V těchto dnech AV uzavřelo smlouvu na řešení výzkumu, vývoje a stavby prototypu letounu EV-55 s kunovickou společností Evektor, která projektu zastřešuje. Aero bude až do roku 2010 spolupracovat na řešení v oblastech týkajících se zejména aeroelasticity a konstrukce, zkoušek a měření. Do projektu bude zároveň zapojena dceřiná společnost Aera, Technometra Radotín, která se zabývá vývojem a výrobou podvozků letadel.

„Dlouhodobé partnerství společností Evektor a Aero Vodochody je přirozeným důsledkem snahy českého leteckého průmyslu spojit své síly a nadále pokračovat ve vývoji letounů vlastního designu, v projektech s významnou přidanou hodnotou. Je to mimořádně dobrá zpráva pro celé průmyslové odvětví,“ řekl generální ředitel společnosti Evektor Jaroslav Růžička.

„Projekt nám umožní prohloubit naše zkušenosti spojené s vývojem malých civilních dopravních letadel a využít potenciál, který naše vývojová pracoviště mají. Věříme, že na tuto spolupráci navážeme i v dalších projektech,“ dodal ředitel pro vývoj Aera Vodochody Jiří Fiala.

Celkový objem spolupráce ve finančním vyjádření dosahuje hodnoty desítek miliónů korun. Letoun EV-55 je určen pro přepravu 9 až 14 cestujících, nebo až 1 800 kilogramů nákladu. Jeho hlavní předností by měly být relativně nízké provozní i pořizovací náklady.