Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

5.4.2018

Sdílené kanceláře jsou trendem. V Praze je lidé využívají stále častěji

/INFOGRAFIKA/ Práce z domova je pro poustevníky, trendem jsou sdílená pracovní místa. Těch v poslední době v Praze přibývá jako pomyslných hub po dešti. Slovo „hub“ je v tomto případě na místě, protože tak se sdílené prostory nazývají. Dalším názvem jsou takzvaná coworkingová centra.

5.4.2018

Státní navigace. Propojí data od řidičů s údaji o nehodách či z mýtných bran

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje úplně nový systém, který by měl řidičům dát nejpřesnější údaje o provozu na tuzemských silnicích a dálnicích a případně je vést jinudy. Za systém a jeho pětiletý provoz má stát zaplatit 267 milionů korun.

5.4.2018

V pokojích jim voní les. Obliba dřevěných domů roste, výhodou je rychlost stavby

/ANKETA/ Mladá rodina toužila po rodinném domě v přírodním stylu z materiálů, které přirozeně zastarají a i přesto zůstanou krásné. Sen jí splnil architekt Jan Vojtíšek ze studia AEIOU, který jeho interiér zaplnil jasanem. Okouzlil nejen majitele, ale také širokou veřejnost. V soutěži Dřevěná stavba roku mu svými hlasy udělila první místo. Odborná porota třetí.

5.4.2018

Rok po intervencích. Bez silnější měny by benzín zdražil o tři koruny

Přesně rok uplyne zítra od ukončení intervencí České národní banky (ČNB). Banka oslabovala kurz měny k euru a vynaložila na to přes dva biliony korun. Od loňska kurz české měny z 27 korun za euro, na nichž ji udržovala od roku 2013, posílil na (včerejších) 25,34 koruny. A podle názoru ekonomů bude sílit i nadále.

4.4.2018

Po 20 letech do zahraničí. Aero dodá letouny nové generace do Senegalu

Nové letouny z produkce Aero Vodochody poputují po 20 letech do zahraničí. Čtyři cvičné proudové stroje L-39NG si objednal Senegal. Oznámil to tamější prezident Macky Sall u příležitosti oslav Dne nezávislosti připadajícího na 4. dubna. 

4.4.2018

Služba Spolužáci.cz na konci srpna skončí. Po čtrnácti letech

Seznam.cz po 14 letech v září ukončí provoz kdysi velmi populární služby Spolužáci.cz. Důvodem je zavedení nové směrnice o ochraně osobních údajů (GDPR), která vstoupí v platnost koncem letošního května.

4.4.2018

Kudy raději nejezdit? Pojišťovna zveřejnila novou mapu rizikových míst

Dopravně-bezpečnostní projekt Automapa Allianz hledá nejrizikovější úseky na silnicích v Česku a nyní přináší žebříček nebezpečných míst, která se do statistiky zapsala během roku 2017. Pozor dávejte zejména na Olomoucké ulici v Hranicích, ale také na silnici I/35 v Pardubickém kraji, kde se objevila hned dvě nová nebezpečná místa.

4.4.2018

Těžební společnost OKD už není soukromou firmou, převzal ji stát

Společnost OKD je opět státní podnik. Ve středu podepsali zástupci OKD a státní firmy Prisko smlouvu o převzetí těžební společnosti.

4.4.2018

Asociace prodává kolektivní systém Retela. Co se stane s vybranými příspěvky?

Jeden z nejstarších českých kolektivních systému pro sběr a recyklaci elektroodpadu, Retela, je na prodej. Majitel firmy, Elektrotechnická asociace ČR (EIA), loni v červenci inzerátem vyzval zájemce k předložení nabídek. Podle dostupných informací postoupili dva z uchazečů do druhého kola, výběrové řízení zatím neskončilo. Údajně hrozí, že nový vlastník vybrané příspěvky nemusí použít na recyklaci odpadu, zákon ho k tomu nenutí. Ministerstvo s tím ale nesouhlasí.

4.4.2018

Piráti loni hospodařili s přebytkem 50 milionů. Kampaň je vyšla na 16,4 milionu

Piráti loni hospodařili s přebytkem 50 milionů korun. Většinu jejich příjmů tvořil státní příspěvek vyplacený v návaznosti na volební úspěch, když z rozpočtu dostali 65,2 milionu korun a celkové příjmy činily 69 milionů korun.

4.4.2018

Kdo chce, pracuje. Nezaměstnanost v Česku byla i v únoru nejnižší z celé EU

Míra nezaměstnanosti v České republice se i v únoru držela na hodnotě 2,4 procenta, když meziročně klesla o jeden procentní bod. Nezaměstnanost v Česku je tak i nadále nejnižší ze všech členských zemí Evropské unie. Vyplývá to z dat, která ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

4.4.2018

Pražané se dočkají mobilního signálu v metru. Zatím jen v osmi stanicích

Dozorčí rada pražského dopravního podniku dnes odsouhlasila smlouvu na dvacet let s konsorciem mobilních operátorů na pokrytí metra mobilním signálem. Operátoři městu zaplatí 120 milionů bez DPH.

4.4.2018

Cestovní ruch přinesl ekonomice 272 miliard. Živí každého třiadvacátého Čecha

Domácí i zahraniční turisté utrácejí v Česku čím dál tím více. V roce 2016 stoupl celkový zisk cestovního ruchu meziročně o devět procent na 272 miliard korun. Jde o nejvyšší hodnotu od roku 2003, kdy se ukazatel sleduje. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

4.4.2018

Jednání ve Škodě se přiostřují. Odbory vypověděly páteční noční směny

Kolektivní jednání mezi odbory a automobilkou Škoda Auto vstoupila do další fáze. Odboráři totiž po neúspěšných úterních jednáních vypověděly dohodu o flexikontech, tedy směně navíc z pátku na sobotu v mladoboleslavském závodě. Další kolo vyjednávání by se mohlo uskutečnit ve čtvrtek.

4.4.2018

Budoucnost žateckých jatek řeší architekti. Původní účel se nevrátí

Novým vlastníkem areálu bývalých jatek v Žatci se stala advokátní kancelář z Plzně. Ta v současné době řeší, jak s ním naloží dál. Nový majitel upřednostňuje zachování současných budov a jejich využití veřejností. O konkrétní budoucnosti prý zatím nerozhodl. Jedno je ale jisté. Zabíjení zvířat, porcování masa ani masná výroba se tam už nevrátí.

4.4.2018

Nová pravidla pro zahrádky: bez pultů, podesty i zmrzlin. Jinak hrozí pokuta

/FOTOGALERIE/ Ještě loni byla nová pravidla pro venkovní restaurační zahrádky v památkové rezervaci v Brně jen doporučená. Provozovatelé, kteří je už tehdy dodržovali, dostávali slevu na poplatcích.

3.4.2018

Omezte plastové nádobí a brčka, vyzývá ministerstvo fastfoody. Připravilo kampaň

Ministerstvo životního prostředí by se chtělo domluvit s provozovateli restaurací a občerstvení v nákupních centrech na omezení plastového nádobí a brček. Připravilo proto kampaň Dost bylo plastu a jedná s obchodními společnostmi o uzavření dohod, které by měly vést ke snížení spotřeby plastových výrobků. Asociaci hotelů a restaurací ČR se podle jejího prezidenta Václav Stárka zatím ministerstvo neozvalo.

3.4.2018

Ceny starších bytů v Praze stagnují. Následovat budou i další regiony

Ceny starších bytů narazily na svůj strop. Data Českého statistického úřadu totiž ukázala, že jejich ceny v posledním kvartále roku 2017 poprvé za 4,5 roku nejen že nerostly, ale dokonce zaznamenaly mírný propad. Děje se tak i ve většině regionů Česka a i když regiony kopírují vývoj v hlavním městě se zpožděním, stagnace se začíná projevovat i tam. Potvrzují to i statistky realitní sítě RE/MAX.

3.4.2018

ANO loni přijalo dary ve výši 34 milionů korun, půlmilionové i od firem

Hnutí ANO loni dostalo dary ve výši 34 milionů korun, zhruba o deset milionů méně než v roce 2016. Vyplývá to z výroční zprávy hnutí. Největším dárcem byl loni podnikatel Jakub Koudela z Mokrých Lazců na Opavsku, který věnoval ANO 650 tisíc korun.

3.4.2018

Přebytek rozpočtu v březnu klesl na 16 miliard. Výsledek ovlivnily příjmy z EU

Ke konci letošního března hospodařil stát s přebytkem rozpočtu 16,3 miliardy korun, který klesl z únorových 25,8 miliardy. I tak je ale nebývale vysoký. V loňském roce totiž činil 4,7 miliardy korun. Hlavní zásluhu na tom mají evropské peníze, protože bez fondů Evropské unie by přebytek dosáhl jen na 5,3 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.    

3.4.2018

Babišův Hartenberg investuje do podprsenek. Kupuje prodejce prádla Astratex

Byznys Andreje Babiše se opět rozrůstá. Premiér v demisi se tentokrát však vrhl do překvapivého odvětví. Fond Hartenberg, který patří do jeho svěřeneckého fondu, totiž kupuje většinový podíl v největším středoevropském internetovém prodejci spodního prádla Astratex. Astratex o tom informoval ve své tiskové zprávě.

3.4.2018

Šance pro můstky. Zdá se, že Skokanský areál Jiřího Rašky čekají lepší časy

/TÉMA DENÍKU/ Frenštátští skokané jsou blízko toho, aby získali částku (2,5 milionu korun) potřebnou pro využití předkupního práva na výkup pozemků ve svém areálu. Jako první podal TJ Frenštát pod Radhoštěm pomocnou ruku Moravskoslezský kraj, který schválil dotaci ve výši 1,25 milionu korun. O druhé polovině bude rozhodovat frenštátské zastupitelstvo v dubnu. 

3.4.2018

Sto čtyřicet na dálnici? V Rakousku otestují novou maximální rychlost

Rakouský ministr pro infrastrukturu Norbert Hofer navrhl, aby se otestovala nová maximální rychlost na dálnicích. Po roce by se pak mělo rozhodnout, zda je to dobré řešení či nikoliv. Dálniční limit navrhl zvýšit na 140 kilometrů v hodině. Testy prý proběhnou na dálnici A1 mezi Vídní a Salzburgem. Informoval o tom Ústřední automotoklub České republiky.

3.4.2018

Předseda odborářů z Vítkovických strojíren: Pracovní místa se dala zachránit

/ROZHOVOR/ V polovině letošního března na sebe podaly Vítkovické strojírny insolvenční návrh. Minulý týden dala firma více než 550 svým pracovníkům výpovědi.

3.4.2018

Zetor pokračuje v expanzi na zahraniční trhy. Traktory zamíří i do Vietnamu

Brněnský výrobce zemědělské techniky Zetor Tractors uzavřel další kontrakt v Asii. Spolupráce s vietnamskou firmou Goldmax zahrnuje dodávky desítek traktorů modelových řad Major, Proxima, Fortera a také Crystal. Společnost o tom informovala ve své tiskové zprávě.

3.4.2018

Česká ekonomika stále rychle roste. Lidé mnohem více utrácejí

Česká ekonomika rostla v loňském roce o 4,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad, který zlepšil svůj dřívější odhad tempa růstu hrubého domácího produktu (HDP) o desetinu procenta. Jedná se o druhý nejvyšší výsledek za posledních 10 let.  Statistici upozornili také na to, že Češi mnohem více utráceli a málo šetřili. 

3.4.2018

NKÚ: Ministerstvo životního prostředí některé výdaje v uzávěrce vykázalo chybně

Ministerstvo životního prostředí nemělo v závěrečném účtu za rok 2016 významné nedostatky, některé údaje v účetní závěrce ale vykázalo chybně. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), oznámila dnes mluvčí úřadu Jana Gabrielová. Podle ministerstva vznikla pochybení kvůli přechodu na nový ekonomický systém.

3.4.2018

Češi se arabských zemí nebojí, ukazují plány na letošní letní dovolenou

Do letních prázdnin sice zbývá ještě čtvrt roku, ale letenky a místa v hotelích mizí takovou rychlostí, že už je skoro pozdě i na last minute. Do zahraničí se letos chystají statisíce Čechů. Oproti předchozím rokům si vybírají čím dál exotičtější místa a neváhají ani vycestovat do zemí, kde je masový turismus ještě v plenkách.

3.4.2018

Sdílená kola jsou zpátky v ulicích, na odemknutí stačí Messenger

Je to dobrá zpráva pro cyklisty. Skončila zimní pauza společnosti Rekola, která provozuje „pouliční půjčovnu“ růžových kol. Těch má po městě rozmístěných asi 350. Stačí se u ní zaregistrovat, vybrat si kdekoliv ve městě volné kolo a vyrazit na cestu.

3.4.2018

Poslední den na daně. Pětina lidí to nestihla, ještě mají šanci nemít pokutu

Berní úředníky čeká perný den. Dnešek je pro drtivou většinu lidí poslední možností pro včasné podání daňového přiznání za loňský rok. V relativním klidu mohou být snad jen poplatníci, kteří si najali daňového poradce. Ovšem i oni musejí do dneška dodat na úřad aspoň plnou moc.

3.4.2018

Rekordní rok tuzemských letišť: Odkud a kam cestovali Češi vzduchem nejčastěji?

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Terminály českých aeroportů prošlo loni více než 16 milionů cestujících. Vděčí za to šlapající ekonomice i dobré bezpečnostní situaci. Žebříčku nejoblíbenějších destinací vévodí Londýn.

2.4.2018

Hnutí ANO loni hospodařilo s přebytkem přes 143 milionů korun

Vládní hnutí ANO v loňském roce hospodařilo s přebytkem ve výši 143,1 milionu korun. V souvislosti se zveřejněním výroční finanční zprávy o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Na pozitivním výsledku se podepsal především úspěch v loňských volbách do Sněmovny, ve kterých hnutí získalo přes 29,6 procenta hlasů a se 78 poslanci tvoří nejsilnější klub v dolní komoře Parlamentu. V roce 2016 vykázalo ANO ztrátu 40,4 milionu korun.

2.4.2018

Obchodní válka pokračuje. Čína uvalila cla na 128 produktů z USA

Čína uvalila clo na vybrané zboží ze Spojených států amerických až do výše 25 procent. Výrobky zahrnují mražené vepřové maso, víno a některé ovoce či ořechy. Peking tímto krokem reaguje na cla, která byla minulý měsíc uvalena na čínskou ocel a hliník. Informoval o tom server BBC.

2.4.2018

Průzkum: Čechům chybí osobní kontakt s kolegy

Z posledního globálního průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad vyplynulo, že i když mezi českými zaměstnanci (64 procent dotazovaných) stále převládá tradiční způsob práce, tj. v kanceláři během běžné pracovní doby, oproti zbytku světa zaostávají v osobním pracovním kontaktu se svými kolegy. Tuzemští zaměstnanci mají také ze všech zkoumaných zemí nejnižší možnost svobodně se rozhodovat a organizovat svou práci.

1.4.2018

Stát dá v příštím roce na vědu a výzkum 36 miliard korun

Stát dá v příštím roce na vědu a výzkum 36 miliard korun, což je o 2,1 miliardy více než letos. Novinářům to řekl místopředseda Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček. Podle něj také bude možné čerpat část nevyužitých peněz z minulých let, které celkově činí 6,9 miliardy korun.

1.4.2018

Informace o výpadcích dodávek pošlou energetici lidem přímo do kapsy

Novinku, která umožní líp se předem připravit na plánované výpadky v dodávkách elektřiny a dozvědět se více o těch neplánovaných, spouští na celém svém zásobovacím území ČEZ Distribuce. Deníku to sdělila mluvčí společnosti Soňa Holingerová. K odběratelům, kteří o to projeví zájem, se informace o odstávkách a poruchách dostanou prostřednictvím e-mailů či SMS zpráv.

31.3.2018

Nás si nekoupíte! Jaderné smetiště nechceme, znělo v Ratibořicích

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ne. Jednoznačné ne řekli obyvatelé Ratibořic hlubinnému jadernému úložišti. Důvod? Obavy a nedůvěra. Nedůvěra v systém a v lidi, kteří rozhodují.

31.3.2018

Stará Breda za padesát pět milionů? Město nemá zájem

Opava - Je to nádherná historická budova. Kdysi jedna z hlavních dominant města dnes zeje prázdnotou a chátrá. Staré Bredě se ale možná konečně blýská na lepší časy. Hledá se totiž kupec.

31.3.2018

Když jsou šťastné slepice, jsme šťastnější i my, říká chovatel

 Při pondělním koledování patrně mnoho dětí a chlapců především na západě Prahy obdrží kraslici, tedy malované vajíčko, které pochází ze Statku Dvořák ve Zlatníkách. Chovatel slepic Josef Dvořák tam totiž chová 5200 slepic, z nichž většina žije v takzvaném podestýlkovém chovu. A tyhle slepice snesou denně kolem 4500 vajec.

31.3.2018

Začíná nové televizní vysílání. Některé programy najdete jinde

Česká televize (ČT) zahájila přechod na nové televizní vysílání DVB-T2 a od zítřka se to postupně může projevit přímo v televizorech. Někteří diváci totiž nemusí najít program ČT :D/ČT art na původní programové pozici a naleznou ho jinde, například až na konci stávajícího seznamu programů v televizoru.

31.3.2018

Hospody lákají nejen na zelené pivo, Velikonoce přejí speciálům

Od velikonočního Zeleného čtvrtka tradičně táhne pivaře do hospod zelené pivo. Například pivovar Starobrno letos tuto svou specialitu uvařil už potřinácté. Neobvyklou barvu, chuť i hořkost nápoji, který tehdy vymysleli sami zaměstnanci pivovaru, dodává výluh z několika bylin včetně kopřivy.

31.3.2018

Víc peněz z brigády? Poslanci chtějí zvýšit limit 10 tisíc korun

Hlavně, abych si nevydělal víc než deset tisíc. Taková myšlenka vytane na mysli mnoha studentům a obecně všem lidem, kteří uvažují o brigádě. Částka deseti tisíc korun je už několik let limitní u všech dohod o provedené práce (DPP).

30.3.2018

Dopravci očekávají, že obří slevy přivedou více cestujících

Zavedení obřích slev pro studenty do 26 let a seniory nad 65 let, které začnou platit od 10. června letošního roku, zahýbe s dopravou v České republice.

30.3.2018

Veba ve smutečním, Broumov se rozloučil s Josefem Novákem

Stovky lidí se poslední březnový čtvrtek přišly naposled rozloučit s panem Josefem Novákem, předsedou představenstva a generálním ředitelem akciové společnosti VEBA.

30.3.2018

Zemřel vydavatel Fidelis Schlée. V minulosti stál za Večerníkem Praha

Ve věku 69 let dnes po dlouhé nemoci zemřel právník a vydavatel Fidelis Schlée. Serveru Lidovky.cz to řekl jeho přítel Aleš Pohořal. Schlée by v sobotu oslavil sedmdesátiny. V 90. letech byl vydavatelem několika novin, stál u zrodu Anglo-německé obchodní akademie nebo humoristického časopisu Sorry.

30.3.2018

Češi míří o Velikonocích do lázní. O tradice nepřijdou

Tuzemská lázeňská zařízení navštívilo v loňském roce 855 405 hostů. Podle údajů Českého statistického úřadu tu celkem strávili 7 374 679 nocí. První letošní nápor hostů – jarní prázdniny – mají lázeňská města za sebou. Druhý je čeká na přelomu března a dubna během Velikonoc.

30.3.2018

Obří hřbitov volkswagenů v poušti. V USA skladují 350 tisíc aut kvůli Dieselgate

Německá automobilka Volkswagen (VW) skladuje na několika místech ve Spojených státech na 350 tisíc aut. Auta zpětně vykoupila od svých zákazníků za 7,4 miliardy (170 miliard korun) dolarů kvůli emisnímu skandálu Dieselgate. Zpět do prodeje by měly jít do dvou let.

29.3.2018

Z Česka houfně mizí automaty. Boj je třeba završit, říkají jejich odpůrci

Konec Kasina Evropy – automaty z Česka mizí a tvrdý hazard postupně končí. Z původních 130 tisíc je jich dnes povoleno jen něco málo přes sedm tisíc. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovaly organizace Transparency International ČR (TI) a Občané proti hazardu (OPH).

29.3.2018

ODS hospodařila opět dobře, Starostové skončili v zanedbatelné ztrátě

ODS loni hospodařila s přebytkem 26,8 milionu korun před zdaněním. Strana tak skončila v plusu potřetí za sebou. Hnutí Starostů a nezávislých (STAN) navzdory tomu, že se vloni dostalo do Sněmovny, skončilo v minusu 15 tisíc korun. Údaje vyplývají ze zpráv pro Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran.

29.3.2018

Němci pracují jen 35 hodin týdně. V produktivitě je Češi doženou až za 40 let

Češi tráví v práci o 14 procent více času než Němci, přesto jsou výrazně méně produktivní. Také proto pracují za třetinové mzdy. Analytici proto varují, že pokud spolu se současným růstem mezd nevzroste i produktivita, země ztratí svou konkurenceschopnost.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT