Cena akcií ČEZ v posledních letech značně kolísala. Například v roce 2007 se pohybovala až kolem 1400 korun. Nynější úrovni se přiblížila třeba v září 2013, kdy akcie stály zhruba 428 korun. Levnější než dnes ale byly cenné papíry firmy naposledy na konci května 2005, kdy se prodávaly za 415,8 koruny.

Příčinou dlouhodobého prudkého poklesu v poslední době, kdy se cena akcií ČEZ za zhruba pět měsíců propadla téměř o třetinu, je podle dřívějších vyjádření analytiků mimo jiné zlevňující elektřina. Na hodnotě cenných papírů se podepsalo také několik odstávek jaderných elektráren ČEZ, které pokrývají velkou část spotřeby elektřiny v Česku.

"Akcie ČEZ reagují na situaci v evropském energetickém sektoru. Klesají ceny elektřiny a energetických komodit jako zemní plyn, ropa a uhlí. To vytváří na evropském trhu přebytky a pokles cen. Tedy i pokles tržeb a zisků energetických firem. Akcie ČEZ tak vedle např. E.ON nebo RWE klesají na dlouhodobá minima," řekl dnes analytik společnosti Colosseum František Bostl. Do budoucna nepředpokládá, že by se na trhu výrazně změnil trend. "Na druhou stranu by cenu akcií ČEZ měla udržet silná dividenda, díky které je oblíbeným titulem českých drobných investorů," dodal.