Gibraltarské debetní karty pro pronajímatele přes Airbnb mají dvě varianty, přičemž obě nesou logo společnosti Mastercard. Jedna je takzvaně firemní, kdy je na kartě uvedeno jméno pronajímatele a jako název firmy www.airbnb.com.

Druhou variantu ve spolupráci s Airbnb licenčně zajišťuje americká společnost Payoneer, jejíž evropská pobočka sídlí právě na Gibraltaru a s níž Airbnb spolupracuje od roku 2014. Zákon o bankovním tajemství, který platí na Gibraltaru, neumožňuje zjistit výdělky z krátkodobých podnájmů – jediným zjistitelným údajem je tak výše zaplacené daně, upozornil portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz).

Jen ve Francii tuto možnost údajně využívalo asi deset procent ubytovatelů. Jako první proto na praxi upozornila některá francouzská média, mimo jiné i deník Le Figaro. Centrála Airbnb to listu sice potvrdila, ohradila se však, že jde o „postup běžný v mnoha světových firmách“. Americká platforma přesto následně stáhla gibraltarskou debetní kartu z možností, kam si mohli francouzští pronajímatelé nemovitostí nechat posílat peníze.

Na dotaz redakce protálu FAEI.cz, zda tuto možnost využívají i pronajímatelé v České republice, platforma Airbnb neodpověděla. Z diskuzí na poradenském fóru Airbnb je ale jasně patrné, že čeští hostitelé mohou využívat gibraltarských debetních karet nejméně od roku 2016.

Finanční správa má víc možností 

„Za situace, kdy Airbnb nespolupracuje s Finanční správou ČR, může změna platební metody znesnadnit možnosti finanční správy odhalit pronajímatele nemovitosti a určit rozsah jeho zdanitelných příjmů. Na druhou stranu je nutno si uvědomit, že finanční správa má i jiné možnosti, než oslovit banky s žádostí o poskytnutí informací,“ řekl portálu FAEI.cz bývalý šéf Finanční správy ČR Jiří Žežulka, nyní manažer poradenské společnosti Apogeo.

Česká finanční správa už před časem rozjela zátah proti tuzemským Airbnb ubytovatelům, když těm z nich, kteří řádně neplatili daně, rozeslala výzvy k doplacení a v některých případech provedla u hostitelů také daňové kontroly. Centrála Airbnb popírá, že by českým úřadům vydala potřebné údaje. Berní úředníci zase tají, kde získali informace, které je přivedly na stopu neplatičům.

Generální finanční ředitelství nicméně uvedlo, že má údaje o příjmech takových pronajímatelů za poslední tři roky. Podle nedávno vypracované studie by stát mohl jen od pražských pronajímatelů bytů přes službu Airbnb ročně vybrat přes 460 milionů korun. Částka ale může být ještě vyšší.