Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

8.11.2018

Společnost Grada Publishing koupila nakladatelství Metafora

Společnost Grada Publishing koupila nakladatelství Metafora, které přibylo k současným pěti jeho značkám. Informovala o tom mluvčí Grady Ivana Machoňová. Akvizicí Grada Publishing posiluje svou pozici na knižním trhu v oblasti beletrie s akcentem na knihy pro ženy.

8.11.2018

Nová technologie v IT. Konica Minolta uvádí na trh Workplace Hub

Společnost Konica Minolta uvádí na český trh inovativní technologii Workplace Hub (WPH) určenou ke sjednocení veškerého podnikového IT. Ta umožní firmám snížit náročnost správy stávající IT infrastruktury i náklady s ní spojené, zvýšit bezpečnost dat a efektivitu práce.

8.11.2018

Evropská komise potvrdila odhad letošního růstu české ekonomiky o tři procenta

České hospodářství letos poroste o tři procenta a zpomalí tak svůj růst ze 4,3 procenta v loňském roce. Vyplývá to z podzimní makroekonomické předpovědi Evropské komise. Tu novinářům představil eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici.

8.11.2018

Babiš: Na investice ve zdravotnictví půjde příští rok 6,5 miliardy

Na investice ve zdravotnictví bude vyčleněno příští rok podle premiéra Andreje Babiše (ANO) 6,5 miliardy korun, z toho 3,8 miliardy půjde z evropských fondů. Dvanáctiletý investiční plán chce vláda předložit do Vánoc. Babiš to dnes řekl na tiskové konferenci k zahájení odborné konference Zdravotnictví 2019.

8.11.2018

Zvýšení mateřské asi neprojde. Sociální výbor návrh TOP 09 neschválil

Novela poslanců opoziční TOP 09, která by zvýšila mateřskou pro rodiny se středními a vyššími příjmy, ve Sněmovně asi neuspěje. Sociální výbor dnes plénu doporučil hlasy 11 z 18 přítomných členů, aby předlohu neschválilo.

8.11.2018

Rozpočet NKÚ by měl v příštím roce vzrůst na 898 milionů korun

Nejvyšší kontrolní úřad by měl mít v příštím roce na výdaje 898 milionů korun. Je to o 220 milionů korun víc, než má v letošním schváleném rozpočtu. Návrh rozpočtu úřadu na příští rok doporučil schválit sněmovní kontrolní výbor. Navýšení výdajů souvisí hlavně s výstavbou nového sídla úřadu, který dosud sídlí v pronajatých prostorách. V nové budově má sídlit i archiv a knihovna Poslanecké sněmovny.

8.11.2018

Teslu nově povede Robyn Denholmová. Musk musel alespoň na tři roky odstoupit

Novou předsedkyní správní rady automobilky Tesla se stane Robyn Denholmová. Dosavadní šéf amerického výrobce elektromobilů Elon Musk se funkce vzdal minulý měsíc kvůli vyšetřování finančními dozorčími orgány. Zůstává však generálním ředitelem Tesly.

8.11.2018

Kladenská Poldovka se otevřela zájemcům. Nadále je k mání za 160 milionů

/FOTOGALERIE/ Ti, kteří mají zájem koupit někdejší slavnou kladenskou huť Poldi, měli ve středu dopoledne možnost zavítat na prohlídku areálu. V dražbě bude podnik nabízen letos už počtvrté, a to 16. listopadu v 10 hodin. Vyvolávací cena je 160 milionů korun. Poslední zaměstnanci podnik opustili zkraje letošního roku. Od té doby fabrika stojí.

8.11.2018

T-Mobilu se dařilo. Za tři čtvrtletí narostl jeho provozní zisk o pět procent

Mobilní operátor T-Mobile zvýšil od ledna do září provozní zisk (EBITDA) meziročně o pět procent na 8,53 miliardy korun. Celkové tržby stouply o 0,3 procenta na 20,06 miliardy korun. Společnost to dnes oznámila v tiskové zprávě.

8.11.2018

OBRAZEM: V Hranicích odstartovala renovace legendární Slovenské strely

První československý rychlovlak Slovenská strela prochází od září celkovou rekonstrukcí v hranických dílnách společnosti Českomoravská železniční opravna.

8.11.2018

Čistý zisk ČEZ za první tři čtvrtletí klesl o 45 procent. Tržby mírně vzrostly

Největší tuzemské energetické firmě ČEZ klesl za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk na 9,1 miliardy korun. Jde o meziroční propad o 45 procent a nejhorší výsledek polostátní společnosti za řadu let. Její tržby za stejné období činily 129,3 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které dnes společnost zveřejnila na svém webu.  

8.11.2018

Nafta je stále dražší a dražší, zatímco benzin zlevňuje

Pokles cen ropy na světových trzích přispěl v uplynulém týdnu k mírnému poklesu cen benzínu. Ten je v současné době průměrně o osm haléřů na litr levnější než nafta, což je nejvíce od března roku 2015. V příštích týdnech lze očekávat další snížení cen pohonných hmot.

AKTUALIZOVÁNO
8.11.2018

Nezaměstnanost dál klesá. V říjnu bylo bez práce nejméně lidí od června 1997

Nezaměstnanost v Česku v říjnu opět klesla, a to na 2,8 procenta. Bez práce bylo nejméně lidí od června 1997, o zaměstnání se jich ucházelo 215 622. Oznámil to dnes Úřad práce ČR (ÚP ČR). Letos v září činila nezaměstnanost tři procenta a loni v říjnu 3,6 procenta.

8.11.2018

Město ovládne Pražské služby. Bude mít kontrolu nad svozem odpadu

Dosluhující vedení metropole odkoupí akcie Pražských služeb v hodnotě 300 milionů korun. Tímto krokem se stane hlavní město stoprocentním vlastníkem společnosti, která na území Prahy zajišťuje svoz odpadu a provozuje spalovnu v Malešicích.

8.11.2018

Kdo postaví muzeum Tatry do 172 milionů? Kraj neví, vyhlásil druhý tendr

/FOTOGALERIE/ Minimálně s půlročním zpoždění začne výstavba nového technického muzea Tatry v Kopřivnici na Novojičínsku.

8.11.2018

Správa kolejí zavede „ošlapné“: dopravci zaplatí za zastavení vlaku na nádraží

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zavede povinnost pro osobní dopravce platit za zastavování vlaků v železničních stanicích. SŽDC tak chce získat peníze na opravy nádraží a jejich údržbu.  

8.11.2018

Obří porodnice? V brněnských Bohunicích vyroste nejpozději do roku 2022

Loni tam přivedli na svět přes šest tisíc dětí z kraje. Letos brněnští porodníci slaví 130 let od vzniku porodnice na Obilním trhu Fakultní nemocnice Brno. Některé její budovy už jsou ve špatném stavu. Vyřešit to má nové obří pracoviště. Ministerstvo zdravotnictví na ně po letech získalo peníze.

8.11.2018

Silničáři mají i druhé povolení ke stavbě úseku D35. Chybí jim ale stavitel

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo druhé důležité stavební povolení k úseku dálnice D35 Opatovice – Časy. Povolení vydané ministerstvem dopravy se týká šestikilometrové části mezi Rokytnem a Časy. Na první polovinu dvanáctikilometrového úseku od Opatovic včetně kilometrové estakády přes Labe a jeho záplavové území mají silničáři povolení už od loňska. ŘSD už má pohromadě i všechny potřebné pozemky.    

7.11.2018

Barrandovské terasy se změní později. Vznikne restaurace i apartmánový komplex

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Rekonstrukce kdysi slavných Barrandovských teras v Praze 5 postupuje pomaleji, než se předpokládalo. Původně mělo prvorepublikové výletní místo ožít už za rok. „Rozsah sanačních prací se ukázal být daleko větší. Železobetonová konstrukce byla za hranicí životnosti,“ konstatoval Ondřej Kukral, architekt obnovy historické budovy. Nyní investor, kterým je podnikatel Michalis Dzikos, začne s vlastní rekonstrukcí budovy. Odhadovaný termín otevření se posunul zhruba na rok 2021.

7.11.2018

Vláda schválila úvěr od investiční banky. Na železnice půjde přes 11 miliard

Vláda schválila návrh Ministerstva dopravy na úvěr od Evropské investiční banky (EIB) ve výši až 11,5 miliardy korun. Peníze budou mezi lety 2019 a 2025 použity na výstavbu a modernizaci železnic.

7.11.2018

Tesla má další problém. Firma údajně tajila úrazy zaměstnanců

Automobilka Tesla amerického miliardáře Elona Muska se opět dostala do centra pozornosti. Podle investigativního magazínu Reveal soukromá firemní klinika neposkytuje zaměstnancům dostatečnou péči a pomáhá společnosti skrývat informace o vážných pracovních úrazech. Provozovatel kliniky, společnost Access Omnicare, však podobná nařčení odmítá.

DOTYK.CZ
7.11.2018

Facebook přiznal spoluzodpovědnost za násilí v Myanmaru. Kritiku tím nezastavil

"Nedokázali jsme udělat dost, abychom zabránili zneužití naší platformy k podpoře politického rozdělení a krveprolití v Myanmaru," připustil ve svém prohlášení tento týden Facebook. Firma zveřejnila zprávu, v níž se hlásí ke škodě způsobené tím, že facebookové příspěvky pomáhaly zvyšovat nenávist k pronásledovaným Rohingům a současně zlehčovat její dopad. Podle aktivistů však není tato sebekritika dostatečná.

7.11.2018

Porsche otevřelo v Ostravě vývojové centrum. Zaměří se na elektromobily

Německá automobilka Porsche otevřela ve středu v Ostravě výzkumné a vývojové centrum. Pracovníci nové pobočky se zaměří na rozvoj softwaru v oblasti elektromobility či autonomní jízdy. Využít chce inženýry z okolních zemí i studenty technických univerzit.

7.11.2018

Češi se bojí ohně a zlodějů. Pojištěných je 70 procent domácností

Svou domácnost má v České republice pojištěno až sedmdesát procent obyvatel. Většina z nich však neví, co jejich pojistka obnáší a co vše je možné připojistit. Z průzkumu společnosti ČSOB vyplývá, že největší obavy mají Češi ze zlodějů.

7.11.2018

Úspěch demokratů sváže Trumpovi ruce. Pro korunu je to plus, říká ekonom

Ve volbách do americké Sněmovny reprezentantů uspěli demokraté, což by mělo přispět ke snížení tlaku na veřejné finance a zkomplikovat administrativě prezidenta Donalda Trumpa další daňové škrty. Podle ekonomů by tato situace mohla mírně prospět české koruně, rozdělený Kongres však představuje pro trhy nejistotu.

7.11.2018

Přípustná nevěra? V Praze otevírá první nevěstinec se silikonovými pannami

Prahu čeká sexuální revoluce. Žádná nezávazná konverzace a kupování předražených drinků děvčatům u baru. Jako první svého druhu v České republice zde dnes začíná nabízet své služby nevěstinec s erotickými pannami. Klient si bude moci vybrat ze dvou "žen" a erotický zážitek si může pořídit již za 1200 korun. Podnik má velké vize pro celou Evropu. 

7.11.2018

Jak přilákat mimozemšťany? Američtí vědci chtějí použít laser

Lidstvo po několik desetiletí pátrá ve vesmíru po stopách mimozemského života. Tým z Massachusettského technologického institutu (MIT) ve Spojených státech amerických však navrhuje zvolit opačný postup a případné inteligentní bytosti z jiných galaxií přilákat na Zemi. Na naši existenci by měl mimozemšťany upozornit silný laserový paprsek. 

7.11.2018

Tržby ve službách nadále rostou. Česko láká stále více turistů

Sektoru služeb se na území České republiky i nadále daří. Tržby v tomto odvětví vzrostly ve třetím čtvrtletí meziročně téměř o tři procenta. Úspěch zaznamenali i podnikatelé v cestovním ruchu. V hromadných ubytovacích zařízeních se podle Českého statistického úřadu od července do září ubytovalo o 5,7 procenta více, než za stejné období vloni.

7.11.2018

V tunelech Pražského okruhu už můžete poslouchat rozhlas

Od listopadu je cestování Prahou opět o něco bezpečnější i komfortnější. Automobilisté se již nemusí obávat, že při projíždění tunely přijdou o důležité dopravní informace, ale ani o svou oblíbenou hudbu. Tunelový komplex Blanka, Strahovský tunel a tunel Mrázovka jsou již kompletně vybaveny rádiovým signálem. 

AKTUALIZOVÁNO
7.11.2018

Fingovaným nemocem mají zabránit e-neschopenky, návrh schválila vláda

Lidé nebudou muset během nemoci nosit papírovou neschopenku na pracoviště, zaměstnavatelé naopak budou moci kontrolovat, zda je zaměstnanci nepodvádějí. Vláda totiž chce zavést elektronické neschopenky.

7.11.2018

Proměny areálů v Brně: Zbrojovka má ideu, Vlněna získává novou tvář

/FOTOGALERIE/ Víceúčelová hala pro pořádání sportovních či kulturních akcí i nový hotel. Takový návrh od architektonického studia Kuba a Pilař zvítězil v měsíc a půl dlouhém hlasování o podobě zóny číslo šest, tedy první lidem představené části Nové Zbrojovky v brněnských Židenicích.

7.11.2018

Super ročník. Prvním vínům pomohlo vedro

/INFOGRAFIKA/ Už jen hodiny zbývají do otevření Svatomartinského vína. První test ročníku 2018 už mají za sebou degustátoři, zatím jsou velmi spokojeni. 

7.11.2018

Ekologové: Kupte chudým lepší kotle

Šetrnější topení by se mělo zaplatit z uhlíkové daně, evropských fondů a peněz od obcí a krajů.

6.11.2018

Jak bude vypadat Rohanský ostrov? Základní pravidla už jsou dána

/FOTOGALERIE/ Pražští radní schválili urbanistickou studii výstavby na Rohanském ostrově v Praze 8. Studie definuje základní podobu veřejných prostranství, stanovuje pravidla zástavby a navrhuje členit území do uličních bloků s maximální výškou domů. Materiál bude sloužit také jako podklad pro nutné změny územního plánu. 

6.11.2018

Po Praze 2 se proti elektrickým koloběžkám ohradila i "jednička"

/FOTOGALERIE/ Také městská část Praha 1 vyzvala magistrát, aby vymáhal dodržování pravidel elektrických koloběžek, které koncem září začala v ulicích metropole provozoval americká společnost Lime. Končící vedení radnice zároveň požaduje, aby koloběžky nebylo možné zanechat na celém území první městské části tak, jak to nyní funguje v Praze 2. Sdělila to mluvčí městské části Veronika Blažková. Pohyb koloběžek po centru města provází kritika kvůli jízdě jejích uživatelů po chodnících, na které koloběžky nepatří.

6.11.2018

ČNB vydá druhou největší minci světa. Bude vážit 130 kg a vyjde na 100 milionů

Spolu se vznikem republiky si Česko připomene také sto let odluky od rakousko-uherského peněžního systému. Symbolem oslav koruny se stane druhá největší mince na světě. ČNB chystá řadu doprovodných akcí a zvláštních emisí platidel. Informoval o tom guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

6.11.2018

Důkazy v kauze Čapí hnízdo: Babiš na stavbě a interní zpráva banky

Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v rámci které je trestně stíhán český premiér a zakladatel koncernu Agrofert Andrej Babiš, má být v prosinci letošního roku u konce. Policie podle serveru irozhlas.cz získala klíčové důkazy o propojení Farmy Čapí hnízdo s Agrofertem. 

6.11.2018

O slivovici nouze nebude. Rudolf Jelínek sklidil rekordních 840 tun švestek

Dva roky soužení vystřídala rekordní úroda. Na téměř 60 hektarů vlastních švestkových sadů letos sklidil výrobce ovocných destilátů Rudolf Jelínek 840 tun švestek. S výsadbou ovocných stromů na jižních stráních vizovického údolí začala společnost v roce 2003.

6.11.2018

Portál Finanční a ekonomické informace roste. Řídí se „pravidlem pěti ne“

Hranici čtvrt milionu zobrazených stránek za měsíc překročil letos v říjnu portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz). Ten od poloviny roku 2015 vydává neziskový spolek Finanční a ekonomický institut. Informoval o tom šéfredaktor portálu Denis Drahoš s odvoláním na údaje Google Analytics.

6.11.2018

Český ekonomický růst zpomaluje. Ministerstvo financí zhoršilo odhad vývoje

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad letošního růstu ekonomiky na tři procenta z červencových 3,2. Pro rok 2019 odhad zhoršilo na 2,9 procenta. Loni ekonomika stoupla podle úřadu o 4,3 procenta. 

6.11.2018

Silničáři mají před zimou plné sklady soli. Shánějí řidiče, kteří ji rozvezou

/ANKETA/ Za minulou zimní údržbu ušetřili silničáři v kraji desítky milionů korun. Opravili za ně silnice. Nyní finišují s doplňováním soli a dalších posypů ve skladech. 

6.11.2018

Stavebnictví v Česku roste. Bytová výstavba však zaostává

Stavebnictví v Česku meziročně zrychlilo a dařilo se zejména pozemnímu a inženýrskému stavitelství. Naopak zaostává výstavba bytů, především v metropoli, kde je bytová situace hluboko pod úrovní skutečných potřeb. Klesl také přebytek zahraničního obchodu České republiky a naopak se zvýšil export. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

6.11.2018

Brněnské letiště spouští další novou pravidelnou linku. Létat bude do Berlína

Jen několik dní po spuštění pravidelné letecké linky z brněnského letiště na italské Milán-Bergamo představili zástupci letiště v úterý další pravidelnou linku. Od úterý 2. dubna 2019 mohou lidé dvakrát týdně létat do Berlína za 641 korun za jednosměrnou letenku.

6.11.2018

Doprava pro Pražany. Rekordní počty lidí v MHD, ale také rozpadající se mosty

/INFOGRAFIKA/ V Praze je v posledních letech nejsledovanějším tématem doprava. Jednou kvůli spadlé lávce do Vltavy, pak kvůli častým kolonám. Končící koalice za sebou sice nechává řadu nevyřešených problémů, přesto se jí řada věcí podařila, zejména v oblasti veřejné dopravy.

6.11.2018

Zeman v Číně zahájil podnikatelské fórum. Byznysmeny vyzval k větší odvaze

Prezident Miloš Zeman dnes v Číně zahájil česko-čínské podnikatelské fórum. Na začátku setkání přiznal, že se v zemi cítí jako přítel a zmínil konkrétní výsledky vzájemné spolupráce. Současně podnikatele vyzval, aby projevili odvahu při navazování obchodních vztahů, kterou považuje za klíčovou.

6.11.2018

Kompostárna už „rozdává“. Pražského hnojiva jsou tuny

S výdejem hotového hnojiva začíná první městská kompostárna ve Slivenci. Z organických zbytků už zde vzniklo kolem 60 tun cenné hmoty, která získala registraci pod názvem Pražský kompost. Od loňského léta sváželi zájemci do Slivence bioodpad a teď si mohou stejní lidé odvézt zpět na svou zahrádku hotový kompost v poměru 1 kilogram za každých 5 kilogramů odevzdaného odpadu.

6.11.2018

Radnice v mobilu. Aplikace slouží jako průvodce výstavou i virtuální domovník

Zhruba polovina radnic velkých městských částí si nechala vytvořit mobilní aplikaci. Většina z nich je hlavně souhrnem informací z webových stránek, některé mají i méně obvyklé funkce. Používá je však jen hrstka Pražanů.

6.11.2018

Zlepší se kyberbezpečnost? EU chystá zbraň na hackery

/INFOGRAFIKA/ Žádný počítač nemusí být dost chráněn před zločinci. Stoupá počet lidí, kteří bez oprávnění využívají cizí počítač. Ministerstvo spravedlnosti takových případů před pěti lety zaznamenalo jen desítky. Loni jich bylo téměř 250 a odsouzeno proto bylo přes 100 lidí.

6.11.2018

Další stopka pro D49. Místo hlodavců teď vadí drobné stavby

Dálnice D49 z Hulína až na Slovensko. To je na Valašsku už více než deset let jen bájná představa. A i když podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) jsou na její výstavbu nachystány finance a všechny přípravy s tím spojené jsou hotovy, přesto se důležité dopravní tepny napříč krajem zřejmě hned tak nedočkáme.

5.11.2018

Škoda postaví nový závod na východě Evropy. V úvahu připadá Bulharsko či Turecko

Německý automobilový koncern Volkswagen plánuje výstavbu nového závodu pro svoji českou značku Škoda mimo Českou republiku. Napsal to na svých internetových stránkách německý list Handelsblatt, který se odvolává na zdroje z koncernu.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT