Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

27.9.2018

Pivo vaří v Náměšti. Teď si v Neředíně otevřel Jadrošovu krčmu

/INFOGRAFIKA-KAM NA SVÁTEČNÍ PIVO/ Není to tak dávno, co Radek Jadrníček doma v garáži v Náměšti na Hané experimentoval s prvními ležáky a dnes patří mezi elitu - letos exceloval na Mezinárodním pivním festivalu v Českých Budějovicích.

27.9.2018

Oddlužení bude dostupnější. Sociální výbor podpořil měkčí novelu

Sněmovní sociální výbor doporučil dnes poslankyním a poslancům schválit novelu insolvenčního zákona, která by měla umožnit oddlužení většímu okruhu lidí. Členové a členky výboru podpořili vládní návrh. Počítají ale s tím, že se v dalším projednávání předloha ještě změní. Ve středu o vládní novele jednal už sněmovní ústavně-právní výbor a podpořil její zmírnění, když hlasoval o pěti desítkách pozměňovacích návrhů.

27.9.2018

Poprvé před Slovinskem. Češi jsou mezi zeměmi východního bloku nejbohatší

České domácnosti jsou v průměru dvaapůlkrát bohatší než slovenské. Tvrdí to mezinárodní studie o světovém bohatství, kterou zpracovala pojišťovna Allianz. I pomalejší růst Čechům stačil, aby v žebříčku poprvé v historii předstihli dlouholeté soupeře ze Slovinska.

27.9.2018

Třídění odpadu se věnují převážně starší lidé, ukázal průzkum

Nejvíce lidí, kteří pravidelně třídí odpad, je ve věkové skupině 54 až 65 let, naopak nejhůře jsou na tom mladí dospělí ve věku 18 až 26 let a 27 až 35 let. Největší rozdíly jsou u bioodpadu, oleje, ale i baterií nebo elektrozařízení. U běžných odpadů, jako jsou plasty, papír či sklo, nejsou rozdíly mezi věkovými skupinami tak zásadní. Vyplývá to z průzkumu neziskové organizace Ecobat.  

27.9.2018

Nizozemský plynový boom předčasně končí. Těžba vyvolává zemětřesení

Holanďané jsou hrdí na to, že se jim podařilo vyrvat moři rozsáhlé kusy půdy a zvětšit tak své území. Poté, co si však začali těžbou v ložisku zemního plynu v provincii Groningen, které je největší v Evropě a desáté na světě, vytvářet svá vlastní zemětřesení, zařadili v boji s přírodou zpátečku. Vláda plánuje v lokalitě zcela ukončit těžbu plynu do konce roku 2030 a odškodnit tisíce místních domácností. 

27.9.2018

Mezinárodní měnový fond schválil Argentině rekordní půjčku. Dostane 1,2 bilionu

Mezinárodní měnový fond (MMF) ve středu souhlasil s tím, že Argentině poskytne 57 miliard dolarů (1,24 bilionu korun). To je o sedm miliard více než bylo původně v plánu a zároveň jde o nejvyšší částku v historii MMF, která kdy byla poskytnuta. Finanční injekce má jihoamerické zemi pomoci z krize doprovázené hlubokým poklesem domácí měny. Informoval o tom server BBC.

27.9.2018

Africký mor prasat útočí. Veterináři nařídili kontroly dováženého vepřového

Vepřové maso ze zemí s africkým morem prasat bude muset být před uvedením na český trh předem vyšetřeno. Nové opatření Státní veterinární správy (SVS) se bude od 2. října vztahovat na všechny zásilky vepřového masa a nedostatečně tepelně zpracovaných produktů z něho. Veterináři tak reagovali na zhoršení nákazové situace v Evropě.

27.9.2018

Naši krajané budou v cizině pomáhat obchodu, plánuje ministerstvo zahraničí

Česká diplomacie by chtěla zapojit krajany v zahraničí do spolupráce s českými firmami, které tam chtějí podnikat. Na pravidelném setkání Čechů žijících v zahraničí to dnes v Praze řekl státní tajemník ministerstva zahraničí Miloslav Stašek. Ocenil také dosavadní spolupráci s krajany, podle něj pomáhají šířit dobré jméno Česka.

27.9.2018

Mosty na dálnici D8 zpevní pryskyřice. Čeká se na výsledek testů

Řidiči na dálnici D8 u Prackovic na Ústecku museli v posledních dvou dnech sundat nohu z plynu. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tady nechalo napumpovat desítky litrů pryskyřice pod tamní estakádu a směrem na Německo se tak jezdilo v jednom pruhu. Podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla šlo o testovací injektáže, které mají ukázat, jak se bude stabilizační materiál chovat v hydrogeologicky problematickém území.    

27.9.2018

Nová pražská lanovka přes Vltavu: Až 4000 lidí za hodinu, náklady 1,5 miliardy

Zvažovaná pražská lanovka z Podbaby do Bohnic začíná nabývat jasnějších obrysů. Nástupní stanice má být na Podbabě u přestupního terminálu s vlaky, autobusy a tramvajemi, odsud lanovka překoná Vltavu a čistírnu odpadních vod za pomoci dvou pilířů, následuje zastávka u zoologické zahrady a stoupání do Bohnic k přestupnímu terminálu Krakov. Na Podbabě by zároveň mohlo vzniknout parkoviště P+R. 

AKTUALIZOVÁNO
27.9.2018

Těžba černého uhlí na Karvinsku by mohla probíhat až do roku 2030

Černé uhlí by se v dolech na Karvinsku mohlo těžit až do roku 2030. O dalších konkrétních krocích se rozhodne do konce roku. Po jednání s vedením těžební společnosti OKD to v Karviné řekl předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Původní předpoklady v reorganizačním plánu hovořily o roce 2023.   

27.9.2018

Zkušební provoz sdílených kol v Liberci se protáhne do listopadu

Vypůjčit si na ulici růžové kolo a o kus dál jej odložit bude v Liberci možné déle, než bylo původně v plánu. Smlouva města s provozovatelem, firmou Rekola, byla původně uzavřená do konce září. Nakonec bude téměř o dva měsíce prodloužena, informoval o tom primátorův náměstek Jan Korytář (Změna).

DOTYK.CZ
27.9.2018

Věříme pouze tomu, čemu chceme věřit, zaznělo na konferenci Brand Management

"Míra manipulace v některých sociálních médiích je až děsivá. K vyhánění Rohingů vedla intenzivní kampaň mobilizujících příspěvků na Facebooku, postavených na strachu. Strach je skvělý mobilizátor, působí lépe než nenávist. Budí emoce, které snadno přerostou v to, že se začnete chovat násilně," řekl na konferenci Brand Management šéf nadace Člověk v tísni Šimon Pánek. A jakým manipulacím podléhají Češi?

27.9.2018

V Česku je 24 tisíc dolarových milionářů. Své děti nutí do brigád

Česko bohatne a projevuje se to i na počtu tzv. dolarových milionářů. Tedy lidí, jejichž finanční majetek (nikoliv třeba zděděné nemovitosti) se pohybuje mezi milionem dolarů (nyní cca 22 milionů korun) a rovnou stovkou milionů korun.

27.9.2018

Práce snů? Nejvíce rostou platy v Česku těžařům

Za poslední rok si na výplatních páskách nejvíce polepšili horníci, stevardi či zdravotníci. Naopak si pohoršili mnozí úředníci.

26.9.2018

Park U Čeňku má nové cesty, vznikla také hřiště pro děti i seniory

V parku U Čeňku skončila druhá etapa prací. Náklady na ni činily téměř 19 milionů korun bez DPH. Hlavním investorem projektu je hlavní město Praha. Generálním dodavatelem stavby byla společnost Lesy hl. m. Prahy.

26.9.2018

Podmínky pro oddlužení se možná zmírní. Ale jinak, než navrhla vláda ANO

Sněmovna zřejmě zmírní podmínky pro osobní bankroty předlužených lidí, ovšem poněkud odlišně, než jak navrhla v insolvenční novele ještě jednobarevná vláda hnutí ANO. Vyplynulo to z dnešního jednání ústavně-právního výboru, který hlasoval o pěti desítkách pozměňovacích návrhů. Další úpravy budou moci poslanci uplatnit při druhém čtení předlohy na plénu, které by se mělo uskutečnit za týden.

26.9.2018

Září přes Dyji. Most Oskar u Břeclavi je nejlepší v Evropě

Železniční most zvaný Oskar u Břeclavi zabodoval v celoevropské soutěži European Steel Bridge Awards 2018. „Stavba se stala celkovým vítězem v kategorii Silniční a železniční mosty,“ sdělili nedávno zástupci Správy železniční dopravní cesty.

26.9.2018

Rychlá dráha. Nová verze legendárních Dostihů a sázek se líbí, je dynamičtější

Na herní výstavě Hry a hlavolamy, která proběhla v minulém týdnu na Novoměstské radnici v Praze, se veřejnost poprvé seznámila s novou stolní společenskou hrou Dostihy a sázky - Rychlá dráha. V průběhu pěti dnů výstavy si ji zahrály stovky fanoušků her a všichni ji hodnotili velmi pozitivně.

26.9.2018

Seznam.cz loni rekordně zvýšil zisk. Vydělal přes 1,3 miliardy

Největší česká internetová firma Seznam.cz zvýšila v loňském roce zisk o 21 procent na rekordních 1,34 miliardy korun. Tržby vzrostly o 11 procent na 4,12 miliardy korun. S odkazem na výroční zprávu společnosti o tom informoval server České noviny. Firma letos očekává tržby ve stejné výši.

26.9.2018

Co Čechům při nákupech nejvíce vadí? Nepříjemný personál a fronty

V tom, kde najít nejméně příjemný personál, mají Češi celkem jasno. Více než polovina lidí se s neochotným personálem setkává v obchodech s potravinami. Obecně zákazníky nejvíce při nakupování naštve neochotný a nepříjemný personál, špatná kvalita zboží a fronty u pokladen. Více než třetina zákazníků přitom přestane v obchodě nakupovat, pokud jsou nespokojení. Vyplývá to z průzkumu Rondo.cz

26.9.2018

Maserati Rebel. Automobilka představuje novou limitovanou sérii luxusních vozů

Italský výrobce luxusních automobilů Maserati uvede v říjnu na trh novou limitovanou sérii vozů s názvem Ghibli Ribelle. Těch bylo vyrobeno pouze 200 kusů pro trhy střední a východní Evropy, Blízkého východu a Afriky. Cenu výrobce zatím nezveřejnil.

26.9.2018

Bydlení na dluh se zájemcům prodraží. ČNB opět zvýšila úrokové sazby

Bankovní rada ČNB podle očekávání rozhodla o zvýšení úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu na 1,5 procenta. Jde o třetí zvýšení úrokových sazeb v řadě. Pro trh je to impuls k dalšímu navyšování úroků u půjček včetně hypoték. Informovala o tom Česká televize. 

26.9.2018

Češi čím dál více utrácí za dovolenou. Letos zaplatili téměř 22 tisíc

Na dovolenou letos zamířilo sedm z deseti Čechů, přičemž pouze 22 procent z nich si ji celou nechalo zařídit od cestovní kanceláře. Průměrná částka, kterou pak za dovolenou utratili, vzrostla na 21 788 korun. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro společnost Profi Credit.

26.9.2018

Virtuální sídla: rekord drží dům v Praze, má v něm adresu skoro pět tisíc firem

Každá pátá firma v Česku má adresu na virtuálním sídle a jejich počet se zvyšuje. Aktuálně jich je 95 815, což je o šest procent více než ve srovnatelném období loňského roku. Nejvíc virtuálních sídel nabízí Praha, s velkým odstupem následuje Brno a Ostrava. Vyplývá to z databází poradenské společnosti Bisnode.  

26.9.2018

IKEA stahuje nebezpečné stropní svítidlo Calypso. Může spadnout

Švédská nábytkářská společnost IKEA stahuje z prodeje stropní osvětlení Calypso, které bylo k dostání po 1. srpnu 2016. Skleněné stínidlo se podle firmy může uvolnit a spadnout. IKEA o tom informovala ve své tiskové zprávě.   

26.9.2018

Zrušíme zákaz prodeje o svátcích, navrhují poslanci TOP 09

Zákaz prodeje o státních svátcích nesplnil svůj účel. Zaměstnanci velkých obchodů a supermarketů namísto toho, aby odpočívali doma se svými blízkými, jsou stejně v práci a doplňují zboží nebo dělají inventuru. Těmito slovy odůvodňují poslanci opoziční TOP 09 novelu zákona, kterou chtějí tento zákaz zrušit.

26.9.2018

České pivo má za hranicemi jméno. Daří se ho rekordně vyvážet

Už loni to byl rekord. A letos se zdá, že české pivovary mají našlápnuto k dalšímu. Řeč je o exportu tuzemského pěnivého moku. 

25.9.2018

Nové olomoucké tramvaje vyjedou do ulic. Nabijete si v nich i mobil

/FOTOGALERIE/ Vozový park olomouckého dopravního podniku se postupně rozrůstá o nové tramvaje. Z osmi vozů typu EVO1 a EVO1/o do města přijely zatím dva. Novým přírůstkem MHD se mohou cestující svést už tento víkend.

25.9.2018

Revoluce v Revoluční. Rozšíří se chodníky a vznikne nové stromořadí

Revoluční ulici čeká v blízké době rekonstrukce tramvajové trati. Proto Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) ve spolupráci s ateliérem Ondřeje Císlera vypracoval studii, kterou dnes schválili pražští radní. Je v ní navrženo mimo jiné rozšíření chodníků a zasazení nového stromořadí, Pražané se mohou těšit i na malé náměstíčko na rohu Klimentské. 

25.9.2018

V metropoli přibývají fitparky. Postupně se otvírají v různých městských částech

Celkem už 48 z plánovaných 55 fitparků se povedlo vybudovat za téměř rok od chvíle, kdy návrh na jejich financování schválilo pražské zastupitelstvo. Nejnovější otevřený park se nachází na Velké Ohradě v Praze 13. Celkem do fitparků, kde si mohou lidé zdarma zacvičit, Praha společně s Českým olympijským výborem zainvestovala 33 milionů korun.

25.9.2018

Inspekce: Pumpy na Děčínsku či Klatovsku nabízely nekvalitní benzin

Staré motory dokázaly jezdit skoro na cokoli, co aspoň trochu hořelo. Dnešní moderní agregáty jsou ovšem na kvalitu paliva velmi citlivé.

25.9.2018

Ryanair čeká v pátek další stávka personálu. Musí zrušit 190 letů

Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair musí kvůli plánované páteční stávce palubního personálu zrušit 190 letů. Zasaženo tím bude přibližně 30 tisíc cestujících. Belgická odborová organizace předtím aerolinky obvinila, že si zahrávají s ohněm, když i nadále prodávají letenky na pátek a nevarují cestující před možnými dopady čtyřiadvacetihodinové stávky.

25.9.2018

Prodej Zentivy je ve finální fázi, uvedl ředitel farmaceutické firmy

Ředitel farmaceutické firmy Zentiva Patrick Aghanian dnes novinářům řekl, že společnost se nachází v důležitém okamžiku dějin firmy a "za tři až čtyři dny se Zentiva opět stane nezávislou společností". Její prodej je totiž ve finální fázi.

25.9.2018

Pospíšilův plán pro Prahu: investovat 60 miliard a mít centrální stavební úřad

Symbolicky na střeše holešovické kacenlářské budovy Visionary se stali lídři pěti stran s názvem Spojené síly pro Prahu vizionáři. V úterý veřejnosti představili šestibodový dokument, který se zavazují kandidáti do pražského zastupitelstva v čele s Jiřím Pospíšilem (TOP 09) a Hanou Marvanovou (STAN) naplnit během prvních sta dní na magistrátu. Krizové řešení se nazývá podle kandidáta na primátora - tedy Pospíšilův plán.

25.9.2018

Michael Kors převezme módní dům Versace. Zaplatí za něj téměř 47 miliard korun

Americký výrobce oblečení a doplňků Michael Kors vstupuje na trh s luxusní evropskou módou. Za 1,83 miliardy eur (46,9 miliardy korun) převezme věhlasný italský módní dům Versace. Ten se tak stane zatím poslední tradiční italskou značku, která přejde do cizích rukou. V úterý to ve společném prohlášení oznámily obě firmy.

25.9.2018

Česko je třicátou nejsvobodnější ekonomikou světa. Posunulo se o sedm míst

Česká republika se umístila na 30. místě ze 162 zemí a teritorií v indexu ekonomické svobody (Economic Freedom of the World Index) kanadského institutu Fraser. Loni se Česká republika umístila na 37. místě. Na prvním místě se opět umístil Hong Kong a poslední je Venezuela. Informoval o tom Liberální institut, který se na přípravě výroční zprávy podílel.

VÍME PRVNÍ
25.9.2018

Světová jednička ve výrobě motorových brzd otevře továrnu u Brna, první v Evropě

Americká firma Jacobs Vehicle Systems otevře příští rok továrnu v průmyslové zóně v Modřicích u Brna. Půjde o první závod společnosti v Evropě, ročně by se v něm mělo montovat kolem 100 tisíc motorových brzd pro těžká nákladní vozidla světoznámých značek. Firma, která je ve svém oboru světovým lídrem, nyní vyrábí v domovských Spojených státech a v Číně.

AKTUALIZOVÁNO
25.9.2018

Kapsch napadl smlouvu o mýtném u antimonopolního úřadu. Je protiprávní, tvrdí

Společnost Kapsch, která v současnosti vybírá mýto na českých dálnicích, podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) návrh na zákaz plnění smlouvy o mýtném systému po roce 2019. Tu ve čtvrtek podepsal ministr dopravy Dan Ťok s konsorciem firem CzechToll/SkyToll, který zvítězil v soutěži. Podle společnosti Kapsch je smlouva neplatná.

25.9.2018

Program Dešťovka může nově využít každý. Ministerstvo přidalo 100 milionů korun

Další mimořádně suchý rok donutil Ministerstvo životního prostředí změní podmínky dotačního programu Dešťovka a navýšit jeho objem o 100 milionů korun. Až 55 tisíc korun na zachytávání dešťové vody pro zalévání zahrady získají od 1. října 2018 domácnosti z celého Česka, nejen ty z úředně vyhlášených suchých oblastí. Nově se program Dešťovka také otevírá i lidem, kteří trvale žijí v rekreačních objektech.

AKTUALIZOVÁNO
25.9.2018

Ceny ropy dosáhly čtyřletého maxima. Mohou za to sankce proti Íránu

Cena ropy Brent v úterý v úterý vzrostla na 81,69 dolarů (1778 Kč) za barel, což je nejvyšší hodnota od listopadu. Druhý typ ropy WTI se pak prodával za 72,28 dolarů (1573 Kč). Důvodem jsou nové sankce, které uvalily Spojené státy vůči Íránu a neochota OPEC a Ruska zvýšit těžbu a vykompenzovat tak očekávaný propad dodávek.

25.9.2018

Čeští uživatelé mobilního bankovnictví jsou v ohrožení. ESET varuje před virem

Bezpečnostní analytici společnosti ESET upozorňují na rizikovou aplikaci Qrecorder, která slouží k nahrávání hovorů a je k dispozici pro mobilní zařízení s Androidem. Aplikace obsahuje vir, který umožňuje útočníkům vzdálený přístup do bankovního účtu napadeného uživatele. Jen v České republice mohou být ohroženy desítky tisíc uživatelů.

25.9.2018

Už zde měly být luxusní lofty. Bývalá továrna na letecké přístroje stále čeká

Zatím poslední záměr přestavby na exkluzivní lofty má zpoždění. Před bydlením už měly v Microně sídlit archiv nebo umělecké ateliéry.

25.9.2018

Motor automobilového průmyslu se zadrhl

Stagnace a příprava na horší časy. Statistická data varují, že růst tuzemského automobilového průmyslu narazil na své hranice.

24.9.2018

Lidové noviny opouští na protest proti Babišovu tlaku Petra Procházková

Redakci Lidových novin dnes opustila po 27 letech reportérka Petra Procházková. Podle svého vyjádření tak činí proto, že zjistila, že ji vedení Lidových novin již nedokáže ochránit před politickým vlivem premiéra Andreje Babiše. Šéfredaktor Lidových novin (LN) István Léko prohlašuje, že práce redaktorů LN pod politickým tlakem "nebyla a nebude".

AKTUALIZOVÁNO
24.9.2018

Změna financování matrik se odkládá. Malé obce si oddechly

Změnu financování matričních úřadů, které měly být od ledna financovány podle počtu provedených zápisů, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) odložil. V tiskové zprávě dnes uvedl, že po jejím zavedení by na provoz matrik neměly některé radnice peníze. Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR), které se změnou dlouhodobě nesouhlasí, Hamáčkův krok uvítalo. Sdružení zdůraznilo, že se diskusi o změně financování nebrání, navrhuje ale, aby úřady dostávaly část financí paušálně.

AKTUALIZOVÁNO
24.9.2018

ČSSD couvá, minimální mzdu chce zvýšit už jen o 1200 korun

Sociální demokracie po dnešní koaliční radě navrhuje růst minimální mzdy od ledna o 1200 korun měsíčně na 13.400 korun. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) považuje sumu za rozumný kompromis. ČSSD dosud prosazovala přidání o 1500 korun, premiér Andrej Babiš (ANO) mluvil o navýšení o tisícikorunu. ČSSD podporovala požadavek Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Zaměstnavatelé doporučovali růst nejvýš o 800 korun.

24.9.2018

Postavit rezidenční developerský projekt v Praze trvá devět let, tvrdí analýza

Povolení rezidenčních developerských projektů zabere v Praze v průměru sedm let. Celkový proces od první fáze předprojektové přípravy do doby dokončení stavby pak trvá téměř 9 let. Do komplikovaného procesu navíc v jakékoliv fázi mohou vstoupit různé instituce a o řadu roků je zdržet. Úřady přitom bez jakýchkoliv sankcí nedodržují zákonem dané lhůty. To jsou zjištění Analýzy připravovaných projektů Deloitte.

24.9.2018

Německu se vzdaluje zelený sen. Lidé hledí více na cenu než původ elektřiny

Ochota německých domácností platit za elektřinu nejvíc v Evropské unii klesá. Podle deníku Wirtschaftswoche roste počet Němců, kteří se při výběru nového dodavatele elektřiny rozhodují spíš podle ceny než podle způsobu, jakým byla vyrobena. Je čím dál zřejmější, že země svůj závazek snížit do roku 2020 produkci oxidu uhličitého o dvě pětiny nesplní.

24.9.2018

Pozor na zákeřný vyděračský software. Zašifruje celý počítač

Přes čtvrt milionu počítačů ve více než 150 zemích napadl před rokem vyděračský program WannaCry. Uživatelům zahesloval data. A požadoval tři sta až šest set dolarů za jejich odšifrování.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT