Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

dnes 04:55

Dluhy za odpad: města jižní Moravy hrozí neplatičům i exekucí

Přes devět milionů dluží lidé břeclavské radnici za odvoz odpadu. Částka by bez problémů pokryla pětinu nákladů na největší letošní investici města – výstavbu smuteční síně a rozšíření městského hřbitova. Dostat dluh od lidí zpět však není jednoduché. Podobné zkušenosti mají i v ostatních městech kraje. Přístup radnic k vymáhání je nicméně rozdílný.

dnes 04:51

Šok pro Jevišovice: emoce vzbudil záměr vykácet část zámeckého parku

Informaci o údajném záměru výstavby nového objektu domova pro seniory s kapacitou do čtyřiceti míst dostal před časem na stůl první muž Jevišovic na Znojemsku Pavel Málek. Záměr jej zaskočil a na facebookovém účtu Jevišovic o něm informoval veřejnost.

dnes 02:11

Postrach českých skládek? Mimina a jejich plné pleny

Dítě, jemuž rodiče dávají jednorázové pleny, za svou „kariéru“ batolete vyprodukuje podle odborníků jen tímto způsobem až dvě tuny odpadu. Ročně to je asi dvojnásobek odpadů průměrného dospělého. Možnost recyklace je přitom minimální. Ekologové chtějí, aby stát lidi vedl k přechodu od jednorázových plen k látkovým. Úřady zatím na jejich slova neslyší.

včera 20:37

Obr Airbus Beluga XL poprvé vzlétl, má sloužit k přepravě křídel letadel

/VIDEO/ Velké nákladní dopravní letadlo Airbus Beluga XL uskutečnilo ve čtvrtek v jihozápadní Francii svůj první okružní let. BelugaXL je jedním z největších letadel na světě. Je o šest metrů delší a o metr širší než její předchůdce, nákladní letoun BelugaST.

včera 20:00

Boj o Simpsonovi či American Horror Story je u konce, vyhrál Walt Disney

Producenta 21st Century Fox z portfolia britského magnáta Ruperta Murdocha převezme americký nadnárodní mediální a zábavní konglomerát The Walt Disney Company. Kabelový gigant Comcast oznámil, že tuto bitvu vzdává. Walt Disney tak získává do své stáje například seriály Simpsonovi, Ve jménu vlasti a American Horror Story.

včera 17:07

Investiční pobídky křiví trh. Místo nich nám snižte odvody, žádají české firmy

Téměř 70 procent firem má zásadní výhrady proti rutinnímu používání investičních pobídek. Považují je za zbytečné pokřivení trhu a nepřijatelné zasahování státu do férového podnikatelského prostředí. Drtivá většina podniků by místo nich raději uvítala nižší daně. Ukázalo to bleskové červencové šetření Hospodářské komory.

včera 16:52

V lomu vytěžili obří žulový monolit. Vznikne z něj socha od Jaroslava Róny

Největší blok žuly v novodobých dějinách ve středu vytěžili v lomu v Liberci. Kvádr má hmotnost 73 tun a určen je pro sochaře Jaroslava Rónu.

včera 14:48

Vůz po Václavu Havlovi je na prodej. Dvacetiletá lancia se nabízí za 400 tisíc

Dvoulitrová Lancia Kappa z roku 1997 má najeto pouhých 31 tisíc kilometrů. Ale tím, co znásobilo cenovku tohoto unikátního vozu, není nájezd ani technický stav. Je jím skutečnost, že si auto kdysi slavné značky den před svatbou s Dagmar Veškrnovou koupil občan a toho času také prezident Václav Havel.

AKTUALIZOVÁNO
včera 13:56

Oba obří české obchody v Bulharsku zmařil v jediném dni antimonopolní úřad

Třináct miliard korun své majitele nezmění. Bulharský antimonopolní úřad v jediném dni zakázal obě gigantické české transakce: prodej tamní pobočky společnosti ČEZ malé firmě Inercom a nákup mediální skupiny Nova českou skupinou PPF ovládanou Petrem Kellnerem. Informaci přinesla agentura Reuters.      

včera 13:47

Vydavatelství Vltava Labe Media koupilo časopis Receptář

Své stávající portfolio časopiseckých titulů, mezi které patří například Květy, Vlasta nebo Překvapení, rozšířilo vydavatelství Vltava Labe Media (VLM) nově o magazín Receptář. Spolu s ním získává také web iReceptář.cz.

včera 13:10

Tisíce odborníků na umělou inteligenci vyráží do boje proti zabijáckým robotům

Odborníci, mezi kterými je i majitel společnosti Tesla Elon Musk, vydali prohlášení, že se nebudou podílet na vývoji a výrobě robotů, kteří by mohli identifikovat a napadnout člověka bez přímého lidského zásahu. Informoval o tom britský deník The Guardian. 

včera 12:29

Polštář pro případ ztráty zaměstnání? Čtvrtina Čechů má úspory jen na měsíc

Finančně nejzodpovědnějšími zaměstnanci jsou učitelé, stavbaři a informatici. Kdyby ze dne na dne přišli o práci, vystačily by jim úspory na více než půl roku. Doporučovanou tříměsíční rezervu si ale vytváří jen třetina Čechů, čtvrtina by pak bez příjmu nevyžila déle než měsíc.

včera 12:23

Černý čtvrtek se blíží. Autobusům v Ústeckém kraji hrozí, že nevyjedou

Velká autobusová krize se řítí na sever Čech. Radní Ústeckého kraje se rozhodli nepřidat peníze společnosti BusLine, která je jednou ze čtyř firem zajišťujících v kraji dopravu.

včera 11:49

Kola a brusle namísto vlaků. Magistrát odsouhlasil promenádu na strašnické trati

Chystaná největší železniční stavba v Praze posledních let přinese Vršovicím a Strašnicím více než jen nové zastávky a pohodlnější cestování. Magistrát totiž odsouhlasil záměr využít opouštěné drážní těleso na vybudování pětikilometrové promenády.

včera 11:08

Budoucnost je tu. V Las Vegas mají autoškolu pro létající vozidla

V posledních měsících se objevují zprávy o dalších a dalších firmách vyvíjejících létající automobily. Mezi všemi vyčnívá společnost Kitty Hawk spoluzakladatele Googlu Larryho Page. Funkční vozidlo má už dnes a co víc, v Las Vegas otevřela malý tréninkový areál pro začínající řidiče, nebo možná spíše piloty.

včera 10:41

Evropská odveta se blíží. Postihne plošně americké uhlí, léky a chemii

Evropská unie zvažuje zavedení odvetných cel na uhlí, farmaceutické a chemické výrobky z USA. Stane se tak v případě, že americký prezident Donald Trump neustoupí z plánu zatížit cly evropská auta. Informaci přinesl německý týdeník Wirtschaftswoche.

včera 10:31

Z USA až do Francie. Google povede do Evropy svůj druhý podmořský kabel

Až 4000 mil, tedy téměř šest a půl tisíce kilometrů. Tolik bude měřit kabel o čtyřech vláknech, kterým hodlá společnost Google napodruhé spojit USA s Evropou. Povede ze severu Virginie na západní pobřeží Francie a pokrývat i spojovat má oblasti zmíněného amerického státu s Belgií.

včera 10:30

Praha přidá spoje v MHD, na metro se nebude o víkendu čekat tak dlouho

Cestování městskou hromadnou dopravou v Praze by mělo být od září pohodlnější. Radní schválili navýšení provozu metra i posílení některých autobusových linek. Největší změny čekají cestující na trase C. Od září pojede častěji metro o víkendech, do Letňan bude zajíždět každý vlak metra.

včera 07:52

Parcely po Textilaně změní majitele. Zájem o ně mají čeští investoři

Nevyužívané pozemky v centru Liberce, na nichž v minulosti stály budovy společnosti Textilana, pravděpodobně změní majitele. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to uvedl Omar Sattar, ředitel poradenské společnosti Colliers, která prodej aktuálně zpracovává.

včera 06:00

Česko zažívá jeden z nejteplejších roků historie. Půda vysychá, úroda bude horší

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ „Normální“ déšť je čím dál vzácnější. Převládají delší období bez jediné kapky střídaná silnými bouřkami, jež půdu příliš nezavlaží.

včera 05:33

Z brněnského letiště odletí o prázdninách o třetinu více letadel než loni

Kristýna Komosná z Moravského Žižkova na Břeclavsku se chystá brzy s manželem k moři. Letět chce z brněnského letiště. „Pravděpodobně do Řecka,“ svěřila se žena. Plán letět za volnými dny z krajského města má stejně jako Komosná řada dalších lidí.

včera 03:15

Vedení Lesů ČR? Úkol pro supermana, říkají odborníci

Vypořádat se s kůrovcem, změnit druhovou skladbu lesů a zefektivnit hospodaření. Aby to zvládl a vydržel ve funkci, bude ovšem příští generální ředitel Lesů ČR potřebovat vlastnosti, které mají Rambo, Machiavelli i matka Tereza současně.

18.7.2018

Státní nemocnice měly s prověřovanými firmami smlouvy za 350 milionů korun

Státní nemocnice uzavřely s firmami, které prověřuje ministerstvo zdravotnictví, za dva roky smlouvy v hodnotě až 350 milionů korun. Vyplývá to z informací ve věstníku veřejných zakázek. V některých případech šlo o rámcové smlouvy na několik let, které se nevyčerpaly celé. 

18.7.2018

Twitter se zbavuje falešných a neaktivních účtů, maže i miliony denně

Sedmdesát milionů za květen a červen, milion denně v červenci. Sociální síť Twitter bojuje s falešnými účty skutečně ve velkém, od začátku května jich totiž každý den maže i několik milionů. Společnost se údajně zbavuje mimo nepravých také i neaktivních účtů. Zásah prý odstartovalo vměšování Ruska do prezidentských voleb USA v roce 2016.

18.7.2018

Clooney vydělal z herců nejvíce, ukázal žebříček. Pomohl mu prodej továrny

George Clooney vydělal za posledních 12 měsíců více než kterýkoli jiný herec. Jeho příjmy však netvoří pouze odměny z filmového průmyslu. Značnou část získal díky prodeji společnosti vyrábějící tequilu, které byl spoluzakladatelem. Žebříček sta nejlépe vydělávajících celebrit zveřejnil magazín Forbes.

18.7.2018

Jak na šmejdy v energetice? Energetický regulační úřad připravil desatero

Deset základních rad, jak se bránit proti tzv. šmejdům v energetice, zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ). Reaguje tím na zvyšující se počet případů, kdy obchodník nebo zprostředkovatel postupuje nepoctivým způsobem vůči spotřebiteli.

18.7.2018

Brněnský architekt oprášil osm let starý návrh na opravu českolipské scény

/FOTOGALERIE/ Budoucí podoba divadla v České Lípě opět dostala reálnější obrysy. Vedení města rozhodlo, že bude pokračovat v plánu svých „dávných“ předchůdců a namísto výstavby nové budovy nakonec opraví stávající Jiráskovo divadlo. Na sklonku roku proto autorovi původního návrhu, brněnskému architektu Adamovi Rujbrovi, rada města zadala, aby své dílo zasadil do aktuálního kontextu. Svou vizi nyní představil.

18.7.2018

Češi létají více než loni. Počet cestujících stoupl o deset procent

Letiště Václava Havla Praha odbavilo v prvním pololetí roku 2018 celkem 7,46 milionu cestujících, což znamená desetiprocentní nárůst oproti stejnému období loňského roku. Nejoblíbenější destinací českých turistů je Velká Británie, největší nárůst zaznamenaly lety do španělské Barcelony. Letiště o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

18.7.2018

Matriky budou financovány paušálně. Návrh je zmatečný a uspěchaný, tvrdí SMS ČR

Matriční úřady budou od příštího roku financovány paušálně podle druhu prvozápisu. Podle Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) nový způsob financování povede k zániku matrik na malých městech. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím ale nesouhlasí. 

18.7.2018

Nová šance pro starý porcelán či nábytek. Startuje projekt Retro-Use

/FOTOGALERIE/ Díky projektu Retro-Use, který shromažďuje věci od lidí, bez zjevného využití, se podle organizátorů setkal Tomáš Vichr s čajovou soupravou svého pradědečka, kterou znal jen z vyprávění.  A z toho měl obrovskou radost. Od soboty mohou lidé předměty vyrobené před rokem 1989 dovážet na nové sběrné středisko Retro-Use ve Francouzské ulici v Brně. Tam se dá zajet i s dodávkou.

18.7.2018

Opět nová pravidla pro výstavbu. Oslunění nebude nutné, stačí velká okna

Novela Pražských stavebních předpisů (PSP) napodruhé dostala zelenou od radních hlavního města. Praha tak ruší sporný požadavek na oslunění bytů. Tím udělalo město krok k lepší architektuře a uspořádání města, soudí členové Sdružení pro architekturu a rozvoj. Odpůrci novelizace upozorňovali na riziko přílišného zahuštění města a zastínění bytů v už stojících domech.

18.7.2018

Češi jsou na špici v pití alkoholu. Psycholog: Volí ho raději než odbornou pomoc

Litva, Francie, Česká republika. Tak podle posledních dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vypadá aktuální špička evropského žebříčku v konzumaci alkoholu. Za rok průměrný Čech starší 15 let vypije 11,7 litru čistého alkoholu. Nelichotivou statistiku chce změnit Světová zdravotnická organizace (WHO).

18.7.2018

Vozidlo Gerlach od Zetoru se uchází o tendr slovenské armády. Zaujme?

/VIDEO/ Nové taktické obranné vozidlo 4x4 s názvem Gerlach z dílny společnosti Zetor Engineering Slovakia je mezi osmicí uchazečů o tendr slovenské armády. Projekt nabízí novou úroveň obrany, modularity, mobility a komfortu pro nejrůznější typy nasazení. Společnost dnes vozidlo představila v oficiálním videu.

18.7.2018

Praha má plán, jak bojovat se změnou klimatu. Boom prožívají zelené střechy

Pražští radní už na posledním červnovém zasedání schálili Implementační plán Adaptační strategie hl. m. Prahy. Co se skrývá za tímto trochu složitým názvem? Ve zkratce jde o přípravu metropole na změny klimatu v letošním roce i v tom příším.

18.7.2018

Za sto let mnohonásobně stouply výkony elektráren, nahoru půjde i role elektřiny

Během posledních sto let stoupnul instalovaný výkon v českých zemích z přibližně 800 MW na dnešních 22 267 MW, výroba vzrostla dokonce osmdesátkrát. Počet obyvatel přitom zůstal na podobné úrovni. Elektřina v současném Česku tvoří asi 20 procent celkové spotřeby energií, její role ale bude do budoucna stoupat. Stejně jako naši předkové za první republiky ale současní energetici řeší zapojování nových výrobních zdrojů či technickou standardizaci.

18.7.2018

Hypotéky v červnu letos poprvé zlevnily, banky se snaží nalákat poslední klienty

Úroková sazba u hypoték letos poprvé zaznamenala podle portálu Hypoindex pokles, naopak celkový objem nových hypoték byl v červnu za letošní rok nejvyšší. Příčinou je zřejmě další zpřísnění pravidel pro poskytnutí hypoték, které plánuje Česká národní banka.

18.7.2018

Google dostal pokutu přes sto miliard. Zneužíval dominantní postavení

Společnost Google Alphabet, mateřská společnost Googlu dostala od Evropské komise pokutu pět miliard dolarů (115 miliard korun) kvůli zneužívání dominantního postavení skrze operační systém Android pro mobily. Technologický gigant zatím situaci nekomentoval.

18.7.2018

Ostravská univerzita zveřejnila podobu nové budovy „ekonomky“

Část zainteresovaných se už smířila s tím, že na nejvyšších pozicích Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava převládá názor přesunout ekonomickou fakultu (EKF) do kampusu.

18.7.2018

Pojištění hmotné odpovědnosti řeší škody vzniklé při občanském soužití

S platností nového občanského zákoníku přibývá případů uplatňování odpovědnosti za škodu, kterou někomu způsobíte. Stává se běžným, že poškozený si nechá řádně zaplatit nejen za rozbité věci, ale třeba už i za ušlý zisk, bolesti při léčení, ztrátu času, psychickou újmu nebo za cokoli jiného.

18.7.2018

Lávka mezi Smíchovem a Výtoní má problém. TSK druhý směr asi neopraví

Technická správa komunikací se možná příští rok nepustí do plánovaných oprav druhé z lávek na železničním mostě pod Vyšehradem. Důvodem je nejasná budoucnost samotného mostu, o jehož osudu rozhodne Správa železniční dopravní cesty. Projevuje se tak historické dvojvládí nad mostem, kdy původní konstrukce s tratí patří státu a o něco později zavěšené lávky jsou města.

18.7.2018

Šéfka Státního pozemkového úřadu po dohodě s ministrem Tomanem rezignovala

Ředitelka Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatava Maradová dnes po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (nestraník za ČSSD). Odchod přitom avizovala již v březnu letošního roku. Tehdy svou rezignací chtěla přispět ke ke koaličním vyjednáváním o složení vlády nové vlády.

18.7.2018

DBK bez bytové kultury? Ikona na Budějovické se mění v běžný obchoďák

Místo, kde stávaly fronty na nábytek a vybavení domácnosti, připomíná už jen název. Nyní prochází slavná pražská budova další rozsáhlou rekonstrukcí a zaměřuje se spíše na gastro a další služby.

18.7.2018

Nejlepší sklizeň za tři roky? Lidé se mohou těšit na sladké a levnější ovoce

/INFOGRAFIKA/ Po dvou hubených letech se pěstitelé ovoce opět těší na úrodu, která má být vzhledem k slunečnému počasí hojná. Navíc v předstihu proti minulým rokům. Oproti pětiletému průměru by se tak mělo sklidit asi o pětinu ovoce více.

18.7.2018

Lákají na slevy, naúčtují plnou cenu. Často jde o triky prodejců, tvrdí sdružení

/ANKETA/ Rozdíly mezi cenami zboží na regálech a částkou na účtence zkoumala Česká obchodní inspekce. Neseděla téměř polovina případů.

AKTUALIZOVÁNO
17.7.2018

Firma AERO Vodochody má nové zahraniční zákazníky

Společnost AERO Vodochody podepsala v úterý na Farnborough Air Show ve Velké Británii závazné dohody se dvěma novými klienty o dodávce nových cvičných letounů L-39NG a letounů L-39CW.

17.7.2018

Pomůže Ronaldo Juventusu k triumfu v Lize mistrů? Lidé si na to mohou vsadit

Juventus sedm let v řadě vládne italské lize. Dvakrát za poslední čtyři roky byl ve finále Ligy mistrů. Na celkový triumf to ale nestačilo. V cestě stál Lionel Messi a následně Christiano Ronaldo. Nyní přichází Portugalec do Turína a jeho cílem není nic menšího než ušatý pohár pro Starou dámu.  

17.7.2018

Facebook chrání krajně pravicové aktivisty. Zvyšují mu zisky

Dokument, podle kterého společnost Facebook chrání před smazáním takové stránky, které sice obsahují závadný obsah, ale díky vysoké návštěvnosti přináší společnosti zisky, zveřejnila britská stanice Channel 4. Pořad také odhalil, že moderátoři, mající na starost kontrolu uživatelského obsahu, jsou instruováni, aby ignorovali důkazy o nízkém věku uživatelů. Pravidla sociální sítě přitom zakazují registraci dětem mladším třinácti let.

17.7.2018

Volkswagen má v řešení emisní aféry co zlepšovat, tvrdí Evropská komise

Evropská komise dnes kritizovala německou automobilku Volkswagen za její přístup k evropským spotřebitelům v souvislosti s aférou označovanou jako Dieselgate. Společnost podle evropské exekutivy neposkytla uživatelům v EU plné záruky, že úpravy po aféře svolaných 8,5 milionu osobních automobilů nemají vliv na výkonnost vozů.

17.7.2018

Do záchrany chebského hradu půjde přes 30 milionů korun

Lešení opět obklopilo chebský hrad. Pokračuje zde další fáze obnovy této památky. Do poloviny roku 2022 má být postupně proinvestováno přes 30 milionů korun.

17.7.2018

Nabídku prémiových hotelů v Praze rozšíří pětihvězdičkový Radisson Blu Hotel

Mapu hotelů nejvyšší kategorie v české metropoli v příštím roce významně rozšíří nový Radisson Blu Hotel. Podpisem smlouvy na nový hotel se rozšíří portfolio společnosti Radisson Hospitality AB, která již v Praze provozuje hotel Park Inn. Otevření nového hotelu je naplánováno na druhé čtvrtletí příštího roku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT