Podle fondu neexistuje legitimní právní důvod pro zadržení těchto dotací a nemůže je neproplatit, aby se nevystavil riziku žaloby ze strany Agrofertu. Dotace schválené od loňského srpna fond kvůli předběžné opatrnosti zatím nadále proplácet nebude. Babiš dnes řekl, že záležitost nebude komentovat.

Český premiér Andrej Babiš
Babišův údajný střet zájmů: Ministerstvo nepřezkoumá zastavení řízení

"Právní názor SZIF byl následně potvrzen externím právním posudkem, interním právním posudkem a zároveň i právním stanoviskem příslušného ministerstva. SZIF má v současnosti za prokázané, že neexistuje legitimní právní důvod pro zadržování dotací schválených po 9. 2. 2017 společnostem koncernu Agrofert, a proto musí SZIF postupovat striktně s péčí řádného hospodáře a nadále bez existence právního důvodu nezadržovat zmíněné dotace, aby se nevystavil riziku právní žaloby ze strany koncernu Agrofert," uvedli zástupci fondu.

Babiš dnes na tiskové konferenci k elektronické evidenci tržeb řekl, že případ nebude komentovat. "Já s tou firmou nemám nic společného, dal jsem ji do svěřenského fondu. Proto se k tomu nebudu vyjadřovat, protože o tom nic nevím a ani mě to nezajímá," konstatoval.

Pražské řeznictví patřící do holdingu Agrofert ve svěřenském fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) muselo zavřít pobočku v Holešovicích.
Uzavřená záležitost. Babišova prémiová řeznictví převzal nový majitel

Dotace schválené od loňského srpna fond kvůli předběžné opatrnosti zatím nadále proplácet nebude. Podle generálního ředitele fondu Martina Šebestyána se totiž musí vzít v úvahu, že tehdy začalo platit přísnější finanční nařízení Evropské komise o střetu zájmů. "Ve vztahu k tomuto finančnímu nařízení i nadále zůstává povinnost SZIF postupovat striktně s péčí řádného hospodáře, tedy setrvat v režimu předběžné opatrnosti a dotace schválené od 2. 8. 2018 nevyplácet," dodal.

Dotace dle zákonů

Podle mluvčího koncernu Karla Hanzelky firma tento vývoj vítá, potvrzuje se podle něj, že veškeré čerpání dotací je podle příslušných zákonů a předpisů. "Jsme přesvědčeni, že ke stejnému závěru dojdou úřady ve všech případech, které se týkají naší společnosti," řekl dnes Hanzelka ČTK.

Fond o zastavení proplácení dotací rozhodl letos v červnu. Agrofertu bylo ze SZIF od roku 2012 do konce letošního dubna vyplaceno zhruba 6,52 miliardy korun. Loni získal holding na nárokových dotacích dohromady 1,5 miliardy korun, což je o 200 milionů víc než o rok předtím. Z výroční zprávy společnosti vyplynulo, že důvodem navýšení byly akvizice zemědělských firem, díky kterým se zvýšil rozsah zemědělské půdy a zvířat, na které firma dotace čerpala. Zisk před zdaněním Agrofertu klesl minulý rok o 559 milionů na 1,776 miliardy korun.

Demonstrace proti Andreji Babišovi na Letné 16. listopadu 2019.
Demonstrace v Česku: Na Letnou přišlo 250 tisíc lidí, v regionech pak 25 tisíc

Česko nyní čeká na výsledné znění auditních zpráv Evropské komise k možnému střetu zájmů premiéra. Podle pracovní verze uniklé do médií má Babiš na Agrofert stále vliv. Česko by kvůli tomuto střetu zájmů při čerpání fondů mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun. Babiš to dlouhodobě odmítá a tvrdí, že Česko žádné peníze Bruselu vracet nebude.

První z konečné verze auditů už je podle serveru Neovlivní hotová, nyní se překládá do češtiny a poté bude poslána do Česka. Týká se regionálních fondů. Audit, který se zabývá zemědělskými dotacemi, ještě dokončen není.