Partneři se společně dohodli na integraci nové a bojem prověřené avionice a dalších technických řešeních letounu L-159 a rozhodli se jej společně nabízet potenciálním zákazníkům.

Cílem je zaměřit se na další vylepšení letounu, který se opakovaně osvědčil v rámci společných operací NATO, a ještě více posílit jeho pozici na trhu lehkých bitevníků.

"Společně s IAI bude Aero připravené nabídnout letoun s nejlepší dostupnou technologií. Spojili jsme se se silným mezinárodním partnerem, jenž navíc disponuje přístupem k novým potenciálním zákazníkům,“ uvedl Giuseppe Giordo, generální ředitel Aera Vodochody.

V rámci upgradu bude letoun dovybaven nejmodernějším víceúčelovým IAI (Elta) radarem pro všechny druhy počasí, denní a noční provoz a může nést širokou škálu standardní výzbroje NATO, včetně raket typu vzduch-vzduch a vzduch-země a laserem naváděných pum.

"Spolupráce nám otevírá nové možnosti tím, že kombinuje skvělé a prověřené vlastnosti letounu L-159 s novými inovativními systémy Israel Aerospace Industries. Zákazníkům tak nabídne letadla, která odpovídají jejich budoucím požadavkům,“ dodává Joseph Weiss, generální ředitel IAI.

L-159 je navržen jako lehký bojový letoun optimalizovaný pro řadu úkolů typu vzduch-země, vzduch-vzduch a průzkumné mise. Obě společnosti se také dohodly, že budou spolupracovat i na vylepšení výcviku pilotů tím, že integrují řešení virtuálního tréninku od IAI do celkového výcvikového systému letounu L-39NG. L-39NG je nyní jedinou platformou na trhu, která dokáže pokrýt většinu osnov výcviku pilotů včetně jeho pokročilé fáze.

Aero Vodochody Aerospace je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. Změřuje se na vývoj a výrobu civilních a vojenských letadel, přičemž v oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky stovkám stále používaným letounů L-39 a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.