Agrostroj je největším českým výrobcem zemědělské techniky, další významné zakázky dostává od výrobců nákladních aut, stavebních a užitkových strojů, má i nástrojářskou výrobu. Ve všech svých závodech teď zaměstnává 2000 pracovníků.

„Nabíráme další lidi, protože zajišťujeme personál pro nově postavenou halu," uvedl Pavlovský. Kromě středoškoláků Agrostroj hledá i vysokoškolsky vzdělané strojaře do nové konstrukční kanceláře, kterou bude mít od září v Brně. Pracovat v ní bude až šest konstruktérů, část z nich už firma přijala, další hledá.

Sehnat dostatek pracovníků s technickým vzděláním podle Pavlovského není jednoduchá záležitost. Do Agrostroje se už sjíždějí lidé z širokého okolí. Asi 50 pracovníků jezdí z okolí Jindřichova Hradce, kam teď Agrostroj zavádí svou autobusovou linku.

Více volných míst

Nabídka pracovních míst na Vysočině se v posledním roce podstatně zlepšila. Zatímco loni v červenci jich úřad práce evidoval 936, ve stejné době letos jich bylo 2430. Podle analytika jihlavského úřadu práce Pavla Literáka stoupá poptávka hlavně po pracovnících do výroby. Firmy hledají montážní dělníky, svářeče, pracovníky pro obsluhu CNC strojů a seřizovače. Trvalý zájem je o řidiče nákladní dopravy a autobusů a o lidi na pozice obchodních zástupců.

Strojírenská a metalurgická společnost Žďas ve Žďáru nad Sázavou přibírá kvalifikované zaměstnance průběžně. Aktuálně hledá tři desítky obráběčů kovů, několik strojních mechaniků, zaměstnance pro výrobu oceli a čtyři konstruktéry a vývojové pracovníky. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytlo vedení společnosti. Ve Žďasu teď pracuje 2630 lidí.