Není sice přenosný na člověka, neexistuje však proti němu léčba ani preventivní vakcína. Pokud by se nakazilo jediné prase domácí, musel by se zlikvidovat celý chov. 

To se naštěstí v Česku nestalo. Veterináři okamžitě zavedli celou řadu opatření zabraňujících rozšíření nákazy. V roce 2017 testy prokázaly africký mor prasat u 205 ulovených či uhynulých divočáků, loni jejich počet klesl na pětadvacet. A letos v březnu Evropská komise potvrdila, že je Česko opět oficiálně bez moru prasat.InfografikaZdroj: Deník

Velmi krátká doba

„Jsme první na světě, komu se podařilo v tak krátké době africký mor prasat zlikvidovat. Jinde jim to trvalo dvacet třicet let,“ řekl Deníku ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. 

Veterinářům pomohli zemědělci a myslivci, ale také obecní i krajské úřady stejně jako policisté. Vzhledem k úspěchu tažení mají o české know-how zájem v zahraničí – třeba v Kanadě, Číně nebo Jižní Koreji.

„Dneska máme pár specialistů, kteří by nemuseli dělat nic jiného než objíždět celý svět a vyprávět o svých zkušenostech,“ dodal Semerád.