Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

21.7.2018

Projekt „Litochlebský park“ opět narazil

Magistrát zamítl developerovi Tweelingen novou žádost, kterou chtěl na dva roky přerušit územní řízení pro svůj projekt výškové výstavby na Litochlebském náměstí. Mrakodrap plánuje soukromá společnost postavit poblíž stanice metra Opatov nedaleko pomníku padlým ve světové válce, a to už od roku 2010. Tehdy také získala od Prahy 11 i Magistrátu hl. m. Prahy souhlas se změnou územního plánu.

21.7.2018

Mezi prohřešky trhovců patří i nedostatečná ochrana potravin či špatná hygiena

„Dobrý den, jsme ze Státní veterinární správy, přišli jsme k vám provést kontrolu,“ přistupuje ve čtvrtek dopoledne dvojice žen ke stánku s mléčnými produkty regionální farmy K.E.K. Právě začala kontrolní akce na libereckých farmářských trzích v Kostelní ulici.

21.7.2018

Praha 5 letos prodá 330 svých bytů, potom plánuje nákup nových

Rozpočet městské části Prahy 5 se tento rok ocitne v mínusu. „Schválený rozpočet na rok 2018 počítá s příjmy 675,7 milionu a výdaji 1,166 miliardy korun. Větší výdaje jsou důsledkem množství investic plánovaných na rok 2018,“ řekl Pražskému deníku mluvčí Prahy 5 Jakub Večerka. 

21.7.2018

Letní poflakování? Streetworkeři mají napilno

/INFOGRAFIKA/Prázdniny neznamenají pro všechny děti odjezd za babičkou nebo na tábor, spousta teenagerů zůstává ve městě a musí si zábavu obstarat sama. Kromě návštěv parků a nákupních center ji mohou hledat i v experimentování s alkoholem a drogami a balancování na hraně zákona. Právě proto je léto hlavní pracovní sezónou terénních sociálních pracovníků.

21.7.2018

Experti Social Watch: Největší riziko jsou pro Čechy exekuce a byty

Soudržná a materiálně zabezpečená společnost je zárukou stability. Naopak lidé, kteří si neumějí sami pomoci, ať už z dluhové pasti, nebo v bytové krizi, jsou zdrojem napětí. Právě jim ale musí politici naslouchat a nabízet jim řešení.

21.7.2018

Kempy zažívají další rekordní sezonu, vodáky trápí sucho

Renesance kempování v tuzemsku pokračuje po loňském rekordu i letos, provozovatelé si na nezájem návštěvníků nemohou stěžovat.

20.7.2018

Mendlovo náměstí v Brně: otevřel nový park, přibyla zeleň

/FOTOGALERIE/ Cestujícím přes brněnské Mendlovo náměstí se zpříjemní čekání na navazující spoj. Místo postávání na přelidněné zastávce mohou nově posedět na lavičce obklopené zelení nebo si dát šálek kávy.

20.7.2018

Dobrovolníci z celého světa obnovují zahradní terasy na Hartenbergu

Přijeli z Francie, Číny, Rakouska, Turecka, Koreje, Španělska či Ruska a někteří jsou v České republice úplně poprvé. Čeština jim přijde hodně složitá a komplikovaná, ale moc se jim tu líbí, chutná jim české pivo a těší se třeba na hrad Loket.

20.7.2018

Teplo a sucho ničí lesy Českého Švýcarska. Svědčí kůrovci, který je likviduje

S velkými problémy s kůrovcem se v současné době potýkají správy lesů a národních parků. Neustálá horka a sucha broukům totiž svědčí a ti pak napadají především smrky. Správa Národního parku České Švýcarsko a Lesy České republiky se snaží namnožení hmyzu zabránit.

20.7.2018

Kavárník postavil na náměstí záchodovou mísu. Nejsme veřejné záchody, říká

Provozní liberecké kavárny Porta umístil na náměstí záchodovou mísu. Vadí mu lidé, kteří do jeho podniku chodí pouze na záchod.

20.7.2018

NASA chce do deseti let vybudovat měsíční stanici. Měla by stálou posádku

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA plánuje do deseti let umístit na orbitu Měsíce malou vesmírnou stanici. Ta by měla sloužit jako základna pro budoucí pravidelné mise na povrchu jediné přirozené družice Země. Informoval o tom zpravodajský portál se zaměřením na technologie CNET.

20.7.2018

Trump opět pohrozil zavedením cel na veškeré dovážené čínské zboží

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou se může dále vyostřit. Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že je připraven zavést cla na prakticky všechno čínské zboží dovážené na americký trh, pokud to podle jeho slov bude nutné.

AKTUALIZOVÁNO
20.7.2018

WhatsApp bojuje s falešnými zprávami v Indii. Omezí jejich přeposílání

Populární komunikační aplikace WhatsApp se přidává k dalším technologickým platformám, které se rozhodly přitvrdit boj proti šíření falešných zpráv. Omezí proto na indickém trhu počet možných přeposlání zpráv. Oznámení přichází poté, co v Indii došlo k několika případům lynčování, které bylo spojeno se zprávami přeposílanými v rámci skupin na WhatsAppu.

20.7.2018

Kajínek propaguje vymahače. Dlužníka utéct nenecháme, říká omilostněný vrah

"Dlužníka s vašimi penězi utéct nenecháme. O útěcích totiž víme úplně vše. Jiří Kajínek, Mimosoudní vymáhání CZ," prohlašuje nejznámější český bývalý vězeň a omilostněný vrah Jiří Kajínek v reklamě, která propaguje firmu, fungující pod názvem Expozitura pro mimosoudní vymáhání a dražby.

20.7.2018

O investice do Čezety je zájem. Výrobce skútrů nabízí dalších pět procent firmy

Českému výrobci stylových retro elektrických skútrů Čezeta Motors se podařilo vybrat prostřednictvím platformy Crowdberry 15 milionů korun od téměř sedmdesáti investorů, kteří se tak stali spolumajiteli firmy. Neutuchající zájem investorů z celé Evropy vedl Čezetu k rozhodnutí nabídnout další pětiprocentní podíl a navýšit cílovou částku na 20 milionů korun.

20.7.2018

Tesla má problém. Baterie obsahují kobalt z Kuby, která je pod sankcemi USA

Japonský Panasonic, který je exkluzivním dodavatelem baterií pro amerického výrobce elektromobilů Tesla, použil při jejich výrobě kobalt z Kuby. Země je přitom stále pod ekonomickými sankcemi ze strany Spojených států. Americké firmy tak nesmějí dovážet ani používat produkty a suroviny kubánského původu.

20.7.2018

V pražských sadech dozrává úroda, ovoce načešete zdarma

/INFOGRAFIKA/ Počasí popohnalo dozrávání nejméně o dva týdny a marmeládová sezona je v plném proudu. Rybíz, meruňky, švestky i třeba borůvky si lze v metropoli načesat úplně zdarma. Hlavní město to ve svých sadech a parcích umožňuje.

20.7.2018

Žižkovská vozovna potřebuje opravit. Tendr budí rozpaky

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) nechá za více než 89 milionů korun opravit podpory kolejí v žižkovské tramvajové vozovně. Kvůli tomu už musel některé tramvaje ze Žižkova přesunout jinam. O velké stavební zakázce přitom vědělo jen pět firem. DPP nevyužil možnosti otevřeného řízení.

20.7.2018

Dluhy za odpad: města jižní Moravy hrozí neplatičům i exekucí

Přes devět milionů dluží lidé břeclavské radnici za odvoz odpadu. Částka by bez problémů pokryla pětinu nákladů na největší letošní investici města – výstavbu smuteční síně a rozšíření městského hřbitova. Dostat dluh od lidí zpět však není jednoduché. Podobné zkušenosti mají i v ostatních městech kraje. Přístup radnic k vymáhání je nicméně rozdílný.

20.7.2018

Šok pro Jevišovice: emoce vzbudil záměr vykácet část zámeckého parku

Informaci o údajném záměru výstavby nového objektu domova pro seniory s kapacitou do čtyřiceti míst dostal před časem na stůl první muž Jevišovic na Znojemsku Pavel Málek. Záměr jej zaskočil a na facebookovém účtu Jevišovic o něm informoval veřejnost.

20.7.2018

Postrach českých skládek? Mimina a jejich plné pleny

Dítě, jemuž rodiče dávají jednorázové pleny, za svou „kariéru“ batolete vyprodukuje podle odborníků jen tímto způsobem až dvě tuny odpadu. Ročně to je asi dvojnásobek odpadů průměrného dospělého. Možnost recyklace je přitom minimální. Ekologové chtějí, aby stát lidi vedl k přechodu od jednorázových plen k látkovým. Úřady zatím na jejich slova neslyší.

19.7.2018

Obr Airbus Beluga XL poprvé vzlétl, má sloužit k přepravě křídel letadel

/VIDEO/ Velké nákladní dopravní letadlo Airbus Beluga XL uskutečnilo ve čtvrtek v jihozápadní Francii svůj první okružní let. Beluga XL je jedním z největších letadel na světě. Je o šest metrů delší a o metr širší než její předchůdce, nákladní letoun Beluga ST.

19.7.2018

Boj o Simpsonovy či American Horror Story je u konce, vyhrál Walt Disney

Producenta 21st Century Fox z portfolia britského magnáta Ruperta Murdocha převezme americký nadnárodní mediální a zábavní konglomerát The Walt Disney Company. Kabelový gigant Comcast oznámil, že tuto bitvu vzdává. Walt Disney tak získává do své stáje například seriály Simpsonovi, Ve jménu vlasti a American Horror Story.

19.7.2018

Investiční pobídky křiví trh. Místo nich nám snižte odvody, žádají české firmy

Téměř 70 procent firem má zásadní výhrady proti rutinnímu používání investičních pobídek. Považují je za zbytečné pokřivení trhu a nepřijatelné zasahování státu do férového podnikatelského prostředí. Drtivá většina podniků by místo nich raději uvítala nižší daně. Ukázalo to bleskové červencové šetření Hospodářské komory.

19.7.2018

V lomu vytěžili obří žulový monolit. Vznikne z něj socha od Jaroslava Róny

Největší blok žuly v novodobých dějinách ve středu vytěžili v lomu v Liberci. Kvádr má hmotnost 73 tun a určen je pro sochaře Jaroslava Rónu.

19.7.2018

Vůz po Václavu Havlovi je na prodej. Dvacetiletá lancia se nabízí za 400 tisíc

Dvoulitrová Lancia Kappa z roku 1997 má najeto pouhých 31 tisíc kilometrů. Ale tím, co znásobilo cenovku tohoto unikátního vozu, není nájezd ani technický stav. Je jím skutečnost, že si auto kdysi slavné značky den před svatbou s Dagmar Veškrnovou koupil občan a toho času také prezident Václav Havel.

AKTUALIZOVÁNO
19.7.2018

Oba obří české obchody v Bulharsku zmařil v jediném dni antimonopolní úřad

Třináct miliard korun své majitele nezmění. Bulharský antimonopolní úřad v jediném dni zakázal obě gigantické české transakce: prodej tamní pobočky společnosti ČEZ malé firmě Inercom a nákup mediální skupiny Nova českou skupinou PPF ovládanou Petrem Kellnerem. Informaci přinesla agentura Reuters.      

19.7.2018

Vydavatelství Vltava Labe Media koupilo časopis Receptář

Své stávající portfolio časopiseckých titulů, mezi které patří například Květy, Vlasta nebo Překvapení, rozšířilo vydavatelství Vltava Labe Media (VLM) nově o magazín Receptář. Spolu s ním získává také web iReceptář.cz.

19.7.2018

Tisíce odborníků na umělou inteligenci vyráží do boje proti zabijáckým robotům

Odborníci, mezi kterými je i majitel společnosti Tesla Elon Musk, vydali prohlášení, že se nebudou podílet na vývoji a výrobě robotů, kteří by mohli identifikovat a napadnout člověka bez přímého lidského zásahu. Informoval o tom britský deník The Guardian. 

19.7.2018

Polštář pro případ ztráty zaměstnání? Čtvrtina Čechů má úspory jen na měsíc

Finančně nejzodpovědnějšími zaměstnanci jsou učitelé, stavbaři a informatici. Kdyby ze dne na dne přišli o práci, vystačily by jim úspory na více než půl roku. Doporučovanou tříměsíční rezervu si ale vytváří jen třetina Čechů, čtvrtina by pak bez příjmu nevyžila déle než měsíc.

19.7.2018

Černý čtvrtek se blíží. Autobusům v Ústeckém kraji hrozí, že nevyjedou

Velká autobusová krize se řítí na sever Čech. Radní Ústeckého kraje se rozhodli nepřidat peníze společnosti BusLine, která je jednou ze čtyř firem zajišťujících v kraji dopravu.

19.7.2018

Kola a brusle namísto vlaků. Magistrát odsouhlasil promenádu na strašnické trati

Chystaná největší železniční stavba v Praze posledních let přinese Vršovicím a Strašnicím více než jen nové zastávky a pohodlnější cestování. Magistrát totiž odsouhlasil záměr využít opouštěné drážní těleso na vybudování pětikilometrové promenády.

19.7.2018

Budoucnost je tu. V Las Vegas mají autoškolu pro létající vozidla

V posledních měsících se objevují zprávy o dalších a dalších firmách vyvíjejících létající automobily. Mezi všemi vyčnívá společnost Kitty Hawk spoluzakladatele Googlu Larryho Page. Funkční vozidlo má už dnes a co víc, v Las Vegas otevřela malý tréninkový areál pro začínající řidiče, nebo možná spíše piloty.

19.7.2018

Evropská odveta se blíží. Postihne plošně americké uhlí, léky a chemii

Evropská unie zvažuje zavedení odvetných cel na uhlí, farmaceutické a chemické výrobky z USA. Stane se tak v případě, že americký prezident Donald Trump neustoupí z plánu zatížit cly evropská auta. Informaci přinesl německý týdeník Wirtschaftswoche.

19.7.2018

Z USA až do Francie. Google povede do Evropy svůj druhý podmořský kabel

Až 4000 mil, tedy téměř šest a půl tisíce kilometrů. Tolik bude měřit kabel o čtyřech vláknech, kterým hodlá společnost Google napodruhé spojit USA s Evropou. Povede ze severu Virginie na západní pobřeží Francie a pokrývat i spojovat má oblasti zmíněného amerického státu s Belgií.

19.7.2018

Praha přidá spoje v MHD, na metro se nebude o víkendu čekat tak dlouho

Cestování městskou hromadnou dopravou v Praze by mělo být od září pohodlnější. Radní schválili navýšení provozu metra i posílení některých autobusových linek. Největší změny čekají cestující na trase C. Od září pojede častěji metro o víkendech, do Letňan bude zajíždět každý vlak metra.

19.7.2018

Parcely po Textilaně změní majitele. Zájem o ně mají čeští investoři

Nevyužívané pozemky v centru Liberce, na nichž v minulosti stály budovy společnosti Textilana, pravděpodobně změní majitele. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to uvedl Omar Sattar, ředitel poradenské společnosti Colliers, která prodej aktuálně zpracovává.

19.7.2018

Česko zažívá jeden z nejteplejších roků historie. Půda vysychá, úroda bude horší

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ „Normální“ déšť je čím dál vzácnější. Převládají delší období bez jediné kapky střídaná silnými bouřkami, jež půdu příliš nezavlaží.

19.7.2018

Z brněnského letiště odletí o prázdninách o třetinu více letadel než loni

Kristýna Komosná z Moravského Žižkova na Břeclavsku se chystá brzy s manželem k moři. Letět chce z brněnského letiště. „Pravděpodobně do Řecka,“ svěřila se žena. Plán letět za volnými dny z krajského města má stejně jako Komosná řada dalších lidí.

19.7.2018

Vedení Lesů ČR? Úkol pro supermana, říkají odborníci

Vypořádat se s kůrovcem, změnit druhovou skladbu lesů a zefektivnit hospodaření. Aby to zvládl a vydržel ve funkci, bude ovšem příští generální ředitel Lesů ČR potřebovat vlastnosti, které mají Rambo, Machiavelli i matka Tereza současně.

18.7.2018

Státní nemocnice měly s prověřovanými firmami smlouvy za 350 milionů korun

Státní nemocnice uzavřely s firmami, které prověřuje ministerstvo zdravotnictví, za dva roky smlouvy v hodnotě až 350 milionů korun. Vyplývá to z informací ve věstníku veřejných zakázek. V některých případech šlo o rámcové smlouvy na několik let, které se nevyčerpaly celé. 

18.7.2018

Twitter se zbavuje falešných a neaktivních účtů, maže i miliony denně

Sedmdesát milionů za květen a červen, milion denně v červenci. Sociální síť Twitter bojuje s falešnými účty skutečně ve velkém, od začátku května jich totiž každý den maže i několik milionů. Společnost se údajně zbavuje mimo nepravých také i neaktivních účtů. Zásah prý odstartovalo vměšování Ruska do prezidentských voleb USA v roce 2016.

18.7.2018

Clooney vydělal z herců nejvíce, ukázal žebříček. Pomohl mu prodej továrny

George Clooney vydělal za posledních 12 měsíců více než kterýkoli jiný herec. Jeho příjmy však netvoří pouze odměny z filmového průmyslu. Značnou část získal díky prodeji společnosti vyrábějící tequilu, které byl spoluzakladatelem. Žebříček sta nejlépe vydělávajících celebrit zveřejnil magazín Forbes.

18.7.2018

Jak na šmejdy v energetice? Energetický regulační úřad připravil desatero

Deset základních rad, jak se bránit proti tzv. šmejdům v energetice, zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ). Reaguje tím na zvyšující se počet případů, kdy obchodník nebo zprostředkovatel postupuje nepoctivým způsobem vůči spotřebiteli.

18.7.2018

Brněnský architekt oprášil osm let starý návrh na opravu českolipské scény

/FOTOGALERIE/ Budoucí podoba divadla v České Lípě opět dostala reálnější obrysy. Vedení města rozhodlo, že bude pokračovat v plánu svých „dávných“ předchůdců a namísto výstavby nové budovy nakonec opraví stávající Jiráskovo divadlo. Na sklonku roku proto autorovi původního návrhu, brněnskému architektu Adamovi Rujbrovi, rada města zadala, aby své dílo zasadil do aktuálního kontextu. Svou vizi nyní představil.

18.7.2018

Češi létají více než loni. Počet cestujících stoupl o deset procent

Letiště Václava Havla Praha odbavilo v prvním pololetí roku 2018 celkem 7,46 milionu cestujících, což znamená desetiprocentní nárůst oproti stejnému období loňského roku. Nejoblíbenější destinací českých turistů je Velká Británie, největší nárůst zaznamenaly lety do španělské Barcelony. Letiště o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

18.7.2018

Matriky budou financovány paušálně. Návrh je zmatečný a uspěchaný, tvrdí SMS ČR

Matriční úřady budou od příštího roku financovány paušálně podle druhu prvozápisu. Podle Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) nový způsob financování povede k zániku matrik na malých městech. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím ale nesouhlasí. 

18.7.2018

Nová šance pro starý porcelán či nábytek. Startuje projekt Retro-Use

/FOTOGALERIE/ Díky projektu Retro-Use, který shromažďuje věci od lidí, bez zjevného využití, se podle organizátorů setkal Tomáš Vichr s čajovou soupravou svého pradědečka, kterou znal jen z vyprávění.  A z toho měl obrovskou radost. Od soboty mohou lidé předměty vyrobené před rokem 1989 dovážet na nové sběrné středisko Retro-Use ve Francouzské ulici v Brně. Tam se dá zajet i s dodávkou.

18.7.2018

Opět nová pravidla pro výstavbu. Oslunění nebude nutné, stačí velká okna

Novela Pražských stavebních předpisů (PSP) napodruhé dostala zelenou od radních hlavního města. Praha tak ruší sporný požadavek na oslunění bytů. Tím udělalo město krok k lepší architektuře a uspořádání města, soudí členové Sdružení pro architekturu a rozvoj. Odpůrci novelizace upozorňovali na riziko přílišného zahuštění města a zastínění bytů v už stojících domech.

18.7.2018

Češi jsou na špici v pití alkoholu. Psycholog: Volí ho raději než odbornou pomoc

Litva, Francie, Česká republika. Tak podle posledních dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vypadá aktuální špička evropského žebříčku v konzumaci alkoholu. Za rok průměrný Čech starší 15 let vypije 11,7 litru čistého alkoholu. Nelichotivou statistiku chce změnit Světová zdravotnická organizace (WHO).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT