Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

AKTUALIZUJEME
11.4.2018

Ťok vybral vítěze mýtného tendru. Je jím Czech Toll z Kellnerovy PPF

Ministr dopravy Dan Ťok dotáhl miliardový mýtný tendr do konce. Podle vyjádření samotného ministerstva dopravy zvolil společnost Czech Toll a Sky Toll, které ovládá skupina PPF Petra Kellnera. Czech Toll podobně jako další tři uchazeči nabídla v soutěži nový satelitní systém, její cena 10,8 miliardy byla nejnižší.

11.4.2018

Do dražby jde jedinečná sbírka mincí s Františkem Josefem za 100 milionů

/FOTOGALERIE/ Mimořádnou událost vyhlížejí sběratelé mincí. V pátek 20. dubna bude pražský hotel Mandarin Oriental hostit mezinárodní aukci nejrozsáhlejší sbírky mincí na světě s vyobrazením císaře Františka Josefa I. Ty byly vyraženy v různých zemích monarchie během jeho vlády v Rakousku-Uhersku v letech 1848 až 1916. Sbírka obsahuje 635 mincí a medailí ve zlatě a stříbře. Její hodnota se odhaduje na 100 milionů korun.

11.4.2018

Nymburská firma navyšuje výrobu vagónů. Instalovala nové linky

Firma Legios instalovala nové linky ve firmě za nadjezdem a rozjíždí novou výrobu. Hledá i nové zaměstnance.

11.4.2018

Spolana investuje do nové teplárny. Bude stát 200 milionů

Neratovická společnost Spolana, která patří do rafinérské a petrochemické skupiny Unipetrol, investuje 200 milionů korun do nové teplárny. Její vedení podepsalo s ČEZem a ostravskou společností Envir & Power smlouvu na výstavbu nové teplárny sloužící pro výrobu páry nezbytné pro provoz areálu. Výstavba bude zahájena ve druhém čtvrtletí tohoto roku a dokončení stavby je plánováno na rok 2019. Celková investice dosáhne 200 milionů korun.

11.4.2018

Lichva má utrum. V Česku zbude jen pár nebankovních firem, které půjčí peníze

Každý třetí Čech, který si půjčuje peníze, je nějakým způsobem rizikový. Tvrdí to alespoň poslední průzkum České bankovní asociace (ČBA) z února letošního roku. Lidé si u nás nejčastěji půjčují na elektroniku, bílé zboží a obecně na vybavení domácnosti.

11.4.2018

Zrušení některých IN karet? Lidé za ně dostanou peníze zpět

České dráhy začaly kvůli chystanému systému státních slev pro žáky a studenty do 26 let věku a seniory měnit svůj zásadní předpis: Tarif ČD pro vnitrostátní přepravu cestujících a zavazadel.

10.4.2018

Stát podpoří ochranu klimatu a životního prostředí. Vydá na ně 53 milionů

Projekty na ochranu životního prostředí a klimatu se mohou ucházet o peníze z národních zdrojů. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) rozdělí 53 milionů korun mezi žadatele, kteří dosáhnou na peníze z evropského programu LIFE, chybí jim ale částka na spolufinancování.

10.4.2018

Lhůty pro revize domácích kotlů se možná prodlouží na tři roky

Sněmovna dnes propustila do závěrečného schvalování vládní novelu zákona o ochraně ovzduší, která měla původně zvýhodnit přimíchávání některých biopaliv do benzinu a nafty. Sněmovní výbory však do ní chtějí vložit i další úpravy, které se týkají ochrany ovzduší. Výbor pro životní prostředí například navrhuje prodloužit lhůty pro revize domácích kotlů.

10.4.2018

Čeští muži se do kuchyní nehrnou. Více než ženy vaří v každé desáté domácnosti

Čeští muži se k vaření stále příliš nehrnou a převážnou část přípravy pokrmů nechávají na ženách. Alespoň to vyplývá z aktuálního výzkumu Stavební spořitelny České spořitelny, Buřinky. Ten byl realizován v březnu 2018 na reprezentativním vzorku 1 050 respondentů.

10.4.2018

Fincentrum dostalo pokutu. Finanční poradci musí nově nahrávat hovory s klienty

Finanční poradci, kteří se věnují investičnímu poradenství, musejí nově nahrávat a uchovávat své telefonní hovory s klienty. Vyplývá to rozhodnutí České národní banky, které včera obdržela společnost Fincentrum. Centrální banka udělila Fincentru za několik prohřešků pokutu 1,5 milionu korun, přičemž za nejzávažnější z nich označila nenahrávání mobilních telefonů poradců při zprostředkování investic.

10.4.2018

Jde příkladem? Supermarket Iceland omezí prodej palmového oleje

Britský potravinový řetězec Iceland přestane prodávat do konce tohoto roku výrobky s palmovým olejem. Ne však všechny, pouze své privátní produkty, které tvoří asi polovinu zboží s touto surovinou. Z regálů tak zmizí některé oblíbené sušenky, ale také mýdlo.  

10.4.2018

Kvůli stávce na letištích v Německu byly zrušeny stovky letů. I těch do Prahy

Německá letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově, Kolíně nad Rýnem a Brémách dnes kvůli stávce zaměstnanců za vyšší platy zrušila stovky letů. Výstražná stávka se dotkla i několika spojů s Prahou. 

10.4.2018

OBRAZEM: Babiš navštívil automobilku Škoda. Její investice do kraje chválí

Premiér v demisi Andrej Babiš společně s členy vlády jednali s nejvyššími představiteli Středočeského kraje a s vedením Škody Auto o plánovaných investicích mladoboleslavské automobilky.

10.4.2018

Nezaměstnanost v březnu je nejnižší od roku 1997, zájem je o dělnické profese

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla z únorových 3,7 procenta na 3,5 procenta. Jedná se o nejnižší březnovou úroveň míry nezaměstnanosti od roku 1997. Zároveň se dále zvýšil počet volných pracovních míst a to na nový rekord. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce.

10.4.2018

Brusel zmrazil Česku evropské dotace pro podnikatele za 114 miliard

Evropská komise kvůli nadměrnému počtu odhalených chyb pozastavila Česku operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Ten spadal pod ministerstvo průmyslu a bylo v něm přibližně 114 miliard korun. Opatření se proto dotkne tisíců podnikatelů.

10.4.2018

Dopravní katastrofa. Pardubice a kraj se spolu domlouvají až teď

V mistrovství ve střelbě do vlastní nohy v disciplíně doprava se Pardubice pravidelně umisťují na jedničku s hvězdičkou. I nyní se totiž máme nač těšit. Měli jste pocit, že s rekonstrukcí silnice na Staré Hradiště a zároveň s křižovatkou u Dražkovic to nemůže být horší? Může.

10.4.2018

Neplatičů alimentů ubylo. Realita je ale až dvakrát horší, než udává statistika

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Téměř devět tisíc rodičů loni neposílalo peníze na své děti, a měli proto oplétačky s policií. Vláda bude ve středu opět řešit návrh zákona o zálohovém výživném.

10.4.2018

Prasata z malochovů. O život kvůli moru přišla možná zbytečně

Veterináři už přes devět měsíců na Zlínsku bojují s africkým morem prasat. Nemoc se jim daří udržet v nevelké oblasti, v níž dosud zahubila 220 divočáků. „Nikde se nepodařilo udržet africký mor prasat v tak malé oblasti a po tak dlouhou dobu jako u nás,“ pochvaluje si mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

9.4.2018

Drony mají vysokou nehodovost, navíc často končí jako nezvěstné

Také drony mají své povinné ručení a komerční pojištění. Z údajů o něm vyplývá, že ročně plných 30 procent bezpilotních letadélek havaruje nebo se beze stopy ztratí. Ztráta či poškození jednoduchých hraček majitele příliš trápit nemusí, ve vzduchu jsou ale i drony za statisíce.

9.4.2018

Lufthansa zruší přes 800 letů, odboráři jdou do stávky za vyšší platy

Německé aerolinky Lufthansa v úterý zruší víc než 800 letů. Důvodem je plánovaná stávka za vyšší platy pracovníků veřejných služeb, která se dotkne i velkých letišť, jako je Frankfurt nad Mohanem. Do stávky jde totiž i podpůrný letištní personál, včetně hasičů sloužících na letištích.

9.4.2018

Prodej ostravských hutí? Zaměstnanci kunčického závodu ArcelorMittal mají strach

/FOTOGALERIE/ Nad ostravským závodem ArcelorMittal se vznáší oblak nejistoty. Pracovníci ranní směny v pondělí neřešili nic jiného než plánovaný prodej huti a spekulovali. Do smíchu nebylo ani odpolední směně.

9.4.2018

Ředitelka Facebooku: Chcete opravdové soukromí? Tak si za sociální síť plaťte

Provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandbergová v rozhovoru pro stanici NBC potvrdila veřejné tajemství. Sociální sítě jsou založené na prodeji informací, které do nich uživatelé vloží. A pokud by si někdo chtěl užívat sociální sítě bez jakýchkoli starostí o soukromí, musel by za takové privilegium platit.

9.4.2018

Zahraniční obchod se zadýchává, přebytek se letos může snížit až o 50 miliard

Zahraniční obchod v únoru skončil v přebytku 18 miliard korun, což je o téměř tři miliardy méně než před rokem. Český vývoz meziročně klesl o více než procento, nepatrně se přitom zmenšil i dovoz. Další vývoj určí zejména kondice v tuzemsku usazených automobilek.

AKTUALIZOVÁNO
9.4.2018

Na D11 u Jaroměře se vrátíme v květnu, slíbil ministr Dan Ťok

„Krásná barva našeho koaličního partnera,“ řekl s ironií v hlase premiér v demisi Andrej Babiš, když si dnes v sedm ráno přebíral oranžovou reflexní vestu na připravovaném úseku dálnice D11 u Trotiny. Rozestavěná dálnice byla první zastávkou výjezdního zasedání vlády v Královéhradeckém kraji.

9.4.2018

Inzeráty šmejdů na „zázračné“ výrobky státu nevadí. Na podněty nereaguje

Podvodníci nabízející starým a nemocným lidem neúčinné a předražené výrobky se státních orgánů, které by jejich řádění mohly udělat přítrž, zřejmě bát nemusejí. Jednou z cest, jak mohou snadno přijít k penězům, jsou inzeráty v novinách vychvalující „zázračné“ přípravky a preparáty slibující, že je rychle zbaví bolestí.

9.4.2018

Kde vezme stát peníze na slevy jízdného? Seškrtá školství i vědu

Vláda zveřejnila, kde chce letos vzít peníze na slevy ve vlacích a autobusech ve výši 75 % pro studenty a seniory. Státní rozpočet by měly vyjít na více jak 3 miliardy korun.

8.4.2018

Vědci zkoušejí způsob, jak odstranit nebezpečné blikání žárovek

Bolesti hlavy, závratě, malátnost a dokonce i epilepsie. To vše může mít za následek jev zvaný flikr, kdy zářivky či LED žárovky „pomrkávají“. Zvláště nebezpečný může být i tzv. stroboskopický jev ve výrobních procesech.

8.4.2018

Zaměstnanci Škodovky se mohou těšit na lepší platy. Porostou až o 20 procent

Odbory ve Škodovce souhlasí s návrhem firmy. Odměna by při započítání všech navýšených složek včetně příplatků měla stoupnout průměrně o více než 20 procent.

8.4.2018

Dopravní podnik může výhodněji pronajmout reklamní plochy na nových tramvajích

Vrchní soud v Praze zamítl další nedůvodné předběžné opatření společnosti Rencar. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) proto může poskytnout reklamní plochy na 60 tramvajích 15T ForCity vítězi poptávkového řízení, kterým je společnost BigBoard. DPP tak pokračuje v úsilí o zvýšení výnosů z pronájmů reklamních ploch na svém majetku.

7.4.2018

Top termín pro dovolenou? První týden července se dvěma svátky

Možnost ušetřit dva dny dovolené i letos využije hodně lidí a vyrazí na letní dovolenou už počátkem července. Ve čtvrtek 5. července a o den později jsou totiž státní svátky.

7.4.2018

ArcelorMittal chce prodat ostravské hutní závody

Největší ocelářská skupina světa ArcelorMittal chce prodat ostravské hutě. Společnost, která zaměstnává přes sedm tisíc lidí, o tom již jednala na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu.  

6.4.2018

Pokračovatel legendárního Concordu? NASA vyvíjí nové nadzvukové letadlo

/VIDEO/ Vrátí se na nebe nadzvukový civilní letoun, jako byl legendární Concorde? Pravděpodobně ano. Americká agentura pro letectví a kosmonautiku (NASA) se totiž rozhodla uzavřít kontrakt s kalifornskou společností Lockheed Martin. Ta má nový nadzvukový letoun navrhnout, vyrobit a otestovat. NASA o tom informovala na svých webových stránkách.

6.4.2018

Vinařský obchod roku: australského vinaře Accolade Wines kupují Američané

Největšího australského vinaře Accolade Wines kupuje americká investiční společnost Carlyle Group. Australané vlastní značky Grant Burge a Hardys, které se prodávají i v Česku. Cena transakce za pátého největšího výrobce vína na světě je jedna miliarda australských dolarů (necelých 16 miliard korun).

6.4.2018

Nové velkokapacitní autobusy na letiště. Dopravní podnik vyhlásí tendr

Pražský dopravní podnik vypíše tendr na pronájem velkokapacitních autobusů směr Letiště Václava Havla. A to po několika měsících testování. V minulých dvou letech vyzkoušel dopravní podnik dva typy takových vozů. Chce si je vypůjčit i s kompletně zajištěným servisem, informoval server iDnes.cz.

6.4.2018

ČEZ zdraží elektřinu pro domácnosti až o čtyři procenta

Energetická společnost ČEZ od začátku června zdraží elektřinu pro domácnosti. Ceny by se měly zvýšit přibližně o čtyři procenta. Těch, kteří mají ceny zafixovány, se zdražení nedotkne. Důvodem je růst cen na velkoobchodních burzách, které se za poslední dva roky téměř zdvojnásobily. 

6.4.2018

Innogy se loni dařilo. Firma vydělala přes 40 miliard korun

Energetické skupině innogy se loni na českém trhu dařilo. V roce 2017 utržila celkem 42,7 miliardy korun, což je oproti roku 2016 o 3 procenta méně. Zisk po zdanění meziročně narostl na 10,5 miliardy korun. Celkem innogy vloni svým zákazníkům dodala 28,4 TWh zemního plynu a 2,6 TWh elektrické energie. Na konci roku 2017 skupina obsluhovala více než 1,6 milionu zákazníků a zaměstnávala přes čtyři tisíce lidí.

6.4.2018

Češi se nebojí utrácet online. Tržby internetových obchodníků vzrostly o pětinu

Vánoční nákupní horečka a lednové slevy jsou u konce, lidé tak v únoru utráceli méně než v lednu. Růst tržeb v maloobchodě zpomalil na šest procent, v lednu to bylo 8,4 procenta. Prodávalo se zejména méně oděvů a obuvi. Lidé ale více utráceli za elektroniku. Prodeje přes internet vzrostly meziročně o více než 20 procent.  

6.4.2018

Obchodní válka pokračuje. Trump chce navýšit cla na čínské zboží

Americký prezident Donald Trump dnes požádal svého zástupce pro obchod, aby zvážil navýšení cla na dovoz čínských výrobků o dalších sto miliard dolarů (v přepočtu přibližně dva biliony korun). Čína v reakci prohlásila, že se "nehodlá vzdát bez boje".

6.4.2018

Stavebnictví rostlo, průmysl zpomalil. Výroba aut klesla poprvé po devíti letech

Růst průmyslu v únoru zklamal polovičním tempem, mohla za to především výroba aut, která klesla poprvé po devíti letech. Naopak se dařilo stavebnictví, k růstu má našlápnuto i v dalších měsících. Ceny bytů by však podle analytiků výrazně růst neměly. 

6.4.2018

Elektrobusy letos zaplní Trutnov a Vrchlabí, MHD bude ekologičtější

Na podzim letošního roku začnou jezdit lidé v Trutnově a Vrchlabí městskou hromadnou dopravou v elektrobusech.

6.4.2018

Nejlepší marmelády v Česku se stále vaří v Prachaticích

Jozefína Růžičková se svojí značkou Rose Garden i letos zazářila na prestižní mezinárodní soutěži World´s Original Marmelade Awards. V konkurenci více než tří tisíc marmelád z celého světa se celkem šest jejích výrobků umístilo na stupních vítězů. Navázala tak na skvělý loňský úspěch, kdy si z ceremoniálu odnesla unikátní dvojitou zlatou medaili.

6.4.2018

Poškodil airbus svojí vahou kanál na Letišti Václava Havla?

/VIDEO/ Cestující letecké společnosti Emirates zažili v Praze v posledních dnech neobvyklý výstup a nástup do největšího osobního letadla na světě. Namísto běžného nástupu přes spojovací prst z terminálu je vozilo jedenáct autobusů.

6.4.2018

Spotřeba vína roste. Staví se největší lisovna v Česku

/ANKETA/ Češi se „propíjejí“ k vínu a výrobci na to musejí reagovat. Zatímco těsně po sametové revoluci se u nás zkonzumovalo asi 11 litrů tekuté révy na osobu a rok, aktuálně je to dvakrát tolik a zájem našinců o víno s drobnými výkyvy neustále roste. Přestože je Česko soběstačné jen z jedné třetiny a zbytek vína se musí dovézt, tuzemští producenti spustili rozsáhlou vlnu investic do provozu.

6.4.2018

Lyžařský vlek v Hořicích je na prodej. Jeho další provoz by stál desítky milionů

V zimě lyžaři, v létě cyklisté a bikeři. Celoroční využití hořického areálu na Blanensku by si přál starosta jednoty Jiří Škaroupka. „Na sjezdovce může vzniknout downhill trať, nahoru pak bikery vyveze vlek. Možné je i napojení na cyklistické okruhy na hřebenu,“ vidí budoucnost areálu Škaroupka.

5.4.2018

V Krásném Poli sní o novém centru obce. Podívejte se, jak by mělo vypadat

/VIZUALIZACE/ V Krásném Poli v Ostravě, které je zmiňováno nejčastěji v souvislosti s Planetáriem, sami vědí, že přetavit sny ve skutečnost je běh na dlouhou trať. Některé části líbivého projektu se ale začnou realizovat už letos.

5.4.2018

Ťok zamítl rozklad právníka Kučery, stavba dálnice D11 do Jaroměře může začít

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) na základě návrhu rozkladové komise zamítl rozklad Františka Kučery proti vydanému stavebnímu povolení na sedmikilometrový úsek D11 mezi Smiřicemi a Jaroměří. Stavební povolení pro klíčovou dopravní tepnu by tak ještě tento měsíc mělo nabýt platnosti.

5.4.2018

Miliardář Vítek zastavil své vleky ve Švýcarsku. Nedostal od místních peníze

Do jižních svahů švýcarského střediska Crans-Montana plných sněhu se opírá slunce, ale vleky stojí. Nemůže za to nedostatek lyžařů, nýbrž pře o 800 tisíc franků (přibližně 17 milionů korun). Ty měl podle svých slov obdržet provozovatel střediska patřícího českému miliardáři Radovanu Vítkovi od místní samosprávy coby příspěvek na provoz.

5.4.2018

Sleva na jízdném může skončit fiaskem, varuje Hospodářská komora

Podle Hospodářské komory má vládou schválená sleva 75 procent ve vlacích a autobusech pro seniory nad 65 let a studenty pozitivní potenciál. Jedním dechem však varuje, že inženýrsky naplánované opatření za 6 miliard korun ročně z peněz daňových poplatníků může skončit fiaskem, pokud ze železnice a autobusů vytlačí pasažéry, kteří platí plnou cenu jízdného.

5.4.2018

Londýn s Amsterdamem spojil rychlovlak, jízda trvá stejně jako z Prahy do Zlína

Rychlovlaky společnosti Eurostar se rozrostly o novou větev. Díky ní lze za pouhé tři hodiny a 41 minut dojet pohodlně a bez přestupu z centra Londýna do nizozemské metropole. Cestující tak ušetří hodinu času a přestup v Bruselu. Železnice se na této frekventované relaci stala výraznější konkurencí pro aerolinky.

5.4.2018

Kauza Viktoriagruppe: policie obvinila bývalé vedení. Způsobili škodu za miliony

Policie v polovině března obvinila kvůli zmizelé naftě bývalého majitele firmy Viktoriagruppe Petra Malého, jednatele české pobočky společnosti Lubomíra Novotného, další dva lidi a jednu firmu. Po několikaletém prověřování jsou stíháni kvůli podvodu. Škoda dosahuje 108 milionů korun. Ani jeden z manažerů Viktoriagruppe nechtěl o případu mluvit. Uvedl to dnes server iRozhlas.cz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT