Nová povinnost dopadne na všechny tuzemské potravinářské podniky dovážející vepřové z Belgie, Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska nebo Rumunska. Tyto státy totiž zasáhl africký mor prasat.

Každá zásilka bude moci být uvedena na tuzemský trh až poté, co bude v akreditované laboratoři vyšetřena na přítomnost DNA morového viru s negativním výsledkem. Povinnost se bude vztahovat také na vedlejší živočišné produkty, maso prasat divokých a produkty z něj.

„Vzhledem k vývoji nákazové situace v Evropě je potřeba ochránit domácí chovy prasat a trh s vysokými standardy pro spotřebitele před možným zavlečením nákazy,“ zdůvodnil nařízení ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Boj s nákazou stál podle něj hodně peněz a je spjat s řadou omezujících opatření, proto stát nechce riskovat další zavlečení choroby na své území.

Kontrolovat se bude i vepřové z bezpečných zemí

SVS již v současnosti zásilky vepřového masa namátkově vyšetřuje. V průběhu letošního roku odebrala více než sto vzorků, přičemž ani v jednom případě přítomnost viru nezjistila. S novým opatřením se veterináři zároveň zaměří i na vepřové maso ze zemí, na jejichž území se dosud africký mor prasat oficiálně nevyskytl.

„Kapacita laboratoří Státních veterinárních ústavů je dostatečná a vyšetření jednotlivých vzorků by mělo být realizováno nejpozději do 24 hodin od jejich přijetí,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Dodal, že náklady na vyšetření, která dle platného sazebníku činí 1100 korun, by se neměla výrazněji promítnout do spotřebitelských cen.

Vyšetření provádějí Státní veterinární ústavy v Jihlavě, Praze a Olomouci. Potravinářům, kteří maso na testy nepošlou, hrozí až dvoumilionová pokuta.