Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

27.10.2017

V domě Franze Kafky vzniknou rezidenční byty pro spisovatele ze zahraničí

/INFOGRAFIKA/ V domě Franze Kafky vzniknou příští rok rezidenční byty pro spisovatele ze zahraničí. O dlouhodobé pobyty v české metropoli je obrovský zájem, nárůst přihlášek je enormní j Kromě bytů pro spisovatele se má v Kafkově domě vybudovat i literární kavárna nebo galerijní obchod.

27.10.2017

Potřetí za dva měsíce hořela v Litvínově skládka Celio. Úřady lidi nevarovaly

Několik tisíc lidí se mohlo ve čtvrtek v klidu vyspat. Budíček v podobě krizové SMS města tentokrát při požáru nevyužila.

27.10.2017

Přetočené tachometry? Zlodějina za šest miliard korun

/INFOGRAFIKA/ U moderních aut s digitálním tachometrem to trvá pět až deset minut. Stačí připojit kabel a v počítači mít „ten správný“ program. U starších aut s mechanickým počitadlem je to slabá hodina, protože technik musí tachometr skutečně montovat.

26.10.2017

Nafta zdražila, benzín zlevnil. Trh nahrává CNG

Cena nafty v Česku mírně vzrostla, od minulého týdne o čtyři haléře na 29,25 koruny za litr. Jak uvádí firma CCS, nejprodávanější benzín Natural 95 mírně zlevnil - o dva haléře na 30,21 koruny za litr. I když jsou rozdíly relativně malé, situace na trhu nahrává stlačenému zemnímu plynu (CNG), jehož ceny jsou dlouhodobě stabilní.   

26.10.2017

Deza je na špici v produkci škodlivin

/FOTOGALERIE/ Deza ve Valašském Meziříčí, která se zabývá zpracováním černouhelného dehtu a surového benzolu, patří mezi deset největších znečišťovatelů životního prostředí v ČR v roce 2016. Vyplývá to z průzkumu ekologického spolku Arnika.

26.10.2017

Rusko zrušilo zákaz dovozu české drůbeže a vajec

Čeští vývozci drůbeže a násadových vajec mohou znovu vyvážet své produkty do Ruska. Tamní dozorové orgány informovaly, že od 23. října ruší omezení, která zavedly od letošního února v souvislosti s výskytem vysocepatogenní ptačí chřipky na území Česka.

26.10.2017

Zimní období se blíží, pneuservisy jsou plné

Pardubický kraj – S blížící se zimou řeší pravidelně všichni řidiči otázku povinnosti zimních pneumatik. Někdo se řídí zákonem nebo přezouvá s klesajícími teplotami. Ti otrlejší čekají na první námrazy či dokonce sníh i za cenu přeplněných pneuservisů.

26.10.2017

Podniky nabírají Ukrajince. Jsou spokojené, někde ale řeší problémy

Firmy dovážejí zaměstnance z Ukrajiny. O pomoc celostátního programu měly zájem lovosická společnost TRCZ a roudnický Adient.    

26.10.2017

Jihomoravský kraj hledá autobusové dopravce, opět hrozí stávka

Pět autobusových dopravců částečně vypovědělo Jihomoravskému kraji smlouvy na dopravu. Kraj proto chystá vypsání soutěží na nové. Příští rok navíc znovu hrozí i stávka, kterou Jihomoravané zažili letos v dubnu.  

26.10.2017

Uber může v Brně opět jezdit. Soud zrušil předběžné opatření

Olomoucký vrchní soud zrušil předběžné opatření, které zakazovalo službě Uber poskytovat taxislužby v Brně. Informoval o tom brněnský náměstek primátora pro dopravu Matěj Hollan na svém facebookovém profilu.

26.10.2017

Jihomoravané nakupují stále více zbraní. I kvůli přísným unijním zákonům

/ANKETA/ Bezmála o čtyři a půl tisíce zbraní drží legálně lidé na jihu Moravy. Jde především o myslivce a sportovní střelce. Podle odborníků si lidé kupují více zbraní ve vlnách kvůli obavám z případného zpřísnění zákonů ze strany Evropské unie. O případné reakci na obavy z migrantů či terorismu nemluví.

26.10.2017

Volných míst přibývá. Na Mostecku se firmy přetahují o zaměstnance

Zaměstnavatelé nabízejí nástupní mzdu i 40 tisíc korun. Místní podniky lidem vzkazují, že už nemusí jezdit za prací do Prahy.

26.10.2017

Cukr bude levnější. Kvóty EU končí, české firmy si s nimi ale poradily skvěle

/INFOGRAFIKA/ Cena sladidla podle výrobců spadla za tři týdny o 30 procent. Sedm českých cukrovarů nyní vyrobí stejné množství, jako desítky podniků kdysi.

25.10.2017

České památky se můžou těšit na obří finanční injekci z EU. 11 miliard korun

Částka jedenáct miliard korun je poslední příležitostí tak velkého rozsahu, jakou můžou naše památky z evropských dotací získat. V Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) je v současnosti realizováno už 99 projektů obnovy památek, muzeí a knihoven za 5,25 miliardy korun. Informaci přineslo Ministerstvo pro místní rozvoj.

25.10.2017

Průzkum: Více než polovina Čechů se obává výpadku příjmu během nemocenské

Každý Čech je aspoň jednou v roce takzvaně zralý na neschopenku. Skutečně na ni nastoupí ale pouhých 27 procent. Ti ostatní si raději vezmou dovolenou, chodí do práce nemocní nebo si vezmou „home office“, tedy pracují z domova. Ženám dělají údajně během nemoci starosti ohledně chodu domácnosti, mužům zase situace v práci. Všichni se ale bojí především výpadku příjmu.

25.10.2017

Marlenka vyhrála spor o dorty v prášku se světovým koncernem Dr. Oetker

Společnost Marlenka, která ve Frýdku-Místku vyrábí medové dorty, vyhrála právní spor se světovým potravinářským koncernem Dr. Oetker. Ten v Turecku pod značkou Marlenka prodával dorty v prášku. Spor trval zhruba rok a na jeho konci byl Dr. Oetker nucen stáhnout všechny tyto výrobky z obchodů. Navíc zaplatil pokutu. Informovaly o tom Hospodářské noviny.  

25.10.2017

Číslo jedna pro český import a export? Přístav v Hamburku

V loňském roce bylo mezi největším německým přístavem a Českem přepraveno přes 470 tisíc přepravních kontejnerů. Relativně malá vzdálenost Hamburku a centrální evropské země umožňuje dovážet a vyvážet zboží všemi rychlými způsoby.

25.10.2017

Ceny obědů výrazně rostou. Můžou za to drahé suroviny

Za méně než 100 korun se lidé najedí už jen v Olomouci. Průměrná útrata v září se vyšplhala na 109 korun a 20 haléřů, to je o korunu víc než letos v červnu a o pět korun a padesát haléřů více než v meziročním srovnání. Hovoří o tom index je sestavený z plateb více než 70 tisíc tuzemských zaměstnanců, kteří k úhradě obědů v restauracích používají platební stravenkovou kartu Ticket Restaurant.

25.10.2017

Pražské radnice vyzrály na neplatiče. Ubylo dluhů

Počet lidí, kteří v první půlce letoška nezaplatili Praze 7 za nájem, je o 60 procent nižší než za prvních šest měsíců roku 2016. Snížit dluh se podařilo i Praze 5. Další radnice se ho zbavily privatizací. 

25.10.2017

Sci-fi se stane realitou: v Česku vznikne první okruh pro auta bez řidiče

Můžete si to představit jako obří dopravní hřiště, na kterém se neprohánějí děti, ale reálná auta. Taková, která nepotřebují řidiče. Sama se rozjíždějí, zpomalují či poznávají značky. Co dosud vypadalo jako sci-fi, stane se realitou i v Česku. 

25.10.2017

Spor o lithium: Bakala nás nevlastní, tvrdí Australané

Australané tvrdí, že neexistují žádné tajné akcie nebo propojení na někdejšího vlastníka OKD. Těsně před volbami se z toho stalo velké politické téma: těžbu lithia na severočeském Cínovci, na kterou končící vláda podepsala memorandum o spolupráci s australskými těžaři, označil Andrej Babiš (ANO) za krádež za bílého dne.

24.10.2017

Podzimní prázdniny tráví v teple tisíce Čechů. 42 procent z nich letí do Egypta

/INFOGRAFIKA/ Konec října patří v Česku tradičně podzimním prázdninám. Dny volna tak tisíce lidí využijí k cestování. Celkem 42 procent turistů, kteří se na konci podzimu rozhodli odcestovat s cestovní kanceláří, vyrazí do Egypta. Vyplývá to z aktuálních statistik cestovní agentury Invia. V kurzu jsou ale i exotické destinace nebo blízké lázně.

24.10.2017

Končí letní čas. Změna se o víkendu dotkne osmi nočních dálkových vlaků ČD

V noci ze soboty 28. na neděli 29. října končí letní čas. Hodinové ručičky se ve tři hodiny ráno posunou o hodinu zpět. Kvůli této změně bude osm nočních vlaků Českých drah hodinu čekat na odjezd podle středoevropského času (SEČ). Pokud by se tak nestalo, jely by vlaky po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve. Změna se nedotkne regionálních vlaků, protože všechny vyjíždějí až po změně času.

24.10.2017

Dárky ze zahraničních e-shopů? Kvůli clu a DPH se nákup nemusí vyplatit

Co letos nadělíme pod český vánoční stromeček? Dárek z Číny. Čím dál větší skupina Čechů totiž nakupuje zboží přes e-shopy ze zemí mimo EU. Třeba tuzemské útraty na čínském webu Aliexpress.com letos vzrostly podle údajů ČSOB o polovinu a na webu Wish.com o 250 procent.

24.10.2017

Studie: Česko je pro investory nejatraktivnější ze zemí bývalé východní Evropy

V porovnání s loňským rokem si Česko v globálním žebříčku sestaveném auditorskou a poradenskou společností BDO polepšilo o tři místa. Celkově se umístilo na 23. místě za Tchaj-wanem a před Izraelem. Předběhlo nás například Estonsko, které má více otevřenou ekonomiku a nemá tolik překážek na trhu. Z analýzy také vyplývá přímá souvislost mezi zvyšováním cel a snižujícím se HDP na hlavu.

24.10.2017

Tržnici na Zelném trhu opouští prodejci. Kvůli katastrofálním podmínkám

Brněnská městská tržnice funguje naostro teprve od letošního září. Do pondělí ji však kvůli neshodám s provozovatelem opustili už tři prodejci.

24.10.2017

Zapečený brouk nebo myší trus: zajít v Praze do restaurace je stále risk

/INFOGRAFIKA/ Restaurace a obchody s potravinami si stále nevedou příliš dobře, v celé republice jich Státní zemědělská a potravinářská inspekce od počátku roku uzavřela přes 120. K nejčastějším příčinám problémů patří výskyt škůdců a zanedbaný úklid.

24.10.2017

Zisk operátora O2 vzrostl. Navzdory regulacím roamingu

Kvůli evropské regulaci vzrostly firmě roamingové náklady bez možnosti naúčtovat je do souvisejících výnosů. I tak se ale O2 podařilo navýšit čistý zisk o 2,5 procenta na 4,1 miliardy korun. Konsolidované výnosy firmě meziročně vzrostly o 0,6 procenta na 27,9 miliardy korun. Vedle pokračujícího zájmu zákazníků o digitální televizi O2 TV a mobilní data se ve finančních výsledcích pozitivně projevuje také úspěch v oblasti finančních služeb.

24.10.2017

Kolečka a kosočtverce. Pumpy mění označení nafty

/INFOGRAFIKA/ Viděli jste na benzinových pumpách nezvyklé obrazce, písmena a čísla? Budete si muset zvyknout na změnu.

23.10.2017

Brusel provedl další razie. Zaměřil se na automobilky Volkswagen a Daimler

Evropská komise provedla v pondělí další inspekci v kancelářích německých automobilových koncernů Volkswagen a Daimler. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak kvůli podezření z kartelových dohod mezi německými automobilkami. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT