Je to paradox. Advent v letošním roce začíná až posledním možným dnem - nedělí 3. prosince. Přesto na mnoha místech Česka začaly adventní trhy už v polovině listopadu. Proč tomu tak je?

Podle katolického kněze Ivana Havlíčka z Vysokého Veselí na Jičínsku je odpověď jednoduchá. „Obchodníci si advent vykládají po svém a letos si po svém vykládají anomálii, kdy se adventní čas kryje s Vánocemi, kdy právě čtvrtá adventní neděle připadá na 24. prosince,“ osvětlil současné dění na mnoha českých náměstích Havlíček.

Kalendářní data adventních nedělí jsou totiž podobně jako v postní době před Velikonocemi pohyblivá. „Vychází se ze židovských tradic, kdy se začátek dne nepočítá s úderem půlnoci, ale s příchodem noci, respektive se západem slunce. I proto máme u nás Štědrý den ne 25., ale už večer 24. prosince,“ uvedl Havlíček a dodal, že čtvrtá adventní neděle připadá vždy na neděli před 25. prosincem. I proto se může stát, že se advent kryje se Štědrým dnem.

Prohlédněte si přehled nejkrásnějších vánočních trhů v okolních státech:

Vánoční Salcburk. Vzhledem k poloze města někdy adventní období okrášlí sněhová nadílka.
Střed Evropy se halí do vánoční atmosféry. Na trhy lákají Vídeň i Drážďany

Letošní anomálie bude mít vliv i na adventní a vánoční tradice. Například na bohoslužby. „Jelikož se nemůže konat mše sváteční ve stejný den jako vigilie, což je příprava na nadcházející svátek, budou se sváteční adventní mše konat netradičně už v sobotu navečer. Na neděli pak budou slaveny povětšinou jen tradiční Vánoční půlnoční mše,“ doplnil kněz.

Historie trhů a tradice

Původ trhů můžeme hledat ve středověkém Rakousku a Německu. Mezi první vánoční trhy patří drážďanské, které se konaly v roce 1434. Trhy ve městě Budyšín se konaly dokonce už v roce 1384. A historie trhů ve Vídni sahá ještě o devadesát let hlouběji, do roku 1294. Původně sloužily k tomu, aby se lidé na začátku studeného období zásobili potravinami, teplým oblečením a dalšími věcmi nutnými pro přežití zimy.

Slavné vánoční trhy ve Vídni již začaly:

Nejznámějšími vánočními trhy ve Vídni a potažmo v Evropě jsou ty u vídeňské radnice. Letos se konají od 10. listopadu do 26. prosince. Snímek pochází z roku 2022
Vánoce jsou tady, hlásí Vídeň. Známé adventní trhy tam už začaly

K samotnému adventu patří i několik tradic. Například věnec. Kořeny této tradice sahají do první poloviny 19. století a poprvé se objevily v už zmíněném Rakousku a Německu coby první poslové blížících se vánočních svátků. Nejstarší písemně doložená zpráva o adventním věnci pochází z roku 1838 z přístavního města Hamburk.

„Adventní věnce symbolizovaly věčný život, který věřícím přislíbil Ježíš Kristus. Kruhový tvar věnce vyjadřoval jednotu společenství lidí a Boha, plamen svíček připomínal Krista jako světlo ozařující plamenem lásky každého člověka,“ přiblížil duchovní.

Do začátku 20. století pak spadá tradice s obrázkovým adventním kalendářem. Ten první nechal v roce 1908 vytisknout majitel tiskárny v Mnichově Gerhard Lang. Vystřihovací kalendář nesl název V zemi Ježíškově.

Kam za adventními trhy od listopadu?

Praha

Trhy na náměstí Republiky se v prostoru u Celnice odehrávají každý den od 25. listopadu do 24. prosince od 10 do 19 hodin. Na tržišti naleznete široký výběr zboží s vánoční tematikou, adventní věnce i tradiční pokrmy, jako jsou pražská šunka, horké kaštany, svařené víno a vánoční cukroví.

Trhy na náměstí Míru se konají každý den od 20. listopadu do 24. prosince od 10 do 19 hodin. Přímo před kostelem svaté Ludmily je množství stánků s pestrou nabídkou vánočního zboží: jmelí, adventní věnce, svíčky, svícny, hračky, vánoční ozdoby a vazby, cukrovinky, adventní kalendáře, betlémy, výrobky uměleckých řemesel.

Trhy na pěší zóně Anděl budou otevřeny od 24. listopadu do 24. prosince. Návštěvníci trhů se mohou těšit na široký sortiment vánočního zboží, tradiční řemesla, ruční výrobky, farmářské produkty i občerstvení. Slavnostní rozsvícení stromu s doprovodným programem proběhne první adventní neděli.

Náměstí Míru - vánoční trhyNáměstí Míru - vánoční trhyZdroj: Deník/Radek Cihla


Brno

Stánky s tradičními řemeslnými výrobky a občerstvením, betlém a nejhezčí vánoční strom v Brně najdete na Zelném trhu od 17. listopadu do 23. prosince.

K Zelnému trhu se v pátek 24. listopadu přidají také další oblíbená adventní tržiště na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a Moravském náměstí u Jošta.

Brněnské Vánoce v roce 2018. / Foto: Michal RůžičkaBrněnské Vánoce v roce 2018Zdroj: Michal Růžička

České Budějovice

V adventním čase se na náměstí Přemysla Otakara II. a radničním nádvoří konají vánoční trhy. A to už od 18. listopadu do 6. ledna. Každý den zde můžete načerpat vánoční atmosféru, poslechnout si koledy, ochutnat různé dobroty, nakoupit dárky. Trhy budou zpestřovat různá hudební a taneční vystoupení.

Ostrava

Ostravské Vánoce, které začnou 25. listopadu a potrvají do 1. ledna, budou opět na několika místech v centru města. Hlavní scéna je tradičně umístěna na Masarykově náměstí, kde probíhá většina kulturního programu. Zároveň zde návštěvníci najdou oblíbené stánky s gastro sortimentem i dárkovým zbožím.

Vánoční trhy na Masarykově náměstí, 26. listopadu 2021 v Ostravě.Vánoční trhy na Masarykově náměstí, 26. listopadu 2021 v OstravěZdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Plzeň

Každým rokem se na náměstí Republiky konají Adventní trhy. Letos proběhnou v termínu 23. listopadu - 23. prosince. Náměstí obklopí vánoční atmosféra, vůně svařeného vína, staročeského trdelníku a perníčků. Jako na každých trzích i zde si nesmíte nechat ujít ukázky z lidových tradic a řemesel se zaměřením na Vánoce a vánoční tematiku.

Zapálené svíčky přinesli trhovci do centra Vánočního trhu v Plzni. Kvůli covidové pandemii a vládním opatřením došlo k jejich uzavření.Zapálené svíčky přinesli trhovci do centra Vánočního trhu v Plzni. Kvůli covidové pandemii a vládním opatřením došlo k jejich uzavřeníZdroj: Jan Nedoma