Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

16.4.2018

Karlovarský festival má nové sponzory, ČEZ nahradí firmy Křetínského

I nadále bude platit, že hlavním sponzorem karlovarského filmového festivalu bude tuzemská energetika. Měsíc poté, co ikonické akci ukončila svou patnáctiletou podporu společnost ČEZ, našel její ředitel Jiří Bartoška náhradu. Novým generálním sponzorem se stanou firmy spojené s českým miliardářem Danielem Křetínským. Zprávu přinesl server Ihned.cz.

16.4.2018

Chcete změnit povinné ručení? Hlídejte si termín výročí šest týdnů dopředu

Každý motorista si musí, pokud ho o něm neinformuje pojišťovna, hlídat výročí povinného ručení se šestitýdenním předstihem. Přesně tak dlouho trvá doba, dokdy nejpozději musí nahlásit případnou změnu pojišťovny.

16.4.2018

Arriva chce České dráhy připravit o trať z Pardubic do Liberce

České dráhy podaly nabídku na zajištění provozu rychlíků na trati Pardubice–Liberec. Dokument doputoval na ministerstvo dopravy koncem minulého týdne, potvrdil mluvčí rezortu Jakub Stadler. Nynější smlouva mezi drahami a ministerstvem vyprší koncem letošního roku. Linka je výjimečná tím, že není zahrnuta do desetileté smlouvy státu s drahami a musí se řešit samostatně.

16.4.2018

Miliardy do jádra a slunce. Arabové se chystají na konec ropy a plynu

Blízkovýchodní arabské země, jejichž energetiky i ekonomiky jsou postavené téměř výhradně na ropě a plynu, se připravují na dobu, kdy tyto zdroje začnou vysychat. Navzdory písečným bouřím chtějí dát stovky miliard do stavby solárních elektráren. V regionu také Rusové postaví nové jaderné reaktory.

16.4.2018

Pražské letiště bude od května plně nekuřácké. S cigaretou už jen před budovou

Letiště Václava Havla se od 1. května letošního roku stane nekuřáckým. Znamená to, že od této doby nebude možné kouřit v interiéru letiště a bude ukončen provoz všech kuřáckých koutků v transitním prostoru. Kuřákům budou vyhrazena místa před vstupy do budovy.

16.4.2018

Tržby české Apogeo přesáhly 100 milionů, nejvíc rostlo transakční poradenství

Růstu tržeb v průměru o 18 procent dosáhla za poslední tři roky česká poradenská skupina Apogeo. Loni obrat převýšil už 100 milionů korun. Podle většinového vlastníka Apogeo Group Josefa Jaroše tržby stoupají rovnoměrně ve všech oblastech poskytovaných služeb.

16.4.2018

Vítkovice Heavy Machinery obnovily provoz ocelárny. Výplaty přišly včas

Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM), jejíž řízení v rámci reorganizace postupně přebírá firma SPV VTK průmyslníka a zbrojaře Jaroslava Strnada, obnovila chod ocelárny, zrušila omezení výroby a vrací se ke standardním pracovnímu rytmu.

16.4.2018

Plynaři z Innogy zacílili na odběratele elektřiny, nabízejí měsíc zdarma

Dodavatel plynu Innogy plánuje konkurenci ukrojit další díl tržního koláče a prolomit hranici 400 tisíc zákazníků. S novou kampaní s názvem Měsíc elektřiny zdarma cílí vůbec poprvé na odběratele elektřiny.

16.4.2018

Platební morálka? Nejhorší jsou litevské a rumunské firmy

/INFOGRAFIKA/ Znát vlastníka původ obchodního partnera je pro české firmy stále velmi důležité. Rozdíly v platební morálce totiž do značné míry závisí na jejich majiteli. Podle analýzy společnosti Bisnode mají nejhorší přístup k placení svých závazků firmy s litevskými, rumunskými, ázerbájdžánskými, indickými a seychelskými vlastníky. Platba faktur s více než desetidenním zpožděním je u nich standardem.

16.4.2018

Podomní prodejci konkurence se vydávají za naše lidi, zlobí se ČEZ

ČEZ varuje zákazníky před přetrvávajícími nekalými praktikami a falešnými obchodníky s energiemi. Společnost rozčilují zejména podomní prodejci, kteří se lživě představují jako její obchodní zástupci. ČEZ totiž podomní prodej při kontaktu s domácnostmi nevyužívá.

16.4.2018

Zimní pneumatiky v létě? Nebezpečné a v cizině pokutované, varuje ÚAMK

Ústřední automotoklub (ÚAMK) varuje motoristy před používáním zimních pneumatik v létě. Ušetřené peníze a čas potřebný na přezutí podle něj nestojí za snížení bezpečnosti vozu. V cizině za to dokonce hrozí pokuty.

16.4.2018

Kdo správně nelikviduje zbytky jídla, může dostat pokutu

Zákon o odpadech a konkrétně jeho část o předepsané likvidaci gastroodpadu je od ledna letošního roku přísněji kontrolován a při porušení i pokutován.

16.4.2018

Když pivo, tak z tanku. Zachraňuje chřadnoucí hospody

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Okolo 60 procent piva lidé vypijí doma. Trh se sudovým pivem pomalu klesá, ale podíl tankového vzrostl – nabízí ho na 1200 hospod.

16.4.2018

D8 u Prackovic se zavírat nebude. Jan Kroupa: Lepší, než jsme čekali

Ředitelství silnic a dálnic přehodnocuje své záměry na jarní uzavření poloviny dálnice D8 v oblasti prackovické estakády. Podle podzimních plánů měla od začátku dubna znovu probíhat injektáž do podloží základů mostního pilíře. Důvodem je nestabilní podloží.

15.4.2018

Neobvyklý protest: Lidé v Berlíně protestovali proti vysokým nájmům

Do ulic Berlína vyšly v sobotu tisíce lidí vyjádřit svou nespokojenost s nekončícím růstem nájmů bytů. Podle pořadatelů přišlo navzdory dešti demonstrovat 25 tisíc lidí, podle policie přišlo ale jen 10 tisíc. V Berlíně jsou jedny z nejvyšších nájmů na světě. Podle protestujících jsou majitelé bytů bezohlední a bytová politika státu tragická.  

15.4.2018

Se změnou jízdních řádů začíná jezdit další vlak do Krkonoš

Od soboty začal jezdit vlak z Prahy do Harrachova a zpět. Zájemci mohou novou soupravu využívat o víkendech a ve svátcích.

15.4.2018

Koláče, mošt, klobásky. Farmářský trh opět zaplnil olomoucké náměstí

/VIDEO/ Voňavé koláče a uzené, čerstvé květiny, ale třeba i bylinky nebo sýry, byly k mání v sobotu dopoledne v centru Olomouce.

15.4.2018

Nevíte si rady s vařením? Nová služba vám zašle odměřené ingredience i fotonávod

Vyhnout se frontám v supermarketech a nekonečnému přemýšlení, co uvařit. Být za hvězdu romantické večeře. Společně s blízkými vlastnoručně připravit jídlo a být spolu. Studentka VŠE Vendula společně s kamarádem Daliborem založili nový gastronomický projekt. Vymysleli boxy s přesně odměřenými surovinami, přehledným foto návodem. Uvařit chutný pokrm tak zvládne i úplný kuchařský amatér.

15.4.2018

Brněnská nábřeží ožijí. Starou Ponávku u tepláren zpřístupní lidem už příští rok

Příští rok upraví dělníci břeh Staré Ponávky. Lepšího přístupu se lidé dočkají v dalších letech i na dalších nábřežích ve městě.

14.4.2018

Lodě po zimě poprvé vypluly na Brněnskou přehradu. Cestující svezly zadarmo

/VIDEO/ Lodní doprava je připravená na zahájení dvaasedmdesáté plavební sezony, oznámil v sobotu dopoledne před zraky stovek lidí vedoucí lodní dopravy brněnského dopravního podniku Martin Ecler. Slavnostní zatroubení a první plavba flotily všech šesti lodí podniku po Brněnské přehradě pak definitivně odstartovala letošní plavební sezonu.

14.4.2018

Elektromobil bez šťávy? Řidiči si jej mohou dobít i u cizích lidí doma

/INFOGRAFIKA/ Každý rok rostou počty elektromobilů o zhruba polovinu. Jejich dobíjení je možné i u cizích lidí doma. Čeká se však i průlom v kapacitě baterií.

14.4.2018

ArcelorMittal zveřejnil obsah kompenzačního balíčku

V souvislosti s akvizicí italské huti Ilva předložila skupina ArcelorMittal Evropské komisi návrh kompenzačního balíčku. Ten spočívá v prodeji několika evropských podniků této skupiny.

14.4.2018

NKÚ zkontroluje Vojenské lesy a statky i peníze do nemocnic

Nejvyšší kontrolní úřad zahájí v dubnu čtyři nové kontroly ze svého letošního plánu. Prověří podporu výzkumu a vývoje v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, zkontroluje, jak Vojenské lesy a statky hospodaří se svým majetkem a jak ministerstvo zdravotnictví rozděluje peníze na vybavení regionálních nemocnic.

14.4.2018

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

14.4.2018

Nové letecké linky v letní sezoně? Skoro nulová šance, řekl brněnský hejtman

Do nových destinací si v létě lidé z brněnského letiště asi nezaletí. Na konci roku by se však mohli dočkat aspoň více parkovacích míst. Výbavu letiště zlepšily desetimilionové investice.

14.4.2018

Bezhotovostní budoucnost obyvatelům metropole ušetří až 33 miliard korun ročně

Více než tři desítky miliard korun ročně by měli Pražané a pražské firmy uspořit přechodem na úplný bezhotovostní platební styk. Dokládá to aktuální mezinárodní studie, provedená na reprezentativním vzorku obyvatel světových velkoměst a v nich sídlících soukromých společností.

14.4.2018

Máme plno. Hotely i cestovky profitují z prodloužených víkendů

Dny kolem státních svátků jsou letos z větší části vyprodané. Nejexponovanější bude první červencový týden, kdy státní svátky připadají na čtvrtek a pátek.

13.4.2018

Konopný byznys roste. Svou značku má už i Mike Tyson či Whoopi Goldbergová

Trh s marihuanou se stále rozrůstá a není tedy divu, že mu svoji tvář propůjčuje stále více známých osobností. Kvůli legalizaci v devíti amerických státech se totiž stává velmi perspektivní investiční příležitostí. Svoji značku marihuany již má tak kromě světoznámého jamajského zpěváka Boba Marleyho i boxer Mike Tyson nebo herečka Whoopi Goldbergová.

13.4.2018

Kontrolou ČOI neprošly dvě třetiny starožitníků. Nekontrolovali původ předmětů

Česká obchodní inspekce loni prověřovala přes 71 starožitnictví prodejních galerií a bazarů. Kontroloři posléze zjistili, že 46 z nich porušilo právní předpisy, přičemž nejstější chybou bylo, že prodávající neověřili, od koho předměty kupují. Za porušení zákonů rozdali inspektoři pokuty v hodnotě 65 tisíc. Inspekce o tom informovala ve své tiskové zprávě.

13.4.2018

Po 20 letech se objevil pseudomor u drůbeže. Na Zlínsku bude karanténa

V Čechách se po letech objevil v chovu drůbeže pseudomor, kterému se také říká Newcasteská nemoc. Informovala o tom v pátek Státní veterinární správa. Veterináři vytvoří v okolí ohniska tříkilometrové a desetikilometrové ochranné pásmo, kde se zamezí přemisťování ptáků. Choroba je nebezpečná pro ptáky, u lidí může vyvolat zánět spojivek.

13.4.2018

Na trh vstupuje po 80 letech nový druh čokolády. Rubínovou vyvíjeli přes 10 let

Potravinářský koncern Nestlé přichází s novinkou. Kromě klasické hořké, mléčné a bílé čokolády se nyní objeví na britském trhu také růžová. Její oficiální název je rubínová a slibuje „intenzivní ovocnou chuť“. Informoval o tom britský deník The Guardian.

13.4.2018

Aplikace Záchranka míří do zahraničí. Pomoc si přivoláte i v Rakousku

Aplikace Záchranka, která již rok funguje v České republice, expanduje do zahraničí. Ode dneška se budou na aplikaci moci spolehnout i lidé, kteří míří do Rakouska. O volajících budou mít tak nyní kompletní informace záchranné složky z obou zemí.

13.4.2018

Ochrana klientů před rizikem krachů cestovek se zvýší. Novela dostala zelenou

Třetím čtením dnes prošla v Poslanecké sněmovně novela zákona o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu. Nyní míří do Senátu. Nově tak zákazník před zakoupením zájezdu obdrží přesné informace nejen o nakupovaných službách, ale i o způsobu jejich zajištění pro případ úpadku cestovní kanceláře. Informovalo o tom ministerstvo pro místní rozvoj.  

13.4.2018

Za sto let ubyla třetina půdy. Z obilovin vede pšenice a vzrostla i plocha řepky

Za posledních sto let se zemědělská produkční plocha snížila o 1,6 milionu hektarů. A tak zatímco v roce 1918 hospodařili zemědělci na 5,1 milionech hektarů půdy, loni to bylo už jen 3,5 milionu. Z pěstovaných plodin dominují obiloviny a konkrétně pšenice. Největší nárůst zaznamenala řepka, jejíž plocha vzrostla o 98 procent. Informoval o tom Český statistický úřad.

13.4.2018

Do Loun přijdou noví zubaři. Obyvatelé se dočkají nové kliniky

Dentistů je v Lounech žalostný nedostatek. Stovky pacientů míří za zdravotní péčí jinam. Pomůže nová klinika.    

12.4.2018

Volkswagen potvrdil změnu ředitele, Müllera opravdu vystřídá Diess

Německá automobilka Volkswagen potvrdila, že ve funkci výkonného ředitele vystřídá Matthiase Müllera současný brand manažer Herbert Diess. Kvůli dokončení personálních změn ve vedení se ve čtvrtek večer sešla dozorčí rada firmy. Automobilka před dvěma dny také oznámila, že zahájí rozsáhlou restrukturalizaci.

12.4.2018

Oskar byl úspěšně odpálen. Aero se snaží zdokonalit katapultáž letounu L-159

Společnost Aero Vodochody úspěšně otestovala novou verzi vystřelovacího sedadla VS-20. Snaží se jej vylepšit na základě požadavků české armády. Aero je přitom jen jednou z pěti firem na světě, které se vývojem vystřelovacích sedadel zabývají.

12.4.2018

RegioJet míří na Ukrajinu, v Košicích se bude přesedat z vlaku na autobus

Síť charakteristických žlutých autobusů vysune první chapadlo do zemí bývalého Sovětského svazu. Na vlaky z Prahy do Košic naváže autobusová linka Košice–Michalovce–Užhorod–Mukačevo. Na Ukrajinu pojede v noci, zpět na Slovensko odpoledne. Dopravce počítá se zdržením na hranici, na přestup proto vyčlenil dvouapůlhodinovou rezervu.

12.4.2018

Náš nejlepší rok v historii, chlubí se J&T Banka ziskem ve výši 2,2 miliard

J&T Banka zakončila loňský rok s bilanční sumou 143 miliard, což je o deset miliard více než v roce 2016. Čím však pro ni byl rok 2017 historicky úspěšný, je čistý zisk. Ten stoupl více než dvounásobně z 950 milionů na 2,2 miliardy.

12.4.2018

Škoda odvrátila hrozbu stávky. Zvýšila mzdy a nabídla tučný bonus

Zaměstnanci automobilky už pracují podle nové kolektivní smlouvy, která platí zpětně od 1. dubna. Tarifní dohoda, které předcházela ostrá slova a hrozba stávky, byla uzavřena s platností na 12 měsíců. A to do 31. března 2019.

AKTUALIZOVÁNO
12.4.2018

Agpi dostala za "Lety" od státu 360 milionů, nový vepřín za ně nepostaví

Společnost Agpi obdržela od státu 80 procent dohodnuté kupní ceny za vepřín v Letech. Zbývajících 90 z celkových 450 milionů bude vyplaceno poté, co se vyklidí kejda. Jihočeský zemědělský podnik hodlá za utržené peníze snížit svoje dluhy a rozšířit ostatní své provozy.

AKTUALIZOVÁNO
12.4.2018

Napínavý souboj o Poldi. Zkrachovalá huť se vydražila za 261 milionů

Souboj dvou zájemců o zbytky zkrachovalé kladenské huti Poldi skončil na částce 261 milionů. Vítěz by ji měl uhradit do měsíce. Do veřejné dražby putovaly společnosti Poldi a Poldi Trade, jejichž hodnotu znalec odhadl na 180 milionů korun.

12.4.2018

Český antivirový gigant Avast míří na londýnskou burzu, chce získat 4 miliardy

Původem pražská technologická firma Avast potvrdila nedávné spekulace. V květnu na londýnské burze upíše akcie v hodnotě čtvrtiny svého základních kapitálu. Ty by jí měly přinést 200 milionů dolarů (v přípočtu přes čtyři miliardy korun), jimiž chce snížit svou zadluženost a financovat další růst.

11.4.2018

Hobbymarket Bauhaus v Ostravě nahradila galerie PLATO. Podívejte se, co nabízí

/FOTOGALERIE/ PLATO se jmenuje nová instituce, kterou založilo město Ostrava. Během uplynulých pěti let stojí už potřetí na úplném začátku. Stanou se někdejší městská jatka Mekkou současných tvůrčích proudů?

11.4.2018

Expozice Technického muzea v Liberci nově čítá patnáct luxusních aut

Hrabata v nich jezdila na obhlídku svých panství, paní továrníková zase po nákupech a ty největší brázdily jako koráby nekonečné silnice amerického kontinentu. Řeč je o patnácti chromovaných krasavicích, které se ke konci minulého týdne zabydlely v pavilonu D Technického muzea v Liberci.

11.4.2018

Veterináři neobjevili před Velikonocemi u vajec žádné nedostatky

Jak dopadly letošní předvelikonoční kontroly vajec? Lidé, kteří si v Česku užili svátky s touto tradiční pochoutkou, se obávat nemusejí. Ve druhé polovině března se Státní veterinární správa (SVS) zaměřila na balírny, třídírny a zpracování vajec i distribuční sklady. V rámci 84 kontrol v celé České republice prošlo rukama inspektorů bezmála osm milionů vajec. A až na jednu administrativní chybu neodhalily žádné nedostatky.

AKTUALIZOVÁNO
11.4.2018

Konec dvojí kvalitě potravin se blíží. Evropská komise návrh posvětila

Evropská komise (EK) dnes přijala balíček legislativních úprav, které zakazují dvojí kvalitu potravin. Vyhověla tak žádosti zemím střední a východní části Evropské unie. Návrh dnes přednesla komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitele Věra Jourová. 

11.4.2018

Česká armáda vylepšila své gripeny. Díky softwarovému upgradu

Lepší bojové a komunikační schopnosti. To byl hlavní záměr pro upgrade flotily stíhacích letounů Gripen českého letectva na systém MS20. Ten totiž přináší řadu změn a vylepšení.

11.4.2018

Šéf koncernu Volkswagen Müller skončí. Nahradit ho má Diess

Na aféru Dieselgate, kdy koncern Volkswagen obcházel emisní limity, se jen tak nezapomíná. Dalším člověkem, který po skandální aféře pravděpodobně skončí, bude podle německého deníku Bild šéf koncernu Matthias Müller. Ve funkci by ho měl vystřídat dosavadní ředitel značky VW Herbert Diess.

11.4.2018

Stále více malých českých prodejen končí. Kvůli supermarketům

Trend zanikání malých, především venkovských prodejen nabírá v Česku na obrátkách. V minulém roce skončilo celkem 1082 obchodů o rozloze do 400 m², potvrdila Asociace českého tradičního obchodu (AČTO). Z toho dokonce 759 nejmenších prodejen do 50 m², což je téměř dvojnásobek oproti roku 2016.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT