Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

dnes 16:39

Airbnb ruší pronájmy na Západním břehu Jordánu. Kvůli kritice

Společnost Airbnb odstraní ze své nabídky pronájmy, které se nachází v židovských osadách na okupovaném Západním břehu Jordánu. Firma čelila kritice, že profituje z území, které si nárokují Palestinci. Na svém webu o tom informoval americký magazín Time.

dnes 14:39

NASA se chce zviditelnit. Zvažuje prodej letenek pro vesmírné turisty

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) by se mohl již brzy postavit po bok Richarda Bransona, Jeffa Bezose a Ellona Muska, kteří plánují dostat na oběžnou dráhu vesmírné turisty. Podle zprávy listu Washington Post přemýšlí o možnosti prodávat soukromým osobám místa v raketách na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

AKTUALIZOVÁNO
dnes 13:21

Francie chce odvolat šéfa Renaultu. Po svém zatčení už není způsobilý ho vést

Šéf automobilky Nissan Renault Carlos Ghosn, který čelí v Tokiu policejnímu vyšetřování, už není dále způsobilý k vedení Renaultu. V úterý to uvedl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Francie drží v automobilce Renault klíčový podíl. Informovala o tom agentura Reuters.

dnes 12:31

ČEZ zdraží od Nového roku elektřinu. Někteří zaplatí o osm procent více

Energetická společnost ČEZ zdraží od Nového roku části zákazníků elektřinu o osm procent. Půjde o lidi, kteří nemají zafixovány ceny, elektřinou netopí a neohřívají pomocí ní vodu. Pro většinu z nich půjde o méně než 40 korun měsíčně. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti Roman Gazdík. Důvodem je podle něj růst cen na velkoobchodních burzách. 

dnes 12:09

Češi stále častěji preferují u potravin a drogerie kvalitu před nízkou cenou

Počet Čechů, kteří upřednostňují při nákupech potravin a drogerie kvalitu, roste. Jejich podíl se za posledních pět let zvýšil z 35 na 40 procent. Naopak podíl domácností, které preferují cenu nad kvalitou, v letech 2013-2018 klesl na 60 procent. Zvyšují se také ceny potravin a nápojů. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a výzkumné společností GfK.

dnes 12:05

Vánoční cukroví opět dražší. Lidé si budou muset za suroviny připlatit

Vánoce bez cukroví? Pro mnohé nepředstavitelné. Perníčky a linecké jsou nejen na jižní Moravě s tímto obdobím pevně spjaté. „Často peču pro celou rodinu,“ řekla důchodkyně Helena Cáhlíková. Lidé se ale musí smířit s tím, že se cena surovin před Vánocemi vždy zvyšuje.

dnes 11:50

Kupte si vánoční jedličku v květináči. Stromy se pak vrátí do lesa

/FOTOGALERIE/ Od pondělí si mohou zájemci na jednom ze sedmi prodejních míst v Praze zakoupit vánoční stromeček, který ovšem po svátcích nemusí skončit u kontejneru nebo na skládce. Příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy totiž spustila po loňském úspěchu pilotního ročníku projektu Vánoční jedlička s budoucností prodej speciálních vánočních jedliček v květináčích. Lesníci jich před letošními Vánocemi připravili celkem 400.

dnes 11:25

Cestování vlaky Českých drah mírně podraží. Navýší počet spojů

České dráhy (ČD) od 9. prosince zdraží jízdenky o 2,5 procenta. Důvodem je letošní růst inflace. ČD rovněž v příštím roce navýší počet vlaků na průměrných 7223 spojů denně, což je o 182 spojů více, než letos. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovaly České dráhy. 

dnes 10:57

Google postaví nové zelené datacentrum v Dánsku. Investuje přes 15 miliard

Google plánuje utratit 4,5 miliardy dánských korun (15,7 miliard korun českých) za nové datacentrum v dánském městě Fredericii. Kromě toho hodlá v zemi investovat i do zelené energie a vyhodnocuje řadu projektů pobřežních, větrných a solárních elektráren. Firma to oznámila v příspěvku na svém blogu.

dnes 10:56

Které centrální banky letos nakupují zlato? ČNB mezi nimi nehledejte

Centrální banky kupují nejen víc zlata než v posledních letech, ale objevila se i řada nových odběratelů. Například Polsko a Maďarsko jako první země Evropské unie, které od počátku století nakoupily zlato, informoval portál Zlato.cz. Český zlatý poklad se od rozdělení federace naopak neustále tenčí.

dnes 10:45

Brabec bude jednat s Evropskou komisí a Němci o kompenzacích za jez u Děčína

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dostal dnes od vlády za úkol jednat s Evropskou komisí a Německem o mezistátní kompenzaci za újmu na přírodě, která vznikne při stavbě jezu na Labi u Děčína. Brabec to řekl novinářům po jednání kabinetu s tím, že podle názoru Správy Národního parku České Švýcarsko nelze negativní vlivy plánované stavby kompenzovat.

dnes 10:40

Ještě delším autobusem na letiště v Praze. Dopravní podnik si je pronajme

Dopravní podnik hl. města Prahy (DPP) začal řešit problém s nedostatečnou kapacitou autobusů, které jezdí mezi Nádražím Veleslavín a ruzyňským letištěm. Vypsal veřejnou soutěž na pronájem 18 velkokapacitních kloubových autobusů. Autobusy, které si chce DPP pronajmout, mají být plně nízkopodlažní, ve výběru bude jediným kritériem cena za ujetý kilometr.

dnes 10:13

Prezident jmenuje ve středu nové členy bankovní rady a viceguvernéry ČNB

Prezident Zeman jmenuje ve středu do bankovní rady ČNB dva nové členy. Jedním z nich je poradce premiéra Andreje Babiše Aleš Michl. Dále pak jmenuje ve středu novými viceguvernéry ČNB dosavadní členy bankovní rady Marka Moru a Tomáše Nidetzkého. Na twitteru o tom informoval prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček.

dnes 09:35

OBRAZEM: Podoba železničního muzea u Masarykova nádraží se začíná rýsovat

Národní technické muzeum představilo architektonickou studii areálu, který umožní na jednom místě soustředit desítky jedinečných strojů. Výstavba železničního muzea se připravuje už od roku 2000, jako reálný termín otevření expozice v novém areálu se jeví rok 2026.

dnes 09:00

Z jedné aplikace do více bank? Nechceme, nepotřebujeme, říká většina Čechů

Češi o multibankovní mobilní aplikace příliš zájem nemají. Každý druhý se k jejich využívání staví spíše negativně. Jsou totiž přesvědčeni, že je nepotřebují. Navíc se obávají jednak úniku dat, jednak obtěžování nevyžádanými marketingovými nabídkami.

AKTUALIZOVÁNO
dnes 07:01

Od ledna vzroste minimální mzda na 13 350 korun. Vláda podpořila odbory

Minimální mzda se od ledna zvýší o 1150 korun na 13 350 korun, rozhodla dnes vláda. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) to oznámila na twitteru. Přeje si, aby se v roce 2021, kdy vyprší současnému kabinetu mandát, přiblížila 16 tisíc korun. O 15 200 korunách mluvil o víkendu v tomto časovém horizontu i premiér Andrej Babiš (ANO).

dnes 06:00

Bydlení ano, starosti s ním ale už ne. Družstvům chybí šéfové

Nejsou lidi, pláčou bytová družstva a společenství vlastníků jednotek. Majitelé ani družstevníci nemají chuť starat se o domy, v nichž bydlí. 

včera 21:49

Obří skandál. V praní špinavých peněz přes Dánsko je namočená i Deutsche Bank

Gigantický skandál kolem údajného praní špinavých peněz v Danske Bank zasáhl i další přední evropskou banku. Whistleblower Howard Wilkinson při slyšení před dánským parlamentním výborem uvedl, že více než polovina z podezřelých finančních prostředků prošla přes americkou pobočku přední evropské banky. Agentura Bloomberg s odvoláním na zdroj obeznámený se situací informovala, že se jednalo právě o Deutsche Bank.

včera 18:19

Jak na Airbnb? Firma je připravena za krátkodobé pronájmy vybírat poplatek

Jedním z cílů nového vedení pražského magistrátu i radnice Prahy 1 je vyřešit problémy s Airbnb. Firma poskytuje uživatelům krátkodobé pronájmy bytů nebo celých nemovitostí. Podle pondělního prohlášení je společnost připravena začít vybírat ubytovací poplatek za všechny své hostitele v Praze a výnos z něj převádět hlavnímu městu, pokud bude přijat vládní návrh.

včera 17:51

Lesy kvůli kůrovci mizí před očima. Vstup do okolí? Jen na vlastní nebezpečí

/FOTO, VIDEO/ Holiny mající i desítky hektarů, trčící pařezy jako němí svědci toho, že v místě ještě nedávno rostl les. Stroje do noci likvidující napadené stromy. A také nebezpečí pro návštěvníky lesa. Takové jsou následky kůrovcové kalamity na jihu Moravy, podle odborníků nejhorší v dějinách českých zemí.

včera 17:12

Češi zbohatli a přeskočili Slováky a Řeky. Na Slovince a Estonce přesto nestačí

Češi si mohou díky růstu mezd koupit více zboží a služeb než před rokem. V žebříčku, který sestavila společnost GfK, tak zaujali 23. místo ze 43 evropských zemí. I když i tak meziročně polepšili o tři pozice, jejich koupěschopnost je stále o třetinu nižší než celoevropský průměr.

včera 16:17

Berme na učební obory každého. Svaz průmyslu je proti pevné bodové hranici

Zatímco hejtmani spatřují v takzvaném cut-off score první krok k záchraně churavějícího českého školství, Svaz průmyslu a dopravy ČR je proti. Obává se totiž, že by se po zavedení pevné bodové laťky pro přijetí nedostalo sedm z deseti uchazečů ani na učňovský obor.

včera 15:34

Čechů na internetu přibývá. Ovlivňuje to nákupní chování, volby i očkování

Čechy čím dál tím více lákají sociální sítě, například Facebook či Twitter. Zatímco ještě před pěti roky na nich pobývaly tři miliony z nich, letos tam má účet už 4,5 milionu obyvatel Česka. „Poprvé je na sociálních sítích více než polovina lidí starších šestnácti let,“ konstatoval Martin Mana z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

včera 14:11

Zimní sezona motoristů je tu. Jen výměna pneumatik ale není všechno

Od 1. listopadu mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo pokud ji lze vzhledem k počasí očekávat. Na začátku zimní sezóny však podle České asociace asistenčních společností zhruba pětina řidičů jezdí na nevhodných či zcela nevyhovujících pneumatikách. 

včera 13:15

Equa bank prudce roste zisk. Letos již přesáhl čtvrt miliardy korun

Equa bank pokračuje v růstové trajektorii. Za prvních devět měsíců letošního roku zvýšila svůj zisk na 261 milionů korun. To představuje v porovnání s loňském více než dvoupětinový růst. Konsolidovaný zisk Equa bank stoupl dokonce o 190 procent. A bance také přibyla pětina nových klientů.

AKTUALIZOVÁNO
včera 11:33

Skandál v Nissan Renaultu. Po šéfovi automobilky jde policie kvůli zpronevěře

Automobilový magnát Carlos Ghosn čelí v Tokiu policejnímu vyšetřování. Šéf automobilky Nisan Renault je podezřelý z toho, že zneužil firemní peníze pro soukromé účely. Zpráva, kterou přinesl japonský deník Asahi, způsobila šok. Akcie Renaultu spadly na tříroční minimum a management Nissanu požaduje, aby byl Ghosn okamžitě zbaven funkce.

včera 10:18

Tramvaje z plzeňské Škody začaly jezdit v Turecku. Zvládnou i jízdu bez trolejí

Plzeňská firma Škoda Transportation úspěšně dotáhla do konce další zakázku. Za 26 milionů eur (přibližně 675 milionů korun) dodala pro osmisettisícové turecké město Eskişehir čtrnáct tramvají typu ForCity. Od pražské verze se nová vozidla liší designem, rozchodem i schopností jízdy na baterie.

včera 09:07

Chcete se stěhovat do Trmic? Zapomeňte na doplatek na bydlení

Ústecký magistrát vyhověl trmické radnici. Nově přistěhovaní nedostanou doplatek na bydlení, protože Trmice sužují patologické jevy. 

včera 09:01

Ostravské letiště prohrává boj s polskou konkurencí. Je třeba změnit strategii

/FOTOGALERIE/ To, že Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově nestačí na polskou konkurenci, ví v regionu prakticky každý, kdo chce někam cestovat. Nyní se konečně k problému staví čelem i majitel Moravskoslezský kraj. Deníku to potvrdil náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka.

včera 02:23

Týden obřích slev začíná. Nenechte se však napálit

Předvánoční nákupní horečka startuje. Prvním „výkopem“ jsou slevové akce spojené s tzv. Černým pátkem. Neřiďte se procenty, ale výslednou cenou, radí odborníci.

18.11.2018

Panorama Kyje. Ekospol dokončil jeden z největších projektů pražské historie

Stavební firma Ekospol se v právě končícím týdnu pochlubila, že dokončila poslední dvě etapy výstavby městské čtvrti Panorama Kyje se skoro tisícovkou nových bytů. Podle developera se jedná o jeden z největších rezidenčních projektů v historii Prahy.

18.11.2018

Bezobalový farmářský trh funguje už rok. V prosinci nabídne produkty z Afriky

Už rok a kousek funguje v Česku první farmářský trh, kde si mohou zákazníci koupit většinu potravin do vlastních obalů nebo ve vratných nádobách. Heřmaňák je součástí trhů Náplavka na Řezáčově náměstí. Na projektu spolupracuje také radnice Prahy 7.

18.11.2018

Architektura. Pražští plánovači si k narozeninám nadělili černou tramvaj

Institut plánování a rozvoje (IPR) funguje v Praze už pět let. V listopadu 2013 se transformoval z Útvaru rozvoje města (ÚRM). Městští plánovači se za tu dobu dostali do povědomí obyvatel hlavního města. IPR si nyní ve spolupráci s dopravním podnikem nadělil k výročí speciální architektonickou tramvaj, která bude jezdit po metropoli celý rok.

17.11.2018

Nejlepší nemocnice Česka? Podívejte se na zajímavé žebříčky

/ROZHOVOR/ Která je ta nejlepší nemocnice ve vašem okolí? Jednoduchá otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Pro někoho je nejlepší nemocnice ta, kde mají nejvstřícnější personál, pro jiného ji představuje ústav s nejlepším vybavením. Nejen tyto aspekty do svého výzkumu zahrnula organizace HealthCare Institute. Do jejího celostátního projektu Nemocnice ČR 2017 bylo zapojeno 155 nemocnic s akutními lůžky z celé republiky.

16.11.2018

Národní park bourá plány na výstavbu jezu u Děčína

Naděje rejdařů na výstavbu labského zdymadla u hranic s Německem se bortí. Stojí za tím aktuální stanovisko Národního parku České Švýcarsko, který měl vypracovat plán na záchranu vzácných rostlin a živočichů dotčených novým jezem.

16.11.2018

Passat se bude vyrábět v Kvasinách, oznámil šéf koncernu VW Herbert Diess

Koncern Volkswagen přesune od roku 2023 výrobu modelu VW Passat do závodu Škody v Kvasinách na Rychnovsku. Tam se bude montovat spolu s vozy Škoda Superb a Kodiaq. Přesun výroby je součástí nového pětiletého plánu koncernu.

16.11.2018

Hektarová hala, dvacet kamionů navíc. Hustopeče se bojí dalšího nárůstu dopravy

Denně projíždějí desítky kamionů a nákladních aut se znakem firmy Moss logistics centrem Hustopečí. Dopravně logistická společnost s loňským obratem téměř jedné miliardy korun plánuje rozšířit svůj areál ve směru na Starovičky. Záměrem se zabývá vedení radnice, starostka Hana Potměšilová ze Sdružení nezávislých se totiž obává zvýšeného provozu. „Už teď doprava ve městě občas kolabuje. Je nešťastné, že společnost sídlí na druhé straně Hustopečí, než je dálniční sjezd,“ uvedla.

16.11.2018

Dražba kladenské huti Poldi se neuskuteční. Zájemce nesložil včas jistotu

Kladenskou Poldovku se opět prodat nepodařilo. Tentokrát se do dražby nepřihlásil vůbec nikdo. Zájemce sice byl, ale nesložil včas peníze, a dražba se tak  nekonala.

16.11.2018

V Číně otevřeli luxusní hotel v zatopeném lomu. Noc vyjde na tisíce korun

Nedaleko čínské metropole Šanghaj otevřeli první luxusní hotel, který je celý postavený ve starém a zčásti zatopeném lomu. Nechybí luxusní restaurace, výhled na vodopád a nabídka adrenalinových sportů.  

16.11.2018

Mafra z koncernu Agrofert může převzít Bauer Media, obchod povolil ÚOHS

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil spojení vydavatelství Mafra ze skupiny Agrofert a aktiv skupiny Bauer Media v Česku a na Slovensku. Agrofert, který je ve svěřeneckých fondech premiéra Andreje Babiše, tak získá kontrolu nad druhým nejsilnějším vydavatelstvím na českém časopiseckém trhu.

16.11.2018

Komu zhorší cestování, co stavbaře překvapilo? Nejdelší tunel ve 21 odpovědích

/FOTOGALERIE/ Česká železnice po letech zažívá otevření důležité novostavby, která zrychlí cestování vlakem mezi Prahou a Plzní. Už ve čtvrtek v podvečer projel první nákladní vlak jedním ze dvou tubusů nového tunelu Ejpovice, dnes jím začaly jezdit i vlaky s cestujícími. Stavba je se svojí délkou 4,1 kilometru nejdelším železničním tunelem v České republice.     

16.11.2018

Zkrátí dobu jízdy. Nejdelším železničním tunelem Česka už jezdí vlaky

Nejdelší železniční tunel v České republice, kterým se zkrátí trať z Plzně do Prahy o více než šest kilometrů, včera přivítal první vlaky. Stavbou, která začala v roce 2013, jako první projel nákladní vlak. Pro expresy a rychlíky se nová trať o délce 4,1 kilometru otevře dnes. 

16.11.2018

Regulace má mezery. „Falešné“ podnikatelské úvěry likvidují dlužníky

Regulace spotřebitelských úvěrů, která začala platit před rokem a půl, má mezery. Nekalé firmy dál odírají dlužníky, jen je přesvědčí, aby si místo spotřebitelské vzali podnikatelskou půjčku.

15.11.2018

Dronů je v Česku stále víc. Ministerstvo chystá digitalizaci vzdušného prostoru

Počet dronů na území České republiky roste. Zatímco profesionálních evidovaných strojů je zhruba tisícovka, těch rekreačních jsou mezi občany desetitisíce. Potenciál oblasti bezpilotního létání si uvědomuje i ministerstvo dopravy, které chce dosáhnout digitalizace vzdušného prostoru a vytvořit v Česku testovací prostředí.

15.11.2018

Zisk ČSOB klesl o patnáct procent. Vydělala 11,5 miliardy korun

Čistý zisk společnosti ČSOB dosáhl během tří čtvrtletí letošního roku 11,5 miliardy korun. To je o patnáct procent méně, než vloni. Na vině je podle společnosti mimořádně úspěšný rok 2017 i navýšení investic do zaměstnanců a rozvoje inovací.

15.11.2018

Polovina pracovních schůzek je neproduktivní. Lidé jimi ztratí 13 dní ročně

Více než polovina pracovních schůzek je neefektivní a neproduktivní. Vyplývá to z průzkumu hotelové sítě Crowne Plaza, podle kterého zaměstnanci ztratí zbytečnými setkáními až 13 pracovních dnů ročně. Dvě třetiny lidí se schůzkám aktivně vyhýbají. Tvrdí, že obdrželi špatné datum, nebo dokonce simulují nemoc.

15.11.2018

Posílení práv pasažérů? Evropské nařízení změní cestování na železnici

Poslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek schválili nová pravidla pro cestování na železnici. To by nově mělo být jednodušší pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace, kterým bude stačit objednat asistenci 30 minut předem. Změní se i podmínky odškodnění za zpoždění vlaku. Nařízení by se navíc mělo vztahovat i na vnitrostátní dopravu, na kterou dosud v řadě zemí platí výjimky. 

15.11.2018

Evropské šelmy si nejvíce pochutnají na ovcích. Ročně jich zabijí 21 tisíc

Velké šelmy na území Evropské unie nejčastěji útočí na ovce. Vyplývá to ze studie, kterou nechal vypracovat zemědělský výbor evropského parlamentu. V Česku v loňském roce padlo za oběť útokům vlků celkem 222 hospodářských zvířat. Podle odborníků může pomoci lepší zabezpečení pastvin i jejich umístění v blízkosti hospodářských staveb.

15.11.2018

UniCredit Bank bude mít nového šéfa. Jiří Kunert po třiceti letech končí

Generální ředitel společnosti UniCredit Bank pro Českou republiku a Slovensko Jiří Kunert po třicetiletém působení ve funkci končí. Na začátku dubna příštího roku ho po schválení Českou národní bankou nahradí dosavadní ředitel globálních bankovních služeb Jakub Dusílek. 

15.11.2018

Výdaje na sociální dávky klesají. Stát vloni vyplatil 34 miliard korun

Celkové výdaje na dávky sociální podpory vloni dosáhly 34,3 miliardy korun. To představuje téměř tři procenta státního rozpočtu, což je nejnižší podíl za posledních 15 let. Oproti předchozímu roku vyplatil stát na sociálních dávkách o 657 milonů méně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT