Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

27.7.2018

Nezaměstnaní nemají o práci zájem, myslí si většina Čechů

Téměř dvě třetiny Čechů jsou spokojeni se současnou mírou nezaměstnanosti, skoro čtvrtina ji dokonce považuje za příliš nízkou. Více než polovina občanů si myslí, že většina nezaměstnaných nemá zájem pracovat. Ukázalo to červnové šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

27.7.2018

Více než 104 miliard ročně. Filmový průmysl generuje procento českého HDP

Filmová produkce v Česku produkuje tržby přesahující 104 miliard korun. Tato částka přiom představuje více než jedno procento HDP. Do kin chodí Češi nejraději na animované filmy nebo komedie a preferují snímky ze Spojených států amerických. Vyplývá to z nejnovější analýzy společnosti Deloitte. 

27.7.2018

Třešně, meruňky i mirabelky. Na Slovácku už koštují první tekuté ovoce

Ti, kterým už zásoby z minulého roku pomalu dochází, netrpělivě očekávají dozrání ovoce. Poštěstilo se jim, letos totiž ovoce dozrává dříve. Místní si tak můžou již teď vytvořit zásobu oblíbeného pití na další rok.

27.7.2018

Jde o průkopnickou věc, říká k výškové regulaci tvůrce Metropolitního plánu

/ROZHOVOR/ Způsob regulace výšek domů v Metropolitním plánu se ještě může změnit, připouští Ondřej Boháč, ředitel pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR), který je zpracovatelem nového územního plánu.

27.7.2018

ČEZ má nový etický kodex. Pomůže ochránit zákazníky?

Společnost ČEZ Prodej aktualizovala svů etický kodex, který má zákazníkům zajistit slušné a transparentní jednání nebo možnost bez zbytečných komplikací vypovědět smlouvu. Dokument nově vychází ze vzoru vydaného Energetickým regulačním úřadem.

27.7.2018

Koupě chaty a chalupy? Největší zájem je o Beskydy s výhledem na Lysou horu

/INFOGRAFIKA/ K pořízení rekreační nemovitosti letos postačí Čechům zhruba stejně peněz jako loni. Pořídí si za ně ale menší stavení na menším pozemku.  

27.7.2018

Sportovní přenosy a rodinné balíčky. O2 láká stále více Čechů

Počet Čechů využívajících služby O2 stoupá. Vyplývá to z výročních statistik společnosti. Zájem je zejména o nové mobilní tarify pro rodiny a digitální televizi, která letos nabídne přenosy z první fotbalové ligy, hokejové extraligy či Ligy mistrů.

27.7.2018

Muzea versus hledači "pokladů" s detektory. Někde je to boj

Detektor kovů je dnes cenově dostupná záležitost a „hledání pokladů“ oblíbeným koníčkem. Pro někoho možná neškodným. Jiný pohled na něj však mají pracovníci muzeí a archeologové, pro něž jsou často amatérští hledači pokladů škodnou v revíru. 

27.7.2018

Hlavní město hledá nový orientační systém. Bude stejný v metru i na náměstí

Pražský magistrát chce zlepšit a sjednotit informační a navigační systém v ulicích města. Důvodem je skutečnost, že současné ukazatele představují směs nejrůznějších stylů a barev, jsou často nevýrazné, nedostatečné či zanikají v okolní reklamě.

27.7.2018

Metropolitní plán skrývá tikající bombu. Radnice brojí proti výškové regulaci

/INFOGRAFIKA/ Připomínky k návrhu Metropolitního plánu, které bylo možné zasílat na magistrát do čtvrtka, naznačily, o co se svede v příštích dvou letech největší bitva. Tikající bombou jsou pravidla týkající se výšky nové zástavby. 

27.7.2018

Porubská Hlavní třída pod zemí. Dalších třicet let se sem nikdo nepodívá

Žádné chodby, jen jedenáct šachtic s pětimetrovou hloubkou a zhruba dvoumetrové kanály vedoucí horkovodní trubky. Tak to vypadá pod porubským bulvárem.

27.7.2018

Peklo na evropských silnicích: situaci zkomplikuje závod formulí

Blíží se vrchol dovolenkových jízd. Řidiči se proto v nadcházejících dnech musejí na hlavních evropských tazích připravit na hotové peklo. Komplikace podle expertů nastanou už dnes odpoledne.

26.7.2018

Ochlazení v šíleném parnu. Praha 7 spustila pítka, mlžítka i retro pumpy

Vedro. Horko. Parno. Hic. I Prahu a její obyvatele trápí v posledních dnech velmi teplé počasí. Městská část Praha 7 proto doplňuje Mlžítka M a Pítka P a zároveň se pustila do obnovy starých ručních pump. Dvě jsou již v provozu. Najdete je u parku v Tusarově ulici a na Ortenově náměstí. Další opravená pumpa se bude vyjímat na Veletržní ulici.

26.7.2018

Situace s dlužníky se nelepší. Desetina české populace má exekuci

V Česku se zatím nedaří řešit problémy s předlužením a dluhovými pastmi. Legislativa ke zlepšení stavu chybí. Pravidla tak korigují spíš soudy. Jen pomalu se rozvíjí systematické vzdělávání k posílení právní a finanční gramotnosti. Uvádí to výroční zpráva o stavu lidských práv v Česku za rok 2017.

26.7.2018

Revoluce ve sdílení aut? Prahu přijíždějí dobývat elektrické vozy Re.volt

Měsíce plánování, dva roky tvrdé dřiny – ale vyplatilo se. Společnost Re.volt, jež se zaměřuje na sdílení elektrických aut, rozjíždí v Praze od pátku zbrusu nový projekt "carsharingu", který má vyřešit nekonečné potíže s parkováním a také nabídnout nevšední zábavu. „Přál bych si hlavně, aby to lidi bavilo,“ usmívá se ředitel firmy Pavel Kuchta.

26.7.2018

Vlakem do Prahy? Pro Liberecké nesmysl, na Moravě žhavý trend

/INFOGRAFIKA/ Vlaky táhnou. Zatímco v roce 2010 jimi do hlavního města přicestovalo deset milionů lidí, vloni to bylo již 23 milionů cestujících. S výjimkou Středočechů přitom neplatí, že větší vzdálenost znamená menší poptávku. Popularita jízdy vlakem názorně ilustruje stav české dálniční a železniční sítě.

26.7.2018

Google diskriminuje ostatní prohlížeče, říká vývojář. Společnost to však popírá

Vývojář Chris Peterson ze společnosti Mozilla, která vyvíjí internetový prohlížeč Firefox, obvinil Google, že upravil architekturu populárního serveru pro sdílení videí YouTube tak, aby na konkurenčních prohlížečích fungoval pomaleji. Informoval o tom zpravodajský portál zaměřený na technologie Cnet.

26.7.2018

Drony proti dronům. Speciální bezpilotní letouny mají hlídat důležitá místa

Vládní sídla, elektrárny nebo sportovní stadiony by se v budoucnu mohly chránit proti možným útokům dronů pomocí speciálních bezpilotních letounů. Vyvinuli je vědci z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze (FEL ČVUT) pro společnost 601 s.r.o., která prodává systém DeDrone pro ochranu proti autonomním letadlům a helikoptérám. Zástupci školy a firmy představili výsledky spolupráce na Císařském ostrově v Praze novinářům.

26.7.2018

Dotované vlaky? Čeští senioři chtějí spíše dražší vozy a SUV

Čeští důchodci jsou ochotni do nákupu automobilu investovat o 24 tisíc korun více než před rokem. Stále častěji je neuspokojí základní výbava vozu a sahají po větších a modernějších autech. Za uplynulý rok nejvíce vzrostl zájem o kategorii SUV.

26.7.2018

Na jasném obzoru jsou brexitová a válečná mračna, hlásí tuzemští bankéři

Příznivý výhled vývoje ekonomiky pro období do konce roku 2019 nadále trvá, nová prognóza České bankovní asociace (ČBA) však očekává zpomalení. Příčinou je zejména nejistota ohledně brexitu a počínající světové obchodní války.

26.7.2018

Aktivisté si vzali na paškál reklamu České pošty, prý propaguje množení koček

Reklamní plakát České pošty s motivem kočky vyvoval odmítavou reakci některých aktivistických spolků na ochranu zvířat. Dokonce sepsaly otevřený dopis, ve kterém státní podnik žádají o stažení reklamy. To ale pošta odmítá, podle vedoucího marketingové komunikace Aleše Edera totiž inzerce vůbec nepodporuje kritizované množení koček, ale radostnou událost v rodině. 

26.7.2018

Rekordní rok pro Agrofert. Na dotacích loni získal více než dvě miliardy korun

Skupina Agrofert, spadající do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše, v loňském roce získala na dotacích 2,1 miliardy korun, přičemž na daních z příjmů zaplatila státu pouze 739 milionů. Informaci z výroční zprávy společnosti zjistily Hospodářské noviny (HN).

26.7.2018

Zvrat v kauze BusLine. Firma dala výpověď, Liberec jí za MHD nezaplatil

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou se zbaví nečekaně dříve kritizované smlouvy se společností BusLine MHD. Soukromý dopravce, který v Liberci jezdí na části linek městské hromadné dopravy, ve středu vypověděl smlouvu.

26.7.2018

Kola, motorky, soška. Děčín začal rozprodávat nalezené věci

Kolo za tři stovky, motorka za pět. Děčín bude rozprodávat věci, které se mu za poslední roky nahromadily ve skladech se ztrátami a nálezy. Dlouhé roky se na téměř dvacítku jízdních kol prášilo. Bicykly patří mezi nalezené věci, které skončily ve sklepě děčínského magistrátu. Tam je odnosili lidé nebo strážníci, kteří je našli v ulicích města. 

26.7.2018

Chcete si pořídit chatu či chalupu? Milion korun ve většině Česka nebude stačit

/INFOGRAFIKA/ K pořízení rekreační nemovitosti letos postačí Čechům zhruba stejně peněz jako loni. Pořídí si za ně ale menší stavení na menším pozemku.

26.7.2018

Nový autobusový terminál v Blansku je hotový. Přišel na 53 milionů

/FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ Páchnoucí toalety, zchátralá čekárna a desítky let stará nezastřešená nástupiště. Ostuda. Pro místní i turisty, kteří z blanenského autobusového nádraží vyráželi dál do světoznámého Moravského krasu. To už je nyní historií. Dělníci dokončili stavbu nového terminálu, který vznikl na ploše původního nádraží. Slavnostní otevření je na programu v pátek.

25.7.2018

Trump s Junckerem oznámili novou etapu vztahů mezi USA a EU

"Jsme blízcí spojenci, ne nepřátelé. Musíme spolupracovat, zastupujeme polovinu světového obchodu," prohlásil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker při zahájení rozhovorů s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, jejichž cílem je zmírnit obchodní napětí mezi oběma klíčovými světovými ekonomikami.

25.7.2018

Začátek stavby městského okruhu v Brně? Kvůli Vodě z Tetčic hrozí odklad

/FOTOGALERIE/ Dlouhých kolon a dalších dopravních komplikací v Žabovřeské ulici se brněnští řidiči jen tak nezbaví. Stavba městského okruhu, která měla začít, se pravděpodobně odkládá. Spolek Voda z Tetčic totiž napadl vydané stavební povolení. „Povolení a obě stanoviska EIA jsou podle našeho názoru v rozporu se zákonem,“ stojí v odvolání, které spolek adresoval krajskému úřadu.

25.7.2018

Ceny nového bydlení v Praze stále rostou. Průměrný byt stojí šest a půl milionu

Kdy se to zastaví? A zastaví se to vůbec? Průměrná cena nových prodaných bytů v hlavním městě pořád stoupá. V prvním pololetí meziročně vzrostla o 24 procent na 94 tisíc korun za metr čtvereční, oproti konci prvního čtvrtletí je to nárůst o 6,2 procenta. S rostoucí cestou celkem logicky klesá prodej bytů v Praze - meziročně se snížil o 3,5 procenta na 2750.

AKTUALIZOVÁNO
25.7.2018

Léky z českých lékáren mizí v zahraničí. Jsou levnější než v okolních zemích

V první polovině července podle České lékárnické komory (ČLK) chybělo v lékárnách 170 druhů léčiv, důvodem byly výpadky ve výrobě a přeprodeje léků do zahraničí. Uvedla to dnes ČLK v tiskové zprávě. České léky jsou podle odborníků levnější než v okolních zemích, což vede k jejich vývozu.

25.7.2018

Zemřel Sergio Marchionne. Legendární manažer, který zachránil Fiat a Chrysler

Ve věku 66 let zemřel v důsledku náhlého onemocnění bývalý generální ředitel společnosti Fiat-Chrysler. Italsko-kanadský "manažer ve svetru" se proslavil ve světě automobilového průmyslu schopností spojit důvtipnou obchodní strategii s nemilosrdným snižováním nákladů, a dosáhnout tím maximalizace zisku.  

25.7.2018

Moneta Money Bank vybaví své pobočky nabíječkami pro elektromobily

Rychlejší rozvoj elektromobility v České republice mimo jiné brzdí i stále nepříliš rozvinutá infrastruktura. Pokud se budují dobíjecí stanice, tak většinou podél hlavních tahů, ale v centrech měst chybí. To se rozhodla změnit Moneta Money Bank, která vybuduje u svých poboček síť desítek veřejných dobíjecích stanic, které budou moci využívat nejen jejich klienti.

25.7.2018

Investujte do nemovitosti, chráníte tím svoje peníze, hlásal H-System

Jak šel čas s H-Systemem? Přečtěte si, jak se vyvíjela výbušná kauza "výhodného" bydlení, v které stovky lidí utopily miliony korun. Nejvyšší soud aktuálně rozhodl o dovolání správce konkurzní podstaty firmy H-System Josefa Monsporta. Klienti, kteří si na vlastní náklady dostavěli domy v Horoměřicích, se podle verdiktu musejí do 23. srpna 2018 vystěhovat. 

25.7.2018

Jaké jsou zmrzlinové hity letošního léta v Ostravě? Podívejte se!

/FOTOGALERIE/ K létu patří zmrzlina. Závěr července má být navíc tropický. Kam a na jakou tedy v Ostravě? Přinášíme několik tipů.

25.7.2018

Dvacet let od první čtečky e-knih. Klasické papírové ale prý nevytlačí nikdy

Psal se rok 1998 a na trh se dostala první volně prodejná čtečka elektronických knih Rocket eBook, což znamenalo revoluci v „tištěném světě“. Tu ještě o necelých deset později, v roce 2007, umocnil příchod čtečky Kindle. Nejsmělejší hlasy tehdy předpovídaly, že do dvaceti let obrazovka zcela vytlačí klasické stránky. Dnes vidíme, že se tak nestalo. 

25.7.2018

Šok pro Strání. Sklárny propustí desítky dekoratérů

Až sedmdesát dekoratérů skláren ve Strání - Květné je v nejistotě. Téměř každého druhého totiž chce v nadcházejících týdnech vedení skláren propustit. Příčinou má být klesající poptávka po dekorovaném zboží, ale také problémy se solventností některých odběratelů na ruském trhu, který je z hlediska vývozu ozdobeného skla klíčový.

25.7.2018

Facebook hodlá prorazit v Číně. V zemi, kde je oficiálně blokován

Sociální síť Facebook si zajistila licenci pro vystavení centrály v Číně, tedy v zemi, kde je vládou oficiálně blokována. Pokud k výstavbě a provozu v budoucnu skutečně dojde, bude se jednat o vůbec první výskyt společnosti v celé zemi.

25.7.2018

Tuta absoluta! Máme po rajčatech, zlobí se pěstitelé a ukazují na obří skleníky

Nebezpečný škůdce rajčat původem z Jižní Ameriky pustoší lidem letošní úrodu. Nad napadenými rostlinami a provrtanými plody nešťastně kroutí hlavou v několika obcích na Olomoucku. Podle odborníků se jedná o makadlovku, latinským názvem Tuta absoluta, nad kterou vyhrát je velmi obtížné.

25.7.2018

Začala bitva o reklamní plochy. Město staví dům od střechy, říkají architekti

Praha chystá zásadní změny v podobě městského mobiliáře – přístřešků na zastávkách MHD, laviček, odpadkových košů, stojanů na kola, pouličních toalet a dalšího městského nábytku. Radní v červnu odhlasovali neprodloužení dlouholeté smlouvy o poskytování velké části mobiliáře s francouzskou společností globálního významu JCDecaux.

25.7.2018

Rezidentní parkování v Brně: povolení mohou získat i cizinci

Zatímco lidé dojíždějící z okolí Brna v centru odstaví auto jenom v parkovacích domech, cizinci se i od září dostanou do nových rezidentních zón. Potřebují k tomu ale mít v Brně alespoň přechodné bydliště. V úterý o tom rozhodli městští radní. Současně schválili nižší ceny parkovacích karet pro majitele firem za druhé a další auto.

25.7.2018

Nedostatek řidičů autobusů trápí i železnici. Kvůli výlukám

Problémy autobusové dopravy mimo jiné s nedostatkem řidičů dopadají i na železnici. České dráhy (ČD) se potýkají čím dál častěji s nezájmem o zajištění náhradní dopravy v době výluk, které byly v autobusové branži ještě nedávno považovány za lukrativní byznys.

24.7.2018

Rektoři vysokých škol bojují o peníze. Požadují nárůst rozpočtu o dvě miliardy

Předseda České konference rektorů (ČKR) a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima požaduje, aby vysokoškolský rozpočet příští rok vzrostl alespoň o 2,2 až 2,4 miliardy korun oproti letošku. Současný návrh, který počítá s navýšením o 1,8 miliardy, je podle něj nedostatečný. O navýšení rozpočtu budou akademici s politiky jednat asi ve druhé polovině srpna.  

24.7.2018

Čtvrtá průmyslová revoluce? Češi jsou na ni dobře připraveni, ukázal průzkum

Takzvaná čtvrtá průmyslová revoluce je spojovaná především s průmyslovými odvětvími a jejich proměnou. Významně však zasáhne i trh práce, jelikož rekvalifikace zaměstnanců proběhne každých pět let, místo nynějších 20. Češi se však ničeho nemusí bát. Mají totiž napříč celou EU nejvyšší účast na programech odborného vzdělávání. Vyplynulo to ze studie personální agentury Adecco Group v zemích střední a východní Evropy. 

24.7.2018

Facebook buduje v Londýně gigantické sídlo. Pojme šest tisíc zaměstnanců

Americká technologická společnost Facebook buduje v Londýně novou centrálu. Komplex v King´s Cross by měl pojmout přes šest tisíc zaměstnanců, což je téměř trojnásobek počtu, kterého má společnost dosáhnout na konci letošního roku. Informovala o tom agentura Bloomberg.

24.7.2018

Skončí špalíry aut? Pec pod Sněžkou začíná stavět velký parkovací dům

Kdo projížděl o víkendu Pecí pod Sněžkou, ten musí dát za pravdu, že výstavba nových parkovacích míst v krkonošském horském středisku je potřeba jako sůl. Kilometrové špalíry aut, která se nevejdou na parkoviště a lemují příjezdovou silnici, nejsou žádným výjimečným obrázkem.

24.7.2018

Aerolinky budou předávat policii údaje o cestujících, navrhuje vláda

Letečtí dopravci zřejmě budou muset předávat policii údaje jmenné evidence cestujících. Novinku zavede podle evropské směrnice o předcházení, odhalování, vyšetřování a stíhání teroristických trestných činů a závažné trestné činnosti vládní návrh takzvaného změnového zákona k nové předloze o zpracování osobních údajů. Policie kvůli tomu zřídí podle informací v důvodové zprávě zvláštní útvar.

24.7.2018

Téměř polovina zaměstnanců se nesoustředí na práci déle než půl hodiny

Až 40 procent zaměstnanců nedokáže bez digitálního rozptýlení nepřetržitě pracovat 30 minut, u 17 procent to pak dokonce není ani čtvrthodina. V průměru každých šest minut totiž kontrolují příchozí e-maily nebo píší textové zprávy. Vyplývá to z nejnovější studie softwarové společnosti RescueTime.

24.7.2018

Pozor na škody v práci. Pomůže pojištění odpovědnosti z výkonu povolání

Pokud při výkonu zaměstnání způsobíte škodu, zaměstnavatel po vás podle zákona může požadovat její náhradu až do 4,5násobku vašeho platu. Je více důvodů, proč se zajímat o pojištění odpovědnosti z výkonu povolání.

24.7.2018

New York zakročil proti Airbnb. Krátkodobé pronájmy budou nově podléhat registru

Na seznam světových metropolí, které se rozhodly zatočit s krátkodobými pronájmy, se nyní nově zapíše i americká metropole New York. Radním města se stejně jako jinde nelíbí to, že prázdninová ubytování typu Airbnb zvyšují ceny nájmů a nemovitostí do astronomických výšin. Nyní se tak každý, kdo poskytne svůj byt ke krátkodobému pronájmu, bude muset zaregistrovat a podávat pravidelná hlášení. Informoval o tom server Daily Mail.

24.7.2018

Výrobce hraček Hasbro se bojí Trumpa. Většinu čínské výroby přesune jinam

Na gradující obchodní válku mezi Čínou a Spojenými státy reaguje americký výrobce hraček Hasbro. Aby unikl clům na čínský dovoz, jejichž zavedením vyhrožuje americký prezident Donald Trump, hodlá přesunout výrobu z Číny do třetích zemí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT