Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

24.9.2018

Mezi českými zaměstnanci se šíří nová praktika. Nepřijít do práce

Přijmou nového zaměstnance, který podle všeho vypadá schopně, ale ten po první výplatě nebo záloze už do práce nepřijde. Odejde beze slova. Bez výpovědi. Bez jakéhokoli udání důvodu. S takovým problémem se setkávají zaměstnavatelé čím dál častěji. „Ti slušnější alespoň zavolají, že nepřijdou nebo že si našli něco zajímavějšího,“ sdělil majitel zlínské stavební společnosti Izofo Maxx Milan Foukal.  

24.9.2018

Vjezd do centra Brna? Zákazníci se k nám hůř dostanou, tvrdí obchodníci

K prodejně nemůžou přijet dodavatelé ani zákazníci, tvrdí někteří brněnští podnikatelé. Problémy jim podle nich způsobuje nově zavedený systém rezidentního parkování, který v centru města platí od září.

24.9.2018

Mladá červená vína? Letos budou luxusní, tvrdí vinaři

Velmi jemná, plná v chuti se zajímavými odstíny barev. Taková mají být podle jihomoravských vinařů letošní mladá a také Svatomartinská vína. Někteří dokonce mluví i o exkluzivním ročníku. Naopak s bílým vínem mají mnozí práci kvůli nezbytnému dokyselování.  

24.9.2018

Mladí nechtějí řadit. Každý 150. smí řídit jen automat

/INFOGRAFIKA/ Já se bojím, aby mi to neujelo při rozjíždění do kopce. Taková věta bývá jedna z prvních, kterou slyší učitelé od nováčků v autoškolách. Většina lidí počáteční strach z řazení překoná, ovšem roste i počet těch, kteří autoškolu absolvují ve vozidle s automatickou převodovkou. A v takovém případě nesmějí sednout za volant auta s manuálním řazením.

23.9.2018

Aleš Buksa: Nikdy by mě nenapadlo, že budu podnikat v Africe

/ROZHOVOR/ Aleš Buksa, úspěšný podnikatel, symbol multilevel marketingu, který po revoluci přivedl do bývalého Československa, na odchod do důchodu nemyslí. V Ghaně nově těží vodu, kterou nazval Sky Water.

23.9.2018

Upravené atrium i toalety. Knihovnu v Brně čeká rekonstrukce

Příjemnější prostředí a ještě dokonalejší péči o knihy slibuje v následujících letech Moravská zemská knihovna v Brně. Díky evropské dotaci se bude opravovat. Práce začnou ještě letos.

23.9.2018

Obce na Jižní Moravě chtějí nové rybníky, aby zadržely vodu v krajině

S nedostatkem vody kvůli suchu se potýkají obce na jihu Moravy. Více ji zadržet v krajině by mohly nové rybníky. Na jejich výstavbu vypsalo Ministerstvo zemědělství dotaci.

23.9.2018

Stavba části okruhu Plzně by mohla začít v listopadu

Na dodavatele stavby silnice, která se má vyhnout středu města Plzně, bylo v polovině září vyhlášeno výběrové řízení.

23.9.2018

Komín v Holešovicích už není potřeba. Pražská teplárenská vyměnila parovod

Stometrový komín, který se tyčí do výšky v Holešovicích nedaleko sportovní haly, už nebude potřeba. Pražská teplárenská totiž ukončuje v září provoz starého parního zdroje dálkového tepla. Celkové náklady na modernizaci sítí, která probíhá od roku 2012, se přehouply přes miliardu korun.

AKTUALIZOVÁNO
23.9.2018

Maláčová: Vláda se pokusí vyjednat podporu rozpočtu hlavně s komunisty

Vládní koalice se podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) pokusí vyjednat podporu rozpočtu na příští rok primárně s KSČM. Ministryně tuto stranu označila za přirozeného partnera vzhledem k tomu, že komunisté vznik kabinetu ANO a ČSSD umožnili. Maláčová to dnes uvedla v pořadu Partie televize Prima. TOP 09 chce prosadit, aby vláda přepracovala rozpočet na rok 2019 tak, aby byl vyrovnaný a s vyššími investicemi. ČSSD to nepodpoří.

23.9.2018

Jarmark ve Slavkově: Průvodkyně v kostýmu i litry burčáku

Do zahrady zámku Slavkov - Austerlitz na Brněnsku zamířila o sobotním odpoledni spousta návštěvníků. Lákal je Václavský jarmark, na kterém výrobci i prodejci nabízeli klobásy z domácí výroby, ručně zdobené perníčky se jmény i keramické zvonečky pro štěstí. O zábavu měly postaráno také rodiny s dětmi.

23.9.2018

Zchátralé byty na pokraji života. Praha 7 jich téměř 100 opravila a pronajala

Obecní byty v novém. Městská část Praha 7 opravila asi 90 ze 110 zchátralých a vybydlených bytů. Většinu z nich už i pronajala. Díky dotaci 5,3 milionů korun od hlavního města Prahy nyní opraví dalších 9 z 20 zbývajících bytů.

23.9.2018

Efekt Pohlreich v Ostravě zabírá! Do Mama‘s bistra se hrnou davy lidí

Zájem o podnik bratří Kaňáků se díky známému šéfkuchaři Zdeňku Pohlreichovi zvedl ze dne na den o 400 procent. Po odvysílání ostravského dílu Ano, šéfe! se do Mama‘s bistra v centru města hrnou davy lidí. 

23.9.2018

Boj o Ligu mistrů i Hru o trůny. Televizi Sky koupil americký Comcast

Britskou televizi Sky převzal americký mediální konglomerát Comcast. V souboji s ostatními hráči nabídl nejvyšší cenu – 30 miliard liber (840 miliard korun). O televizi měla zájem také společnost 21st Century Fox. Jedna z nejbohatších evropských televizí vlastní například práva na vysílání Ligy mistrů, mezi její nejúspěšnější seriály patří Hra o trůny.

23.9.2018

Štěrboholy se pyšní moderní budovou úřadu. Její stavba vyšla na 18 milionů korun

Moderní budova městského úřadu s prostory pro výstavy či svatby. Od pondělí 17. září si mohou obyvatelé pražských Štěrbohol užít novou stavbu, kde v budoucnu vznikne možná i pekařství či kavárna. Výstavba stála městskou část 18 milionů korun a trvala 11 měsíců. Odkrylo se při ní i historické sklepení.

22.9.2018

Pivo za více jak 287 korun. V Mnichově vypukl slavný Oktoberfest

V Mnichově v sobotu odstartoval v pořadí 185. ročník tradičního Oktoberfestu. Bavorská metropole očekává během dvou týdnů šest milionů návštěvníků, připraveno pro ně je sedm milionů litrů piva. Za tuplák moku návštěvníci zaplatí od 11,50 eur (287 korun).  

22.9.2018

OBRAZEM: Dopravní podnik zpřístupnil garáže, vozovnu i depo

Pražský dopravní podnik v sobotu během dne otevřených dveří zpřístupnil některé své provozy. Tentokrát lidé mohli navštívit tramvajovou vozovnu Motol, autobusové garáže Řepy a depo Zličín, odkud celý den vyjížděly historické soupravy metra.  

22.9.2018

E-koloběžky míří do Prahy. Lime si ji vybrala jako sedmou metropoli v Evropě

Po úspěšném představení svých e-koloběžek v Paříži a Madridu letos v létě si americká společnost Lime vybrala Prahu jako první východoevropskou metropoli, kde začne nabízet své služby. Memorandum o spoluprací s hlavním městem podepsal zástupce firmy dnes v Praze, tedy v závěru Evropského týdne mobility a během Dne bez aut.

AKTUALIZOVÁNO
22.9.2018

Horní Počaply odmítají spalování odpadů v elektrárně

Bez velkých překvapení se v pátek odehrálo v Horních Počaplech na Mělnicku místní referendum, v němž lidé měli možnost vyjádřit svůj postoj k záměru společnosti ČEZ vybudovat v areálu nedaleké Elektrárny Mělník zařízení pro energetické využití odpadu.

22.9.2018

Spěšné vlaky mezi Prahou a Benešovem zajistí České dráhy

Ranní a odpolední přepravní špičku mezi Prahou a Benešovem vyztuží od prosince nové elektrické spěšné vlaky. Budou jezdit na objednávku kraje (tedy za dotace) a zajišťovat je budou České dráhy. Nahradí tak Arrivu, která nyní na trati provozuje spěšné vlaky na své vlastní komerční riziko. 

22.9.2018

Politici slibují nové byty, developeři na to neslyší

/INFOGRAFIKA/Zajistíme v Praze tisícovky nových bytů, slibují před říjnovými volbami politici. Levněji je městu nepostavíme, oponuje největší pražský developer. Shoda naopak panuje ve snaze o rychlé odblokování výstavby v brownfieldech.

22.9.2018

Soukromý investor plánuje v Židenicích nový bazén. Radní projekt podporují

Koupání ve vodním světě v brněnských Židenicích na pomezí s Vinohrady. O krok blíž nové atrakci jsou po úterku Brňané i návštěvníci města. Radní schválili memorandum s firmami, které stavbu akvaparku plánují.

22.9.2018

Praha, Hradec i Jihlava. Jedenáct českých měst se připojí ke Dni bez aut

Jedenáct českých měst se dnes připojí k mezinárodnímu Dni bez aut, který se slaví každoročně 22. září. Akce má poukázat na šetrnější způsoby dopravy, podpořit omezování městského automobilismu a zároveň snížit nadměrné užívání aut. Lidé, kteří se chtějí k akci připojit, by dnes měli nechat auto doma a vyzkoušet jiné způsoby dopravy.

22.9.2018

Nová zoo do Brna přenese severní pól, lanovku i nový vstup

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Zažít drsné prostředí Himálaje, ochladit se v ještě krutějším prostředí Arktidy a pozdravit lední medvědy nebo se přenést pod vodní hladinu a pozorovat rozmanité druhy ryb a žraloky. To nejsou scény z cestopisného dokumentu, ale chystaná budoucnost brněnské zoo.

21.9.2018

Větší jistota tepla za 61 milionů: teplárny zapnuly novou "rychlovarnou konvici"

Pracovníci Tepláren Brno v pátek představili nový elektrodový kotel. Ten využívá k produkci tepla elektřinu. „Kotel funguje podobně jako rychlovarná konvice, která po zapnutí přeměňuje elektrickou energii na tepelnou,“ vysvětlil předseda představenstva Petr Hladík.

21.9.2018

Emirates by mohly převzít Etihad. Vznikly by největší aerolinky na světě

Aerolinky Emirates jednají o převzetí svého menšího a upadajícího konkurenta Etihad. Pokud k obří akvizici dojde, vznikne tak největší letecký dopravce na světě. Zatím jsou největšími aerolinkami American Airlines. 

21.9.2018

Nejdražší dům na světě je na prodej. Stojí téměř deset miliard korun

/FOTOGALERIE/ Nedostatek volného místa žene ceny nemovitostí v Hong Kongu do astronomických výšek. Nabídka, která se v současnosti objevila na zdejším trhu, je však nepředstavitelná i na zdejší poměry. Dům se čtyřmi ložnicemi v exkluzivní čtvrti Peak je nabízen za 3,5 miliardy hongkongských dolarů (9,7 miliardy korun), což z něj dělá nejdražší dům nejen ve městě, ale i na světě.

21.9.2018

Technická rada varuje: Libeňský most potřebuje rychlé řešení. A co s Hlávkovým?

Není to žádné strhující zjištění, nejedná se o novou zprávu. Přesto potvrzení havarijního stavu dvou důležitých mostů přes řeku Vltavu je poněkud znepokojující. Technická rada hlavního města Prahy na zářijovém setkání konstatovala, že Libeňský i Hlávkův most nutně potřebují rekonstrukci. Jenže pokud by se opravovaly najednou, doprava v metropoli by zkolabovala.

AKTUALIZOVÁNO
21.9.2018

Maláčová: Rodičovská by se měla zvýšit od července příštího roku

Rodiče, kteří zůstanou doma s malými dětmi, by od července příštího roku mohli začít dostávat o 40 tisíc korun vyšší rodičovský příspěvek než dnes. Celková částka by se zvedla z 220 tisíc korun na 260 tisíc korun. U vícerčat by se přidalo o 60 tisíc korun na 390 tisíc korun.

21.9.2018

MMR příští rok podpoří výstavbu obecních bytů. Obcím nabídne nízkoúročené půjčky

Ministerstvo pro místní rozvoj začne na jaře příštího roku poskytovat nízkoúročené půjčky na výstavbu obecních bytů. Na tiskové konferenci to v pátek uvedli ministryně Klára Dostálová (ANO) a předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

21.9.2018

Nic nekupuj, všechno už máš. Nákupy bez obalů lákají Pražany stále víc

/INFOGRAFIKA/ V metropoli se objevily plakáty, které varují před vytvářením zbytečného odpadu. Bezobalový životní styl je mezi Pražany stále populárnější, už v 70 obchodech lze nakoupit do vlastních nádob.

21.9.2018

Maserati získalo s modelem Ghibli ocenění za vynikající design

Ocenění „autonis – nejlepší designová novinka roku", jehož vítěze volí čtenáři uznávaného německého motoristického časopisu auto motor und sport, je vždy ukazatelem designérských schopností značky. V letošním hlasování této prestižní ceny zvítězil ve vyšší třídě model Maserati Ghibli, když z celkových 11 990 hlasů získal více než dvacet procent. Celkem čtenáři časopisu vybírali ze zhruba 90 modelů.

21.9.2018

Šmejdi z předváděček se nepoučili. Podle ČOI porušují oznamovací povinnost

Organizátoři předváděcích akcí nadále porušují zákon, který jim ukládá oznámit prezentaci nabízených produktů na České obchodní inspekci spolu s dalšími náležitostmi jako je například místo konání, identifikace výrobku nebo IČO organizátora akce. Při 21 kontrolách, které ČOI provedla ve druhém čtvrtletí, bylo v šesti případech odhaleno porušení zákona. Organizátorům těchto akcí byly uloženy pokuty v hodnotě přes dva miliony korun.

21.9.2018

Vánoční nákupy se blíží. Češi letos utratí za hračky přes tři miliardy korun

České domácnosti by podle odborníků mohly v rámci předvánočního prodeje hraček utratit více než 3,1 miliardy korun. Vyplývá to z odhadů společnosti Wormelen Group, která zastřešuje maloobchodní řetězce hraček Bambule, Sparkys a HM Studio nebo velkoobchod EP Line. V jejich prodejnách a e-shopech by přitom mohly předvánoční tržby dosáhnout 1,1 miliardy korun.

21.9.2018

Spor o kůrovce na Rejvízu: Ekologové odmítají kácení stromů i chemii

/FOTOGALERIE/ Kůrovec už dorazil i do rezervace Rejvíz, která patří mezi čtyři nejcennější lokality Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky. Správa CHKO sice dala lesům ČR souhlas s kácením napadených stromů i použitím chemie při likvidaci kůrovce, ekologové ale tvrdí, že tímto kokem byl porušen zákon. 

21.9.2018

Nové centrum v Ostravě nabízí firmám koboty. Umí spolupracovat s člověkem

/FOTOGALERIE/ Zatímco úkolem robota je nahradit pracovníka, takzvaný kolaborativní robot neboli kobot umí dělat s člověkem takzvaně ruku v ruce. Nové centrum s koboty bylo otevřeno v prostorách Moravskoslezského inovačního centra.  

21.9.2018

USA uvalily sankce na čínskou armádu. Kvůli nákupům zbraní z Ruska

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa potrestala čínskou armádu za nákup bojových letounů a zbraňových systémů od ruské společnosti Rosoboronexport. Číňané obchod uskutečnili navzdory rozsáhlým sankcím, kterými Spojené státy potrestaly Rusko za ovlivňování amerických voleb v roce 2016.

21.9.2018

Praha chce zastavět brownfieldy. Největší plocha starých fabrik je ve Vysočanech

V Praze se má v budoucnu stavět na více než desítce brownfieldů, tedy na územích, kde dříve byly průmyslové areály či nádraží. Na celkem 11 územích v součtu o rozloze 940 hektarů má v budoucnu žít až 154 tisíc lidí a vzniknout 212 tisíc pracovních příležitostí.

DOTYK.CZ
21.9.2018

Proč jsou Češi k EU ze všech členů nejvíc skeptičtí? Je to i práce politiků

Máte pocit, že nám Evropská unie diktuje, že je byrokratická, že je radno jí nevěřit a že ji nemáte právě moc v lásce? Pokud ano, nebyli byste nijak výjimeční, v Česku sdílí tyto pocity největší procento populace ze všech členských zemí. Čím to je? Podle bývalého českého státního tajemníka pro evropské záležitosti mimo jiné tím, že žádný český politik si po vstupu Česka do unie nevzal toto téma za své.

21.9.2018

Podvodníci falšují oblečení, hračky, ale i kondomy

Salomon, Lego a Pokémon. To jsou tři nejvíce padělané značky v České republice. Oproti loňsku z první desítky vypadl například výrobce kosmetiky Chanel či známý producent brýlí Ray-Ban. Vyplývá to ze statistik České obchodní inspekce (ČOI), která jenom loni zabavila padělky v hodnotě téměř 84 milionů korun. 

21.9.2018

Vesnice prokouknou. Dostanou miliardy na opravu starých statků

Obce se mohou těšit na víc peněz z dotací. Starostové, kteří za pár dní vzejdou z komunálních voleb, tak budou mít větší šanci získat prostředky na rozvoj svých obcí, než měli jejich předchůdci.  

20.9.2018

Miliardáři Křetínský a Tkáč navyšují podíl v majiteli řetězce Makro

Daniel Křetínský a Patrik Tkáč koupili podíl 3,6 procenta ve vlastníkovi obchodů Makro firmě Metro AG od společnosti Ceconomy. Celkem tak již nepřímo vlastní přibližně 10,9 procenta Metro AG. Současně jejich společnost EP Global Commerce II získala předkupní právo na dalších 5,4 procenta Metra. Informoval o tom server E15.  

20.9.2018

ČSSD bude prosazovat zákon o bydlení jako celku, uvedla Maláčová

Případný zákon o sociálním bydlení je podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) překonaný. Při dnešních sněmovních interpelacích ministryně na dotaz Věry Kovářové (STAN) řekla, že sociální demokracie bude usilovat kvůli obecnému nedostatku bytů o zákon o bydlení jako takovém.

20.9.2018

Facebook dostal ultimátum. Jourová: Chceme informace o nakládání s daty

Společnost Facebook musí do konce letošního roku poskytnout Evropské komisi podrobnější informace o tom, jakým způsobem nakládá s daty svých uživatelů. Česká eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová upozornila, že pokud firma nebude spolupracovat, dočká se uvalení sankcí.

AKTUALIZOVÁNO
20.9.2018

Zvrat v mýtném tendru. Kapsch končí, Ťok podepsal smlouvu s vítěznými firmami

Rakouská společnost Kapsch neuspěla se svou stížností na průběh letošního tendru, kterým chtělo ministerstvo dopravy vybrat jejího nástupce v provozování mýtného systému. Ministerstvo dopravy na verdikt Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bleskově zareagovalo a uzavřelo desetiletou smlouvu s vítězem soutěže, sdružením společností SkyToll a CzechToll.

20.9.2018

Za bezpečnou Afriku. Čeští experti ukázali Nigerijcům, jak na jaderné palivo

Čeští odborníci z ÚJV Řež již posedmnácté pomůžou při převozu obohaceného jaderného paliva na cestě z Afriky do Číny, aby tak snížili riziko jeho zneužití. Poskytli totiž nigerijským jaderným specialistům unikátní třítýdenní trénink.

20.9.2018

Konec cest na úřady? Iniciativa 202020 připravila digitální ústavu

Stát nemá být lidem nadřazený, ale má jim sloužit. To je heslo, z něhož vycházela Iniciativa 202020 při návrhu zákona o digitálních službách. Pokud jej zákonodárci schválí, občané získají vymahatelné právo komunikovat s úřady přes internet.

20.9.2018

OBRAZEM: Obývací pokoje v centru. IKEA otevřela prodejnu na Václavském náměstí

IKEA ve čtvrtek otevírá novou pobočku na Václavském náměstí v Praze s názvem IKEA Point. Od těch stávajících se nové studio liší tím, že nepůjde o obchod o velké rozloze, ale o menší dvoupatrové studio.

20.9.2018

Roudnice kritizuje vysvědčení od ekonomů: Není férové. Žádá stažení žebříčku

Neprofesionální a neférový. Tak vnímají představitelé Roudnice nad Labem na Litoměřicku nedávno zveřejněný žebříček zIndex od ekonomů z Univerzity Karlovy. Ti hodnotili, jak hospodárně a férově udělují města veřejné zakázky či jaká jsou rizika pochybení a plýtvání.

20.9.2018

Kruháč v Hrabové už funguje, napojení na dálnici bude za rok

Křižovatka ulic Paskovská a Mostní v Ostravě-Hrabové už je okružní. Její přímé napojení na dálnici v podobě prodloužené Mostní ulice bude dokončeno v červnu příštího roku. Poté si má lidem ulevit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT