Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

13.11.2018

Komplikace pro nevidomé podnikatele: kvůli EET jim hrozí ukončení živnosti

Namísto vlastní živnosti prázdné ruce a cesta na pracovní úřad pro sociální dávky. Tak může od Nového roku skončit řada handicapovaných podnikatelů, například nevidomých nebo hluchoslepých, kteří si budou muset pořídit pokladnu pro EET. Tu ovšem kvůli svému handicapu nedokážou obsluhovat.

12.11.2018

Do českého kosmického inkubátoru ESA BIC vstoupily první dvě firmy z Brna

Do brněnské pobočky inkubátoru Evropské kosmické agentury ESA BIC (Business Incubation Centre) Prague vstoupily první dvě firmy. Start-upy World from Space a OctoGeo pracují se satelitními daty, a po následující dva roky tak budou moci využívat informace, které ESA má. Oznámila to dnes agentura CzechInvest na výroční konferenci kosmického inkubátoru ESA BIC Prague.

12.11.2018

Šest cest poznání. Nová aplikace zprostředkuje zážitky z historie metropole

Hlavní město Praha připravilo v rámci letošních oslav mobilní aplikaci Prague Histories. Tento interaktivní průvodce provede Pražany i turisty po tematických stezkách mapujících známé i neznámé milníky 100 let historie Prahy. Na zastávkách uživatelé objeví historické fotografie a další zajímavosti. Některé snímky jsou doplněny zvukovými záznamy rozhlasových vysílání, dobovými videi a u novějších a výkonnějších zařízení také 3D objekty.

12.11.2018

ČSA končí s letadly A319. Půjčí je Eurowings a vrátí leasingovým firmám

České aerolinie čeká v příštích dvou letech jedna z největších proměn flotil. Po deseti letech ukončí na pravidelných linkách provoz letadel Airbus A319, nahradí je Boeingy 737-800 společnosti Travel Service, která je dnes většinovým majitelem aerolinek.

12.11.2018

ŘSD odstartovalo provizorní opravu vlnící se dálnice, čeká se na soud o miliardy

Ředitelství silnic a dálnic se dnes po dvou letech čekání pustilo do opravy vlnící se dálnice D47 u Ostravy. Jde o provizorní zajištění dálnice na příští tři roky, poté by měla následovat generální rekonstrukce. S tou ale ŘSD čeká na výsledky soudních sporů se stavebními firmami, které zánovní úsek budovaly.

12.11.2018

Se svým příjmem vychází snadno nejvíce českých domácností od roku 2002

Přibližně 54 procent českých domácností nemá problém vyjít se svým příjmem. Je to nejvyšší podíl od začátku měření v roce 2002. Naopak nejnižší je podíl domácností, které se za posledních 12 měsíců ocitly ve velmi obtížné finanční situaci, a rovněž těch, které se považují za chudé. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

12.11.2018

Inspekce zakázala prodej nebezpečného dudlíku. Dítě se jím může udusit

Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) v Ústí nad Labem objevili nebezpečný dudlík s klipem, který prodejce nabízel přes Facebook. Výrobek lze rozlomit na ostré části, které dítě může vdechnout a udusit se. 

12.11.2018

Saúdská Arábie sníží těžbu ropy o půl miliónů barelů denně

Saúdská Arábie plánuje od prosince snížit dodávky ropy na světové trhy o půl miliónu barelů denně. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) má na počátku příštího měsíce jednat o plánu těžby ropy na příští rok. Ke snížení těžby přitom pravděpodobně přistoupí i další země.

12.11.2018

Továrny nemají kde brát nové lidi. Pomůže Režim Ukrajina?

Děčínské firmy trápí stále více nedostatek zaměstnanců. Mají sice zakázky, ale nemá je kdo vyrábět. Počet nezaměstnaných totiž v říjnu opět klesl a na Děčínsku se drží pod čtyřmi tisíci. Míra nezaměstnanosti je tak 4,1 procenta, tedy pod celokrajským průměrem.  

12.11.2018

Na Pražském okruhu se začne měřit rychlost. Dojde ke snížení hluku

Řidiče na Pražském okruhu v úseku Jesenice – Vestec čeká podstatně důkladnější kontrola dodržování povolené stokilometrové rychlosti než dosud. 

12.11.2018

Babiš: Thajsko má zájem o české letouny L-39NG

Thajsko má zájem o české cvičné letouny L-39NG, které v polovině října jako novinku představilo Aero Vodochody. Novinářům to řekl český premiér Andrej Babiš (ANO). Ministerský předseda se v lednu chystá na návštěvu Thajska.

12.11.2018

Koruna výrazně posílí. Euro bude pod 25 korun, domnívá se ČNB

/INFOGRAFIKA/ V příštím roce nás čeká levnější euro, další pokles nezaměstnanosti, ale i pomalejší růst mezd, předpovídá Česká národní banka (ČNB).

12.11.2018

S úklidem v zimě pomohou v Praze vězni i brigádníci

/INFOGRAFIKA/ Technická správa komunikací zajišťuje úklid na většině silnic i chodníků v metropoli, do zimní pohotovosti přešla od 1. listopadu. O zbytek se starají hlavně městské části, obvykle si na práci najímají soukromé firmy.

12.11.2018

Proměna souprav metra C: Uvažuje se o výměně čalounění za plast

Pražský dopravní podnik (DPP) chystá na příští léta obnovu interiéru souprav metra M1 od Siemensu, které jezdí na trase C. Potvrdila to mluvčí DPP Aneta Řehková. 

12.11.2018

Češi nakoupí víc péče, než nakonec spotřebují

/INFOGRAFIKA/ Na pojistném sice odvedeme 26 862 korun, u doktora ale vyčerpáme péči jen za 25 526 korun. 

11.11.2018

Národní potravinová sbírka skončila. Češi darovali 321 tun zboží

Češi během letošní Národní potravinové sbírky věnovali na pomoc potřebným 280 tun trvanlivých potravin a 41 tun drogistického zboží. Dobrovolníci díky tomu poskytnou osamělým seniorům, matkám samoživitelkám a rodinám ve finanční tísni přes půl milionu porcí jídla.

11.11.2018

Svatomartinská vína uvedl v Litoměřicích do světa biskup Jan Baxant

/FOTOGALERIE/ První ochutnávku si nenechaly v Hradní restauraci na svatého Martina ujít desítky hostů.

11.11.2018

Lékaři chystají rekonstrukci budovy, kterou koupili. Bude se jmenovat Dům lékařů

Česká lékařská komora (ČLK) nechá zrekonstruovat budovu v Drahobejlově ulici v Praze 9. Předpokládané náklady na rekonstrukci, která by mohla být hotová v polovině roku 2020, jsou 44 milionů korun. 

11.11.2018

V Praze vládne čilý stavební ruch. Proluky v centru zaplní kanceláře a obchody

/FOTOGALERIE/Na místech vzdálených od sebe jen pár stovek metrů pozorují kolemjdoucí dění v obřích jámách. Jednu odděluje plot s průzory v horní části Václavského náměstí, další staveniště je vidět z okna vyhlídkové plošiny u Masarykova nádraží. Tady chystá skupina Penta projekt Central Business District, na jehož návrhu se podílela slavná architektka Zaha Hadid.

11.11.2018

Lesy na Vysočině čelí katastrofě nebývalých rozměrů. Leckde zůstanou jen holiny

Hektary lesa požírá kůrovec. Za několik málo let budou někde namísto lesů jen holiny nebo porosty suchých mrtvých stromů. To bude mít zásadní dopad na stav podzemních vod a sucho, které nás trápí už teď, přeroste v ekologickou katastrofu. Pocítí to i ekonomika státu.

11.11.2018

Podnikatelské ceny získali výrobce lyží, cukrářky i prodejce starých knih

Páteční slavnostní galavečer česko-polské podnikatelské ankety Trutnovský drak 2018 ovládly Sladký Tečky. Cukrářská firma sester Hindrákových se jako jediná objevila třikrát mezi nominovanými a získala prvenství v kategorii Nejlepší propagace a marketing.

10.11.2018

Lidé se zapojili do potravinové sbírky. Ochotně věnovali potraviny i drogerii

Tisíce lidí se dnes zapojily v obchodech do Národní potravinové sbírky. Podle organizátorů byl zájem nakupujících darovat potraviny a drogerii velký. Akce skončila v 18:00. Zákazníci mohli přímo v 660 prodejnách po celé republice věnovat trvanlivé jídlo či drogistické potřeby pro lidi v nouzi. Nejčastěji plnili košíky rýží a těstovinami.  

10.11.2018

Kraje stále nevědí, zda od vlády dostanou peníze na silnice

Krajští hejtmani musejí i po včerejším jednání s vládou dál žít v nejistotě, pokud jde o státní příspěvek k financování krajských silnic příští rok.

10.11.2018

V Ostravě je nejméně lidí bez práce od prosince 1997

V průběhu října se celkový počet uchazečů o zaměstnání v Ostravě opět snížil.

10.11.2018

Vegetariánské nálepky ukážou, kde je maso. Potravináři protestují

Vegetariáni chtějí při nakupování ihned vidět, zda prodávané potraviny obsahují maso, nebo ne. Vyzvali proto Evropskou komisi, aby u všech potravinářských výrobků navrhla nové povinné značení. Z grafických prvků by mělo být okamžitě zřejmé, zda jde, anebo nejde o vegetariánské či dokonce veganské výrobky.

9.11.2018

Nervozita stoupá. Co přinese otevření outletového centra v Ostravě?

Do otevření outletového centra v Ostravě-Přívoze u dálnice D1, které bude nabízet levné značkové oblečení, zbývají pouze dny. V současné době finišují dokončovací práce.

9.11.2018

Neplníme přání politiků, říká o kanálu za 600 miliard Ťok. Začít chce v roce 203

Ministerstvo dopravy odhalilo detaily ke studii proveditelnosti na plánovaný kanál Dunaj – Odra – Labe. Podle ministerstva by se první úseky mohly začít stavět v roce 2035, nejreálněji zatím ale vychází jen propojení Dunaje a Odry.

9.11.2018

Jak bude vypadat Smíchovského nádraží a Knížecí? Podívejte se na proměny Prahy 5

/FOTOGALERIE/ Okolí smíchovského vlakového nádraží společně se stanicí autobusů Na Knížecí projde zásadní proměnou. Institut plánování a rozvoje (IPR) zveřejnil novou studii projektu nazvaného Smíchov City. Vznikne komplexní pražský dopravní Terminál Smíchov, postaveny budou i nové byty a kanceláře. Podívejte se na porovnání současného stavu s návrhem budoucí podoby.

9.11.2018

Zámek v pražském Veleslavíně se dražit nebude. Ministerstvo odvolalo souhlas

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zrušil dražbu barokního zámku v pražském Veleslavíně. Ministerstvo kultury revokovalo svůj souhlas, který je podle zákona k vyhlášení dražby nezbytný. Informoval o tom mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. 

9.11.2018

Konec zeměpisné blokace v e-shopech? Ano, ale nečekejme dodání zboží po celé EU

Ke konci roku začne platit evropské nařízení, které zabraňuje omezování kupujících podle jejich státní příslušnosti či místa aktuálního bydliště. Míří především na on-line obchody a souhrnně se označuje za nařízení proti geo-blockingu. Zákazníci se radují, že si budou moci objednat jakékoli zboží z evropských e-shopů, to ale není přesné. Co tedy doopravdy nové nařízení upravuje?

9.11.2018

Reflexní pásky? Předpisy nesplňuje 90 procent z nich, zjistila inspekce

Česká obchodní inspekce (ČOI) se v letošním roce zaměřila na reflexní pásky a zjistila, že 90 procent z nich nesplňuje dané předpisy. Nejčastěji pásky nevyhověly požadavkům na parametry a neměly povinné označení CE. Inspekce o tom informovala v tiskové zprávě. 

9.11.2018

Disney zvýšil čtvrtletní zisk o třetinu. Díky Marvelu i zábavním parkům

Americká filmová společnost Walt Disney ve čtvrtém finančním čvrtletí zvýšila zisk meziročně o 33 procent na 2,3 miliardy dolarů (v přepočtu 52,5 miliardy korun). Za nárůstem stojí zejména úspěšné filmy z dílny Marvelu Ant-Man a Wasp, Avengers a také vysoká návštěvnost disneyovských zábavních parků. Informovala o tom agentura Reuters. 

9.11.2018

Dozvuky finanční krize. Největší švýcarská banka UBS čelí žalobě od USA

Americká vláda ve čtvrtek zažalovala největší švýcarskou banku UBS, podle ní podváděla investory při prodeji hypotečních cenných papírů během finanční krize v letech 2008 a 2009. Spor se táhne delší dobu, UBS dříve odmítla zaplatit vyrovnání ve výši dvou miliard dolarů (46 miliard korun), které po ní americká vláda požadovala. Kvůli napomáhání daňových úniků jí hrozí i pokuta ve Francii.  

9.11.2018

Enormní zájem. Kolečkové křeslo vědce Hawkinga vydražili za 8,8 milionu korun

Za v přepočtu 390 tisíc dolarů (8,8 milionu korun) vydražila aukční síň Christie's kolečkové křeslo fyzika Stephena Hawkinga. Jde o více než 15násobek odhadní ceny. Do aukce šel rovněž i strojopis jeho disertační práce, který se prodal za 17,4 milionu korun. S odkazem na aukční síň Christie's o tom informoval The New York Times.

9.11.2018

Čeští knihkupci porazili Amazon, po protestech je neodstřihne od portálu

Čeští antikváři budou moci i nadále prodávat své knihy do zahraničí přes portál AbeBooks.com, který patří americkému internetovému gigantu Amazon. Portál chtěl ke konci listopadu s některými zeměmi přerušit spolupráci, po protestu iniciovaném jedním z pražských antikvariátů, který získal celosvětovou podporu, ale své rozhodnutí změnil.

9.11.2018

Mladé víno se bude ochutnávat na vinici, parníku i ve středověké vesnici

/INFOGRAFIKA/ Svatý Martin, jehož svátek připadá na neděli, s sebou podle tradice přiváží kromě sněhu i možnost ochutnat první víno letošní sklizně. Svátek se bude slavit na řadě akcí po celé metropoli.

9.11.2018

Jídla mají potravinové banky dostatek. Chybí jim ale peníze pro zaměstnance

Dvaatřicetiletá Denisa z Prahy se ve startovacím bytě v Praze 4 stará o dvouletého syna. Již od jeho narození jako samoživitelka a jak to bývá, jen s napjatým rozpočtem. 

9.11.2018

Inflace mírně zpomalila. Zdražila zelenina, ceny brambor vzrostly o 20 procent

Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil na 2,2 procenta ze zářijových 2,3 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Zdražovalo zejména bydlení a pohonné hmoty. Z potravin si pak lidé museli připlatit za zeleninu - nejvíce za brambory, které zdražily meziměsíčně o 19,4 procenta.

9.11.2018

Kde se vzala tradice svatomartinské husy? Podle legendy světce „prozradily“

/INFOGRAFIKA/ Blíží se svatomartinské hody, k těm neodmyslitelně patří víno a pečená husa. Ale víte proč zrovna na svatého Martina 11. listopadu? „Svátky svatých se světí na den, kdy zemřeli – v ten den se vlastně narodili pro nebe,“ vysvětlil datum Ján Halama, kolínský farář.

9.11.2018

Od jara půjde ve všech pražských tramvajích zaplatit jízdné kartou

Pražský dopravce pokročil v přípravě zavedení bezkontaktních plateb za jízdenky v tramvajích. Aktuálně uzavřel smlouvu na zajištění této služby se společností Bankovní informační technologie, což je dcera ČSOB. Všechny tramvaje by měly být osazeny prodejním terminálem do půl roku od podpisu smlouvy, tedy ve druhém čtvrtletí 2019.

9.11.2018

Před Vánoci se zadlužujeme víc než kdy jindy. Na co si dát pozor?

Konec roku je podle statistik období, kdy si bereme nejvíce půjček. Často ale jednáme impulzivně, třeba ovlivněni stresem z vánočních nákupů. Pokud si své nákupy předem pečlivě nenaplánujeme, může nás zbrklá půjčka přivést do pořádných potíží. V současné době splácí nějaký dluh více než čtvrtina dospělých Čechů. A až 300 tisíc z nich má problémy se splácením!

9.11.2018

Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí budou letos „bio“

Zákazníci letošních vánočních trhů v centru Prahy budou dostávat nápoje a pokrmy pouze do kompostovatelného nádobí. Pořadatelé jím nahradí dosavadní plastové.

9.11.2018

Brněnských bytů je málo a stále zdražují, navyšování cen ale skončí

Několik měsíců hledal v Brně ideální byt Jakub Šťastný. Objevení vysněného místa k životu mu však komplikovala malá nabídka. Podle poslední analýzy developerské společnosti Trikaya brněnské byty stále zdražují, u průměrných však míří k hranici pětasedmdesáti tisíc za metr čtvereční, kde navyšování cen skončí.

9.11.2018

V pasti půjček. Pětině dlužníků zbývají peníze jen na jídlo a oděvy

Dvacet procent lidí, kteří mají dluhy, si může ze svých příjmů dovolit pouze nejnutnější věci, pět procent nemá ani na to. Cesta do neřešitelných dluhů začíná poměrně jednoduše. 

8.11.2018

Křetínský chce ve Francii investovat do dvou uhelných elektráren, píše Le Monde

Energetický průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského plánuje koupit dvě uhelné elektrárny ve Francii. Ve čtvrtek to napsal francouzský deník Le Monde s tím, žádná ze stran však zprávu zatím nepotvrdila.

8.11.2018

Doosan Škoda uspěla v Turecku. Dodá turbínový ostrov do největší spalovny odpadů

Doosan Škoda Power získala zakázku od švýcarské společnosti Hitachi Zosen Inova AG na dodávku zařízení pro největší spalovnu odpadů v Turecku a Evropě. Projekt Istanbul WtE (waste-to-energy) pomůže zužitkovat přibližně milion tun odpadu ročně.  

8.11.2018

Vynechá kotle na uhlí? Ministerstvo připravuje třetí výzvu kotlíkových dotací

Největší rezervy z hlediska znečištění ovzduší má ČR podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) v lokálním vytápění a dopravě. Lokální topeniště podle něj řeší tzv. kotlíkové dotace, ministerstvo proto připravuje třetí dotační výzvu s alokací tří miliard korun a zvažuje, že by mohly být vyřazeny kotle umožňující spalování uhlí.  

8.11.2018

Zákazy jízdy pro diesely přijdou i v Kolíně nad Rýnem a Bonnu, rozhodl soud

Bonn a Kolín nad Rýnem počátkem příštího dubna zakážou vjezd starším typům dieselových vozů do některých ulic v centru. Vyplývá to ze soudního rozhodnutí, o němž ve čtvrtek informoval německý list Handelsblatt. Počet německých měst, která se kvůli znečištěnému ovzduší musí připravit na podobné zákazy, se tak dále rozrůstá.

8.11.2018

Česko čelí kritice Evropské komise. Musí upravit předpisy o ochraně ovzduší

Evropská komise vyzvala Českou republiku, aby přijala takové právní předpisy na ochranu kvality ovzduší, které budou v souladu s legislativou Evropské unie. Kvůli dlouhodobému porušování emisních limitů vedou evropští komisaři proti Česku takzvaný infringement, tedy řízení pro nesplnění povinnosti. To může v krajním případě skončit až u unijního soudu.

8.11.2018

Na výrobě špičkových Mercedesů se podílí i Češi. Prostřednictvím autoskel

Pořádnou českou stopu zanechává AGC Automotive Czech v nových modelech koncernu Daimler. Největší domácí výrobce automobilových skel začal dodávat do nových automobilů boční skla. Autoskla je možné najít v luxusní limuzíně C257, hatchbacku W177 či sporťáku Mercedes-AMG GT 4-Door Coupe. Z Chudeřic na Teplicku do těchto modelů putují desítky tisíc kusů skel.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT