Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

19.11.2018

Češi zbohatli a přeskočili Slováky a Řeky. Na Slovince a Estonce přesto nestačí

Češi si mohou díky růstu mezd koupit více zboží a služeb než před rokem. V žebříčku, který sestavila společnost GfK, tak zaujali 23. místo ze 43 evropských zemí. I když i tak meziročně polepšili o tři pozice, jejich koupěschopnost je stále o třetinu nižší než celoevropský průměr.

19.11.2018

Berme na učební obory každého. Svaz průmyslu je proti pevné bodové hranici

Zatímco hejtmani spatřují v takzvaném cut-off score první krok k záchraně churavějícího českého školství, Svaz průmyslu a dopravy ČR je proti. Obává se totiž, že by se po zavedení pevné bodové laťky pro přijetí nedostalo sedm z deseti uchazečů ani na učňovský obor.

19.11.2018

Čechů na internetu přibývá. Ovlivňuje to nákupní chování, volby i očkování

Čechy čím dál tím více lákají sociální sítě, například Facebook či Twitter. Zatímco ještě před pěti roky na nich pobývaly tři miliony z nich, letos tam má účet už 4,5 milionu obyvatel Česka. „Poprvé je na sociálních sítích více než polovina lidí starších šestnácti let,“ konstatoval Martin Mana z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

19.11.2018

Zimní sezona motoristů je tu. Jen výměna pneumatik ale není všechno

Od 1. listopadu mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo pokud ji lze vzhledem k počasí očekávat. Na začátku zimní sezóny však podle České asociace asistenčních společností zhruba pětina řidičů jezdí na nevhodných či zcela nevyhovujících pneumatikách. 

19.11.2018

Equa bank prudce roste zisk. Letos již přesáhl čtvrt miliardy korun

Equa bank pokračuje v růstové trajektorii. Za prvních devět měsíců letošního roku zvýšila svůj zisk na 261 milionů korun. To představuje v porovnání s loňském více než dvoupětinový růst. Konsolidovaný zisk Equa bank stoupl dokonce o 190 procent. A bance také přibyla pětina nových klientů.

AKTUALIZOVÁNO
19.11.2018

Skandál v Nissan Renaultu. Po šéfovi automobilky jde policie kvůli zpronevěře

Automobilový magnát Carlos Ghosn čelí v Tokiu policejnímu vyšetřování. Šéf automobilky Nisan Renault je podezřelý z toho, že zneužil firemní peníze pro soukromé účely. Zpráva, kterou přinesl japonský deník Asahi, způsobila šok. Akcie Renaultu spadly na tříroční minimum a management Nissanu požaduje, aby byl Ghosn okamžitě zbaven funkce.

19.11.2018

Tramvaje z plzeňské Škody začaly jezdit v Turecku. Zvládnou i jízdu bez trolejí

Plzeňská firma Škoda Transportation úspěšně dotáhla do konce další zakázku. Za 26 milionů eur (přibližně 675 milionů korun) dodala pro osmisettisícové turecké město Eskişehir čtrnáct tramvají typu ForCity. Od pražské verze se nová vozidla liší designem, rozchodem i schopností jízdy na baterie.

19.11.2018

Chcete se stěhovat do Trmic? Zapomeňte na doplatek na bydlení

Ústecký magistrát vyhověl trmické radnici. Nově přistěhovaní nedostanou doplatek na bydlení, protože Trmice sužují patologické jevy. 

19.11.2018

Ostravské letiště prohrává boj s polskou konkurencí. Je třeba změnit strategii

/FOTOGALERIE/ To, že Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově nestačí na polskou konkurenci, ví v regionu prakticky každý, kdo chce někam cestovat. Nyní se konečně k problému staví čelem i majitel Moravskoslezský kraj. Deníku to potvrdil náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka.

19.11.2018

Týden obřích slev začíná. Nenechte se však napálit

Předvánoční nákupní horečka startuje. Prvním „výkopem“ jsou slevové akce spojené s tzv. Černým pátkem. Neřiďte se procenty, ale výslednou cenou, radí odborníci.

18.11.2018

Panorama Kyje. Ekospol dokončil jeden z největších projektů pražské historie

Stavební firma Ekospol se v právě končícím týdnu pochlubila, že dokončila poslední dvě etapy výstavby městské čtvrti Panorama Kyje se skoro tisícovkou nových bytů. Podle developera se jedná o jeden z největších rezidenčních projektů v historii Prahy.

18.11.2018

Bezobalový farmářský trh funguje už rok. V prosinci nabídne produkty z Afriky

Už rok a kousek funguje v Česku první farmářský trh, kde si mohou zákazníci koupit většinu potravin do vlastních obalů nebo ve vratných nádobách. Heřmaňák je součástí trhů Náplavka na Řezáčově náměstí. Na projektu spolupracuje také radnice Prahy 7.

18.11.2018

Architektura. Pražští plánovači si k narozeninám nadělili černou tramvaj

Institut plánování a rozvoje (IPR) funguje v Praze už pět let. V listopadu 2013 se transformoval z Útvaru rozvoje města (ÚRM). Městští plánovači se za tu dobu dostali do povědomí obyvatel hlavního města. IPR si nyní ve spolupráci s dopravním podnikem nadělil k výročí speciální architektonickou tramvaj, která bude jezdit po metropoli celý rok.

17.11.2018

Nejlepší nemocnice Česka? Podívejte se na zajímavé žebříčky

/ROZHOVOR/ Která je ta nejlepší nemocnice ve vašem okolí? Jednoduchá otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Pro někoho je nejlepší nemocnice ta, kde mají nejvstřícnější personál, pro jiného ji představuje ústav s nejlepším vybavením. Nejen tyto aspekty do svého výzkumu zahrnula organizace HealthCare Institute. Do jejího celostátního projektu Nemocnice ČR 2017 bylo zapojeno 155 nemocnic s akutními lůžky z celé republiky.

16.11.2018

Národní park bourá plány na výstavbu jezu u Děčína

Naděje rejdařů na výstavbu labského zdymadla u hranic s Německem se bortí. Stojí za tím aktuální stanovisko Národního parku České Švýcarsko, který měl vypracovat plán na záchranu vzácných rostlin a živočichů dotčených novým jezem.

16.11.2018

Passat se bude vyrábět v Kvasinách, oznámil šéf koncernu VW Herbert Diess

Koncern Volkswagen přesune od roku 2023 výrobu modelu VW Passat do závodu Škody v Kvasinách na Rychnovsku. Tam se bude montovat spolu s vozy Škoda Superb a Kodiaq. Přesun výroby je součástí nového pětiletého plánu koncernu.

16.11.2018

Hektarová hala, dvacet kamionů navíc. Hustopeče se bojí dalšího nárůstu dopravy

Denně projíždějí desítky kamionů a nákladních aut se znakem firmy Moss logistics centrem Hustopečí. Dopravně logistická společnost s loňským obratem téměř jedné miliardy korun plánuje rozšířit svůj areál ve směru na Starovičky. Záměrem se zabývá vedení radnice, starostka Hana Potměšilová ze Sdružení nezávislých se totiž obává zvýšeného provozu. „Už teď doprava ve městě občas kolabuje. Je nešťastné, že společnost sídlí na druhé straně Hustopečí, než je dálniční sjezd,“ uvedla.

16.11.2018

Dražba kladenské huti Poldi se neuskuteční. Zájemce nesložil včas jistotu

Kladenskou Poldovku se opět prodat nepodařilo. Tentokrát se do dražby nepřihlásil vůbec nikdo. Zájemce sice byl, ale nesložil včas peníze, a dražba se tak  nekonala.

16.11.2018

V Číně otevřeli luxusní hotel v zatopeném lomu. Noc vyjde na tisíce korun

Nedaleko čínské metropole Šanghaj otevřeli první luxusní hotel, který je celý postavený ve starém a zčásti zatopeném lomu. Nechybí luxusní restaurace, výhled na vodopád a nabídka adrenalinových sportů.  

16.11.2018

Mafra z koncernu Agrofert může převzít Bauer Media, obchod povolil ÚOHS

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil spojení vydavatelství Mafra ze skupiny Agrofert a aktiv skupiny Bauer Media v Česku a na Slovensku. Agrofert, který je ve svěřeneckých fondech premiéra Andreje Babiše, tak získá kontrolu nad druhým nejsilnějším vydavatelstvím na českém časopiseckém trhu.

16.11.2018

Komu zhorší cestování, co stavbaře překvapilo? Nejdelší tunel ve 21 odpovědích

/FOTOGALERIE/ Česká železnice po letech zažívá otevření důležité novostavby, která zrychlí cestování vlakem mezi Prahou a Plzní. Už ve čtvrtek v podvečer projel první nákladní vlak jedním ze dvou tubusů nového tunelu Ejpovice, dnes jím začaly jezdit i vlaky s cestujícími. Stavba je se svojí délkou 4,1 kilometru nejdelším železničním tunelem v České republice.     

16.11.2018

Zkrátí dobu jízdy. Nejdelším železničním tunelem Česka už jezdí vlaky

Nejdelší železniční tunel v České republice, kterým se zkrátí trať z Plzně do Prahy o více než šest kilometrů, včera přivítal první vlaky. Stavbou, která začala v roce 2013, jako první projel nákladní vlak. Pro expresy a rychlíky se nová trať o délce 4,1 kilometru otevře dnes. 

16.11.2018

Regulace má mezery. „Falešné“ podnikatelské úvěry likvidují dlužníky

Regulace spotřebitelských úvěrů, která začala platit před rokem a půl, má mezery. Nekalé firmy dál odírají dlužníky, jen je přesvědčí, aby si místo spotřebitelské vzali podnikatelskou půjčku.

15.11.2018

Dronů je v Česku stále víc. Ministerstvo chystá digitalizaci vzdušného prostoru

Počet dronů na území České republiky roste. Zatímco profesionálních evidovaných strojů je zhruba tisícovka, těch rekreačních jsou mezi občany desetitisíce. Potenciál oblasti bezpilotního létání si uvědomuje i ministerstvo dopravy, které chce dosáhnout digitalizace vzdušného prostoru a vytvořit v Česku testovací prostředí.

15.11.2018

Zisk ČSOB klesl o patnáct procent. Vydělala 11,5 miliardy korun

Čistý zisk společnosti ČSOB dosáhl během tří čtvrtletí letošního roku 11,5 miliardy korun. To je o patnáct procent méně, než vloni. Na vině je podle společnosti mimořádně úspěšný rok 2017 i navýšení investic do zaměstnanců a rozvoje inovací.

15.11.2018

Polovina pracovních schůzek je neproduktivní. Lidé jimi ztratí 13 dní ročně

Více než polovina pracovních schůzek je neefektivní a neproduktivní. Vyplývá to z průzkumu hotelové sítě Crowne Plaza, podle kterého zaměstnanci ztratí zbytečnými setkáními až 13 pracovních dnů ročně. Dvě třetiny lidí se schůzkám aktivně vyhýbají. Tvrdí, že obdrželi špatné datum, nebo dokonce simulují nemoc.

15.11.2018

Posílení práv pasažérů? Evropské nařízení změní cestování na železnici

Poslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek schválili nová pravidla pro cestování na železnici. To by nově mělo být jednodušší pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace, kterým bude stačit objednat asistenci 30 minut předem. Změní se i podmínky odškodnění za zpoždění vlaku. Nařízení by se navíc mělo vztahovat i na vnitrostátní dopravu, na kterou dosud v řadě zemí platí výjimky. 

15.11.2018

Evropské šelmy si nejvíce pochutnají na ovcích. Ročně jich zabijí 21 tisíc

Velké šelmy na území Evropské unie nejčastěji útočí na ovce. Vyplývá to ze studie, kterou nechal vypracovat zemědělský výbor evropského parlamentu. V Česku v loňském roce padlo za oběť útokům vlků celkem 222 hospodářských zvířat. Podle odborníků může pomoci lepší zabezpečení pastvin i jejich umístění v blízkosti hospodářských staveb.

15.11.2018

UniCredit Bank bude mít nového šéfa. Jiří Kunert po třiceti letech končí

Generální ředitel společnosti UniCredit Bank pro Českou republiku a Slovensko Jiří Kunert po třicetiletém působení ve funkci končí. Na začátku dubna příštího roku ho po schválení Českou národní bankou nahradí dosavadní ředitel globálních bankovních služeb Jakub Dusílek. 

15.11.2018

Výdaje na sociální dávky klesají. Stát vloni vyplatil 34 miliard korun

Celkové výdaje na dávky sociální podpory vloni dosáhly 34,3 miliardy korun. To představuje téměř tři procenta státního rozpočtu, což je nejnižší podíl za posledních 15 let. Oproti předchozímu roku vyplatil stát na sociálních dávkách o 657 milonů méně.

15.11.2018

Zlevňování benzínu pokračuje. Mírně klesá i cena nafty

Klesající cena ropy na světových trzích se začíná projevovat v cenách pohonných hmot v České republice. V minulém týdnu zlevnil benzín až o 14 haléřů a za jeden litr tak zákazníci zaplatí okolo 33,55 koruny. Ve srovnání s naftou, jejíž cena za posledních sedm dní klesla jen nepatrně, je tak levnější již o celých 20 haléřů.

15.11.2018

Pražská obchodní centra se rozšiřují. Po Chodově je na řadě i to na Zličíně

/INFOGRAFIKA/ Trend rozšiřování velkých nákupních center na okraji Prahy pokračuje. Poté, co se výrazně rozrostla centra na Černém Mostě a na Chodově, je teď v plánu expanze Metropole Zličín. Dostavbou nového objektu a úpravou současné pasáže přibydou obchody a restaurace. Neméně důležitou součástí projektu je výstavba šestipodlažního parkovacího domu.

15.11.2018

Typická ojetina? Dvanáct let stará se 140 tisíci kilometry. Nejčastěji octavia

/PROKLIKEJTE SI BARVY AUT V OKRESECH/ Modely z produkce domácí automobilky Škoda obsadily hned čtyři pozice mezi deseti nejprodávanějšími ojetými vozy.

14.11.2018

Sex v autonomních autech bude hitem budoucnosti. Možná i za peníze

Autonomní automobily, které se obejdou bez řidiče, již brzy zcela změní dopravu. Díky tomu, že se lidé v autech nebudou muset věnovat řízení, uvolní se jim ruce pro celou řadu jiných činností. Podle nové britské studie s poměrně suchým názvem „Autonomní vozidla a budoucnost městského cestovního ruchu“ bude zcela jistě jednou z nich i sex, a to i placený.

14.11.2018

Škoda Auto prodala letos miliontý vůz, automobilka láme rekordy

Škoda Auto dodala svým zákazníkům v polovině října miliontý vůz v letošním roce. Letos se jí ho podařilo prodat dříve, než kdykoli předtím v historii automobilky. Od začátku roku do konce října dodal český výrobce svým zákazníkům 1 038 500 vozů. Ve srovnání s minulým rokem si tak značka polepšila o 6,1 procenta. 

14.11.2018

Minimální mzda se od ledna navýší o více než tisícovku, dohodla se koalice

 Minimální mzda se od ledna v Česku zvýší o 1150 korun na 13 350 korun. Dohodli se na tom dnes zástupci koaličních stran ANO a ČSSD. O případném zvýšení životního minima budou dál jednat. Novinářům to po jednání tripartity a koaličních špiček řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle Hospodářské komory změna zatíží podnikatele vyššími náklady.

14.11.2018

Minimální mzda je v Česku dlouhodobě pod hranicí příjmové chudoby

Minimální mzda v Česku je dlouhodobě pod hranicí příjmové chudoby. Ta byla loni pro samotného dospělého o 1555 korun vyšší než nejnižší čistý výdělek. Předloni rozdíl činil 1881 korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, výzkumného ústavu práce a výpočtu čisté mzdy.

14.11.2018

Výměnu peněz ve směnárně bude možné do tří hodin reklamovat, schválila Sněmovna

Klienti směnáren budou moci do tří hodin od transakce odstoupit od smlouvy. Novelu směnárenského zákona dnes schválila Sněmovna, lhůtu proti vládnímu návrhu o hodinu prodloužila. Cílem zákona je ochránit především turisty před nekalými praktikami některých směnáren.

14.11.2018

Astronomické nájmy. Pražské Příkopy pronikly mezi 20 nejdražších ulic světa

Česká republika se poprvé dostala do první dvacítky nejdražších nákupních ulic světa. Pražská ulice Na Příkopě s nájemným 230 eur (5865 korun) za metr čtvereční měsíčně obsadila 19. příčku a polepšila si tak oproti minulému roku o tři místa. Nejdražší ulicí na světě podle cen nájemného je hongkongská Causeway Bay, které po pěti letech vystřídala newyorskou Horní pátou avenue. Vyplývá to z analýzy společnosti Cushman & Wakefield.  

14.11.2018

Cestovky Vítkovice Tours, Viamare a VTT se sloučily. Vznikla Travel Family

V Česku vznikla nová skupina cestovních kanceláří Travel Family. Vznikla sdružením tří českých cestovních kanceláří Vítkovice Tours, Viamare a VTT. Značky všech tří společností zůstávají zachovány a budou se dále samostatně profilovat jako specialisté na dané destinace.  

14.11.2018

Karlovo náměstí projde postupnou proměnou za 230 milionů korun

Po mnoha letech nezdařilých pokusů zná Praha novou podobu Karlova náměstí. Vítězný návrh, který vzešel z tzv. soutěžního dialogu, schválili pražští radní. Citlivá obnova parku v centru města bude doplněna o promenádu, kavárnu, hřiště a trhy. Revitalizace má z parku vytvořit místo, kde lidé chtějí trávit čas. Cena celkové revitalizace parku se odhaduje na zhruba 230 milionů korun. 

14.11.2018

Česká ekonomika narazila na své limity. Poklesly investice, chybí zaměstnanci

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila svůj růst meziročně na 2,3 procenta. Oproti druhému čtvrtletí se HDP zvýšilo o 0,4 procenta. Podle analytiků české hospodářství narazilo na své limity. Ekonomiku táhla především spotřeba domácností, naopak poklesl růst investic. Projevilo se zpomalení Německa i nedostatek zaměstnanců.

14.11.2018

Zaměstnancům ve veřejném sektoru porostou platy. Pedagogům až o deset procent

Vláda dnes potvrdila valorizaci platů ve veřejné sféře od 1. ledna schválením změn tarifů. Informovala o tom ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Přidáno dostanou podle dohody mezi hnutím ANO, ČSSD a odbory z konce léta zaměstnanci ve veřejném sektoru nerovnoměrně podle profese, například pedagogové o deset procent, zaměstnanci ve zdravotnictví a sociálních službách o sedm procent.

14.11.2018

Přezout pneumatiky má smysl i v Praze, nabádá Besip a policie

Přestože v posledních letech připomínala zima v metropoli převážně podzim, a někdy dokonce jaro, neměli by řidiči podceňovat smysl zimních pneumatik. Před jízdou na letních varuje organizace Besip i policisté.

13.11.2018

Poláci dokončí dálnici dřív než Češi. Na Trutnov se může valit třikrát víc aut

Vypadá to skoro jako nechtěná výhra v loterii. Stavba vysněné dálnice D11 u hranic s Polskem je sice blízko, ale objevují se první obavy, zda nepřinese problémy.

13.11.2018

Památky navštívilo již přes pět milionů lidí. Vede Český Krumlov

Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) do konce října navštívilo téměř 5,3 milionu návštěvníků. Loni to bylo do konce září pět milionů a za celý rok 5,49 milionu lidí. Podle vedení NPÚ ale mírně klesá návštěvnost nejvíce oblíbených objektů, která je na hranici toho, co tyto památky unesou. Čtyři desítky památek ale loni zaznamenaly nárůst počtu zájemců. NPÚ vzrostly loni i výnosy, uvedli zástupci NPÚ na dnešní tiskové konferenci.

13.11.2018

Odboráři z ArcelorMittalu jednali s britským velvyslancem. Máme obavy, řekli

Schůzky s britským velvyslancem Nickem Archerem se včera zúčastnili nejen odboráři z kunčické hutě, ale také předseda Českomoravské komory OS (ČMKOS) Josef Středula a předseda odborového svazu KOVO Jaroslav Souček.  

13.11.2018

Česko slaví deset let v Evropské kosmické agentuře. Zúčastnilo se 300 projektů

České subjekty se za uplynulých deset let zúčastnily zhruba 300 projektů v rámci programů Evropské kosmické agentury (ESA). Zatímco v roce 2012 spolupracovalo s agenturou 18 firem, letos je to 42, sdělil ředitel odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací při ministerstvu dopravy Václav Kobera. 

13.11.2018

Ministerstva zruší stovky míst. Skončí někteří odborní náměstci

Počet míst ve státní správě by se měl od počátku příštího roku meziročně snížit o téměř 770 míst. Vyplývá to z návrhu ministerstva vnitra, který má ve středu schválit vláda a který má ČTK k dispozici. Na ministerstvech by se měly zrušit nejen řadové úřednické pozice, ale i některá vedoucí místa. Na platy úředníků by se v příštím roce mělo podle návrhu vydat 34,34 miliard korun, což je o zhruba 1,42 miliardy více než letos.

13.11.2018

Radní Vyhnánek: Praha v oblasti investic ostudně zaspala. Manko musíme dohnat

/ROZHOVOR/ Víc než měsíc po volbách se tento týden ujímá vedení Prahy nová koalice. O rozpočet a finance se bude starat Pavel Vyhnánek z občanské iniciativy Praha sobě. Ten také v rozhovoru pro Pražský deník zmínil, že jedním z prvních kroků nové městské rady bude přijetí rozpočtu na příští rok podle návrhu dosluhující garnitury.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT