahradí lidský personál, čímž výrazně sníží náklady. Kvůli robotizaci chce banka propustit tisíce lidí. Automatizaci se nebrání ani konkurenční finanční ústavy.  

31.7.2018

Vláda nepodpoří změnu v odměňování zaměstnanců Nejvyššího kontrolního úřadu

Vláda ANO a ČSSD podle ministra spravedlnosti a šéfa legislativní rady Jana Kněžínka (za ANO) nevidí důvod, proč by se měl rozbíjet systém odměn ve státních službách. Ve Sněmovně proto bude proti návrhu na zavedení platového řádu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), na jehož základě by měli být pracovníci úřadu odměňováni podle poslanecké iniciativy.

31.7.2018

Nezaměstnanost v ČR mírně stoupla, stále je ale nejnižší v Evropě

Míra nezaměstnanosti v červnu dosáhla hodnoty 2,4 procenta, když se meziročně snížilo o 0,6 procentního bodu. V rámci Evropské unie je tak stále suverénně nejnižší, prvenství České republice patří i v pomyslném žebříčku zemí OECD, v němž se o ně dělí s Japonskem. Vyplývá to z výsledků, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

31.7.2018

Jídlo jako od babičky. Restaurační síť Ambiente otevřela Kuchyň na Hradčanech

/FOTOGALERIE/ Pohádku s Čerty nejsou žerty určitě znáte. Teď si můžete blízko Pražského hradu připadat trochu jako Petr Máchal v podání Vladimíra Dlouhého, když přijde do hospody. V nově otevřené restauraci Kuchyň v Salmovském paláci si totiž jídlo vybíráte přímo z hrnců na plotně. Stačí nahlédnout pod pokličku a přivonět.

31.7.2018

Kulhánek se vrací do světa aut, stal se členem dozorčí rady Aures Holdings

Dozorčí rada společnosti Aures Holdings, nástupce AAA Auto, do svých řad získala novou osobnost se širokou škálou zkušeností nejen ze světa automobilového průmyslu. Vratislav Kulhánek má za sebou kromě působení na předsednických pozicích ve společnosti Škoda Auto i funkci prezidenta Sdružení automobilového průmyslu ČR a viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR.

31.7.2018

Od počítačové hry k českým středověkým památkám. Kingdom Come inspiruje

Nejen milovníky počítačových her se rozhodla zvednout ze židlí Středočeská centrála cestovního ruchu. Vydala speciální mapu, jejíž předlohou je příběhová RPG hra (počítačová hra na hrdiny) Kingdom Come: Deliverance.

31.7.2018

Do Jablonce se vrací Tatrhy. Trhovci obsadí sídliště Mšeno, nabídnou i směnu

Přímo mezi paneláky na největší sídliště Jablonce se chystají trhovci o druhé srpnové neděli. Kromě klasického nákupu za peníze tu zákazníci budou moci zboží také měnit nebo darovat. Kombinace festivalu jídla, design marketu a blešího trhu má jeden společný název Tatrhy.

31.7.2018

Každý osmý člověk žijící na Liberecku má exekuci. Lidem s dluhy poradí kurz

Zvýšit finanční gramotnost lidí na Liberecku si klade za cíl projekt Fondu dalšího vzdělávání.

31.7.2018

Dovolená skončila, Škodovka znovu jede naplno

Odstávka teplé vody. Ztichlé provozy. Klidnější doprava ve městě. A také pravidelná kontrola, údržba a modernizace výroby všech tří výrobních závodů Škoda Auto v České republice. Tak vypadaly nedávno skončené tři týdny celozávodní dovolené úspěšné automobilky.

31.7.2018

Miliardový projekt Bažantinum: Mikulov se rozroste o novou čtvrť s pěti sty byty

 /VIZUALIZACE/ Není to vtip, je to budoucnost nového Mikulova. Tak hovoří developeři o ideji výstavby celé nové čtvrti ve městě pod Pálavou.

31.7.2018

Úroky porostou. Na svých úsporách to stále nepoznáte

Pro lidi s hypotékou je to špatná zpráva, pro drobné střadatele by to teoreticky mohla být dobrá zpráva. Jenže zatím není.

30.7.2018

Letiště Praha reaguje na obránce zvířat. Už neodebírá vejce z klecových chovů

/VIDEO/ Nejen o podmínkách, v jakých se v Česku chovají šelmy, probíhají diskuze ve veřejném prostoru. Ochránci (či obránci) zvířat upozorňují také na špatné zacházení se slepicemi ve velkochovech. Na kampaň - trochu překvapivě - zareagovalo také pražské letiště. Firma začne odebírat vejce jen od dodavatelů, kteří nepoužívají klece.

30.7.2018

Mosty na Pražském Semmeringu projdou rozsáhlou rekonstrukcí

Dva památkově chráněné mosty na trati Praha-Smíchov – Praha-Jinonice, známé jako Pražský Semmering, projdou rozsáhlou rekonstrukcí. Na začátku září začnou hlavní práce na železničním svršku u obou mostů, celá rekonstrukce potrvá jedenáct měsíců a bude stát 63,7 milionu korun.

30.7.2018

Železniční revoluce začala na Ústecku. Boje nyní propuknou po celé zemi

/MAPA TRATÍ/ Není to první soukromý železniční dopravce, který dostal dotované vlakové linky. Není to ani první taková zakázka pro RegioJet. Přesto zpráva, že žluté vlaky budou jezdit na všech elektrifikovaných regionálních tratích na Ústecku, znamená druhou železniční revoluci v Česku. Její úsvit však vyvolává řadu otázek a pochybností.

30.7.2018

Prabos bude vyrábět v zahraničí. Obuvnická firma otevřela dílnu na Ukrajině

Česká firma Prabos, která u nás patří mezi největší výrobce pracovní obuvi, nově působí se svojí výrobou také na Ukrajině. Ve městě Ilarionovo poblíž Dněpropetrovsku otevřela novou šicí dílnu, kde má být do konce srpna vyrobeno prvních 2 000 svršků. Za rok chce společnost dosáhnout měsíční produkce 5 000 svršků bot.

30.7.2018

Horko v kanceláři? Od 34 stupňů mají zaměstnanci nárok na minerální vodu zdarma

Nárok na minerální vody zdarma mají lidé v kancelářích, pokud teplota na pracovišti přesahuje 34 stupňů. Pracovníci v těžkém průmyslu, jako jsou skláři, soustružníci, svářeči či lidé pracující venku, mají nárok od 26 stupňů. Vyplývá to z nařízení vlády, které se teplotou na pracovišti zabývá. Pitnou vodu, ať už z kohoutku nebo balenou, musí zaměstnavatel podle zákoníku práce zajistit všem bez ohledu na teplotu.

30.7.2018

Ekonomická katastrofa. Venezuela čelí inflaci dosahující milionu procent

Jihoamerická Venezuela čelí možná největší ekonomické pohromě světové historie. Ceny každý den nezadržitelně stoupají a míra inflace podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) do konce roku pokoří neuvěřitelnou hranici jednoho milionu procent. Informovala o tom americká CNBC.

30.7.2018

Služba Taxify expanduje z Prahy, Brno však vynechala. Uber zůstává v metropoli

Estonská firma Taxify poskytující alternativní přepravní služby se v Česku rozrůstá. Po úspěchu v Praze v půlce prázdnin zkouší prorazit také v Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích a Plzni. Brno překvapivě v plánech Taxify nefiguruje. Ani konkureční Uber se nechce do moravské metropole vracet, soustředí se pouze na hlavní město. Liftago registrující pouze licencované taxikáře by rádo prorazilo do všech krajů.

30.7.2018

Režim Ukrajina funguje. Firmy jsou se zaměstnanci spokojené, ukázal průzkum

Více než dvě miliardy korun ročně přitečou státu z přímých a nepřímých daní a odvodů navázaných na zaměstnávání pracovníků zařazených do vládního Režimu Ukrajina. Jen na důchodovém pojištění, ze kterého se hradí současné důchody, tak spolu se zaměstnavateli přispívají kolem jedné miliardy korun za rok. Informaci zveřejnila Hospodářská komora (HK) České republiky.

30.7.2018

Na letišti na Rhodosu uvízly stovky turistů, včetně Čechů. Selhal IT systém

Chaos a únava. Stovky pasažérů zůstaly několik hodin trčet na letišti na Rhodosu. Důvodem zpoždění letů byl technický problém u odbavovacího systému, ten zkolaboval už v neděli večer. 

30.7.2018

Výroba masa stoupá, vepřového je však méně. Prasata putují do zahraničí

Ve druhém čtvrtletí roku 2018 se v Česku vyrobilo 111,5 tisíce tun masa. Ačkoli tradičně populární vepřové tvoří téměř polovinu produkce, oproti loňského roku jeho výroba klesá. Důvodem je podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) navýšení vývozu živých jatečných prasat do zahraničí.

30.7.2018

Vede luxusní hotel na Zanzibaru. Hezkým dětem tady malují bradavice, popisuje

Koho by to nebavilo. Jednoduchá a rychlá odpověď, kterou dává Lukáš Šinogl z Hovoran na Hodonínsku na otázku, zda je pro něj práce koníčkem. Každý den má totiž opojný výhled na oceán. Už dva roky vede luxusní hotel v africkém Zanzibaru.

30.7.2018

Oprava Jiráskova mostu vstupuje do další fáze. Potíže budou i na Smíchově

Horké dny nečekají řidiče v Praze jen kvůli tropickým teplotám. Pod kotel opět trochu přiloží i Technická správa komunikací (TSK). Od úterý 31. července budou pokračovat opravy vozovky na Jiráskově mostě a na komunikacích na smíchovské straně mostu. 

30.7.2018

Prodáno. Za lancii Václava Havla zaplatil nový majitel 400 tisíc

Tmavě modrou Lancii Kappa koupil Václav Havel den před svatbou s herečkou Dagmar Veškrnovou. Za devět let s vozem najezdil okolo třiceti tisíc kilometrů a v roce 2006 ji prodal tehdejšímu majiteli společnosti AAA Auto Anthony Dennymu. Od té doby italský vůz na silnice prakticky nevyjel a zachoval se tak ve zcela autentickém stavu.

30.7.2018

Ceny nemovitostí stoupají. Nabídka atraktivních bytů přitom klesá

Ceny nemovitostí po celé České republice nadále stoupají i přesto, že poptávka po domech a bytech v Česku dlouhodobě klesá. V nejbližších měsících se však kvůli zpřísnění pravidel pro získání hypotéky očekává nárůst zájemců o nemovitosti, kteří na půjču v budoucnu nedosáhnou.

30.7.2018

OBRAZEM: Přehrada Šance se pomalu plní, rekonstrukce končí

Rozsáhlá rekonstrukce přehrady Šance v Moravskoslezských Beskydech, která trvá téměř tři roky a vyjde na bezmála půl miliardy korun, se chýlí ke konci. Nejdůležitější změny už jsou dokončeny, vodní nádrž se postupně plní.  

30.7.2018

Voda do lahve v restauraci zdarma! Olomoucký projekt se šíří po celém Česku

Už půl roku si můžete díky projektu Dolej si ve vybraných podnicích nechat dolít kohoutkovou vodu zdarma. V Olomouci tento projekt rozjela univerzitní studentská organizace Udržitelný Palacký.

30.7.2018

Rakouské dráhy vybavují průvodčí kamerami, ČD s nimi zatím nepočítají

Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) začaly vybavovat kvůli větší bezpečnosti svůj vlakový personál kamerami. Poprvé se takzvané BodyCams připevněné ke stejnokroji průvodčích objevily v běžném provozu v červnu na regionálních vlacích v Korutanech a Štýrsku, nejnověji se rozšířily i na Salcbursko. Postupně by měly být zavedeny v celém Rakousku. Agresivitě čelí i zaměstnanci Českých drah, s kamerami ale český dopravce nepočítá.

29.7.2018

K letadlům i piloty. Airbus začne nově vychovávat i letecké začátečníky

Výrobce letadel Airbus rozšířil svůj byznys o dodávku letadel i o výchovu výuku budoucích pilotů. Vede ho k tomu především obava z jejich budoucího nedostatku. Firma odhaduje, že kvůli nárůstu letecké dopravy bude potřeba v příštích dvaceti letech až 540 tisíc nových pilotů. Už dnes jich je nedostatek.

29.7.2018

Automobilka BMW zdražuje SUV v Číně. Kvůli celní válce

Německá automobilka BMW zdražuje své SUV modely, které vyrábí v USA a vyváží do Číny. V asijské zemi je v poslední době po moderních SUV obrovská poptávka. Automobilka tak zvýšením cen reaguje na celní válku, kterou vyvolal americký prezident Donald Trump.

29.7.2018

Lidé si fixují úroky u hypoték na pět, deset ale již i patnáct let

„Pokud někdo uvažuje o hypotéce, nebo mu bude končit fixace hypotéky, určitě by si měl všimnout, že úroky vzrostly nejrychleji za posledních deset let. Některé banky stihly za poslední rok zdražit i čtyřikrát,“ říká úvěrová specialistka společnosti Partners Lucie Drásalová.

29.7.2018

Lidé znovu objevují vlaky. I kvůli kolonám na D1

Doprava na dvou hlavních železničních trasách z Čech na Moravu zaznamenala loni mimořádně velký růst. Může za to zlepšená nabídka železničních dopravců i časté kolony na D1.

28.7.2018

Cestou na jih čeká motoristy několik zdržení

Situace na českých silnicích je dnes přiměřená prázdninovému období, nejfrekventovanější je podle předpokladů dálnice D1. Češi, ale i Němci po ní míří na jih, další motoristé jedou na závod formule 1 v Budapešti. Dnes to řekl mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Igor Sirota. Cestou do Chorvatska musí podle něj řidiči počítat se zdržením kolem Vídně, Štýrského Hradce, na konci slovinské dálnice včetně hraničního přechodu a poté na mýtné bráně Záhřeb-Lučko.

28.7.2018

Facebook čelí žalobě kvůli prudkému propadu akcií, zažil historický pokles

Facebook v čele se svým šéfem Markem Zuckerbergem, který je pátým nejbohatším člověkem na světě, čelí žalobě kvůli prudkému propadu akcií. Jejich cena se totiž ve čtvrtek propadla o 19 procent. Mohlo by se tak jednat o první ze sérií žalob, píše agentura Reuters.  

28.7.2018

Trolejbusy zažívají velký návrat. Také díky dotacím

/INFOGRAFIKA/ Trolejbusy zase začínají být v kurzu. Dopravní podniky v celé České republice jich do svých vozových parků zařadily za první letošní pololetí téměř třikrát víc než za celý loňský rok.

28.7.2018

Drahá jablka? Cena v srpnu klesne, věští unie ovocnářů

Špatná zpráva pro milovníky ovoce. Podle údajů statistiků v červnu oproti loňskému roku podražilo v průměru o jedenadvacet procent. Nejvíc kupující zaplatí za jablka. Předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík však odhaduje, že ceny přes léto zase poklesnou.

27.7.2018

Druhý pokus opět nevyšel. Vítěz dražby Poldi Kladno podnik nekoupí

Firma Warhols Hold, která huť před měsícem vydražila za 251 milionů korun a plánovala obnovit výrobu, přehodnotila své obchodní záměry a koupi neuskuteční. Informoval o tom server iRozhlas.cz 

27.7.2018

Samsung pracuje na nezničitelném displeji. Chystá první skládací telefon

Společnost Samsung připravuje první skládací telefon série Galaxy. Podle tiskového mluvčího společnosti by měl být hotový ještě v letošním roce. Do souboje o prvenství však podle technologického zpravodajského portálu Cnet vstupuje také čínský konkurent Huawei.

27.7.2018

Hodnota akcií Twitteru padá. Zlatá éra sociálních sítí končí, říká ekonom

Akcie Twitteru se propadly o 18 procent poté, co sociální síť zaznamenala za poslední čtvrtletí úbytek jednoho milionu aktivních uživatelů. K propadu došlo i přesto, že společnost zaznamenala rekordní čtvrtletní zisky. Informovala o tom britská BBC.

27.7.2018

Evropská unie zřejmě uzavře s USA celní dohodu o průmyslových výrobcích

Nebezpečí obchodní války mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými je zažehnáno. USA tak v současné době neuvalí cla na automobily a autodíly. Vzniknout by naopak mohla společná celní dohoda o průmyslových výrobcích. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

27.7.2018

V 19. století napsala počítačový program. V aukci prodali dílo známé matematičky

Počítače nejsou zdaleka záležitost druhé poloviny 20. století, jak by se mohlo zdát. Jejich průkopnicí a první programátorkou byla v polovině 19. století anglická matematička Ada Lovelaceová. Vzácné první vydání její práce, které obsahuje i vůbec první počítačový algoritmus na světě, se nyní prodalo v aukci za 95 tisíc liber (2,7 milionu korun).

27.7.2018

Pozitivní bilance. Česko získalo z EU o 10,4 miliardy více než zaplatilo

Česká republika v první polovině letošního roku získala z rozpočtu EU o 10,4 miliardy více, než zaplatila. Informaci na svých webových stránkách zveřejnilo ministerstvo financí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT