Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

24.7.2018

Chcete létat jako Iron Man? Na koupi jet packu vám stačí pouhých 9,5 milionu

Pokud jste vždycky snili, že si na záda připevníte trysky a vydáte se vzhůru do oblak jako filmoví superhrdinové nebo tajní agenti, nyní máte příležitost. Londýnský obchod s luxusním zbožím Selfridges začal prodávat osobní jet pack (někdy také česky nazývaný „raketový batoh“), respektive kompletní raketový oblek, který bohatým zákazníkům umožní stát se skutečnou verzí Tonyho Starka. 

24.7.2018

TV Barrandov ruší tradiční zpravodajství. Klesal zájem diváků

Nejmenší z českých celoplošných stanic TV Barrandov provedla radikální řez a od srpna zcela ruší svou večerní zpravodajskou relaci Naše zprávy. Důvodem má být prý klesající zájem diváků o klasické zpravodajství. Od září pak chce nabídnout nový pořad, který by měl s nadhledem komentovat aktuální domácí i světové dění.

24.7.2018

Výrobní linky opouští první traktory Zetor s designem navrženým Pininfarinou

Brněnský výrobce traktorů Zetor spustil sériovou výrobu nové modelové řady Major, jejíž design vychází z konceptu italského studia Pininfarina, které je známé svou prací pro další ikonické vozy v červené barvě – značku Ferrari nebo Alfa Romeo. Kromě nového designu traktory nabídnou zákazníkům univerzální využití a široké uplatnění v reálných podmínkách. Nové stroje se k prvním zákazníkům dostanou v následujících týdnech.

24.7.2018

Amper Market se začleňuje do Bohemia Energy. Vzniká významný hráč na trhu

Alternativní dodavatel energií, Europe Easy Energy (3-E), který je součástí energetické skupiny Bohemia Energy uzavřel smlouvu o koupi stoprocentního podílu ve společnosti Amper Market. Od uzavření partnerství si Bohemia Energy a Amper Holding slibují přinesení atraktivní nabídky komplexních energetických služeb pro všechny zákaznické segmenty. Transakci, jejíž hodnota nebyla zveřejněna, musí ještě posvětit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

24.7.2018

Klienti H-Systemu definitivně prohráli. Ze svých domů se musí vystěhovat

Bývalí klienti H-Systemu, kteří si svépomocí dostavěli bytové domy v Horoměřicích, prohráli spor s konkurzním správcem Josefem Monsportem. Nejvyšší soud rozhodl, že musí do měsíce vyklidit domy, ve kterých žijí. Nájemní smlouvy jsou „absolutně neplatné“. Informovala o tom Česká televize.

24.7.2018

Chcete ušetřit za parkování? Pořiďte si elektrovůz nebo hybrida

Místo tisícovky stojí majitele šetrných vozů parkování pouhou stovku. Této možnosti využívá stále více Pražanů i lidí odjinud.

24.7.2018

Chystané změny centra Benešova už přinesly chválu i kritiku

Přes jedenadvacet tisíc hodin strávili podle benešovské radnice architekti při kreslení svých nápadů do veřejné soutěže na novou podobu dvou centrálních náměstí.

24.7.2018

Statisíce lidí mění dodavatele energií. Bojí se zdražování

Minimálně od roku 2015 slyšeli Češi o elektřině a plynu jen samé dobré zprávy. Účty klesaly. Ale nic netrvá věčně. Letos začaly zdražovat malé i velké energetické firmy a mezi zákazníky tak opět vypukla velká „přestupová horečka“.

24.7.2018

Otevření Avionu? Odsouvá se na konec roku, kvůli podlaze

/FOTOGALERIE/ Na unikátní nocleh v jednom z nejužších hotelů Evropy, brněnském Avionu, si lidé musí ještě počkat. Jeho majitel Stanislav Berousek otevření opět odkládá. Už na podzim však mají opravené prostory hostit první návštěvníky.

24.7.2018

České dráhy musí začít bojovat o zakázky. Na paty jim šlapou soukromí dopravci

Časy na železnici se mění. Soukromý dopravce RegioJet vyhrál první veřejnou soutěž na provoz regionálních vlaků. Stát a kraje platí Českým drahám za provoz rychlíků nebo osobních vlaků více než 13 miliard korun ročně. Ústecký tendr za 149 milionů ročně tedy představuje jen drobné. Přesto se jedná o průlom a zdvižený prst právě Českým drahám.

23.7.2018

Lidé z Prahy 10 připomínkovali Metropolitní plán, bojí se překladiště a věžáků

Radnice desáté městské části na nejbližším zasedání zastupitelstva schválí připomínky obyvatel k návrhu Metropolitnímu plánu. Sešlo se jich téměř sto, většinou se týkají odporu k malešickému překladišti, ochraně sídlišť proti nárustu výšky zástavby a větší ochrany parků.

23.7.2018

Zná recept vín římských legionářů. Přidávali do něj med, pepř i mořskou vodu

Starořímský postup výroby vína zná možná jako jediný v České republice. Karlu Tumlířovi z Valtic na Břeclavsku vyzradili tajemství jeho známí z francouzské oblasti Provence. Unikátní je podle něj zpracování hroznů, receptura i způsob zrání vína. „Jeden z druhů římského vína zčásti popsal už starověký autor Plinius Starší v prvním století našeho letopočtu,“ uvádí šestasedmdesátiletý muž.

23.7.2018

OBRAZEM: Bazaly jsou fuč. Ostrava přišla o svou dominantu

/FOTOGALERIE/ Legendární ostravský fotbalový stadion, kde Baník Ostrava vybojoval čtyři mistrovské tituly, mizí před očima. Hlavní tribuna, kde měl klub i svou síň slávy a zázemí, zmizela za puhých sedm dnů. Zbývá jen několik dní a zůstanou po něm již jen vzpomínky.

23.7.2018

Byznys opět zvítězil nad architekturou. Brutalistní Transgas čeká demolice

Na úřední desce městské části Praha 2 se objevila v pondělí žádost majitele souboru budov Transgas na Vinohradské třídě o jejich demolici. Objekty ze 70. let vystavěné ve stylu brutalismu by mohly jít k zemi už v polovině srpna. Společnost HB Reavis plánuje místo Transgasu několik nových staveb. Tento záměr se nelíbí některým odborníkům z oblasti architektury.

23.7.2018

Průzkum: Na dovolené si odpočine pouze třetina zaměstnanců

Pouze zhruba třetina zaměstnanců si na dovolené odpočine. Naopak neodpočine si 27 procent lidí a dalších 37 procent si není jistých, zda jim bude naplánovaná dovolená k zotavení stačit. Vyplynulo to z průzkumu výzkumné agentury Ipsos pro společnost Up Česká republika.

23.7.2018

Bezhotovostní éra? Počet bankovek a mincí v oběhu stále roste, dosáhl rekordu

Zatímco v roce 1995 si Češi vystačili s bankovkami a mincemi v hodnotě sto miliard korun, nyní jich mezi nimi koluje šestkrát tolik. A zdá se, jako by prudký rozvoj mobilních, internetových a karetních plateb neměl na stále rostoucí objem oběživa vůbec žádný vliv.

23.7.2018

Vytěžit vltavíny? Některé obce jsou pro, obávají se organizovaných gangů

Hluboké jámy, jedna hned vedle druhé, všechny zaplněné vodou. Takový obrázek krajiny dobře znají obyvatelé oblastí na jihu Čech, kde se vyskytují vltavíny.

23.7.2018

Slevové karty vlastní většina Čechů. Ale nejraději by měli slevy bez nich

Věrnostní karty nosí v peněžence čtyři z pěti Čechů. Přesto často o slevu přijdou. Buď zrovna u sebe patřičnou kartu nemají, nebo na to zapomenou a obchodník se nepřipomene. Nejvíc však lidem vadí do reality převedená věta klasika „Nechci slevu zadarmo“.

23.7.2018

Před 115 lety se zrodila legenda. Fordova společnost prodala svůj první vůz

Dnes je tomu přesně 115 let, kdy společnost Ford Motor Company prodala svůj první automobil. Model A červené barvy tehdy za 850 dolarů, v přepočtu na dnešní hodnotu zhruba půl milionu korun, zakoupil zubař z amerického Chicaga Ernst Pfenning.

AKTUALIZOVÁNO
23.7.2018

Prodej OKD vypadá z nynějšího pohledu hrůzostrašně, řekl Pecina

Privatizace černouhelné společnosti OKD vypadá ze současného pohledu hrůzostrašně, řekl novinářům někdejší náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina po slyšení před sněmovní vyšetřovací komisí, která se prodejem těžařské firmy zabývá. Výslechy svědků začaly na neveřejných jednáních dnes, potrvají celý týden. Pecina se dostavil jako první. Někteří předvolaní se omluvili.

23.7.2018

Peníze od volantu. V Holešovicích vyrostl první bankomat pro řidiče

Po rychlém občerstvení mohou motoristé nově načerpat i hotovost, aniž by museli opustit sedadlo svého vozu. Ne čerpací stanici Benzina v Argentinské ulici v Praze totiž Komerční banka otevřela první průjezdný bankomat v zemi.

AKTUALIZOVÁNO
23.7.2018

Revoluce na železnici. Soutěž o lokálky na Ústecku vyhrál RegioJet

Soukromý železniční dopravce RegioJet vyhrál poptávkové řízení na provoz regionálních vlaků na šesti elektrifikovaných tratích v Ústeckém kraji. Vyplývá to z oznámení na úřední desce Ústeckého kraje, na které upozornila na facebooku Drážní společnost. V sousedním kraji naopak uhájily trať Liberec–Pardubice České dráhy.

23.7.2018

Nových bytů v Praze se prodává stále méně. A navíc se zmenšují

Stále ještě nízké hypoteční úroky a rychlý růst příjmů na jedné straně, ale zablokované povolování nových staveb a nedostatek vhodných pozemků na straně druhé. To jsou hlavní faktory, kvůli kterým se v Praze staví stále méně bytů, které jsou však dražší a menší než dříve.

23.7.2018

Poslední horníci v Ostravě už nic netěží, čerpají důlní vodu

/FOTOGALERIE/ Ve městě doslova vystavěném na dobývání černého uhlí dnes funguje jediná ve smyslu báňských předpisů činná šachta, kde fárají chlapi za prací.

23.7.2018

Počet mrtvých na silnicích stoupl, mezi oběťmi přibývá seniorů

V první polovině letošního roku stoupl ve srovnání s loňským rokem počet dopravních nehod, stejně jako počet obětí. Mezi nimi narůstá podíl seniorů nad 65 let, kteří tvoří čtvrtinu osob usmrcených během tragických nehod. Zvýšil se i počet havárií zaviněných řidičem pod vlivem alkoholu. Statistiku zveřejnil Tým silniční bezpečnosti.

23.7.2018

Jedna jízdenka, dva kraje. Pražská integrovaná doprava rozšíří pásma

Pražští radní udělali další důležitý krok k rozšíření možnosti cestovat na jednu jízdenku téměř po celých středních Čechách. Schválili nové tarify, které počítají s jedenácti pásmy a čtyřmi pražskými zónami napříč Středočeským krajem. Nově zavedou také roční jízdenky pro cestování po kraji.

23.7.2018

Už zkraje srpna, o týdny dřív než běžně. Burčák tak brzy mnozí vinaři nepamatují

To už máte burčák? Na takovou otázku se už nyní připravují vinaři na jihu Moravy. Oblíbený nápoj, který mají lidé spojený s chladnějším koncem léta, bude letos kvůli teplému a suchému počasí k ochutnání už v polovině prázdnin. Litr burčáku lidé koupí přibližně od 50 do 80 korun.

23.7.2018

Kávě podobná cascara válcuje americké trhy. V EU i v Česku je zakázaná

Znáte nápoj zvaný cascara? Vyrábí se ze sušených plodů kávovníku po oddělení jeho zrn. Chuť má vzdáleně podobnou kávě i čaji a kromě kofeinu obsahuje více vitaminů a antioxidantů, než její populárnější „bratříčci“. Za Atlantikem je stále oblíbenější a její cena stále roste.

23.7.2018

Zeleň mizí, betonu přibývá. Přehřívání českých měst začíná být velký problém

/INFOGRAFIKA/ Česko zažívá nejsušší léto za desítky let. Ve městech přitom kvůli rozšiřující se zástavbě mizí zelené plochy a půda schopná vstřebat dešťové srážky. Vydlážděná, vybetonovaná či vyasfaltovaná prostranství akumulují obrovské množství tepla, které následně vyzařují a tím vznikají takzvané tepelné ostrovy.

22.7.2018

Zpestřete si léto novými hrami. V prodeji je i několik unikátů

Léto je v plném proudu a děti každého věku se chtějí především bavit. V poslední době se tak na výsluní opět dostávají nejrůznější hry. Vedle klasických deskovek se v nabídce objevují také originální hry, které se snaží nabídnout hráčům jiný zážitek.

22.7.2018

USA nabídly EU a Japonsku dohodu o volném obchodu. Narazily u Francie

Na sobotním setkání ministrů financí a centrálních bankéřů skupiny G20 nabídly Spojené státy Evropské unii a Japonsku novou dohodu o volném obchodu, informovala agentura Reuters. Jejich nabídku však tvrdě odmítla Francie, jež zahájení obchodních jednání s USA podmínila zrušením nedávno zavedených cel na hliník a ocel.  

22.7.2018

Zmrzlinu z kravína nebo mangovou z Indie? Na Hané je z čeho vybírat

Je libo zmrzlinu z kravína? Nebo mangovou z pyré z Indie? Black Lady? Co takhle šmoulu Mrzouta, který nemá rád éčka? Nebo raději roztančit chuťové pohárky Karnevalem v Riu? Komu v letních dnech v ústech zahoří touha po zmrzlině, toho letos na Olomoucku výrobci s jistotou uspokojí.

22.7.2018

Vysušené Kapské Město by mohly zachránit ledovce. Musí je přivézt z Antarktidy

Sucho v jihoafrickém Kapském Městě by mohly vyřešit ledovce z Antarktidy. Stačí jediné - přepravit obrovský kus ledu k africkému pobřeží. S odvážným plánem na záchranu vysušeného města přišel jihoafrický námořní kapitán Nick Sloane, jehož firma dokázala vyprostit uvízlou loď Costa Concordia. Ta v roce 2012 ztroskotala u italského pobřeží.  

22.7.2018

Z Kobylis do Zdib za osm minut? Pomoci by měla nová tramvajová trať

Přípravu výstavby tramvajové trati z Vozovny Kobylisy do Zdib schválili tento týden pražští radní. Prodloužení trati k dálnici D8 a plánovanému velkému parkovacímu domu P+R by mělo výrazně snížit individuální automobilovou dopravu na severu Prahy. Dojezd na stanici metra Kobylisy bude činit 8 minut, na Staroměstskou pak půl hodiny. 

22.7.2018

Karviná se pyšní novou unikátní solární nabíječkou pro elektroauta

Doba elektrická je tady. Ve městě je nově v provozu třetí nabíjecí stanice pro elektromobily. Nejnovější zdroj elektřiny pro pohyb elektroaut je navíc solární a umí nabíjet dva vozy najednou.

22.7.2018

Kuriozita na Colours: Kabelky z recyklovaných pytlů od potravin. Z papíru

Chtěla být šetrná k přírodě a vést k tomu i další lidi. A tak si Lucie Poubová založila módní značku, pod jejímž názvem vyrábí kabelky, batohy či psaníčka z potravinových pytlů. Papírových…

22.7.2018

Radegast investuje přes půl miliardy do linky na plechovky v Nošovicích

Pivovar Radegast si nadělí k padesátým narozeninám mimořádný dárek. Za 580 milionů korun postaví novou stáčecí linku na plechovky, kterou by měl zprovoznit v roce 2020, tedy v roce svého významného kulatého jubilea.  

22.7.2018

Boj proti prachu. Magistrát přidal peníze na úklid komunikací

O téměř 50 milionů korun navýšili pražští radní rozpočet na letní údržbu komunikací. Hlavním cílem je zlepšení čistoty ve městě v letních měsících, kdy roste počet prachových částic, zbytků pneumatik na silnicích a dalších „neviditelných“ znečištění. Většina nově vyčleněných prostředků proto půjde na vysokotlaké čištění. 

22.7.2018

Násady ryb decimují kormoráni. Myslivce poznají na dálku a vyplaší se

V severočeských vodách už letos vysázeli metráky ryb, ohrožují je ale ptáci. Na Ústecku také na řece Bílině.

22.7.2018

Nejdéle bez pravidelného příjmu vydrží učitelé a stavaři, ukázal průzkum

Bez pravidelného příjmu ze zaměstnanců vystačí nejdéle pracovníci ze stavebnictví a učitelé, a to zhruba sedm měsíců. Na více než půl roku mají úspory zaměstnanci z finančního sektoru a z informačních technologií. Čtvrtina dotázaných ze všech oborů má úspory přibližně na měsíc. Vyplývá to z průzkumu společností Kantar TNS pro společnost KRUK mezi zhruba 1200 respondenty.

22.7.2018

V Kníničkách vyrostou domy se 67 byty. Včetně lékárny nebo ordinace

Bydlím v brněnských Kníničkách, to si do tří let řeknou další desítky lidí. V severní části Ondrovy ulice totiž vyrostou dva bytové domy.

22.7.2018

OBRAZEM: Petr Kašprák staví model Litvínova. V podobě z roku 1938

Tvůrce Petr Kašprák přiznal, že nemusí zůstat jen u modelu Litvínova z roku 1938. Ve hře je i starší zástavba.

22.7.2018

Pendolino po mnoha letech možná nezastaví v Pardubicích

České dráhy uvažují o zavedení nového spoje mezi Prahou a Ostravou. Jezdil by jen ve dnech s mimořádnou poptávkou.

21.7.2018

Vyhazování jídla kvůli vzhledu je neekologické. Řetězce nabízejí křivé potraviny

Plýtvaní potravinami je neekologické hned z několika důvodů. Zemědělská produkce vytváří velké množství skleníkových plynů, vyhazováním jídla přichází vniveč využitá zemědělská půda, voda použitá na zavlažování, hnojiva, chemikálie, pohonné hmoty a lidská práce. Na to se čeští prodejci rozhodli reagovat.

21.7.2018

Prázdniny bez elektroniky. Hry našeho dětství dokáží zabavit i dnes

Dětství, léto a dovolená! Sedmdesátá a osmdesátá léta. Ti šťastnější dostali devizový příslib a zamířili do Jugoslávie, jiní se vypravili za hranice všedních dní k Baltu, do Bulharska nebo k Balatonu. Ostatní třeba jen na Mácháč nebo Zemplínskou Šíravu. Opalovali jsme se na kostkované dece, natírali Saharou a Nubianem s maximálním ochranným faktorem 3, hráli karty, pili zelenou limonádu a vzrušeně listovali Ohníčkem. Našim dětem to zní jako horor, ale my jsme byli šťastní. Nebo ne?

21.7.2018

Žně potěšily jen pekaře, výrazně přibylo požárů na polích. Škody jdou do milionů

Jižní Morava - Rané žně zemědělcům radost nepřinesly, výnosy jsou horší. Farmáři mají obavy z nedostatku sena. Přibylo požárů techniky na polích.

AKTUALIZOVÁNO
21.7.2018

Státní dluh klesá, uvedl v Lánech Babiš. Plošné zvyšování platů odmítá

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) obhájili dnes při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Lánech státní rozpočet na příští rok se schodkem 50 miliard korun. Hlava státu přitom ještě nedávno ve Sněmovně řekla, že souhlasí s deficitem v době krize, nikoli v době růstu ekonomiky.

21.7.2018

Počet minipivovarů stále roste. Chtěl jsem si to taky zkusit, vysvětluje majitel

/ANKETA/ Stále více funguje minipivovarů na jihu Moravy. Na začátku roku jich bylo padesát. Na jaře vznikl další ve Valticích na Břeclavsku.

21.7.2018

Japonsko vrací úder. Premiér varoval USA před novými cly na auta

Japonský premiér Šinzó Abe varoval Spojené státy, že zavedení nových cel na dovoz automobilů může poškodit americkou i světovou ekonomiku. Zdůraznil rovněž, že japonský vývoz automobilů nepředstavuje pro národní bezpečnost USA žádnou bezpečnostní hrozbu.  

21.7.2018

V Paskově u dálnice vznikne luxusní kasino. I když má město vyhlášku

Kasino, které zacílí na movitější klienty, vyroste v Paskově u dálnice D56 mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou. Tamní zastupitelé i přes výhrady části obyvatel schválili smlouvu o vzájemné podpoře a spolupráci s firmou, která se o kasino postará.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT