Proč stát na valné hromadě požadoval vyplacení rekordní dividendy?
Vládě chybí spousta peněz ve státním rozpočtu. Na letošní rok si naplánovala schodek 295 miliard korun, ale již ke konci května přesáhl deficit rozpočtu 271 miliard. Ministři proto hledají úspory, kde se dá. Chtějí také občanům sáhnout hlouběji do kapsy formou plánovaných změn daně z přidané hodnoty. Desítky miliard korun z dividendy ČEZ proto státu jakožto největšímu akcionáři energetické společnosti vlastnícímu asi 70 procent jejích akcií přijdou vhod.

Bude mít vyšší dividenda vliv na cenu energie pro spotřebitele?
Na ceně, kterou zákazníci za elektřinu zaplatí, by se to projevit nemělo. Je dána cenou energie na zahraničních trzích a potom tarifem, za nějž energii prodávají distribuční společnosti. V tomto směru výše dividendy jedné, byť v Česku největší, energetické společnosti nehraje roli.

Ministr financí Zbyněk Stanjura a jeho předchůdkyně Alena Schillerová na jednání v Poslanecké sněmovně
Vláda schválila návrh rozpočtu na rok 2024. Počítá se schodkem 235 miliard

Jak hospodaření ČEZ v loňském roce dopadlo?
Velmi dobře, protože ČEZ loni skokově stoupl čistý zisk. Ten činil 80,7 miliardy korun oproti 9,9 miliardy korun v roce 2021. Důvodem byl nebývalý růst cen energie v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a také dobré výsledky firmy při obchodování s komoditami na zahraničních trzích.

Jaká tedy bude dividenda a kolik peněz stát z ČEZ odčerpá?
Protože valná hromada schválila dividendu ve výši 145 korun za akcii, rozdělí se mezi vlastníky téměř celý loňský očištěný zisk, celkem 78 miliard korun. Jde tedy o historicky nejvyšší dividendu, dosavadní rekord byl 53 korun na akcii v roce 2009. Stát tak do rozpočtu dostane dalších 54 miliard korun.

Zdroj: Youtube

Co takto vysoká dividenda pro společnost ČEZ prakticky znamená?
Logicky jí zbude méně peněz z nerozděleného zisku. Kdyby je měla, mohla by je použít například na investice.

Znamená vysoká dividenda motivaci pro investory, aby nakupovali akcie?
Je to přesně naopak. I když nyní za akcii dostanou rekordní částku, přístup vlastníků prohlubuje jejich nejistotu. Tak vysokou dividendu totiž požadovalo ministerstvo financí až na poslední chvíli, i když představenstvo společnosti ji chtělo mít o něco nižší. Analytici se obávají, že pokud politici budou dále ČEZ ovlivňovat, cena jeho akcií může klesnout.

Bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok
Vládní úpravy důchodů jsou v pořádku, zásadní změnu už dělat nejde, tvrdí Rusnok

Jaké má vláda s ČEZ záměry do budoucna?
Chtěla by jej zestátnit na základě nyní připravovaného zákona přezdívaného „lex ČEZ“. K zestátnění by v případě jeho schválení měl stačit souhlas 75 procent akcionářů přítomných na valné hromadě. Stát se svými asi 70 procenty akcií by se tedy pohodlně mohl zbavit menšinových akcionářů za podmínek, které pro ně nebudou výhodné. Kritici těchto snah ale tvrdí, že by tento přístup nebyl legální.

Bude mít vyšší dividenda vliv na cenu energie pro spotřebitele?
Na ceně, kterou zákazníci za elektřinu zaplatí, by se to projevit nemělo. Ta je dána cenou energie na zahraničních trzích a potom tarifem, za nějž energii prodávají distribuční společnosti. V tomto směru výše dividendy jedné, byť v Česku největší energetické společnosti nehraje roli.