Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

dnes 20:10

Siemens spustil ve Volanově novou digitální linku. Nabídne desítky míst

Elektrotechnická firma Siemens už naplno rozjela provoz na nové výrobní lince. Produkuje softstartéry do elektromotorů, a to podle nejnovějších průmyslových trendů.

dnes 17:28

ČD prohloubí spolupráci s youtubery, nechaly si registrovat i speciální značku

České dráhy chtějí přilákat do vlaků mladší zákazníky oslovením přes youtubery. Ve spolupráci se čtyřmi z nich spouští nové speciální stránky pro mladší generaci. Dopravce si už u Úřadu pro průmyslové vlastnictví nechal registrovat ochrannou známku Youtuberský vlak.

dnes 12:22

První koupání? Na střeše. Většina koupališť otevře nejdřív začátkem června

Vodních radovánek se lidé na většině koupališť dočkají začátkem června. Už od úterka se ale mohou vykoupat v střešním bazénu kohoutovického akvaparku. Dřívější začátek sezony zvažují také na Kraví hoře.

včera 15:54

Plavky a kondomy s tvářemi snoubenců. Královskou svatbu provázely i podivnosti

/VIDEO/ Účast na svatbě prince Harryho a Meghan Markleové předčila všechna očekávání a obchodníci si mohou mnout ruce. Na druhé straně se však mohou Britové také ptát - nezašlo marketingové bláznění kolem sňatku královského páru příliš daleko? Jsou opravdu všechny produkty, navržené k tomuto dni, hodny jeho významu?

včera 12:50

Společnost J&T nám neumožnila zaplacení dluhu, napsal Tvrdík

Odvolaný místopředseda představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na sociálních sítích uvedl, že CITIC Group dluh CEFC v pátek nesplatila. Podle něj v tom společnosti zabránily kroky J&T, která ve čtvrtek nahradila představenstvo CEFC krizovým managementem.

včera 12:16

Přirozené mokřady se pro čištění vody vyplatí víc než ty umělé, zjistil výzkum

Co dokáže s odpadní vodou i s vodou nasycenou látkami z polí přirozený mokřad, zkoušeli na Příbramsku vědci z České zemědělské univerzity (ČZU). Jejich čtyřletý výzkum ukázal, že pro čištění vody od fosforu, dusíku a organických látek je přirozený mokřad stejně účinný jako ten, který se dá zbudovat uměle. 

včera 08:49

Pražské tunely osvítí LEDky za čtvrt miliardy korun. Ušetříme, říká TSK

Pozná to každý řidič, projíždějící Strahovským a Zlíchovským tunelem. Zásadní investici v podobě výměny osvětlení tu chystá Technická správa komunikací (TSK). Stávající sodíkové výbojky nahradí LED světla. Celá akce má stát 219 milionů korun, TSK chce zaplatit akci částečně z evropských dotací.

včera 03:23

Banky shánějí podpisy klientů. Kvůli ochraně dat

Chystáte se v příštích dnech zajít na pobočku své banky či pojišťovny? Nezapomeňte si s sebou vzít tužku. I ve finančních institucích ji budete potřebovat kvůli souhlasu s novými pravidly nakládání s osobními údaji. Nařízení Evropské unie zvané GDPR začne platit už za šest dní – v pátek 25. května.

18.5.2018

Zeppelin nad Prahou. Největší komerční vzducholoď dorazila do metropole

Pražanům, kteří dnes odpoledne zvedli svůj zrak k obloze, se naskytl neobyčejný pohled. Nad svými hlavami mohli spatřit největší komerční vzducholoď světa. Zeppelin NT přistál kolem třetí hodiny odpoledne na letišti v Letňanech.

18.5.2018

Nový Zetor? Místo traktoru představila firma obrněný transportér

/FOTOGALERIE/ Kromě traktorů i taktická obranná vozidla pro armádu. Lidem představila společnost Zetor první vozidlo typu Gerlach na veletrhu obranné techniky v Bratislavě.

18.5.2018

Češi mají třetí nejdražší mobilní data v Evropské unii

Za jeden GB dat v mobilních sítích LTE zaplatili čeští zákazníci v prvním čtvrtletí letošního roku v průměru téměř šest dolarů (130 korun), což je třetí nejvyšší cena v Evropské unii. Na prvním místě je Belgie, kde jeden GB vyjde na více než sedm dolarů (152 korun). Téměř sedm dolarů pak za jeden GB zaplatí v Německu. Informovala o tom analytická společnost Point Topic.

18.5.2018

Porsche má problém. Musí svolat 60 tisíc SUV kvůli emisím

Německý automobilový regulátor KBA v pátek nařídil svolání 19 tisíc dieselových SUV Porsche z důvodu podvádění při testování emisí. Celosvětově podle něj bylo identifikováno přibližně 60 tisíc zmanipulovaných dieselových vozů Macan a Cayenne. Automobilka se k požadavku KBA nevyjádřila.

18.5.2018

Miliardář Musk slibuje jízdu tunely pod Los Angeles za pouhý dolar

/VIDEO/ The Boring Company amerického miliardáře a vizionáře Elona Muska je před dokončením prvního zkušebního tunelu pod Los Angeles. Musk nyní prozradil další podrobnosti svého kontroverzního plánu na přesunutí masové dopravy z ulic města do sítě vysokorychlostních tunelů. Za svezení v podzemním autobusovém systému zaplatí cestující pouhý jeden dolar (22 korun).

18.5.2018

Projekt za dvě miliardy byl opuštěný. Outlet u letiště se konečně otevřel

/FOTOGALERIE/ Téměř deset let v Tuchoměřicích nedaleko Letiště Václava Havla stál prázdný areál, v obchodech se místo zákazníků střídali hlídači. Z velkolepého projektu se stal skanzen. Nyní se konečně po několika odkladech i soudním sporu otevírá druhé pražské outletové centrum. Do Prague The Style Outlets mohou lidé zavítat od pátečního dopoledne, provozovatel chystá na začátku několik kulturně společenských akcí.

18.5.2018

PayPal ohlásil největší akvizici ve své historii. Chce dobýt i kamenné obchody

Americký poskytovatel elektronických plateb PayPal má nakročeno k rozšíření svých služeb do tisíců kamenných obchodů v Evropě a Latinské Americe. Za 2,2 miliardy dolarů (47,7 miliardy korun) kupuje švédský startup iZettle. Jedná se o největší akvizici v jeho dvacetileté historii. Informovala o tom agentura AP.

18.5.2018

Markle & Sparkle. Známý britský řetězec na počest svatby změní název

Británie bude v sobotu žít sňatkem prince Harryho a herečky Meghan Markleové. Do předsvatebních akcí se zapojil i britský řetězec Marks & Spencer, který se rozhodl pobavit své zákazníky změnou názvu. Na víkend některé z jeho poboček vyzdobí své výlohy nápisem Markle & Sparkle, což je slovní hříčka, která se dá volně přeložit jako "jiskřící Markleová".

AKTUALIZOVÁNO
18.5.2018

Tkáč obvinil Tvrdíka ze lži. CEFC místo placení podala předběžná opatření

Krize kolem čínského investora CEFC se nadále zamotává. Odvolaný místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík obvinil na Twitteru společnost J&T Private Investments, že nechce zpět své peníze, ale jde ji o získání evropských aktivit CEFC. Na to stejnou cestou reagoval spolumajitel J&T Patrik Tkáč. Obstrukce byly podle jeho slov ze strany CEFC a J&T je připravena přijmout platbu a vrátit klíče. Čínská společnost však ve stanoveném termínu dluh nezaplatila.

18.5.2018

Nové domy vedle paneláků. Pražská sídliště se zahustí

/INFOGRAFIKA/ Zakonzervovat, anebo zastavět? Místní obyvatelé panelových sídlišť bývají ostražití, pokud jde o výstavbu dalších bytových domů. Odborníci se ale v názorech liší. Návrh Metropolitního plánu v některých lokalitách se zahuštěním panelových sídlišť počítá.

DOTYK.CZ
18.5.2018

Atlas hub v telefonu je top. České seniory baví chytré technologie

Podle dat Českého statistického úřadu žijí v Česku víc než dva miliony seniorů ve věku 65 let a víc. To je poměrně významná ekonomická síla. Senioři přitom zdaleka neodpovídají ustálené představě u usedlých babičkách a dědečcích. Přibývá mezi nimi lidí, kteří se zajímají o chytré telefony i mobilní aplikace, které chtějí nejen kvůli komunikaci s vnoučaty, ale i kvůli vlastním zájmům. A hodně z nich i podniká.

18.5.2018

Obce mají miliardové přebytky, bojí se je investovat

Vypadá to jako skvělá zpráva, ale není úplně bez vady. Hospodaření měst a obcí (bez započítání Prahy) skončilo loni posedmé v řadě v přebytku. Tentokrát 14 miliard korun, což je druhý nejvyšší výsledek v historii. 

AKTUALIZOVÁNO
17.5.2018

J&T odvolalo vedení CEFC včetně Tvrdíka. Číňané chystají právní odvetu

Krize kolem čínského investora CEFC nabírá obrátek. Zadlužená skupina prý nepřiměla čínský státní kolos CITIC, aby za ni firmě J&T Private Investments zaplatil miliardové pohledávky. J&T proto odvolala představenstvo společnosti CEFC Europe včetně místopředsedy Jaroslava Tvrdíka a dosadila na jeho místo krizový management. CITIC nedávno v CEFC získal podíl a dluh měl uhradit. Čínská společnost se ale brání, že měla peníze připravené a chystá právní kroky. 

17.5.2018

Stát jde na ruku velkostatkářům, vadí rolníkům. Chtějí platby za první hektary

Menší statek by měl za hektar půdy dostat více peněz než velkostatek a pak bude mít venkov šanci se opět rozvíjet. O tom je přesvědčena Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ). Zavedení takzvané redistributivní platby, kterou přijalo již osm evropských zemí, však v Česku naráží na odpor politické reprezentace.

17.5.2018

Smrk má být nadále hlavní českou dřevinou. Skandální, rozčilují se ekologové

Ministerstvo zemědělství poslalo do mezirezortního připomínkového řízení vyhlášku, která určuje druhovou skladbu lesů. Návrh se stal okamžitě terčem kritiky ekologů. Skutečnost, že smrk má být hlavní dřevinou i tam, kde nyní plošně hyne, označilo Hnutí Duha za skandální.

17.5.2018

Tunel na trati do Drážďan postaví Němci. Cestu z Prahy zkrátí na hodinu

Českou krajinu spatří cestující naposledy v Chabařovicích. Pak se rychlovlak vřítí do 26 kilometrů dlouhého tunelu, který už bude v péči Němců. Vynoří se až na druhé straně Krušných hor. Tak by mělo vypadat železniční spojení mezi českou a saskou metropolí po roce 2030.

17.5.2018

Projekt rychlodráhy na letiště začal. Nemá přitom jistou trasu ani návratnost

Sdružení firem Sudop Praha a Metroprojekt získá za 64 milionů korun zakázku na projektování prvního úseku trati na Letiště Václava Havla. Smlouva je před podpisem. Projektování začne i přesto, že dosud není jasné, zda stavba projde ekonomickým hodnocením. Nemá ani jistou trasu.

17.5.2018

Konec levného benzinu? Dění v Gaze, Íránu i Venezuele vyvolává další zdražování

Ceny benzinu i nafty na českých čerpacích stanicích jsou nejvyšší od srpna 2015. A odborníci varují, že bude hůř. Na vině je zejména souhra nepříznivých geopolitických událostí.

17.5.2018

Přes 100 tisíc cigaret mělo prošlý kolek, prodejcům hrozí milionové pokuty

Celníci v rámci celorepublikové dubnové akce zajistili 130 tisíc tabákových výrobků bez platné nálepky. Odhadovaný únik na spotřební dani vyčíslili na téměř 340 tisíc korun. Dnes o tom informovala mluvčí celní správy Martina Kaňková.

17.5.2018

V Japonsku odjel vlak o 25 sekund dříve. Naprosto neomluvitelné, kál se dopravce

Západojaponské dráhy vydaly oficiální omluvu za to, že jeden z jejich příměstských vlaků opustil nástupiště v 7.11:35. Pravidelný odjezd přitom měl být v 7.12:00. Ke „vpravdě neomluvitelnému“ incidentu došlo v prefektuře Šiga.

17.5.2018

Nemáme dost peněz na trenéry, mládež ani provoz, stěžují si kluby z celé země

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Financování sportu by měla napomoci připravovaná národní agentura pro sport. Návrh na její vznik zamíří na vládu.

17.5.2018

Zájem o letenky je rekordní, hlídejte si „kufry v ceně“

Dámy a pánové, vítáme vás na palubě. Podobné hlášení z reproduktorů v letadle letos uslyší rekordní počet Čechů. Předvídají to alespoň tuzemští prodejci letenek a zástupci Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR). V prvním čtvrtletí 2018 totiž společnosti sdružené ve skupině IATA prodaly v Česku letenky v hodnotě 4,5 miliardy korun, což znamená meziroční nárůst o devět procent. A rezervace pro druhé čtvrtletí jsou meziročně vyšší minimálně o 15 procent.    

16.5.2018

RegioJet představil novou lokomotivu. Dopravce zaznamenal nárůst cestujících

Nové lokomotivy Bombardier Traxx MS2 v barvách RegioJetu začaly svůj pravidelný provoz. Soukromý dopravce je ve středu vypravil na první spoje z Prahy do Návsí. Letos má získat ještě další dvě lokomotivy, postupně je začne nasazovat i do mezinárodní dopravy. Cestující čekají i nové vagóny Astra.

16.5.2018

Ceny nafty? Za průměrnou mzdu si jí dnes koupíme více než před šesti lety

Ceny pohonných hmot jsou na tříletých maximech. Relativně jsou však stále nízké. Ve srovnání s cenovými extrémy z roku 2012 je například litr nafty levnější o 6 korun a 54 haléřů. Viděno optikou rostoucích příjmů, jsou paliva ještě levnější. Za průměrnou mzdu si totiž dnes koupíte přes 1000 litrů nafty, což je více než o polovinu větší objem než v roce 2012.

16.5.2018

Čínský Elon Musk plánuje vypuštění první soukromé rakety v zemi

Čínský soukromý vesmírný sektor o sobě dává vědět. Pekingský startup OneSpace doufá, že ve čtvrtek vstoupí do historie, když jako první čínská soukromá společnost vypustí svou vlastní raketu. Tři roky stará firma je často označována za čínskou obdobu americké SpaceX, vizionáře a podnikatele Elona Muska.

16.5.2018

Mountfield posílí nová tvář. Novým ředitelem logistiky se stal Martin Vaner

Mountfield posílí nový ředitel odboru logistiky. Stal se jím Martin Vaner, který dříve působil ve firmě Makro Cash&Carry ČR. Na starosti bude mít strategický rozvoj skladů, efektivní systém dopravy a řízení projektů. Mountfield o tom informoval ve své tiskové zprávě.  

16.5.2018

PET lahve z rostlinného materiálu? V budoucnu by mohly být z melasy i pilin

PET lahve by se mohly vyrábět z melasy a pilin nebo dřevěné štěpky. Na dnešní tiskové konferenci to řekl Jaroslav Dobiáš, vedoucí Nezávislé obalové laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT). Podle něj se technologie už vyvíjí. V současné době se plastové lahve vyrábějí z produktů ropy, doba jejího rozpadu je 50 až 80 let.

16.5.2018

Kellnerova PPF posiluje v komunikacích. Koupila třetinu firmy ČD - Telematika

Skupina PPF, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala podíl 29,4 procenta ve společnosti ČD - Telematika. Ten koupila od investiční skupiny Unicapital. Informovala o tom tisková mluvčí PPF Zuzana Migdalová.  

16.5.2018

Počet nových exekucí klesl o deset procent. Nejvíce jich je v severních Čechách

Čeští exekutoři loni zahájili 612 tisíc nových exekucí. Přestože se stále jedná o vysoké číslo, ve srovnání s předchozím rokem jejich počet o deset procent klesl. Nejvíce exekucí, 155 na tisíc obyvatel, bylo loni vedeno u okresního soudu v Ústí nad Labem. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovali zástupci Exekutorské komory ČR.    

16.5.2018

Zachránce Muskovy Tesly? Miliardář Soros koupil dluhopisy za tři čtvrtě miliardy

Investiční společnost amerického miliardáře George Sorose nakoupila v prvním čtvrtletí dluhopisy výrobce elektromobilů Tesla za 35 milionů dolarů (zhruba tři čtvrtě miliardy korun). Pro firmu vizionáře Elona Muska se tak Soros může stát zachráncem. Tesla totiž dlouhodobě bojuje s rekordními ztrátami a spekuluje se i o nadcházejícím bankrotu, informovala o tom agentura Reuters.

16.5.2018

Češi letos rekordně kupují letenky. Největší zájem mají o Bali i Paříž

Zájem Čechů o leteckou dopravu rekordně roste, přes internet se pak jedná nárůst až o desítky procent. Nejvíce letenek se letos prodalo v dubnu, a to o třetinu víc než před rokem. Napomáhají tomu dlouhodobě výhodné ceny do oblíbených destinací, jako je Paříž, Londýn či Amsterdam. 

16.5.2018

Chov „vězeňských“ včel: v ostravské káznici stočili 40 kilogramů Bručouna

/FOTOGALERIE/ První včelí med v úterý vlastnoručně stočili trestanci z ostravské Věznice Heřmanice. Med nazvaný Bručoun má speciální etiketu. Je neprodejný, získat ho mohou pouze ti, kteří se na jeho výrobě podíleli, je určen také jako dárek. Stočeno bylo čtyřicet kilogramů medu.

16.5.2018

Hon na hypotéky pokračuje. Sazby mírně rostou, ale počty a objemy úvěrů klesají

Česká národní banka začátkem května nezvýšila své klíčové úrokové sazby. Ani banky proto prozatím k velkému zdražování hypoték nepřistupují. Přestože v dubnu úrokové sazby hypoték rostly jen mírně, zájem o hypoteční úvěry znatelně klesl. Počet klientů, kteří uzavřeli ve čtvrtém měsíci letošního roku hypotéku, se meziměsíčním srovnání snížil o 1191 smluv, tedy na 7896. 

16.5.2018

Český Aeroholding končí, spojí se s Letištěm Praha do jedné firmy

Státem ovládaná společnost Český aeroholding (ČAH) skončí. Firma, kterou stát založil hlavně kvůli záchraně Českých aerolinií, se totiž spojí do jedné firmy s Letištěm Praha. Rozhodla o tom vláda, která fúzi obou firem projednávala. Na tiskové konferenci to oznámil premiér v deminisi Andrej Babiš (ANO).

16.5.2018

Věda a výzkum dostane téměř 40 miliard. Rozpočet má narůstat

Vláda schválila rozpočet na vědu, výzkum a inovace na příští rok ve výši 35,9 miliardy korun. Je to o 2,1 miliardy korun více než letos. Řekli to dnes premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a místopředseda Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček. Rozpočet má růst i další roky.

16.5.2018

Obří areál bývalého utečeneckého tábora změnil majitele. Technaři už mají smůlu

Areál bývalého utečeneckého tábora Červený Újezd na Teplicku má nového majitele. Ze zdemolovaných budov by v budoucnu mohlo být ubytování pro milovníky motorsportu či pečovatelský dům.  

16.5.2018

Fortuna zvýšila svůj čistý zisk na 358 milionů. Pomohly akvizice v cizině

Sázková společnost Fortuna Entertainment Group zvýšila za první čtvrtletí 2018 svůj čistý zisk na 14 milionů eur (zhruba 358 milionů korun). Jedná se o meziroční nárůst o 923,6 procenta. Stoupla i výše přijatých sázek, a to o 163,7 procenta. Podle firmy je za tím nárůst on-line kurzových sázek i nové zahraniční akvizice. 

16.5.2018

Z Brna k moři? Cestující chce získat Bratislava. Nabízí desítky linek

/INFOGRAFIKA/ Z Brna do celého světa? Nie, radšej z Bratislavy, dozvídají se Jihomoravané cestou do práce. Od poloviny května na ně cílí rozrůstající se bratislavského letiště. Lidem nabízí nové destinace nebo přímé autobusové spojení z Brna.

16.5.2018

Kůrovcová kalamita? Bojovat by s ní nyní měli i zahraniční dělníci

Kůrovcová kalamita v podhůří Jeseníků plně vytěžuje zaměstnance Lesů ČR. Včera o ní jednal premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) s ministry zemědělství Jiřím Milkem a životního prostředí Richardem Brabcem. Podle Babiše chybí asi 2000 lidí, kteří by měli s následky řádění hmyzího škůdce bojovat.

15.5.2018

Lékařská komora: Pojišťovny lékařům neproplatily péči za 4,3 miliardy korun

Ambulantní lékaři podle České lékařské komory (ČLK) nedostali za pět let zaplacenou péči za 4,3 miliardy korun. Pojišťovny podle komory nerespektují vyhlášky, které stanoví bodovou hodnotu lékařských výkonů a cenu práce. Ministerstvo jejich dodržování není schopno vynutit, řekl na dnešní tiskové konferenci ČLK její prezident Milan Kubek.

15.5.2018

Uvažujete o pořízení vlastního bydlení na hypotéku? Pospěšte si, ČNB přitvrdí

Pokud rozmýšlíte o pořízení vlastního bytu a jeho financování hypotékou, měli byste jednat rychle. Můžete totiž ušetřit nemálo peněz nebo se vyhnout situaci, že hypotéku vůbec nedostanete. Důvodem jsou stále rostoucí ceny nemovitostí i plánované kroky České národní banky (ČNB).

15.5.2018

Otisk prstu jako zámek displeje na mobilu používáme častěji než klasický PIN

Nejčastějším způsobem zabezpečení mobilního telefonu v České republice již není klasický PIN, ale otisk prstu. Ačkoli se míra zabezpečení v posledních letech zlepšuje, pětina uživatelů stále nepoužívá žádnou ochranu přístupu do chytrého telefonu. Alespoň to vyplývá z průzkumu společností ESET a Seznam.cz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT