Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

20.9.2018

Konec sázení smrků v českých lesích se blíží. Šanci dostanou listnáče

/INFOGRAFIKA/ Podíl buků, dubů, jedlí a javorů má v nové výsadbě činit 40 procent. Je to příliš málo, namítají odborníci. Za sázení listnáčů dostanou vlastníci víc peněz.

20.9.2018

Jedna jízdenka na všechny vlaky od roku 2020. Později, než se čekalo

Po letech slibů začalo ministerstvo dopravy pracovat na novém systému jednotného tarifu, který má umožnit cestování na jednu jízdenku po Česku s různými dopravci. Vzhledem k prodlevám ale systém spustí až v prosinci 2020, což je později, než se původně plánovalo.

20.9.2018

Platy nových politiků: polepší si o osm tisíc i o desetikoruny

/INFOGRAFIKA/ Podle nařízení vlády vzrostou komunálním politikům platy o sedm procent. Například primátor Prahy bude nově brát téměř 129 tisíc, starostové největších městských částí necelých 92 tisíc.

19.9.2018

OBRAZEM: Největší vodohospodářská stavba za třicet let stála přes šest miliard

Nová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod v Praze funguje od středy ve zkušebním provozu. Magistrát vynaložil na tuto vodohospodřáskou stavbu na Císařském ostrově zhruba 6,6 miliardy korun. Obří investice by měla přispět ke zlepšení životního prostředí v metropoli.

19.9.2018

Šéf Danske Bank rezignoval. Banka čelí obvinění z praní špinavých peněz

Ředitel společnosti Danske Bank Thomas Borgen rezignoval. Největší dánská banka čelí obvinění, že prostřednictvím své estonské pobočky umožnila mezi lety 2007 a 2015 zákazníkům praní špinavých peněz v hodnotě okolo 200 miliard eur, tedy v přepočtu více než 5 bilionů korun.

19.9.2018

Nostalgický návrat do 90. let. Sony představilo repliku prvního PlayStationu

Retro táhne. Po japonském Nintendu se milovníky počítačových her rozhodla potěšit i společnost Sony. Ti, kteří s nostalgií vzpomínají na první konzoli PlayStation z roku 1994, již netrpělivě vyhlíží prosinec letošního roku, kdy firma vyšle na trh miniaturní repliku původního zařízení. Konzole s označením PlayStation Classic se bude prodávat s dvaceti předinstalovanými tituly a původním ovladačem.

19.9.2018

Nová emisní norma způsobila nákupní horečku. Prodeje aut vzrostly o 30 procent

Prodej nových automobilů na území Evropské unie v srpnu prudce vzrostl. Oproti loňskému roku se prodalo o 30 procent více vozů. Příčinou je přísnější emisní norma, která vstoupila v platnost na začátku září a donutila výrobce k rozprodávání skladových zásob za snížené ceny.

19.9.2018

Praha je plná aut. Lídr ANO by zastřešil Spořilovskou spojku a dokončil okruhy

/FOTOGALERIE/ Je tu další z plánu možného budoucího primátora hlavního města. Podnikatel Petr Stuchlík, jednička pražské kandidátky vládního hnutí ANO, představil po návrhu nového obytného Libeňského mostu vizi, která se týká dopravy v metropoli. Stuchlík chce zastřešit Spořilovskou spojku, kde by si mohly hrát děti, a dokončit vnitřní i vnější okruh Prahy.

19.9.2018

Léto lákalo ke koupání, čáru přes rozpočet ale Svrateckým udělal pramen

Co dál s koupalištěm, které je napájeno pramenem přitékajícím z lesa, hodlají řešit ve Svratce na Žďársku. Ač bylo letos extrémně horké léto, jež lákalo ke koupání, bazény zůstaly opuštěné. Voda došla.

19.9.2018

Facebook čelí dalšímu obvinění. Umožňuje diskriminaci podle věku či pohlaví

Americká unie občanských svobod (ACLU) viní společnost Facebook, že umožňuje na svých stránkách publikovat diskriminační náborové reklamy. Firmy mají možnost nastavit zobrazování reklam pro vymezené okruhy uživatelů, v praxi tak mohou pracovní inzeráty cílit pouze na muže, či určité věkové skupiny.

19.9.2018

Tunel Blanka slaví třetí narozeniny. Alternativní objízdné trasy stále chybí

Přesně před třemi lety v sobotu 19. září 2015 byl zahájen zkušební provoz tunelového komplexu Blanka. Od té doby jím projelo již přes 100 milionů aut, což potvrzuje jeho stěžejní vliv na dopravu v Praze. Celý objekt byl během této doby důsledně monitorován a naměřené výsledky dokazují, že stavební objekty fungují správně podle předpokladů projektu.

19.9.2018

Sleduje YouTube děti? Rodiče žádají informace o nakládání s daty mladistvých

Američtí advokáti zastupující rozhořčené rodiče se zaměřili na společnost Google, provozovatele služby YouTube. Požadují zveřejnění informací o sledovaných údajích uživatelů mladších 13 let a jejich následného využívání. Politika společnosti v oblasti sběru dat může podle právníků porušovat zákony na ochranu dětí v online prostředí.

AKTUALIZOVÁNO
19.9.2018

Opozice kritizuje rozpočet. Pospíšil: Vláda rozdává populistické dárečky

Sněmovní opozice se kriticky staví k návrhu státního rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek 40 miliard korun považuje v době hospodářského růstu za nezodpovědný. ODS a TOP 09 vyzývají kabinet, aby se snažil omezit mandatorní výdaje rozpočtu.

19.9.2018

Hypoteční boom se nakonec dostavil. Lidé chtějí půjčku na poslední chvíli

Česká národní banka (ČNB) od října zpřísní podmínky pro získání hypotéky. Ekonomové proto předpokládali, že letní prázdniny přinesou prudký nárůst zájmu o úvěry na bydlení od lidí, kteří na něj od října nedosáhnou. Ještě před měsícem se zdálo, že očekávaný boom se konat nebude. V srpnu však Češi vzali banky doslova útokem.

AKTUALIZOVÁNO
19.9.2018

Průměrný starobní důchod od ledna vzroste asi o 900 korun měsíčně

Průměrný starobní důchod se od ledna zvýší asi o 900 korun měsíčně, nařízení dnes schválila vláda. Pevná část penze, která je pro všechny stejná a nyní činí 2700 korun, se zvedne celkem o 570 korun. Zásluhová procentní výměra, v níž se odrážejí odpracované roky a výdělek, poroste o 3,4 procenta. Informovala o tom ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

19.9.2018

Bývalý místopředseda General Motors: Tesla míří do záhuby

Automobilka Tesla spěje podle amerického podnikatele a bývalého místopředsedy General Motors Boba Lutze do záhuby. V rozhovoru pro CNBC prohlásil, že šéf firmy, miliardář Elon Musk, je sice milý chlapík, ale nemá vůbec ponětí jak vyrábět automobily. 

19.9.2018

Sládek pivovaru Volt Palouš: Naše piva jsou živá, jsou tam stále nějaké kvasnice

/ROZHOVOR/ Na čepu by v budoucnu chtěli mít až deset druhů piv. Za první rok fungování vytočili 53 tisíc litrů piva, které je výrazné a má specifickou chuť. Přesto spolumajitel malého jabloneckého pivovaru Volt Milan Zemánek společně s jeho pravou rukou a sládkem Martinem Paloušem tvrdí, že jsou teprve v polovině. „Stále je co zlepšovat,“ říká Palouš, který poskytl Deníku rozhovor.

AKTUALIZOVÁNO
19.9.2018

Vláda schválila rozpočet se schodkem 40 miliard. Ekonom: Bude nás to bolet

Vláda dnes odsouhlasila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun. To je sice o deset miliard méně, než původně plánovalo ministerstvo financí, podle ekonomů však jde o promarněnou příležitost, která bude Českou republiku bolet. Rozpočet, jehož prioritami jsou investice, zvyšování životní úrovně seniorů a růst platů ve státní správě, představil na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO).

19.9.2018

Územní řízení na stavbu D1 u Říkovic bylo přerušeno

Územní řízení na stavbu dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem bylo dočasně přerušeno. Olomoucký magistrát totiž vyzval Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) k dodání podkladů a závazných stanovisek, která už jednou ležela na stole přerovských úředníků. Ti jsou ale podle rozhodnutí kraje podjatí. Investor stavby má na dodání stanovisek lhůtu do 31. května příštího roku.

19.9.2018

Vlaky metra od Siemensu půjdou na „generálku“, vagony budou hlídat kamery

/INFOGRAFIKA/ Pražský dopravní podnik jedná se společností Siemens o způsobu a podmínkách generální opravy vlaků metra typu M1. Životnost celkem 53 vlaků, které jsou nasazovány na trase C, se po opravě prodlouží nejméně o dalších 15 let.

19.9.2018

Suché léto se podepsalo na úrodě. Co zdraží a co zlevní?

Dlouhé týdny bez dešťových srážek, které jsme letos na jaře a v létě zažívali, mají dopad i na úrodu zemědělců a zelinářů či ovocnářů. Jak výrazně se propady ve výnosech u některých druhů zeleniny, obilí či brambor projeví v cenách, za které je nakupujeme v obchodech?

19.9.2018

Autobusáky pro Brno láká klip natočený v Praze. Jsou v něm nesmyly

/VIDEO/ Řídí město a na jeho cestě ho nemůže nic zastavit, snad jedině zastávky a semafory. Ženy ho milují a muži na něj tiše žárlí. Tak lákají náboráři brněnského dopravního podniku budoucí řidiče v novém videoklipu. Atraktivnímu spotu se známým hercem Tomášem Matonohou však něco chybí - Brno.

19.9.2018

S nedostatkem lékařů má pomoci nábor studentů i stipendia

Jižní Morava – O nejvíce lékařů ze všech krajů loni přišli pacienti na jižní Moravě. Provoz ukončilo pětatřicet ordinací praktiků a čtrnáct pracovišť pediatrů. Kolaps ve zdravotnictví chce nyní odvrátit vedení Masarykovy univerzity v Brně náborem studentů i novým stipendijním programem.

19.9.2018

Deset let od velké krize: ekonomice se daří. Zatím

Od ekonomické krize, která připravila o práci desítky milionů lidí po celém světě, mezi nimi i statisíce Čechů, uplynulo deset let. Odborníci varují před jejím opakováním.

19.9.2018

Roste zájem o speciální piva, oblibě se znovu těší i tmavá

/INFOGRAFIKA/ Když je moc zima, nepije se, když je naopak vedro, nepije se taky. Tohle „pravidlo“ tuzemští pivovarníci dobře znají a první data o letním výstavu pivovarů ho potvrzují. Spotřeba pěnivého moku je totiž letos proměnlivá jako počasí. 

19.9.2018

Pro dotace na zateplení už nemusíte na úřad. Nově bude stačit pár kliknutí myší

Méně papírování, širší okruh příjemců dotací a možnost jednat s úřady třeba jen přes internet. Tyto změny čekají od 15. října program Nová zelená úsporám, který pro majitele rodinných domů připravilo ministerstvo životního prostředí. Lidé z něj mohou získat peníze například na úsporné rekonstrukce prováděné svépomocí nebo na stavbu nízkoenergetických domů.

18.9.2018

Brownfield po Frutě ve Znojmě? Na místě vyrostou nové obchody

Rozsáhlý areál známého podniku Fruta ve Znojmě, kde se až do roku 2002 vyráběly proslulé znojemské okurky, po létech pustnutí ožívá. Na prázdné pozemky, ze kterých již před lety zmizely veškeré výrobní objekty, vyjela těžká stavební technika. Mizí tak jeden z nejznámějších brownfieldů na Moravě.

18.9.2018

Praha volá po zásadní regulaci zprostředkovatelů sdíleného ubytování

Magistrát bude prosazovat konkrétní kroky k regulaci krátkodobých pronájmů na celostátní úrovni. Příslušnou strategii schválili výraznou většinou pražští radní. Hlavní město bude u tří ministerstev, která mají problematiku na starosti, systematicky lobbovat za několik legislativních změn. 

18.9.2018

ČD si zvolily do představenstva Radka Dvořáka, vystřídal Pavla Krtka

Dozorčí rada Českých drah (ČD) na dnešním zasedání odvolala Pavla Krtka z funkce člena Představenstva ČD. Novým členem se stal Radek Dvořák. České dráhy o tom informovaly v tiskové zprávě. Představenstvo nemohlo činit rozhodnutí, jelikož po rezignaci Krtka v něm zbyli pouze dva členové z pěti.

18.9.2018

Červený kostel opraví a doplní o prosklenou dostavbu. Jak bude vypadat?

/VIZUALIZACE/ Moderní dostavba vyroste mezi hlavní budovou Vědecké knihovny a červeným kostelem v Olomouci. Autor návrhu, architekt Miroslav Pospíšil z olomouckého atelieru-r, navrhuje transparentní, prosklený prostor, který by měl sloužit jako foyer, informační centrum a také kavárna. Červený kostel by se pak z nynějšího skladu knih měl proměnit na přednáškový a výstavní prostor, případně malý koncertní sál.

18.9.2018

Čína vrací úder. Zavede nová cla na americké zboží

Peking zavede nová cla na dovoz amerického zboží do Číny v hodnotě 60 miliard dolarů. Reaguje tak na americká cla na čínské produkty, které dnes vyhlásil americký prezident Donald Trump.

18.9.2018

Ze „zakázané“ nemocnice je Alzheimercentrum. Takto to uvnitř vypadá

Nad Zábřehem stojí desítky let, celou dobu však byla nepřístupná. Mezi místními o ní kolovaly legendy. Budova bývalé spící nemocnice po kompletní rekonstrukci začíná sloužit lidem s Alzheimerovou chorobou.

18.9.2018

Nejsou lidi. Stavby na jihu Moravy se zpožďují o měsíce

Na opravený besední dům si musí počkat déle obyvatelé Ivančic na Brněnsku. Kvůli výběru stavební firmy se rekonstrukce posunula o tři měsíce. Na vině je nedostatek lidí ve stavebnictví. Na jihu Moravy chybí kvůli nízké nezaměstnanosti i více stavebním zakázkám.

18.9.2018

Problém s reklamací? Až polovinu zákazníků odradí od dalšího nákupu

S reklamací zboží objedným na internetu mají zkušenost téměř dvě třetiny Čechů. Pokud přitom narazí na nějaký problém, u poloviny hrozí, že si příště vyberou jiný e-shop. Zdvojnásobil se také podíl nákupů z mobilního telefonu. Vyplývá to z výzkumu společnosti Acomware, který se zaměřil na nákupní rozhodování tuzemských spotřebitelů.

18.9.2018

Tři roky po kauze Dieselgate: Češi žalují koncern Volkswagen o více než miliardu

Přesně před třemi lety se objevily první zprávy o emisním skandálu, takzvané kauze Dieselgate. Poškozené spotřebitele na českém trhu zastupují dvě společnosti, Safe Diesel a DieselGate. Dohromady evidují 5749 žadatelů o odškodnění. Celková částka, kterou požadují od koncernu Volkswagen (VW), bude přesahovat jednu miliardu korun.

18.9.2018

Platy ve školství proti jiným oborům výrazněji nerostou, tvrdí odbory

Platy ve školství se zatím podle školských odborů výrazně rychleji než v jiných oborech nezvyšují. Letos v prvním pololetí se proti stejnému loňskému období zvedly o 14 procent. Ostatním pracovníkům veřejného sektoru, kteří nejsou ve státní službě, rostly zhruba o 13 procent. Na tiskové konferenci to dnes uvedli představitelé odborového svazu pracovníků školství.

18.9.2018

Evropská komise vyšetřuje Volkswagen, Daimler i BMW. Kvůli tajným dohodám

Evropská komise si posvítila na německé automobilky Volkswagen (VW), Daimler a BMW kvůli jejich možné kartelové dohodě, kterou mezi sebou dříve uzavřely. Panuje podezření, že jejich smlouva porušuje antimonopolní pravidla a brání ve vývoji technologií čistějších emisí. Firmy by mohla zasáhnout vysoká pokuta.

18.9.2018

Supermarkety platí za chyby při slevových akcích miliony

Pro mnohé z nás je to takřka „národní sport“. Slevové akce v supermarketech. Jak ale Deník zjistil, je tato oblast i plná „faulů“ a tvrdých trestů.

18.9.2018

Výměny kotlů běží na Jablonecku naplno. Plánuje se další vlna kotlíkových dotací

Přes 2 600 nových zdrojů vytápění, téměř 300 milionů korun. Tak zatím vypadají výsledky ze dvou kol kotlíkových dotací v Libereckém kraji. To druhé právě teď končí.

18.9.2018

Nejtvrdší úder celní války. Spojené státy zatíží čínské zboží za čtyři biliony

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa rozhodla, že nové tarify vstoupí v platnost 24. září. Desetiprocentní cla zasáhnou zboží za 200 miliard dolarů, v přepočtu více než 4,3 bilionu korun. Pokud však mezi oběma zeměmi nedojde k uzavření dohody, navýší se celní poplatky až na 25 procent.

18.9.2018

Moštárny nestíhají. Jablek je letos opravdu hodně

Moštárny na Rakovnicku nestíhají vyřizovat zakázky, a to kvůli vysoké úrodě jablek. Letošní extrémně teplé počasí se podle oslovených pěstitelů jablek příliš neprojevilo. Kromě moštu si obyvatelé Rakovnicka nechávají také pálit pálenku z jablek. Deníku to řekl Jiří Hubáček z Pálenice Mšec.

18.9.2018

Nová Zbrojovka? Lidé hlasují o podobě první ze šesti zón

/VIZUALIZACE/ Zajít na koncert do nového společenského sálu či sportovat ve víceúčelové hale mohou v budoucnu Brňané v přebudovaném areálu Nové Zbrojovky. Tři návrhy na první z plánovaných šesti zón představil investor v úterý.

18.9.2018

Obcím se daří, mají vyšší příjmy i úspory. Dluhy klesají

/INFOGRAFIKA/ Nový bazén, čistička odpadních vod nebo třeba stadion. I tak to vypadá v řadě českých měst a obcí v posledních letech. Příkladem je třeba Žatec v Ústeckém kraji, kde místní zastupitelstvo poslalo fotbalistům jedenáct milionů na tribuny, nebo městys Okříšky na Třebíčsku, jenž si za dvacet milionů postavil nový kulturní dům.

17.9.2018

Nad Prahou hlučí letadla. Hlavní ranvej letiště prochází podzimní údržbou

/VIDEO/ Hlavní přistávací a vzletová dráha Letiště Václava Havla v pražské Ruzyni bude tento týden mimo provoz. Ode dneška až do pátku 21. září na ní budou probíhat práce pravidelné podzimní údržby.

17.9.2018

Zájemce o Slezský FC? Witassek: Dostali jsme nabídku

Rýsuje se Slezskému FC Opava nový investor? Podle předsedy dozorčí rady Slezského FC Opava Libora Witasska přišla v pondělí oficiální nabídka od potencionálního investora.

17.9.2018

Nesmrtelný Landcruiser. Na Dnech NATO se představily dvě jeho nové bojové verze

Na letošních Dnech NATO byla k vidění nová bojová vozidla LRPV a RDV Gepard, která jsou výsledkem spolupráce několika českých firem z oblasti obranného průmyslu. Spojuje je tentýž podvozek pocházející z oblíbené Toyoty Land Cruiser řady 70.

17.9.2018

Vlastní chléb, dalamánky či rohlíky? Komunitní pec je otevřena všem

Za pomoci dobrovolníků vyrostla v zahradě petrovického informačního centra speciální na Karvinsku komunitní pec, ve které si nyní mohou lidé vždy jednou měsíčně volně upéct vlastní chléb či jiné pečivo.

17.9.2018

Centrální banka nás chce zlikvidovat, tvrdí vedení kampeličky WPB

Spořitelní družstvo WPB Capital již není v likvidaci. Rozhodnutím Městského soudu v Praze získalo po čtyřech letech opět platnou licenci. Česká národní banka (ČNB) se s tím ale nesmířila a podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Podle vedení WPB chce centrální regulátor kampeličku protiprávně zlikvidovat.

17.9.2018

Bývalý nejdelší most Československa se drolí. Správa silnic chystá opravu

V době výstavby se jednalo o nejdelší most v Československu. Po více než 30 letech od dokončení má však 700 metrů dlouhá severojižní estakáda v České Lípě své nejlepší roky za sebou. Na mnoha místech odpadávají větší či menší kusy betonu a odhalují se ocelové armatury.

17.9.2018

Rekordní zdražení jízdenek Českých drah se ruší. Ale jen někde a někdy

České dráhy během dnešního dne vrátily do svého prodejního systému možnost cestovat mezi vybranými městy výrazně levněji než za kilometrický tarif. V praxi tak během tří dní zlevnilo cestování o desítky procent poté, co zcela nečekaně v pátek zdražilo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT